• <

Wynik wyszukiwania - "flota czarnomorska" - Wiadomości

Kijów zniszczył niemal 14 proc. zdolności produkcyjnych rosyjskich rafinerii

Ukraina zniszczyła niemal 14 proc. potencjału produkcyjnego rosyjskich rafinerii - poinformowała agencja Bloomberga, dodając, że zniszczenia te doprowadziły do wzrostu cen paliwa w Rosji nawet o 30 proc.
20.05.2024

Na Morzu Czarnym bez zmian? Po sukcesie ukraińskiego ataku na bazę morską w Sewastopolu Rosja ogranicza aktywność okrętów

Flota Czarnomorska nie wysłała 23 kwietnia żadnych okrętów bojowych na Morze Czarne. Rosja ogranicza aktywność morską po ostatnim ataku na bazę marynarki wojennej w Sewastopolu.
23.04.2024

Rosja ulepsza bazę Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku

W związku z tym, że baza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na okupowanym Krymie jest podatna na ukraińskie ataki, Rosja poprawia infrastrukturę w położonym dalej na wschód porcie w Noworosyjsku - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
18.04.2024

Siergiej Szojgu zatwierdził nowych dowódców rosyjskich sił morskich

Minister Obrony Federacji Rosyjskiej ogłosił dekret prezydenta kraju, Władimira Putina, w sprawie mianowania nowych dowódców sił morskich państwa. Zmiany kadrowe to potencjalnie także efekt reakcji na ciągłe niepowodzenia w trakcie wojny na Ukrainie, gdyż na Morzu Czarnym Flota Czarnomorska utraciła 1/3 swojej zdolności bojowej.
02.04.2024

Brytyjczycy: Rosja tworzy nową formację do patrolowania ujścia Dniepru

Nowa rosyjska Flotylla Rzeczna "Dniepr" ma przejąć od Floty Czarnomorskiej patrolowanie ujścia Dniepru, ale będzie tak samo jak ona podatna na ataki ukraińskich dronów nawodnych - oceniło w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
27.03.2024

Resort obrony W. Brytanii: rosyjskie wojska zwiększyły zastosowanie technik kamuflażu

W reakcji na dużą liczbę utraconych okrętów i samolotów rosyjskie siły zbrojne zwiększyły zastosowanie technik kamuflażu, by utrudnić wojskom ukraińskim ich wykrycie, ale jest mało prawdopodobne, by znacząco zmniejszyło to straty - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
20.03.2024

Zatopienie Siergieja Kotowa przelało czarę goryczy? Rosja szuka sposobu na uniknięcie utraty kolejnych okrętów

Po utracie patrolowca Siergiej Kotow, który był 15. utraconym okrętem na Morzu Czarnym, Rosja szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć dalszych strat. Z tego powodu Flota Czarnomorska od kilku dni nie prowadzi typowych działań operacyjnych, jak patrole okrętów rakietowych. Dla Ukrainy to sukces strategiczny i propagandowy, choć nie oznacza końca zagrożeń.
19.03.2024

Estonia. Armia wprowadza do służby drony morskie

Estońskie Siły Obronne wprowadzają do służby drony morskie. Wojsko podkreśla, że obecnie jedynie władze ukraińskie używają dronów rodzimej produkcji do ataków; zapowiada, że zamierza wzorować się na działaniach Kijowa na Morzu Czarnym, stosując podobne rozwiązania na Bałtyku - podała w piątek telewizja ERR.
08.03.2024

Oto Awdijiwka. Takich nowych dronów Ukraina będzie używać przeciwko rosyjskim okrętom

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaprezentowała nowy model swojej broni do działań na morzu. To także pierwszy dron nawodny, który został wyprodukowany dzięki znacznemu wsparciu wolontariuszy. Został nazwany na cześć ukraińskiego miasta, o które przez wiele tygodni ukraińska armia toczyła krwawe boje z Rosjanami.
06.03.2024

Resort obrony W. Brytanii: Rosja w ciągu pięciu tygodni straciła trzy okręty

W ciągu ostatnich pięciu tygodni rosyjska Flota Czarnomorska straciła już trzy okręty, a ukraińskie ataki skutecznie ograniczają jej możliwości poruszania się na Morzu Czarnym - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
06.03.2024

Niezależne media rosyjskie: Siergiej Kotow to piętnasty rosyjski okręt zatopiony przez Ukraińców

Rosyjski patrolowiec Siergiej Kotow, należący do Floty Czarnomorskiej, to już piętnasty okręt agresora zatopiony podczas wojny z Ukrainą; tylko od końca grudnia 2023 roku najeźdźcy stracili cztery ważne okręty - zauważył niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.
05.03.2024

Ukraina pozbawiła Rosję inicjatywy na Morzu Czarnym

Ukraina skutecznie pozbawiła Rosję inicjatywy na Morzu Czarnym, zmuszając Flotę Czarnomorską do przyjęcia postawy defensywnej i wycofania się do wschodniej części tego akwenu; umożliwiło to Ukrainie zwiększenie eksportu drogą morską do poziomów sprzed wojny - przekazał w niedzielę brytyjski resort obrony.
25.02.2024

Dowódca Floty Czarnomorskiej odwołany po utracie dwóch okrętów

Jak donoszą ukraińskie służby i za nimi brytyjskie Ministerstwo obrony, stanowisko dowódcze utracił dowódca rosyjskiej floty na Morzu Czarnym, adm. Wiktor Sokołow. Jest kolejnym oficerem, który został odwołany z pełnionej funkcji, najprawdopodobniej z powodu wskazania go jako winnego poniesionych w ostatnim czasie porażek. Na przestrzeni mniej niż trzech tygodni Flota Czarnomorska pod jego dowództwem utraciła dwa okręty.
18.02.2024

Do rosyjskiej marynarki wojennej są dostarczane kolejne okręty

Mimo sankcji, ponoszonych strat, zakłócenia łańcucha dostaw jak i problemów kadrowych i finansowych, Rosja wciela do swoich sił morskich kolejne okręty i jednostki pomocnicze. Choć ustępują one tym budowanym w państwach NATO, to specjaliści podkreślają, że największym błędem byłoby lekceważenie stwarzanego przez nie zagrożenia.
13.02.2024

Nowym korytarzem przez Morze Czarne Ukraina wysłała pierwszy w tym roku własny statek ze zbożem

Z Ukrainy wypłynął pierwszy w tym roku statek, który udał się z ładunkiem 25 tys. ton pszenicy do Nigerii korytarzem na Morzu Czarnym – poinformowało w czwartek ministerstwo rolnictwa w Kijowie.
08.02.2024

Armia ukraińska: unieruchomiliśmy ok. 33 proc. okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę Siły Zbrojne Ukrainy unieruchomiły około 33 procent okrętów Floty Czarnomorskiej Rosji – oświadczyło we wtorek Centrum Komunikacji Strategicznej ukraińskiej armii (StratKom).
06.02.2024

Na morzach Czarnym i Azowskim znajduje się tylko jeden rosyjski okręt w służbie bojowej

Tylko jeden rosyjski okręt w służbie bojowej znajdował się w niedzielę nad ranem na morzach Czarnym i Azowskim - poinformowała w poście na Facebooku marynarka wojenna Ukrainy.
04.02.2024

Rosja przemieściła w okolice Krymu zespół okrętów w postaci trzech podwodnych i jednego desantowego

Do Sewastopola miał przybyć z Noworosyjska jeden z największych rosyjskich okrętów obecnie operujących na Morzu Czarnym, okręt desantowy-dok proj. 11711 Piotr Morgunow (117). Towarzyszyć mu mają trzy okręty podwodne, zdolne do przeprowadzenia ataku rakietowego z użyciem systemu uzbrojenia Kalibr, w skład którego wchodzą rakiety przeciwokrętowe wykorzystywane już wcześniej do ataków na ukraińską infrastrukturę, w tym nadmorską.
08.01.2024

ISW: ukraińskie ataki na rosyjską Flotę Czarnomorską powstrzymują ją od zakłócania handlu

Ukraińskie ataki na rosyjską Flotę Czarnomorską skutecznie wymuszają przenoszenie części jej okrętów z okupowanego Krymu i obniżają jej zdolność do zakłócania handlu w zachodniej części Morza Czarnego – ocenił w niedzielę amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
17.12.2023

Rosyjskie samoloty grożą atakami na statki poruszające się byłym korytarzem zbożowym na Morzu Czarnym

Siły powietrzne Rosji stały się bardziej aktywne na obszarze czarnomorskiego szlaku handlowego, który do nie dawna wyznaczał też korytarz zbożowy. Istnieje podejrzenie, że mogą być zdolne do działań przeciwko statkom zmierzającym do ukraińskich portów.
25.10.2023

Wypowiedź Prezydenta Zełenskiego w sprawie wycofywania się rosyjskich okrętów z Krymu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił we wtorek, że rosyjska Flota Czarnomorska "stopniowo ucieka z Krymu". Komentując plany utworzenia nowej rosyjskiej bazy morskiej w Abchazji - separatystycznym regionie Gruzji - zapewnił: "dosięgniemy ich wszędzie".
24.10.2023

Po serii ataków na swoje okręty Flota Czarnomorska wycofała się dalej na wschód

Od czasu serii ataków doznanych w sierpniu i wrześniu rosyjska Flota Czarnomorska najprawdopodobniej wzmocniła swoją defensywną i reaktywną postawę, przenosząc swoje zasoby dalej od terenów kontrolowanych przez Ukrainę - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
14.10.2023

Resort obrony W. Brytanii: to najpoważniejsze ataki na Flotę Czarnomorską od początku wojny

Rosyjska Flota Czarnomorska doświadczyła w ostatnich tygodniach serii poważnych ataków, których kulminacją były te na jej kwaterę główną w dniach 20 i 22 września. Były one bardziej niszczycielskie i skoordynowane niż do tej pory podczas wojny - podało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
26.09.2023

Flota Czarnomorska ponosi poważne straty wskutek ukraińskiego ataku

Efekty ukraińskiego ataku na bazę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej są znacznie poważniejsze, niż przyznaje rosyjskie ministerstwo obrony i stanowią dla niej duży problem zarówno w kwestii utraty okrętów, jak i utrzymywania floty, przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
15.09.2023

Zaatakowano 126. brygadę Floty Czarnomorskiej na Krymie

Rosyjska 126. gwardyjska brygada obrony wybrzeża Floty Czarnomorskiej na Krymie została zaatakowana w nocy z czwartku na piątek – poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow.
25.08.2023

Potężny pożar w porcie morskim w Noworosyjsku [WIDEO]

Rosyjskie media donoszą, że w terminalu towarowym w porcie w Noworosyjsku wybuchł ogromny pożar, który objął powierzchnię 1300 metrów kwadratowych. Na nagraniach zamieszczonych w sieci widać kłęby unoszącego się czarnego dymu.
18.08.2023

Były dowódca sił NATO w Europie: Rosja ryzykuje wojną z NATO na Morzu Czarnym

Moskwa ryzykuje wywołaniem bezpośredniej wojny z Sojuszem Północnoatlantyckim poprzez przechwytywanie statków na wodach międzynarodowych Morza Czarnego oraz próbę nałożenia kagańca ekonomicznego na Ukrainę - ostrzega na łamach Politico były naczelny dowódca sił zbrojnych NATO w Europie (SACEUR), admirał marynarki wojennej USA James Stavridis.
17.08.2023

Ukraina wzywa świat do zdecydowanych kroków w związku z działaniami Rosji na Morzu Czarnym

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w poniedziałek wspólnotę międzynarodową do podjęcia zdecydowanych kroków wobec Rosji, która stwarza zagrożenia dla ruchu cywilnych statków i bezpieczeństwa handlu na Morzu Czarnym.
14.08.2023

Resort obrony W. Brytanii: uszkodzenie okrętu Oleniegorskij Gorniak to duży cios dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Poważne uszkodzenie okrętu desantowego Oleniegorskij Gorniak, który został zaatakowany w pobliżu bazy Floty Czarnomorskiej w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym to duży cios dla rosyjskiej marynarki wojennej - ocenia w sobotę brytyjski resort obrony.
05.08.2023

Rosja przygotowuje się do blokady morskiej Ukrainy?

Od kiedy Rosja wycofała się z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, rosyjska Flota Czarnomorska zmieniła swoje rozmieszczenie w przygotowaniu do egzekwowania blokady Ukrainy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
26.07.2023

Resort obrony Wlk. Brytanii: rosyjska Flota Czarnomorska może aktywniej zakłócać handel

Po wycofaniu się Rosji z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej jej Flota Czarnomorska prawdopodobne podejmie aktywniejszą rolę w zakłócaniu handlu z Ukrainą, ale zarazem sama będzie bardziej narażona na ataki - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
20.07.2023

Ukraina. Rzecznik Marynarki Wojennej: w obawie przed naszymi atakami Rosjanie ukrywają swoje okręty z dala od Krymu

Rosyjskie wojska okupacyjne w obawie przed ukraińskimi atakami ukrywają swoje okręty z dala od głównej bazy Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na Krymie. Starają się bywać tam jak najrzadziej – oświadczył PAP rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy, kapitan trzeciej rangi Dmytro Płetenczuk.
28.06.2023

Rosja wykorzystuje delfiny do obrony bazy morskiej na Krymie

W ramach wzmacniania bezpieczeństwa bazy marynarki wojennej na okupowanym Krymie Rosja zwiększyła wykorzystanie ssaków morskich, w tym delfinów butlonosych, które najprawdopodobniej mają powstrzymywać nurków ukraińskich - podało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
23.06.2023

Portal wojskowy: rosyjska fregata Admirał Essen została przemalowana, by zmylić ukraińskie drony

Fregata rakietowa Admirał Essen, należąca do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, została w ostatnim czasie przemalowana; siły agresora liczą, że ten rodzaj kamuflażu okaże się skuteczny i utrudni ukraińskiej armii atakowanie okrętu przy pomocy dronów - zauważył międzynarodowy portal wojskowy Naval News.
23.06.2023

USA. Media: Rosjanie zaczęli kamuflować wielkość swoich najcenniejszych okrętów na Morzu Czarnym

Siły rosyjskie zaczęły przemalowywać swoje najcenniejsze okręty na Morzu Czarnym w sposób kamuflujący ich wielkość, by ochronić je przed ukraińskimi atakami – poinformował w czwartek amerykański portal morski Naval News.
22.06.2023

Rosjanie tworzą „filię” Floty Czarnomorskiej ze sztabem w Mariupolu

Siły rosyjskie tworzą „filię” Floty Czarnomorskiej ze sztabem w Mariupolu – poinformował w środę ukraiński portal wojskowy Centrum Narodowego Sprzeciwu.
21.06.2023

Ukraińcy zatopili rosyjski holownik wojskowy, Rosja potwierdza po roku

Po równym roku, rosyjska Flota Czarnomorska potwierdziła, że Ukraińcy zatopili holownik wojskowy Wasilij Biech.
20.06.2023

Rosja, wbrew prawu wojennemu, niszczy zdobyte okręty Marynarki Wojennej Ukrainy

Rosja zaczęła nielegalnie pozbywać się okrętów Marynarki Wojennej Ukrainy zdobytych w Sewastopolu i Donuzławiu, które po 2014 roku znajdowały się na terytorium okupowanej czasowo Autonomicznej Republiki Krym, informuje w niedzielę ukraiński portal Militarnyj.
11.06.2023

Naczelny "Nowej Techniki Wojskowej": Marynarka Wojenna czeka na okręty podwodne

Marynarka Wojenna czeka na nowe okręty podwodne, są niezbędne, a zapowiedziany przetarg pozwoli uzyskać lepszą cenę i korzyści przemysłowe - powiedział PAP redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej" Mariusz Cielma.
25.05.2023

Ekspert: ukraińskie ataki na Krym zmusiły Rosję do ukrycia okrętów Floty Czarnomorskiej

Ukraińskie ataki na okupowany Krym poważnie ograniczyły możliwości operacyjne wojsk Rosji i zmusiły ją do ukrycia okrętów Floty Czarnomorskiej z dala od półwyspu - powiedział PAP Andrij Kłymenko, redaktor naczelny ukraińskiego portalu analitycznego BlackSeaNews.
21.05.2023

Pożar bazy paliw w Sewastopolu wywołał panikę na Krymie

Sobotni pożar bazy paliw w Sewastopolu wywołał panikę na anektowanym przez Rosję Krymie – informuje w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Paliwo z tej bazy wykorzystywała rosyjska Flota Czarnomorska.
30.04.2023

Prezydent Zełenski: rok temu nasza rakieta zniszczyła okręt Moskwa

Rok temu ukraińska rakieta Neptun zniszczyła na Morzu Czarnym rosyjski okręt wojenny "Moskwa" - przypomniał w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. W rocznicę zatopienia jednostki szef państwa ustanowił święto pracowników ukraińskiego sektora zbrojeniowego.
13.04.2023

Szef ukraińskiej dyplomacji: NATO powinno odgrywać większą rolę w sferze bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego

NATO powinno odgrywać większą rolę w sferze bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego i zintegrować obronę powietrzną Ukrainy z obroną członków sojuszu - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który przemawiał za pośrednictwem łącza wideo na konferencji w Bukareszcie, poświęconej bezpieczeństwu w tej części Europy.
13.04.2023

Ukraińcy zapowiadają kolejne ataki na rosyjską Flotę Czarnomorską

Wróg nie jest świadomy wszystkich szczegółów naszych działań, a to oznacza, że możemy zafundować rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej wybuchową niespodziankę - oznajmił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Jego wypowiedź przytoczył we wtorek portal strana.ua.
11.04.2023

Rosyjska flota uzbrojona w Kalibry pozostaje aktywna na Morzu Czarnym

Na Morzu Czarnym operują siły Floty Czarnomorskiej w sile 11 okrętów, w tym podwodnych. Ukraińskie dowództwo podało, że zwiększyły swoje uzbrojenie w postaci systemów uzbrojenia 3M-54 Kalibr.
09.04.2023

Ukraińskie drony nawodne zatrzymują Flotę Czarnomorską

Zagrożenie ze strony ukraińskich bezzałogowych statków nawodnych (USV) nadal ogranicza działania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
27.03.2023

Duże statki coraz częstszymi gośćmi w Porcie Gdynia

W Porcie Gdynia pojawiają się coraz większe jednostki. Wpływ na to mają inwestycje, ale także sytuacja geopolityczna kraju, choć w wielu przypadkach także rosnący import i eksport.
22.03.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 2

Wojna na Ukrainie jest przede wszystkim konfliktem toczącym się na lądzie, w który jest zaangażowanych po obu stronach dziesiątki tysięcy żołnierzy, z użyciem ogromnej ilości sprzętu wojskowego. Błędem byłoby jednak ignorować morski aspekt zmagań, szczególnie z racji na gospodarcze znaczenie ukraińskich portów i transportu m.in. zboża, co było powodem licznych pertraktacji z udziałem obu walczących stron oraz mediacji innych państw. W drugiej części artykułu zostaną przedstawione morskie siły obu stron i przebieg zmagań.
25.02.2023

Były dowódca sił USA w Indo-Pacyfiku: czas jasno powiedzieć, że będziemy bronić Tajwanu

Były szef Dowództwa Indo-Pacyfiku USA adm. Harry Harris wezwał we wtorek w Kongresie do porzucenia "strategicznej dwuznaczności" wobec Tajwanu i jasnej deklaracji, że Ameryka będzie bronić wyspy, jeśli Chiny zdecydują się na inwazję. Ocenił też, że potrzeba obrony Tajwanu nie powinna oznaczać rezygnacji ze wspierania Ukrainy.
07.02.2023

Flota Czarnomorska przedkłada unikanie zagrożenia nad ataki

Rosyjska Flota Czarnomorska przedkłada unikanie zagrożenia dla swoich jednostek nad operacje ofensywne i z tym zapewne jest związane wyjście w morze jej okrętów - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
14.01.2023

Ukraińcy: Rosyjska fregata na Atlantyku ma odwrócić uwagę od porażek na froncie

Dyżur bojowy rosyjskiej fregaty Admirał Gorszkow na Atlantyku, ogłoszony osobiście przez Władimira Putina, to ruch propagandowy, służący odwróceniu uwagi od porażek Kremla podczas wojny z Ukrainą - oceniła w czwartek ukraińska marynarka wojenna.
05.01.2023

Ukraina. Marynarka wojenna: Rosja wysłała dalsze okręty na Morze Czarne

Rosja zwiększyła do czterech liczbę swoich okrętów wojennych na Morzu Czarnym mogących przenosić pociski manewrujące Kalibr - poinformowała w nocy z soboty na niedzielę marynarka wojenna Ukrainy.
25.12.2022

Ukraina. Marynarka Wojenna: na Morzu Czarnym rosyjskie okręty, którego mogą przenosić do 24 rakiet Kalibr

W akwenie Morza Czarnego znajduje się obecnie 21 rosyjskich okrętów, w tym cztery mogące przenosić do 24 rakiet Kalibr – powiadomiła w niedzielę ukraińska Marynarka Wojenna.
04.12.2022

Rosja straciła podczas wojny z Ukrainą 15 procent swojej Floty Czarnomorskiej

Od początku inwazji na Ukrainę rosyjska Flota Czarnomorska straciła co najmniej 12 okrętów i kutrów - zatopionych bądź mocno uszkodzonych; stanowi to około 15 proc. jej składu, który obejmuje 74 jednostki bojowe - ocenia niezależny rosyjski portal Projekt.
02.12.2022

Resort obrony Wielkiej Brytanii: atak w Noworosyjsku wyzwaniem dla Floty Czarnomorskiej

Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 18 listopada wiele rosyjskich i ukraińskich mediów poinformowało, że w terminalu naftowym w porcie Noworosyjsk na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego doszło do ataku. W pobliżu terminalu naftowego znajduje się duża baza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
22.11.2022

Tak ukraińskie drony uderzyły w rosyjskie okręty [WIDEO]

W sieci pojawiły się nagrania z kamer pokładowych ukraińskich dronów pływających, które uderzyły dziś w rosyjskie okręty w porcie w Sewastopolu.
30.10.2022

Ukraina. Media: rosyjska flota mogła doznać w Sewastopolu większych szkód, niż twierdzi Kreml

Choć Rosja oficjalnie oświadczyła, że w sobotnim incydencie w Sewastopolu uszkodzony został tylko trałowiec Iwan Gołubiec, to z różnych doniesień wynika, że straty mogą być poważniejsze; ucierpieć mogła m.in. fregata Admirał Makarow - powiadomił portal zn.ua.
30.10.2022

ISW: atak w Sewastopolu mógł być dziełem Ukrainy; to legalne działanie wojenne

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenił w najnowszym raporcie, że za atakiem na rosyjski okręt w Sewastopolu stoją siły ukraińskie. Podkreślono, że takie operacje w czasie konfliktu są uprawnionymi działaniami wojennymi, a nie "terroryzmem", jak twierdzi Rosja.
30.10.2022

Tajemnicza bezzałogowa łódź znaleziona u wybrzeży Krymu

Niezidentyfikowana czarna łódź została znaleziona u wybrzeży okupowanego Krymu. To, co wygląda na zaimrpowizowany bezzałogowy dron morski, zostało zniszczone w okolicach Sewastopolu – podały rosyjskie władze.
23.09.2022

W. Brytania. Resort obrony: rosyjska Flota Czarnomorska wycofała część okrętów podwodnych z Sewastopola

Rosyjska Flota Czarnomorska wycofała część swoich okrętów podwodnych z portu w Sewastopolu na Półwyspie Krymskim do Noworosyjska w Kraju Krasnodarskim w południowej Rosji - poinformował we wtorek brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
20.09.2022

Politico: rosyjska inwazja na Ukrainę ujawniła słabość Floty Czarnomorskiej

Inwazja Rosji na Ukrainę ujawniła słabość Floty Czarnomorskiej, uważanej przez lata za formację o kluczowym znaczeniu w rosyjskich planach podboju sąsiedniego kraju; okręty i siły powietrzne floty zostały przetrzebione przez ukraińskie rakiety i drony - ocenił portal Politico.
30.08.2022

Szef Tatarów krymskich: dron uderzył w dach sztabu Floty Czarnomorskiej

Przewodniczący Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow poinformował w sobotę, że w dach budynku sztabu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na anektowanym Krymie uderzył aparat bezzałogowy (dron) i że w rejonie tym doszło do wybuchu.
20.08.2022

Ponad połowa samolotów bojowych Floty Czarnomorskiej wyłączona z użytku

Ponad połowa samolotów bojowych Floty Czarnomorskiej została wyłączona z użytku w wyniku ataku na rosyjskie lotnisko Saki na Krymie – poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na zachodniego urzędnika, zastrzegającego swoją anonimowość.
19.08.2022

Media: marynarze rosyjskiej floty wojennej uskarżają się na dolegliwości psychiczne

Kilku marynarzy rosyjskiej floty wojennej, którzy nieprzerwanie od stycznia pełnili służbę na fregacie Admirał Kasatonow, zostało przewiezionych samolotem do Moskwy na leczenie psychiatryczne; podobna sytuacja występuje też na wielu innych rosyjskich okrętach - powiadomił ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.
17.08.2022

Brytyjczycy: rosyjska Flota Czarnomorska nie kontroluje Morza Czarnego

Rosyjska Flota Czarnomorska po doznanych stratach przyjmuje obecnie skrajnie defensywną postawę i choć wspiera ofensywy lądowe pociskami dalekiego zasięgu, nie sprawuje skutecznej kontroli nad Morzem Czarnym - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
16.08.2022

Dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zdymisjonowany

Dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej Igor Osipow został zdymisjonowany – poinformował w piątek ukraiński portal Cenzor.net, powołując się na rosyjskie kanały Telegramu.
12.08.2022

W. Brytania. Resort obrony: rosyjska Flota Czarnomorska osłabiona po stracie samolotów na Krymie

W wyniku niedawnych eksplozji na rosyjskim lotnisku wojskowym na Krymie zniszczonych lub poważnie uszkodzonych zostało co najmniej pięć samolotów Su-24 i trzy Su-30; to znacznie osłabiło lotnictwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – ocenił w piątek brytyjski resort obrony.
12.08.2022

Brytyjski resort obrony o ataku na kwaterę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu

Atak na jej kwaterę główną w Sewastopolu w Dniu Marynarki Wojennej Rosji to kolejny cios dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i jest mało prawdopodobne, by mogła ona prowadzić wydarzenia publiczne równolegle z działaniami wojennymi - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
02.08.2022

Rynek ubezpieczeń morskich na tle konfliktu na Morzu Czarnym

Ostatnie lata zmusiły ubezpieczycieli do wypłynięcia na nieznane wody i mierzenia się z zupełnie nową dla nich sytuacją. Najpierw Covid-19, teraz wojna na Ukrainie niemal każdego dnia dostarcza nowych wyzwań. Bo jak ustalić przyczynę szkody, jeśli nie można dotrzeć do jakichkolwiek faktów czy przeprowadzić badania? Gdzie kończy się ryzyko wojenne?
01.08.2022

Rosjanie na Krymie odwołali obchody. Boją się ukraińskiego wojska

Rosjanie na anektowanym Krymie boją się ukraińskich sił zbrojnych, dlatego odwołali obchody Dnia Marynarki Wojennej Rosji i oskarżyli Ukrainę o rzekomy atak dronem w Sewastopolu - pisze w niedzielę Marynarka Wojenna Ukrainy.
31.07.2022

Rosjanie uznają ukraińskie pociski przeciwokrętowe za kluczowe zagrożenie

Rosja najpewniej postrzega pociski przeciwokrętowe Ukrainy jako kluczowe zagrożenie ograniczające skuteczność rosyjskiej Floty Czarnomorskiej; podkopały one ogólny plan inwazji, uniemożliwiając siłom rosyjskim desant na Odessę – ocenił we wtorek brytyjski resort obrony.
26.07.2022

W. Brytania. Wiceminister obrony Ukrainy: zatopimy rosyjską Flotę Czarnomorską

Ukraina przygotowuje się do zniszczenia, z pomocą otrzymywanej z Zachodu broni, do zniszczenia rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i odzyskania Krymu - powiedział we wtorek w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Times" wiceminister obrony tego kraju Wołodymyr Hawryłow.
20.07.2022

[WIDEO] Rosyjski holownik został zaatakowany pociskami Harpoon dostarczonymi przez Zachód

Ukraina poinformowała, że jej siły uderzyły w piątek w rosyjski holownik na Morzu Czarnym dwoma pociskami Harpoon, co jest pierwszym przypadkiem uderzenia w rosyjską jednostkę przy użyciu broni przeciwokrętowej dostarczonej przez Zachód.
18.06.2022

Rosjanie przegrupowują siły na Morzu Czarnym; zagrożenie desantem na Odessę jest stałe

Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej przegrupowują się na Morzu Czarnym; stale utrzymuje się zagrożenie desantem na Odessę - poinformował w poniedziałek rzecznik odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk.
06.06.2022

Na anektowanym Krymie naprawiane są trzy duże okręty desantowe Rosji

Trzy rosyjskie duże okręty desantowe projektu 775 są naprawiane w stoczni znajdującej się na anektowanym Krymie - podał w niedzielę portal Krym.Realii. Wcześniej armia ukraińska przekazała, że dwa takie okręty: Cezar Kunikow i Nowoczerkask zostały uszkodzone.
29.05.2022

Rosja się targuje: odblokowanie ukraińskich portów za zrewidowanie sankcji

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych stwierdził, że kryzys żywnościowy nie jest spowodowany blokadą ukraińskich portów a nałożonymi na Moskwę przez USA i UE sankcjami.
19.05.2022

Ukraina. Władze: na Morzu Czarnym są rosyjskie okręty z 24 pociskami manewrującymi

Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk powiedział w środę na briefingu, że w akwenie Morza Czarnego przebywają obecnie trzy rosyjskie okręty wyposażone łącznie w 24 pociski manewrujące Kalibr.
18.05.2022

Rosyjskie okręty podwodne wypłynęły z Sewastopola

Wszystkie okręty podwodne rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły z Sewastopola – poinformował w piątek korespondent projektu Radia Swoboda, Krym-Realji.
13.05.2022

Ukraina. Szef wywiadu wojskowego: Wyspa Węży ma strategiczne znaczenie zarówno dla nas, jak i dla Rosji

Wyspa Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego ma strategiczne znaczenie zarówno dla nas, jak i dla Rosji; kto kontroluje wyspę, może kontrolować sytuację na morzu i częściowo w powietrzu nad południową Ukrainą - oświadczył w piątek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow.
13.05.2022

Ekspert wojskowy: siły rosyjskie na Wyspie Węży mają zabezpieczyć operację desantową w kierunku Naddniestrza

Jeśli rosyjskie wojska umocnią się na Wyspie Węży na Morzu Czarnym, to będą mogły rozmieścić tam systemy obrony powietrznej i kontrolować niebo nad południowo-zachodnią Ukrainą; ma to kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia rosyjskiej operacji desantu w kierunku Naddniestrza - ocenił w środę ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.
11.05.2022

Zmilitaryzowane delfiny użyte przez Rosjan do obrony portu w Sewastopolu

Instytut Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (USNI) odkrył, że Rosjanie użyli tresowanych delfinów do obrony Morza Czarnego. Zwierzęta zostały wykorzystane w Porcie Sewastopol w okupowanym Krymie.
28.04.2022

Wielka Brytania o sytuacji na Morzu Czarnym: rosyjska flota nadal ma zdolność do rażenia celów ukraińskich

Na Morzu Czarnym przebywa około 20 rosyjskich okrętów, a mimo utraty okrętu desantowego Saratow i krążownika Moskwa rosyjska Flota Czarnomorska zachowuje zdolność do rażenia celów ukraińskich - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
28.04.2022

Ukraińskie wojsko: rosyjskie okręty odpłynęły na prawie 200 km od naszych brzegów

Rosyjskie okręty wojenne odpłynęły na prawie 200 km od brzegów Ukrainy, ale ryzyko ataków rakietowych nie minęło – poinformowało we wtorek Dowództwo Operacyjne Południe, cytowane przez portal Ukrainska Prawda.
19.04.2022

Wicepremier Ukrainy: mamy nadzieję, że wojskowi z Wyspy Węży będą wymienieni na rosyjskich marynarzy

Ukraina ma nadzieję, że w najbliższym czasie jej wojskowi z Wyspy Węży zostaną wymienieni na rosyjskich marynarzy - informuje w środę portal Suspilne, powołując się na ukraińską wicepremier Irynę Wereszczuk.
23.03.2022

Nie żyje zastępca dowódcy Floty Czarnomorskiej ds. politycznych komandor Andriej Palij

Zginął zastępca dowódcy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej ds. wojskowo-politycznych kapitan I rangi (komandor) Andriej Palij – poinformowały w niedzielę wojska piechoty Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
20.03.2022

Ukraińskie siły zbrojne: po ukraińskim ostrzale rosyjski okręt wycofał się z okolic Odessy

Rosyjski okręt wycofał się z okolic Odessy po tym, gdy został ostrzelany przez ukraińskich żołnierzy - poinformowała Marynarka Wojenna Ukrainy.
07.03.2022

Rosyjska marynarka wojenna grupuje się na Morzu Czarnym [WIDEO]

Na nagraniu z zachodniego Krymu można zobaczyć znaczną część rosyjskiego zgrupowania marynarki wojennej na Morzu Czarnym.
03.03.2022

Rosja. Jesteśmy gotowi otworzyć ogień do każdego obcego okrętu, który wpłynie na nasze wody

Jesteśmy gotowi otworzyć ogień do każdego obcego statku, bądź okrętu podwodnego, który nielegalnie wpłynie na nasze wody terytorialne - oświadczył zastępca szefa departamentu operacyjnego Sztabu Generalnego Rosji Stanislaw Gadżimagomedow, cytowany przez Interfax.
14.02.2022

Rosja. 30 okrętów wypłynęło na ćwiczenia na Morze Czarne

Ponad 30 rosyjskich okrętów wypłynęło na Morze Czarne, by wziąć udział w ćwiczeniach Floty Czarnomorskiej - podały w sobotę służby prasowe floty. Określiło ono te działania jako ćwiczenia z zakresu obrony wybrzeża Krymu.
12.02.2022

Ukraina. Wywiad: Rosja skierowała na morze prawie wszystkie okręty Floty Czarnomorskiej

Rosja próbuje przeciwdziałać międzynarodowym manewrom Sea Breeze 2021 wszelkimi sposobami - poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy. Dodano, że Rosja skierowała na morze prawie wszystkie okręty Floty Czarnomorskiej.
02.07.2021

Interfax: Rosja śledzi włoski okręt wojenny znajdujący się na Morzu Czarnym

Rosja śledzi włoską fregatę, odkąd ta wpłynęła na Morze Czarne - poinformowała w czwartek agencja Interfax w ślad za rosyjskim ministerstwem obrony.
01.07.2021

Rosja: Resort obrony potwierdza przelot samolotów blisko holenderskiej fregaty na Morzu Czarnym

Ministerstwo obrony Rosji potwierdziło we wtorek, że 24 czerwca zostały poderwane samoloty bojowe i skierowane nad Morze Czarne, aby uniemożliwić holenderskiej fregacie wpłynięcie na rosyjskie wody.
29.06.2021

Rosyjski resort obrony: brytyjski okręt "ostrzegawczo ostrzelany" na Morzu Czarnym

Brytyjski okręt HMS Defender na Morzu Czarnym został ostrzegawczo ostrzelany, by powstrzymać naruszenie rosyjskiej granicy państwowej - poinformowało w środę ministerstwo obrony Rosji, dodając, że do resortu wezwano brytyjskiego attache wojskowego.
23.06.2021

Rosja informuje o powrocie ponad 20 okrętów po ćwiczeniach w pobliżu Krymu

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w piątek, że ponad 20 okrętów Floty Czarnomorskiej powróciło do swej stałej bazy po przeprowadzeniu ćwiczeń w pobliżu Krymu - podała agencja Interfax.
23.04.2021

Ponad 20 rosyjskich okrętów w manewrach na Morzu Czarnym

Ponad 20 rosyjskich okrętów wojennych wzięło udział w manewrach wojskowych na Morzu Czarnym – poinformowała we wtorek agencja Interfax, powołując się na komunikat rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
20.04.2021

Grupa jednostek Flotylli Kaspijskiej przepłynęła na Morze Czarne

15 jednostek rosyjskiej Flotylli Kaspijskiej przepłynęło przez Cieśninę Kerczeńską na Morze Czarne - podały w sobotę służby prasowe rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. W grupie okrętów są kutry artyleryjskie, jednostki desantowe i pomocnicze.
17.04.2021

Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły na ćwiczenia artyleryjskie

Jednostki rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły na Morze Czarne na ćwiczenia artyleryjskie - poinformowała w piątek flota, cytowana przez agencję TASS. Na Morze Czarne, jak zapowiedziano, zmierzają też siły Flotylli Kaspijskiej.
14.04.2021

Ukraina: SBU skontroluje okoliczności pozostawienia rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ma skontrolować pod kątem możliwej zdrady stanu okoliczności głosowania w parlamencie w 2010 r. nad tzw. umowami charkowskimi, które przedłużyły termin stacjonowania na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - podało w czwartek biuro prezydenta Ukrainy.
11.03.2021

Rosja się zbroi: nowe rakiety, dla których system przeciwrakietowy USA "nie będzie przeszkodą"

Do rosyjskiej armii trafiły w 2020 r. m.in. nowe okręty, systemy rakietowe i zmodernizowane czołgi. Nowa broń rozmieszczana jest w strategicznych regionach kraju. Trwają prace nad perspektywicznym uzbrojeniem, zapowiedzianym przez prezydenta Władimira Putina.
30.12.2020

W Rosji rozpoczęły się manewry Kaukaz-2020

Na południu Rosji rozpoczęły się w poniedziałek strategiczne manewry dowódczo-sztabowe "Kaukaz-2020", z udziałem około 80 tys. żołnierzy z sześciu państw. Część ćwiczeń odbywa się także w dwóch separatystycznych regionach Gruzji: Abchazji i Osetii Południowej.
21.09.2020

Rosjanie twierdzą, że odpowiedzialność za napięcia na Morzu Czarnym spoczywa na USA

Odpowiedzialność za możliwe zaostrzenie sytuacji w regionie Morza Czarnego będzie spoczywać na Stanach Zjednoczonych i ich sojusznikach z NATO - oświadczył w piątek przedstawiciel sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych gen. Siergiej Rudskoj.
19.09.2020

80 tys. żołnierzy weźmie udział w manewrach Kaukaz-2020

Żołnierze z sześciu krajów wezmą udział w organizowanych przez Rosję strategicznych manewrach dowódczo-sztabowych "Kaukaz-2020", które odbędą się w dniach 21-26 września.
14.09.2020

Wojskowy Floty Czarnomorskiej został zatrzymany za zdradę stanu

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała w czwartek o zatrzymaniu wojskowego Floty Czarnomorskiej z powodu podejrzeń o zdradę stanu. Wojskowy jest podejrzany o przekazywanie tajnych informacji służbom wywiadowczym Ukrainy.
30.07.2020

Flota Czarnomorska ma otrzymać fregaty z pociskami Cyrkon

Rosyjska Flota Czarnomorska zostanie wyposażona w nowoczesne fregaty rakietowe projektu 22350 przenoszące pociski Kalibr i Cyrkon - poinformował we wtorek dziennik "Izwiestija". Cytowani przez dziennik eksperci wiążą tę decyzję z wystąpieniem USA z układu INF.
31.03.2020

Na Krymie zatonął dok pływający z okrętem podwodnym

W Sewastopolu na zaanektowanym przez Rosję Krymie zatonął dok pływający z wycofanym z eksploatacji okrętem podwodnym B-380 - poinformowała w niedzielę rosyjska agencja Interfax.
18.12.2019

Rosja: Flota Czarnomorska wzmocniona eskadrą dronów

Ministerstwo obrony Rosji włączyło eskadrę dronów dalekiego zasięgu do pułku lotnictwa Floty Czarnomorskiej, stacjonującego pod Sewastopolem - poinformował w środę dziennik "Izwiestija".
14.08.2019

Flota Czarnomorska ćwiczy gotowość bojową w związku z manewrami NATO

Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej rozpoczęły w piątek ćwiczenia gotowości bojowej na Morzu Czarnym; ćwiczenia określono jako "planowe", ale służby prasowe Floty Czarnomorskiej zaznaczają, że odbywają się one na tle manewrów NATO Sea Breeze.
05.07.2019

Rosja: Admirał Nikołaj Jewmienow nowym dowódcą marynarki wojennej

Admirał Nikołaj Jewmienow został mianowany dowódcą rosyjskiej marynarki wojennej. Zastąpi na tym stanowisku Władimira Korolewa - poinformowały w środę media w Rosji. Nowego dowódcę ma rosyjska Flota Czarnomorska - został nim wiceadmirał Igor Osipow.
08.05.2019

Rosja: Ćwiczenia Floty Czarnomorskiej na tle manewrów NATO

Oddziały piechoty morskiej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej przećwiczyły załadunek transporterów opancerzonych na duży okręt desantowy Azow - poinformowały w sobotę służby prasowe floty. Ćwiczenia te odbyły się na tle trwających na Morzu Czarnym manewrów NATO.
13.04.2019

Izwiestija: rosyjska Flota Czarnomorska otrzyma dwa okręty Bujan-M

W skład rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wejdą w tym roku dwa nowe małe okręty rakietowe projektu Bujan-M, uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr i naddźwiękowe pociski przeciwokrętowe Oniks - podał w czwartek dziennik "Izwiestija".
24.01.2019

Rosyjski okręt z pociskami Kalibr przybył do bazy w Sewastopolu

Nowoczesny rosyjski mały okręt rakietowy Oriechowo-Zujewo przybył do bazy Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu, na anektowanym przez Rosję Krymie. Jednostka ta jest wyposażona w zestawy rakietowe Kalibr przeznaczone do rażenia celów morskich i nabrzeżnych.
07.12.2018

Rosja: Rozpoczęły się ćwiczenia Floty Czarnomorskiej

Ćwiczenia Floty Czarnomorskiej rozpoczęły się w piątek w jej bazie w Noworosyjsku. Jak poinformował oficjalny przedstawiciel tej floty kapitan Aleksiej Rulew, w manewrach uczestniczy ponad 2 tys. żołnierzy.
26.10.2018

Rosja: 4 dywizje powstały w Zachodnim Okręgu Wojskowym przez pięć lat

W ciągu ostatnich pięciu lat w Zachodnim Okręgu Wojskowym Rosji sformowane zostały cztery dywizje, w tym pancerna oraz dwie brygady artyleryjskie - oznajmił we wtorek szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych gen. Walerij Gierasimow.
07.11.2017

Tureckie manewry na Morzu Czarnym

Dowództwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej uważnie obserwuje manewry okrętów marynarki wojennej Turcji na Morzu Czarnym - poinformowała we wtorek agencja Interfax, powołując się na kompetentne źródła.
05.04.2016

Rosja odpowiada na ćwiczenia NATO na Morzu Północnym

Nie trzeba było czekać długo na odpowiedź Rosjan na ćwiczenia zorganizowane przez NATO na Morzu Czarnym. Rosja również rozpoczęła manewry w tym rejonie. Może to jednak spowodować utratę części potencjału rosyjskiej marynarki wojennej.
25.03.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.