• <

Wynik wyszukiwania - "limity" - Wiadomości

Naukowcy: polowania na fokę szarą są zbyt intensywne

Aktualnie obowiązujące limity polowań na foki szare stanowią poważne zagrożenie dla długoterminowego przetrwania tego gatunku w Morzu Bałtyckim - ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu.
03.04.2024

Czas na dekarbonizację żeglugi. Nowe technologie w sektorze morskim i żeglugi śródlądowej

Dekarbonizacja sektora transportu dotyka także sektora morskiego. W swoim raporcie z 13 marca 2023 roku Komisja Europejska zwraca uwagę, że „Na poziomie UE transport morski odpowiada za 3–4% całkowitej emisji CO2 w UE, co oznacza ponad 124 mln ton CO2 w 2021 r.” Co za tym idzie transformacji będzie podlegał cały sektor żeglugi wraz z portami. Już teraz limity emisji reguluje międzynarodowa agencja IMO, niedługo statki zaczną również podlegać pod system emisji ETS.
05.03.2024

Gwarancje ubezpieczeniowe – możliwości i wyzwania

Gwarancje ubezpieczeniowe funkcjonują na polskim rynku od lat 90. i dziś są jedną z najpopularniejszych form zabezpieczenia realizowanych umów, nie tylko w branży budowlanej, która naturalnie kojarzona jest z gwarancjami zapłaty wadium, należytego wykonania umowy, usunięcia wad i usterek czy też zwrotu zaliczki, ale także w przemyśle morskim, zbrojeniowym, branży offshore czy też dynamicznie rozwijającym się sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE).
21.02.2024

Rakietą w ubezpieczenia statków. Ubezpieczenie na Morzu Czerwonym z 10 tys. do 700 tys. dolarów za rejs

Ataki na Morzu Czerwonym zwiększają ryzyko biznesowe ubezpieczycieli morskich, rosną składki za ryzyko wojenne - informuje Moody’s. Operatorzy i spedytorzy spotykają się z przypadkami, że ubezpieczyciele unikają ponoszenia ryzyka za ubezpieczania statków przewożących towary przez Zatokę Adeńską. Niestabilność cen ubezpieczeń morskich jest rosnącym problemem brokerów ubezpieczeniowych po atakach na Morzu Czerwonym - alarmuje United Insurance Brokers Ltd (UIB).
15.02.2024

Mariusz Grab zrezygnował z funkcji prezesa spółki Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

Mariusz Grab zrezygnował 14 lutego br. z funkcji prezesa Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police oraz z funkcji członka jej zarządu. Był jej prezesem od 30 kwietnia 2021 roku.
14.02.2024

WWF krytykuje kanadyjski rząd za opóźnienia w realizacji strategii ograniczenia hałasu oceanicznego

Kanadyjski oddział międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF skrytykował Parlament za brak zdecydowanych działań odnośnie ograniczania hałasu w oceanach, co jest efektem działalności człowieka. Ma to powodować coraz większe szkody dla gatunków morskich. Jak informują ekolodzy, rząd federalny początkowo zobowiązał się do opublikowania pierwszego projektu swojej strategii dotyczącej zmiany w tym zakresie już w 2021 roku, niemniej tak wciąż się nie stało.
30.01.2024

Bezzałogowcem w poszukiwaniu kryla. Norwegowie spełniają marzenia Polaków z lat 70

Aker BioMarine wprowadził bezzłogowca do wsparcia połowów kryla antarktycznego. Norweska firma zajmująca się pozyskiwaniem kryla Aker BioMarine odebrała nowy bezzałogowy pojazd nawodny (USV) w celu wsparcia połowów na Antarktydzie.
27.12.2023

Rybacy UE „obłowią się” na wodach Albionu za ponad 1 mld euro w 2024 r.

W połowie grudnia br. UE osiągnęła porozumienie z Norwegią i Wielką Brytanią w sprawie uprawnień do połowów na rok 2024. Umowa z Wielką Brytanią obejmuje 85 zezwoleń połowów na północno-wschodnim Atlantyku. Umożliwia flocie UE odłowienie organizmów morskich na poziomie prawie 388 tys. ton. Ich wartość szacuje się na około 1 mld euro na podstawie historycznych cen hurtowych skorygowanych o inflację.
21.12.2023

IMO decyduje się na poważniejsze działania w sprawie zwalczania "floty cieni"

W środę Międzynarodowa Organizacja Żeglugi (International Maritime Organization’s, IMO), będąca agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję dotyczącą prowadzonych od lat nielegalnych praktyk żeglugowych ze strony tak zwanej „floty cieni” (zwanej też "flotą widmo" oraz "flotą zombie"). Działające nieregulaminowo, w sposób nierejestrowany state statki transportowe są zmorą żeglugi i metodą dla państw objętych sankcjami, aby omijać międzynarodowe przepisy. Organizacja chce wreszcie ukrócić ten proceder.
07.12.2023

Grimaldi na fali. W 2023 r. sprzedaż przekroczy 5 mld euro

Rynek przewozów pasażerskich, ro-ro i samochodowych okazał się bardziej odporny na koniunkturę niż morski transport kontenerów. To sprawiło, że Grupa Grimaldi może osiągnąć najlepsze w historii wyniki finansowe w tym roku – zapowiedział dyrektor zarządzający Emmanuel Grimaldi.
04.12.2023

Zakaz sprzedaży tankowców do Rosji. Unijna odpowiedź na flotę cieni

Unia Europejska decyduje się na zdecydowane kroki w celu zahamowania rosnącej obawy przed omijaniem sankcji nałożonych na rosyjską ropę naftową. Komisja Europejska proponuje wprowadzenie zakazu sprzedaży do Rosji tankowców oraz produktów naftowych. Celem jest uniemożliwienie Moskwie obejścia zachodnich restrykcji za pomocą tzw. floty cieni.
17.11.2023

Nie będzie zakazu połowów śledzi na Bałtyku w przyszłym roku

Na posiedzeniu w Luksemburgu ministrowie unijnej "27-ki" odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa uzgodnili przyszłoroczne limity połowowe. Co ważne dla Polski, nie będzie zakazu połowów śledzi na Bałtyku w przyszłym roku; wcześniej proponowała to Komisja Europejska.
24.10.2023

KE proponuje uprawnienia do połowów na 2024 r. w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym

Komisja Europejska przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2024 r. w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. Wniosek promuje zrównoważone zarządzanie stadami ryb w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym oraz realizuje zobowiązania polityczne podjęte w deklaracjach z MedFish4Ever i Sofii.
10.10.2023

Grupa Azoty prowadzi rozmowy z instytucjami finansowymi

Grupa Azoty prowadzi dalsze rozmowy z instytucjami finansowymi w związku z sytuacją finansową spółki - poinformował w czwartek wiceprezes Grupy Azoty Marek Wadowski. Zapewnił, że grupa ma środki pieniężne i wolne limity finasowania, które umożliwiają bieżące regulowanie zobowiązań.
28.09.2023

Historyczna susza zakłóca działanie Kanału Panamskiego

Władze Kanału Panamskiego zmniejszyły maksymalną masę statków i liczbę dziennych przepraw statków w celu oszczędzania wody. Eksperci transportu morskiego obawiają się, że takie zdarzenia mogą stać się nową normą, ponieważ niedobory opadów w piątym najbardziej mokrym kraju na świecie zwracają uwagę na zagrożenia klimatyczne wpływające na przemysł żeglugi oceanicznej, który obsługuje 80% światowego handlu.
22.08.2023

Typowa dla portugalskiej kuchni sardynka stała się trudno dostępna oraz droższa

Inflacja i mniejsza dostępność w sprzedaży sardynki sprawiła, że ta typowa dla portugalskiej kuchni ryba staje się rarytasem. W wielu miejscach Portugalii, szczególnie w Lizbonie i Porto, trudno jednak wyobrazić sobie lokalne imprezy w plenerze bez tej tradycyjnej ryby.
16.06.2023

Port Władysławowo. Kurs na rybołówstwo, farmy wiatrowe i strategiczną rozbudowę infrastruktury

Z prezesem Witoldem Wawrzonkoskim, Prezesem Zarządu „Szkuner”, spółki która zarządza portem Władysławowo rozmawia Marek Grzybowski, koordynator Bałtyckiego Klubu Publicystów Morskich.
09.05.2023

Minister Moskwa: PE poparł kompromis ws. rozporządzenia metanowego

Parlament Europejski poparł kompromis ws. rozporządzenia metanowego - napisała we wtorek na Twitterze minister klimatu Anna Moskwa. Stosunkiem głosów 499 za wobec 73 przeciw PE podniósł limity emisji metanu z kopalń do 5 ton na 1000 ton węgla.
09.05.2023

Europarlament poparł korzystne dla polskiego górnictwa poprawki do rozporządzenia metanowego

Parlament Europejski poparł we wtorek kompromisowe poprawki dotyczące rozporządzenia metanowego. Europosłanka Izabela Kloc (PiS) podkreśla, że to rozwiązanie korzystne dla polskich kopalń. – Po raz pierwszy od bardzo dawna w tej najbardziej zradykalizowanej unijnej instytucji rozsądek zwyciężył nad ideologią – powiedziała PAP po głosowaniu.
09.05.2023

Wiceminister klimatu: liczymy zgodę PE na wyższe limity emisji metanu

Ministerstwo klimatu liczy na potwierdzenie przez Parlament Europejski we wtorek w głosowaniu kompromisu ws. limitów emisji metanu z kopalń węgla – powiedział PAP wiceminister Adam Guibourge-Czetwertyński. Kompromis zakłada limit 5 ton metanu na 1000 ton węgla.
09.05.2023

Aktywiści Greenpeace zablokowali zrzut ścieków z kopalni do Odry

W ramach sprzeciwu wobec braku działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mających ochronić Odrę przed kolejną ekologiczną katastrofą, aktywiści i aktywistki Greenpeace zablokowali dzisiaj zrzut wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.
25.04.2023

Rosja stawia warunki w sprawie utrzymania dostaw zboża z Morza Czarnego

Władze rosyjskie nie obiecują przedłużenia wynegocjowanego przez ONZ porozumienia w sprawie zboża z Morza Czarnego poza 18 maja, chyba że Zachód usunie jej zdaniem "szereg przeszkód" w eksporcie rosyjskich produktów.
14.04.2023

OPEC+ redukuje wydobycie ropy naftowej

Arabia Saudyjska i inni producenci ropy z OPEC+ zapowiedzieli w niedzielę dobrowolną redukcję wydobycia ropy naftowej od maja do końca 2023 r. Równolegle Rosja zadeklarowała wydłużenie podobnych ograniczeń w tym kraju do końca roku - wynika z informacji podanych przez agencję Reutera.
02.04.2023

US Navy wysyła "wyjątkowy" okręt, aby egzekwować zasady połowów na Pacyfiku

Jeden z najnowszych okrętów patrolowych typu Independence (LCS-2) USS Mobile, wraz z zespołem US Coast Guard na pokładzie, został wysłany na zachodni Pacyfik. Kontrowersyjna jednostka będzie przeznaczona do egzekwowania przepisów dotyczących połowów, wykorzystując doświadczenie z działalności służb w zakresie kampanii antynarkotykowych u wybrzeży Ameryki Środkowej.
27.03.2023

Morze Bałtyckie potrzebuje odpowiedzialnych rybaków i konsumentów

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną Bałtyku i przypomnieć, że każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego kondycji. Jaką rolę odgrywają w tym zrównoważone połowy? I co każdy z nas może zrobić, by wspierać odpowiedzialne rybołówstwo?
21.03.2023

Local content w offshore wind rozczarowuje, ale branża nie chce być bierna (RELACJA)

Zmiana warunków ekonomicznych rozwoju morskich farm wiatrowych wpływa na budowę łańcuchów dostaw. Osiągnięcie wysokiego wskaźnika local content w polskich projektach morskich farm wiatrowych będzie trudne. Udział firm z Polski w projektach offshore wind oraz problemy z tym związane były tematem dyskutowanym przez przedstawicieli branży podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Bezpieczeństwo, Finansowanie” w Sopocie, która odbyła się 6 marca br. Patronem medialnym wydarzenia był portal GospodarkaMorska.pl.
08.03.2023

Spółki górnicze przyznają się do zasolenia Odry i Wisły

Spółki górnicze odpowiedziały na raport Greenpeace, w którym organizacja wskazała kopalnie węgla jako sprawców ubiegłorocznej katastrofy w Odrze. Potwierdzają, że zrzucają do polskich rzek wysoce zasolone ścieki, ale robią to zgodnie z prawem. Polskie prawo zezwala na zrzut do rzek dowolnie zasolonych ścieków, co mają wykorzystywać praktycznie wszystkie firmy związane z górnictwem.
07.03.2023

Zezwolenie na ograniczenie liczebności bobrów na wałach przeciwpowodziowych w Warmińsko-Mazurskiem

Do 200 bobrów rocznie może zostać odstrzelonych przez najbliższe pięć lat na terenie wałów przeciwpowodziowych na Żuławach Elbląskich i nad Zalewem Wiślanym (woj. warmińsko-mazurskie) - zdecydowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie.
03.02.2023

Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?

Firma Kyodo Senpaku wystawiła trzy nowe automaty oferujące produkty spożywcze pochodzenia wielorybiego. Na razie tego typu "atrakcje" pojawiły się w Tokio, ale przedsiębiorstwo planuje umieścić kolejne w Osace. Liczy na zwiększenie ich liczby do 100 w ciągu pięciu lat, oczekując na rosnący popyt.
25.01.2023

Strategia wodorowa Norwegii - czy zielona rewolucja wodorowa wydarzy się w Oslo?

Zielony wodór jest nośnikiem energii, który ma znaczny potencjał, aby pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jego wykorzystanie oferuje krajom Europy, nastawionym na dekarbonizację, nowe możliwości w zakresie przeprowadzenia transformacji gospodarki w duchu zrównoważonego rozwoju. Ustawa klimatyczna (Klimalov) ustanawia cel Norwegii, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 50% do 2030 roku, a ustawa wymaga od rządu wdrożenia polityki i środków do osiągnięcia tego celu. Jednym z takich środków jest roz
13.01.2023

USA i sojusznicy przygotowują kolejne limity cenowe na rosyjskie produkty naftowe

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przygotowują kolejny pakiet sankcji wobec rosyjskiego sektora naftowego, których celem jest nałożenie limitów cenowych na sprzedaż rafinowanych produktów ropopochodnych eksportowanych z Rosji. Ma być to rozszerzenie kar, jakie Zachód już wcześniej nałożył na eksport rosyjskiej ropy.
12.01.2023

Impreza z fajerwerkami w Scarborough została odwołana, aby nie straszyć wypoczywającego na plaży morsa

Nietypowym gościem na angielskiej plaży okazał się mors arktyczny, należący do gatunku chronionego. Jego obecność przyciągała tłumy, ale to przez niego nie odbył się sylwestrowy pokaz fajerwerków.
06.01.2023

Odwet Putina. Nie będzie ropy dla krajów stosujących limit cen

Putin podpisał dekret o zakazie dostaw ropy do odbiorców, którzy stosują limit cen.
27.12.2022

Ropa WTI zyskuje, Rosja zapowiada spadek wydobycia

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zyskały w bieżącym tygodniu ponad 5 proc., a surowiec WTI kosztuje w piątek z rana nieco ponad 78 USD za baryłkę. Rosja grozi obniżeniem wydobycia nawet o 700 tys. baryłek dziennie w odpowiedzi na limit cen ropy ustalony przez kraje Zachodu.
23.12.2022

Rosyjskie zawirowania ze sprzedażą ropy naftowej napędzają rynek tankowców

Od grudnia w życie wchodzą surowe sankcje na dostawy surowców energetycznych z Rosji. Wpływa to na stawki statków dostawczych za przewóz, w zdecydowanej mierze na ich wzrost.
01.12.2022

Polska zablokowała propozycję KE dotyczącą limitu cenowego na rosyjską ropę

Polska miała zablokować propozycję Komisji Europejskiej na limit cenowy na rosyjska ropę na poziomie 65 dolarów za baryłkę, gdyż jej zdaniem proponowana kwota powinna być niższa. Rozmowy w tej sprawie mają być kontynuowane w Brukseli.
25.11.2022

Limity cen rosyjskiej ropy? Zachód rozważa rozwiązanie

USA i zachodni sojusznicy rozważają ustanowienie limitu ceny rosyjskiej ropy naftowej na poziomie 60 dol. za baryłkę, a decyzja w tej sprawie może zapaść już w środę - podał we wtorek "Wall Street Journal". Według dziennika, Polska opowiadała się za znacznie niższą kwotą ok. 20 dolarów.
22.11.2022

MRiT: Gospodarka potrzebuje taniej energii wiatrowej

Potrzebujemy znacznie więcej energii, niż nam się wydawało. Gospodarka potrzebuje taniej, niskoemisyjnej energii wiatrowej, żeby udowodnić, że polskie produkty zostały wytworzone bez użycia paliw kopalnych. Bez tego nasze firmy wypadną z globalnego łańcucha dostaw – mówił Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii podczas konferencji „Transformacja energetyczna dla przyszłości Polski”.
15.11.2022

Obecność statków z rosyjską ropą na morzu budzi międzynarodowe spory

Na początku września państwa należące do G7 zgodziły się egzekwować niską cenę sprzedaży rosyjskiej ropy. Planuje się, że limit cenowy zostanie wprowadzony 5 grudnia na sam surowiec, natomiast 5 lutego następnego roku zostanie rozszerzony na produkty naftowe. Nie mniej obawy budzi scenariusz, w którym okazuje się, że nie będzie to przestrzegane i sprzedaż drogą morską będzie odbywać się ponad założone limity.
11.11.2022

G7 zgadza się na stały limit cen rosyjskiej ropy drogą morską

G7, USA i Australia zgodziły się na ustalenie stałej ceny, i planują finalizację limitu cenowego na rosyjską ropę jeszcze w tym miesiącu, zamiast przyjmować zmienną stawkę.
06.11.2022

Rada UE z porozumieniem w sprawie rybołówstwa na Morzu Bałtyckim

17 października Komisja Europejska ogłosiła osiągnięcie porozumienia w sprawie szans dla rybołówstwa na Morzu Bałtyckim. Dokument dotyczy strategii na 2023 rok. Dokument uchwaliła Rada Unii Europejskiej.
20.10.2022

Kryzys energetyczny w Europie a kryzys gazowy. Transport morski LNG ratuje rynek Unii Europejskiej

JKM odnotował wzrost cen gazu wraz z rosnącym popytem spot w Indiach i rosnącymi cenami gazu w Europie. 15 września osiągnął 47 USD/MBtu. Europejska cena gazu TTF spadła 12 września do 55,5 USD/MBtu z 56,8 USD/MBtu w poprzednim tygodniu w wyniku stałego wzrostu zapasów w podziemnych magazynach gazu ziemnego w Europie.
24.09.2022

Dziurawe sankcje. W biznesie morskim potrzebne nowoczesne technologie obiegu dokumentów

Badanie przeprowadzone wśród ponad 500 decydentów pokazuje, że szwajcarskie i brytyjskie banki nie mają możliwości monitorowania sankcji nałożonych na banki i firmy rosyjskie i prowadzące biznes z partnerami z Rosji – wynika z badania Pole Star.
19.09.2022

Komisja proponuje uprawnienia do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2023 w celu odbudowy gatunków

Komisja Europejska przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2023. Na podstawie tego wniosku państwa UE określą maksymalne ilości najważniejszych gatunków ryb handlowych, które można poławiać w basenie morskim.
23.08.2022

Niemcy będą monitorować emisje statków na Morzu Bałtyckim za pomocą drona [WIDEO]

W celu monitorowania konsumpcji paliw żeglugowych zgodnie z przepisami, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA) wraz z Federalną Agencją Morską i Hydrograficzną (BSH) po raz pierwszy przeprowadzą kampanię pomiaru spalin emitowanych przez statki na Morzu Bałtyckim za pomocą drona.
01.05.2022

Rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym może się zderzyć z ekologią

Badania przeprowadzone przez The North Sea Foundation, holenderską organizację pozarządową pokazują, że rozwój wiedzy ekologicznej w coraz większym stopniu nie nadąża za potrzebami transformacji energetycznej. Raport określa korzyści i zagrożenia wynikające z wprowadzenia na szeroką skalę morskich farm wiatrowych, ponieważ jest coraz bardziej prawdopodobne, że ambicje związane z pozyskiwaniem energii z wiatru na morzu zderzą się z ochroną środowiska na obszarze Morza Północnego.
29.04.2022

Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Czy mamy powody do świętowania?

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego – czy mamy powody do świętowania? Organizacja pozarządowa MSC zachęca do poszerzania wiedzy na temat ochrony Bałtyku oraz zaprasza szkoły do udziału w konkursie „Może poznajmy nasze morze”.
22.03.2022

Paweł Weiner, MAG Offshore: „Zarządzamy projektami offshore, przygotowujemy morskie farmy wiatrowe w Polsce” [ROZMOWA]

Polski offshore czeka jeszcze dużo pracy i dużo zmian. W dynamicznie rozwijającym się środowisku trzeba trzymać rękę na pulsie. MAG Offshore, powołana do życia przez Morską Agencję Gdynia spółka-córka, może pełnić ważną rolę przewodnika, który prowadzi swoich klientów przez meandry sektora. Z Pawłem Weinerem, prezesem MAG Offshore, rozmawiamy o zadaniach firmy, ale także przeszkodach i szansach polskiego offshore.
30.12.2021

Wsparcie państwa pomoże napędzić boom inwestycyjny. Wśród priorytetów takie obszary jak OZE, wodór i przemysł stoczniowy

– Dla Grupy PFR priorytetem będzie teraz już nie tylko ratowanie przedsiębiorstw i miejsc pracy. Chcemy aktywnie włączyć się we wsparcie inwestycji w obszarach infrastruktury oraz transformacji energetycznej i cyfrowej – zapowiedział Paweł Borys, przewodniczący Rady Grupy PFR. Do boomu inwestycyjnego polskich firm szykują się wszystkie spółki z grupy. Agencja Rozwoju Przemysłu wśród swoich priorytetowych obszarów wymienia m.in. odtworzenie przemysłu stoczniowego w związku z planowanym rozwojem offshore. Zapowiada także prace nad
09.09.2021

KE przedstawiła propozycje limitów połowów ryb w Bałtyku w 2022 roku

Komisja Europejska przyjęła wnioski dotyczące uprawnień do połowów w Bałtyku w 2022 r. Proponuje zwiększenie uprawnień do połowów śledzia w Zatoce Ryskiej przy utrzymaniu na obecnym poziomie połowów szprota, gładzicy i przyłowów dorsza atlantyckiego we wschodniej części Morza Bałtyckiego.
27.08.2021

Ministerstwo rolnictwa: rybak w ramach RHD będzie mógł sprzedać do sklepu

W projektowanym rozporządzeniu ministerstwa rolnictwa zwiększane są limity bezpośredniej sprzedaży wstępnie przetworzonych i przetworzonych produktów rybołówstwa w ramach rolniczego handlu detalicznego.
19.08.2021

Ceny ropy w USA rosną; w tle zapasy surowca oraz wariant Delta Covid-19

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw idzie w górę. Inwestorzy oceniają perspektywy dla wzrostu PKB wobec rozszerzania się pandemii Covid-19 oraz najnowsze dane o zapasach ropy wobec obaw o zacieśnienie po stronie podaży.
21.07.2021

Ceny ropy w USA rosną po największej wyprzedaży od września

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw idzie w górę, natomiast w poniedziałek jej cena zanotowała największy spadek od września 2020 r. Analitycy oczekują jednak, że niska podaż surowca może doprowadzić do wzrostu cen. Niewielki wzrost zaliczyła też cena miedzi.
20.07.2021

"Know how", czyli jak budować lepsze farmy wiatrowe i gdzie umieszczać turbiny?

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja – jeśli chodzi o rozmieszczenie turbin wiatrowych, obowiązuje stare przysłowie o nieruchomościach. Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w Proceedings of the National Academy of Sciences, ma one kluczowe znaczenie.
10.07.2021

Kandyski rząd wspiera małe firmy rybackie i wprowadza ograniczenia połowu łososia na Pacyfiku

Ławice łososi na Pacyfiku zanikają i rząd Kanady ograniczył połowy tych ryb o 60 procent już w tym roku. Jednocześnie rząd chce ułatwić przejęcie licencji połowowych przez małe firmy rybackie.
03.07.2021

27 czerwca - Światowy Dzień Rybołówstwa. Czy ryby bałtyckie są bezpieczne dla zdrowia?

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
27.06.2021

Mit o zanieczyszczonej rybie z Bałtyku dużym problemem dla polskich rybaków

Naszymi bałtyckimi rybami zajada się pół Europy, tylko nie Polacy. Ludzie nie mają świadomości, jak wiele naszych ryb wyjeżdża do wyedukowanej ekologicznie Europy Północnej i Zachodniej.
25.06.2021

Pierwszy w polskim porcie załadunek NOXy (popularny na stacjach AdBlue) na statek

W najstarszym istniejącym fragmencie szczecińskiej stoczni, odbył się pierwszy w polskim porcie załadunek NOXy na statek - poinformowała Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" SA.
26.04.2021

Stawki frachtowe masowców z mocnym wzrostem. A to jeszcze nie koniec

Żeby zobaczyć, jak szybko i nierówno światowe gospodarki podnoszą się po pandemii, wystarczy spojrzeć na rynek masowców.Rosnący popyt na dosłownie wszystkie ładunki masowe, od soi do stali, podwyższył ceny transportu tych surowców o ponad 50 procent w tym roku. Produkcja rośnie już nie tylko w Chinach, ale wszędzie na świecie. Kraje stale zwiększają zakup towarów, by odbudować zapasy zużyte w czasie lockdownów.
09.04.2021

Czarter na czas – efekt „overlap”

Powstała pod koniec 2020 i na początku 2021 roku, bardzo duża (w skali ilości (71) statków i wielkości ładunku) kongestia w portach chińskich, gdzie na skutek decyzji władz Chin, odmawiano przyjęcia i rozładunku statków z węglem z Australii spowodowała, w konsekwencji „lawinę” roszczeń i sporów arbitrażowych i sądowych.
08.04.2021

Nakaz aresztowania dla 10 admirałów przeciwnych budowie kanału

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o wydanie nakazu aresztowania dla 10 emerytowanych admirałów tureckiej marynarki, którzy podpisali się pod listem wyrażającym sprzeciw wobec projektu 45-kilometrowego Kanału Stambulskiego lansowanego przez prezydenta.
05.04.2021

Raport: nadal zbyt dużo ryb jest odławianych

Mimo wspólnej polityki rybołówstwa, nie wszystkie stada ryb są poławiane w sposób zrównoważony, nadal zbyt wiele ryb jest odławianych - powiedziała PAP Justyna Zajchowska, przedstawicielka kampanii na rzecz zakończenia przełowienia w Europie północno-zachodniej.
03.04.2021

Zostań morskim bohaterem – pomóż chronić Morze Bałtyckie

Jak śpiewała w latach 90-tych Majka Jeżowska „na plaży fajnie jest”. Dziś, prawie 30 lat później kondycja Morza Bałtyckiego i jego złocistych plaż uległa drastycznemu pogorszeniu. Wakacyjne skakanie w morskiej pianie coraz częściej ograniczają zakwity sinic, a zamiast muszelek i bursztynów w piasku królują śmieci. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacja pozarządowa MSC przypomina, że dokonując odpowiedzialnych wyborów każdy z nas może zostać morskim bohaterem.
19.03.2021

W Chinach udaremniono przemyt ropy naftowej o wartośći 770 mln USD

Chiny udaremniły próby przemycenia prawie 1 miliona ton ropy naftowej, o łącznej wartości 5 miliardów juanów (770 milionów dolarów), we wtorek zatrzymano 11 statków oraz 171 podejrzanych – podaje urząd celny.
17.03.2021

Nowe regulacje dot. zanieczyszczeń. Eneria dostawcą silników Caterpillar zgodnych z aktualnymi wymaganiami

Dbałość o środowisko należy do najważniejszych omawianych tematów na całym świecie. Wprowadzanie udoskonaleń w maszynach w znacznej mierze skupia się na zredukowaniu bądź całkowitym zlikwidowaniu negatywnych skutków działania urządzenia na środowisko.
05.03.2021

Zakończenie studiów I stopnia w Akademii Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej wzbogaciła się o kolejnych absolwentów studiów I stopnia. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się dziś (19 lutego) w Audytorium AMW. Swoje prace dyplomowe obroniło 75 podchorążych, w tym po raz pierwszy w historii na kierunkach systemy informacyjne w bezpieczeństwie specjalność cyberbezpieczeństwo oraz mechatronika w specjalności prace podwodne.
19.02.2021

Jak pandemiczny rok wpłynął na środowisko morskie?

Bałtyckie plaże przeżywały w tym roku niespotykane oblężenie. Z powodu pandemii, która zamknęła nas w kraju, przypomnieliśmy sobie, jak piękne jest polskie wybrzeże. Jak ten niespotykany rok wpłynął na środowisko morskie?
15.02.2021

Narodowe Muzeum Morskie otwiera się dla zwiedzających

Od 1 lutego ponownie mogą być otwarte muzea i galerie sztuki. Odwiedzających jako pierwsze przyjęły m.in. Gdańska Galeria Miejska, CSW „Łaźnia 2” i Muzeum Gdańska. Dołączają do nich kolejne instytucje - na wystawy zaprasza już Hevelianum, Narodowe Muzeum Morskie i inne miejsca kultury i sztuki.
04.02.2021

Polacy nie doceniają ryb z Bałtyku. Częściej trafiają one na stoły w Skandynawii i Europie Zachodniej

Statystyczny Polak zjada rocznie ok. 14,5 kg ryb, czyli nawet trzykrotnie mniej niż mieszkańcy krajów śródziemnomorskich. Co istotne, rzadko też sięgamy po ryby z Bałtyku. Rodzime gatunki, takie jak śledź, szprot, flądra, łosoś, turbot czy sandacz, częściej trafiają na stoły w Skandynawii czy Europie Zachodniej, gdzie są lubiane i cenione przez konsumentów ze względu na swoje prozdrowotne właściwości: dużą zawartość białka, witamin A i D czy kwasów omega-3. Z kolei w Polsce wciąż jeszcze pokutuje mit dotyczący zanieczyszczenia ch
19.01.2021

Konfederacja wzywa rząd do otwarcia gospodarki

O wycofanie się z restrykcji dotyczących gospodarki zaapelował do rządu w czwartek poseł Konfederacji Artur Dziambor. Wzywamy rząd, żeby zrezygnował z traktowania rozporządzeń lub apeli jako bieżącego prawa, żeby przeprosił i odszedł - oświadczył Dziambor.
14.01.2021

PSL: Żądamy jak najszybszego zniesienia lockdownu

Żądamy jak najszybszego zniesienia lockdownu, jest on niekonstytucyjny i otwiera drogę dla przedsiębiorców, by skarżyć państwo o odszkodowania – oświadczyła w środę wiceprezes PSL Urszula Pasławska.
13.01.2021

Wiek polskich badań morza

Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (MIR) to najstarsza w Polsce placówka badań morza i rybołówstwa. W tym roku obchodzi 100-lecie działalności, która wpłynęła nie tylko na rybołówstwo morskie w kraju, ale i za granicą.
09.01.2021

Kraje OPEC+ utrzymają w lutym limit wydobycia ropy

Grupa OPEC+, uzgodniła, że utrzyma w lutym limit wydobycia ropy, przy czym część członków kartelu nieznacznie go zmniejszy, a Rosja - zwiększy - podaje we wtorek Reuters, powołując się na źródła znające kulisy negocjacji.
05.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Rynek liczy na rok 2021. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 48-50)

Trudne i skomplikowane wydarzenia roku 2020 skłaniają do podsumowań, ale również i prognoz na 2021. Wielu analityków różnorodnych rynków uważa, że powstały podstawy do odbudowy światowej gospodarki i to ma mieć właśnie miejsce w przyszłym roku. Równocześnie zintensyfikuje się transformacja gospodarki, co ma miejsce już w zasadzie teraz.
14.12.2020

Kraje OPEC+ nieznacznie zwiększą limit wydobycia ropy

Kraje OPEC i inni producenci ropy, którym przewodzi Rosja, czyli grupa OPEC+, postanowiły nieznacznie podnieść limit wydobycia ropy - podał dzisiajartek Reuters, powołując się na źródła znające kulisy negocjacji w tej sprawie.
03.12.2020

Capital Gas z nowym tankowcem LNG (wideo)

Grecki armator Capital Gas należący do Capital Maritime Group, odebrał swój nowo zbudowany zbiornikowiec LNG - Aristos I.
15.11.2020

Konferencja World Sailing - podsumowanie i najważniejsze decyzje

Doroczna Konferencja World Sailing trwała w tym roku 16 dni. Zakończyła się spotkaniem Rady World Sailing oraz Walnym Zgromadzeniem, na którym ogłoszono nowy Zarząd światowej federacji żeglarskiej. Przypomnijmy, nowym prezesem World Sailing został Chińczyk,Quanhai Li a stanowisko wiceprezydenta obejmie Tomasz Chamera, prezes PZŻ.
04.11.2020

Wybory w USA i o wiele więcej – przed nami ultraciekawy tydzień

Obecny tydzień będzie jednym z najciekawszych od dłuższego czasu pod kątem różnego rodzaju ważnych dla rynku wydarzeń. Danych makroekonomicznych nie zabraknie, czekamy jednak przede wszystkim na rozstrzygnięcie wyborów w USA i sygnały ze strony najważniejszych światowych banków centralnych.
02.11.2020

Ograniczamy ocieplenie - jak szybko trzeba działać?

Ile dwutlenku węgla możemy jeszcze wyemitować do atmosfery? Jak szybko musimy obniżać emisje gazów cieplarnianych, aby nie dopuścić do ocieplenia większego niż 1,5°C względem czasów przedprzemysłowych? Czy obecne plany i polityki wystarczą? Wyjaśniamy pojęcie budżetu węglowego.
02.11.2020

KE proponuje kwoty połowów na Atlantyku i Morzu Północnym na 2021 r.

Komisja Europejska opublikowała we wtorek propozycję limitów połowu ryb na Atlantyku i Morzu Północnym na 2021 r. W przypadku większości stad proponuje ograniczenie połów w przyszłym roku.
28.10.2020

Gowin: nie przewidujemy w najbliższych tygodniach dalszych obostrzeń

Nie przewidujemy w najbliższych tygodniach dalszych obostrzeń - powiedział PAP wicepremier Jarosław Gowin. Zaznaczył, że wprowadzone ostatnio ograniczenia działalności gospodarczej są adekwatną odpowiedzią na wzrost skali epidemii.
23.10.2020

Co dalej z dorszem? Znamy limity połowowe na 2021 rok

Znamy limity połowowe na 2021 rok. Organizacje pozarządowe z zadowoleniem przyjmują ustanowienie większej liczby bałtyckich limitów połowowych w zgodzie z nauką - jednak nie oznacza to zażegnania ekologicznego kryzysu w Morzu Bałtyckim.
21.10.2020

Ropa nadal pod presją podaży, w tym roku mocno nie podrożeje

Baryłka ropy Brent w przyszłym roku może kosztować średnio mniej niż 50 dolarów - przewidują analitycy. W tym roku cena nie powinna przekroczyć 50 dol., ponieważ podaż po kryzysie jeszcze się nie odbudowała.
12.09.2020

Ekologiczne jednostki z napędem LNG cieszą się coraz większą popularnością wśród armatorów

Skroplony gaz ziemny jest pomostem pomiędzy tradycyjnym paliwem, a rozwiązaniami dążącymi do zero-emisyjności. Na korzyść paliwa LNG przemawia dojrzałość technologii, ekologia jak również rosnący łańcuch dystrybucji. Armatorzy coraz częściej są zainteresowani inwestycjami w jednostki LNG na co niewątpliwie ma wpływ dostępność tego paliwa w portach.
10.09.2020

Umowy na sprzedaż i dostawę bunkra - kluczowe kwestie dla kupującego

Niezależnie od tego, czy zakup paliwa następuje bezpośrednio od jego dostawców, czy za pośrednictwem brokerów lub handlowców oraz czy sprzedaż odbywa się na podstawie globalnej umowy ramowej, czy też w sposób okolicznościowy w porcie, należy mieć na uwadze, że przeważnie to sprzedawca narzuca kupującym swoje warunki. Warto o tym pamiętać także w kontekście zmian, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2020 r. w zakresie dolnej granicy zawartości siarki w paliwie, nałożone przepisami IMO 2020.
26.08.2020

Morze Śródziemne i Morze Czarne: KE proponuje uprawnienia do połowów na 2021 r

Dzisiaj Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2021 r. na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym.
17.08.2020

W Hiszpanii od rana powiększają się kolejki na plażę

W hiszpańskich nadmorskich kurortach powiększają się kolejki na plażę. Zbiorowiska spowodowane są limitami osób na kąpieliskach, które nałożone są poszczególnych gminach.
12.08.2020

Ponad 1,6 mld zł zakontraktowano w programie Rybactwo i Morze

W Programie Operacyjnym Rybactwo i Morze zakontraktowano 1 mld 641 mln zł – poinformował w środę na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki morskiej wiceminister MGMiŻŚ Grzegorz Witkowski. Dodał, że jest to 52,55 proc. całego programu.
05.08.2020

Grecja: nakaz noszenia obowiązkowych masek na promach

Grecja wprowadzi obowiązek noszenia masek na pokładach promów pływających na jej wyspy, rozszerzając ten wymóg poza wewnętrzne przestrzenie publiczne. Jest to efekt nagłego wzrostu zakażeń koronawirusem, który może zagrozić greckiemu sezonowi turystycznemu.
03.08.2020

Ceny ropy w USA rosną

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną, a surowiec zaliczy już 3 miesiąc ze zwyżką notowań. Od sierpnia kraje OPEC+ mocniej rozkręcą kurki z ropą, po wcześniejszym historycznym cięciu dostaw surowca - informują maklerzy.
31.07.2020

Kryzys po pandemii może pokrzyżować ambitne plany klimatyczne UE

Obecna sytuacja przemysłu europejskiego oraz nastroje społeczne mogą pokrzyżować ambitne plany klimatyczne UE - ocenia prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Alfred Franke. Dodał, że według KE to realizowanie Zielonego Ładu będzie najlepsze dla odbudowy gospodarek.
12.07.2020

Bujak: kolejna fala pandemii może spowodować turbulencje w gospodarce

Zagrożeniem dla polskiej gospodarki są potencjalne turbulencje na świecie po ewentualnym pogorszeniu sytuacji epidemicznej, perturbacje po listopadowych wyborach prezydenckich w USA i możliwym twardym Brexicie pod koniec roku - mówi PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
11.07.2020

Na bezrybiu...nad Bałtykiem

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego, tegoroczny urlop chętniej spędzamy w kraju. Wielu z nas wybiera plaże Morza Bałtyckiego. To szansa, abyśmy nauczyli się odpowiedzialnie korzystać z tego co oferuje nam Bałtyk.
09.07.2020

Polityka Rosji wobec Arktyki

Arktyka stanowi dla Federacji Rosyjskiej miejsce rosnącej rywalizacji z USA i konkurencji z Chinami. Za najważniejsze wyzwanie w regionie arktycznym Rosja uważa utratę dominującej pozycji. Aby temu przeciwdziałać, rozbudowuje infrastrukturę energetyczną oraz wojskowo-logistyczną. Chociaż rola szlaku komunikacyjnego w Arktyce – tzw. Północnej Drogi Morskiej – jest jak dotąd ograniczona, zwiększona rosyjska obecność militarna w regionie już teraz stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa państw NATO.
26.06.2020

Grupa Azoty skupia się na kluczowych inwestycjach, inne projekty na dalszym planie (wywiad)

Grupa Azoty w najbliższych latach będzie skoncentrowana na dwóch kluczowych projektach: Polimerach Police i elektrociepłowni w Puławach - poinformował PAP Biznes prezes Wojciech Wardacki. Zapowiada on, że grupa musi działać ostrożnie, więc inne inwestycje i akwizycje schodzą na dalszy plan.
16.06.2020

Ekonomiści: należy czasowo odejść od stosowania stabilizującej reguły wydatkowej

W związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa należy czasowo odejść od stosowania stabilizującej reguły wydatkowej (SRW); dobrze, że proponowana przez MF zmiana zakłada automatyczny powrót do niej - uważają ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP.
06.06.2020

Portugalia: Otwarto pierwsze plaże na Maderze

W portugalskim archipelagu Madery w piątek rano otwarto pierwsze plaże dla wczasowiczów. W drugiej połowie maja podobne decyzje spodziewane są także na kontynentalnej części Portugalii, gdzie z uwagi na epidemię koronawirusa plaże są zamknięte od połowy marca.
15.05.2020

Lewiatan: w tarczy 3.0 powinny znaleźć się przepisy dotyczące uelastycznienia czasu pracy

W kolejnej nowelizacji tarczy antykryzysowej powinny znaleźć się przepisy dotyczące uelastycznienia czasu pracy, a także doprecyzowanie warunków pracy zdalnej np. zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika - informuje w poniedziałkowym komunikacie Konfederacja Lewiatan.
27.04.2020

Rynek ropy naftowej z perspektywy branży morskiej

Sytuacja na rynku ropy naftowej ma szerokie bezpośrednie przełożenie na stan światowej gospodarki. Branża morska jest jedną z gałęzi szczególnie podatnych na zmiany w cenach ropy. Teraz, gdy rynek ropy przeżywa największe w dziejach załamanie, warto spojrzeć, jak powiązany jest on z branżą morską.
22.04.2020

Włoskie lato nad morzem: limit osób na plaży, dystans, kontrole i drony

Limity osób na plaży, duże odległości między parasolami, kontrole prowadzone przez straż miejską i drony - tak we Włoszech zapowiadane są wakacje nad morzem podczas epidemii. Lokalne władze i najemcy plaż przygotowują się do najtrudniejszego sezonu w historii.
22.04.2020

Tarcza Antykryzysowa 1.0 i 2.0

Publikacja zawiera zmiany uchwalone przez Sejm w dniu 16.04.2020 r. (tzw. Tarcza 2.0, ustawa opublikowana 17.04.2020 r. Dz. U. Poz. 695) oraz projekt rządowego programu tzw. Tarczy Finansowej.
19.04.2020

Bieżące zawirowania na rynku ropy naftowej a wpływ na branżę morską (analiza)

Od drugiej połowy lat 2010-tych na rynku ropy narastał problem nadpodaży surowca, wynikający przede wszystkim z rewolucji łupkowej tworzącej dodatkową podaż. Doprowadziło to do spadku cen ropy z poziomu ok. 100 USD za baryłkę do ok. 60 USD pod koniec 2019 r. Szok popytowo-podażowy wywołany przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 wywołał historyczny krach, sprowadzając ceny ropy do ok. 20 USD za baryłkę – w ujęciu uwzględniającym inflację najniższych we współczesnej historii. Po szczycie OPEC+ 15 kwietnia, na którym Arabia Saudyjsk
16.04.2020

Costa przedłuża zawieszenie swoich rejsów do 30 maja

Costa Cruises ogłasza dalsze zawieszanie rejsów do 30 maja 2020 r. Z powodu przedłużającej się nadzwyczajnej sytuacji związanej z globalną pandemią Covid-19 oraz podejmowanymi przez kraje działaniami ograniczającymi prowadzenie działalności, takimi jak zamykanie portów i limity w przepływie osób, Spółka przedłuża zawieszenie wszystkich rejsów na cały maj.
09.04.2020

Czym karmimy Bałtyk?

Morze Bałtyckie dzieli się z nami swoimi bogatymi zasobami, daje nam tlen którym oddychamy, przyczynia się do regulacji klimatu. Zachód Słońca nad morzem to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych widoków w Polsce. Jak my, ludzie odwdzięczamy się naszemu morzu? Przez nas Bałtyk choruje. Rewanżujemy się powiększającymi się martwymi strefami, całkowicie pozbawionymi tlenu, do granic wytrzymałości poławiamy stada bałtyckich ryb i wyrzucamy do morza coraz większe ilości plastiku.
21.03.2020

IMO 2020 - noworoczna rewolucja w branży morskiej i naftowej (analiza)

IMO 2020 to rozporządzenie ustanowione przez Międzynarodową Organizację Morską, które stanowi, że od 1 stycznia 2020 roku emisje siarki ze wszystkich statków morskich muszą być ograniczone do 0,5% m/m , w porównaniu do obecnych 3,5% m/m. IMO 2020 to rozporządzenie, które znacząco zrewolucjonizuje sektor morski i branżę paliwową.
15.01.2020

To już miesiąc odkąd ceny ropy w USA systematycznie rosną. Będą jeszcze wyższe

Kończy się już 4. z kolei tydzień ze wzrostem cen ropy w USA, a w listopadzie - ze zwyżką o prawie 7 proc.. Obroty na rynku podczas tej sesji są ograniczone z powodu czwartkowego Dnia Dziękczynienia i Czarnego Piątku - informują maklerzy.
29.11.2019

Iran gromadzi zapasy ciężkiej wody naruszając umowę nuklearną

Iran naruszył kolejny limit zawarty w umowie nuklearnej z 2015 r., gromadząc nieco ponad 130 ton ciężkiej wody, substancji stosowanej w typie reaktora, który opracowuje - głosi opublikowany w poniedziałek raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
18.11.2019

Mniej kontenerowców przekroczyło Kanał Panamski w 2019 roku

Spadła liczba kontenerowców, które przekroczyły Kanał Panamski w roku fiskalnym 2019, który zakończył się 30 września. Ogółem zanotowano 2575 tych jednostek, o 1,1 procent mniej niż w zeszłym roku fiskalnym.
10.10.2019

BIMCO z propozycją nowych regulacji do walki z emisjami

Międzynarodowe stowarzyszenie żeglugi morskiej BIMCO zaproponowało nowe rozwiązanie, które może pomóc branży żeglugowej w dążeniu do ograniczenia emisji zanieczyszczeń.
02.10.2019

WWF: Komisja Europejska nie okazuje się pomocna jeśli chodzi o zakończenie przełowienia w regionie Morza Bałtyckiego

Propozycja bałtyckich limitów połowowych na przyszły rok opublikowana przez Komisję Europejską nie spełnia wymogów Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb) odnośnie zakończenia nadmiernych połowów najpóźniej do 2020 roku. Oczy obywateli UE są teraz zwrócone na ministrów ds. rybołówstwa, którzy podejmują ostateczne decyzje ws. bałtyckich całkowitych dopuszczalnych połowów na następny rok.
05.09.2019

Irańska telewizja: Władze odrzuciły propozycję w sprawie kredytu na 15 mld USD

Władze Iranu odrzuciły propozycję otrzymania linii kredytowej na 15 mld euro od europejskich sygnatariuszy porozumienia atomowego w celu ochrony irańskiej gospodarki przed działaniem sankcji USA - poinformowała w środę państwowa stacja Press TV.
04.09.2019

Polska domaga się zmiany w polityce rybołówstwa UE. Potrzebne limity połowów i wsparcie dla rybaków

Dorsz jest jedną z najcenniejszych ryb w Bałtyku i źródłem utrzymania dla wielu polskich rybaków i przedsiębiorstw połowowych. Jak podkreśla minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, stan populacji dorsza, ale i wielu innych gatunków w Morzu Bałtyckim, jest bardzo zły i wymaga długofalowej, kompleksowej ochrony. W jego ocenie wprowadzony przez KE czasowy zakaz połowów tej ryby nie przyniesie poprawy. Potrzebna jest radykalna zmiana polityki rybołówstwa UE, która powinna uwzględniać limity połowów
02.09.2019

Prezydent Iranu do Macrona: Będziemy nadal redukować swe zobowiązania

Prezydent Iranu Hasan Rowhani zakomunikował prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że Iran w najbliższych dniach dalej będzie redukował swe zobowiązania wynikające z porozumienia nuklearnego, jeśli UE nie zdoła powstrzymać sankcji USA wobec Teheranu.
02.09.2019

X Bałtycki Maraton Brzegiem Morza oraz IX Regaty o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni

Już po raz dziesiąty Urząd Morski w Gdyni zaprasza do Jastarni na kolejną edycję bałtyckiego maratonu oraz półmaratonu. W sobotę, 24 sierpnia, piękna plaża półwyspu helskiego będzie areną „X Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza” oraz „VI Bałtyckiego Półmaratonu Brzegiem Morza”. Na najmłodszych czekają biegi na dystansach 200 i 500 metrów. Na morzu natomiast, zmagać się będą żeglarze – w corocznej walce o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.
23.08.2019

W Wenecji ograniczenia w ruchu łodzi spalinowych w trosce o środowisko

W Wenecji od poniedziałku obowiązują ograniczenia w ruchu wodnym, których celem jest zmniejszenie stopnia zatrucia środowiska w mieście. Limity dotyczą między innymi motorówek, które są weneckimi taksówkami.
19.08.2019

MON: Limit miejsc na uczelniach wojskowych dla podchorążych w roku akademickim 2020/21 to 1 411 osób

Limit miejsc na studia stacjonarne w uczelniach wojskowych, dla kandydatów na żołnierzy zawodowych, w roku akademickim 2020/2021, to 1411 osób - zdecydowało MON. Resort chce, żeby kandydaci na żołnierzy zawodowych mogli się szkolić na czternastu kierunkach.
19.07.2019

Reguły Hamburskie. Dlaczego nie zyskały aprobaty państw „wielkich bander”?

We wcześniejszych artykułach (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim; Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?) przybliżyliśmy charakterystykę Reguł Hasko-Visbijskich (w skrócie: RHV) - swoistego fundamentu regulacji przewozu ładunku morzem, oraz ostatniego dzieła legislacji morskiej w tym zakresie - Reguł Rotterdamskich. W niniejszym tytule uwaga zostanie poświęcona konwencji o przewozie towarów morzem, która zdobyła jednak najmniejsze uznanie wśród państw floty handlowej
10.07.2019

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Oceanów

Ocean zapewnia utrzymanie milionom, a żywność - miliardom ludzi na świecie. Ogromna większość (94%) wszystkich występujących na Ziemi organizmów żyje właśnie w oceanach. To woda, jej temperatura, zachodzące w niej procesy chemiczne, a także prądy morskie, napędzają życie na Ziemi oraz sprawiają, że ludzkość może istnieć. Co drugi oddech, bo aż połowę zawartości tlenu w atmosferze, zawdzięczamy właśnie produkującym go oceanom.
08.06.2019

Raport rady europejskich uczonych: Przez zmiany klimatu zagrożenia dla zdrowia wzrosną

Przewiduje się, że przez zmiany klimatu zagrożenia dla zdrowia ludzi wzrosną. Rozwiązania są w zasięgu ręki, ale ich wdrożenie wymaga woli politycznej - wynika z opublikowanego w tym tygodniu raportu rady EASAC skupiającej uczonych z 27 europejskich akademii nauk.
04.06.2019

Organizacje pozarządowe apelują o natychmiastowe zamknięcie połowów dorsza na Bałtyku

W odpowiedzi na najnowsze doradztwo naukowe w zakresie limitów połowowych na rok 2020, wskazujące na krytyczny stan populacji ryb w Morzu Bałtyckim, organizacje pozarządowe domagają się zamknięcia połowów zachodniego stada bałtyckiego śledzia i wschodniego stada bałtyckiego dorsza oraz zakończenia nadmiernych połowów, zgodnie z wymogami unijnego prawa.
30.05.2019

Prezes SEKO o rybołówstwie morskim w kontekście Europejskiego Dnia Morza

Co roku, 20 maja, w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Morza, który celebrujemy od 2008 roku. Warto więc przy tej okazji podsumować, jak wygląda rybołówstwo morskie w obrębie Morza Bałtyckiego. GUS opublikował raport o Gospodarce morskiej w 2018 r., który komentuje Kazimierz Kustra, prezes SEKO S.A., polskiego przedsiębiorstwa rybnego.
17.05.2019

Raport: Spada wartość masowców, a rośnie tankowców

Portal VesselsValue opublikował prognozę dotyczącą wartości czterech najważniejszych typów statków morskich (kontenerowców, masowców, tankowców i gazowców LPG) do 2022 roku.
08.05.2019

Łukacijewska: Prezydencja rumuńska nie dopuści pakietu mobilności do dalszych prac

Nawet jeżeli PE zagłosuje w sprawie pakietu mobilności w obecnej kadencji, prezydencja rumuńska zapowiedziała, że nie dopuści regulacji do dalszych prac – powiedziała w rozmowie z PAP europosłanka Elżbieta Łukacijewska (EPL/PO).
28.03.2019

Rosati: Głosowanie w PE ws. przewoźników odwołane na wniosek polskich europosłów

Zaplanowane na środę głosowanie w Parlamencie Europejskim nad przepisami dotyczącymi przewoźników drogowych zostało zdjęte z porządku obrad na wniosek polskich eurodeputowanych – poinformował w rozmowie z PAP europoseł Dariusz Rosati (EPL, PO).
28.03.2019

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Morza

Światowy Dzień Morza ustanowiony został przez sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie. Konwencja ta została podpisana 17 marca 1958 roku. W tym dniu warto zwrócić uwagę na problemy z jakimi zmaga się jedno z najmłodszych mórz na świecie, które powstało ok. 10 tys. lat temu z wód topniejącego lodowca - Morze Bałtyckie.
17.03.2019

Unipetrol planuje na połowę roku finał modernizacji elektrociepłowni w Litvinowie

Unipetrol, czeska spółka PKN Orlen, planuje w połowie roku zakończenie modernizacji elektrociepłowni T700 w swym zakładzie w Litvinowie. Dzięki redukcji o ponad 50 proc. emisji tlenków azotu oraz siarki zostaną spełnione rygorystyczne unijne normy, które będą obowiązywać od 2020 r.
07.03.2019

Chiny ograniczyły import australijskiego węgla

Dziesiątki statków z australijskim węglem oczekują bezczynnie na kotwicowiskach na pozwolenie na wejście do portów w północno-wschodnich Chinach. Kraj ten wprowadził limity na import tego surowca z Australii. Nastąpiły nieokreślone czasowo opóźnienia w odprawie celnej – poinformowali agencję informacyjną S&P Global Platts przedstawiciele portu Rizhao. Czas oczekiwania na wejście do portów może wynieść nawet 40 dni.
21.02.2019

MON: Więcej studentów-informatyków na uczelniach wojskowych

Resort obrony narodowej przyjmie więcej studentów na uczelnie wojskowe, na kierunki związane z informatyką. Zwiększone limity są jednym z elementów programu cyber.mil.pl, który ma zwiększyć potencjał Sił Zbrojnych RP w cyberprzestrzeni - poinformował w piątek wydział prasowy MON.
15.02.2019

Zieliński: Pracujemy nad nowym programem dla służb mundurowych

Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna to dwa płuca jednego systemu ochrony przeciwpożarowej - mówił w czwartek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, zawracając się do strażaków podczas dorocznej odprawy. Zapowiedział także prace nad nowym programem dla służb mundurowych.
07.02.2019

Ropa w USA pod presją - ryzyka gospodarcze kontra cięcia dostaw z OPEC+

Ropa w USA jest wyceniana poniżej 54 dolarów za baryłkę. Surowiec tanieje o ponad 1 proc., po tym gdy w piątek zyskał 3,3 proc., a jego notowania znalazły się na najwyższym poziomie od 2 miesięcy - podają maklerzy.
22.01.2019

MON: Pracownicy cywilni wojska dostaną podwyżki z wyrównaniem od początku roku

Pracownicy cywilni wojska dostaną podwyżki z wyrównaniem od początku br. roku - poinformował PAP resort obrony. MON potwierdził też wysokość tych podwyżek - ma to być średnio ponad 300 zł. MON przedstawi szczegółowe propozycje związkowcom na spotkaniu 23 stycznia.
11.01.2019

Od nowego roku ok. 540 zł więcej „na rękę” dla żołnierzy; ponad 300 zł podwyżki dla pracowników cywilnych

Od 1 stycznia wejdą w życie podwyżki dla żołnierzy i pracowników cywilnych wojska. Średnie uposażenie żołnierzy zawodowych od nowego roku wzrośnie o ok. 540 zł. "na rękę". Pracownicy cywilni wojska otrzymają podwyżki wynagrodzeń o ponad 300 zł.
31.12.2018

Państwa UE po raz pierwszy zgadzają się na limity CO2 dla ciężarówek

Ministrowie odpowiedzialni za sprawy środowiska wypracowali w czwartek porozumienie w sprawie projektu przepisów dotyczących ustanowienia limitów emisji CO2 dla samochodów ciężarowych. To decyzja historyczna, bo takich ograniczeń do tej pory w UE nie było.
21.12.2018

Ekolodzy: kupujmy ryby odpowiedzialnie - przez wzgląd na przyszłe pokolenia

W tym sezonie kupujmy raczej śledzie niż sardynki czy dorsze. Przełowienie może sprawić, że nasze dzieci i wnuki będą miały ograniczony dostęp do ryb, które dziś są powszechnością. Justyna Zajchowska z WWF doradza, jak kupować ryby ze zrównoważonych połowów.
20.12.2018

Kolejka chętnych do morskiego funduszu

Stocznie, armatorzy, porty i operatorzy logistyczni szukają pieniędzy na inwestycje. Znajdą je w nowym rządowym wehikule finansowym - pisze w środę "Puls Biznesu".
12.12.2018

Grupa Azoty zadowolona z uzgodnień PE i krajów UE ws. limitów kadmu w nawozach

Grupa Azoty jest zadowolona z uzgodnień Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich dotyczących ustalenia na 60 mg/kg limitu kadmu w nawozach - poinformowała spółka w komunikacie.
21.11.2018

Bardzo dobre wyniki połowowe floty bałtyckiej w I połowie 2018 r.

Polskie połowy ryb na Bałtyku w I półroczu 2018 r. wyniosły 112 tys. ton i były o 20% większe niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Do wzrostu przyczyniły się przede wszystkim większe połowy ryb pelagicznych (głównie śledzi). Znacząco wzrosły również połowy stroni o 32%. O 5% więcej niż rok wcześniej złowiono szprotów. Nieznacznie niższe natomiast były połowy dorszy (-1,6%). Jeśli tendencje z pierwszych sześciu miesięcy utrzymają się w drugiej połowie roku można prognozować, że połowy w całym 2018 r. mogą osiągnąć rekordową
16.11.2018

UE z kwotami połowowymi dla Bałtyku na przyszły rok; ekolodzy krytykują

Ministrowie odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa porozumieli się w poniedziałek w Luksemburgu ws. kwot połowowych dla głównych gatunków ryb w Morzu Bałtyckim na przyszły rok. Ekolodzy alarmują, że limity są za wysokie i zagrażają gatunkom.
16.10.2018

Ekolodzy apelują o zakończenie nadmiernych połowów na Bałtyku

Dorsze w Bałtyku są coraz chudsze i mniejsze; przyczyną jest m.in. brak pokarmu oraz przełowienie akwenu - wskazują organizacje ekologiczne opierając się na raportach naukowych. Apelują, by ograniczyć połów, szczególnie wschodniego stada dorsza.
15.10.2018

Emilewicz: Konstytucja Biznesu już działa; na jej zapisy powołują się sądy

Konstytucja Biznesu już działa - podkreśliła w czwartek w Łodzi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Wskazała, że na zapisane w niej klauzule i prawa w rozstrzyganiu sporów coraz częściej powołują się sądy.
11.10.2018

Wielka inwestycja Grimaldi Group. Komu przypadnie kontrakt?

Grupa Grimaldi przygotowuje się na olbrzymią inwestycję. Włoski koncern działający prężnie w branży promowej zamierza zamówić w sumie nawet 10 jednostek, w tym 6 statków o zróżnicowanym przeznaczeniu oraz 4 promy ro-ro.
11.10.2018

Czy w listopadzie 2018 r. czeka nas zmiana kodeksu pracy? – czyli o nowelizacji prawa pracy słów kilka

Co prawda zmiana przepisów prawa pracy, a w szczególności – w zakresie regulacji umów o pracę na czas określony weszła w życie już ponad 2 lata temu (tj. 22 lutego 2016 r.), jednakże dla wielu przedsiębiorców przepisy te, zwłaszcza przepisy przejściowe, budzą wiele problemów natury praktycznej w ich prawidłowym stosowaniu. Zwłaszcza w kontekście daty 21 listopada 2018 r. Warto zatem powyższe wątpliwości wyjaśnić i wytłumaczyć.
09.10.2018

Nadzieja dla bałtyckich ryb

Ministrowie ds. rybołówstwa Unii Europejskiej stoją przed kolejną szansą na zakończenie problemu nadmiernych połowów i odtworzenie stad ryb. Już za niespełna dwa tygodnie odbędzie się Rada Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, na której zapadną ostateczne decyzje w sprawie limitów połowowych dla stad ryb Morza Bałtyckiego na 2019 rok. Czy za zamkniętymi drzwiami obrad znajdzie się wystarczająco dużo woli politycznej by położyć kres nadmiernym połowom? Czas pokaże.
04.10.2018

ONZ: Sekretarz stanu USA żąda utrzymania sankcji wobec Korei Płn.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który wystąpił w czwartek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zaapelował o "zdecydowane utrzymanie sankcji" wobec Korei Północnej, do czasu, kiedy przeprowadzi "pełną, ostateczną, zweryfikowaną denuklearyzację".
27.09.2018

System yetiSense monitoruje jakość powietrza w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Na razie trzy, ale będzie ich więcej. Mowa o specjalistycznych czujnikach zainstalowanych w Porcie Gdynia w ramach kompleksowego systemu yetiSense, który przez całą dobę monitoruje jakość powietrza, szczególnie poziom emisji pyłu węglowego powstającego w wyniku prowadzonych przeładunków. W czerwcu tego roku z powodu jego wzmożonego rozprzestrzeniania się ucierpieli mieszkańcy Śródmieścia Gdyni. Nowoczesny system ma ograniczyć podobne sytuacje w przyszłości.
17.09.2018

Bałtycki Maraton Brzegiem Morza już wkrótce!

Tradycyjnie, w ostatni weekend wakacji zapraszamy do Jastarni na kolejną edycję bałtyckiego maratonu oraz półmaratonu. Już w sobotę 25 sierpnia, piękna plaża półwyspu helskiego będzie areną „IX Bałtyckiego Maratonu brzegiem morza” oraz „V Bałtyckiego Półmaratonu brzegiem morza”. Na najmłodszych czekają biegi na dystansach 200 i 500 metrów. Na morzu natomiast, zmagać się będą żeglarze – w corocznej walce o Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.
17.08.2018

Foka, której nigdy nie było

Ten rok był wyjątkowo trudny dla foki szarej. Wiosną i latem na polskim wybrzeżu znaleziono przeszło 150 martwych zwierząt, z tego kilkanaście ciał nosiło ślady prawdopodobnej ingerencji człowieka, która w trzech przypadkach została potwierdzona przez prokuraturę.
13.08.2018

Rzecznik MŚP dla PAP: Więcej podatku ryczałtowego i uproszczeń prawa pracy dla małych i średnich firm

Będę wnosił o rozszerzenie możliwości stosowania podatku ryczałtowego przez MŚP oraz o uproszczenie dla tej grupy firm przepisów prawa pracy - mówi PAP Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP. Dodaje, że siedzibą jego urzędu będzie Warszawa.
18.07.2018

Iran: Nie będzie porozumienia OPEC ws. limitu wydobycia ropy

Irański minister ds. ropy Bidżan Namdar Zanganeh opuścił w czwartek toczące się w Wiedniu obrady OPEC oraz 10 innych państw producentów ropy na temat zmian limitu wydobycia i powiedział, że sądzi, iż kompromis w sprawie nowego pułapu produkcji nie zostanie osiągnięty.
22.06.2018

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.