• <

Wynik wyszukiwania - "chlor" - Wiadomości

Kontenery, kreda, kokaina. Międzynarodowy kartel narkotykowy rozbity w Polsce

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw 13 osobom w związku z działaniem w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem oraz międzynarodowym obrotem kokainą i opium. Zarzuty obejmują m.in. dostarczenie do Polski prawie 2 ton kokainy w workach z kredą.
07.05.2024

Zanieczyszczone paliwo przyczyną problemów Dali w Baltimore?

Powodem problemów z zasilaniem na kontenerowcu Dali, co doprowadziło do kolizji z mostem w Baltimore, może być zanieczyszczenie paliwa na statku. To jedna z teorii, która będzie badana przez śledczych.
29.03.2024

Ekstremalna susza wciąż dotyka Kanał Panamski. To rodzi ogromne problemy dla międzynarodowej żeglugi

Zmiany klimatyczne wpływają na globalne przepływy handlowe, w tym przez Kanał Panamski, obsługujący statki przewożące produkty i surowce ze 160 krajów oraz ponad 40 proc. amerykańskich kontenerów - wskazuje portal Xataka w piątek. W normalnych warunkach tą drogą przepływa co roku 12 tys. statków z ładunkami.
05.01.2024

Nowa metoda uzyskiwania uranu z wody morskiej

Dzięki nowej metodzie woda morska mogłaby stać się opłacanym źródłem paliwa jądrowego dla energetyki – informuje pismo „ACS Central Science”.
16.12.2023

Concordia Damen: próba pierwszego na świecie statku żeglugi śródlądowej napędzanego wodorem przebiega pomyślnie

Holenderska firma żeglugowa Lenten Scheepvaart przejdzie do historii jako właściciel pierwszej na świecie barki śródlądowej napędzanej wodorem. To ważny krok w kierunku bezemisyjnego transportu na holenderskich śródlądowych drogach wodnych. Wodorowo-elektryczny statek towarowy "Antonie" (WEVA) został zrealizowany przez Concordia Damen. 23 października odbyły się techniczne próby morskie, podczas których statek został skontrolowany przez Lloyd's Register i otrzymał tymczasowy certyfikat dopuszczający go do eksploatacji.
16.11.2023

Nowa metoda identyfikacji obiektów podwodnych

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) opracowali wynalazek, który pozwoli saperom i naukowcom w bezpieczny sposób rozpoznawać zatopione pod wodą materiały uznane za potencjalnie niebezpieczne.
14.10.2023

DOE zaprasza na swoje stoisko na Baltexpo 2023!

Baltexpo jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu branży morskiej i przemysłu stoczniowego w Europie Środkowo-Wschodniej oraz idealną platformą do pozyskiwania informacji o aktualnych trendach i nowościach w tym sektorze.
05.10.2023

Służby techniczne PERN zajmą się obsługą serwisową instalacji morskiego terminalu Naftoportu

Służby techniczne PERN będą obsługiwać serwisowo elementy instalacji morskiego terminalu Naftoportu. Dzięki temu obie spółki zwiększą bezpieczeństwo technologiczne kluczowych dla Polski przeładunków ropy naftowej i paliw - podał w poniedziałek PERN, do którego grupy kapitałowej należy Naftoport.
04.09.2023

Polska w Euro-Argo ERIC. IOPAN bada morza przy pomocy specjalistycznych pływaków Argo

8 czerwca br. Polska została stałym członkiem Globalnej Sieci Obserwacji Oceanów Euro-Argo ERIC. Jest to znaczący krok w zaangażowaniu Polski w międzynarodowy program monitorowania mórz i oceanów za pomocą pływaków Argo. Był on możliwy dzięki wysiłkom polskich oceanografów oraz poparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki.
16.07.2023

Wraz z klimatem zmienia się kolor oceanów

Zmiany klimatu powodują zmiany koloru oceanów, które odzwierciedlają znaczące zmiany w podstawowych ekosystemach morskich – informuje „Nature”.
15.07.2023

PERN. Naftoport w Porcie Gdańsk przyjmuje więcej tankowców i zwiększa przeładunki ropy naftowej oraz paliw

W pierwszym półroczu Naftoport z Grupy PERN przeładował prawie 18 mln ton ropy naftowej i paliw, o dwie trzecie więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W ciągu sześciu miesięcy tego roku zawinęły tam 222 tankowce. W tym samym czasie w roku ubiegłym były to 163 statki - podał PERN.
06.07.2023

Eksperci: ze złotą algą w Odrze da się walczyć za pomocą odsalania wody

Ze złotą algą w Odrze da się walczyć za pomocą odsalania wody, ale ta metoda ma swoje skutki uboczne w postaci milionów ton soli, którą trzeba zagospodarować – mówili eksperci w polskich ośrodków naukowych podczas debaty zorganizowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK).
04.07.2023

Rok po katastrofie w Odrze. Ekolodzy wnioskują o ograniczenie zrzutów soli do rzek

Aktywiści Greenpeace, w odpowiedzi na brak adekwatnych działań chroniących Odrę ze strony rządu premiera Morawieckiego, wyświetlili na budynkach kopalń hasła "Ta kopalnia truje Odrę... a Morawiecki śpi". Stało się to w przededniu złożenia przez Greenpeace i Frank Bold wniosków do Wód Polskich o ograniczenie pozwoleń wodnoprawnych wydanych kopalniom zrzucającym słoną wodę do dopływów Odry i Wisły.
29.06.2023

PGG: ok. 80 proc. chlorków i siarczanów z wód dołowych trafia do rzek przez systemy retencyjne

Połowa wód odprowadzanych z kopalń Polskiej Grupy Górniczej i ok. 80 proc. zawartych w tych wodach chlorków i siarczanów trafia do rzek z wykorzystaniem systemów retencyjno-dozujących – informuje spółka, zapowiadając rozbudowę retencji, by zminimalizować negatywny wpływ wód z kopalń na Odrę i Wisłę.
30.05.2023

Prof. Kolada: przyczyny toksycznego zakwitu złotej algi mają charakter wieloczynnikowy

Przyczyny toksycznego zakwitu złotej algi mają charakter wieloczynnikowy; podwyższone zasolenie wód stwarza warunki, ale niekoniecznie determinuje zakwit – powiedziała w czwartek podczas sejmowej podkomisji prof. Agnieszka Kolada z Instytutu Ochrony Środowiska.
25.05.2023

Rząd za projektem specustawy ws. rewitalizacji rzeki Odry

"Rząd chce przeprowadzić rewitalizację rzeki Odry. Chodzi o lepszą ochronę jej środowiska wodnego, w przypadku wystąpienia katastrofy ekologicznej. Nowe przepisy zakładają wsparcie inwestycji na Odrze na poziomie ok. 1,2 mld zł" - podkreślono.
17.05.2023

Elektroliza wody morskiej może być ekologiczna i opłacalna. Australijscy naukowcy pracują nad nową metodą wytwarzania wodoru

Australijscy naukowcy z RMIT University pracują nad stworzeniem katalizatora, dzięki któremu możliwa będzie ekologiczna i efektywna ekonomicznie produkcja wodoru z wody morskiej. Nowa metoda polega na bezpośrednim rozszczepianiu cząsteczek wody na wodór i tlen, bez konieczności odsalania wody i związanej z nią dużej konsumpcji energii. Koszt wytworzenia w ten sposób wodoru ma być czterokrotnie niższy niż obecnie. Materiał, z którego będzie zbudowane urządzenie, jest niedrogi, a jego produkcja łatwo skalowalna.
11.05.2023

Anwil planuje budowę terminalu przeładunkowego w Gdańsku

Anwil z Grupy Orlen zamierza wybudować w Porcie Morskim w Gdańsku terminal przeładunkowy. Spółka prowadzi postępowanie na wybór wykonawcy tej inwestycji. Jej finalizacja planowana jest na trzeci kwartał 2026 r. Zdolność przeładunkowa obiektu ma wynieść minimum 300 tys. ton rocznie - podał Anwil.
04.05.2023

Kamień milowy dla małego atomu na statkach

Losy brytyjskiej firmy Core Power i jej innowacyjnego rozwiązania dla sektora morskiego śledzimy od 2019 roku. W ostatnich tygodniach firma osiągnęła kamień milowy finansowania w wysokości 100 milionów dolarów na rozwój nowej technologii jądrowej dla przemysłu morskiego.
01.05.2023

Aktywiści Greenpeace zablokowali zrzut ścieków z kopalni do Odry

W ramach sprzeciwu wobec braku działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mających ochronić Odrę przed kolejną ekologiczną katastrofą, aktywiści i aktywistki Greenpeace zablokowali dzisiaj zrzut wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.
25.04.2023

Anwil będzie pracował nad zielonym amoniakiem

Anwil uczestniczy w międzynarodowym projekcie HySTrAm, obejmującym technologię, która może częściowo lub w pełni zastąpić gaz ziemny w produkcji amoniaku. Zadaniem spółki jest przetestowanie opracowanych rozwiązań w warunkach rzeczywistych - podał Magazyn GO!, wewnętrzny periodyk Grupy Orlen.
14.04.2023

100 kg śniętych ryb w Zbiorniku Czernica koło Wrocławia

Służby prasowe wojewody dolnośląskiego podały, że ok. 100 kg śniętych ryb wybrano ze Zbiornika Czernica w powiecie wrocławskim. Nie wiadomo na razie co mogło spowodować taki pomór.
14.04.2023

Akcja w porcie. Udaremniono przemyt kokainy za 20 mln dolarów

Władze peruwiańskie poinformowały w poniedziałek, że przejęły w piątek ponad 2 tony kokainy w największym porcie Peru, El Callao, na obrzeżach stolicy Limy, która miała trafić do Turcji szlakiem morskim.
28.03.2023

System wykrywania skażeń środowiska morskiego dla Morskiej Stacji Ratowniczej w Łebie

24 marca 2023 r. na terenie Morskiej Stacji Ratowniczej w Łebie odbyła się uroczystość przekazania pilotażowego systemu wykrywania skażeń środowiska morskiego dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Zakup był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego Rybactwo i morze 2014-2020.
24.03.2023

Platforma transferu wiedzy FindFISH

Platforma transferu wiedzy FindFISH jest odpowiedzią na główny problem zdiagnozowany w sektorze rybołówstwa, jakim jest zmniejszenie opłacalności połowów rybackich. Dodatkowymi problemami są: rosnące koszty eksploatacyjne ponoszone przez rybaków, konieczność odbywania przez rybaków dłuższych i dalszych wypraw w poszukiwaniu ryb, połowy mało wartościowych bądź małych ilości ryb, prowadzenie działalności na granicy opłacalności poprzez rosnące koszty, ograniczenie limitów połowowych i związane z tym trudności.
16.03.2023

Spółki górnicze przyznają się do zasolenia Odry i Wisły

Spółki górnicze odpowiedziały na raport Greenpeace, w którym organizacja wskazała kopalnie węgla jako sprawców ubiegłorocznej katastrofy w Odrze. Potwierdzają, że zrzucają do polskich rzek wysoce zasolone ścieki, ale robią to zgodnie z prawem. Polskie prawo zezwala na zrzut do rzek dowolnie zasolonych ścieków, co mają wykorzystywać praktycznie wszystkie firmy związane z górnictwem.
07.03.2023

„Nowy gazoport w krainie Nord Stream 2”. Gróbarczyk o nowej inwestycji w Niemczech

W ostatnią sobotę dokonano oficjalnego otwarcia kolejnej, pływającej jednostki regazyfikacyjnej FSRU, tym razem na niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Do sprawy „gazoportu w krainie Nord Stream 2” odniósł się na Twitterze Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
18.01.2023

Niemieccy ekolodzy złożyli skargę ws. nowego pływającego terminala LNG

Niemiecka grupa ekologów Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła skargę przeciwko koncesji na eksploatację nowego pływającego terminala skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Wilhelmshaven w północno-zachodniej części Niemiec, argumentując, że związany z terminalem zrzut chloru jest szkodliwy dla środowiska - informuje w środę agencja Reutera. Nowy terminal zmniejsza uzależnienie Niemiec od rosyjskiej energii.
11.01.2023

USA zatopiły irański statek ze składnikami paliwa rakietowego

Okręt Straży Przybrzeżnej USA USCGC John Scheuerman i niszczyciel USS The Sullivans zatrzymały drewniany irański żaglowiec w Zatoce Omańskiej. Okazało się, że szmuglował składniki paliwa rakietowego.
15.11.2022

Statek z 55 tys. ton nawozów od marca przebywa w Zatoce Ryskiej przez sankcje

Od marca w Zatoce Ryskiej przebywa statek z 55 tys. ton nawozów o wartości 17 mln dolarów. Jednostka utknęła tam po nałożeniu sankcji na ładunek, należący do firmy związanej z rosyjskim oligarchą. Władze Łotwy próbują znaleźć wyjście z tej sytuacji.
26.10.2022

Prezes Portu Gdańsk: To będzie dla nas rekordowy rok

To będzie dla nas absolutnie rekordowy i wyjątkowy rok, ponieważ mamy wzrosty przeładunków praktycznie w każdej grupie ładunkowej – powiedział w rozmowie z PAP prezes Portu Gdańsk, Łukasz Greinke.
18.10.2022

Nanoplastik wędruje w górę łańcucha pokarmowego - wykazali badacze

Jak wykazał eksperyment przeprowadzony przez badaczy z Finlandii, obecny w glebie nanoplastik wędruje w górę łańcucha pokarmowego - sałata pobierała cząstki nanoplastiku z gleby, przekazywała je zjadającym ją owadom, a te - konsumującym je rybom. Wyniki sugerują potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi.
19.09.2022

Badacz: niezbędny lepszy monitoring odpadów przemysłowych, w tym ścieków

Odpady przemysłowe, w tym ścieki z przemysłu, powinny być dokładniej monitorowane, a dla osób zanieczyszczających środowisko powinny być przewidziane wysokie kary - mówi dr Wojciech Hryb z Politechniki Śląskiej. Jak dodaje, najwięcej odpadów przemysłowych wytwarza branża górnictwa i wydobycia.
25.08.2022

GIOŚ: badania porównawcze Odry wykonano w Czechach, Anglii i Holandii

Badania porównawcze w związku z zanieczyszczeniem Odry wykonały laboratoria w Czechach, w Anglii i w Holandii; czeskie wyniki są porównywalne z polskimi - poinformowała dyrektor Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Mirosława Zbroś.
23.08.2022

Niemcy. Zdjęcia satelitarne potwierdzają zakwit alg w Odrze

Z pomocą zdjęć satelitarnych naukowcy udowodnili, że w Odrze rzeczywiście doszło do "masowego zakwitu glonów". Specjalny obiektyw satelitarny analizował kolor wody. Jednak związek z umieraniem ryb w rzece nie mógł być jeszcze jednoznacznie potwierdzony - pisze portal RND.
22.08.2022

"Złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów; zabójczy jest dopiero ich zakwit

Wytwarzające toksyczne związki "złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów: zabójczy jest dopiero ich zakwit. Niektóre ich toksyny łatwo się rozkładają pod wpływem światła i dezaktywują w środowisku kwaśnym. W praktyce brakuje jednak sposobu na przyspieszenie tego procesu.
21.08.2022

Inżynier środowiska: ta alga poradzi sobie wszędzie

Ten gatunek alg perfekcyjnie przystosował się do zmiennych warunków, jest w stanie przeżyć zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej, ciepłej, jak i zimnej mówi w rozmowie z PAP dr inż. Łukasz Weber, specjalista ds. inżynierii środowiska i technologii uzdatniania wód. Ta alga poradzi sobie wszędzie – dodaje.
20.08.2022

Biolog: w różnych krajach Europy zakwity alg powodowały gwałtowne pomory ryb

W różnych krajach Europy zakwity alg Prymnesium parvum powodowały gwałtowny pomór ryb. Natomiast w polskich rzekach glonów tych nikt dotychczas nie stwierdzał - powiedziała PAP dr nauk biologicznych Marta dr Jermaczek-Sitak. O obecności alg, podejrzanych o obecność toksyn w Odrze, poinformowano w czwartek.
18.08.2022

Ekspert: nie da się zbadać 300 chemicznych parametrów wody rzecznej na raz

Badanie zanieczyszczenia wody rzecznej polega na eliminowaniu kolejnych przypuszczeń. Nie da się zbadać 300 chemicznych parametrów wody rzecznej na raz, dlatego na wyniki trzeba długo czekać – wyjaśnił w rozmowie z PAP dr Artur Magnuszewski, hydrolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
17.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

[WIDEO] Jordania. 12 osób zginęło w wyniku wycieku chloru w porcie w Akabie

Co najmniej 12 osób zginęło a 251 odniosło obrażenia w wyniku wycieku chloru ze zbiornika magazynowego w porcie w jordańskim mieście Akaba - podały w poniedziałek państwowe media.
28.06.2022

PERN przygotowany do zaopatrywania w ropę naftową dostarczaną do Polski drogą morską

Jeżeli sankcje wobec Rosji wejdą w życie i odbiór ropy rurociągiem „Przyjaźń” zostanie wstrzymany, PERN i jego infrastruktura są przygotowane by zaspokoić zgłaszane wcześniej przez klientów potrzeby w zakresie zaopatrzenia w surowiec dostarczany drogą morską - zapewnił prezes PERN Igor Wasilewski.
28.06.2022

Rosyjskie nawozy docierają statkami do Brazylii

Przynajmniej 24 statki przewożące niemal 700 tys. ton nawozów przypłyną w najbliższym czasie do Brazylii z Rosji. Wcześniej Brazylijczycy obawiali się, że europejskie sankcje odbiją się na uprawie zbóż w kraju.
20.04.2022

Singapur. 200 statków zabunkrowało zanieczyszczone paliwo

Około 200 statków zabunkrowało w Singapurze zanieczyszczone paliwo dostarczone przez spółkę Glencore.
15.04.2022

Wojna w Ukrainie. Czy polską energetykę uratuje import drogą morską?

Agresja Putina z dnia na dzień drastycznie zmieniła życie wszystkich Ukraińców. Dla Polski jedną z konsekwencji wojny jest zagrożenie brakiem dostaw surowców strategicznych. Zapotrzebowanie na węgiel, ropę i gaz nie przestaje rosnąć. Czy Polska jest w stanie uniezależnić się od Rosji i przestawić się na dostawy drogą morską?
07.04.2022

Naftoport ma plan na nagłe sytuacje związane z zaopatrzeniem w ropę i paliwa

Naftoport z Grupy PERN jest przygotowany do pokrycia całego zapotrzebowania na morskie przeładunki ropy naftowej oraz paliw. Sama część paliwowa PERN jest także odporna na sytuacje nadzwyczajne. Kontynuowane są tam inwestycje umożliwiające zwiększanie zdolności operacyjnych - przekazała spółka.
03.03.2022

Obajtek: mamy zabezpieczone dostawy ropy

"Mamy zabezpieczone dostawy ropy naftowej" - zapewnił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Podkreślił, że koncern przygotowywał się na nagłe zdarzenia od kilku lat i jest w stanie stawić czoła kryzysowi.
25.02.2022

Polscy badacze zidentyfikowali sinice, które potrafią przetrwać stężenia nadchloranów wyższe niż na Marsie

Badacze z Poznania zidentyfikowali sinice, które potrafią przetrwać w stężeniach nadchloranów porównywalnych, a nawet wyższych niż te notowane na Marsie. Dotychczas te związki chemiczne uważano za jedną z ważniejszych przeszkód dla przetrwania życia w regolicie pokrywającym Czerwoną Planetę.
25.02.2022

PKN Orlen, Lotos, PERN: Polska zabezpieczona na wypadek braku dostaw ropy ze wschodu

Polska jest zabezpieczona przed nieprzewidzianymi sytuacjami w obszarze ropy i paliw. To możliwe dzięki działaniom kluczowych podmiotów polskiego rynku naftowo-paliwowego – podały PKN Orlen, Grupa Lotos i PERN. Spółki zapewniły, że Polska jest zabezpieczona na wypadek braku dostaw ropy ze wschodu.
24.02.2022

Naftoport z rekordem blisko 18 mln ton. Już dwie trzecie polskiego zapotrzebowania na ropę przypływa do Portu Gdańsk

Ponad 6 proc. wzrost w stosunku do rekordowego 2019 roku zanotował Naftoport z Grupy PERN przeładowując blisko 18 mln ton ropy naftowej i paliw w 2021 roku.
27.01.2022

Na terenie Portu Rotterdam będzie produkowany wodór. Powstanie elektrolizer o mocy 200 MW

Shell podpisał z thyssenkrupp Uhde Chlorine Engineers umowę na dostawę elektrolizerów na potrzeby realizacji projektu Hydrogen Holland I w holenderskim porcie w Rotterdamie.
17.01.2022

Naukowcy opracowali metodę ekstrakcji litu z wody morskiej

Naukowcy zaangażowani w realizację projektu KAUST opracowali bardziej opłacalną ekonomicznie metodę ekstrakcji litu z wody morskiej. Jest to niezbędny składnik akumulatorów zasilających pojazdy elektryczne, jednak gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na lit spowoduje wyczerpanie jego zasobów na lądzie już 2080 roku.
06.01.2022

Intensywne prace w stoczni "Gryfia". Remontują cztery statki jednocześnie

W Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A., trwa remont jednostki Apatyth należącej do szczecińskiego armatora firmy Unibaltic. Chemikaliowiec Apatyth to jedna z jedenastu jednostek tego armatora, którego współpraca ze stocznią trwa od wielu lat.
22.11.2021

Bezpieczne reaktory do zasilania statków coraz bliżej

W ślad za COP26 międzynarodowym szczytem klimatycznym, wspieranym przez ONZ, podjęto kolejny krok w kierunku umieszczenia reaktorów atomowych na pokładach statków handlowych.
21.11.2021

Ig Nobel 2021 za metodę usuwania karaluchów na okrętach podwodnych

Autorzy metody zwalczania karaluchów na okrętach podwodnych zostali jednymi z naukowców uhonorowanych tegorocznymi nagrodami Ig Nobla.
10.09.2021

CLIMAREM opracował technologię spawania tytanu

Firma CLIMAREM opracowała, przetestowała i zatwierdziła technologię spawania tytanu. Technologia znajdzie swoje zastosowanie m.in. w przemyśle morskim i offshore.
10.09.2021

Podczas wyprawy naukowej zbadają czystość wody w Wiśle

Próbki wody i osadów dennych pobiorą w 800 miejscach Wisły uczestnicy wyprawy naukowej organizowanej przez Fundację "Why Not" i Uniwersytet Śląski, którzy płyną od źródeł do ujścia rzeki.
19.07.2021

Oceany zaczną emitować obecny w ich wodach freon

Gdy w atmosferze znajdowało się więcej freonu - gazu szkodzącego warstwie ozonowej, dużą jego część pochłaniały wody oceanów. Teraz, gdy jego ilość w atmosferze spada, morza zaczną go emitować do atmosfery. To może zafałszować pomiary produkcji freonu na Ziemi - sugerują naukowcy na łamach PNAS.
18.03.2021

Anwil szuka wykonawcy do zaprojektowania i budowy terminalu morskiego w Porcie Gdańsk

Anwil z Grupy Orlen, producent nawozów azotowych i PCW, ogłosił zapytanie ofertowe na budowę morskiego terminalu przeładunkowego w formule EPC na terenie Portu Gdańskiego. Jak podała spółka, oferty w tym postępowaniu można składać do 23 marca. Termin realizacji inwestycji to koniec lutego 2023 r.
26.02.2021

Systemy unieszkodliwienia odpadów na statku

Firma Climarem Sp. z o.o (dawniej PBUCH S.A.) tworzy systemy uzdatniania wód balastowych.
22.02.2021

Ryby zdrowe, ale... z niektórymi nie przesadzaj. Winne skażenie środowiska

Generalnie, owoce morza i ryby są zgodnie zalecane przez lekarzy i dietetyków jako ważny element zdrowej diety, głównie ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. Jednocześnie, w związku z coraz większym skażeniem środowiska, eksperci ostrzegają przed nadmiernym spożyciem niektórych gatunków. Dowiedz się, których konkretnie.
03.02.2021

Prezes Wód Polskich ostrzega przed kolejną poważną awarią oczyszczalni Czajka

Użycie rur stalowych do transportu ścieków komunalnych, z którymi zimą będzie transportowana mieszanina piasku i chlorku sodu z magnezem może doprowadzić do perforacji rurociągu i kolejnej poważnej awarii "Czajki" - napisał w liście do Rafała Trzaskowskiego prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
08.01.2021

Zagrożone wyginięciem wieloryby pomagają w walce z globalnym ociepleniem

Największe zwierzęta w oceanie odgrywają kluczową rolę we wspomaganiu funkcjonowania naszej planety, ale pozostają zagrożone przez szereg wpływów człowieka
20.11.2020

Projekt ,,WaterPUCK”

Zanieczyszczenie wody jest jednym z największych zagrożeń i problemów świata. Z tego powodu dostarczanie innowacyjnych rozwiązań dla właściwego zarządzania środowiskiem jest niezbędne zarówno dla zrównoważonego, oszczędnego i racjonalnego zużycia wody pitnej, jak i ochrony zasobów wodnych zarówno lądowych i śródlądowych.
16.11.2020

Pływające ogrody nie tylko przyjemne dla oka - mają wpływ na jakość wody

Pływające ogrody to nie tylko idylliczne miejsca cieszące oczy – nowe badanie Illinois State University pokazuje, że mają one mierzalny, pozytywny wpływ na jakość wody.
03.11.2020

Brokat szkodzi rzekom

Brokat może powodować szkody w ekosystemach rzek i jezior – wskazuje badanie przeprowadzone przez angielskich naukowców. Co więcej, jego z założenia biodegradowalne odpowiedniki wcale nie są lepsze.
24.10.2020

Jest raport w sprawie ogromnego pożaru na Maersk Honam

6 marca 2018 roku Maersk Honam płynął z Singapuru do Suez, kiedy w jego trzeciej ładowni, bezpośrednio pod kwaterami pojawił się ogień. Początkowo załoga próbowała sama zwalczyć ogień, ale wysiłek pozostał bezskuteczny. W wyniku pożaru zginęło 5 członków załogi. Dochodzenie w tej sprawie poprowadziło Transport Safety Investigation Bureau (TSIB) w Singapurze. Znamy już jego wyniki.
22.10.2020

Małże i pstrągi strażnikami czystości wody

Czystość wody na ujęciu powierzchniowym wody w gdańskim Straszynie kontrolowana jest m.in. za pomocą biomonitoringu, przy którym “zatrudnione są” małże i pstrągi. Na ewentualne zanieczyszczenie wody zwierzęta zareagowałyby natychmiast. Jak to działa?
09.10.2020

Polsce grożą wielomilionowe kary od UE wz. gospodarką ściekową

Polsce grożą wielomilionowe kary od UE m.in. za niedostosowanie do dyrektywy ściekowej, np. niedostateczną liczbę oczyszczalni ścieków - poinformowali w czwartek na posiedzeniu komisji sejmowych przedstawiciele rządu.
08.10.2020

Awaryjny zrzut ścieków do Wisły nie ma wpływu na jakość wody w Wiśle i w Bałtyku

Publikowane dziś twierdzenia Wód Polskich, że awaryjny zrzut ścieków do Wisły ma wpływ na jakość wody na całej dalszej długości rzeki i w Bałtyku, są nieprawdziwe - poinformował w środę rzecznik MPWiK Marek Smółka.
30.09.2020

Szacowanie strat po przejściu huraganu Laura

W Teksasie i Luizjanie trwa szacowanie strat po przejściu huraganu Laura, w nocy ze środy na czwartek. Gwałtowny, wyrywający drzewa z korzeniami żywioł zdewastował miasto Lake Charles, jego centrum ominęło natomiast Houston i Nowy Orlean.
27.08.2020

Neutralizacja pozostałości po II wojnie światowej przez specjalistów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża [foto]

Nurkowie minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie usuwają pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą na terenie całej Polski. Grupy Nurków Minerów z 12 i 13. Dywizjonu Trałowców od początku sierpnia, przeprowadziły neutralizacje przedmiotów niebezpiecznych zawierających w sobie ponad 1300 kg materiału wybuchowego.
24.08.2020

Prezes PERN: mimo pandemii spółka kontynuuje kluczowe inwestycje

PERN już na początku pandemii koronawirusa zdecydował, że będzie kontynuował kluczowe inwestycje. Są one realizowane zgodnie z planem. Rosną pojemności magazynowe na ropę i paliwa; powstaną nowe rurociągi, surowcowy i produktowy – powiedział PAP prezes PERN Igor Wasilewski.
31.07.2020

PERN cały czas ma kłopot z brudną ropą z Rosji

Jeszcze 90 tys. ton zanieczyszczonej ropy naftowej, która w kwietniu 2019 r. trafiła rurociągiem „Przyjaźń” z Rosji poprzez Białoruś do Polski, jest w jednej z baz surowcowych PERN. Nadal trwają rozmowy nt. rekompensat od strony rosyjskiej – powiedział PAP prezes PERN Igor Wasilewski.
31.07.2020

Litwa udzieliła azylu podejrzanemu w sprawie zanieczyszczenia ropy

Litwa udzieliła azylu politycznego podejrzanemu w rosyjskim śledztwie w sprawie zanieczyszczenia w zeszłym roku rurociągu Przyjaźń – poinformowała w czwartek wysoka rangą litewska urzędniczka ds. migracji.
23.07.2020

W systemie PERN wciąż pozostaje około 90 tys. ton zanieczyszczonej ropy

W systemie magazynowym PERN nadal pozostaje około 90 tys. ton (czyli ok. 100 tys. m3) ropy naftowej zanieczyszczonej chlorkami organicznymi, poinformował ISBnews prezes Igor Wasilewski. Całkowite oczyszczenie systemu może potrwać do końca 2020 roku.
13.07.2020

Naukowcy twierdzą, że na Oceanie Arktycznym trwa "zmiana reżimu"

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda odkryli zaskakującą zmianę na Oceanie Arktycznym. Wybuchające zakwity fitoplanktonu, maleńkie glony u podstawy sieci pokarmowej zwieńczonej wielorybami i niedźwiedziami polarnymi, drastycznie zmieniły zdolność Arktyki do przekształcania węgla atmosferycznego w żywą materię. W ciągu ostatniej dekady zjawisko to zastąpiło topnienie lodu morskiego jako największej siły napędowej zmian w pobieraniu dwutlenku węgla przez fitoplankton.
10.07.2020

Prezes PERN: Szczyt kryzysu w obrocie paliwami był w kwietniu, trwa odbudowa

Spadki wydań paliw przez PERN, związane z pandemią koronawirusa były największe w kwietniu i wyniosły wtedy ponad 20% w porównaniu do planów, jednak od maja trwa proces odbudowy, poinformował ISBnews prezes PERN Igor Wasilewski.
10.07.2020

Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]

Naukowcy szacują, że 50–80% produkcji tlenu na Ziemi pochodzi z oceanu. Większość tej produkcji pochodzi z oceanicznego planktonu - dryfujących roślin, glonów i niektórych bakterii - które mogą fotosyntezować, czyli przekształcać światło słoneczne w energię.
02.07.2020

Głębokomorskie wydobycie może zniszczyć nieodkryte gatunki - twierdzi Ocean Panel

Wydobycie na dnie morza nie powinno rozpocząć się przed dokonaniem pełnej oceny prawdopodobnego wpływu na środowisko - poinformował w środę raport, zlecony przez panel ds. Zrównoważonej Gospodarki Oceanicznej (Panel Oceaniczny).
24.06.2020

Zakaz importu leków z Chin do Indii w obawie przed koronawirusem

Władze Indii zakazały importu z Chin 26 leków i substancji aktywnych do ich produkcji w obawie przed epidemią koronawirusa, jednak obawiają się w związku z tym braków na rynku. Na liście są m.in. antybiotyki, hormony i paracetamol. Zakaz obowiązuje do odwołania.
03.03.2020

Rewers na rurociągu Przyjaźń poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski

PERN zdecydował by wschodnia część rurociągu „Przyjaźń” uzyskała możliwość rewersyjnego tłoczenia ropy naftowej, czyli tłoczenia surowca z Płocka do Adamowa. Obecnie transport odbywa się jedynie w przeciwnym kierunku. Celem jest wzrost elastyczności sieci logistycznej Spółki oraz poprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski. Firma rozpoczęła już poszukiwania wykonawcy tego projektu.
28.02.2020

Naukowcy pozytywnie o skuteczności systemu odprowadzania wód kopalnianych do Odry

550 ton jonów chlorkowych i siarczanowych, zawartych w wodach odprowadzanych ze śląskich kopalń, trafia codziennie do Odry poprzez kolektor "Olza". Wspólne badania naukowców z Polski i Czech potwierdziły skuteczność systemu retencyjno-dozującego, dzięki któremu słone wody nie zanieczyszczają rzeki.
25.02.2020

Białoruś i Rosja porozumiały się ws. rekompensat za brudną ropę w rurociągu Przyjaźń

Mińsk i Moskwa porozumiały się w sprawie rekompensat za brudną ropę – podało w poniedziałek biuro prasowe rządu Białorusi. Zanieczyszczona ropa z Rosji, która w kwietniu ubiegłego roku trafiła do rurociągu Przyjaźń, spowodowała straty odbiorców surowca
20.01.2020

Przegląd przeładunków w polskich terminalach 2019 - Naftoport sp. z.o.o

Rok 2019 dla Naftoportu z Grupy PERN okazał się rekordowy. Według najnowszych raportów, mimo trudności na rynkach globalnych największy polski terminal przeładunku ropy naftowej i paliw przeładował 16,80 mln ton.
17.01.2020

PERN uruchomił nowy system pomiarowy dla ropy ze Wschodu

PERN uruchomił w swojej bazie w Adamowie nowy blok kontroli jakości ropy naftowej płynącej ze Wschodu - poinformowała w poniedziałek spółka. W ramach inwestycji wymieniono też kluczowe elementy węzła rozliczeniowo-obliczeniowego ropy.
13.01.2020

Nietypowe stworzenie podbiło serca internautów. Przypomina miniaturową owieczkę

Może dorastać do 5 mm długości, żywi się głównie glonami i żyje w pobliżu Indonezji, Japonii i Filipin. Na pierwszy rzut oka wygląda jak miniaturowa, zielona owieczka. Costasiella kuroshimae, bo o niej mowa to gatunek ślimaka morskiego, który podbił serca internautów.
08.01.2020

Białoruś zbuduje na granicy z Rosją punkt kontroli jakości ropy

Białoruś zbuduje punkt kontroli jakości ropy z Rosji na rurociągu Przyjaźń – zapowiedział w piątek wicedyrektor przedsiębiorstwa Homeltransnafta Drużba, białoruskiego operatora Przyjaźni, Andrej Wiariha.
28.12.2019

Coraz więcej Polaków popiera zakaz sprzedaży żywych karpi

Większość Polaków nie wyobraża sobie wigilijnego stołu bez karpia. W ubiegłym roku do konsumentów trafiło ok. 16,5 tys. ton karpi, z czego większość kupiono w grudniu. Choć jeszcze do niedawna najczęściej kupowaliśmy żywego karpia, to coraz więcej osób jest temu przeciwnych. Również kolejne sieci handlowe wycofują żywe ryby ze sprzedaży. – Samo wyjęcie na 30 sekund ryby z wody powoduje 10-krotny wzrost kortyzolu i obumieranie komórek – podkreślają eksperci Stowarzyszenia „Otwarte klatki”. Transportowanie ryb w foliowych to
23.12.2019

Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna

Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia.
15.12.2019

Grupa Lotos liczy koszty powstałe podczas przerobu zanieczyszczonej ropy

Spółka nadal liczy koszty powstałe podczas przerobu ropy zanieczyszczonej chlorkami organicznymi i zamierza wystąpić z roszczeniem do dostawców rosyjskich - przekazał w czwartek rzecznik Grupy Lotos Adam Kasprzyk.
12.12.2019

PERN: w 2019 r. Naftoport przeładował 15 mln ton ropy i paliw

Od początku stycznia do połowy listopada 2019 r. Naftoport przeładował 15 mln ton ropy i paliw - poinformował w piątek w komunikacie PERN. Dodano, że pobity został rekord z 2018 roku.
15.11.2019

Grupa Lotos wystąpi o odszkodowanie, jak pozna pełen koszt przerobu zanieczyszczonej ropy

Grupa Lotos wystąpi o odszkodowanie do rosyjskich dostawców, kiedy pozna pełen koszt związany z długotrwałym przerobem zanieczyszczonej ropy - zapowiedział wiceprezes ds. produkcji i handlu spółki Jarosław Kawula. Dodał, że firma nie otrzymała jeszcze żadnej rekompensaty.
31.10.2019

Oczyszczenie zbiorników PERN z zanieczyszczonej potrwa dłużej niż zakładano

Oczyszczenie zbiorników PERN z zanieczyszczonej rosyjskiej ropy naftowej, która w kwietniu trafiła rurociągiem „Przyjaźń” do Polski, potrwa dłużej niż zakładane wcześniej 6 do 8 miesięcy. Proces ten zależał będzie od możliwości przerobu zanieczyszczonego surowca przez rafinerie.
18.09.2019

Anwil rozważa zwiększenie mocy produkcyjnych EDC w wytwórni chlorku winylu

Anwil z Grupy Orlen rozważa zwiększenie mocy produkcyjnych dwuchloroetanu EDC o 100 tys. ton. Spółka ogłosiła postępowanie na opracowanie do końca stycznia 2020 r. studium wykonalności koncepcji zwiększenia zdolności produkcyjnych EDC w swej wytwórni chlorku winylu.
17.09.2019

Beczka z nieznaną zawartością wydobyta z dna

W sobotę, 14 września, marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli beczkę z nieznaną zawartością z dna toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Obiekt zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych.
16.09.2019

Brytyjski premier rozmawiał z Pence'em o umowie handlowej z USA

Brytyjski premier Boris Johnson wykluczył w czwartek w rozmowie z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em, by przyszła umowa handlowa między krajami mogła zakładać dostęp amerykańskich firm do publicznej służby zdrowia i obniżenie standardów bezpieczeństwa żywności.
06.09.2019

PERN ocenia, że oczyszczenie systemu z zanieczyszczonej ropy może zająć kilkanaście miesięcy

PERN ocenia, że oczyszczenie systemu z zanieczyszczonej ropy może zająć kilkanaście miesięcy - powiedział dziennikarzom podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceprezes PERN Rafał Miland.
04.09.2019

Białoruś: Rosja zrekompensowała część strat z powodu zanieczyszczenia rurociągu

Rosja częściowo zrekompensowała straty z powodu zanieczyszczenia ropy w rurociągu Przyjaźń – poinformował w sobotę białoruski koncern państwowy Biełnaftachim.
01.09.2019

Białoruś: Operator rurociągu Przyjaźń sprawdza jakość ropy z Rosji

Białoruś rozpoczęła własne kontrole laboratoryjne rosyjskiej ropy, która trafia do rurociągu Przyjaźń – poinformował operator rurociągu firma Homeltransnafta. Działania te mają zapobiec ewentualnej powtórce z zanieczyszczenia systemu przesyłowego, do której doszło w kwietniu.
26.08.2019

Lotos sprawdzi możliwości zwiększenia elastyczności logistyki surowcowej

Po kryzysie z zanieczyszczoną ropą z Rosji, Lotos planuje sporządzenie raportu wskazującego różne opcje, także inwestycyjne, które zwiększą elastyczność logistyki surowcowej - poinformował we wtorek wiceprezes spółki Jarosław Kawula.
21.08.2019

Naimski: wciąż szacowane są straty w związku z zanieczyszczoną ropą z Rosji

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski ma nadzieję, że rekompensaty za zanieczyszczenie polskiego systemu przesyłu ropy surowcem z Rosji będą wystarczające i adekwatne do strat, jakie poniosły rafinerie i PERN. Dodał, że straty są wciąż szacowane.
14.08.2019

Zakończono oczyszczanie rurociągu Przyjaźń z brudnej ropy z Rosji

Białoruś zakończyła oczyszczanie rurociągu Przyjaźń z zanieczyszczonej ropy, która w kwietniu trafiła do systemu przesyłowego z Rosji – poinformował w czwartek portal Naviny.by.
08.08.2019

Anwil planuje zapytanie ofertowe dla budowy instalacji odzysku chlorowodoru

Anwil z Grupy Orlen ogłosił postępowanie na przygotowanie zapytania ofertowego dla projektu inwestycyjnego - budowa instalacji odzysku chlorowodoru. Termin wykonania opracowania spółka wyznaczyła do 15 listopada. Oferty można składać do 12 sierpnia.
03.08.2019

Rekordowe I półrocze 2019 r. w Porcie Gdańsk. Przeładowano 27,3 mln t towarów (foto, wideo)

W Porcie Gdańsk padł kolejny rekord. W I półroczu 2019 r. przeładowano tam 27,3 mln t towarów. To o 9% więcej w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2018 r.
30.07.2019

Transnieft wypłaci do 15 dol. za każdą zanieczyszczoną baryłkę ropy w Przyjaźni

Rosyjski Transnieft ustalił graniczną wysokość wypłat za zanieczyszczoną ropę w wysokości 15 dol. za baryłkę – poinformowało przedsiębiorstwo w komunikacie w środę.
24.07.2019

Kolejny odcinek Przyjaźni na Białorusi oczyszczony z brudnej ropy

Zanieczyszczona rosyjska ropa została usunięta z rurociągu Uniecza (Rosja) – Połock (Białoruś) - podała we wtorek agencja BiełTA, powołując się na wiceszefa Połocktransnafty, operatora białoruskiego odcinka Przyjaźni, którym ropa dociera do rafinerii Naftan.
23.07.2019

Litwa: Prokuratura potwierdziła zatrzymanie podejrzanego ws. zanieczyszczenia ropy

Prokuratura Generalna Litwy potwierdziła w piątek, że Roman Rużeczko, b. dyrektor generalny firmy Samartransneft-Terminal, podejrzany w rosyjskim śledztwie w sprawie zanieczyszczenia ropy w rurociągu Przyjaźń, w środę został zatrzymany w Wilnie. O zatrzymaniu w czwartek informował TASS.
19.07.2019

TASS: Podejrzany w sprawie zanieczyszczenia ropy zatrzymany na Litwie

Roman Rużeczko, były dyrektor generalny firmy Samartransneft-Terminal podejrzany w rosyjskim śledztwie dotyczącym zanieczyszczenia ropy w rurociągu Przyjaźń, został zatrzymany na Litwie - podał w czwartek TASS powołując się na źródła w organach ścigania.
19.07.2019

Eksperci: do kwitnienia toksycznych sinic przyczynia się również człowiek

Do powstawania masowych zakwitów sinic w pewnym stopniu przyczynia się człowiek. Sinicom (nie wszystkie z nich są toksyczne dla człowieka) sprzyjają m.in. nawozy z upraw rolniczych dostające się do wód, a także ocieplający się klimat - mówią eksperci.
16.07.2019

Anwil z grupy Orlen ze wsparciem Pomorskiej SSE dla projektu rozbudowy segmentu nawozów

Anwil z Grupy Orlen uzyskał wsparcie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) na budowę instalacji granulacji mechanicznej w segmencie nawozów. Dzięki temu włocławska spółka przez 12 lat będzie mogła korzystać z udogodnień będących efektem przynależności do PSSE.
16.07.2019

Naftoport przyjął więcej ropy naftowej, potwierdzając swe strategiczne znaczenie

W I półroczu Naftoport z Grupy PERN przyjął 8,3 mln ton ropy naftowej, czyli ok. 30 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej – podał PERN. Ocenił, iż Naftoport potwierdził swe strategiczne znaczenie, zwłaszcza w czasie problemów ze skażoną ropą w rurociągu „Przyjaźń”.
09.07.2019

Anwil planuje opracowanie koncepcji Terminalu Morskiego w Porcie Gdańskim

Anwil z Grupy Orlen ogłosił postępowanie przetargowe na opracowanie koncepcji Terminalu Morskiego na terenie Portu Gdańskiego. Oferty w postepowaniu można składać do 22 lipca – poinformowała spółka w opublikowanym w poniedziałek ogłoszeniu.
08.07.2019

PERN - dostawy ropy naftowej do Polski trzema nitkami rurociągu „Przyjaźń”

Dostawy ropy naftowej do Polski rurociągiem "Przyjaźń" od początku lipca odbywają się trzema nitkami magistrali. Tłoczenie surowca w pierwszej połowie tego miesiąca będzie odbywać się ze zmniejszoną wydajnością, w drugiej połowie można spodziewać się jej zwiększenia - podał we wtorek PERN.
02.07.2019

Anwil z Grupy PKN Orlen kontynuuje plan rozbudowy segmentu nawozów

Anwil z Grupy PKN Orlen podpisał z Tecnimont umowę na budowę instalacji granulacji mechanicznej, która stanowi drugą z trzech najważniejszych umów, jakie mają zostać zawarte w ramach rozbudowy zdolności produkcyjnych włocławskiej spółki w obszarze nawozów - poinformował w piątek PKN Orlen.
29.06.2019

Białoruś może podnieść taryfy na tranzyt rosyjskiej ropy po zanieczyszczeniu

Jednym z wariantów rekompensaty strat poniesionych przez stronę białoruską na skutek zanieczyszczenia przez Rosję ropy w rurociągu Przyjaźń jest podniesienie taryf za tranzyt surowca na Zachód – powiedział w piątek dyrektor białoruskiego operatora Przyjaźni.
29.06.2019

Białoruś zapowiada oczyszczenie Przyjaźni z brudnej ropy do 15 sierpnia

Do 15 sierpnia powinno zakończyć się oczyszczanie białoruskiej części rurociągu Przyjaźń z zanieczyszczonej ropy, która w kwietniu trafiła tam z Rosji – zapowiedział wicepremier Ihar Laszenka. Jak dotąd, usunięto już 705 tys. ton „brudnego” surowca.
28.06.2019

13 osób podejrzanych ws. skażenia ropy w rurociągu Przyjaźń

Łącznie 13 osób ma obecnie status podejrzanych w śledztwie w Rosji w sprawie zanieczyszczenia ropy naftowej w rurociągu Przyjaźń. Jak poinformował w piątek adwokat Dmitrij Natarius, śledztwem objęto trzy nowe osoby z grona pracowników firmy Transnieft Drużba.
28.06.2019

Białoruś: oczyszczenie rurociągu Przyjaźń zajmie 8 miesięcy

Pełne oczyszczenie rurociągu Przyjaźń zajmie co najmniej osiem miesięcy – ocenił wicedyrektor Homeltransnafty, białoruskiego operatora Przyjaźni, Andrej Wiariha na łamach gazety „Wiestnik Biełnieftiechima”. W kwietniu do magistrali trafiła zanieczyszczona ropa z Rosji.
24.06.2019

PERN - po analizie wszystkich aspektów związanych z brudną ropą - będzie mógł określić poziom roszczeń

PERN weryfikuje wszystkie aspekty związane z zanieczyszczoną ropą naftową, która trafiła do polskiego systemu przesyłowego i magazynowego tego surowca. Spółka zapowiada, że po zakończeniu tego procesu będzie w stanie określić poziom swych roszczeń.
24.06.2019

Rosja: Transnieft powiadomił o zanieczyszczonej ropie w rurociągu Przyjaźń

Rosyjski koncern Transnieft podał w czwartek, że na jednym z odcinków rurociągu Przyjaźń na granicy Białorusi i Polski wykryto nowe zanieczyszczenie ropy i tłoczenie surowca zostało przejściowo wstrzymane. Wcześniej poinformował o tym polski PERN.
20.06.2019

PERN wykrył skażenie ropy - czasowo wstrzymał tłoczenie, dostawy już wznowiono

PERN wykrył skażenie ropy i na kilkanaście godzin wstrzymał tłoczenie surowca rurociągiem „Przyjaźń”. Dostawy już wznowiono – poinformowała w czwartek spółka.
20.06.2019

Minister Energii zezwolił na uwolnienie 1,1 mln ton ropy z zapasów obowiązkowych

Minister Energii zezwolił na uwolnienie 1,1 mln ton ropy z zapasów obowiązkowych po ujawnieniu zanieczyszczenia ropy w ropociągu Przyjaźń - podał resort w odpowiedzi na interpelację poselską.
18.06.2019

Transnieft: Od 1 lipca rurociąg Przyjaźń będzie działać w pełnym zakresie

Rurociąg Przyjaźń powinien od 1 lipca działać w pełnym zakresie - poinformował w piątek Siergiej Andronow, wiceszef rosyjskiego operatora rurociągów koncernu Transnieft, cytowany przez agencję TASS.
15.06.2019

Rosyjski operator rurociągów: Rurociąg Przyjaźń wróci do zwykłej pracy za 3 miesiące

Koncern Transnieft - rosyjski operator rurociągów - poinformował we wtorek, że rurociąg Przyjaźń powinien w ciągu 2-3 miesięcy wrócić do tłoczenia zwykłych ilości ropy naftowej. Transnieft oczekuje też uregulowania w tym terminie kwestii rekompensat.
12.06.2019

ME: Ruszyły dostawy ropy z Rosji; czas na pełne udrożnienie rurociągu „Przyjaźń”

Ruszyły dostawy ropy z Rosji; czas na pełne udrożnienie rurociągu „Przyjaźń” i uregulowanie kwestii rekompensat - poinformowało w poniedziałek na swojej stronie internetowej Ministerstwo Energii (ME).
11.06.2019

Grupa Lotos: wznowienie odbioru dostaw ropy naftowej w punkcie Adamowo

Grupa Lotos SA potwierdziła, że w punkcie Adamowo wznowiono odbiór dostaw ropy naftowej zgodnej z normami kontraktowymi. Tym samym strona rosyjska dotrzymała zapowiadanych terminów wznowienia przesyłu do Polski niezanieczyszczonej chlorkami organicznymi ropy naftowej.
09.06.2019

Minister energetyki Rosji: Dostawy czystej ropy do Polski będą wznowione do 9-10 czerwca

Dostawy czystej ropy do Polski będą wznowione do 9-10 czerwca - oświadczył w piątek minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak. Wcześniej minister zapowiedział, że dostawy czystego surowca w kierunku Polski rozpoczną się w "najbliższych dniach".
08.06.2019

Rosyjski minister energetyki: problem z rurociągiem Przyjaźń „praktycznie rozwiązany”

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak określił w piątek jako "praktycznie rozwiązany" problem z zanieczyszczeniem ropy naftowej w rurociągu Przyjaźń. Zapowiedział, że "w najbliższych dniach" rozpoczną się dostawy czystego surowca w kierunku Polski.
07.06.2019

W Anwilu z Grupy Orlen zarząd nowej kadencji w dotychczasowym składzie

Rada nadzorcza Anwilu z Grupy Orlen powołała na nową kadencję zarząd włocławskiej spółki w dotychczasowym, pięcioosobowym składzie z prezesem Agnieszką Żyro, która zajmuje to stanowisko od marca 2018 r. – poinformował Anwil.
04.06.2019

PERN: Potwierdzono wznowienie dostaw ropy na 10 czerwca, spółka gotowa do tłoczenia surowca

Na spotkaniu w Moskwie producentów, dystrybutorów i odbiorców ropy naftowej przesyłanej rurociągiem "Przyjaźń" do Polski i Niemiec potwierdzono ustalenie o wznowieniu dostaw surowca na dzień 10 czerwca - podał PERN. Spółka zapewniła, iż jest gotowa do wznowienia tłoczenia.
04.06.2019

ME: Od 10 czerwca ropa popłynie jedną nitką rurociągu Przyjaźń

Przywrócenie tłoczenia ropy naftowej jedną nitką od 10 czerwca br., postęp w rozmowach dotyczących odszkodowań - to efekt rozmów w Moskwie przedstawicieli spółek paliwowych ws. przesyłu ropy rurociągiem „Przyjaźń" - poinformował w poniedziałek resort energii.
04.06.2019

Transnieft: dostawy czystej ropy do Polski mogą się zacząć 8-9 czerwca

Rosyjski operator Transnieft podał w poniedziałek, że dostawy czystej ropy naftowej do Polski mogą rozpocząć się 8-9 czerwca; trwa odpompowywanie zanieczyszczonej ropy na terytorium Białorusi, a surowiec na Słowacji i Węgrzech przyjmowany jest w normalnym trybie.
03.06.2019

PERN dostarcza cały czas zmieszaną ropę, w proporcjach odpowiednich dla rafinerii

PERN cały czas dostarcza zmieszaną ropę w proporcjach zgodnych z wymogami postawionymi przez klientów i pozwalających na nieprzerwaną pracę rafinerii - poinformował PERN, cytowany przez agencję Bloomberg.
31.05.2019

Węgry/MOL: Rurociągiem Przyjaźń dociera już czysta ropa

Na Węgry dociera już rurociągiem Przyjaźń ropa odpowiadająca normom jakościowym – potwierdziła w czwartek w komunikacie węgierska grupa naftowo-gazowa MOL.
31.05.2019

Transnieft: ilość dostarczonej skażonej ropy to ok. 3 mln ton

Ilość skażonej ropy dostarczonej przez system rurociągu Przyjaźń i port Ust-Ługa to ok. 3 mln ton - poinformował w czwartek wiceprezes rosyjskiego koncernu Transnieft Siergiej Andronow w wywiadzie dla dziennika "Kommiersant".
30.05.2019

PKN Orlen: wznowiono dostawy dobrej gatunkowo ropy do rafinerii w Litvinovie

Do należącej do Orlenu rafinerii w Litvinovie w Czechach wznowiono dostawy dobrej gatunkowo ropy rurociągiem "Przyjaźń" - poinformował we wtorek w komunikacie PKN Orlen.
28.05.2019

Do Rosji wypompowano już 80 tys. ton zanieczyszczonej ropy

Ponad 80 tys. ton zanieczyszczonej ropy wypompowano już do Rosji rewersem przez jedną z nitek rurociągu Przyjaźń – poinformował w poniedziałek koncern Biełnaftachim. Z powodu zanieczyszczenia po stronie rosyjskiej na Białoruś trafiło ponad 1,2 mln ton „brudnej ropy”.
27.05.2019

Wielki pożar w tajskim porcie. Ponad 130 osób trafiło do szpitala (foto, wideo)

W tajskim porcie Laem Chabang doszło w sobotę do wielkiego wybuchu pożaru. Ogień ogarnął wiele towarów, w tym chemikalia i zmusił władze portu do zamknięcia trzech nabrzeży i ewakuacji wszystkich pracowników.
26.05.2019

Rosja i Białoruś uzgodniły sposób oczyszczenia Przyjaźni ze skażonej ropy

Rosja i Białoruś porozumiały się w sprawie opróżnienia białoruskiego system rurociągów z zanieczyszczonej ropy; będzie ona przesyłana do Rosji tzw. rewersem. Rosja i Białoruś mają oczyścić rurociąg aż do granicy Białorusi z Polską do 10 czerwca.
25.05.2019

Wicepremier Rosji: Porozumiemy się z Polską w sprawie ropy do 10 czerwca

Wicepremier Rosji Dmitrij Kozak wyraził w piątek przekonanie, że Rosja porozumie się do 10 czerwca ze stroną polską w sprawie zanieczyszczonej ropy naftowej i sposobach odszkodowań. Kozak powiedział, że rozbieżności dotyczą m.in. ilości skażonej ropy.
25.05.2019

Kreml: Otrzymujemy informacje o sytuacji wokół rurociągu Przyjaźń

Kreml otrzymuje ogólne raporty na temat sytuacji wokół rurociągu Przyjaźń - powiedział w piątek rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow. Ocenił, że doszło do "nietypowej sytuacji" i "problemu technologicznego", którego jednak "nikt nie ukrywa".
24.05.2019

ME: Do rozwiązania pozostaje kwestia odszkodowań za brudną ropę z Rosji

Do rozwiązania pozostaje jeszcze kwestia odszkodowań za odbiór zanieczyszczonej ropy z Rosji - poinformował resort energii, odnosząc się do czwartkowych rozmów ze stroną rosyjską i niemiecką ws. dostaw surowca rurociągiem "Przyjaźń".
24.05.2019

Białoruś: Premier Siarhiej Rumas rozmawia w Moskwie o wznowieniu tranzytu ropy

Premier Białorusi Siarhiej Rumas rozmawia w piątek w Moskwie z szefem rosyjskiego rządu Dmitrijem Miedwiediewem o wznowieniu tranzytu ropy Przyjaźnią do Europy Zachodniej i rekompensatach dla Białorusi za straty z powodu zanieczyszczenia ropy płynącej z Rosji.
24.05.2019

Konkurs do zarządu nowej kadencji Anwilu z Grupy Orlen

W związku z upływającą kadencją obecnego zarządu Anwilu z Grupy Orlen, rada nadzorcza włocławskiej spółki ogłosiła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska prezesa oraz członków zarządu ds. produkcji, sprzedaży, zakupów, inwestycji i rozwoju oraz administracyjnych.
24.05.2019

PERN: Dostawy ropy możliwe po 9 czerwca, pod warunkiem przyjęcia reklamacji

Przedstawiciele polskich i niemieckich rafinerii rozmawiali w czwartek z Rosjanami w Warszawie nt. wznowienia dostaw ropy rurociągiem "Przyjaźń". Ustalono, że dostawy mogłyby zostać wznowione po 9 czerwca; warunkiem jest przyjęcie reklamacji polskich i niemieckich rafinerii - poinformował PERN.
23.05.2019

PKN Orlen prowadzi negocjacje ws. rosyjskiej ropy z rurociągu Przyjaźń

PKN Orlen prowadzi negocjacje z innymi rafineriami, które odbierały rosyjską ropę naftową rurociągiem Przyjaźń, a także ze stroną rosyjską, i dopóki nie uzyska zadowalających efektów, nie podpisze porozumienia - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.
23.05.2019

Tranzyt ropy do Polski blokuje zanieczyszczony surowiec na Białorusi

Wznowienie tranzytu ropy Przyjaźnią do Polski blokuje 0,5 mln m3 zanieczyszczonego surowca w systemie rurociągowym na Białorusi. Mińsk, który nie ma wolnych zbiorników, by go odpompować, oczekuje na działania Moskwy - podał Interfax-Zachód.
23.05.2019

Rosja: trwają rozmowy ze stroną polską o wznowieniu tranzytu ropy

Kontynuowane są rozmowy ze stroną polską o wznowieniu tranzytu ropy naftowej o odpowiedniej jakości w kierunku Polski - poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo energetyki Rosji. Czystą ropę powinny w ciągu tygodnia otrzymać Słowacja i Węgry.
22.05.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.