• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Kajakiem Wisłą do Bałtyku. Byli żołnierze pomogą towarzyszowi broni

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Kajakiem Wisłą do Bałtyku. Byli żołnierze pomogą towarzyszowi broni
Kajakiem Wisłą do Bałtyku. Byli żołnierze pomogą towarzyszowi broni - GospodarkaMorska.pl

pc

21.04.2019 Źródło: PAP

Grupa byłych żołnierzy chce pomóc swojemu koledze, który uległ wypadkowi motocyklowemu i jest sparaliżowany. "Popłyniemy kajakiem wzdłuż Wisły do Bałtyku. Chcemy zebrać fundusze na jego rehabilitację" – powiedział pomysłodawca akcji Damian Ligocki.

"Jesteśmy grupą przyjaciół, byłymi żołnierzami jednostki specjalnej GROM, 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Wśród nas jest korespondentka wojenna. Postanowiliśmy zwrócić uwagę Polaków na problemy weteranów w Polsce, a także pomóc jednemu z nich: Tasiorowi, byłemu żołnierzowi 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, który służył godnie Polsce przez 12 lat" – powiedział Ligocki.

Mariusz "Tasior" Tkaczyk w 2017 r. uległ poważnemu wypadkowi motocyklowemu i został przykuty do łóżka szpitalnego. "Jest sparaliżowany i zdany na opiekę rodziców. Może poruszać rękoma, ale od wypadku nie był w stanie usiąść na wózku inwalidzkim. Poza problemami medycznymi musi się zmierzać z wieloma innymi, przede wszystkim finansowymi. Postanowiliśmy mu pomóc nagłaśniając jego sprawę i przeprowadzając zbiórkę pieniędzy na jego rzecz; na rehabilitację i normalne życie" – powiedział Damian Ligocki.

Pomysł wsparcia żołnierza powstał w ub.r., gdy Ligocki dowiedział się o jego wypadku. "Chciałem mu pomóc i zmotywować go do walki. Zaproponowałem wspólne przepłynięcie Wisły. Jego stan to uniemożliwia. Zmodyfikowałem więc pomysł i zaprosiłem do tego zadania przyjaciół. Wzięła nas pod skrzydła fundacja Sprzymierzeni z GROM. Zabiegamy o sponsorów, przeprowadzamy akcje w klasach mundurowych, organizujemy kiermasze. Cały dochód trafia na konto Tasiora" – wyjaśnił.

Akcja składa się z trzech etapów. Damian Ligocki zrealizował już pierwszy. "14 kwietnia wszedłem na Baranią Górę i ze szczytu zszedłem do miejsca połączenia się dwóch potoków - Malinki i Wisełki, czyli geograficznego punktu, gdzie zaczyna bieg Wisła. Potem poszedłem wzdłuż rzeki do Skoczowa" – powiedział były żołnierz.

W drugim etapie Ligocki przebiegnie ze Skoczowa do zalewu Goczałkowickiego na Wiśle. Później nastąpi etap kajakowy. "Rozpoczniemy go 27 kwietnia rano. Wyruszymy z Goczałkowic do Bałtyku. Do Warszawy popłynę z kolegą z Kawalerii Powietrznej. W stolicy spotkamy się z ważnymi osobistościami świata wojskowego w Polsce. Tam też dołączy do nas korespondentka wojenna Bianka Zalewska oraz były żołnierz GROM" – wyjaśnił pomysłodawca akcji pomocy.

Jak podkreślił, "jest bardzo wielu weteranów, rannych na wojnie w Iraku czy Afganistanie, którzy nie mają należytej opieki". "Dostają małe dodatki, odszkodowania. Nie są w stanie pozwolić sobie na pełne leczenie, by godnie żyć" – powiedział.

Relacja z każdego dnia wyprawy znajdzie się na facebookowym profilu akcji tutaj.

Mariusz "Tasior" Tkaczyk rozpoczął służbę wojskową, która zawsze była jego marzeniem, w czerwcu 2002 r. w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Uczestniczył w misjach pokojowych – dwóch zmianach w Iraku oraz jednej w Afganistanie. Odznaczony został m.in. dwukrotnie Gwiazdą Iraku i raz Gwiazdą Afganistanu, brązowym Medalem za Obronność, Medalem ISAF, odznaką "Za rany i kontuzje". Skończył służbę w 2013 r.

Źródło:
PAP
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31264,00 $ tona -1,40% 21 cze
 Cynk 2832,00 $ tona -1,43% 21 cze
 Aluminium 2353,00 $ tona -0,88% 21 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.