• <

Białoruś zbuduje na granicy z Rosją punkt kontroli jakości ropy

ew

28.12.2019 10:45 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Białoruś zbuduje na granicy z Rosją punkt kontroli jakości ropy

Partnerzy portalu

Białoruś zbuduje na granicy z Rosją punkt kontroli jakości ropy - GospodarkaMorska.pl

Białoruś zbuduje punkt kontroli jakości ropy z Rosji na rurociągu Przyjaźń – zapowiedział w piątek wicedyrektor przedsiębiorstwa Homeltransnafta Drużba, białoruskiego operatora Przyjaźni, Andrej Wiariha.

Poinformował, że decyzja w tej sprawie już zapadła, a pierwszy etap projektu zostanie zrealizowany w 2020 r. – napisał w piątek portal Naviny.by, powołując się na wypowiedź wicedyrektora Homeltransnafty dla branżowego magazynu „Nieftianaja magistral”.

„Koncern Biełnaftachim poparł naszą propozycję, by zbudować na białoruskim odcinku rurociągu Przyjaźń systemów pomiaru ilości i badania jakości ropy” – powiedział Wiariha.

Instalacja ma zostać zbudowana na węźle odbioru rosyjskiej ropy na Białorusi - na 106 km rurociągu Uniecza-Mozyrz.

W sierpniu Białoruś poinformowała, że rozpoczęła własne kontrole laboratoryjne rosyjskiej ropy, która trafia do rurociągu Przyjaźń.

„Sytuacja związana z zanieczyszczoną ropą z Rosji, do której doszło w kwietniu tego roku, wniosła pewne korekty do naszego podejścia do kwestii bezpiecznego i solidnego działania białoruskiego odcinka rurociągu Przyjaźń” – mówił wówczas Wiariha.

Władze Homeltransnafty wskazywały wówczas, że gdyby podobny punkt kontrolny istniał wcześniej, nie doszłoby do zanieczyszczenia całego systemu w kwietniu brudną ropą z Rosji. Spowodował on straty operatorów i producentów paliw na Białorusi, ale także u dalszych odbiorców – m.in. w Polsce i na Ukrainie.

19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem Przyjaźń płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły wtedy produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały czasowo polski PERN, ukraińska Ukrtransnafta, a także białoruski operator.

W czerwcu dyrektor Homeltransnafty Aleh Barysienka mówił w wywiadzie dla agencji BiełTA, że po kwietniowym kryzysie Białoruś prosiła Rosję o wprowadzenie kontroli jakości surowca na granicy, ale „spotkało się to z kategorycznym sprzeciwem”. W związku z tym strona białoruska rozpoczęła samodzielne kontrole.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.