• <

To już miesiąc odkąd ceny ropy w USA systematycznie rosną. Będą jeszcze wyższe

mb

29.11.2019 08:30 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska To już miesiąc odkąd ceny ropy w USA systematycznie rosną. Będą jeszcze wyższe

Partnerzy portalu

To już miesiąc odkąd ceny ropy w USA systematycznie rosną. Będą jeszcze wyższe - GospodarkaMorska.pl

Kończy się już 4. z kolei tydzień ze wzrostem cen ropy w USA, a w listopadzie - ze zwyżką o prawie 7 proc.. Obroty na rynku podczas tej sesji są ograniczone z powodu czwartkowego Dnia Dziękczynienia i Czarnego Piątku - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 58,10 USD, po zniżce ceny o 0,02 proc.

Ropa Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 63,79 USD za baryłkę, niżej o 0,13 proc.

Inwestorzy czekają na zaplanowane na 5 grudnia posiedzenie państw OPEC+, które może mieć kluczowe znaczenie dla rynków paliw. Na razie na rynkach dominują opinie, że eksporterzy ropy z OPEC i ich sojusznicy z innych państw utrzymają dostawy ropy na dotychczasowym poziomie - raczej będzie to zachowanie obecnie obowiązującej umowy niż pogłębienie cięć w produkcji surowca.

Arabia Saudyjska, która do tej pory przymykała oko na większą produkcję ropy przez inne kraje, a sama zmniejszała dostawy mocniej niż zakładały ustalone dla niej limity, teraz sygnalizuje, że ma dość takich "oszukańczych" praktyk.

"Riyad wyraźnie mówi, że nie będzie już brać na siebie większych cięć, niż to ustalono" - wskazuje Amrita Sen, główny analityk rynków ropy a firmie konsultingowej Energy Aspects Ltd.

Do grupy krajów nie przestrzegających ustalonych limitów dostaw ropy zaliczono Irak, Nigerię, Kazachstan i Rosję.

W tym tygodniu ropa w N.Jorku zwyżkowała o 0,4 proc., a Brent na ICE zyskała 0,3 proc.  W listopadzie ropa w USA zdrożała o prawie 7 proc.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.