• <

W 20 minut ze Słupska nad morze. Zmodernizowaną trasą przejechał pierwszy pociąg

ew/pomorskie.eu

15.12.2019 12:27 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski W 20 minut ze Słupska nad morze. Zmodernizowaną trasą przejechał pierwszy pociąg

Partnerzy portalu

W 20 minut ze Słupska nad morze. Zmodernizowaną trasą przejechał pierwszy pociąg - GospodarkaMorska.pl

Po trwającej kilka lat przerwie, całoroczne pociągi regionalne wracają na trasę Słupsk – Ustka. W piątek, 13 grudnia 2019 roku odbył się inauguracyjny przejazd do przystanku Ustka. Regularne kursy po nowych torach nad morze już od najbliższej niedzieli, 15 grudnia.

Przejazd miał na celu sprawdzenie nowej infrastruktury. Na pokładzie pociągu byli obecni m.in. marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Leszek Bonna, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt, przedstawiciele PLK S.A. i Przewozów Regionalnych oraz lokalni samorządowcy i dziennikarze.

Inauguracyjny przejazd

Punktualnie o 9.15 ze słupskiej stacji odjechał pierwszy poza sezonem letnim pociąg osobowy do Ustki. –Tym przejazdem inaugurujemy całoroczne pociągi do Ustki. Liczę na to, że połączenie będzie sukcesem – podkreślił marszałek Mieczysław Struk. Zaproszeni goście zwracali uwagę na komfort jazdy po nowych torach. „Pociąg jedzie zdecydowanie szybciej i ciszej. Brak charakterystycznego stukotu na złączach" chwalili. Skład zatrzymywał się na każdym przystanku. Sprawdzana była informacja na peronach oraz to, czy są wywieszone rozkłady. Trwają jeszcze prace wykończeniowe, ale linia jest gotowa do wpuszczenia na nią ruchu.

Na usteckim peronie skład obserwowali mieszkańcy. – Połączenie kolejowe na pewno się przyda. Dzięki temu będę szybciej docierać do pracy w Słupsku. Tym bardziej, że pracuję na północy miasta, czyli tam, gdzie jest nowy peron – mówi mieszkanka Ustki. A inny mieszkaniec dodaje – Może dzięki temu w zimie przyjedzie do nas więcej turystów i miasto będzie żyło cały rok, a nie tylko w lecie.

Impulsem nad morze

Do tej pory pociągiem regionalnym do Ustki można było dojechać tylko w letnie wakacje. – Mieszkańcy regionu i lokalni przedsiębiorcy wielokrotnie zwracali się do samorządu województwa o uruchomienie całorocznych połączeń. Teraz, po zakończeniu modernizacji linii, udało się nam to zrobić – zaznaczył Mieczysław Struk. Modernizacja linii ze Słupska do Ustki to dobry przykład współpracy samorządu wojewódzkiego i Polskich Linii Kolejowych. Warto też dodać, że w Ustce powstaje jeden z węzłów integracyjnych, gdzie będą możliwe wygodne przesiadki z pociągów do lokalnych autobusów i usteckiej komunikacji miejskiej.

Remont za ponad 200 mln zł

Linia kolejowa pomiędzy Słupskiem a Ustką została wyremontowana dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na kwotę ponad 200 mln zł. Ułożone zostały nowe tory, wyremontowane mosty, wiadukty i przepusty. Przebudowane zostały wszystkie przejazdy kolejowe. Nowe, wyższe perony ułatwią wsiadanie do pociągów. Początkowo pociągu pojadą z prędkością 80 km/h, a docelowo prędkość będzie podwyższona do 100 km/h. Dzięki likwidacji barier, będą one również w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Wybudowane zostały także dwa nowe przystanki – Słupsk Północny oraz Ustka Uroczysko.

Ruszamy w niedzielę

Rozkładowe kursy z pasażerami pociągi rozpoczną od niedzieli 15 grudnia 2019 r. Na linię wyjedzie 14 par pociągów dziennie. Będą kursować co godzinę, od 5.30 do 18.30, a podróż potrwa 20 minut – Zapraszam wszystkich, zarówno mieszkańców, jak i turystów do pociągów. Do końca roku przejazdy będą bezpłatne – zaznaczył marszałek Struk. Od 1 stycznia przejazd koleją Doliny Słupi będzie kosztować 5 zł, a bilety miesięczne będą o ok. 50 zł tańsze niż u przewoźników autobusowych. Do czasu wybudowania mijanki w Charnowie, pociągi będą obsługiwane jednostkami EN57. Potem na linię wjadą składy typu Impuls. – Mam dobrą informacje. Właśnie odbieramy kolejne dwa składy typu Impuls, które przyjadą na Pomorze w przyszłym tygodniu – poinformował marszałek.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.