• <
urząd_morski_gdynia_2021

Prezydent Kazachstanu: Współpraca z Polską obowiązkiem z uwagi na geografię

pc

06.09.2017 09:37 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Prezydent Kazachstanu: Współpraca z Polską obowiązkiem z uwagi na geografię
Prezydent Kazachstanu: Współpraca z Polską obowiązkiem z uwagi na geografię - GospodarkaMorska.pl

Współpraca jest naszym obowiązkiem, ponieważ Kazachstan leży w sercu Eurazji, a Polska w centrum Europy - oświadczył w środę prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podczas Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego w Astanie.

Na forum spotkali się przedstawiciele prawie 250 firm z obu krajów.

"Kazachstan leży w sercu Euroazji (...), Polska jest w centrum Europy. Nasze położenie geograficzne można uznać za tożsame, zatem naszym obowiązkiem jest współpraca" - powiedział Nazarbajew przypominając, że Kazachstan jest dla Europy bramą do Azji m.in. dzięki Nowemu Jedwabnemu Szlakowi, czyli korytarzowi transportowemu między Europą a Chinami.

Tłumaczył, że realizacja projektów związanych z Nowym Jedwabnym Szlakiem wywoła popyt np. na materiały budowlane oraz wykonawców poszczególnych inwestycji; jako przykład podał budowę autostrady do Morza Kaspijskiego. "Kazachstan ma nowe możliwości i ogromny potencjał dla korzystnego prowadzenia biznesu. Stworzyliśmy tu warunki, by zagraniczni biznesmeni czuli się u nas jak w domu" - przekonywał Nazarbajew.

Prezydent Kazachstanu zaznaczył, że w ostatnim czasie wielkość eksportu i importu pomiędzy Polską a jego krajem zwiększyła się, choć w ubiegłym roku było gorzej. Zastrzegł jednak, że potrzebny jest nowy impuls dla współpracy gospodarczej. "Handel w zeszłym roku nieco spadł, chodzi o to, że ceny zostały obniżone, dlatego nasze zadanie, między innymi tego forum, to odnalezienie sposobów i kontaktów, które przywrócą niezbędny poziom relacji gospodarczych" - zauważył.

Zwracając się do polskich przedsiębiorców Nazarbajew zachęcał ich do inwestowania m.in. w branży rolniczej. "U nas był zawsze problem ze zbożami, a teraz eksportujemy pszenicę bardzo wysokiej jakości, rozwijamy przemysł mięsny, wszystko to wymaga przetwórstwa, i tutaj zapraszamy do współpracy wasze firmy" - zachęcał Nazarbajew.

W Kazachstanie rolnictwo jest drugim, po górnictwie nafty i gazu, najważniejszym sektorem gospodarki. Pola uprawne rozciągają się na przestrzeni 223 mln hektarów, a w branży tej zatrudnionych jest ok. 9 proc. ludności.

Prezydent Kazachstanu dodał też, że podczas forum gospodarczego podpisano wiele dwustronnych umów gospodarczych; wspomniał m.in. polskiego producenta leków Polpharmę, która w środę podpisała umowę z Kazakh Invest, odpowiednikiem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38925,00 $ tona 0,13% 21 paź
 Cynk 3584,00 $ tona 0,03% 21 paź
 Aluminium 3013,00 $ tona -1,66% 21 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.