• <

Wynik wyszukiwania - "lądowy" - Wiadomości

Na posiedzeniu Grupy NATO ds. Transportu trwają rozmowy o tworzeniu korytarzy morskich, powietrznych i lądowych w Skandynawii

W Tampere rozpoczęło się w poniedziałek kilkudniowe posiedzenia natowskiej Grupy ds. Transportu. To pierwsze takie spotkanie planistycznego gremium NATO poza Brukselą od blisko 20 lat i jednocześnie pierwsze tego typu na terenie Finlandii, odkąd kraj przystąpił do Sojuszu.
20.05.2024

Naukowcy zbadali oceaniczny nanoplastik

Francuscy badacze odkryli, że pływający w oceanie nanoplastik – najmniejsze cząstki tworzyw sztucznych – jest bardzo różnorodny. Choć w oceanie występuje on rzadko, to może przenikać do tkanek żywych organizmów łatwiej niż większe cząstki - zauważają.
07.02.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Sokół zacumował. To już koniec wielkiej podróży okrętu podwodnego

Na terenie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się konferencja prasowa w związku z umieszczeniem w niecce ekspozycyjnej byłego ORP Sokół, który 17 listopada wyruszył w swój "ostatni rejs" z terenu PGZ Stocznia Wojenna S.A. Przez ponad tydzień trwał jego transport, realizowany zarówno drogą morską, jak i lądową, będąc największą tego rodzaju przedsięwzięciem w historii miasta.
27.11.2023

Rozpoczął się lądowy transport Sokoła. To jak dotąd największa operacja tego rodzaju w historii Gdyni

Obszar miasta od Nabrzeża Pomorskiego aż do Muzeum Marynarki Wojennej został wyłączony z użytkowania w związku z transportem okrętu podwodnego. Po tym jak w piątek przeprowadzono transport drogą morską z PGZ Stocznia Wojenna, teraz rozpoczyna się drugi etap podróży ex-ORP Sokół.
21.11.2023

Ukraińska armia przystosowała pociski przeciwokrętowe Neptun do atakowania celów lądowych

Ukraińska armia opracowała nową wersję przeciwokrętowych pocisków manewrujących Neptun, dzięki czemu możliwe stało się atakowanie tymi rakietami także rosyjskich celów lądowych; takie uderzenia są skuteczne, czego dowiodło w sierpniu zniszczenie systemu obrony powietrznej wroga na okupowanym Krymie, ujawnił amerykański tygodnik "Newsweek".
05.09.2023

UE: 20 proc. obszarów morskich i lądowych musi być rekultywowanych

Po wtorkowej debacie, Parlament Europejski przyjął w środę stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych UE 336 głosami za, przy 300 przeciw i 13 wstrzymujących się. Projekt Komisji Europejskiej zakłada, że UE musi wdrożyć środki rekultywacyjne obejmujące co najmniej 20 proc. jej obszarów lądowych i morskich do 2030 roku.
12.07.2023

Nowy lądowy terminal Balticon oficjalnie otwarty

Balticon oficjalnie otworzył kontenerowy terminal intermodalny w Porcie Gdańsk. Na placu docelowo zmieścić się ma ponad 10 tys. teu, wkrótce oddana zostanie także bocznica kolejowa.
21.05.2023

Nowy lądowy terminal kontenerowy BALTICON SA - inwestycja w rozwój transportu intermodalnego

Balticon SA kończy budowę terminalu intermodalnego w Porcie Gdańsk na terenach miasta Gdańska - InvestGDA, w ramach realizacji projektu pn. „Budowa terminalu intermodalnego służącego do przeładunku kontenerów w relacjach droga-kolej, lub kolej-droga, składowania kontenerów oraz czynności usługowych niezbędnych do funkcjonowania kontenerowego transportu intermodalnego”.
17.05.2023

MON opublikował w Dzienniku Ustaw rozporządzenie w sprawie podwyżki dla żołnierzy Wojsk Lądowych, Powietrznych i Marynarki Wojennej

W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek rozporządzenie ministra obrony o podwyżce uposażeń żołnierzy zawodowych o 400 zł.
30.03.2023

Rząd przyjął nowelizację ustaw dot. kwalifikacji marynarzy śródlądowych

Dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE, m.in. zapewnienie ujednoliconego systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej, przewiduje nowelizacja ustaw o żegludze oraz o czasie pracy na statkach żeglugi śródlądowej, którą we wtorek przyjął rząd.
07.03.2023

Gaz-System z kompletem decyzji lokalizacyjnych dla gazociągów lądowych w projekcie FSRU

Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał Gaz-System dwie decyzje lokalizacyjne dla gazociągu Gustorzyn – Gardeja. Miesiąc wcześniej spółka uzyskała od Wojewody Pomorskiego dwie decyzje lokalizacyjne dla gazociągu Gardeja – Kolnik. Tym samym część lądowa projektu FSRU posiada komplet decyzji lokalizacyjnych.
26.01.2023

Quinto Shipping zamawia od Concordia Damen tankowiec śródlądowy typu „Parsifal”

W ubiegłym tygodniu holenderska stocznia żeglugi śródlądowej Concordia Damen otrzymała zlecenie na budowę i wyposażenie tankowca do żeglugi śródlądowej dla Quinto Scheepvaart B.V. z Zwijndrecht. Oznacza to również przejście, po 25 latach, rodzinnej firmy Quinto z transportu kontenerowego na transport tankowcami.
13.01.2023

Cele środowiskowe dla wód morskich, przybrzeżnych i śródlądowych a inwestycje na morzu. Wymogi środowiskowe, ramy prawne, warunki realizacji

Prawne ustalenia dot. inwestycji dla wód morskich i śródlądowych.
16.12.2022

Na wschodzie Finlandii rozpoczęły się główne manewry wojsk lądowych

We wschodniej części Finlandii, przy granicy z Rosją, rozpoczęły się w piątek ćwiczenia wojsk lądowych z udziałem m.in. brygad pancernych i sił powietrznych. W manewrach uczestniczy ok. 1,5 tys. pojazdów oraz 8 tys. żołnierzy z różnych części kraju, a także straż graniczna. Ostatni raz tego rodzaju manewry zostały zorganizowane w Karelii siedem lat temu.
25.11.2022

Największy w Europie lądowy terminal przeładunkowy pomoże w transporcie ukraińskiego zboża

Węgrzy otworzyli we wtorek w Fenyeslitke przy granicy z Ukrainą największy intermodalny terminal przeładunkowy w Europie, który ma pomóc w transporcie ukraińskiego zboża do portów nad Adriatykiem. W wydarzeniu wziął udział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
19.10.2022

Prace nad okablowaniem lądowym na największej na świecie morskiej farmie wiatrowej idą pełną parą

Firma Jones Bros Civil Engineering zainstalowała około 117 kilometrów lądowych kabli wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) dla morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank o przewidywanej mocy 3,6 GW.
23.09.2022

MFiPR: ponad 20 mln euro trafi do firm na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich

Firmy otrzymają wsparcie z Funduszy Norweskich w ramach konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich”. Wybrano 20 projektów spośród 136 złożonych wniosków, do zwycięzców trafi ponad 20 mln euro - poinformowało w czwartek Ministerstwo Funduszy I Polityki Regionalnej.
22.09.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Kolejny lądowy odcinek Baltic Pipe po odbiorze technicznym

Gaz-System dokonał odbioru technicznego 41 km gazociągu relacji Niechorze-Płoty, czyli głównej części odcinka łączącego gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym. Decyzję dopuszczającą do eksploatacji wydał Urząd Dozoru Technicznego.
11.07.2022

Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce jest gotowy do nagazowania

Gaz System ponad 30 dni przed planowanym terminem dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów – Ciecierzyce. Tym samym kluczowy odcinek lądowy Baltic Pipe biegnący na trasie Goleniów – Lwówek i mający 191 km jest gotowy do rozruchu i nagazowania.
22.06.2022

Gaz-System: pierwszy lądowy odcinek Baltic Pipe z odbiorem technicznym

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System poinformował w środę o odbiorze technicznym pierwszego lądowego odcinka Baltic Pipe w Polsce - gazociągu Ciecierzyce–Lwówek. Odbioru dokonano 15 dni przed terminem założonym w umowie - zaznaczył operator.
08.06.2022

Brytyjczycy chcą lądowych punktów ładowania statków

Brytyjska Izba Żeglugi wezwała rząd Wielkiej Brytanii do zobowiązania brytyjskich portów do instalacji lądowych punktów ładowania statków.
27.05.2022

Rekordowe zainteresowanie Funduszami Norweskimi wśród polskich firm. Wsparcie otrzymują innowacyjne i ekologiczne projekty w obszarze wód śródlądowych lub morskich

– Realizujemy cztery programy w Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i Grecji, ale skala programu w Polsce jest mniej więcej taka sama albo nawet większa niż w tych czterech pozostałych razem wziętych – mówi Magnar Ødelien z agencji Innovation Norway, która jest norweskim partnerem PARP we wdrażaniu programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” finansowanego z Funduszy Norweskich. – Ten program spotyka się z dużym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców – dodaje Mikołaj Różycki, zastępca prezesa PARP.
04.04.2022

Inwestycje w obszarze wód lądowych lub morskich mają szanse na wsparcie. Do wzięcia 9 mln euro z Funduszy Norweskich

Jak wpłynąć na wydajne i zrównoważone wykorzystanie zasobów wód i wybrzeży lub jak ograniczać zanieczyszczenie wód i ich otoczenia? Przedsiębiorcy, którzy mają pomysł na inwestycje, które odpowiedzą na te wyzwania, mogą starać się o dofinansowanie dzięki Funduszom Norweskim. Do 31 marca trwa nabór wniosków w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”. Kto ma szanse na zdobycie wsparcia dla swojej inwestycji?
03.03.2022

Raport ONZ: mimo sankcji Korea Płn. stale rozbudowuje swój morski i lądowy arsenał nuklearny i rakietowy

Korea Płn. od roku kontynuuje rozbudowę swojego arsenału nuklearnego i rakietowego mimo nałożonych na nią sankcji międzynarodowych - głosi poufny raport ONZ, na który powołuje się agencja AFP. Autorzy dokumentu twierdzą, że reżim w Pjongjangu finansuje tę rozbudowę częściowo z nielegalnych źródeł.
06.02.2022

PARP z kolejną edycją konkursu Blue Growth

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) podała, że w dniu 10 stycznia 2022 r. została ogłoszona nowa edycja konkursu w schemacie „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth".
17.01.2022

PARP: 9,35 mln euro na innowacje dotyczące wód śródlądowych lub morskich

Rusza nowa edycja konkursu dla firm na innowacje dotyczące wód śródlądowych lub morskich - poinformowała w środę Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Do dyspozycji przedsiębiorców jest 9,35 mln euro z Funduszy Norweskich.
12.01.2022

Największy europejski port śródlądowy stanie się pionierem w dziedzinie wodoru

Rolls-Royce twierdzi, że zapewni neutralne dla klimatu dostawy energii do budowanego obecnie terminalu kontenerowego w porcie Duisburg w Niemczech.
30.12.2021

Startuje program „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) informuje, że dzięki zwiększeniu budżetu na program „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” projekty z listy rezerwowej, w ramach schematu „Technologii przyjaznych środowisku”, zostały rekomendowane do wsparcia. Dodatkowe środki finansowe zostaną także wykorzystane na sfinansowanie nowej edycji konkursu w schemacie „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”.
13.12.2021

Port Gdynia z dofinansowaniem na inwestycje w basenach IV i V i dostęp lądowy „ostatniej mili”

Zarząd Morskiego Portu Gdynia otrzymał dofinansowanie na wykonanie projektów inwestycji w ramach rozbudowy infrastruktury dostępowej dla statków oraz drogi i linii kolejowej. Dzięki nim port będzie przygotowany do obsługi statków ro-ro powyżej 180 metrów.
06.12.2021

Biopaliwo z plastikowych śmieci może napędzić… statki sprzątające oceany ze śmieci

Amerykańskiemu zespołowi naukowców udało się przekształcić plastik znajdujący się w wodach oceanów w biopaliwo, które rozwiązałoby problemy środowiskowe, ułatwiając pozyskiwanie energii ze śmieci na rzecz procesu oczyszczania oceanów. Biopaliwo można byłoby wykorzystać do napędzania jednostek zajmujących się zbieraniem śmieci z mórz i oceanów.
22.11.2021

Grecja chce ograniczyć budowę lądowych farm wiatrowych

Grecki rząd rozważa wprowadzenie nowych przepisów zakazujących instalowania turbin wiatrowych na obszarach wysokich gór oraz na niewielkich wyspach.
03.11.2021

Baltic Power. Przetarg na lądowy odcinek

Orlen i Northland Power, inwestorzy stojący za projektem morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, ogłosili przetarg na realizację lądowego odcinka wyprowadzenia mocy z farmy.
09.09.2021

Nowy Most Lądowy Bałtyk-Adriatyk

Powstał interesujący sojusz operatorów intermodalnych Loconi Intermodal oraz Baltic Rail łączący BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni i Port Koper (Słowenia).
17.06.2021

Izba Zbożowo-Paszowa: mało ofert sprzedaży zbóż

Po okresie nieco większej rynkowej podaży zbóż, głównie pszenicy, obecnie liczba ofert sprzedaży ziarna spadła. Znacznie wzrosły ceny kukurydzy, jest jej mało na rynku, i tego ziarna może brakować do nowych zbiorów - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.
30.03.2021

Marynarz śródlądowy to odpowiedzialna rola, ale też wielka przygoda!

5 grudnia świętujemy Dzień Marynarza Śródlądowego. W tym uroczystym dniu pragniemy przypomnieć o niezwykle odpowiedzialnej roli marynarzy i żeglugi śródlądowej w dzisiejszym świecie. To dzięki zaangażowaniu wodniaków możemy bezpiecznie korzystać ze szlaków żeglugowych, a także bezpiecznie żyć nad dużymi rzekami. Ich codzienna praca jest zróżnicowana, w zależności od tego, do czego jednostki, na których pływają są przeznaczone.
04.12.2020

Rozmowy ministrów ds. transportu UE o śródlądowym transporcie wodnym

Żegluga śródlądowa jako klucz do Europejskiego Zielonego Ładu była tematem wideokonferencji ministrów ds. transportu UE, z udziałem unijnej komisarz ds. transportu, Adiny Vălean. W debatach zorganizowanych przez Prezydencję niemiecką 20 listopada 2020 r. wziął udział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
20.11.2020

Tereny inwestycyjne w bezpośrednim sąsiedztwie gdańskiego portu! (foto, wideo)

Doskonałe miejsce dla każdej działalności – od produkcji do magazynowania, położone tuż obok Portu Północnego i największego na Bałtyku terminala głębokowodnego DCT Gdańsk. InvestGDA już teraz rozpoczyna inwestycje, które przygotują ten teren dla odbiorców oferty - firm z sektora MŚP.
18.11.2020

Szkolenie poligonowe lądowych marynarzy

Huk, dym, ogień, zniszczone cele i setki sztuk wystrzelonej amunicji - to efekt działań baterii przeciwlotniczej z Dywizjonu Wsparcia Morskiej Jednostki Rakietowej, którzy od 3 do 5 października wykonywali zadania ogniowe na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce.
06.11.2020

GAZ-SYSTEM wybrał wykonawców budowy wszystkich elementów lądowych Baltic Pipe w Polsce

Spółka zakończyła postępowania zakupowe na wybór wykonawców prac budowlanych na gazociągu Goleniów – Lwówek, gazociągu łączącym Niechorze-Płoty oraz tłoczni gazu Goleniów, Odolanów i Gustorzyn.
21.10.2020

NIK o działaniach na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych

Podczas, gdy w krajach Unii Europejskiej rośnie rola przewozów wodnym transportem śródlądowym, w Polsce tendencja jest odwrotna. Wpływ na to ma m.in. zmniejszająca się długość śródlądowych dróg wodnych i wieloletnie zaniedbania inwestycyjne na nich. Co prawda administracja publiczna podejmowała działania i inicjatywy na rzecz rozwoju dróg żeglownych, jednakże nie były one w pełni skuteczne, gdyż nie udało się wykonać wszystkich zaplanowanych w tym zakresie przedsięwzięć. Przede wszystkim nie udało się stworzyć systemu finansowani
05.10.2020

Bakterie w wodach Arktyki - badaczki z Politechniki Gdańskiej na Spitsbergenie

Na przełomie sierpnia i września, po raz kolejny odbyła się wyprawa naukowa w rejony rezerwatu przyrody na Spitsbergenie, z udziałem badaczek z Politechniki Gdańskiej. Przedmiotem prowadzonych badań jest identyfikacja składników odżywczych na terenach Arktyki oraz ich wpływ na rozwój bakteriocenozy, na przykładzie zlewni rzeki Revelvy.
25.09.2020

Transport wodny śródlądowy w Grupie Wyszehradzkiej: Zbliżenie na Węgry

1 lipca 2020 r. Polska rozpoczęła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (V4). Państwa członkowskie V4 (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry) ścisłe współpracują w ramach integracji regionu Europy środkowej. Jednym z elementów współpracy jest rozwój żeglugi śródlądowej oraz stworzenie spójnej sieci dróg wodnych umożliwiających transgraniczny przewóz ładunków i pasażerów. W związku z tym prezentowany artykuł przybliży najważniejsze informacje i dane na temat żeglugi śródlądowej na Węgrzech.
24.09.2020

O śródlądowych inwestycjach Wód Polskich na EURO-TRANS

XVI edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej EURO-TRANS stała się miejscem merytorycznej debaty o wpływie transportu na osiągnięcie celów neutralności klimatycznej, a także zmianie wzorców mobilności i modeli biznesowych oraz udziału transportu w gospodarce 4.0. Jednym z prelegentów był Wiceprezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś, który mówił o działaniach Wód Polskich na rzecz rozwoju żeglugi śródlądowej w dobie postępujących zmian klimatu.
22.09.2020

Port Tallinn z pierwszym lądowym systemem zasilania

Jednostka Victoria I, należąca do Tallink Grupp, była obiektem pierwszego w historii portu w Tallinie ładowania baterii z lądowego systemu zasilania. Z energii lądowej mogą korzystać statki obsługujące trasy estońsko-szwedzkie i estońsko-fińskie.
14.09.2020

Czy w Terespolu powinien powstać główny Śródlądowy Port Wschodni?

W Polsce temat inwestycji w śródlądowe drogi wodne jest żywy i regularnie powraca. Nic dziwne, w końcu polskie porty morskie się dynamicznie rozwijając, zarówno pod kątem wzrostu przeładunków jak i przeprowadzanych i planowanych inwestycji. Dodatkowo trwa głośna inwestycja Przekopu Mierzei Wiślanej, która umożliwi szersze wykorzystanie i rozwój portu śródlądowego w Elblągu.
22.08.2020

Dofinansowanie z Funduszy Europejskich na rozwój śródlądowych dróg wodnych

Wody Polskie podpisały umowy o dofinansowanie modernizacji śluz oraz sterowni na stopniach wodnych w Krapkowicach i Januszkowicach, a także na budowę jazu klapowego na stopniu wodnym Ujście Nysy. Modernizacja potrwa od września 2020 do lipca 2023 r. W ramach dofinansowania, w ciągu niespełna trzech lat przeprowadzony zostanie szereg działań, które usprawnią funkcjonowanie trzech obiektów. Co ważne, inwestycje będą przyjazne dla środowiska naturalnego – na obiektach m.in. wybudowane zostaną przepławki dla ryb dwuśrodowiskowych. Łą
19.08.2020

PIE: Bałkany Zachodnie szansą dla polskich eksporterów i inwestorów

Poprawa konkurencyjności bałkańskich gospodarek oraz decyzja o tworzeniu wspólnego rynku przez kraje regionu powinna skłonić polskich eksporterów i inwestorów do większego zaangażowania w tej części Europy - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
15.07.2020

Sejm uchwalił ustawę o systemach homologacji silników przeznaczonych m.in. do statków śródlądowych

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o systemach homologacji typu UE i nadzoru rynku silników spalinowych przeznaczonych do maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach (chodzi m.in. silniki statków śródlądowych). Ustawa wdraża unijne rozporządzenia.
29.05.2020

Budowa polskich farm wiatrowych na Bałtyku - oczekiwany impuls dla branży morskiej w czasie kryzysu

Perspektywa budowy morskich farm wiatrowych zyskuje dodatkowe znaczenia w czasie kryzysu wywołanego epidemią COVID-19. Oprócz oczywistych argumentów, które stoją za realizacją tych projektów, pojawiają się zupełnie nowe, ponieważ to właśnie polski offshore może być nowym impulsem, a nawet ratunkiem dla wielu firm z branży morskiej w czasach globalnej bessy.
13.05.2020

Granty na innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych w ramach Funduszy Norweskich

Do 14 maja przedłużono nabory do programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, którego zasadnicza część koncentruje się na konkursie „Innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych”. Nabory przesunięto ze względu na pandemię COVID-19 (pierwotny termin zakończenia naboru był wyznaczony na 31 marca 2020). To duża szansa w obszarze finansowania innowacyjnych projektów dla firm z sektora gospodarki morski. Całkowita kwota środków na dofinansowanie projektów to aż 10 0
11.05.2020

Grecja: Wzmocniono ochronę granic morskich i lądowych z Turcją

Grecja wzmocniła ochronę swoich granic morskich i lądowych z Turcją - podała w piątek agencja Reutera powołując się na źródło w rządzie w Atenach. Decyzja w tej sprawie to skutek zapowiedzi władz Turcji, że nie będą już zatrzymywać na swoim terytorium uchodźców z Syrii.
28.02.2020

Umacnia się pozycja polskich portów morskich. Dzięki nowym inwestycjom znacznie zwiększą się ich zdolności przeładunkowe

Przeładunki w polskich portach morskich w 2019 roku przekroczyły rekordowe 108 mln ton. Do ponad 3 mln TEU wzrosła też liczba kontenerów, które do nich trafiły. Zaplanowane na kolejne lata inwestycje mają przyczynić się do dalszego wzrostu możliwości przeładunkowych i znaczenia krajowych portów w Europie. Prognozy zakładają, że do 2050 roku zapotrzebowanie na przeładunki kontenerowe będzie ponad trzykrotnie większe niż dziś. Przykładem takiej inwestycji jest budowa Portu Zewnętrznego w Gdyni.
25.02.2020

Więcej przeładunków morskich w hamburskim porcie – dwucyfrowy wzrost w przewozach lądowych koleją

Największy uniwersalny port Niemiec uzyskał w roku 2019 dobre rezultaty w przeładunkach morskich osiągając wynik 136,6 miliona ton (+1,1 %). Hamburg zdołał utrzymać dobrą pozycję pomimo osłabienia w globalnym handlu i istniejących sankcji handlowych.
20.02.2020

Nowa ustawa obowiązująca armatorów śródlądowych

Nowa ustawa przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej daje możliwość wsparcia finansowego dla armatorów śródlądowych w postaci kredytów preferencyjnych na zakup, modernizację lub remont statków śródlądowych - mowa o ustawie o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym (Dz.U 2019 poz. 1901), która wchodzi w życie 9 listopada.
09.11.2019

Ogłoszono ustawę o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym

8 października w Dzienniku Ustaw została opublikowana Ustawę z dnia 31 lipca 2019 r. o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym. Senat przyjął tę ustawe bez poprawek.
10.10.2019

Prezydent podpisał ustawę określającą zasady wsparcia armatorów śródlądowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym - poinformowała w czwartek w komunikacie Kancelaria Prezydenta.
19.09.2019

W 2021 roku rząd może otrzymać projekty dróg śródlądowych

W przyszłym roku powinny zakończyć się prace nad przygotowaniem programów dróg wodnych na Odrze i Wiśle, które w 2021 roku mogą być przyjęte przez rząd - poinformowała Monika Niemiec-Butryn, dyrektor departamentu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
18.09.2019

Senat bez poprawek do ustawy o wsparciu armatorów śródlądowych

Senat nie zaproponował w piątek poprawek do ustawy o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym. Ustawa rozszerza możliwości uzyskania dofinansowania przez armatorów.
30.08.2019

Granty Norweskie dla sektora morskiego na Baltexpo

Granty Norweskie dla sektora morskiego (tzw. „blue technologies”) to bardzo ciekawa możliwość dofinansowania projektów inwestycyjnych przyjaznych dla środowiska, w kwocie do 2 mln euro. Nabór wniosków zostanie ogłoszony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości już jesienią tego roku.
29.08.2019

Sejm przyjął ustawę o wsparciu armatorów śródlądowych

Sejm przyjął w środę ustawę o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym. Ustawa rozszerza możliwości uzyskania dofinansowania przez armatorów.
01.08.2019

Debata o przyszłości śródlądowych dróg wodnych w nowej perspektywie finansowej UE

W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej 9 lipca odbyło się posiedzenie Grup roboczych Komitetu Sterującego do spraw Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych. Głównym tematem spotkania była możliwość uwzględnienia potrzeb sektora żeglugi śródlądowej w dokumentach dotyczących nowej perspektywy finansowej UE.
18.07.2019

Rząd przyjął projekt ustawy dot. wsparcia finansowego dla armatorów śródlądowych

Regulacje dotyczące udzielania wsparcia finansowego armatorom śródlądowym oraz funkcjonowanie Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowego zawiera przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
02.07.2019

Rząd we wtorek o wsparciu finansowym dla armatorów śródlądowych

Rząd zajmie się we wtorek projektem ustawy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, mówiącym m.in. o wsparciu finansowym dla armatorów śródlądowych.
01.07.2019

Wykorzystanie oraz ochrona wód morskich i śródlądowych – spotkania b2b w celu nawiązania partnerstw projektowych do Grantów Norweskich

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Innovation Norway zapraszają do udziału w międzynarodowej giełdzie kooperacyjnej i konferencji dla firm działających w branżach związanych z wykorzystaniem i ochroną wód, w tym w:przemyśle morskim, portowym,turystyce,biotechnologiach opartych o zasoby morskie,technologiach ochrony środowiska mających zastosowanie do wód morskich i śródlądowych,technologiach związanych z „zieloną” energetyką.Wydarzenie organizowane jest 22 maja w miejscowości Ålesund położonej na fiordzie na po
08.05.2019

PKN Orlen nie odnotował pogorszenia się jakości ropy naftowej

PKN Orlen nie odnotował żadnego pogorszenia się jakości odbieranej ropy naftowej – powiedział w środę prezes spółki Daniel Obajtek, odnosząc się do informacji o zanieczyszczonym surowcu z Rosji przesyłanym na Białoruś i dalej, także do Polski.
24.04.2019

Tak marynarze świętują Wielkanoc (foto)

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na całym świecie na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To również czas spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Na morzu marynarze z daleka od domu i bliskich nie mają innego wyboru, jak wspólne świętowanie na pokładach statków – informuje portal Ships&Ports.
21.04.2019

Świnoujście: Święta nad morzem

Do nadmorskiego Świnoujścia na wielkanocne święta chętnie i licznie przyjeżdżają turyści. To właśnie okres świąteczny, a po nim majówka jest początkiem letniego sezonu - podkreśla świnoujska branża turystyczna.
20.04.2019

Naukowcy o miedzynarodowej drodze wodnej E40

Opublikowany w dniu 8 kwietnia br. raport polskich naukowców studzi zapał zwolenników żeglugi śródlądowej. Do eksploatacji kanału żeglugowego, czyli przede wszystkim śluzowania statków, potrzebne są znaczne ilości wody. W przypadku planowanego kanału żeglugowego wzdłuż Bugu miałaby ona pochodzić z mniejszych rzek regionu, z samego Bugu lub z Wisły.
10.04.2019

Wiceminister Witkowski: trzeba zlikwidować wąskie gardła dróg śródlądowych

Musimy czym prędzej zlikwidować wąskie gardła na naszych drogach śródlądowych, a rynek sam się odrodzi - mówił w środę w Gliwicach wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski.
27.03.2019

Port Hamburg z rekordowym wynikiem przewozów kolejowych w relacji z zapleczem lądowym

Największy uniwersalny port Niemiec osiągnął w 2018 roku z wynikiem 135,1 milionów ton przeładowanych towarów znaczący wynik. Hamburg skutecznie rywalizował w trudnym środowisku, a w relacji z zapleczem lądowym zwiększył przewozy koleją do łącznie 46,8 milionów ton (+2,7%) a w przypadku kontenerów 2,44 miliona TEU (+4,7%).
19.02.2019

Odrzańska Droga Wodna. Konsultacje społeczne harmonogramu prac

Konsultacje społeczne projektu harmonogramu prac związanych z przygotowaniem Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej rozpoczęły się 8 listopada. Resort podjął działania dotyczące uzgodnień zakresu i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania na środowisko dla Programu.
16.11.2018

Transport wodny śródlądowy gotowy na nowe ładunki

W Polsce w 2017 r. żeglugą śródlądową przewieziono ok. 5,8 mln ton ładunków, tj. o 7% mniej niż w roku ubiegłym (6,2 mln ton w 2016 r.).
16.08.2018

Konwencja MLI a praca w Wielkiej Brytanii polskich pracowników lądowych

Wielka Brytania ratyfikowała Konwencję MLI w dniu 29.06.2018 roku. Z uwagi na przepisy konwencyjne zmiany przepisów w zakresie regulowanym ww. ratyfikacją wejdą w życie w Wielkiej Brytanii z dniem 01.10.2018 roku.
26.07.2018

Szczecin: Mapy śródlądowych dróg wodnych odsłonięto na wyspie Łasztownia

Dwie wielkoformatowe mapy śródlądowych dróg wodnych odsłonięto w sobotę na szczecińskiej wyspie Łasztownia. Mają służyć żeglarzom i turystom.
10.06.2018

Ryby w Bałtyku chorują. Trwają badania (foto, wideo)

Zasoby ryby w Zatoce Gdańskiej z roku na rok się kurczą i są potrzebne nowe, radykalniejsze metody ochronne – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w MGMiŻŚ. Zapewnił, że ministerstwo w porozumieniu z rybakami, chce wyjaśnić ten problem.
25.05.2018

Żegluga łączy w Polsce. W kwietniu międzynarodowa konferencja o transporcie wodnym śródlądowym

We wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia w dniach 18-19 kwietnia odbędzie się międzynarodowa konferencja „Żegluga Łączy”. Organizatorami są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz działająca w ramach ONZ Europejska Komisja Gospodarcza (UNECE).
24.03.2018

Gróbarczyk dla PAP: Fundusz rozwoju śródlądowych dróg wodnych będzie emitował obligacje

Mający powstać specjalny fundusz rozwoju śródlądowych dróg wodnych będzie mógł pozyskiwać środki na inwestycje poprzez emisje obligacji zabezpieczonych przez państwo - poinformował w wywiadzie dla PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
05.03.2018

Nieprawidłowe „zabrudzenie” konosamentu – skutki prawne

„Zabrudzenie” konosamentu przez przewoźnika, a więc „positive notation of a defective condition or shortage either of the cargo covered, or where material of its packing” [„The Arctic Trader [1996] 2 Lloyd.s Rep. 449], może skutkować docelowo zniweczeniem podstawowej funkcji konosamentu, – jako papieru wartościowego w międzynarodowych transakcjach handlowych.
11.02.2018

Spotkanie z armatorami śródlądowymi w sprawie harmonogramu prac na stopniu wodnym Malczyce

Intensyfikacja prac nad zakończeniem budowy stopnia wodnego Malczyce sprawiła, że w lutym 2018 roku rozpoczną się prace nad przegrodzeniem rzeki Odry. MGMiŻŚ zaprasza na spotkanie, którego celem jest przekazanie użytkownikom drogi wodnej informacji na temat ograniczeń w żegludze śródlądowej do czasu uruchomienia śluzy żeglugowej, które jest planowane jeszcze w I połowie 2018 roku.
05.02.2018

Obradował Komitet Sterujący ds. Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych

Jerzy Materna – sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przewodniczył III posiedzeniu Komitetu Sterującego ds. Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych. W spotkaniu udział wzięli także Pan Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska oraz Pan Krzysztof Woś – zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
03.02.2018

Kwieciński: Plan rozwoju wodnych dróg śródlądowych to kwestia kilkunastu miesięcy

W ramach rządu przygotujemy plan działań dotyczący rozwoju śródlądowych dróg wodnych. Jego opracowanie to kwestia kilkunastu najbliższych miesięcy - powiedział PAP wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że koszt zagospodarowania tych szlaków wodnych to 60-150 mld zł.
27.12.2017

Zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych jednym z największych przedsięwzięć dla Polski (foto, wideo)

60-150 mld zł może kosztować zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych w Polsce – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w Gdańsku podczas posiedzenia Konwentu Politechniki Gdańskiej, w czasie debaty poświęconej programowi zagospodarowania Dolnej Wisły, która odbyła się w środę. Wskazał, że podobnie jak teraz Centralny Port Komunikacyjny, również i śródlądowe drogi wodne mogą być dla Polski jednym ze strategicznych przedsięwzięć. Aby je rozpocząć, potrzebny jest jednak odpowiedni program.
14.12.2017

Publikacje dotyczące śródlądowych dróg wodnych dostępne do pobrania

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zachęca do zapoznania się z publikacjami dotyczącymi śródlądowych dróg wodnych.
06.12.2017

DeltaBreaker - wielofunkcyjny statek śródlądowy z Gdańska

Rozwój żeglugi śródlądowej oraz zmiany klimatu i ochrona środowiska są obecnie ważnymi tematami, o których dyskutują przedstawiciele sektora morskiego. Architekci z biura Deltamarin w Gdańsku opracowali wielofunkcyjny statek śródlądowy o nazwie DeltaBreaker, który ma pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z tymi zagadnieniami.
11.10.2017

O rybactwie śródlądowym i akwakulturze w formacie międzynarodowym

W dniach 3-6 września br. w Starych Jabłonkach odbędzie się międzynarodowe sympozjum pn. „Dostosowanie rybactwa śródlądowego i akwakultury do zmian klimatycznych”. Organizatorem wydarzenia jest Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of United Nations). Resort gospodarki morskiej na sympozjum będzie reprezentowała wiceminister Anna Moskwa.
31.08.2017

Obradował Komitet Sterujący ds. Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych

Jerzy Materna, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przewodniczył II posiedzeniu Komitetu Sterującego ds. Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych. Wśród uczestników obecny był także Witold Słowik, wiceminister rozwoju.
27.07.2017

Wizyta Trumpa. Rozmowa o wodnych połączeniach śródlądowych w kręgu Trójmorza bardzo potrzebna

Wodne połączenia śródlądowe w naszej części Europy są wyjątkowo zaniedbane. Z tego względu rozmowa na temat ich rozwoju w kręgu krajów Trójmorza jest bardzo zasadna i bardzo potrzebna - oceniła Agnieszka Gajewska z firmy doradczej PwC.
04.07.2017

Spotkanie z podmiotami zarządzającymi infrastrukturą portową i przeładunkową związaną z transportem wodnym śródlądowym

W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyło się spotkanie z przedstawicielami podmiotów zarządzających infrastrukturą przeładunkową i logistyczną leżącą przy głównych śródlądowych drogach wodnych w Polsce: Odrzańskiej Drogi Wodnej, Drodze Wodnej Rzeki Wisły, w Bydgoskim Węźle Wodnym, Drodze Wodnej Górnej Wisły oraz w lokalizacjach potencjalnego przebiegu tzw. brakujących połączeń: Kanału Śląskiego oraz połączenia Koźle-Ostrawa.
29.06.2017

Resort gospodarki morskiej zaczyna prace nad programem dla śródlądowych dróg wodnych

Resort gospodarki morskiej rozpoczyna prace nad szczegółowym programem dla żeglugi śródlądowej; jego opracowanie potrwa ok. 2 lata - poinformowała dyrektor Departamentu Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Monika Niemiec-Butryn.
19.06.2017

Prezydent: śródlądowy transport wodny jest tańszy i bardziej ekologiczny niż drogowy

Transport wodny śródlądowy jest tańszy i bardziej ekologiczny niż np. drogowy, powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, po tym, jak podpisał akt ratyfikacyjny europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN).
06.03.2017

Porozumienie o rozwoju śródlądowych dróg wodnych ratyfikowane przez prezydenta (wideo)

Europejskie porozumienie w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN) ratyfikowane przez prezydenta. Andrzej Duda podpisał je w poniedziałek. Jego celem jest rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie.
06.03.2017

Prezydent ratyfikuje w poniedziałek porozumienie o rozwoju dróg śródlądowych

Prezydent Andrzej Duda podpisze w poniedziałek akt ratyfikacyjny europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN). Nowe przepisy umożliwią występowanie o unijne środki na inwestycje służące poprawie żeglowności na rzekach.
05.03.2017

Port Gdańsk zamyka 2016 rok rekordem w obsłudze lądowych środków transportu

W minionym roku gdański port obsłużył łącznie blisko pół miliona samochodów ciężarowych i niespełna 240 tys. wagonów kolejowych. W porównaniu do 2015 r., był to skok o 43% w przypadku samochodów, o 24% zwiększyła się w tym czasie intensywność ruchu kolejowego. Takie dane w zakresie ruchu lądowych środków transportu to najlepszy dotąd wynik Portu Gdańsk.
28.02.2017

Genewa. Silny głos o transporcie wodnym śródlądowym na sesji Narodów Zjednoczonych

Delegacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uczestniczyła w 70-tej sesji UNECE (Europejskiej Komisji Gospodarczej, ang. United Nations Economic Commission for Europe)– Komitecie ds. transportu wodnego śródlądowego oraz konferencji dotyczącej perspektyw rozwoju śródlądowego transportu wodnego w Europie i krajach UN (Steering towards the 2030 Sustainable Development Agenda: the role, challenges and opportunities for inland water transport).
27.02.2017

Akcja saperów w Gdyni

Torpedo-bombę z czasów II wojny światowej wydobyli i zabezpieczyli saperzy z 43. Batalionu Saperów z Rozewia. Akcję przeprowadzono w środę, 1 lutego. Niewypał zalegał na zboczu klifu przy plaży miejskiej w Gdyni Babich Dołach.
01.02.2017

W Brukseli o portach śródlądowych

20-21 października br. Bruksela gościła przedstawicieli europejskich portów śródlądowych. Wszystko za sprawą walnego zgromadzenia EFIP - Europejskiego Zrzeszenia Portów Żeglugi Śródlądowej (ang. EFIP - The European Federation of Inland Ports), do którego od września br. należy ZMPSiŚ SA. Jego przedstawiciele wzięli udział w obradach.
24.10.2016

WaterWays 2016 - dobra passa dla wód śródlądowych

Główna myśl płynąca z poświęconej polskim wodom śródlądowym konferencji WaterWays jest jasna; transport śródlądowy otrzymał zielone światło na rozwój i może spodziewać się poważnego wsparcia ze strony rządu. Po dziesięcioleciach stagnacji rozpoczną się poważne prace mające na celu przywrócenie żeglowności na Odrze i Wiśle, co ściśle łączy się także z gospodarką morską.
17.06.2016

Rząd przyjął założenia do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych

Przywrócenie do 2030 r. międzynarodowej klasy żeglowności na całej długości Odry i na odcinku Wisły od Warszawy do Gdańska - zakładają przyjęte we wtorek przez rząd założenia do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020, z perspektywą do 2030 r.
14.06.2016

GUS - spadek przewozów ładunków i pasażerów w 2015 roku. Wzrosty w transporcie morskim i śródlądowym

W 2015 r. wszystkimi rodzajami transportu przewieziono 1803,8 mln ton ładunków, tj. o 2,0% mniej niż przed rokiem. Spadek przewozów ładunków zanotowano w transporcie kolejowym i samochodowym, natomiast wzrost w transporcie rurociągowym, morskim, wodnym śródlądowym i lotniczym.
24.05.2016

Pomoc publiczna dla portów morskich i śródlądowych - projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie wyłączeń blokowych

Projekt ma niebagatelne znaczenie albowiem, jeśli proponowane zapisy wejdą w życie określone rodzaje pomocy publicznej dla portów morskich i śródlądowych, przy założeniu spełnienia określonych warunków, będą niejako automatycznie uznawane za zgodne z rynkiem wewnętrznym w rozumieniu art. 107 ust. 3 TFE i wyłączone spod rygorów notyfikacyjnych, o których mowa w art. 108 ust. 3 TFUE.
17.04.2016

Białoruś chce współpracy z Polską w hodowli ryb śródlądowych

Na trwającym w Mińsku forum rybactwa śródlądowego, specjaliści z Białorusi i Polski omawiają możliwości współpracy i wymieniają się doświadczeniami na ten temat.
20.01.2016

Zmiany PRS w polityce cenowej za przeglądy statków śródlądowych w eksploatacji

1 września 2015 r. Polski Rejestr Statków S.A. dokonał zasadniczych zmian w swojej polityce cenowej za przeglądy statków śródlądowych w eksploatacji.
10.09.2015

Zmiany w Zasadach klasyfikacji statków śródlądowych

Z dniem 1 lipca 2015 r., w celu dostosowania wymagań klasyfikacyjnych do wymagań określonych w Dyrektywie 2006/87/WE, Polski Rejestr Statków S.A. dokonał zmian w Przepisach klasyfikacji i budowy statków śródlądowych, Część I – Zasady klasyfikacji. Po wnikliwej analizie doświadczeń z nadzorów, decyzją Komitetu Klasyfikacyjnego postanowiono o rezygnacji z przeglądów pośrednich.
16.07.2015

Wzrost przewozów śródlądowych w Niemczech

W 2014 r. po niemieckich rzekach i kanałach przetransportowano łącznie 228,5 mln ton towarów, o 0,7 proc. więcej niż rok wcześniej.
08.04.2015

Polak strażnik oceanów. „Stado delfinów” na horyzoncie przemienia się w motorówki z 80 piratami na pokładach

Gdy "Kapitan Phillips" bił rekordy popularności w kinach, Polacy stawali się specjalistami od ochrony statków przed piratami.
06.04.2015

Ożywienie w niemieckim transporcie śródlądowym

W 2013 r. w Niemczech przewieziono rzekami i kanałami 226,9 mln ton towarów, o 1,7 proc. więcej niż w 2012 r.
02.04.2014

Dwa silne akcenty w drugim dniu Transport Week

Konferencja dotyczyła ruchu kontenerowego na Bałtyku oraz perspektyw jego rozwoju. Nie sposób było jednak pominąć dwóch wątków: pozycji Portu Gdańskiego oraz kryzysu ukraińskiego. Ten drugi, ostatecznie nieprzemilczany, pojawiał się regularnie między wierszami większości przemówień, głośno o nim było w kuluarach.
05.03.2014

Kolejna gazowa rewolucja? „Płonący lód” z morskich głębin może przebić łupki

Jeszcze nie wiadomo, jak łupki zmienią energetyczną i geopolityczną mapę świata, a już na horyzoncie pojawia się nowe źródło energii podaje tvn24. Bez porównania bogatsze, ale też trudniej dostępne. To hydraty metanu, potocznie nazywane “płonącym lodem”. Czy będą paliwem przyszłości?
31.05.2013

Nowe bezpośrednie połączenie intermodalne pomiędzy terminalami portowymi BCT i GCT w Gdyni a terminalem lądowym w Pruszkowie k. Warszawy.

Z dniem 23 marca wprowadzone zostanie nowe połączenie intermodalne pomiędzy portem w Gdyni a terminalem lądowym w Pruszkowie, którego operatorem jest Polzug Intermodal.
12.03.2013

Statki do utrzymania wód śródlądowych

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie podpisał umowę z płocką stocznią „Centromost” na dostawę jednostek, które będą służyć utrzymaniu śródlądowych dróg wodnych. Za trzy statki i trzy pchacze RZGW zapłaci 15,6 mln zł.
02.10.2012

Największy statek śródlądowy w Polsce na wodzie

Największy pasażerski statek śródlądowy w Polsce został zwodowany na rzece Netta w Augustowie (Podlaskie) i jest gotowy do rejsów. Jeszcze w wakacje ma wypłynąć w pierwszą podróż - poinformował PAP dyrektor Żeglugi Augustowskiej Sławomir Aleksandrowicz. Statek nazywa się Swoboda - tak jak jedna ze śluz Kanału Augustowskiego i jeden ze stawów k. Augustowa. To czwarty statek we flocie Żeglugi Augustowskiej; będzie mógł zabrać na pokład 330 osób.
09.07.2012

W Augustowie powstaje największy statek śródlądowy w Polsce

W Żegludze Augustowskiej będzie pływał największy pasażerski statek śródlądowy w Polsce. Statek będzie mógł zabrać na pokład 330 osób. W Augustowie trwa już montaż jednostki.
24.10.2011

Transport wodny śródlądowy. Co chcemy osiągnąć?

Transport wodny śródlądowy odgrywa ważną rolę w transporcie towarów w Europie. Ponad 37 000 kilometrów dróg wodnych połączyć setki miast i regionów przemysłowych. Około 20 spośród 27 państw członkowskich posiadających śródlądowe drogi wodne, z których 12 nie połączonych sieci dróg wodnych.
11.07.2011

Powstanie największy śródlądowy statek pasażerski w Polsce

Żegluga Augustowska (Podlaskie) zakupi największy śródlądowy statek pasażerski, który będzie mieścił 350 osób. Trwają prace nad projektem jednostki - poinformował PAP dyrektor ŻA Sławomir Aleksandrowicz.
01.03.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.