• <

Wynik wyszukiwania - "kasa" - Wiadomości

Sąd nie uchylił uchwały "połączeniowej" Lotosu z Orlenem - wyrok prawomocny

Sąd Apelacyjny w Łodzi podtrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji i nie stwierdził nieważności uchwały w sprawie połączenia z PKN Orlen z Grupą Lotos. Wyrok jest prawomocny. Uchylenia uchwały domagali się akcjonariusze byłej Grupy Lotos. Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo w całości.
15.05.2024

Żegluga Gdańska rozpoczyna nowy sezon nawigacyjny

Żegluga Gdańska Sp. z o.o. poinformowała o rozpoczęciu sezonu nawigacyjnego sezonu 2024 w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Helu, zgodnie z wcześniej ogłoszonym rozkładem przedsezonowym ogłoszonym.
30.04.2024

W Japonii powstanie innowacyjny statek do transportu komponentów do morskich turbin wiatrowych

MOL Drybulk zawiera umowę na transport morski z JFE Engineering na budowę statku przeznaczonego do transportu elementów fundamentów dla morskich turbin wiatrowych. Jednostka ma być pierwszym w Japonii, przybrzeżnym, modułowym transportowcem przewożącym który będzie przeznaczonym do prac przy budowie morskich farm wiatrowych.
16.04.2024

Od piątku płatny wstęp na molo w Sopocie

Od piątku wstęp na sopockie molo będzie płatny. Opłaty będą obowiązywać do 30 września - poinformował w środę sopocki magistrat.
11.04.2024

Kapitan holownika prawomocnie skazany za odepchnięcie migrantów do Libii

Włoski Sąd Najwyższy wydał historyczny wyrok w sprawie odepchnięcia migrantów - tak media interpretują decyzję o utrzymaniu wyroku wobec kapitana włoskiego holownika, który po uratowaniu migrantów przekazał ich libijskim służbom. Według sądu nie mógł tego zrobić, bo Libia nie jest krajem bezpiecznym.
17.02.2024

Operatorzy obsługujący rosyjskie ładunki mają problemy finansowe

Jak donoszą media branżowe, dwie firmy żeglugowe, które zwęszyły dla siebie szansę w obsłudze rosyjskich ładunków po tym, jak wycofały się stamtąd największe linie, borykają się z problemami finansowymi i mogą nie wyjść dobrze na tym interesie.
02.02.2024

Przedsionek bazyliki w Wenecji zalany. Zabrakło kilku barier

Szklane bariery ustawione wokół bazyliki Świętego Marka w Wenecji, których zadaniem jest jej ochrona przed tzw. wysoką wodą (acqua alta), nie zostały w sobotę poprawnie ustawione, w wyniku czego woda wdarła się do przedsionka świątyni. Zabrakło sześciu barier w pasie, który otacza prawie tysiącletnią bazylikę. Nie wiadomo jeszcze, dlaczego.
07.01.2024

Najważniejsze terminy dla marynarza z perspektywy prawa podatkowego

Większość marynarzy będących polskimi rezydentami podatkowymi zobowiązana jest do opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, bądź skorzystania z możliwości wystąpienia z wnioskiem o zaniechanie ich pobierania oraz regulowania podatków m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych. Przepisy prawa wyznaczają terminy, w których należy dokonać skonkretyzowanych czynności, w związku z czym, każdy podatnik wykonujący zawód marynarza powinien znać wszystkie ważne terminy podatkowe.
27.09.2023

Import z Azji rośnie w siłę

Chiny są głównym eksporterem jeżeli chodzi o rynek europejski. W transporcie z Państwa środka przeważa elektronika, maszyny, części samochodowe a także tekstylia , zabawki oraz małe AGD. Jak się okazuje inne kraje z Azji również w dużych ilościach eksportują swoje towary do Europy. Są to m.in. Indie, Pakistan, Wietnam, Korea czy Tajlandia.
27.09.2023

Turystyka morska płynie „cała naprzód”. Odradza się szybciej niż turystyka międzynarodowa

Pierwsze informacje touroperatorów potwierdzają, że w 2023 r. liczba pasażerów statków wycieczkowych wzrosła do 106% w stosunku do poziomu z 2019 r. Statki pasażerskie wybrało około 31,5 mln morskich turystów – szacuje Cruise Lines International Association (CLIA).
14.09.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Łódź. Śmieciowa instalacja w Orientarium z okazji Światowego Dnia Oceanów

W strefie oceanicznej Orientarium ZOO Łódź stanęła instalacja zrobiona ze 120 tysięcy sprasowanych butelek i innych odpadów, która w obchodzonym w czwartek Światowym Dniu Oceanów przypominać będzie zwiedzającym o problemie zaśmiecania wód.
09.06.2023

Kurtyka: Rosnąca pozycja Chin i USA w nowych technologiach dla energetyki to wyzwanie dla Europy

Rosnąca pozycja Chin i USA w nowych technologiach dla energetyki to wyzwanie dla Europy - stwierdził w czwartek były minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że w 2030 r. zdolności produkcyjne świata w tej dziedzinie osiągną wartość 630 mld dol., z tego 500 mld dol. przypadnie na Chiny.
01.06.2023

Naczelny Sąd Administracyjny uprawomocnił decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków Stoczni Gdańskiej

Oddalono skargi kasacyjne od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o wpisaniu do rejestru zabytków historycznego zespołu budowlanego Stoczni Gdańskiej od okresu funkcjonowania Stoczni Cesarskiej do 1989 roku.
31.05.2023

Władze Emilii-Romanii: nadmorskie kurorty czekają na turystów

Wybrzeże we włoskim regionie Emilia-Romania jest przygotowane na sezon letni i czeka na turystów z całego świata- zapewnili przedstawiciele lokalnych władz na konferencji prasowej w sobotę w Rimini. Minister turystyki Daniela Santanche mówiła o potrzebie wspierania ruchu turystycznego. "Pracujemy nad tym, aby nikt nie odwołał rezerwacji" - zapewniła.
27.05.2023

Zwiększa się bilans ofiar powodzi we Włoszech

9 ofiar śmiertelnych, 13 tysięcy osób ewakuowanych, to najnowszy bilans katastrofalnej powodzi we włoskim regionie Emilia- Romania podaje w czwartek prasa za lokalnymi władzami. Podkreśla się, że nad tą częścią kraju przeszły tropikalne deszcze, będące rezultatem "chorego klimatu".
18.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Uniwersytet Morski w Gdyni wzbogacił się o nowe jachty

Z udziałem kadry akademickiej uroczyście powitano 10 maja br. dwa, zakupione przez uczelnię, nowe jachty klasy Omega Sport. Mają w przyszłości regularnie reprezentować placówkę podczas wydarzeń odbywających się na morzu oraz akwenach wewnątrz kraju.
12.05.2023

Prace na Motławie dla Żeglugi Gdańskiej z udziałem dźwigu pływającego REM-220

To z pewnością dla mieszkańców Gdańska i turystów był niecodzienny widok. Na rzekę Motława wprowadzono żuraw pływający REM-220, należący do Gdańskiej Stoczni Remontowa S.A.. W związku z rozpoczynającym się letnim sezonem turystycznym jego zadaniem była instalacja tymczasowych kas biletowych dla Żeglugi Gdańskiej.
13.04.2023

Bunt portugalskich marynarzy. Nie chcieli śledzić rosyjskiego statku

Trzynastu marynarzy służących w portugalskiej Marynarce Wojennej (Marinha de Guerra Portuguesa) odmówiło udziału w misji monitorowania przechodzącego w pobliżu wód terytorialnych tego kraju rosyjskiego okrętu wojennego. Zdaniem "buntowników" ich okręt nie nadawał się do tej misji z racji na swój zły stan.
14.03.2023

Brytyjska fregata śledzi ruchy dwóch rosyjskich okrętów na Morzu Północnym

Służby prasowe Royal Navy poinformowały, że fregata Typ 23 HMS Portland śledzi ruchy poruszającej się w pobliżu wód brytyjskich rosyjskiej okrętowej grupy zadaniowej złożonej z fregaty proj. 22350 Admirał Kasatonow oraz towarzyszącego jej tankowca proj. 23130 Akademik Paszyn.
13.03.2023

Hiszpania. Marynarka wojenna monitoruje dwa rosyjskie okręty wojenne w zachodniej części M. Śródziemnego

Hiszpański okręt patrolowy monitoruje dwa okręty rosyjskiej marynarki wojennej, które pojawiły się w zachodniej części Morza Śródziemnego - podała w czwartkowym komunikacie hiszpańska marynarka wojenna.
10.03.2023

Wysoka aktywność rosyjskiej floty na Morzu Śródziemnym

W Cieśninie Sycylijskiej i na Morzu Jońskim obserwuje się intensywną aktywność rosyjskiej floty - odnotował portal ItaMilRadar, prezentujący dane z monitoringu obecności jednostek wojskowych na Morzu Śródziemnym i w powietrzu w tym rejonie. Ruch rosyjskich okrętów obserwowany jest przez włoską marynarkę wojenną i NATO- zaznaczono.
07.03.2023

„Bild”: niemiecka fundacja miała pomóc ukończyć Nord Stream 2 pomimo sankcji

Na początku 2021 roku władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego na czele z premier Manuelą Schwesig (SPD) utworzyły Fundację Klimatyczną, która miała pomóc w ukończeniu gazociągu Nord Stream 2, pomimo amerykańskich sankcji – pisze „Bild” i dodaje, że w tamtym czasie w Schwerinie, stolicy landu na północnym wschodzie RFN, rozgrywał się prawdziwy „rosyjski thriller kryminalny”.
27.02.2023

Admirał Gorszkow ćwiczy strzelanie na Atlantyku. Rosyjska flota próbuje prężyć muskuły? [WIDEO]

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że fregata Admirał Gorszkow przeprowadziła na Atlantyku symulację uderzenia pociskiem Zircon w cel morski w odległości ponad 900 km. Wcześniej okręt poruszał się po wodach państw NATO, pilnie obserwowany przez ich służby.
26.01.2023

Kontenerowce na złom, czyli jak armatorzy powinni przygotować się przed falą nowych dostaw tonażu kontenerowego w 2023 roku. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 46-49/2022)3

Rynek frachtowy i czarterowy dla jednostek kontenerowych dał się we znaki. W ostatnich tygodniach obserwowało się coraz więcej decyzji dotyczących złomowań tego typu jednostek. Szczególnie dotyczy to mniejszego tonażu. Widoczne są również pewne tendencje co do zmniejszenia zamówień nowego tonażu, który do tej pory był zamawiany bez względu na sygnały płynące z rynków frachtowych i czarterowych. Zauważalnie mniejszy jest również poziom transakcji jednostkami używanymi.
25.12.2022

Satelity, informatyka i banki w służbie dekarbonizacji żeglugi

Rynek zastosowań informatycznych na rzecz dekarbonizacji osiągnął wartość 11 mld USD i dynamicznie rośnie. Technologie informatyczne mają znaczący wpływ na zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania statków na środowisko naturalne – twierdzą eksperci Thetius i Inmarsat Maritime i wytyczają 3 kroki cyfrowej dekarbonizacji.
17.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Szkuner. "Offshore wypełni we Władysławowie lukę po rybakach" [ROZMOWA]

Rozmowa o przygotowaniach do budowy bazy serwisowej pod farmę Ocean Winds, perspektywach jakie stworzy offshore dla miasta, a także koniecznych inwestycjach dla rozwoju portu, z Witoldem Wawrzonkoskim, prezesem spółki Szkuner, która zarządza portem we Władysławowie.
20.09.2022

Media: marynarze rosyjskiej floty wojennej uskarżają się na dolegliwości psychiczne

Kilku marynarzy rosyjskiej floty wojennej, którzy nieprzerwanie od stycznia pełnili służbę na fregacie Admirał Kasatonow, zostało przewiezionych samolotem do Moskwy na leczenie psychiatryczne; podobna sytuacja występuje też na wielu innych rosyjskich okrętach - powiadomił ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.
17.08.2022

Morawiecki: gdyby UE słuchała we wszystkim Niemiec, to działałby nie tylko Nord Stream 1, ale i Nord Stream 2

Gdyby cała Europa poszła za głosem Niemiec, to nie tylko Nord Stream 1, ale także Nord Stream 2 działałby od wielu miesięcy; a zależność Europy od rosyjskiego gazu, który służy Putinowi do szantażowania całego kontynentu, byłaby prawie nieodwracalna - napisał w poniedziałek w artykule dla brukselskiego portalu Euractiv premier Mateusz Morawiecki.
08.08.2022

Chińska flota tankowców przeładowuje z rosyjskich statków ropę na środku Atlantyku

Chińska flota tankowców odbiera rosyjską ropę na środku Atlantyku. Tym samym Moskwa podejmuje niebezpieczną próbę wysłania więcej ropy na wschód - poinformował w piątek serwis internetowy dziennika "Daily Telegraph" za "Lloyd's List", brytyjskim czasopismem zajmującym się żeglugą morską.
29.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Powstanie korytarz do portów bałtyckich dla towarów z Ukrainy?

Podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza oraz Forum Gospodarczego, które odbyło się w Lublinie w dniach 6-7 czerwca, dyskutowano o rozwoju korytarzy transportowych w nowym kontekście geopolitycznym. Pojawiła się opcja rozszerzenia korytarza o terytorium Ukrainy. Polska i Bułgaria nawiążą współpracę na rzecz rozwoju Europejskich Korytarzy Transportowych „Bałtyk – Morze Czarne/Egejskie” i „Bałkany Zachodnie”.
20.06.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Bułgaria i Grecja będą wspólnie kupować LNG

Bulgargaz i greckie przedsiębiorstwo gazownicze DEPA rozpoczną wspólne zakupy LNG, poinformował w czwartek Reuters.
05.05.2022

Na Kanale Elbląskim będą wydłużone rejsy do pochylni Jelenie

Wody Polskie zamierzają zmodernizować istniejącą obrotnicę statków na pochylni Jelenie na Kanale Elbląskim i jednocześnie zbudować przy niej zaplecze turystyczne. Ma to spowodować mniejsze obciążenie infrastruktury kanału, ponieważ obecnie większość turystów wypływa na Kanał z Buczyńca, pokonuje trzy pochylnie i wraca do Buczyńca.
05.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

PGNiG: uprawomocnił się wyrok sądu w Sztokholmie w sprawie skargi Gazpromu

Uprawomocnił się korzystny dla PGNiG wyrok Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie dotyczący cen gazu w kontrakcie jamalskim - poinformowała w poniedziałek gazowa spółka. Wyjaśniono, że jest to rozstrzygnięcie ostateczne i wyczerpała się ścieżka prawna kwestionowania tego wyroku przez Gazprom.
11.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Rosyjskie okręty desantowe wpłynęły na Morze Czarne

Trzy rosyjskie duże okręty desantowe - Korolow, Mińsk i Kaliningrad - przepłynęły z Morza Śródziemnego przez Bosfor na Morze Czarne - podała w środę agencja Interfax, powołując się portale informacyjne ze Stambułu. Twierdzą one, że okręty płyną na anektowany Krym.
09.02.2022

Interfax: trzy rosyjskie okręty wpłynęły na Morze Śródziemne

Trzy okręty wojenne z rosyjskiej Floty Północnej wpłynęły na Morze Śródziemne przez Cieśninę Gibraltarską - podała w poniedziałek agencja Interfax. Według oświadczenia dowództwa floty jednostki te będą brać udział w ćwiczeniach morskich.
07.02.2022

Rosyjska marynarka ćwiczyła na Morzu Norweskim

Rosyjskie siły morskie przeprowadziły ćwiczenia na Morzu Norweskim – poinformowało ministerstwo obrony Rosji w poniedziałek. Wcześniej Moskwa zapowiedziała przeprowadzenie manewrów „we wszystkich strefach odpowiedzialności rosyjskiej marynarki wojennej”.
31.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Rynek dobry, to i coraz droższe statki, ale i więcej nowych zamówień. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 38-41/2021)

Poziom ilości zakontraktowań nowych statków w 2021 roku na koniec września był o około 69% lepszy w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku.
20.10.2021

Podatki marynarskie: Urzędnicze polowanie na marynarzy

Niestety rok 2021 jest bardzo złym podatkowo rokiem dla marynarzy co wynika z ostatnich tendencji „interpretacyjnych” oraz bezprawnych i zarazem profiskalnych praktyk urzędniczych względem marynarzy w Polsce.
18.10.2021

Indonezja. Prom zamieniony w covidową izolatkę

KM Umsini, mieszczący 2 tys. pasażerów prom, został zamieniony w covidowe centrum izolacyjne w indonezyjskim mieście Makassar.
24.08.2021

Czym skorupka za młodu... Uniwersytet Morski w Gdyni "szkolił" milusińskich! [ZDJĘCIA]

Dzieci w wieku od 5 do 14 lat połączyły naukę z zabawą poznając historię, zwyczaje i ceremoniał morski, a także bawiąc się na warsztatach kulinarnych i z fizyki, oraz biorąc udział w... dogoterapii. Podczas Dnia Małego Studenta najmłodsi poznawali zakamarki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
05.08.2021

Czy polskie biura projektowe są gotowe na projektowanie jednostek typu jack-up?

- Decydenci muszą zdać sobie sprawę, że czas ucieka i to ostatni moment na podjęcie wiążących decyzji. Budowa w Polsce statków instalacyjnych typu jack-up oraz innych statków wykorzystywanych do budowy i obsługi morskich farm wiatrowych, to szansa do rozwoju polskiego przemysłu, której nie wypada zmarnować - podkreśla w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Tomasz Świątkowski, prezes zarządu wiodącego biura projektowego StoGda.
20.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Ebury: Rosja wciąż atrakcyjnym kierunkiem dla polskich przedsiębiorców

Wartość eksportu z Polski do Rosji w pierwszym kwartale br. wzrosła aż o prawie 1 mld złotych w stosunku do tego samego okresu 2014 r. – pomimo obowiązującego od tamtego czasu embarga na polskie produkty rolno-spożywcze. Nasze towary bronią się na rosyjskim rynku dobrą jakością, a przed istotnymi dla firm ryzykami można się zabezpieczyć.
27.05.2021

Konferencja nt. funduszy dla gospodarki. Kasa z Unii szansą dla firm morskich

Do czwartku, 6 maja trwają zapisy na konferencję podsumowującą konsultacje społeczne programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), która odbędzie się 10 maja - poinformowało MFiPR. Program ma m.in. wpłynąć na wzrost aktywności badawczej oraz innowacyjności przedsiębiorstw.
05.05.2021

Dla plażowiczów i dla morsów. Nowa książka o gdańskich kąpieliskach

„Od Sopotu po Stogi” to najnowsza publikacja Muzeum Gdańska, w której dr Janusz Dargacz omawia zagadnienia związane historią dawnych podgdańskich kąpielisk morskich i Sopotu w okresie 1800-1870. Ciekawe spostrzeżenia uzupełnia 130 ilustracji. Książkę można nabyć online i w kasach oddziałów instytucji.
08.02.2021

Negatywny wpływ COVID na rynek pracy łagodzony przez dobrze prosperujące branże

Negatywny wpływ COVID na rynek pracy jest częściowo łagodzony przez dobrze prosperujące branże, takie jak IT, e-commerce czy przemysł, nie bez znaczenia jest też pomoc rządowa i nadal duży, mimo pandemii, popyt na pracowników - uważają eksperci, z którymi rozmawiała PAP.
26.01.2021

Rosja się zbroi: nowe rakiety, dla których system przeciwrakietowy USA "nie będzie przeszkodą"

Do rosyjskiej armii trafiły w 2020 r. m.in. nowe okręty, systemy rakietowe i zmodernizowane czołgi. Nowa broń rozmieszczana jest w strategicznych regionach kraju. Trwają prace nad perspektywicznym uzbrojeniem, zapowiedzianym przez prezydenta Władimira Putina.
30.12.2020

Nie będzie już możliwe transportowanie karpi w torebkach foliowych

Już nie będzie możliwości transportowania żywych karpi w torebkach foliowych, zostanie to uznane za znęcanie się nad zwierzętami - tak szefowa parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt Katarzyna Piekarska (KO) komentuje wyrok sądowy, który zapadł w środę.
02.12.2020

Hipersoniczny pocisk Cyrkon odpalony z fregaty Admirał Gorszkow [WIDEO]

26 listopada Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej ujawniło przeprowadzenie kolejnego udanego testu hipersonicznego pocisku rakietowego typu 3M22 Cyrkon, który odpalono z pokładu fregaty wielozadaniowej Admirał Fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow proj. 22350.
30.11.2020

Ukwiał na trałowcach?

W październiku w 8. FOW w Świnoujściu odbyła się prezentacja połączona z pokazem możliwości posadowienia i bojowego wykorzystania OPM UKWIAŁ na trałowcach proj. 207 P z 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców.
26.11.2020

Aktywność gospodarki nie ucierpiała istotnie przez II falę pandemii

Polski PKB w III kwartale wyraźnie odbił od pandemicznego dna - wskazał w piątek PKO BP. Według analityków w październiku i na początku listopada aktywność gospodarcza nie ucierpiała istotnie wskutek drugiej fali pandemii.
13.11.2020

Wałęsa opublikował przeprosiny dla byłego pracownika Stoczni Gdańskiej

Lech Wałęsa opublikował przeprosiny dla byłego pracownika Stoczni Gdańskiej, Henryka Jagielskiego, za nazwanie go agentem Służby Bezpieczeństwa. Publikacja została nakazana wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z maja 2019 r.
21.09.2020

Na Mazurach bardzo udany sezon dla firm czarterowych - na jeziorach były tłumy

Właściciele jachtów, motorówek, houseboatów, na nawet małych łodzi i pontonów mogą zaliczyć te wakacje do najbardziej udanych od lat. Tłumy na jeziorach były tak wielkie, że na wodzie robiły się korki, a ruchem musiała kierować policja i ratownicy MOPR.
31.08.2020

Libańska gospodarka w ruinie – konsekwencje eksplozji w porcie w Bejrucie

4 sierpnia w magazynach portowych w Bejrucie eksplodowało 2,7 tys. ton saletry amonowej. Ze względu na kluczowe znaczenie portu dla libańskiego handlu eksplozja, która zniszczyła infrastrukturę portową i część miasta, pogłębi kryzys gospodarczy w Libanie. Może to wpłynąć na decyzję zagranicznych darczyńców o wypłaceniu części z zadeklarowanych w 2018 r. na konferencji CEDRE środków wsparcia dla Libanu.
10.08.2020

Muzeum Marynarki Wojennej i „Błyskawica” na nowych zasadach

Od sierpnia Muzeum Marynarki Wojennej i okręt ORP „Błyskawica” wydłużają godziny otwarcia. Zmieniają się też zasady zwiedzania. Dzięki temu historię polskiej Marynarki Wojennej będzie mogło poznać więcej osób.
04.08.2020

PZŻ zaprasza na szkolenie na stopień Nauczyciela Żeglowania i Instruktora Żeglarstwa

Komisja Szkolenia Polskiego Związku Żeglarskiego i Akademicki Związek Sportowy zapraszają na szkolenia żeglarskie, które odbędą się w Wilkasach.
28.07.2020

Podsumowanie półrocza na rynkach. Okres bez precedensu

Ostatnie półrocze na rynkach, licząc również początek lipca, na zawsze zapisze się w pamięci inwestorów. Był to okres powstawania nowych fortun, jak również dotkliwych strat dla części inwestorów. Kluczem do sukcesu, jak zawsze zresztą, ale ostatnie półrocze bardzo to uwypukliło, była cierpliwość, odwaga i odpowiedni moment wejścia na rynek.
24.07.2020

Rosja rozpoczęła budowę sześciu nowych okrętów wojennych

Rosja rozpoczęła w poniedziałek budowę dwóch atomowych okrętów podwodnych, dwóch fregat i dwóch okrętów desantowych. Okręty desantowe powstaną w Kerczu na anektowanym Krymie, gdzie w uroczystości położenia stępki wziął udział prezydent Rosji Władimir Putin.
20.07.2020

GAZ SYSTEM pozyskał finansowanie m.in. na rozwój Baltic Pipe i rozbudowę Terminala LNG w Świnoujściu

W dniu 7 lipca 2020 GAZ-SYSTEM podpisał umowę kredytową z konsorcjum złożonym z 10 banków, w ramach której zapewnił Spółce zewnętrzne finansowanie do maksymalnej wartości 5,5 mld zł. Środki pozyskane z kredytu zostaną przeznaczone na realizację strategii inwestycyjnej w latach 2020-2025.
07.07.2020

Morawiecki: Spowolnienie po pandemii w innych krajach, to szansa dla rozwoju Polski

Trwające w innych krajach spowolnienie po pandemii, to szansa dla rozwoju Polski - powiedział w poniedziałek w Tucholi (kujawsko-pomorskie) premier Mateusz Morawiecki. Powinniśmy wchodzić w te miejsca w łańcuchu dostaw czy produkcji, które opuściły na przykład Chiny - zachęcał.
06.07.2020

DFDS otwiera połączenia do Francji

Pasażerowie ponownie na pokładach promów z Dover do Francji i z Newhaven do Dieppe już od 10 lipca. Zniesienie obostrzeń w podróżowaniu otworzyło Francję na angielskich turystów. Nowe środki bezpieczeństwa zastosowane na pokładach promów umożliwiają pasażerom przebywanie w bezpiecznej odległości, ciesząc się świeżym powietrzem, otwartym morzem i swobodą podróżowania promem.
06.07.2020

Tak ma wyglądać nowe Muzeum Bursztynu [WIZUALIZACJE]

Przez 10 miesięcy będą trwały kompleksowe prace termomodernizacyjne oraz budowalne w Wielkim Młynie, które wykona katowicka firma Integra Sp. z o.o. To poważne wyzwanie, bowiem na potrzeby powstającej tam nowej siedziby Muzeum Bursztynu trzeba zagospodarować cztery poziomy zabytkowego budynku o łącznej kubaturze 14,8 tys. m cześciwnnych i powierzchni użytkowej liczącej ok. 2,3 tys m kw. Otwarcie ekspozycji zaplanowano na 28 czerwca 2021 roku - zobacz jak będzie wyglądała.
29.06.2020

Trzaskowski nie musi prostować wypowiedzi o milionie bezrobotnych

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski nie musi prostować swojej wypowiedzi o tym, że prawie milion osób straciło pracę - uznał warszawski Sąd Okręgowy. Wypowiedź jest co najwyżej nieprecyzyjna, a nie nieprawdziwa - podkreślono. Wniosek komitetu Andrzeja Dudy został oddalony; będzie zażalenie na orzeczenie.
22.06.2020

ORP Błyskawica zaprasza na pokład

To jedna z najbardziej znanych gdyńskich atrakcji i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. ORP „Błyskawica” rozpoczyna tegoroczny sezon wystawienniczy i otwiera się dla zwiedzających. Na pokładzie obowiązywać będą jednak nowe zasady.
17.06.2020

Inauguracja sezonu wystawienniczego na ORP Błyskawica

Na przestrzeni 45 lat, odkąd w 1976 roku historyczny niszczyciel ORP Błyskawica stał się Okrętem-Muzeum, jednostkę zwiedziło 6 milionów 635 tysięcy osób. Od wtorku, 16 czerwca, liczba ta się zwiększy, gdyż ORP Błyskawica rozpoczyna kolejny, 45. już sezon wystawienniczy.
15.06.2020

Lodołamacz Arktyka: Rosyjska polityka bezpieczeństwa na Dalekiej Północy

Arktyka jest jednym z tych obszarów geograficznych, co do których coraz częściej usłyszeć można nośne hasło „obszar (potencjalnej) rywalizacji mocarstw”. Takie ujęcie tematu nie odzwierciedla jednak w pełni miejscowej rzeczywistości. O rywalizacji możemy mówić w sytuacji, gdy kilku aktorów, współuczestników tejże rywalizacji o w miarę równorzędnych potencjałach, prowadzi działania pozostające między sobą we wzajemnym odniesieniu.
15.06.2020

Japońskie firmy opracowują technologię autonomicznych statków

Japońskie konsorcjum Marubeni Corporation, Tryangle, Mitsui E&S Shipbuilding i miasto Yokosuka zapewniło sobie miejsce we wspólnym programie rozwoju technologicznego bezzałogowych statków, kierowanym przez Fundację Nippon.
14.06.2020

CPK: z władzami lotnisk w Seulu i Tokio omawiano warunki potencjalnej współpracy

Warunki potencjalnej współpracy podczas etapu planowania Centralnego Portu Komunikacyjnego były omawiane z portami lotniczymi Incheon w Seulu i Narita w Tokio podczas kolejnej tury rozmów w ramach wyboru doradcy strategicznego - wskazał PAP prezes CPK Mikołaj Wild.
11.06.2020

Podpisano umowę na kredytowanie projektu Polimery Police

Grupa Azoty Polyolefins podpisała umowę kredytową, której celem jest pozyskanie finansowania niezbędnego do realizacji przez Polyolefins projektu "Polimery Police" - poinformowała spółka w komunikacie.
01.06.2020

Gdańsk: Dwa kolejne oddziały Narodowego Muzeum Morskiego wznawiają działalność

Dwa kolejne oddziały otworzy w sobotę ponownie po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Narodowe Muzeum Morskie (NMM) w Gdańsku. Zwiedzać będzie można statek-muzeum "Sołdek" oraz Ośrodek Kultury Morskiej.
21.05.2020

Wznowienie kursowania statków pasażerskich Żeglugi Gdańskiej

Jak poinformowała na swojej stronie Żegluga Gdańska, 19 maja 2020 roku, zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 roku par 16 pkt 4, wznowione zostanie kursowanie statków pasażerskich w żegludze krajowej, zgodnie z ogłoszonymi na początku roku rozkładami rejsów.
19.05.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych za tydzień 27 kwietnia-1 maja

Obserwując aktualny stan gospodarki morskiej w ujęciu globalnym często wskazuje się na już zauważalne skutki epidemii. Mimo, że na pełne opisanie rozmiaru zniszczeń i dokładnego obrazu gospodarki morskiej w momencie zakończenia epidemii jest za wcześnie, przedstawiane są dane obrazujące zmiany w wolumenie transportu morskiego, ilości i wartości produkcji i remontów, czy wreszcie opisujące dynamikę zmian w odniesieniu do portfela zamówień.
13.05.2020

Flota Czarnomorska ma otrzymać fregaty z pociskami Cyrkon

Rosyjska Flota Czarnomorska zostanie wyposażona w nowoczesne fregaty rakietowe projektu 22350 przenoszące pociski Kalibr i Cyrkon - poinformował we wtorek dziennik "Izwiestija". Cytowani przez dziennik eksperci wiążą tę decyzję z wystąpieniem USA z układu INF.
31.03.2020

Polska wprowadza kontrole sanitarne na granicach oraz w pociągach i portach

Wdrożenie kontroli sanitarnych na granicach z Niemcami i Czechami oraz w pociągach i w portach, a także odwoływanie imprez masowych - takie działania podejmą służby państwowe w walce z koronawirusem - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
10.03.2020

Zachodniopomorskie ma nowe władze Związku Żeglarskiego

Sejmik Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego wybrał nowego Prezesa i pozostałych władz Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego. Prezesem został Marcin Raubo z YKP Szczecin, wygrywając w głosowaniu z 2 innymi kandydatami. Dotychczasowy Prezes po 27 latach nie kandydował ponownie.
03.03.2020

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska wygrały regaty Carnival Race w San Remo w klasie 420

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska wygrały regaty Carnival Race w San Remo. Polska załoga klasy 420 okazała się bezkonkurencyjna, dziewczyny praktycznie zdominowały te regaty wygrywając 3 z 7 wyścigów i 3 razy przypływając na drugim miejscu.
26.02.2020

Sąd Najwyższy oddalił kasację PGNiG od kary, nałożonej przez UOKiK

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną PGNiG w sprawie o nałożenie kary pieniężnej za niewykonanie obowiązku usunięcia z kontraktów gazowych niekorzystnych dla odbiorców rozwiązań - poinformował SN. Kara nałożona przez Prezesa UOKiK w 2015 r. to 10,4 mln zł.
23.01.2020

Port w Kłajpedzie i koleje chcą dostarczać ropę na Białoruś

Po przerwaniu przez Rosję dostaw ropy naftowej do białoruskich rafinerii, chęć dostarczania tego surowca zadeklarowały w piątek litewskie koleje i port w Kłajpedzie. Litwa może zapewnić przewóz 3 mln ton ropy rocznie.
04.01.2020

Leadership 2030 - Odpowiedź Europy na globalne wyzwania

18 października SEA Europe, którego członkiem jest Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE, opublikowała przygotowywany od kilku miesięcy kluczowy dokument, którego pełna nazwa w oryginale brzmi: Maritime Technology in Europe: a strategic solution provider for major societal challenges.
21.10.2019

Rzeczpospolita: Rząd Morawieckiego nie chce żyć już na kredyt

Budżet państwa 2020 roku ma być zrównoważony – dowiedziała się "Rzeczpospolita" ze źródeł zbliżonych do rządu. Projektem ustawy budżetowej ma we wtorek zająć się Rada Ministrów.
26.08.2019

Trafiony, zatopiony – amunicja na dnie Bałtyku

Przyzwyczailiśmy się do myśli, że coś zatopione w głębinach morskich nigdy już nie wróci i nie może nam zaszkodzić. Czas zweryfikować poglądy. O niebezpieczeństwach związanych z amunicją spoczywającą na dnie naszego morza rozmawiać będziemy podczas sierpniowego spotkania z cyklu SCIENCE CAFE dla dorosłych w Centrum Nauki EXPERYMENT, które odbędzie się w niedzielę, 11 sierpnia o godzinie 16:00.
01.08.2019

Putin w Petersburgu: marynarka wojenna Rosji odeprze każdy atak

Rosyjska marynarka wojenna jest w stanie odeprzeć każdy atak - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin w niedzielę w Petersburgu, przyjmując paradę z okazji Dnia Marynarki Wojennej Rosji. Szef państwa zapowiedział dalszą rozbudowę rosyjskiej floty.
28.07.2019

Rzecznik MŚP: Resort przedsiębiorczości i technologii zapowiada nowelę ustawy o Rzeczniku MŚP

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii z wnioskiem o nowelizację ustawy o Rzeczniku MŚP; resort zapowiedział uwzględnienie postulatów jeszcze w tej kadencji Sejmu - poinformował w poniedziałek Rzecznik MŚP.
22.07.2019

Muzeum II Wojny Światowej oferuje wycieczki statkiem na Westerplatte

Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej wprowadza do swojej oferty wycieczki statkiem na Westerplatte połączone ze zwiedzaniem terenu dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W trakcie rejsu i spaceru po półwyspie gościom towarzyszyć będzie przewodnik.
10.07.2019

Pływający terminal LNG Petronasu rozpoczął produkcję w nowym miejscu

Pływający terminal LNG Satu, należący do Petronasu, rozpoczął produkcję na złożu Kebabangan w pobliżu Malezji.
21.05.2019

PGNiG chce pozyskać do 10 mld zł kredytu odnawialnego od konsorcjum banków

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce pozyskać od konsorcjum banków do 10 mld zł kredytu odnawialnego, które zamierza wykorzystać między innymi na finansowanie bieżącej działalności oraz wydatków inwestycyjnych - poinformowała spółka w komunikacie.
21.05.2019

Szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk zapowiedział pozew przeciwko posłom PO

Szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk zapowiedział złożenie pozwu przeciwko dwóm posłom PO Krzysztofowi Brejzie i Sławomirowi Nitrasowi. Chodzi o wpisy na Twitterze, które jego zdaniem podważają zaufanie do rzetelności działania Urzędu Morskiego w Szczecinie.
11.05.2019

Nowoczesna rosyjska fregata rozpoczęła próby morskie

Nowoczesna fregata Admirał Kasatonow z początkiem roku rozpoczęła próby morskie. Okręt jest budowany na potrzeby rosyjskiej marynarki przez stocznię Sewernaja Verf Shipyard z Sankt Petersburga.
02.03.2019

Sprawa pozwu akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding ponownie w sądzie

Ponowny proces w sprawie pozwu zbiorowego akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding rozpoczął się w środę Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Blisko 2,2 tys. akcjonariuszy domaga się od Skarbu Państwa odszkodowań za utratę wartości akcji spółki.
20.02.2019

Rosyjska marynarka wojenna pracuje nad systemem wywołującym halucynacje i wymioty

Rosyjska marynarka wojenna rozpoczęła wyposażanie swych okrętów w nowe systemy 5P-42 Filin (ros. Puchacz), które mogą wywoływać u wrogów halucynacje i zaburzenie widzenia - poinformował w środę brytyjski dziennik "The Times".
06.02.2019

Prezes PZŻ Chamera: Nie wyobrażam sobie, abyśmy wrócili z Tokio bez medalu

Biało-czerwoni wywalczyli do tej pory trzy kwalifikacje, ale prezes Polskiego Związku Żeglarskiego liczy, że w igrzyskach 2020 roku reprezentacja o wiele bardziej liczna. "Nie wyobrażam sobie, abyśmy wrócili z Tokio bez medalu" - powiedział PAP Tomasz Chamera.
07.12.2018

Głowy państw na COP24: Pokazujemy, że ograniczenie jest emisji możliwe

Pokazujemy, że ograniczenie emisji jest możliwe; zamierzamy przekroczyć cele na 2030 r. - mówił w poniedziałek w Katowicach prezydent Łotwy Raimonds Vejonis. Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen wezwał do „wielkich ambicji” odnośnie celów polityki klimatycznej.
04.12.2018

Nowoczesna rosyjska fregata rozpocznie niedługo próby morskie

Nowoczesna fregata Admirał Kasatonow w grudniu ma rozpocząć próby morskie. Okręt jest budowany na potrzeby rosyjskiej marynarki przez stocznię Sewernaja Verf Shipyard z Sankt Petersburga.
22.11.2018

Próchno i Rdza 2018 - parada przy kei i urodzinowy tort

Tegoroczny, jubileuszowy Zlot Jachtów z Duszą Próchno i Rdza przeszedł do historii. Impreza, która 11 października rozpoczęła się spotkaniem uczestników i wieczornym koncertem szantowym w Helu, zakończyła się dziś 14 października w Gdyni.
15.10.2018

Rekordowy sezon na sopockim molo

W ostatnią niedzielę września zakończył się sezon letni na molo w Sopocie. Po podsumowaniu sprzedaży biletów (wstęp jest płatny od ostatniej soboty kwietnia do ostatniej niedzieli września) okazało się, że w tym roku było 1 120 616 płatnych wejść , czyli o ponad 3% więcej niż w dotychczas najlepszym 2016 roku.
04.10.2018

Od 03.04.2018 roku obowiązuje skarga nadzwyczajna

Zgodnie z przepisami nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, która obowiązuje od 3 kwietnia 2018 r. do polskiego systemu prawnego wprowadzono nowy środek kontroli orzeczeń sądów powszechnych i wojskowych, jakim jest skarga nadzwyczajna.
02.10.2018

Abramowicz: Rada Przedsiębiorców będzie bronić interesów małych i średnich firm

Rada Przedsiębiorców będzie bronić interesów małych i średnich firm - mówił rzecznik małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) Adam Abramowicz. Dodał, że powołana jeszcze w czwartek rada będzie m.in. reprezentować przedsiębiorców przez sądami.
20.09.2018

Sail Świnoujście. Ruszyła sprzedaż biletów na żaglowce

Od dziś (wtorek 7 sierpnia) do przyszłego czwartku włącznie (16 sierpnia) w kasie Miejskiego Domu Kultury obok muszli koncertowej na promenadzie w Świnoujściu można kupić bilety na rejsy żaglowcami, które wezmą udział w Sail Świnoujście 2018. Natomiast od piątku do niedzieli (17-19 sierpnia) bilety można będzie kupić na terenie imprezy, czyli nabrzeżu Władysława IV (za stacją Orlen).
08.08.2018

Targi Sportów Wodnych WIATR i WODA na wodzie

W dniach od 9 do 12 sierpnia w Marinie Gdynia odbędą się Targi Sportów Wodnych WIATR i WODA na wodzie. To już 13. edycja jedynej imprezy w Polsce, podczas której można w jednym miejscu zobaczyć najpiękniejsze jachty i luksusowe łodzie motorowe, a także najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny. Targi organizują spółki YACHT EXPO i Murator EXPO, przy partnerskiej współpracy Magazynu Sportów Wodnych ŻAGLE. Partnerem strategicznym Targów jest Gdynia – Żeglarska Stolica Polski.
02.08.2018

Prawie 16 mln zł na budowę węzła integracyjnego w Ustce

Na terenie dworca kolejowego w Ustce w środę o godz. 10:00 marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpiszą z władzami miasta umowę na dofinansowanie budowy węzła integracyjnego. Inwestycja ułatwi mieszkańcom dostęp do transportu publicznego, pozwoli na dogodną zmianę formy transportu z samochodu lub roweru na autobus lub kolej.
10.07.2018

250 nagród dla kierowców cargo. Konkurs Unity Line

1 lipca ruszy wakacyjny konkurs pod hasłem „Pływaj z Unity Line i odbieraj atrakcyjne nagrody. Edycja 2018”. Skierowany jest do kierowców samochodów ciężarowych, którzy korzystają z usług przewoźnika. W ten sposób Unity Line chce docenić swoich stałych klientów. Dla uczestników przygotowano aż 250 nagród! Akcja potrwa do końca sierpnia lub do wyczerpania puli nagród. Warto jak najszybciej odebrać konkursowy karnet i zacząć zbierać pieczątki.
02.07.2018

Mazury: Pieniądze z czarteru pływającego domu mają wspomóc potrzebujących

W Wilkasach koło Giżycka rozpoczyna działalność houseboat - pływający domek. Dochód z jego czarteru będzie przeznaczony na rzecz potrzebujących. Czarterowaniem jednostki zajmuje się przedsiębiorstwo społeczne, a usługa jest oferowana w tzw. sektorze ekonomii społecznej.
30.06.2018

Pomorskie: Prawie 50 dodatkowych par pociągów nad morzem w wakacje

Około 50 dodatkowych par pociągów będzie kursowało w rejonie nadmorskim w woj. Pomorskim w sezonie letnim – informuje urząd marszałkowski. Pociągi będą kursować na trasach: Słupsk-Ustka, Lębork-Łeba oraz Warszawa - Ustka i Bydgoszcz-Hel.
13.06.2018

Świętokrzyskie: Budowa ostatniego odcinka drogi S7 w regionie bez opóźnień

Bez opóźnień przebiega budowa ostatniego odcinka drogi S7 w woj. świętokrzyskim; poziom zaawansowania prac w kwietniu wyniósł ponad 11 proc. – przekazał we wtorek kierownik projektu z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach Jacek Bojarowicz.
29.05.2018

Sprawa pozwu akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding do ponownego rozpoznania

Sąd Apelacyjny w Szczecinie uchylił w środę wyrok sądu pierwszej instancji i przekazał do ponownego rozpatrzenia sprawę pozwu zbiorowego akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding. Roszczenie za utratę wartości akcji spółki opiewało na ok. 35 mln zł.
23.05.2018

Od 30.04.2018 r. – możliwa blokada rachunków bankowych przez organy podatkowe

Konsekwentność i zaangażowanie rządu w celu wzmocnienia i zabezpieczenia systemu podatkowego w dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi. Dotychczas zmiany w ustawodawstwie polegały na przekształceniu i reorganizacji przepisów podatkowych, które w opinii aparatu skarbowego były nadmiernie wykorzystywane przez nieuczciwych podatników. Skarb państwa usatysfakcjonowany dotychczasową aprecjacją dochodów budżetowych został wyposażony w kolejne narzędzie lustracyjne pozwalające na całodobową kontrolę i podgląd przepływu środków pienięż
23.05.2018

Pomaska: Przejście burmistrza Pelplina do zarządu Lotosu to swoisty „skok na kasę”

„Swoistym skokiem na kasę” określiła posłanka PO Agnieszka Pomaska przejście wywodzącego się z PiS burmistrza Pelplina Patryka Demskiego do zarządu Lotosu. „Czy samorządowcy z PiS są od tego, żeby sprawdzać się w biznesie, czy żeby zarządzać lokalną społecznością?" - pytała.
21.05.2018

Morska przygoda w Experymencie

W weekend, 21 i 22 kwietnia, odbędą się kolejne rodzinne warsztaty w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Do udziału zapraszamy Młodych Odkrywców (w wieku od 4 do 8 lat) wraz z opiekunami.
10.04.2018

UOKiK wydał wyroki ws. Grupa Sfinks, Terg, PKP Cargo

Przedsiębiorcy, których dotyczyły wyroki sądowe w sprawach decyzji UOKiK z zakresu ochrony konkurencji to Grupa Sfinks, Terg, PKP Cargo - poinformował we wtorek Urząd w komunikacie podsumowującym najważniejsze wyroki sądowe z zakresu ochrony konkurencji.
20.03.2018

Eksperci: Jeśli firmy rodzinne nie dostosują się do nowych realiów – nie przetrwają

Konieczność przygotowania sukcesorów do przejęcia rodzinnego biznesu i cyfryzacja przedsiębiorstwa – to, jak wskazują eksperci, największe wyzwania stojące obecnie przed firmami rodzinnymi. Firmy, które nie dostosują się do zmian, nie przetrwają - uważa prof. Peter May.
19.03.2018

Galeria Palowa na nowo

W Ratuszu Głównego Miasta Gdańska w czwartek o godz. 17:00 odbędzie się uroczyste otwarcie Galerii Palowej wraz z inauguracją wystawy „Gdańskie arcydzieła sztuki złotniczej ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu”.
16.01.2018

PGNiG ustanowił 5-letni program emisji obligacji o wartości do 5 mld zł

PGNiG zawarł dokumentację programu emisji obligacji do kwoty 5 mld zł z organizatorami emisji: ING Bankiem Śląskim, Bankiem Polska Kasa Opieki, Bankiem Handlowym w Warszawie oraz Bankiem BGŻ BNP Paribas - podała spółka w komunikacie.
21.12.2017

Spór w sprawie stawki VAT 0% na roboty związane z umacnianiem brzegu morskiego rozstrzygnięty w uchwale NSA

11 grudnia 2017 r. w uchwale NSA o sygn. I FPS 2/17 uznano, iż prace polegające na odbudowie i rozbudowie umocnień brzegu Morza Bałtyckiego, służące zachowaniu w stanie niepogorszonym już istniejących brzegów morskich i ich zabezpieczeniu przed dalszym zniszczeniem są usługami związanymi z ochroną środowiska morskiego, do których zastosowanie znajdzie stawka podatku w wysokości 0% VAT.
13.12.2017

Jest decyzja w sprawie Nord Stream 1

26 września br. niemiecki Wyższy Sąd Administracyjny w Hamburgu wydał wyrok, którym utrzymał w mocy orzeczenie sądu niższej instancji zaskarżone przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, uznające, iż zarządowi portu nie przysługuje skarga na zezwolenie dotycząca ułożenia gazociągu Nord Stream 1 na dnie Bałtyku.
26.09.2017

Studenci rozpoczną rok akademicki z 11,6 milionowym długiem

Prawie 11,6 milionów zł są dłużni polscy studenci uczelniom – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Statystyczny zadłużony żak musi oddać 2 054 złote.
23.09.2017

Sąd oddalił pozew 2,2 tys. akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding

Sąd Okręgowy w Szczecinie w piątek oddalił pozew zbiorowy blisko 2,2 tys. akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding, którzy domagali się odszkodowań za utratę wartości akcji spółki będącej w upadłości. Roszczenie opiewało na ok. 35 mln zł.
22.09.2017

Zamówienia publiczne - ugody administracyjne na nowych zasadach

Z dniem 1 czerwca 2017 r. weszła w życie Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności poprzez zawieranie ugód administracyjnych. Ustawa została ogłoszona dnia 12 maja 2017 r. w Dzienniku Ustaw z 2017 r. pod pozycją nr 933. Ustawa wprowadza m.in. nowelizację ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
13.09.2017

Umacniamy relacje z Litwą

Kontynuacja współpracy w ramach projektów Rail Baltica i Via Baltica oraz harmonizacja kwestii socjalnych w transporcie drogowym były głównymi tematami rozmów ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka i ministra transportu i komunikacji Litwy Rokasa Masiulisa. W spotkaniu, które odbyło się 5 września 2017 r., uczestniczyła także wiceminister Justyna Skrzydło.
06.09.2017

MŚ w żeglarstwie klasy 470 - Skrzypulec i Mrózek Gliszczynska ze złotym medalem

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin), która wraz z Irminą Mrózek Gliszczynską (ChKŻ Chojnice) zdobyły w Salonikach tytuł mistrzyń świata w żeglarskiej klasie 470 podkreśliła, że od pierwszego wyścigu wzięły kurs na złoto.
15.07.2017

Od 1 września 2017 roku rachunki bankowe przedsiębiorców pod stałą kontrolą polskiego fiskusa?

W ciągu ostatnich lat do polskiego porządku prawnego wprowadzony został szereg przepisów mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Osiągnięciu tego założenia ma pomóc zaproponowany ostatnio przez Ministerstwo Rozwoju projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku — Ordynacja podatkowa, nakładający na sporą grupę polskich przedsiębiorców obowiązek codziennego ujawniania wyciągów z posiadanych rachunków bankowych. Zgodnie z zamierzeniami Ministerstwa, omawiane zmiany mają wejść w życie w dniu 1 wrześn
06.06.2017

Szmit: można ogłaszać II etap przetargu na budowę S7 pod Skarżyskiem-Kamienną

Od 15 marca będzie można ogłaszać drugi etap przetargu na budowę brakującego odcinka trasy S7 w woj. świętokrzyskim – poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit w poniedziałek w Skarżysku-Kamiennej. Koszt inwestycji to ok. 300 mln zł.
14.03.2017

Pierwszy atomowy lotniskowiec USA idzie do kasacji

Marynarka Stanów Zjednoczonych wyłączyła ze swojej floty pierwszy atomowy lotniskowiec typu Enterprise – USS „Enterprise” (CVN 65).Uroczyste opuszczenie bandery odbyło się 3 lutego w stoczni marynarki wojennej w Newport. Była to pierwsza kasacja lotniskowca o napędzie atomowym w historii USA.
07.02.2017

Ważne: Ulga abolicyjna dla marynarzy- radykalna zmiana linii orzeczniczej

Dnia 18 stycznia 2017 roku w sprawach prowadzonych przez Kancelarię doszło do wydania kilku bardzo ważnych wyroków dotyczących prawa do ulgi abolicyjnej w odniesieniu do marynarzy. Jeden wyrok zapadł przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, a pozostałe przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gdańsku.
19.01.2017

Przyszłość serwisu Aarhus-Samsø wisi na włosku

Wciąż nie wiadomo, co będzie dalej z zainicjowanym podczas ubiegłorocznego sezonu połączeniem Aarhus-Samsø. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, miał on zostać zawieszony jedynie na okres zimowy. Teraz jednak nie wiadomo, czy w ogóle powróci.
11.01.2017

720 mln euro dla rybaków na kasacje i odszkodowania

Jeszcze w październiku tego roku powinna rozpocząć się procedura związana z wypłatą rekompensat dla rybaków, którzy podejmą decyzję o kasacji kutrów. Do 2020 roku rząd wyda na złomowanie, modernizację jednostek, odszkodowania dla rybaków i rekompensaty za czasowe zawieszenie połowów ponad 720 mln euro. Informację o rozpoczęciu procedur zapowiedział na spotkaniu z rybakami w Ustce Janusz Wrona, dyrektor departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
07.09.2016

Spotkanie w Urzędzie Miasta w Ustce

6 września 2016 roku, w Urzędzie Miasta w Ustce odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy przedstawili możliwości uzyskania wsparcia z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.
07.09.2016

Nowy terminal LNG z Dunkierki po raz pierwszy przyjął gazowiec (wideo)

Gazowiec Madrid Spirit został pierwszą jednostką, która zawinęła do terminalu LNG we francuskiej Dunkierce. Statek na pokładzie przywiózł 130 tys. m3 gazu LNG pochodzącego z nigeryjskiego Bonny.
20.07.2016

Rybacy z przeszłości. Narzędzia i sprzęt rybaków pomorskich

Zbiór dawnych narzędzi i sprzętów używanych w tradycyjnym rybołówstwie łodziowym stanowi jedną z cenniejszych kolekcji Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie. Obecnie liczy ona prawie 700 muzealiów, które w ponad 80 procentach zostały zgromadzone w okresie powojennym.
18.07.2016

Nie wszystkie transakcje w ramach PGK są neutralne podatkowo

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyrażonym w wyroku z dnia 15 czerwca 2016 r. (sygn. akt: II FSK 1608/14), w przypadku darowizny środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych w ramach podatkowej grupy kapitałowej („PGK”), kosztem uzyskania przychodu mogą być tylko wydatki faktycznie poniesione na ich nabycie lub wytworzenie. Orzeczenie to ma istotne znaczenie dla uczestników podatkowych grup kapitałowych planujących lub realizujących proces restrukturyzacji.
20.06.2016

Uprawnienia legitymowanego posiadacza konosamentu w świetle prawa angielskiego – analiza sprawy „The Erin Schulte” (1)

Analizowane w niniejszej sprawie orzeczenie angielskiego Sądu Apelacyjnego (Court of Appeal) dotyczy niezwykle istotnej kwestii związanej z interpretacją - The Carriage of Goods by Sea Act 1992 [COGSA 1992], a w szczególności sformułowania „completion by delivery of the bill of any endorsement of the bill” [Sec. 5 (2)(b)].
19.06.2016

Rosyjska prasa: Gazprom powinien szykować się do zmian na rynku gazu

Gazprom powinien przygotowywać się do zmian na europejskim rynku gazu w przyszłej dekadzie - ocenia piątkowa "Niezawisimaja Gazieta". Opinia ta pada w komentarzach ekspertów na temat stanowiska Polski, Ukrainy i Białorusi w kwestii zakupu rosyjskiego gazu.
10.06.2016

Rusza tramwaj wodny po Zatoce Gdańskiej. Ile zapłacimy za bilet?

Od 30 kwietnia ruszają rejsy tramwaju wodnego po Zatoce Gdańskiej. W tym roku na Hel popłyniemy z Gdańska, Sopotu i Gdyni. Będzie można również skorzystać z połącznia Gdańsk-Sopot.
25.04.2016

W Dunkierce oddano do użytku nowy terminal

W Dunkierce odbyła się inauguracja nowego terminala promowego. Stało się to zaledwie rok od rozpoczęcia prac.
18.03.2016

Tak wygląda uderzenie pioruna w wierzchołek masztu żaglówki (wideo)

Uderzenie pioruna widoczne na nagraniu będzie kosztowało właściciela łodzi dużo pracy i pieniędzy. Film został zrobiony na greckiej Kasandrze
12.02.2016

Opłacanie składek za granicą z tytułu umowy o pracę, aby nie płacić ZUS, jest legalne orzekł Sąd Najwyższy

W warunkach gospodarki rynkowej XXI w., niejednokrotnie osoby prowadzą działalność gospodarczą w jednym państwie członkowskim UE, gdy w drugim pozostają zatrudnione na cześć etatu w ramach umowy o pracę, co prowadzi do zajścia tzw. zbiegu tytułów ubezpieczenia społecznego w dwóch ww. państwach członkowskich.
12.11.2015

Wokół ulgi abolicyjnej dla marynarzy robi się nerwowo

Dnia 20.10.2015 r. NSA w Warszawie rozpatrywał kilka skarg kasacyjnych od wyroków WSA w Gdańsku. Przedmiotem ww. skarg były kwestie związane z wnioskiem o ograniczenie poboru zaliczek na podatek. Jednakże powody złożenia skargi kasacyjnej do NSA były różne.
05.11.2015

Ważne zmiany postępowania przed sądami administracyjnymi

Rosnąca świadomość prawna obywateli przekłada się na wzrost oczekiwań w zakresie skuteczności sądowej kontroli aktów administracyjnych dokonywanej przez sądy administracyjne. Potrzeby obywateli wymusiły dokonanie weryfikacji aktualnego modelu sądownictwa administracyjnego i wdrożenie koniecznych reform, co zaowocowało wprowadzeniem wielu zmian do ustawy prawo o postepowaniu przed sądami administracyjnymi, które zostaną omówienia w poniższej publikacji.
25.08.2015

Lepsze wyniki Lotosu

W II kwartale 2015 roku LOTOS wypracował zysk EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację) na poziomie 755 mln zł (+69,5% kw./kw.). Zysk operacyjny (EBIT) wyniósł w tym okresie blisko 569 mln zł (+112,5% kw./kw.). Z kolei zysk netto uplasował się na poziomie ok. 479 mln zł ( –101,4 mln zł w I kw. 2015 i –122,5 mln zł w II kw. 2014). W minionym kwartale przychody ze sprzedaży LOTOSU wyniosły blisko 6 642 mln zł i były wyższe o ponad 29% kw./kw.
11.08.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.