• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Białoruś może podnieść taryfy na tranzyt rosyjskiej ropy po zanieczyszczeniu

pc

29.06.2019 13:45 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Białoruś może podnieść taryfy na tranzyt rosyjskiej ropy po zanieczyszczeniu

Partnerzy portalu

Białoruś może podnieść taryfy na tranzyt rosyjskiej ropy po zanieczyszczeniu - GospodarkaMorska.pl

Jednym z wariantów rekompensaty strat poniesionych przez stronę białoruską na skutek zanieczyszczenia przez Rosję ropy w rurociągu Przyjaźń jest podniesienie taryf za tranzyt surowca na Zachód – powiedział w piątek dyrektor białoruskiego operatora Przyjaźni.

„Dostarczenie na Białoruś czystej ropy w takiej ilości, jaka była zaplanowana na 2019 r., lub podwyższenie taryf za tranzyt surowca” – takie są propozycje Białorusi w negocjacjach z rosyjskim Transnieftem na temat odszkodowań za zanieczyszczenie ropy w Przyjaźni.

Poinformował o tym w wywiadzie dla agencji BiełTA dyrektor przedsiębiorstwa Homeltransnafta, białoruskiego operatora rurociągu Przyjaźń, Aleh Barysienka.

Według niego od kwietnia do czerwca br. ilość ropy transportowanej przez Białoruś zmniejszyła się o 4,7 mln ton, co oznacza straty ponad 23 mln dol.

Aby je zrekompensować, Mińsk musiałby podnieść opłaty tranzytowe o 21,7 proc.

Barysienka zarzucił również rosyjskiemu przedsiębiorstwu Transnieft, że sprzeciwiało się umieszczeniu w rurociągu na granicy rosyjsko-białoruskiej i białorusko-polskiej punktów pomiarowych zanieczyszczenia ropy.

„W sytuacji krytycznej Transnieft nie poinformował partnerów o tym, że przepuścił partię zanieczyszczonej ropy, a obecnie – wbrew umowie i instrukcjom – uniemożliwia dostęp do arbitrażowych próbek ropy (z kwietnia 2019 r.)” – powiedział Barysienka.

Z kolei wicepremier Ihar Laszenka powiedział w piątek, że z powodu zanieczyszczenia surowca w rurociągu Białoruś otrzymała o 650 tys. ton ropy mniej, niż było to zaplanowane. Do rafinerii w Nowopołocku nie dotarło 400 tys. ton ropy, do drugiego zakładu, w Mozyrzu – 250 tys. ton surowca. Dodatkowo, w efekcie zanieczyszczenia ropy doszło do uszkodzenia instalacji rafineryjnych w Mozyrzu na kwotę 20 mln dol.

W efekcie kryzysu Białoruś zmniejszyła o 17,3 proc. swój eksport produktów naftowych za granicę w okresie od stycznia do kwietnia 2019 r. Straty z tego tytułu wyniosły 302 mln dol.

Laszenka zapowiedział, że jeśli nie uda się porozumieć z Rosją w sprawie rekompensaty, sprawa będzie się rozstrzygała w sądzie.

19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem Przyjaźń płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały czasowo PERN, ukraińska Ukrtransnafta, a także białoruski operator.W miniony piątek Siergiej Andronow, wiceszef rosyjskiego operatora rurociągów koncernu Transnieft, cytowany przez agencję TASS zapowiedział, że rurociąg od 1 lipca Przyjaźń powinna działać w pełnym zakresie.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.