• <

Flota Czarnomorska ćwiczy gotowość bojową w związku z manewrami NATO

ew

05.07.2019 07:26 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Flota Czarnomorska ćwiczy gotowość bojową w związku z manewrami NATO
Flota Czarnomorska ćwiczy gotowość bojową w związku z manewrami NATO - GospodarkaMorska.pl

Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej rozpoczęły w piątek ćwiczenia gotowości bojowej na Morzu Czarnym; ćwiczenia określono jako "planowe", ale służby prasowe Floty Czarnomorskiej zaznaczają, że odbywają się one na tle manewrów NATO Sea Breeze.

"Grupa rosyjskich okrętów przystąpiła do przećwiczenia planowych działań z gotowości bojowej w akwenie Morza Czarnego" - podały służby prasowe. W ćwiczeniach bierze udział około dziesięciu jednostek Floty Czarnomorskiej. Są to m.in. duże okręty desantowe Azow i Cezar Kunikow, małe okręty rakietowe Oriechowo-Zujewo i Miraż oraz kilka kutrów rakietowych, m.in. Iwanowiec i Nabierieżnyje Czełny.

Rosyjskie okręty kontrolują działania okrętów NATO w północno-zachodniej części Morza Czarnego - zaznaczyły służby prasowe Floty Czarnomorskiej. Jednocześnie jednostki te ćwiczą "elementy wspólnej żeglugi i manewrowania bojowego na poligonach morskich" i prowadzą przegrupowania szyku. Na końcowym etapie ćwiczeń okręty przeprowadzą na poligonach strzelanie rakietowe i artyleryjskie do celów morskich i powietrznych.

Równocześnie w piątek Rosja powiadomiła, że jej samolot Su-27 zmusił do odwrotu operujący w pobliżu południowych granic Rosji amerykański morski samolot rozpoznawczy i patrolowy bazowania lądowego P-8 Poseidon, przeznaczony do wykrywania okrętów podwodnych. Incydent ten ma najprawdopodobniej związek z ćwiczeniami prowadzonymi przez Flotę Czarnomorską.

Rosja wcześniej zapewniała, że jej okręty kontrolują działania dwóch okrętów, należących do Wielkiej Brytanii i Kanady, które wpłynęły 2 lipca na wody Morza Czarnego. Kontrolę tę prowadzą mały okręt do zwalczania jednostek podwodnych Kasimow i okręt patrolowy Pytliwy.

Resort obrony Rosji informował także o dyżurujących w wyznaczonych rejonach samolotach lotnictwa morskiego i przeciwokrętowych systemach rakietowych obrony wybrzeża Bał i Bastion. Według telewizji Zwiezda, należącej do ministerstwa obrony, rosyjska grupa okrętów obecna na Morzu Czarnym wygląda "bardziej imponująco" niż amerykańska.

W natowskich manewrach Sea Breeze, które trwają od 1 lipca w południowych obwodach Ukrainy, w tym na Morzu Czarnym, bierze udział około 30 okrętów, 30 samolotów oraz ponad 900 żołnierzy. Organizatorami manewrów są Ukraina i Stany Zjednoczone, a oprócz żołnierzy tych dwóch krajów w tym roku w ćwiczeniach uczestniczą wojskowi z Bułgarii, Rumunii, Turcji oraz Gruzji. Rosyjskie MSZ nazwało organizację ćwiczeń "niebezpiecznym pomysłem", do którego Moskwa będzie odnosić się "w odpowiedni sposób".

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.