• <
urząd_morski_gdynia_2021

Rzecznik MŚP: Resort przedsiębiorczości i technologii zapowiada nowelę ustawy o Rzeczniku MŚP

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Rzecznik MŚP: Resort przedsiębiorczości i technologii zapowiada nowelę ustawy o Rzeczniku MŚP
Rzecznik MŚP: Resort przedsiębiorczości i technologii zapowiada nowelę ustawy o Rzeczniku MŚP - GospodarkaMorska.pl

pc

22.07.2019 Źródło: PAP

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii z wnioskiem o nowelizację ustawy o Rzeczniku MŚP; resort zapowiedział uwzględnienie postulatów jeszcze w tej kadencji Sejmu - poinformował w poniedziałek Rzecznik MŚP.

Dzięki zapowiadanym zmianom Rzecznik MŚP będzie mógł angażować się w postępowania cywilne z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Jak napisano w komunikacie, w pierwotnym tekście ustawy o Rzeczniku MŚP nie uwzględniono możliwości interweniowania w toczących się już postępowaniach w sprawach cywilnych z zakresu ubezpieczeń społecznych (ZUS) oraz możliwości wnoszenia skarg kasacyjnych od prawomocnych orzeczeń w tych sprawach.

Zdaniem Rzecznika MŚP prawo do występowania w sprawach przedsiębiorców jedynie przed sądami administracyjnymi, a nie także powszechnymi, znacząco ogranicza możliwości podejmowanych przez Biuro Rzecznika interwencji i efektywność stania na straży kluczowych postanowień Konstytucji Biznesu, zwłaszcza, że do Biura Rzecznika napływa bardzo dużo wniosków w sprawach ZUS.

Jak podano w komunikacie, początkowo zmiany w ustawie o Rzeczniku pojawiły się w rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (tzw. pakiet Przyjazne Prawo), ale na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów zostały wykreślone. Wyjaśniono, że zaniepokojeni tym faktem przedsiębiorcy jak również organizacje przedsiębiorców zrzeszone w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku zwróciły się w tej sprawie do premiera ze stanowiskiem, w którym wskazywały na konieczność zmian w tym zakresie.

"Uznano je bowiem za niezwykle istotne z punktu widzenia możliwości skutecznego podejmowania działań przez Rzecznika" - podkreślił Rzecznik MŚP.

Jak wyjaśniono, w odpowiedzi skierowanej do Rady Przedsiębiorców, działającej przy Rzeczniku MŚP, "Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zobowiązało się do ponownego zainicjowania działań w ramach procedury legislacyjnej mające na celu zmianę oraz doprecyzowanie zakresu kompetencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz niektórych kwestii dotyczących sposobu funkcjonowania jego Biura".

"Minister Jadwiga Emilewicz oraz Wicepremier Jacek Sasin zapowiedzieli uchwalenie wnioskowanych zmian w osobnym druku sejmowym na wrześniowym posiedzeniu Sejmu" - napisano.

Zdaniem Rzecznika MŚP Adama Abramowicza współpraca z minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigą Emilewicz i wicepremierem Jackiem Sasinem i uwzględnienie głosu przedsiębiorców w procesie legislacyjnym to "doskonały przykład dialogu władzy z przedsiębiorcami".

"Dzięki zmianom w ustawie o Rzeczniku MŚP nasi prawnicy będą mogli jeszcze skuteczniej pomagać przedsiębiorcom i angażować się w postępowania cywilne z zakresu ubezpieczeń społecznych. W ten sposób będziemy mogli efektywniej bronić Konstytucji Biznesu i bronić właścicieli firm przed samowolą urzędników, a także doprecyzujemy szereg przepisów, które mogły dotychczas budzić wątpliwości" – podkreślił Abramowicz, cytowany w komunikacie.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28267,00 $ tona 1,68% 16 kwi
 Cynk 2853,00 $ tona 1,57% 16 kwi
 Aluminium 2308,00 $ tona -0,86% 16 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.