• <
BOTA_2023

Tureckie manewry na Morzu Czarnym

05.04.2016 06:46 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Tureckie manewry na Morzu Czarnym - GospodarkaMorska.pl

Dowództwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej uważnie obserwuje manewry okrętów marynarki wojennej Turcji na Morzu Czarnym - poinformowała we wtorek agencja Interfax, powołując się na kompetentne źródła.

Flota Czarnomorska stacjonuje m.in. na zaanektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Interfax zwraca uwagę, że dwa tureckie okręty rakietowe, TCG Salihreis. TCG Bartin, zawinęły do Odessy na południu Ukrainy. Ukraińskie władze wojskowe informowały o tym jeszcze przed dwomadniami.

"Ćwiczenia marynarki wojennej Turcji obserwuje należący do (rosyjskiej) Floty Czarnomorskiej średni okręt zwiadowczy \'Ekwator\'. Jeszcze jedna jednostka zwiadowcza znajduje się w pobliżu (bułgarskiej) Warny" - powiedział rozmówca Interfaxu.

Według agencji w ramach prowadzonych przez Turcję manewrów "Deniz Yildizi 2016" (Morska Gwiazda 2016) jej okręty wpływają do portów na Ukrainie, w Gruzji, Bułgarii i w Rumunii.

Oprócz tych, które zawinęły do Odessy, jeden wpłynął do Batumi, trzy okręty różnej klasy przybyły do Warny i jeszcze trzy - do portów rumuńskich. Kolejnych dziesięć jednostek znajduje się w różnych portach tureckich - wyjaśnił rozmówca Interfaxu. Przypomniał, że oprócz trzech okrętów tureckich w Warnie znajduje się ponadto fregata rakietowa marynarki wojennej Kanady, HMCS Fredericton.

Rosyjskie służby ustaliły, że w manewrach Deniz Yildizi 2016 uczestniczy 25 okrętów i łodzi podwodnych, oraz ponad dziesięć statków powietrznych. Turcy rozpoczęli zaplanowane ćwiczenia marynarki wojennej 28 marca i powinni zakończyć je we wtorek - podał Interfax.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.