• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Złoty z szansą na aprecjację; rynek długu pod znakiem stabilizacji

pc

04.06.2018 15:22 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Złoty z szansą na aprecjację; rynek długu pod znakiem stabilizacji

Partnerzy portalu

Złoty z szansą na aprecjację; rynek długu pod znakiem stabilizacji - GospodarkaMorska.pl

Bieżący tydzień może przynieść umocnienie polskiej waluty w związku z poprawą sentymentu inwestycyjnego w Europie oraz prawdopodobnym utrzymaniem bieżącej retoryki RPP - uważają eksperci. Na rynku długu najbliższe dni powinny przebiegać pod znakiem stabilizacji.

"Wzorem poprzednich tygodni korelacja EUR/PLN i EUR/USD pozostała wysoka i wciąż uważamy, że kluczowe dla złotego będą globalne wydarzenia. Naszym zdaniem pozostało mało miejsca do spadków EUR/USD – tempo trendu spadkowego, który ruszył na początku maja jest już historycznie wysokie a oscylatory analizy technicznej pokazują, że temu trendowi zostało już mało miejsca. Co więcej, sytuacja polityczna w Europie najwyraźniej jest już stabilniejsza, co może pozwolić euro na chwilę oddechu wobec dolara, co stworzyłoby przestrzeń do umocnienia złotego" - napisali w raporcie ekonomiści BZ WBK.

Analitycy PKO BP spodziewają się spadku kursu EUR/PLN w okolice 4,27.

"Spodziewamy się utrzymania bieżącej retoryki przez RPP (konferencja odbędzie się w środę - PAP), co w połączeniu z poprawą sentymentu inwestycyjnego w Europie (ogłoszenie nowego rządu we Włoszech) powinno skutkować umocnieniem złotego w relacji do głównych walut" - napisali.

RYNEK DŁUGU


W opinii ekspertów, bieżący tydzień może przynieść stabilizację notowań obligacji z długiego końca polskiej krzywej dochodowości. Jako czynnik ryzyka wymieniają ewentualną eskalację globalnych zawirowań geopolitycznych.

"Podtrzymujemy naszą ocenę z połowy maja, iż poziom 3,2 proc. w notowaniach 10-latki jest obecnie dobrym odzwierciedleniem krótkoterminowej równowagi. Z tego powodu uważamy, iż w tym tygodniu zmiany dochodowości nie powinny być duże. W szczególności, iż posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie powinno przynieść zmian w dotychczasowej retoryce. Źródłem podwyższonej zmienności okazać się może natomiast ewentualny powrót zawirowań geopolitycznych na świecie" - napisali w raporcie analitycy Banku Millennium.

Dodali, że w związku z uspokojeniem sytuacji politycznej we Włoszech rentowność bunda powróciła w okolice poziomu 0,42 proc. i w okolicach tego poziomu wycena niemieckiego benchmarku powinna pozostawać w tym tygodniu. W poniedziałek około godz. 15.30 dochodowość bunda wynosi 0,41 proc.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.