• <
SAR_2022

Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna

ew/8.FOW

15.12.2019 12:15 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna

Partnerzy portalu

Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna - GospodarkaMorska.pl

Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia.

Po raz kolejny, podczas prac nad pogłębieniem toru wodnego Szczecin - Świnoujście, znaleziono obiekt pochodzenia militarnego z okresu II wojny światowej. W wyniku przeprowadzonego rekonesansu specjaliści od podwodnych zadań z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu potwierdzili obecność pojemnika z nieznaną zawartością, który służył podczas działań wojennych do przechowywania substancji chemicznych m.in. bojowych środków drażniących. W związku z podejrzeniem zawartości niebezpiecznego środka chemicznego, podjęto decyzję o użyciu specjalistycznych pododdziałów chemicznych do usunięcia i neutralizacji obiektu. Podobna akcja była przeprowadzona 14 września, kiedy to znaleziono beczkę ciśnieniową służącą do przechowywania kwasu chlorosulfonowego (używany do wytwarzania gęstych zasłon dymnych).

Zadanie wydobycia i zabezpieczenia miejsca podjęcia pojemnika powierzono marynarzom z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców, Grupy Ratownictwa Chemicznego z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa oraz Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu. Poza żołnierzami 8.FOW do akcji skierowane zostały specjalistyczne pododdziały wojsk chemicznych z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń (COAS) z Warszawy oraz Grupa Przewozu Substancji Niebezpiecznych z Komorowa.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.