ew/UM
Przed świętami, żaglowiec "Dar Młodzieży" odbywający rejs dookoła świata dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dotarł do portu w San Francisco, przepływając pod słynnym mostem Golden Gate. Kilka dni później dotarł do Los Angeles, gdzie zacumował na Boże Narodzenie. Zamieszczamy najnowszą relację z pokładu.
Pozycja: 33°42'41"N, 118°13'1"W; prędkość: 0,0 węzła; 219 dzień podróży, przebyta trasa 25 878 Mm.
Z dziennika Komendanta:
"Reda Los Angeles - pewnie nie będzie wam się chciało tego zamieścić, ale wcześniej nie dałem rady napisać.
Czytam pamiętniki Komendanta Olechnowicza i tam też mało zapisków z portów. Nie da rady, nie mam czasu.
W kilku zdaniach o San Francisco. Nie udało się wejść do Golden Gate na żaglach, szkoda. Na przeszkodzie stanęła amerykańska biurokracja, życie. Na wyjściu udało się nam postawić wszystkie sztaksle i kliwry – chyba całkiem ładnie wyglądało.
W San Francisco odwiedziło na wielu Polaków, szkoda ze nie było czasu na wysłuchaniu wszystkich arcyciekawych historii – chociażby tej o ucieczce porwanym kutrem na Bornholm. Odwiedzili nas panowie konsulowie – Generalny i dwóch Honorowych, profesorowie ze Stanford i Berkeley, działacze polonijni, delegacja Yacht Clubu Polskiego, chór śpiewający przepiękne kolędy, koledzy z WSM i setki przemiłych serdecznych ludzi. Wybaczcie że nie wymieniam wszystkich nazwisk. Było miło i serdecznie.
Kto miał czas ten zwiedzał San Francisco – perłę zachodniego wybrzeża USA. Piękne i malownicze miasto.
Po wyjściu w morze postawiliśmy żagle i popędziliśmy do LA. Dzięki przychylności natury tu na redzie spędzimy wigilijny wieczór.
Życzę Wszystkim pogodnych, spokojnych i radosnych Świąt. Z góry dziękuje za serdeczne myśli skierowane na nasz pokład i zapewniam że z Daru takie same płyną w stronę Polski, do naszych bliskich, przyjaciół i sympatyków Rejsu.
PS. Jak się podoba nowe oświetlenie "Daru"? Dziękuję wszystkim którzy się przyczynili do tego, że ten pomysł został zrealizowany, a szczególnie Piotrkowi Lewandowskiemum, który był „motorem” tego pomysłu."
00:01:27
Zobacz Eclipse – pływającą fortecę Romana Abramowicza
Po raz pierwszy zwodowana na Pomorzu Zachodnim. Ta luksusowa łódź od razu stała się hitem
00:02:33
23
Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]
Z Gdyni na Hel drogą morską
Anonymous kontra Rosja. Celem aktywistów luksusowy jacht Putina: Jego położenie to "piekło"
W Łebie powstała oficjalna plaża dla naturystów
Premier Turyngii: skonfiskujmy oligarchom luksusowe jachty i przekażmy je Sea-Watch
00:00:37
Wieloryb „pożarł” kajakarki [wideo]
Najbardziej luksusowe katamarany, które powstały w Gdańsku. Francis Lapp: My po prostu szyjemy jachty na miarę
[WIDEO] Żuławy. Przejechała przez most zwodzony w trakcie podnoszenia
00:00:31
Agresywne orki atakują i niszczą statki [wideo]
Właściciel szczecińskiego jachtu, który zatonął w Niemczech, musi wydobyć wrak
Na ponad 140 kąpieliskach wysokie fale i silne prądy wsteczne
Załamanie pogody. Nad Bałtykiem wiatr w porywach do 120 km/h
Czerwone flagi na nadmorskich kąpieliskach
Czerwone flagi na nadmorskich kąpieliskach z powodu wiatru i wysokich fal
Czar wspomnień i krok w przyszłość. Nowe życie jachtu MicroPolo
Wakacje z psem? Czy prom może być wygodniejszy niż samolot?