• <

Wynik wyszukiwania - "jedwabny" - Wiadomości

Talibowie wybudują hub do eksportu ropy naftowej z Rosji

Talibowie porozumieli się z Kazachstanem i Turkmenistanem w sprawie budowy centrum logistycznego w Afganistanu – powiedział w czwartek afgański minister handlu Nuruddin Azizi. Dzięki temu Afganistan ma stać się głównym węzłem dla regionalnego eksportu, w tym ropy naftowej z Rosji do Azji Płd.
03.05.2024

Pierwszy chiński statek wycieczkowy rozpoczął komercyjną działalność

Od 1 stycznia tego roku komercyjne rejsy prowadzi duży wycieczkowiec Adora Magic City, należący do chińskiej firmy Adora Cruises. Rozpoczęcie regularnej żeglugi było celebrowane jako milowy krok dla chińskiego przemysłu stoczniowego, gdyż jest to pierwsza tego rodzaju jednostka, jaka powstała jego nakładem.
16.01.2024

Korytarz IMEC zwiększy integrację między Azją i Europą. Polska ma szansę włączyć region Bałtyku

Światowi przywódcy zainicjowali korytarz gospodarczy Indie–Bliski Wschód–Europa postrzegany jako sprzeczny z chińskim Nowym Jedwabnym Szlakiem BRI. Celem IMEC jest wspieranie rozwoju gospodarczego poprzez integrację gospodarczą między Azją, Zatoką Perską i Europą.
16.11.2023

TransLogistica 2023. Branża morska chce się pokazać

Od wtorku do czwartku trwały w Warszawie targi TransLogistica Poland – największe w regionie wydarzenie biznesowe dla branży TSL. W halach EXPO XXI opowiedzieć o sobie chciały też firmy związane z transportem morskim.
09.11.2023

Afryka coraz aktywniejsza w handlu i żegludze międzynarodowej

Obraz Afryki zmieniają programy wsparcia UNCTAD, jak np. UNCTAD SIGMAT, działania integracyjne organizacji współpracy jak AfCFTA czy EAC, inwestycje czołowych operatorów morskich oraz połączenia handlowe w ramach chińskiego Nowego Szlaku Jedwabnego. Te działania sprawiają również, że aktywizuje się handel morski, rozwija się infrastruktura i suprastruktura portów morskich, rośnie znaczenie wymiany międzynarodowej.
05.10.2023

Import z Azji rośnie w siłę

Chiny są głównym eksporterem jeżeli chodzi o rynek europejski. W transporcie z Państwa środka przeważa elektronika, maszyny, części samochodowe a także tekstylia , zabawki oraz małe AGD. Jak się okazuje inne kraje z Azji również w dużych ilościach eksportują swoje towary do Europy. Są to m.in. Indie, Pakistan, Wietnam, Korea czy Tajlandia.
27.09.2023

PSA przejmuje 22 proc. udziałów w Duisburg Gateway Terminal

PSA International, jeden z wiodących globalnych operatorów portowych, podjął strategiczną decyzję o inwestycji w nowy śródlądowy terminal w Duisburgu. Nabywając 22-procentowy udział w niemieckiej spółce, gigant z Singapuru kontynuuje swoją ekspansję na europejskim rynku, co stanowi kolejny krok w rozwoju potężnej sieci portów PSA.
06.07.2023

Dwa 500-letnie wraki wzbogacą wiedzę o historii Jedwabnego Szlaku

Odnalezienie dwóch wraków statków na dnie Morza Południowochińskiego otwiera nowy rozdział w historii chińskiej archeologii podwodnej - ogłosiła chińska agencja informacyjna Xinhua.
25.05.2023

Inwestycje na Jedwabnym Szlaku napędzają (nie tylko) morski biznes Chin

Chińskie firmy w 2022 r. były zaangażowanie w 147 krajach z kwotą oszacowaną na 67,8 mld USD poprzez inwestycje finansowe i współpracę kontraktową w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku (Belt and Road Initiative - BRI) czyli Inicjatywy Pasa i Szlaku. To trochę mniej niż zaangażowanie Chin w BRI w 2021 r., które wyniosło 68,7 mld USD, jak wynika z danych Ministerstwa Handlu ChRL.
20.04.2023

Deglobalizację odkładamy na później. Popyt na handel morski nie spadnie

Zawirowania i załamanie morskich łańcuchów logistycznych w czasie pandemii Covid-19 i po rosyjskiej napaści na Ukrainę wywołały dyskusję na temat deglobalizacji i konieczności powrotu do skracania odległości między dostawcami a rynkami. Jak zwykle, zanim doszło do realizacji pomysłów zaczęły się dyskusje i rozważania na temat możliwości powrotu do produkcji lokalnej. Realne działania są korygowane przez żądzę zysku i strategie cięcia kosztów.
11.04.2023

Transport intermodalny na burzliwe czasy

Europa i Polska przechodzi na transport intermodalny.
29.11.2022

Polskie firmy szukają nowych korytarzy transportowych do Chin. Nasz bilans handlowy z Państwem Środka pogorszył się z powodu COVID-u i wojny

Inwazja Rosji na Ukrainę i sojusz Białorusi z agresorem skomplikowały i tak utrudnioną przez COVID-owe przerwy w łańcuchach dostaw wymianę handlową Polski z Chinami. Spada głównie eksport z Polski do Państwa Środka. Import rośnie, ponieważ realizowany jest poprzez globalne połączenia oraz Nowy Jedwabny Szlak. – 32 proc. importu z Chin dzisiaj ma charakter zaopatrzeniowy. Wiele polskich firm nie tylko wykorzystuje chińskie elementy, podzespoły, komponenty, ale także dystrybuuje je na całą UE. Stąd nastawialiśmy się, i słusznie, wy
29.11.2022

Zaburzenia w transporcie napędzają europejską inflację. Mimo spadku cen frachtu ten wpływ będzie odczuwalny jeszcze zimą 2023 roku

Koszty stawek frachtowych od kilku miesięcy spadają i są już o ponad 70 proc. niższe niż we wrześniu 2021 roku. To jednak nie oznacza, że rekordowe szczyty z końcówki poprzedniego i początku tego roku przestały oddziaływać na gospodarkę. Jak szacuje Polski Instytut Transportu Drogowego, konsumenci odczują je w postaci podwyżek cen dóbr dopiero zimą 2023 roku. Według analiz Międzynarodowego Funduszu Walutowego obserwowany w ubiegłym roku wzrost kosztów transportu może obecnie zwiększać inflację o ok. 1,5 pkt. proc. rocznie.
14.11.2022

Rosyjski superjacht wart 300 mln USD pływając pod amerykańską banderą, zatrzymany cumuje na Hawajach

Należący do Rosjan superjacht zatrzymany na Fidżi przez amerykańskie organy ścigania, które rozprawiają się z oligarchami objętymi sankcjami, zacumował w czwartek w Honolulu.
18.06.2022

Prezes Portu Gdańsk na EKG: ukraińskie towary płyną w świat z Gdańska [WIDEO]

Wojna w Ukrainie, sankcje i 80 proc. spadek obrotów na Nowym Jedwabnym Szlaku zaburzyły łańcuchy dostaw i wymusiły radykalne zmiany w spedycji towarów. To wyzwanie, ale i szansa dla Gdańska, drugiego pod względem ilości przeładunków portu na Bałtyku. „Jesteśmy portem, który będzie zabezpieczał logistykę drogą morską dla Ukrainy” – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
26.04.2022

Przeładunki morskie w porcie w Hamburgu w 2021 roku

Port Hamburg informuje o wzroście przeładunków masowych, drobnicowych i kontenerów, rekordowym poziomie przewozów towarowych koleją oraz udanym przeniesieniu transportu drogowego na kolejowy.
01.03.2022

Gen. Skrzypczak: Europejscy ochotnicy mogą ruszyć na odsiecz Ukrainie [WYWIAD]

Nabór ochotniczy ludzi, którzy będą chcieli bronić wolności Ukraińców, jest możliwy, jestem przekonany, że ochotników nie zabraknie. Mogą się zaciągać do oddziałów, które będą formowali Ukraińcy, bo tam nie może być innego dowodzenia, niż ukraińskie – mówi w rozmowie z PAP generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca sił lądowych i wiceminister MON.
26.02.2022

Kolejna tura polsko-ukraińskich rozmów dotyczących tranzytu towarów. W tle potencjalne zagrożenie inwazją Rosji

10 lutego br. Ukraina odblokowała już tranzyt pociągów z Azji do Polski przez swoje terytorium. To efekt porozumienia ministrów infrastruktury wypracowanego pod koniec stycznia. Z kolei 15 lutego br. odbywa się posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowego transportu drogowego oraz następne spotkanie przedstawicieli polskich i ukraińskich kolei. Zdaniem ekspertów, aby na stałe usprawnić transport na granicy, konieczne będzie m.in. zwiększenie przepustowości polsko-ukraińskich przejść granicznych. Nie jest
15.02.2022

Dera: Chiny zadeklarowały budowę w Polsce centrum logistycznego na Nowym Jedwabnym Szlaku

Chiny zadeklarowały chęć budowy w Polsce swojego centrum logistycznego jeżeli chodzi o dystrybucję ich materiałów, Polska jest tym ogromnie tym zainteresowana - poinformował w poniedziałek prezydencki minister Andrzej Dera. Myślimy tu o korytarzu dotyczącym Nowego Jedwabnego Szlaku - dodał.
07.02.2022

Azja-Pacyfik nowe centrum gospodarcze. Regional Comprehensive Economic Partnership to szansa dla Polski

Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP) - strefa handlowa Azji i Pacyfiku działać będzie od stycznia. Powstaje nowe centrum handlu światowego z jedną trzecią światowego PKB. Nowa umowa o wolnym handlu, obejmująca jedną trzecią światowej gospodarki, zniesie 90% ceł między 15 krajami Azji Wschodniej i Pacyfiku i oczekuje się, że zwiększy eksport wewnątrzregionalny o 42 miliardy dolarów.
26.12.2021

Najgorsza jest nieprzewidywalność, a nie wzrost cen frachtów

Andrzej Bułka, prezes zarządu Fracht FWO Polska, mówi o zmianach na rynku spedycyjnym i jego perspektywach rozwoju.
29.11.2021

Nowy Jedwabny Szlak słabnie, zamiast rosnąć w siłę. Mniej ruchu kolejowego z Azji

Polska, dzięki swojemu centralnemu położeniu w Europie oraz faktowi, że znajduje się na styku dwóch systemów rozstawu szyn kolejowych, jest krajem tranzytowym dla większości transportów z Chin na Stary Kontynent. Z roku na rok jednak jej udział w przejazdach w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku maleje. Winne są niedostateczne możliwości infrastrukturalne i operacyjne punktu przeładunkowego w Małaszewiczach, położonego kilkanaście kilometrów od granicy z Białorusią. Sytuację dodatkowo komplikuje napięta sytuacja ze wschodnim sąsiadem
24.11.2021

Trzeci mobilny dźwig portowy Liebherr w Mukran

Mukran Port Terminal GmbH w Porcie Sassnitz zakupił trzeci mobilny dźwig portowy Liebherr – model LHM 550. Tym samym w Sassnitz działa już sześć mobilnych dźwigów Liebherr.
20.10.2021

Ekspert: "Armatorzy windują stawki transportu morskiego" [ROZMOWA]

– W ciągu ostatniego roku stawki transportu morskiego zostały wywindowane nawet o 1000 procent względem ubiegłorocznych. Tę różnicę odczujemy finalnie my, jako konsumenci – tłumaczy dr Jacek Karcz, ekspert w dziedzinie logistyki, transportu, spedycji i strategii sprzedaży z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
03.09.2021

Port w Hamburgu. Przeładunki na wzroście po spadkach spowodowanych Covid-19

Trend wzrostowy w porcie Hamburg utrzymuje się w pierwszym półroczu. Świadczą o tym rekord w transporcie kontenerów koleją, większa ilość zawinięć statków klasy Megamax i większe bezpieczeństwo wymagane dla globalnych łańcuchów dostaw.
01.09.2021

Chińczyk na morzach i oceanach. Morski Szlak Jedwabny, dla Zachodu niepowabny

Morski Szlak Jedwabny stanowi morską część chińskiej inicjatywy Pasa Szlaku i Drogi, mającej na celu zapewnienie pozycji globalnego mocarstwa Państwa Środka. Chińskie inwestycje i nowe sojusze stoją kością w gardle Ameryki.
09.07.2021

Chiny ruszają na Północ. Polarny Jedwabny Szlak, Amerykę trafia szlag

Arktyka stanowi jednym z kluczowych regionów świata, zarówno pod względem gospodarczym, jak i militarnym. Rosnąca intensywność starań i działań Państwa Środka pokazuje pragnienie stania się polarnym mocarstwem, które głos będzie miał znaczący wpływ w regionie.
06.07.2021

Afryka dzika, na nowo odkryta. Chiny inwestują w afrykańskie porty

Chiny umacniają swoją pozycję globalnego mocarstwa, poprzez inwestycje portowe w Afryce. Jest to strategia Chin mająca na celu rozszerzenie przestrzeni morskiej daleko poza granice kraju i umożliwienie im stworzenia podstaw pod nowy, globalny porządek morski.
03.07.2021

Piąty prom P&O Ferries na trasie Dover-Calais już pływa

Pride of Burgundy - piąty statek P&O Ferries na trasie Dover-Calais – przybył w poniedziałek do portu w Dover, inaugurując powrót do służby po roku nieobecności.
30.06.2021

Wpływ Chin na państwa bałtyckie. Jak duże są ambicje Państwa Środka?

Mocarstwowe aspiracje Chin do bycia globalnym hegemonem obejmują również region Morza Bałtyckiego, którego państwa stanowią cel chińskiej ekspansji. Mimo że obecne inwestycje Państwa Środka nie są znaczące, to należy mieć na uwadze potencjalne zagrożenie, które może zaistnieć w długim horyzoncie czasowym.
16.06.2021

Wymiana towarowa Chiny-Europa w popandemicznej rzeczywistości

Pandemia COVID-19 stanowi bezprecedensowe wydarzenie skutkujące światowym kryzysem społeczno-gospodarczym. Żegluga istotnie odczuła zawirowania spowodowane pandemią, co odcisnęło swe piętno na wymianie handlowej. Stabilne funkcjonowanie żeglugi oraz portów odgrywa fundamentalne znaczenie dla zapewnienia ciągłości globalnego łańcucha dostaw, jak również funkcjonowania gospodarek narodowych.
06.06.2021

P&O i DFDS zawarły umowę czateru powierzchni ładunkowej na trasie Dover - Calais

Dwaj wiodący operatorzy promowi na kanale La Manche ogłosili dziś, że osiągnęli porozumienie w sprawie wzajemnego udostępnienia powierzchni ładunkowej na swoich promach. Ma to na celu zapewnienie wysokiego poziomu obsługi klientów i umocnienie pozycji kluczowej trasy promowej Dover-Calais.
26.05.2021

Covid-19 przegrał z kontenerami. COSCO Shipping Ports kończy i rozpoczyna rok z zyskami

Terminalowy biznes oparł się covidowi-19. Ilustrują to świetnie wyniki czołowego operatora terminali kontenerowych COSCO Shipping Ports. W 2020 r. w terminalach tego operatora przeładowano ponad 123,8 mln TEU, kończąc rok z zyskiem netto 347,5 mln dol. rosnące przeładunki w terminalach kontenerowych, to sygnał, że wiele gospodarek oparło się covidowej pandemii.
13.05.2021

P&O FERRIES wprowadza piąty prom na trasę Dover-Calais

P&O FERRIES ogłosiło powrót piątego promu na trasie Dover-Calais, by umocnić pozycję lidera na kanale La Manche. Pride of Burgundy – jednostka o tonażu 28.000 ton i ładowności 120 ciężarówek - powróci na kluczową trasę w czerwcu. Tym samym flota P&O na trasie Dover-Calais powróci do ilości sprzed pandemii tj. do pięciu jednostek, co pozwoli armatorowi rozszerzyć ofertę rejsów dla firm przewożących ładunki między Wielką Brytanią i krajami Unii Europejskiej. Statek będzie pływał wyłącznie w trybie frachtowym.
28.04.2021

Chiny kupują porty i terminale na Jedwabnym Szlaku

Około 1,3 biliona dolarów wydadzą Chiny do 2027 r. na program infrastrukturalny w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku – prognozuje Morgan Stanley. Jego podstawowym elementem jest rozwój Maritime Silk Road.
12.04.2021

Rosja i Chiny odnoszą korzyści z kryzysu na Kanale Sueskim

Incydent z kontenerowcem Ever Given na Kanale Sueskim pozwolił Rosji i Chinom skuteczniej promować swoje szlaki handlowe, a także rzucić wyzwanie amerykańskiemu modelowi globalizacji - powiedział w środę francuski dziennikarz i pisarz Francois Lenglet, który specjalizuje się w kwestiach gospodarczych.
03.04.2021

Wzrost efektywności transportu w ramach globalnych łańcuchów logistycznych celem projektu "ePIcenter"

Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jako jedyna polska jednostka naukowo-badawcza we współpracy z PKP S.A., rozpoczął realizację projektu ePIcenter - “Fizyczny internet i synchromodalność w zwiększaniu efektywności transportu w ramach globalnych łańcuchów logistycznych”.
24.03.2021

Stoltenberg: agresywna Rosja i rosnące w siłę Chiny definiują przyszłe wyzwania dla NATO

Konsekwencje wynikające z agresywnych działań Rosji i wzmacniania się Chin określają zakres przyszłych wyzwań dla NATO - oznajmił we wtorek w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, przedstawiając sprawozdanie za rok 2020.
16.03.2021

Polska na Jedwabnym Szlaku. Głównym beneficjentem są terminale kontenerowe działające w polskich portach.

Wielkość obrotów handlowych między Chinami a krajami leżącymi na trasach Nowego Jedwabnego Szlaku (Belt and Road Initiative) osiągnęła w 2019 r. 1,3 bln dol. podało chińskie Ministerstwo Handlu. Import Polski z Chin wyniósł 125 mld zł, a w 2020 r. około 140 mld zł.
16.03.2021

Chiny zamierzają stworzyć „Polarny Jedwabny Szlak” w najbliższych latach

W ramach nowego planu pięcioletniego na lata 2021-2025 Chiny zamierzają budować „Polarny Szlak Jedwabny" i brać aktywny udział w rozwoju regionu Arktyki.
09.03.2021

Nowy Jedwabny Szlak – tranzyt konkuruje z transportem morskim

Transport na Wschód, poza granicę Unii Europejskiej, wiąże się z sporą liczbą przeszkód do pokonania. Formalnych, politycznych, infrastrukturalnych, na przejściach granicznych czy problemów dotyczących bezpieczeństwa. W Polsce nie brakuje jednak przewoźników, którzy podejmują się transportu towarów w tym kierunku.
17.02.2021

Pierwszy pociąg blokowy DACHSER z Chin do Europy

Operator logistyczny DACHSER zorganizował pierwszy pociąg blokowy z Chin do Niemiec. Transport pięćdziesięciu 40-stopowych kontenerów dotarł pod koniec grudnia do Ludwigshafen w Niemczech.
19.01.2021

Michał Lubina: „Nowy Jedwabny Szlak to wyjątkowo świetny chiński PR”

"Ogłaszając ten projekt w 2013 roku, Xi Jinping sprzedał odgrzewany kotlet: coś, co już istniało od ponad 20 lat, choć nie miało tak chwytliwej nazwy, czyli pomysł rozbudowy infrastruktury łączącej głównie kraje azjatyckie. Dobrym przykładem jest port Gwadar w Pakistanie, który powstał, zanim oficjalnie zaczęto mówić o nowym jedwabnym szlaku, jednak teraz port ten widnieje we wszystkich oficjalnych dokumentach jako efekt właśnie jedwabnego szlaku" - mówi dr hab. Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
17.12.2020

Mimo pandemii wzrosła liczba pociągów kursujących w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku

Mimo pandemii liczba pociągów kursujących w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku po trzech kwartałach tego roku wzrosła o 38 proc. w porównaniu do pierwszych trzech kwartałów 2019 r. - poinformował w czwartek prezes Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) Ignacy Góra.
26.11.2020

Piechociński: Polski Hub transportowy to przyszłość relacji gospodarczych z Azją [wywiad]

Mariusz Marszałkowski z Instytutu Jagiellońskiego rozmawiał o hubie transportowym i polskich relacjach z Azją z Januszem Piechocińskim.
26.11.2020

Terminal w Małaszewiczach dobry do rozwoju transportu intermodalnego

Terminal w Małaszewiczach ma dogodne położenie, aby rozwijać w nim transport intermodalny – mówił dziś w Senacie doktorant wydziału ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, zajmujący się infrastrukturą transportu kolejowego, ks. Piotr Wulgaris.
08.10.2020

Umowa na rozbudowę terminalu w Małaszewiczach podpisana

PKP Cargo Terminale podpisało umowy na modernizację i rozbudowę w latach 2020-2021 terminala intermodalnego w Małaszewiczach wraz z zakupem wyposażenia kosztem ponad 30,6 mln zł netto - podało PKP Cargo w komunikacie prasowym. Inwestycja nastąpi w 2020 i 2021 roku
17.06.2020

Logistyka intermodalna. Czym jest i jakie ma perspektywy rozwoju?

Globalizacja gospodarki, duży wzrost wolumenu transportowanych towarów, a zwłaszcza przesunięcie środka ciężkości produkcji światowej w kierunku krajów azjatyckich spowodowały dynamiczny rozwój tak złożonego modelu, jakim jest logistyka intermodalna. Staje się ona coraz ważniejszym elementem łańcucha dostaw. Przez ostatnią dekadę, rozwijała się w imponującym tempie także w Polsce. Czym jest logistyka intermodalna i jak kształtują się perspektywy jej rozwoju zdradza ekspert, Maciej Szczepański, Business Development Manager
09.06.2020

Spółka zależna PKP Cargo uzyskała możliwość transportu żywności z Polski do Chin

PKP Cargo Connect, spółka zależna PKP Cargo, uzyskało możliwość transportu żywności koleją z Polski do Chin tranzytem przez Rosję. Transporty będą organizowane w taki sposób, aby zachować rosyjskie restrykcje dotyczące embarga na import żywności z Polski i innych państw UE - poinformowało PKP Cargo we wtorkowym komunikacie.
21.04.2020

Chiny rozbudowują Jedwabny Szlak pomimo epidemii koronawirusa

Chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform kontynuuje prace przy China-Europe Railway Express (CR Express), kluczowej inwestycji Nowego Jedwabnego Szlaku. Pomimo wybuchu i rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa prace idą zgodnie z harmonogramem.
17.03.2020

Koronawirus, czyli bolączka dla globalnego łańcucha dostaw (analiza)

Pod koniec stycznia 2020 roku świat obiegła informacja o wybuchu epidemii nieznanego dotąd wirusa nazwanego SARS-CoV-2. Śmiertelna choroba, obecnie znana jako COVID-19 swoimi objawami przypomina grypę, atakując przede wszystkim płuca. Przejawia się gorączką, kaszlem, spłyconym oddechem i trudnościami w oddychaniu. Za epicentrum wirusa uznaje się 11-milionowe miasto Wuhan w prowincji Hubei - ogromne krajowego centrum przemysłowe, realizujące globalne zamówienia dla największych firm z branży automotove i elektronicznej. Pos
13.02.2020

Po pierwsze logistyka - inwestycje wspierają ekspansję polskich przewoźników towarowych

Nowe szlaki transportowe, przewozy intermodalne, inwestycje w infrastrukturę, kompleksowe usługi logistyczne „od drzwi do drzwi” oraz wzrost konkurencyjności - to główne kierunki strategii rozwoju spółek specjalizujących się w przewozach towarowych. Były one omawiane podczas II Kongresu Rozwoju Kolei w Warszawie.
03.02.2020

Współpraca z firmami z Hongkongu pomoże polskim produktom zdobyć chiński rynek

Hongkong daje polskim firmom wiele możliwości współpracy. Tamtejsza gospodarka dynamicznie się rozwija, jest otwarta na produkty z Europy i zna realia współpracy z europejskimi firmami. Dodatkowo może być bramą dla polskich produktów na chiński rynek. Marki wypromowane w Hongkongu łatwiej sprzedają się w Chinach kontynentalnych. – Największy potencjał rozwoju mają branża spożywcza i kosmetyczna – tłumaczy Maciej Wilk z Rady Rozwoju Handlu Hongkongu.
27.01.2020

Huby przeładunkowe i nowe szlaki handlowe

Według danych Międzynarodowego Forum Transportu do 2050 roku zapotrzebowanie na przewóz towarów na poziomie globalnym może wzrosnąć nawet trzykrotnie.Wydaje się więc, że rozwój tak zwanych hubów przeładunkowych i powstanie nowych szlaków handlowych są nieuniknione. To właśnie w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku w ciągu najbliższych 20 lat Polska może zarobić 48 mld dolarów na wymianie handlowej, a pierwszy transport z Chin mamy już za sobą.
09.01.2020

PKP LHS liczy na kilkaset pociągów rocznie z Chin do Sławkowa

Kilkaset pociągów kontenerowych rocznie ma docierać Nowym Jedwabnym Szlakiem z Chin do Sławkowa (Śląskie), gdzie kończy się wiodąca ze Wschodu linia o szerokim rozstawie toru – szacuje spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa. Firma inwestuje ponad 800 mln zł w modernizację infrastruktury i taboru.
07.01.2020

Pierwszy pociąg z Chin, który wjechał do Polski szerokim torem LHS bez przeładunku na granicy

5 stycznia 2020 r. w godzinach porannych do stacji Hrubieszów LHS, na granicy polsko-ukraińskiej, dotarł pierwszy pociąg z 45 kontenerami z Chin. Z Xi’an położonego w środkowej części kraju transport wyruszył 24 grudnia 2019 r. Ładunki po przejechaniu blisko 9,5 tys. km dotarły do stacji końcowej Sławków LHS. W „Euroterminalu Sławków” kontenery zostaną przeładowane na wagony kolejowe oraz samochody i dostarczone do odbiorców docelowych. Przejazd tą trasą kolejową zajął tylko 12 dni.
07.01.2020

Czego przewoźnicy mogą się spodziewać w 2020 roku?

Czy polskie ciężarówki nadal będą podróżowały do Wielkiej Brytanii? Jakie nowe kierunki obiorą rodzime TIRy i kto będzie je prowadził? O szansach i zagrożeniach dla polskiego transportu drogowego w nadchodzącym 2020 r. oraz o wyzwaniach transportowych z minionego roku mówi Kamil Wolański, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.
31.12.2019

PKP Cargo wykorzysta Nowy Jedwabny Szlak i idee Trójmorza

Spółka PKP Cargo, która do 2038 r. zamierza przejąć rolę narodowego operatora logistycznego i wyspecjalizować się w transporcie intermodalnym, planuje wykorzystać w najbliższych latach swoją pozycję w obszarze Trójmorza oraz na unijnym odcinku Nowego Jedwabnego Szlaku z Chin.
30.12.2019

Kazachstan zachęca polskich inwestorów ulgami i… Nowym Jedwabnym Szlakiem

Wymiana handlowa między Polską a Kazachstanem systematycznie rośnie od kilku lat i w 2018 r. osiągnęła wartość ponad 9 mld zł. W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. polski eksport na rynek kazachstański wzrósł aż o 28 proc. – wynika z danych udostępnionych przez ambasadę Kazachstanu w Warszawie.
30.12.2019

TransLogistica Poland: Porty generatorem ruchu dla przewozów intermodalnych (wideo)

5 listopada rozpoczęła się siódma edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w Warszawie. To jedno z największych w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeń biznesowych dla branży TSL oraz przedsiębiorstw korzystających lub poszukujących usług z tego sektora.
06.11.2019

PKP Cargo kupi 220 wagonów intermodalnych za 126 mln zł

Rada nadzorcza PKP Cargo wyraziła zgodę na zawarcie umowy z konsorcjum Wagony Świdnica oraz Astra Rail Industries na dostawę 220 wagonów przeznaczonych do przewozów intermodalnych - podała w środę spółka. Wartość umowy to 126 mln zł.
23.10.2019

CEVA Logistics uruchamia drogową linię drobnicową na trasie Chiny-Polska

CEVA Logistics, globalny operator logistyczny, specjalizujący się w dedykowanej logistyce kontraktowej, zarządzaniu frachtem lotniczym, morskim i drogowym oraz dystrybucją towarów na wszystkich kontynentach, ogłosił uruchomienie drogowych transportów drobnicy na trasie Chiny-Polska.
03.10.2019

W Gdańsku rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. To już 20. edycja (foto, wideo)

Ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów bierze udział w Gdańsku w 20. edycji Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji BALTEXPO. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej. Na stoisku 5.02 10-lecie obchodzi portal GospodarkaMorska.pl, który wydarzenie objął patronatem medialnym. Targi potrwają do środy.
09.09.2019

XX Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO 2019 już za tydzień!

Ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów już za tydzień zaprezentuje swoje osiągnięcia, plany, ofertę i potencjał kooperacyjny na jubileuszowych, XX Międzynarodowych Targach Morskich BALTEXPO 2019.
02.09.2019

Ambasador Kazachstanu w Polsce: Chcemy wejść do grupy 30 najbardziej rozwiniętych państw

„Kazachstan dąży, by wejść do grupy 30 najbardziej rozwiniętych krajów świata - powiedział PAP ambasador Kazachstanu w Polsce Margułan Baimuchan. Nadchodzące przedterminowe wybory prezydenckie są ważne nie tylko dla obywateli tego państwa, ale także krajowych i zagranicznych inwestorów” – dodał.
31.05.2019

PKP Cargo otworzy w tym roku biuro w Chinach. To strategiczny kierunek rozwoju spółki

Do końca tego roku PKP Cargo otworzy swoje przedstawicielstwo w Chinach. – Zdecydowaliśmy się na bezpośrednią obecność na tamtejszym rynku, bo to przyniesie wymierne korzyści dla spółki – podkreśla prezes Czesław Warsewicz. Przewoźnik połączy także wszystkie 27 terminali przeładunkowych w ramach jednej spółki. Ich integracja ułatwi zarządzanie, pozwoli oszczędzić koszty i zasoby oraz przedstawić klientom lepszą ofertę. Oba te działania służą strategicznym celom, czyli rozwojowi PKP Cargo w obszarze transportu intermodalnego i w r
16.05.2019

Wiceszef MZS Kazachstanu: Rozmawiamy z Polską o współpracy w branży spożywczej, kosmicznej, IT oraz w transporcie

Polska i Kazachstan rozmawiają o zwiększeniu współpracy w branżach spożywczej, technologii wojskowych, kosmicznej, IT i turystycznej - mówi PAP wiceszef MSZ Kazachstanu Roman Wasilenko. Oba kraje leżą na Nowym Jedwabnym Szlaku i potencjał mają też usługi transportowo-logistyczne - ocenia.
09.05.2019

PKP Cargo skupia się na międzynarodowej ekspansji

Ekspansja międzynarodowa i transport intermodalny – to dwa główne kierunki rozwoju Grupy PKP Cargo na nadchodzące lata, zapisane w strategii do 2023 roku. Grupa będzie się rozwijać przede wszystkim w obszarze Trójmorza oraz w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Stąd m.in. zwiększone inwestycje, które w ubiegłym roku wzrosły o 60 proc. – Jako grupa chcemy się stać operatorem logistycznym. Odchodzimy od tradycyjnego modelu przewoźnika kolejowego. Rozwój segmentu intermodalnego, akwizycje, rozwój organiczny są podyktowane potrze
16.04.2019

Nowy Jedwabny Szlak – szansa dla kolejowych przewozów towarów w Polsce

Nowy Jedwabny Szlak – projekt rozwoju systemu połączeń transportowych z Chin do Europy, stwarza ogromną szansę dla kolejowych przewozów towarów w Polsce. Nasz kraj, między innymi ze względu na swoje położenie geograficzne, odgrywa w nim bardzo istotną rolę. Możliwości związane ze wzrostem transportu między Chinami i Europą zamierza wykorzystać PKP CARGO S.A. – lider towarowych przewozów kolejowych w Polsce oraz jeden z największych graczy na rynku europejskim. Już za dwa lata w swoim terminalu w Małaszewiczach będzie w sta
11.04.2019

Francja: Macron spotkał się z Merkel, Junckerem i Xi

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się we wtorek w Pałacu Elizejskim z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem i przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Rozmowy dotyczyły głównie handlu i klimatu.
26.03.2019

Francja/Komentatorzy: Cienie na państwowej wizycie chińskiego prezydenta

Podczas gdy prezydent Chin z wielką pompą przyjmowany jest przez przywódcę Francji, komentatorzy w tym kraju zwracają uwagę na nieukrywane dążenie Chin do światowej hegemonii gospodarczej i ideologicznej – tej drugiej poprzez panowanie nad światowymi mediami.
26.03.2019

Włochy przystąpiły do chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku

W obecności premiera Włoch Giuseppe Contego i prezydenta Chin Xi Jinpinga w Rzymie podpisano w sobotę memorandum o przystąpieniu Włoch do chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku, przewidującej intensyfikację współpracy gospodarczej i kulturalnej z resztą świata.
23.03.2019

Prezydent Chin: Chcemy stabilnej, otwartej i prosperującej UE

Prezydent Chin Xi Jinping powiedział w piątek, że jego kraj chce, aby Unia Europejska była "zjednoczona, stabilna, otwarta i prosperująca". Te słowa chińskiego przywódcy z rozmów z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą przytoczyła za źródłami agencja ANSA.
23.03.2019

Prezydent Chin: Współpraca z Włochami w duchu szacunku i zaufania

Prezydent Chin Xi Jinping, składający wizytę w Rzymie, powiedział w piątek, że współpraca jego kraju z Włochami zacieśniana jest w duchu "szacunku i zaufania". Nie ma żadnego konfliktu interesów - mówił Xi po spotkaniu z włoskim prezydentem Sergio Mattarellą.
22.03.2019

Prezydent Chin podpisze w Rzymie memorandum w sprawie Inicjatywy Pasa i Szlaku

Podpisanie memorandum o przystąpieniu Włoch do chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku, przewidującej intensyfikację współpracy gospodarczej i kulturalnej z resztą świata, będzie głównym punktem rozpoczynającej się w czwartek wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Rzymie.
21.03.2019

Włochy: Premier broni w parlamencie umowy w sprawie chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył we wtorek w parlamencie, że żadnego ryzyka nie niesie ze sobą porozumienie, jakie jego kraj zawrze z ChRL w sprawie poparcia dla Inicjatywy Pasa i Szlaku. Ten wielki chiński program inwestycyjny krytykuje opozycja.
19.03.2019

„Sueddeutsche Zeitung”: Europejska strategia wobec Chin poniosła klęskę

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" pisze w poniedziałek, że europejska strategia wobec Chin, polegająca na próbie wywołania zmian demokratycznych poprzez rozwój handlu poniosła klęskę. UE i Państwo Środka stały się rywalami - zauważa gazeta.
18.03.2019

Grupa GEFCO: transport kolejowy towarów niebezpiecznych w 30 dni do Chin

Grupa GEFCO wprowadza do oferty zoptymalizowane rozwiązania w zakresie transportu kolejowego towarów niebezpiecznych między Europą a Azją. Wielkość ładunku może wahać się od jednego kontenera 40HC po dedykowany zwarty skład pociągowy. Czas dostawy z Polski wynosi do 30 dni.
14.03.2019

Premier Włoch broni zamiaru poparcia dla chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku

Premier Włoch Giuseppe Conte zapewnił w środę, że porozumienie, jakie jego kraj chce zawrzeć z Chinami w sprawie poparcia dla Inicjatywy Pasa i Szlaku, ma na celu rozwój i zrównoważoną współpracę. "Nie ma ryzyka kolonizacji" chińskiej - dodał.
14.03.2019

Port Baku w Porcie Gdańsk

W Kapitanacie Portu Północnego Zarząd Morskiego Portu Gdańsk gościł reprezentantów Portu Baku. Delegacja z Azerbejdżanu rozmawiała z przedstawicielami gdańskiego portu na temat planowanej współpracy.
19.02.2019

Port Hamburg z rekordowym wynikiem przewozów kolejowych w relacji z zapleczem lądowym

Największy uniwersalny port Niemiec osiągnął w 2018 roku z wynikiem 135,1 milionów ton przeładowanych towarów znaczący wynik. Hamburg skutecznie rywalizował w trudnym środowisku, a w relacji z zapleczem lądowym zwiększył przewozy koleją do łącznie 46,8 milionów ton (+2,7%) a w przypadku kontenerów 2,44 miliona TEU (+4,7%).
19.02.2019

Gospodarczy projekt Nowego Trójmorza - najważniejszy gospodarczy projekt dla polskich firm i rozwoju krajowej infrastruktury

Ponad trzy lata od momentu inauguracji Trójmorza przyszedł czas na wkroczenie w fazę realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia. Trójmorze dyktowane jest przede wszystkim bezpieczeństwem regionu, potrzebą budowy infrastruktury łączącej państwa Trójmorza, koniecznością intensyfikacji współpracy gospodarczej i energetycznej.
21.01.2019

Strategia PKP Cargo: Od 2019 zysk grupy w wysokości minimum 5 proc. przychodów

Rada nadzorcza PKP Cargo zatwierdziła strategię grupy na lata 2019-2023 - podała spółka w komunikacie. Strategia zakłada, że od 2019 roku coroczny zysk grupy będzie na poziomie minimum 5 proc. przychodów, a od 2023 roku - minimum 8 proc. przychodów.
27.11.2018

PAIH otwiera biuro na Nowym Jedwabnym Szlaku

W czwartek ruszy przedstawicielstwo Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Chengdu, głównym gospodarczo - logistycznym centrum zachodnich Chin oraz ważnym ośrodku Nowego Jedwabnego Szlaku. Według PAIH duże szanse na sukces w Chinach mają nasi producenci zdrowej żywność, kosmetyków, biżuterii.
22.11.2018

Szczyt APEC kończy się bez wspólnego komunikatu przywódców

Dwudniowy szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Papui-Nowej Gwinei zakończył się w niedzielę bez wspólnego komunikatu przywódców państw tego międzynarodowego układu. Powodem były napięcia w relacjach USA-Chiny.
18.11.2018

Pence na szczycie APEC: Możemy wprowadzić kolejne cła na chińskie towary

Na rozpoczętym w sobotę w Papui-Nowej Gwinei szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) wiceprezydent USA Mike Pence powiedział, że jego państwo może nałożyć kolejne cła na chińskie towary i nie zmieni swojej polityki, jeśli nie zrobi tego wcześniej Pekin.
17.11.2018

Bursztynowa Kaczka 2018 przyznana (foto, wideo)

Deepwater Container Terminal Gdańsk laureatem „Bursztynowej Kaczki”. Nagroda została wręczona w piątek podczas spotkania biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego „Wspólna Kaczka” 2018. Gala odbyła się w Gdynia Arenie.
15.10.2018

Spotkanie z Komisją Transportu Parlamentu Europejskiego

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel oraz przedstawiciele spółek Grupy PKP spotkali się 18 września 2018 r. z członkami Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego. Tematem rozmów były projekty rozwoju połączeń międzynarodowych pomiędzy Unią Europejską a Azją, realizowane przez PKP Cargo i PKP Linię Hutniczą Szerokotorową w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Dyskutowano nad wspólnym europejskim obszarem przewozów pasażerskich oraz inwestycjami na kolei, które przekładają się na wzrost konkurencyjności tego środka
19.09.2018

Łódź: Województwo łódzkie chce rozwijać współpracę z Chinami

Zacieśnienie współpracy na polu biznesu, kultury, edukacji i logistyki było tematem spotkania marszałka woj. łódzkiego Witolda Stępnia z ambasadorem Chin Liu Guangyuanem, do którego doszło w poniedziałek w Łodzi.
17.09.2018

PKP CARGO S.A. na targach InnoTrans 2018

Podpisanie umowy z Pesą Bydgoszcz S.A. w sprawie budowy dwunapędowej autonomicznej lokomotywy oraz konferencja na temat kolejowych przewozów towarowych na szlaku północ-południe i przez Nowy Jedwabny Szlak – to główne wydarzenia z udziałem PKP CARGO S.A., które będą miały miejsce podczas targów InnoTrans 2018 w Berlinie.
13.09.2018

Francuskie media: manewry Wostok-2018 ilustracją militarnej potęgi Rosji

W wielu publikacjach o rozpoczętych we wtorek manewrach Wostok-2018 media we Francji zwracają uwagę na odrodzenie potęgi militarnej Rosji, rozważają ewentualność wybuchu nowej wojny światowej i zastanawiają się czy sojusz z ChRL to rzeczywistość czy tylko fasada.
11.09.2018

Banaś: Chcemy, by Małaszewicze były docelowym portem przeładunkowym na Nowym Jedwabnym Szlaku

Chcemy, by Małaszewicze stały się docelowym portem przeładunkowym na Nowym Jedwabnym Szlaku, w 2025 roku zakończy się proces rozbudowy i unowocześniania terminalu - powiedział PAP w środę wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś.
05.09.2018

PKP Cargo podpisało memorandum z chińskim miastem Zhengzhou

PKP Cargo podpisało memorandum o współpracy z władzami chińskiego miasta Zhengzhou poinformowała w poniedziałek kolejowa spółka.
06.08.2018

Gowin: rolą naszego rządu jest walka o interesy polskich przedsiębiorców

Rolą naszego rządu jest walka o interesy polskich konsumentów i przedsiębiorców - powiedział w sobotę w TVP Info wicepremier Jarosław Gowin, który wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami krajów Europy Środkowo-Wschodniej w formacie "16+1" w Sofii.
07.07.2018

Dongfeng zachwyca cały świat swoją historią

Po 9 miesiącach podróży, odwiedzinach w 12 miastach na 6 kontynentach i przebyciu 45 000 mil morskich regaty Volvo Ocean Race 2017-18 zakończyły się w Hadze w Holandii. Załoga z Chin pod nazwą Dongfeng Race Team jako pierwsza przekroczyła linię mety i zwyciężyła na 11. odcinku. Wynik ten zagwarantował załodze pierwsze miejsce w rankingu. Załoga Dongfeng Race Team stała się pierwszym chińskim zespołem, któremu udało się wygrać regaty. Zwycięstwo chińskiego zespołu w międzynarodowych zawodach żeglarskich to prawdziwy cud.
04.07.2018

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2018

Nowoczesne technologie kierunkiem rozwoju gospodarki morskiej na świecie i w Polsce to motyw przewodni tegorocznej edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia.
26.06.2018

Spółka z Grupy Kapitałowej OT Logistics ma umowę o współpracy przy organizacji przewozów z Kolejami Rosyjskimi RŻD

STK S.A., spółka z Grupy Kapitałowej OT Logistics, podpisała umowę dot. współpracy z Koleją Kaliningradzką, będącą filią Kolei Rosyjskich (RŻD OAO). Dzięki temu porozumieniu Grupa będzie mogła prowadzić przewozy kolejowe pomiędzy Polską a Obwodem Kaliningradzkim, rozszerzając tym samym zakres usług, które może świadczyć swoim klientom w ramach przewozów z oraz do Polski.
21.06.2018

Turcja: Uruchomiono Gazociąg Transanatolijski

W tureckiej prowincji Eskisehir uruchomiono we wtorek Gazociąg Transanatolijski (TANAP). Ten stanowiący część Południowego Korytarza Gazowego projekt ma na celu dywersyfikację dostaw i ograniczenie zależności surowcowej od Rosji.
13.06.2018

Przychody Grupy Kapitałowej OT Logistics o 3% wyższe niż rok wcześniej

Grupa Kapitałowa OT Logistics, największy operator portowy w Polsce i lider w obszarze żeglugi śródlądowej w Europie Środkowo-Wschodniej, wypracowała w pierwszym kwartale 2018 r. 226,7 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży. Wynik EBITDA w wysokości 18,2 mln zł był porównywalny w ujęciu rocznym. Grupa zmniejszyła też zadłużenie o 8% do poziomu 427,3 mln zł w porównaniu do poprzedniego kwartału.
15.05.2018

GPC: Jedwabny szlak ominie Polskę?

Rosyjska spółkowa kolejowa RŻD Logistics i niemiecka firma DB Cargo chcą przekierować dostawy ładunków z Chin do Kaliningradu i Petersburga, a potem do niemieckich portów. Oznacza to pominięcie Polski - pisze we wtorek "Gazeta Polska Codziennie".
15.05.2018

O logistyce i transporcie na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Rozwój żeglugi na Odrze, wzrost znaczenia polskich portów morskich, konteneryzacja transportu oraz rola Polski na Nowym Jedwabnym Szlaku – to tylko część ważnych dla polskich przedsiębiorców tematów, które będą omawiane podczas 10-tej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG), który wystartował dziś w Katowicach, a którego partnerem jest Grupa Kapitałowa OT Logistics.
14.05.2018

GEFCO publikuje raport CSR

Grupa GEFCO opublikowała raport dotyczący społecznej odpowiedzialności biznesu. W dokumencie spółka potwierdziła swój zrównoważony rozwój oraz zaangażowanie firmy w ochronę środowiska, ochronę praw człowieka, przestrzeganie międzynarodowych standardów pracy i walkę z korupcją, co jest zgodne z 10 Zasadami United Nations Global Compact. Raport odzwierciedla również wartości GEFCO ujęte w nowym haśle „Partners, unlimited”.
07.05.2018

Spółki z Grupy PKP CARGO liderami transportu intermodalnego

PKP CARGO S.A. i PKP CARGO Centrum Logistyczne Małaszewicze Sp. z o.o. otrzymały tytuł „Lider Transportu Intermodalnego” odpowiednio w kategoriach „Przewoźnik Kolejowy” i „Lądowy Terminal Kontenerowy”. Wyróżnienia wręczono podczas Gali Forum Transportu Intermodalnego Fracht 2018 w Gdańsku.
16.04.2018

Jubileuszowy Europejski Kongres Gospodarczy już w maju

W dniach 14-16 maja odbędzie się 10., jubileuszowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie będzie miało miejsce w katowickim Spodku.
28.03.2018

HHLA przejmuje największego estońskiego operatora terminalu

Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) przejmuje największego estońskiego operatora terminalu-Transiidikeskuse AS. Umowa została podpisana 26 marca.
28.03.2018

Polska ma szansę stać się transportowym centrum Europy

Średni obrót handlowy krajów Unii Europejskiej i Chin przekracza miliard euro dziennie. Polski udział w tej wymianie może być jeszcze większy nie tylko ze względu na rosnącą wymianę towarową, lecz także za sprawą planowanego hubu logistycznego w naszym kraju. Ten potencjał dostrzegł największy chiński prywatny operator logistyczny Worldwide Logistics Group, który we współpracy z gdyńską spółką ATC Cargo podjął decyzję o rozpoczęciu ekspansji w Europie. Dzięki kooperacji ma powstać liczący się gracz na europejskim rynku logistyczn
26.03.2018

PKP CARGO: Znaczący wzrost przewozów i przychodów oraz wypracowany zysk

W 2017 r. Grupa PKP CARGO osiągnęła wynik na poziomie 82 mln zł netto. Przychody wyniosły 4,74 mld zł, a EBITDA 702 mln zł. Grupa utrzymała wysoką dynamikę wzrostu przewozów intermodalnych oraz umocniła obecność na rynkach zagranicznych.
16.03.2018

Adamczyk: w Nowym Jedwabnym Szlaku najważniejsze utworzenie korytarzy komunikacyjnych

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uważa, że w projekcie Nowego Jedwabnego Szlaku najważniejsze jest "utworzenie korytarzy komunikacyjnych" pomiędzy krajami azjatyckimi a Europą. W tym projekcie widzi też rolę Ukrainy.
13.03.2018

Port Gdańsk i DCT Gdańsk firmami napędzającymi rozwój regionu Morza Bałtyckiego

„Baltic Trendsetters Club Certificates” w rękach dwóch gdańskich firm – Portu Gdańsk SA oraz najnowocześniejszego polskiego terminalu kontenerowego, DCT. Laureatami tej prestiżowej nagrody, przyznawanej przez „Baltic Transport Journal” firmom, które napędzają rozwój regionu Morza Bałtyckiego realizując wyjątkowe przedsięwzięcia wpływające na branże logistyczną i transportową zostały też podlaski Adampol (za projekt realizowany z Portem Gdańsk SA), OT Logistics ze Szczecina, fińskie Port of Helsinki i Finnlines, szwedzkie Ports of
10.03.2018

Międzykontynentalny transport koleją z Dachser

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, oferuje przewozy pomiędzy Europą a Chinami zoptymalizowane pod kątem czasu i kosztów. Transport koleją na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku oraz linii transsyberyjskiej jest alternatywą dla połączeń lotniczych i morskich, łączącą dwa silne obszary gospodarcze.
09.03.2018

Rozwój portów oraz znaczenie Nowego Jedwabnego Szlaku – Transport Week 2018 (foto, wideo)

Transport Week dobiegł końca. Trzydniowa konferencja w tym roku poświęcona była rozwojowi portów w Europie oraz znaczeniu Nowego Jedwabnego Szlaku, oferującego wiele możliwości europejskim firmom. Eksperci rozmawiali m.in. o wpływie tej inicjatywy na sektor logistyki w rejonie Morza Bałtyckiego.
09.03.2018

Rozwój portów i terminali oraz transportu intermodalnego podczas Transport Week (foto)

Rozwój portów i terminali, transport intermodalny oraz zastosowanie LNG. Tym tematom poświęcony był drugi dzień konferencji Transport Week, która odbywa się w Gdańsku. To jedno z największych takich wydarzeń w Europie Centralnej.
07.03.2018

Polskie porty źródłem gospodarczego rozwoju (foto, wideo)

Powinniśmy dmuchać, chuchać, po to, żeby takie rozwiązania, które są wprowadzane dla rozwoju portów w Gdańsku i w Gdyni, były jak najlepsze i żeby nie było problemu z wdrażaniem tych elementów – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego, podczas pierwszego dnia konferencji Transport Week, która we wtorek rozpoczęła się w Gdańsku. Zainaugurowała ją debata pt. „Infrastruktura i branża TSL – Pomorze 2030”.
07.03.2018

Grupa PKP CARGO z Kolejami Kazachskimi o współpracy na Nowym Jedwabnym Szlaku

28 lutego br. w siedzibie PKP CARGO S.A. odbyło się spotkanie delegacji Grupy PKP CARGO z delegacją Kolei Kazachskich. Głównym tematem rozmów była współpraca obu przewoźników w obsłudze przewozów kontenerowych między Chinami i Europą.
01.03.2018

Przedsiębiorstwa z regionu łódzkiego na targach w chińskim Chengdu

Pięć przedsiębiorstw branży spożywczej z regionu łódzkiego weźmie udział w marcowej misji gospodarczej w Chengdu, stolicy chińskiej prowincji Syczuan. W tym czasie uczestniczyć będą w Międzynarodowych Targach Produktów Spożywczych i Alkoholowych Tang Jiu Hui.
21.02.2018

Łódź na Jedwabnym i Bursztynowym Szlaku

Grupa Pekaes zyskuje na rosnących przewozach i przeładunkach towarów z Chin i portów, rozbudowuje więc łódzki terminal - informuje poniedziałkowy dziennik Puls Biznesu.
19.02.2018

PKP CARGO za wzrostem konkurencyjności sektora przewozów towarowych

Wzrost konkurencyjności sektora kolejowych przewozów towarowych był wiodącym tematem konferencji z udziałem przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. Konferencja była platformą wymiany doświadczeń sektora kolejowego pomiędzy zarządcami infrastruktury przewoźnikami towarowymi z udziałem przedstawicieli rządów państw członkowskich. Strona polska przedstawiła m.in. propozycje usprawnienia ruchu kolejowego, w tym inwestycji infrastrukturalnych podejmowanych na głównych szlakach transportowych.
05.02.2018

Premier May nie podpisała porozumienia w sprawie inicjatywy Pasa i Szlaku

Przebywająca z oficjalną wizytą w Chinach brytyjska premier Theresa May nie podpisała listu intencyjnego w sprawie lansowanej przez Pekin inicjatywy Pasa i Szlaku, co sugeruje, że Londyn wciąż ma co do tego projektu poważne wątpliwości.
01.02.2018

Chiny ogłosiły wizję „Polarnego Jedwabnego Szlaku” przez Arktykę

Chiński rząd ogłosił w piątek wizję „Polarnego Jedwabnego Szlaku”, czyli plan włączenia Arktyki do lansowanej przez Pekin inicjatywy Pasa i Szlaku poprzez wykorzystanie tras transportowych, które stały się żeglowne za sprawą globalnego ocieplenia.
26.01.2018

Transport Week 2018 – od przybytku głowa nie boli

Ósma edycja Transport Week, jednego z najpopularniejszych wydarzeń poświęconych branży TSL, już coraz bliżej. Konferencja, która odbędzie się w dniach 6-8/3/2018, tradycyjnie już pęka w szwach od zakresu tematów oraz wydarzeń towarzyszących.
25.01.2018

Grupa PKP CARGO ubiega się o dofinansowanie projektów intermodalnych

Dwie spółki z Grupy PKP CARGO wystąpiły o dofinansowanie projektów intermodalnych ze środków unijnych. Przedmiotem projektów są zakupy specjalistycznego taboru oraz modernizacja i rozbudowa terminala kontenerowego wraz z zakupem wyposażenia.
11.01.2018

Prezydent Macron za współpracą Chin i UE w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku

Chiny i Unia Europejska powinny współpracować w ramach chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku; to nie może być projekt w jedną stronę - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron, który w poniedziałek rozpoczął wizytę w Państwie Środka.
08.01.2018

BBC: Cameron pokieruje brytyjsko-chińskim funduszem inwestycyjnym

Były brytyjski premier David Cameron pokieruje brytyjsko-chińskim funduszem inwestycyjnym mającym na celu poprawę stanu portów, dróg i linii kolejowych między Chinami a ich partnerami handlowymi - podało w sobotę BBC.
16.12.2017

PKP LHS analizuje możliwość elektryfikacji linii szerokotorowej

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa przeanalizuje opłacalność elektryfikacji linii do 2019 roku - poinformowała spółka w komunikacie. Obecnie linią jeżdżą jedynie lokomotywy spalinowe.
14.12.2017

Transport Week 2018 – Nowe Horyzonty

Ósma edycja Transport Week, jednej z najbardziej utytułowanych imprez branżowych powróci do Gdańska w dniach 6-8/3/2018. Wydarzenie raz jeszcze zgromadzi głównych udziałowców z branży TSL. Uczestnicy przyjrzą się obecnym i nadchodzącym projektom rozwoju infrastruktury portowej w Polsce i Europie oraz możliwościom oferowanym przez Nowy Jedwabny Szlak.
08.12.2017

Gefco uruchamia dedykowane połączenie kolejowe na Nowym Jedwabnym Szlaku

GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej, odebrało załadunek ze swojego pierwszego dedykowanego połączenia kolejowego z Chin do Francji. Pociąg przejechał 11 000 km i po mniej niż 3 tygodniach dotarł z chińskiego Wuhan do Dourges w północnej Francji. Transport 12-metrowych kontenerów został zrealizowany dla firmy PSA.
28.11.2017

Chiny przeznaczą 2 mld dol. na inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej

Przebywający w Budapeszcie premier Chin Li Keqiang zapowiedział w poniedziałek, że Chiński Bank Rozwoju przeznaczy 2 miliardy dolarów na inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej. Li uczestniczy w spotkaniu przywódców grupy 16 państw regionu i Chin.
27.11.2017

„FT”: Chińskie inwestycje w Europie Środkowej są obciążone politycznie

Chińskie inwestycje w Europie Środkowej nie są zabiegami czysto gospodarczymi i neutralnymi, a ich struktura sugeruje cele strategiczne i polityczne – ocenił w środę na łamach dziennika „Financial Times” ekspert z amerykańskiego think tanku AEI.
02.11.2017

Ekspert: Polska musi zawalczyć, by w Nowym Jedwabnym Szlaku wyraźniej zaistnieć

Polska musi zawalczyć, by w Nowym Jedwabnym Szlaku wyraźniej zaistnieć - powiedział w środę prezes Fundacji Projektów Obywatelskich, ekspert ds. transportu Marcel Klinowski.
25.10.2017

Wyprawa wzdłuż Jedwabnego Szlaku z polskim akcentem (wideo)

W pierwszej połowie przyszłego roku odbędzie się wyprawa wzdłuż historycznego Jedwabnego Szlaku w celu m.in. uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - poinformował w środę organizator Jacek Pałkiewicz na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie.
25.10.2017

Port Gdańsk zaznacza swoją mocną międzynarodową pozycję podczas targów w Shenzhen

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk w dniach 12-14 października uczestniczył, już po raz drugi, w międzynarodowych targach China International Logistics and Transportation Fair w Shenzhen. Jest to największe wydarzenie logistyczno-transportowe, odbywające się corocznie w regionie. Udział w targach był dla portu okazją do budowy relacji z nowymi kontrahentami z całego świata.
17.10.2017

Cargo ma odetkać Jedwabny Szlak

Spółka kolejowa liczy na zwiększenie ładunków z Chin i próbuje objechać korki na Białorusi. Chce też zbudować centralny terminal przy porcie Solidarność - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".
10.10.2017

PKP CARGO doskonali współpracę z kolejami białoruskimi

Prezes Zarządu PKP CARGO Maciej Libiszewski podczas Białoruskiego Tygodnia Transportowego w Mińsku przedstawił propozycje aktywizacji kolei w ramach projektu Nowego Jedwabnego Szlaku. Wziął także udział w rozmowach kolei białoruskich BCz i Grupy PKP na temat doskonalenia współpracy przygranicznej.
09.10.2017

Prezes PKP CARGO: Nowy Jedwabny Szlak to projekt dla wszystkich

Prezes Zarządu PKP CARGO Maciej Libiszewski podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2017 wziął udział w panelu nt. perspektyw rozwoju przewozów towarowych Nowym Jedwabnym Szlakiem. Wśród wielu poruszanych aspektów wskazywał m.in. na szanse, jakie powinny zostać wykorzystane przez uczestników tego projektu.
28.09.2017

PKP CARGO aktywizuje działalność na rynku wschodnim

Prezes Zarządu PKP CARGO Maciej Libiszewski podczas wizyty w Chinach wziął udział w XXVI. posiedzeniu plenarnym Rady koordynacyjnej ds. przewozów magistralą transsyberyjską (CCTT), a także przeprowadził rozmowy z kierownictwem miasta Zhengzhou, stolicy prowincji Henan, i kierownictwem hubu kontenerowego w Zhengzhou (ZIH). To kolejny etap wzrostu aktywności Spółki na rynkach wschodnich, w tym zwłaszcza w wymianie handlowej między Chinami i Europą.
26.09.2017

Łódź: Łódzka SSE zawarła porozumienie z węzłem kolejowym w Chengdu

Łódzka SSE podpisała w czwartek porozumienie z międzynarodowym węzłem kolejowym w Chengdu (Chiny). Oznacza ono, że Łódź oficjalnie stała się częścią Nowego Jedwabnego Szlaku – promowanej przez chiński rząd sieci połączeń kolejowych Chin z Europą.
21.09.2017

Chorąży: Polska i Chiny dokonują nowego otwarcia w stosunkach dwustronnych

Polska i Chiny dokonują nowego otwarcia w stosunkach dwustronnych - powiedział PAP w piątek wiceminister rozwoju Paweł Chorąży przed rozpoczęciem forum rozwoju Chiny-kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Dodał, że relacje z chińskimi partnerami są dla Polski bardzo ważne.
15.09.2017

Magierowski: Decyzje inwestorów pokazują najlepiej, że w Polsce nie dzieje się nic niepokojącego

Czym innym jest krytykowanie Polski, które nic nie kosztuje, a czym innym wyłożenie konkretnych pieniędzy na inwestycje; miliardy inwestowane w Polsce to najlepszy wskaźnik, że jesteśmy krajem atrakcyjnym, w którym nic nie dzieje się nic niepokojącego - powiedział PAP wiceszef MSZ Marek Magierowski.
10.09.2017

PKP Cargo przewiduje wzrost przewozów specjalistycznych

PKP Cargo przewiduje, że w dłuższej perspektywie spółce uda się na tyle zwiększyć przewozy specjalistyczne, w tym intermodalne, artykułów związanych z motoryzacją, artykułów spożywczych, czy chemicznych, aby zrównoważyć spodziewane zmniejszenie transportu węgla, czy kruszywa - poinformował PAP Maciej Libiszewski, prezes spółki.
09.09.2017

Nowy Jedwabny Szlak z coraz większym potencjałem. Chce na tym skorzystać PKP Cargo

PKP Cargo korzysta na dynamicznym rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli nowych połączeń handlowych między Europą a Azją. W I półroczu kolejowa spółka odnotowała 88-proc. wzrost według masy kontenerów w porównaniu do I połowy 2016 roku i liczy na dalsze wzrosty, także na innych kierunkach zagranicznych. Również na polskim rynku PKP Cargo notuje wzrost udziałów w rynku – według pracy przewozowej wynosi on 53 proc.
08.09.2017

Na Forum w Krynicy o współpracy i barierach w rozwoju regionów nadmorskich

O możliwościach współpracy oraz barierach w rozwoju regionów nadmorskich rozmawiali w czwartek eksperci na jednym z paneli w trakcie XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Podkreślili, że jedną z największych barier są sankcje gospodarcze.
07.09.2017

Kazachstan na Nowym Jedwabnym Szlaku, między Polską a Chinami

Ze względu na lokalizację i przyjazne stosunki z Chinami Kazachstan odgrywa kluczową rolę w lansowanej przez Pekin globalnej inicjatywie Pasa i Szlaku, w której uczestniczy również Polska. Przez Kazachstan przejeżdżają m.in. pociągi towarowe z Chin do Europy.
06.09.2017

Prezydent Duda chce, by obroty z Kazachstanem sięgnęły 3 mld dolarów

Prezydent Andrzej Duda chciałby, by w ciągu kolejnych sześciu lat obroty handlowe z Kazachstanem sięgnęły 3 miliardów dolarów. Jako perspektywiczne wskazał m.in. branżę rolno-spożywczą oraz przemysł maszynowy i budowlany.
06.09.2017

Prezydent Kazachstanu: Współpraca z Polską obowiązkiem z uwagi na geografię

Współpraca jest naszym obowiązkiem, ponieważ Kazachstan leży w sercu Eurazji, a Polska w centrum Europy - oświadczył w środę prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podczas Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego w Astanie.
06.09.2017

PKP CARGO umacnia pozycję lidera w przewozach towarowych i odnotowuje dynamiczne wzrosty

W pierwszym półroczu 2017 r. przychody Grupy PKP CARGO wyniosły 2 267 mln zł i były wyższe o 6,8% w stosunku do przychodów z tego samego okresu 2016 roku. niż w analogicznym okresie ub. roku. EBITDA wyniosła 333 mln zł i była lepsza aż o 72% Wynik netto po 6 miesiącach br. wyniósł 19 mln zł i był wyższy o 135 mln zł r/r. Zarząd Spółki jest przekonany, że w kolejnych miesiącach Grupa utrzyma tendencję wzrostową. Mają temu sprzyjać realizowane w kraju duże projekty infrastrukturalne i rosnąca obecność PKP CARGO na rynkach za
01.09.2017

Szef PAIH: Chiny są wciąż poza pierwszą piątką największych inwestorów w Polsce

Chiny są wciąż poza pierwszą piątką największych inwestorów w Polsce, choć wartość chińskiego portfela wzrosła ze 117 mln w lipcu 2016 r. do 758 mln euro obecnie - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula. Dodał, że "dużo szybciej domykamy" umowy inwestycyjne z Japończykami czy Koreańczykami.
31.08.2017

Największe banki Chin zbierają pieniądze na Nowy Jedwabny Szlak

Największe rządowe banki komercyjne Chin zbierają miliardy dolarów, by sfinansować rządowy projekt Jednego Pasa Jednej Drogi, inaczej nazywanego Nowym Jedwabnym Szlakiem.
22.08.2017

Grupa PKP CARGO pogłębia współpracę z Chinami

Największy polski operator logistyczny chce rozwijać współpracę z chińską prowincją Henan. Ma temu służyć dalsze zwiększenie przewozów kontenerowych obsługiwanych przez Grupę PKP CARGO w relacjach między hubem w Zhengzhou i państwami europejskimi przez Centrum Logistyczne w Małaszewiczach.
16.08.2017

Gdynia rozwija współpracę z chińskim Zhuhai

24 lipca Gdynię odwiedziła oficjalna delegacja z miasta Zhuhai w Chinach. Samorządowcy spotkali się z gdyńskimi władzami i przedstawicielami Referatu Rozwoju i Obsługi Inwestora. To kolejny krok w zacieśnianiu współpracy naszego miasta z chińskim partnerem.
25.07.2017

Pyffel: będę robił wszystko, żeby AIIB zaoferował Polsce najlepsze warunki przy budowie CPK

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) jest zainteresowany projektem budowy CPK. Jako przedstawiciel Polski w AIIB będę robił wszystko, by bank zaoferował Polsce jak najlepsze warunki - powiedział Radosław Pyffel, polski przedstawiciel w radzie dyrektorów AIIB.
15.07.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.