• <

Nietypowe stworzenie podbiło serca internautów. Przypomina miniaturową owieczkę

ew

08.01.2020 11:01 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Nietypowe stworzenie podbiło serca internautów. Przypomina miniaturową owieczkę

Partnerzy portalu

Nietypowe stworzenie podbiło serca internautów. Przypomina miniaturową owieczkę - GospodarkaMorska.pl

Może dorastać do 5 mm długości, żywi się głównie glonami i żyje w pobliżu Indonezji, Japonii i Filipin. Na pierwszy rzut oka wygląda jak miniaturowa, zielona owieczka. Costasiella kuroshimae, bo o niej mowa to gatunek ślimaka morskiego, który podbił serca internautów.

Gatunek ten został nazwany na cześć wyspy Kuro na japońskich wyspach Yaeyama, gdzie został zauważony po raz pierwszy. Ten niezwykły ślimak morski ma zdolność do łączenia chloroplastów z alg, którymi się żywi i wykorzystywania ich do formy symbiozy zwanej kleptoplastią.

Zjawisko to występuje pomiędzy plastydami glonów, a organizmami żerującymi na nich. W kleptoplastii organizm ma zdolność do przejmowania i przytrzymywania funkcjonujących plastydów (zwykle chloroplastów) z trawionych ciał ofiar. Termin angielski został po raz pierwszy użyty w roku 1990, dla określenia symbiozy pomiędzy komórkami ślimaka Elysia chlorotica i chloroplastami glona z rodzaju Vaucheria. Funkcjonujące plastydy zachowują się w ciele tego ślimaka do 14 miesięcy.

Zdjęcia Costasiella kuroshimae możemy znaleźć na licznych zdjęciach udostępnianych przez zachwyconych internautów. Oto niektóre z nich:

      

 

 

 

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.