• <

Wynik wyszukiwania - "agh" - Wiadomości

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.
07.05.2024

Brytyjski okręt zestrzelił pocisk balistyczny wystrzelony przez Huti

Brytyjski okręt wojenny HMS Diamond zniszczył w środę pocisk balistyczny wystrzelony przez jemeńskich rebeliantów Huti w kierunku płynącego w pobliżu Jemenu statku handlowego - poinformował w czwartek minister obrony Grant Shapps.
25.04.2024

Zatoka Perska zalewana narkotykami. Międzynarodowa koalicja niemal codziennie zajmuje transpoty nielegalnych substancji

Mające swoją główną siedzibę w stolicy Bahrajnu, Manamie, Połączone Siły Zadaniowe 150 (Combined Task Force 150, CTF-150) dokonały kilku spektakularnych zatrzymań jednostek nawodnych wykorzystywanych do transportu narkotyków. Zatoka Perska obok Morza Karaibskiego stała się obszarem intensywnych działań przemytników, których działalność próbują ukrócić siły morskie wielu państw działających w ramach koalicji.
17.04.2024

Brakuje elektryków. To problem dla offshore

Eksperci nie mają wątpliwości – to elektryków w Polsce obecnie brakuje najbardziej. Szacuje się, że już teraz w Polsce mogłoby znaleźć pracę ponad 50 tysięcy osób, a zapotrzebowanie rośnie wraz z postępem technologicznym i wzrostem ilości inwestycji z zakresu offshore w Polsce.
19.03.2024

Ruszyły zapisy na wolontariat w Ośrodku Rehabilitacji Fok

Stacja Morska ogłosiła, że rozpoczęły się zapisy na wolontariat w Ośrodku Rehabilitacji Fok. Zgłoszenia można wysyłać do 10 lutego 2024 roku.
21.01.2024

Hiszpania nie weźmie udziału w misji "Strażnik Dobrobytu" na Morzu Czerwonym. Huti podziękowali

Hiszpania nie weźmie udziału w proponowanej przez Stany Zjednoczone międzynarodowej misji "Strażnik Dobrobytu" na Morzu Czerwonym, której celem ma być ochrona morskiego transportu handlowego przed atakami rebeliantów Huti z Jemenu.
25.12.2023

Po ponad 30 latach Equinor opuszcza Azerbejdżan i zbywa aktywa

Norweski gigant energetyczny podpisał umowę z Państwową Kompanią Naftową Republiki Azerbejdżanu (State Oil Company of the Republic of Azerbaijan, SOCAR) w zakresie zbycia wszystkich pozostałych aktywów w tym kraju. W ten sposób kończy swoją obecność w tym kraju trwającą od 1992 roku, czyli niemal od początku niepodległości państwa.
22.12.2023

Maersk ruszył z serwisem kontenerowym Ro-Ro przez Morze Śródziemne

Transport kontenerowy za pomocą Ro-Ro zdobywa popularność na Morzu Śródziemnym. Z nową usługą tego typu wystartował Maersk.
22.12.2023

Imigranci na Wyspach Kanaryjskich nocują nawet w policyjnych garażach

Masowy napływ imigrantów z krajów Maghrebu i Afryki Subsaharyjskiej na Wyspy Kanaryjskie przekracza możliwości lokowania ich w przepełnionych ośrodkach tymczasowej opieki dla cudzoziemców. Według lokalnego premiera Fernando Clavijo w ciągu ostatnich 2 tygodni na archipelag przybyło 6 tys. nielegalnych imigrantów.
16.10.2023

Dziesięć krajów północnej Europy chce zwiększyć ochronę infrastruktury na Morzu Bałtyckim

Dziesięć krajów północnej Europy, tworzących Połączone Siły Ekspedycyjne (JEF) pod dowództwem Wielkiej Brytanii, chce zwiększyć ochronę infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim - wynika z deklaracji szefów państw, którzy w piątek spotkali się w Visby na Gotlandii.
13.10.2023

Lukratywny biznes: przemyt nielegalnych migrantów przez Morze Śródziemne do UE wart setki milionów euro

W pierwszej połowie 2023 r. migranci zapłacili przemytnikom co najmniej 360 milionów euro, by nielegalnie przedostać się przez Morze Śródziemne do Unii Europejskiej - od 2 tys. do 15 tys. euro za osobę. Przemyt organizują gangi, ale zaangażowane są całe lokalne społeczności.
04.10.2023

US Navy wciela do służby okręt problematycznej serii

W skład sił morskich USA wszedł USS Marinette (LCS 25), należący do kontrowersyjnej serii okrętów obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS) typu Freedom. W związku z szybkim wycofywaniem bliźniaczych jednostek pojawiają się pytania odnośnie wcielania do służby kolejnych.
19.09.2023

Konosament – wydanie ładunku na podstawie sfałszowanego konosamentu

Precedens „Glyn Mills Currie & Co. v The East & West India Dock Co.” [1882] 7 App. Cas. 591 wraz z precedensem ,,The Stettin” [1889] 14 PD 142 ustanowiły bazowy zespół praw i obowiązków przewoźnika w związku z przewozem i wydaniem ładunku na podstawie konosamentu.
11.07.2023

Rynek magazynów energii rośnie coraz szybciej. Idzie za tym spadek kosztów i rozwój technologii

W Polsce sektor przemysłowych i wielkoskalowych, bateryjnych magazynów energii dopiero raczkuje. Coraz dynamiczniej rozwija się za to segment komercyjnych, przydomowych magazynów energii, będących uzupełnieniem prosumenckich instalacji fotowoltaicznych. Zwłaszcza że w ciągu ostatnich lat ich ceny sukcesywnie spadają, a efektywność rośnie. – Mamy już w Polsce kilka dużych przedsiębiorstw, które opanowały technologię magazynowania energii, rozumieją ją, wiedzą, jak ją stosować, i potrafią się z nią obchodzić.
26.06.2023

Międzyzdroje i Bałtyk? Tu nie można się nudzić!

Sezon wakacyjny w pełni. Wielu z nas wybierze wypoczynek na piaszczystych plażach Bałtyku. Jednak pogoda nie zawsze rozpieszcza - jakie miejsca wybrać, by zapewnić dzieciom moc atrakcji i cieszyć się udanym pobytem?
15.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju

Na przyszłość polskiej gospodarki z całą pewnością wpływ będą miały innowacje i osiągnięcia polskich naukowców – tak cenionych w środowiskach akademickich, ale i na rynku pacy na całym świecie. Podczas VI edycji Forum uczestnicy będą mogli zapoznać się z rodzimą myślą technologiczną i innowacyjnymi projektami powstającymi w kołach naukowych renomowanych polskich uczelni.
31.05.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Odkryto trzy nowe gatunki ramienionogów

Trzy nowe gatunki prehistorycznych ramienionogów odkryli polscy paleontolodzy - poinformował Instytut Paleobiologii PAN. Chodzi o drobne morskie bezkręgowce, które miliony lat temu były jednymi z najpospolitszych zwierząt morskiego dna.
19.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Turcja przekazuje marynarce wojennej pierwszy lotniskowiec; na wyposażeniu drony Bayraktar

W obecności prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w poniedziałek do użytku oddany zostanie pierwszy lotniskowiec tureckiej marynarki wojennej TCG Anadolu - poinformował dziennik "Hurriyet".
10.04.2023

Chiński koń trojański w amerykańskich portach

W związku z rosnącymi obawami dotyczącymi potencjalnego wykorzystania dźwigów produkcji chińskiej do zbierania informacji o amerykańskim sprzęcie wojskowym, członkowie House China Select Committee, pod przywództwem jej prezesa Mike'a Gallaghera, zebrali się w porcie w Miami, aby zbadać tę kwestię i zaproponować ustawodawstwo mające na celu inspekcję dźwigów portowych i zakazanie używania dźwigów z oprogramowaniem podatnym na chińską kontrolę.
02.04.2023

Ekologiczne statki AKVA dla farm rybnych. Crist ma jednostki dla farm rybnych w swoim portfolio

Grecki Philosofish zakontraktował w AKVA dwa statki paszowe do karmienia ryb w farmach morskich. Statki zostały zaprojektowane dla operatorów działających w warunkach Morza Śródziemnego. CRIST ma doświadczenie w produkcji paszowców i statków do przewozu ryb żywych.
03.03.2023

Konosament – umowne wyłączenie obowiązku wydania ładunku na podstawie konosamentu

Strony konosamentowej umowy frachtowej (tj. umowy przewozu ładunku morzem na podstawie konosamentu), przewoźnik i frachtujący/legitymowany posiadacz konosamentu, podejmują czasem próbę wprowadzenia do warunków konosamentowych, postanowienia, zgodnie z którym, przewoźnik może być zwolniony z odpowiedzialności odszkodowawczej, nawet w przypadku wydania ładunku bez konosamentu. Czy tego typu postanowienia umowne są skuteczne prawnie w świetle prawa angielskiego?
29.01.2023

Fokarium rekrutuje wolontariuszy

Ośrodek Rehabilitacji Fok prowadzony przez Stację Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu zaprasza osoby zainteresowane pomocą w ratowaniu fok na wolontariat podczas sezonu rehabilitacji dzikich szczeniąt fok szarych (marzec-maj).
23.01.2023

Iran buduje lotniskowiec dla dronów

Iran najprawdopodobniej kończy prace nad swoim pierwszym lotniskowcem, a w zasadzie dronowcem – okręt ma być platformą dla latających bezzałogowców.
09.01.2023

Żegluga na Pacyfiku na mieliźnie. Zamówienia USA w Chinach spadły o 40%. W Polsce mamy wzrosty w eksporcie i imporcie

Odwołania rejsów, zmiany rozkładów w serwisach oceanicznych, konsolidacja ładunków przez operatorów oceanicznych już jest widoczna w grudniu br. A sztormowe czasy czekają importerów amerykańskich w styczniu 2023 r. Już wiadomo, że zamówienia USA w Chinach spadły o 40%. Chińskie fabryki są zamykane dwa tygodnie wcześniej niż zwykle przed chińskim Nowym Rokiem.
13.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Magnetyczny proszek usuwa mikroplastik z wody

Naukowcy z Australii opracowali proszek, który usuwa z wody drobinki mikroplastiku. Może on być następnie odcedzony przy użyciu magnesu.
07.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Madryt porozumiał się z Rabatem ws. wydobycia ropy naftowej u brzegów Maroka

Władze Maroka i Hiszpanii osiągnęły porozumienie w sprawie wydobycia ropy naftowej z dwóch złóż zlokalizowanych u północno-zachodnich brzegów Afryki, podały w środę media.
22.09.2022

Maroko chce przesyłać gaz ziemny rurociągiem Maghreb-Europa do Hiszpanii

Władze Maroka wyraziły zgodę na prace wydobywcze gazu ziemnego koło miasta Larache, w północnej części tego kraju. Surowiec miałby popłynąć do Hiszpanii rurociągiem Maghreb-Europa (GME).
14.09.2022

W. Brytania. Ostrzeżenie na prawie 50 plażach po zrzucie ścieków do morza

Na prawie 50 plażach w Anglii i Walii obowiązują ostrzeżenia o zanieczyszczeniu po tym, jak w czasie trwających od poniedziałku ulewnych deszczy jedna z firm wodociągowych zrzuciła do morza nieoczyszczone ścieki - podała w środę organizacja Surfers Against Sewage.
17.08.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

AGH i 2loop Tech pracują nad recyklingiem urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i spółka badawczo-rozwojowa 2loop Tech będą prowadzić wspólne badania dotyczące recyklingu łopat turbin wiatrowych. Oba podmioty współpracują już przy opracowaniu rozwiązań dotyczących wykorzystania zużytych paneli fotowoltaicznych.
21.06.2022

Gaz ziemny dla Europy i odblokowanie ukraińskich portów tematami rozmów premierów Izraela i Włoch

Izrael może pomóc Europie z gazem ziemnym - zadeklarował we wtorek premier tego kraju Naftali Benet po spotkaniu z szefem włoskiego rządu Mario Draghim. Obaj rozmawiali też o potrzebie jak najszybszego odblokowania eksportu ukraińskiego zboża.
14.06.2022

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy przepłynęli kanion Colca w Peru

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy zakończyli jedną z najważniejszych wypraw eksploracyjnych XX w. i jako pierwsi przepłynęli najgłębszy kanion świata – Colca w Peru. O tamtym wydarzeniu przypomni wystawa pod Wawelem, która czynna będzie od 20 czerwca.
12.06.2022

Premier Bułgarii: Gazprom proponuje odmienne warunki różnym krajom unijnym

Premier Bułgarii Kiriłł Petkow oznajmił w poniedziałek, że Unia Europejska powinna wypracować wspólne stanowisko w sprawie zakupu rosyjskiego gazu. „Nie można pozwolić Gazpromowi, by kpił z poszczególnych krajów członkowskich, proponując im odmienne warunki” – podkreślił.
23.05.2022

Eksperci: dostawy z Afryki mogą w przyszłości zastąpić do 38 proc. dostaw rosyjskiego gazu do UE

Dostawy LNG z Afryki mogą w przyszłości zastąpić nawet 38 proc. dostaw rosyjskiego gazu do UE - szacują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Do 2040 r. państwa afrykańskie mogą produkować nawet 470 mld m sześć. gazu rocznie - dodano.
19.05.2022

Ardanowski: przez wojnę na Ukrainie w produkcji żywności pojawia się wielka wyrwa

Brak zasiewów na Ukrainie z powodu rosyjskiej agresji, sprawił, że w produkcji żywności pojawia się wielka wyrwa; Polska powinna zwiększyć produkcję wobec kryzysu żywnościowego na świecie - powiedział PAP Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.
16.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Zielona produkcja offshore. Webinarium – wspieranie #MŚP – otwarty nabór GreenOffshoreTech

Już 29 kwietnia, o godzinie 10.00 rozpocznie się Webinarium – wspieranie #MŚP – otwarty nabór GreenOffshoreTech.
28.04.2022

Włosi liczą na LNG ze złóż na Morzu Śródziemnym, Delcie Nilu i Pustyni Zachodniej

Włoski koncern energetyczny Eni i państwowy egipski holding gazowy EGAS podpisały umowę o zwiększeniu wydobycia gazu z egipskich złóż i eksportu LNG przez Egipt. Jak poinformowało Eni, liczy na dodatkowe 3 mld m sześc. gazu w formie LNG z Egiptu w tym roku.
14.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Anonymous kontra Rosja. Celem aktywistów luksusowy jacht Putina: Jego położenie to "piekło"

Luksusowy jacht Graceful o wartości 98 mln dolarów należący do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina jest celem grupy Anonymous. Zgodnie z doniesieniami medialnymi, aktywiści zmodyfikowali dane lokalizacyjne jachtu sprawiając, że "rozbił się" u brzegu Wyspy Węży, a następnie zmienił kurs na "piekło".
28.02.2022

Pożar promu w Grecji: nowe informacje mówią o 11 zaginionych

Pomimo tego, że pierwsze informacje podawały, że ewakuowani zostali wszyscy znajdujący się na pokładzie promu Euroferry Olimpia, który wczoraj w nocy stanął w płomieniach nieopodal Kofru, okazało się, że 11 osób jest zaginionych.
20.02.2022

Gaz z północnej Afryki może ograniczyć uzależnienie Unii Europejskiej od Rosji

Wstrzymanie przez Algierię w listopadzie ub.r. dostaw gazu do Hiszpanii biegnącym przez Maroko rurociągiem Maghreb-Europa (GME) zmusiło Madryt do zwiększenia dywersyfikacji dostaw surowca. Obecnie pojawiły się szanse na nowe przedsięwzięcia, pozwalające ograniczyć ilość rosyjskiego gazu w Unii Europejskiej.
15.02.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Morawiecki będzie namawiał kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by nie ulec presji ze strony Rosji ws. Nord Stream 2

Nord Stream 2 nie powinien powstać - stwierdził w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że będzie namawiał kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by nie ulec presji Rosji i nie pozwolić, by Nord Stream 2 stał się instrumentem szantażu wobec UE.
09.12.2021

Składane kontenery zaoszczędzą miejsce w portach?

Kontenery morskie nie zmieniły się praktycznie od czasu ich rozpowszechnienia się w logistyce. Jednak ich nieustannie rosnąca ilość, powodująca coraz większe problemy z miejscem w portach, zaczyna wymuszać innowacje. Jednakże rynek stawia przeszkody.
20.11.2021

Salvini: UE nic nie robi w sprawie napływu migrantów

Unia Europejska nic nie robi w sprawie napływu migrantów, trzeba go zatrzymać - taką opinię wyraził w sobotę lider koalicyjnej włoskiej Ligi Matteo Salvini. W ten sposób odniósł się do kolejnej fali migracyjnej na wybrzeża Włoch.
06.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Hiszpania zwiększy transport LNG statkami w związku z zamknięciem gazociągu w Afryce Płn.

Władze Hiszpanii zwiększą odbiór ciekłego gazu ziemnego (LNG) statkami w związku z planowanym przez Algierię zamknięciem gazociągu w Afryce Północnej. Rurociąg Maghreb-Europa (GME) ma wstrzymać przesyłanie surowca do Maroka 31 października.
28.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

GEFCO wzmacnia korytarz handlowy między Afryką Północną i Europą

GEFCO, globalny ekspert w dziedzinie multimodalnych łańcuchów dostaw i wiodący dostawca logistyki dla branży motoryzacyjnej w Europie, odgrywa coraz większą, strategiczną rolę w wymianie handlowej między Europą a krajami Maghrebu. Za pośrednictwem swoich oddziałów w Cusago (Włochy) i w porcie Radès (Tunezja), operator logistyczny zarządza rosnącą liczbą transportów dla firm działających na rynkach międzynarodowych.
14.09.2021

Bujać to my, ale nie nas. Afganistan a łańcuchy dostaw w Azji Centralnej

Afgańskie szlaki handlowe służą jako strategiczne punkty przecięcia dla łańcuchów dostaw w Azji Centralnej. Nieprzerwany przepływ handlowy przez te międzynarodowe korytarze, nawet w czasach wojen i konfliktów, stanowi potwierdzenie ich olbrzymiego potencjału.
04.09.2021

"Świńska górka" w kontenerach

Porty kontenerowe przeżywają od dawna niespotykany wzrost przeładunków. Statki pełne kontenerów przemierzają oceany. Armatorzy, operatorzy terminali i flot kontenerów liczą zyski. Wszyscy płyną na fali wzrostów popytu na głównych rynkach. Kontenerowce płynął wyładowane po brzegi. Na rynku morskiego transportu kontenerów mamy do czynienia ze znaną w rolnictwie "świńską górką".
25.08.2021

MSW: o 128 procent wzrosła liczba migrantów przybyłych drogą morską

W ciągu ostatniego roku o 128 procent wzrosła liczba migrantów przybyłych do Włoch drogą morską - podało w niedzielę MSW. Od sierpnia zeszłego roku do lipca bieżącego roku zarejestrowano ponad 49 tysięcy przybyszów.
15.08.2021

Rząd chce ochronić Wenecję - do portów nie wpłyną wycieczkowce

Stało się. Włochy zakazują wstępu dużym statkom wycieczkowym do Wenecji. Ograniczenia wejdą w życie na początku sierpnia, co potwierdził włoski rząd. Duże statki powodują szkody w ekosystemie Wenecji.
27.07.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Rosyjskie plany ochrony Arktyki. Czym jest Rada Arktyczna i czego chce?

Zdaniem rosyjskiego ministra zasobów naturalnych adaptacja do zmian klimatycznych w Arktyce jest kluczowym wyzwaniem nie tylko dla Rosji, ale dla całego świata. Jakie plany ma Rosja podczas swojej kadencji w Radzie Arktycznej?
22.06.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

List studentek AGH po 10 latach odnaleziony w Zatoce Fińskiej

List, który 10 lat temu studentki krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej umieściły w butelce i wrzuciły do Morza Bałtyckiego niedaleko Petersburga, został odnaleziony na wyspie w Zatoce Fińskiej. Znalazca, rosyjski ekolog, skontaktował się z autorkami.
16.06.2021

Ropa w USA najdroższa od 32 miesięcy

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku są na najwyższym poziomie od 32 miesięcy. Surowiec kosztuje już ponad 71 USD za baryłkę - informują maklerzy.
14.06.2021

Chiny wciąż przeżywają boom handlowy

Eksport Chin ponownie wzrósł w maju, choć w wolniejszym tempie niż w poprzednim miesiącu. Napędzany był silnym globalnym popytem, ponieważ więcej gospodarek na całym świecie zostało otwarte. Import wzrósł, stymulowany przez rosnące ceny surowców.
08.06.2021

KE: Baltic Pipe to ważny projekt. Komisja gotowa zaangażować się w znalezienie rozwiązania

Baltic Pipe to ważny projekt dla regionu, Komisja Europejska jest gotowa zaangażować się w znalezienie rozwiązania po decyzji Danii w sprawie cofnięcia pozwolenia środowiskowego dla lądowego odcinka gazociągu – przekazało źródło w KE.
07.06.2021

Energinet szykuje plan wstrzymania prac nad odcinkiem Baltic Pipe

Duński operator przesyłowy Energinet poinformował w sobotę, że przygotowuje plan wstrzymania prac nad budową lądowego odcinka gazociągu Baltic Pipe po tym, jak cofnięto pozwolenie środowiskowe. Jednocześnie Energinet stara się poznać warunki kontynuowania prac.
05.06.2021

Dania. Cofnięto pozwolenie środowiskowe dla Baltic Pipe, projekt ma zostać wstrzymany

Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski - poinformował w czwartek duński operator systemu przesyłowego Energinet. Polskie MSZ poinformowało, że skutki tej decyzji są analizowane.
04.06.2021

Nokia dostarczy Equinor Wind sieć 5G dla morskich farm wiatrowych

Prywatna technologia bezprzewodowa obsługująca 4G zostanie zainstalowana już tego lata w Dudgeon and Sheringham Shoal
02.06.2021

Komisarz UE Johansson: Włochy nie zostaną same w obliczu migracji

Włochy nie mogą być pozostawione same sobie w obliczu migracji - oświadczyła w czwartek komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica". Dodała, że wraz z rządami krajów Unii pracuje nad systemem relokacji migrantów.
20.05.2021

Kwalifikacje do Polskiej Ligi Żeglarskiej. "14 szczęśliwców, 4 pechowców" [relacja]

W niedzielę (9 maja)w Sopocie zakończyły się eliminacje do 1 Ligi. Wystartowało 18 zespołów klubowych z całej Polski, 4 z nich niestety nie otrzymały prawa startu w sezonie głównym Polskiej Ligi Żeglarskiej.
10.05.2021

Włochy: Ponad 1400 migrantów przypłynęło od rana na Lampedusę

Ponad 1400 migrantów przybyło w niedzielę na włoską wyspę Lampedusa na pokładzie kutra i 13 łodzi - podały lokalne władze. Oznacza to znaczne nasilenie fali migracyjnej z wybrzeży Afryki. Sytuację tę ma omówić rząd Włoch.
09.05.2021

Kolejnych 630 migrantów przybyło na Lampedusę w ciągu jednego dnia

Ponad 630 migrantów przybyło w ciągu jednego dnia na Lampedusę - poinformowały w niedzielę władze tej włoskiej wyspy. Po dłuższej przerwie notuje się tam nasilenie fali migracyjnej. Burmistrz Salvatore Martello uważa, że istnieje ryzyko masowego napływu migrantów z Libii.
02.05.2021

Uniwersytet Morski zbuduje Centrum Offshore w Porcie Gdańsk

Dynamiczny rozwój technologii off-shorowych i rynku off-shore w Europie i na świecie zmuszają wszystkie instytucje związane z gospodarką morską do zweryfikowania swoich planów i już podjętych działań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Również Uniwersytet Morski w Gdyni intensywnie pracuje w tym zakresie pod kierunkiem JM Rektora prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita, co podsumowano w zorganizowanym 15 kwietnia seminarium. Już w tym roku planowany jest również przetarg na budowę Centrum Offshore w Porcie Gdańsk.
19.04.2021

Włoski rząd wyprowadza wielkie wycieczkowce z laguny w Wenecji

Wieloletnie starania przeciwników wielkich statków pasażerskich w Wenecji zostały zwieńczone w dekrecie rządu Mario Draghiego. Włoska rada ministrów zdecydowała, że wycieczkowce będą mogły zacumować tylko poza laguną.
01.04.2021

Konferencja "Wykorzystanie Danych Satelitarnych i Danych Programu Copernicus w Administracji i Sektorze Prywatnym"

Zakład Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii na Uniwersytecie Gdańskim organizuję konferencję online.
26.03.2021

„Moje serce pachnie ropą” - wywiad z Grzegorzem Strzelczykiem, prezesem Lotos Petrobaltic S.A.

„Morskie farmy wiatrowe to tort wielkości 150 mld złotych i nikt nam w przyszłości nie wybaczy, jeśli nie wykorzystamy tego potencjalnego koła zamachowego dla polskiej gospodarki” - mówi Grzegorz Strzelczyk, prezes Lotos Petrobaltic. W naszym wywiadzie rozmawiamy o przyszłości energetyki, potencjale polskich stoczni i planowanych inwestycjach.
20.03.2021

Ebury: Dolar traci, inwestorów nadal kuszą bardziej ryzykowne aktywa

Dotychczasowe trendy na rynku finansowym utrzymywały się również w zeszłym tygodniu. Akcje i instrumenty dłużne zyskiwały, ceny surowców szły w górę, a dolar był słaby, chociaż jego ruchy były nieznaczne. Prezes Jerome Powell jasno wskazał, że Fed w przewidywalnej przyszłości będzie stawiał na stymulowanie gospodarki, a administracja Bidena zdaje się czynić kroki w tym samym kierunku, wywierając presję na EBC i europejskie rządy, by postąpiły podobnie.
15.02.2021

Studia dualne w AGH we współpracy z GAZ-SYSTEM

Senat Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zatwierdził w grudniu 2020 r. program nowych studiów stacjonarnych II stopnia o profilu praktycznym (studia dualne) na kierunku studiów Inżynieria Naftowa i Gazownicza (INiG), prowadzonych wspólnie z GAZ-SYSTEM na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu (WWNiG).
22.01.2021

Hiszpańska policja rozbiła komórki marokańskiej mafii imigracyjnej

Hiszpańska policja we wspólnej operacji z Europolem rozbiła działające w tym kraju komórki imigracyjnej mafii marokańskiej. Zatrzymano 19 osób, w tym w większości Marokańczyków, ale i Hiszpanów - podał dziennik „La Razon”, powołując się na wiarygodne źródła.
14.12.2020

Nielegalni imigranci nadal przybywają na Wyspy Kanaryjskie

Presja migracyjna na Wyspy Kanaryjskie nie zmniejsza się. Od stycznia do listopada na hiszpański archipelag przybyło 20 tys. nielegalnych imigrantów, w tym ponad połowa z Maroka - podaje we wtorek EFE.
09.12.2020

Rekordowa ilość załóg w Polskiej Lidze Żeglarskiej

Rekordowe 43 załogi zgłosiły się do Polskiej Ligi Żeglarskiej 2021. Wszystkie z 24 klubów biorących udział w zeszłorocznych rozgrywkach potwierdziły zaangażowanie na kolejny sezon, a chce dołączyć do nich aż 19 nowych załóg.
20.11.2020

Rozpoczął się proces cięcia wraku Golden Ray. Pojawiły się pierwsze utrudnienia [wideo]

Po długiej serii opóźnień w końcu rozpoczął się proces cięcia wywróconego samochodowca Golden Ray na części za pomocą łańcucha i gigantycznego statku dźwigowego.
09.11.2020

Szef NATO oferuje pomoc w związku trzęsieniem ziemi na Morzu Egejskim

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaoferował w piątek w imieniu Sojuszu pomoc Grecji i Turcji w związku trzęsieniem ziemi na Morzu Egejskim.
30.10.2020

W AGH ruszył polsko-norweski projekt EnerGizerS

Wykorzystanie czystej i ekologicznej energii geotermalnej przy jednoczesnym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla pochodzącego ze spalania paliw kopalnych jest głównym celem projektu badawczego EnerGizerS realizowanego przez polsko-norweskie konsorcjum, na którego czele stoi Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
23.10.2020

Spadek powierzchni lodu morskiego utrudnia niedźwiedziom polowania. Jak długo wytrzymają?

Okresy bez pokrywy lodowej w Arktyce stają się coraz dłuższe – już w latach 40. wydłużą się tak bardzo, że w niektórych rejonach niedźwiedzie polarne nie będą w stanie przetrwać, a w scenariuszu wysokich emisji gazów cieplarnianych pod koniec stulecia doszłoby do tego prawie wszędzie.
14.09.2020

Rozpoczęły się coroczne manewry morskie w cieśninie Ormuz

Siły zbrojne Iranu rozpoczęły dzisiaj organizowane co roku trzydniowe manewry morskie w pobliżu strategicznej cieśniny Ormuz – poinformowała irańska telewizja państwowa.
10.09.2020

Pięć kolejnych łodzi z ponad 200 migrantami przypłynęło na Lampedusę

Pięć łodzi z łącznie ponad 200 migrantami z Tunezji przypłynęło w nocy z poniedziałku na wtorek na włoską wyspę Lampedusa. W tamtejszym ośrodku rejestracji migrantów znajduje się już około tysiąca osób, czyli znacznie więcej niż wynosi jego pojemność.
18.08.2020

Odkrycie wielkiego złóża ropy naftowej na dnie Morza Kaspijskiego

Azerski potentat naftowy SOCAR wraz z norweskim Equinorem potwierdziły odkrycie złoża Karabagh położonego 120 kilometrów od brzegu na wschód od Baku, w azerskim sektorze Morza Kaspijskiego.
23.03.2020

Stocznia Bath Iron Works rozpoczęła budowę kolejnego niszczyciela dla amerykańskiej marynarki

Stocznia Bath Iron Works (BIW) oficjalnie rozpoczęła budowę okrętu USS Louis H. Wilson Jr. (DDG 126) - ogłosiła US Navy. Nowa jednostka będzie pierwszym niszczycielem klasy Arleigh Burke zbudowanym w konfiguracji Flight III.
09.03.2020

Zatwierdzono plan wydobycia wraku samochodowca Golden Ray

Korpus inżynierów amerykańskiej armii udzielił zgody Unified Command (UC) na plan budowy bariery ochronnej środowiska (EPB) wokół uziemionego samochodowca Golden Ray przed jego rozbiciem sekcje i usunięciem.
10.02.2020

Zbliża się moment wydobycia wraku samochodowca Golden Ray

Uszkodzony samochodowiec Golden Ray w pobliżu portu w Brunszwiku w amerykańskim stanie Georgia przechodzi obecnie w fazę usunięcia wraku cztery miesiące po zatonięciu statku. Zając ma się tym firma T&T Salvage z Teksasu.
09.01.2020

Zakończono odciążanie przewróconego samochodowca Golden Ray

Usunięto całe paliwo z samochodowca Golden Ray, który trzy miesiące temu przewrócił w pobliżu portu Brunswick w amerykańskim stanie Georgia.
15.12.2019

Unifeeder przejął singapurskiego armatora Feedertech Group

Unifeeder przejął większościowy pakiet udziałów w singapurskim armatorze feederów - grupie Feedertech Group. Dzięki temu spółka zwiększyła swój globalny zasięg i zbliżyła się do lidera rynku X-Press.
03.12.2019

Polska jakość ceniona na całym świecie - poznajcie MEWO. S.A. (wywiad)

Zaczynali w czasie, kiedy morskie farmy wiatrowe były w Polsce tematem nieznanym. Z pokorą uczyli się od doświadczonych graczy na światowym rynku, co doprowadziło ich do pozycji lidera w polskiej części Morza Bałtyckiego. Kim są ludzie biorący udział we wszystkich najważniejszych projektach energetycznych w Polsce, dlaczego warto inwestować w pracowników i dlaczego zna ich cała światowa branża offshore opowiedział nam Paweł Weiner, prezes zarządu MEWO. S.A.
26.11.2019

Trump: Ambasador Ken Braithwaite nowym sekretarzem marynarki wojennej

Amerykański ambasador w Norwegii, admirał Ken Braithwaite obejmie stanowisko sekretarza Marynarki Wojennej, na które zostanie przeze mnie mianowany - poinformował na Twitterze prezydent Donald Trump. "To człowiek wielkich osiagnięć i sukcesów" - zaznaczył.
25.11.2019

Europejska gospodarka nadal będzie spowalniać. Najbliższe miesiące pokażą, w jakim stopniu odbije się to na wzroście polskiego PKB

Gospodarka europejska hamuje i w najbliższych kwartałach będzie mieć problemy z utrzymaniem dodatniego wzrostu gospodarczego – prognozują analitycy BGK. Głównymi winowajcami są Chiny, których gospodarkę coraz bardziej obciążają napięcia handlowe oraz problemy branży motoryzacyjnej. Te dwa czynniki dotkliwie odczuwają zwłaszcza Niemcy. Pogarszająca się kondycja niemieckiej gospodarki jest głównym źródłem spowolnienia w strefie euro, co przekłada się też na tempo wzrostu polskiego PKB. Najbliższe miesiące pokażą, na ile kraj
19.11.2019

Iran podwyższa ceny paliwa

Władze Iranu podjęły decyzję o racjonowaniu benzyny i o podwyżkach cen paliw - podała w piątek telewizja publiczna. Środki uzyskane z podwyżek będą przeznaczone na pomoc dla 18 mln najbardziej potrzebujących rodzin - oświadczył Mohammad Bagher Nobakht z rządu.
15.11.2019

Rynki czekają na decyzję FOMC w sprawie ewentualnego obniżenia stopy procentowej: raport Ebury

Ubiegły tydzień nie przyniósł zbyt wielu emocji na rynku walutowym, przynajmniej, jeśli chodzi o większość walut G10. Wyjątek stanowił jedynie funt brytyjski.
28.10.2019

Brexit nadal w centrum uwagi: raport Ebury

W mijającym tygodniu rynek walutowy reagował przede wszystkim na wieści natury politycznej. Pozytywny rozwój sytuacji w kontekście negocjacji związanych z Brexitem umożliwił wzrost funta brytyjskiego oraz pomógł umocnić się innym europejskim walutom.
21.10.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się stabilizować a rentowności rosnąć

W najbliższych dniach kurs EUR/PLN może utrzymywać się na poziomie 4,33-4,34 – uważają ekonomiści. Rentowności mogą w tym czasie kontynuować wzrosty, jednak większe ruchy będą zależały od czwartkowego posiedzenia EBC.
07.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i rentowności SPW ustabilizują się w najbliższym czasie

Złoty w najbliższym czasie będzie stabilny wobec euro, ponieważ rynki czekają na nowe informacje z rynków bazowych – uważają ekonomiści. Dochodowość polskich SPW będzie również stabilna – we wrześniu rentowność 10-letnich papierów wyniesie średnio 1,89 proc.
30.08.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty i rentowności mogą się ustabilizować w oczekiwaniu na FED

W środę notowania złotego wobec euro oraz rentowności krajowych SPW mogą się ustabilizować w oczekiwaniu na wieczorną decyzję FED w sprawie polityki pieniężnej - oceniają ekonomiści.
30.07.2019

Gołębia retoryka EBC i dobre dane z USA wsparły aprecjację dolara amerykańskiego

Dobre dane napływające z gospodarki USA w minionym tygodniu, wyższe rentowności amerykańskich papierów dłużnych i sugestia ze strony EBC wskazująca na cięcia stóp procentowych, które mają nadejść we wrześniu, wsparły amerykańską walutę, która zakończyła tydzień umocnieniem względem głównych walut. Mimo że publikacje danych makroekonomicznych dla strefy euro rozczarowały, a w czwartek Europejski Bank Centralny wyrażał się raczej “gołębio”, wspólna europejska waluta w parze z dolarem amerykańskim zdołała zakończyć tydzień na poziom
29.07.2019

Ceny ropy w USA idą w górę; w tle Bliski Wschód i obawy o wzrost gospodarczy

Ceny ropy w USA rosną. Według analityków utrzymujące się napięcie na Bliskim Wschodzie stwarza presję na wzrost cen, która jest z drugiej strony równoważona obawami o perspektywy dla wzrostu gospodarczego na świecie.
26.07.2019

EBC sugeruje, że we wrześniu może dojść do obniżki stóp procentowych

Po czwartkowym spotkaniu Europejskiego Banku Centralnego kurs EUR/USD na moment spadł do najniższego poziomu od dwóch miesięcy. Wspólna europejska waluta zareagowała na sugestie decydentów z EBC, którzy wskazali na gotowość do obniżenia stóp procentowych w celu walki z uporczywie niską inflacją w bloku walutowym.
26.07.2019

Irańska armia: Przejęcie tankowca starał się uniemożliwić brytyjski okręt (wideo)

Brytyjski okręt wojenny, który eskortował płynący pod brytyjską flagą tankowiec Stena Impero, starał się uniemożliwić zatrzymanie statku - oświadczył w sobotę rzecznik irańskiej Gwardii Rewolucyjnej gen. Ramezan Szarif. Informacji tych nie skomentował Londyn.
20.07.2019

AGH Solar Boat kolejny raz na podium w zawodach łodzi solarnych w Monako

Zespół AGH Solar Boat drugi rok z rzędu zajął trzecie miejsce w najbardziej prestiżowych zawodach łodzi solarnych na świecie Monaco Solar & Energy Boat Challenge.
09.07.2019

Ceny ropy lekko w dół - inwestorzy skupiają się na perspektywach dla wzrostu

Ceny ropy w USA spadają - analitycy wskazują, że obawy o perspektywy dla wzrostu światowego PKB biorą górę nad napięciami na Bliskim Wschodzie. Inwestorzy oczekują na przemówienia prezesa Fedu J. Powella i rozwój negocjacji USA-Chiny.
09.07.2019

Iran/ Generał Bagheri: zatrzymanie tankowca nie pozostanie bez odpowiedzi

Zatrzymanie irańskiego tankowca przez władze należącego do Wielkiej Brytanii Gibraltaru nie będzie pozostawione bez odpowiedzi - oświadczył szef sztabu generalnego sił zbrojnych Iranu gen. Mohammad Bagheri, cytowany we wtorek przez półoficjalną agencję Tasnim.
09.07.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może osłabić się wobec euro, a rentowności SPW będą zwyżkować

Złoty może osłabić się wobec euro do poziomu 4,2750 w krótkiej perspektywie – uważają ekonomiści. Rentowności 10-letnich SPW mogą rosnąć do poziomu 2,40 proc.
19.06.2019

Najnowsze rozwiązania technologiczne w branży morskiej i logistycznej na konferencji SeaTech w Gdańsku (foto, wideo)

Najnowsze rozwiązania technologiczne, dotychczasowe doświadczenia i wyzwania na przyszłość w branży morskiej i logistycznej. To główne tematy konferencji SeaTech, która we wtorek odbyła się w Gdańsku. Eksperci rozmawiali o przemianach w czterech głównych obszarach: portach, offshore, branży stoczniowej i logistycznej. Autorskie rozwiązania zaprezentowały także startupy z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.
19.06.2019

Iran: Władze wysłały ekspertów na jeden z zaatakowanych tankowców

Władze Iranu wysłały ekspertów na norweski statek Front Altair, jeden z dwóch tankowców zaatakowanych w czwartek w Zatoce Omańskiej, by sprawdzić, czy ewakuowana z jednostki załoga może już na nią powrócić - poinformowały irańskie władze portowe.
15.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty ma szanse umacniać się w kolejnych tygodniach

Złoty może umacniać się w kolejnych tygodniach do poziomu 4,15-4,20 zł - oceniają analitycy. Ich zdaniem rentowności na rynkach bazowych mogą spadać, jeżeli presja na obniżki stóp przez FED będzie się umacniać.
12.06.2019

SeaTech – II edycja konferencji branży morskiej i logistycznej

We wtorek 18 czerwca w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER odbędzie się konferencja poświęcona tematyce branży morskiej i logistycznej, która wpisuje się w obszar Inteligentnej Specjalizacji Pomorza ISP 1. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z prezentacjami start-upów oraz podsumowania najnowszych rozwiązań technologicznych. Współorganizatorem wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.
11.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty ma szanse się umacniać, rentowności SPW mogą dalej spadać

Złoty w krótkiej perspektywie ma potencjał do umocnienia się wobec euro. Jeśli USA wprowadzą w poniedziałek cła na towary z Meksyku, złoty może się osłabić do euro w okolice 4,28 - uważa główny ekonomista Banku Pocztowego, Monika Kurtek. Rentowności SPW będą dalej spadać.
08.06.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może umocnić się wobec euro, a rentowności SPW będą spadać

Złoty w krótkiej perspektywie może nieznacznie umocnić się wobec euro do poziomu 4,26-4,27 – uważają ekonomiści. Rentowności 10-letnich SPW mogą spadać do co najmniej poziomu 2,40 proc.
07.06.2019

Francja: Trzy osoby nie żyją w wyniku wywrócenia się dmuchanego kajaka na Renie (wideo)

Trzy osoby, w tym mała dziewczynka, utonęły w czwartek w wyniku wywrócenia się dmuchanego kajaka na Renie w rejonie śluzy w Gerstheim w północno-wschodniej Francji - podały lokalne władze. Druga dziewczynka jest poszukiwana.
31.05.2019

SeaTech – II edycja konferencji branży morskiej i logistycznej

W Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER 18 czerwca odbędzie się konferencja poświęcona tematyce branży morskiej i logistycznej, która wpisuje się w obszar Inteligentnej Specjalizacji Pomorza ISP 1. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z prezentacjami start-upów oraz podsumowania najnowszych rozwiązań technologicznych. Współorganizatorem wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
29.05.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może poruszać się wąskim zakresie wobec euro, rentowności SPW stabilne

EUR/PLN w najbliższym czasie może oscylować w przedziale 4,28-4,31 – uważają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności 10-letnich SPW będą stabilne.
27.05.2019

40 lat temu zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski - dowódca szczęśliwego statku

2 maja 1979 r. na St. Croix - wyspie odkrytej przez Kolumba - zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski; pod jego wojennym dowództwem "Batory" zyskał miano "lucky ship" (szczęśliwy statek). Choć pisał o nim m.in. autor "Znaczy Kapitan" Karol Olgierd Borchardt, jest dziś niemal zapomniany.
02.05.2019

Iran ostrzega USA przed konsekwencjami blokowania jego eksportu ropy

USA muszą być przygotowane na konsekwencje ewentualnej próby uniemożliwienia Iranowi eksportowania ropy i korzystania z cieśniny Ormuz - oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif.
25.04.2019

Europejskie waluty zyskują - komentarz Ebury

Środa przyniosła umocnienie funta brytyjskiego, polskiego złotego i pozostałych płynnych walut regionu. Nieźle radziło sobie również euro. We wzrostach wspomnianym walutom pozwoliła m.in. słabość dolara amerykańskiego.
11.04.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty się umacnia; jest szansa na spadek rentowności na długim końcu

Złoty może się umocnić do 4,26-4,27 wobec euro - uważają ekonomiści. Ich zdaniem jest szansa na spadek rentowności SPW na długim końcu krzywej i zawężenie spreadu do bunda.
10.04.2019

Rynek przygotowuje się do istotnych wydarzeń

Środa jest ważna zarówno dla funta brytyjskiego, jak i głównej pary walutowej. Informacje z zakresu polityki, polityki monetarnej oraz odczyty makro nie pozostaną bez wpływu również na wycenę polskiego złotego, który w ostatnim czasie radzi sobie dość dobrze.
10.04.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabić, ale pozostanie w przedziale 4,29-4,31 za euro

Złoty może się w najbliższym czasie osłabić, jednak pozostanie w przedziale 4,29-4,31 za euro - ocenił Wojciech Stępień, ekonomista BGŻ BNP Paribas. Dodał, że presję na spadek rentowności polskich obligacji na długim końcu krzywej wywiera umocnienie papierów na rynkach bazowych.
28.03.2019

Gołębia retoryka EBC zaskoczyła rynek. Euro i złoty w dół

W czwartek po południu euro osłabiło się o ok. 1% w relacji do dolara amerykańskiego, tym samym schodząc do najniższego poziomu od połowy 2017 roku. Zmiany na głównej parze wpłynęły negatywnie również na złotego. Za osłabieniem wspólnej europejskiej waluty stało spotkanie EBC, którego decydenci wyrazili dużo bardziej „gołębie” stanowisko w kwestii perspektyw gospodarek strefy euro niż oczekiwał tego konsensus.
08.03.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Uwaga inwestorów skupiona na EBC, posiedzenie RPP bez wpływu na złotego

W czwartek najważniejsze dla rynku walutowego będzie posiedzenie EBC - oceniają ekonomiści. Dodają, że posiedzenie RPP nie przyniosło zmian w retoryce i nie wpłynęło na złotego, choć nowe projekcje makroekonomiczne umocniły nieco krajowe obligacje.
07.03.2019

Zmarł prof. Krzysztof Birkenmajer, wybitny polarnik i geolog

Zmarł prof. Krzysztof Birkenmajer – wybitny geolog, autor setek prac naukowych, uczestnik 23 wypraw naukowych na Spitsbergen, Antarktydę i Grenlandię, członek PAN i PAU. Korzystając z przywileju odkrywców, na samej Antarktydzie wprowadził ponad 200 polskich nazw geograficznych.
26.02.2019

Załoga AGH Pogorią przepłynęła Morze Śródziemne w 100-lecie uczelni

Prawie 300 mil morskich Morza Śródziemnego przepłynęła załoga Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w 100-lecie tej uczelni. Rejs żaglowcem Pogoria trwał tydzień.
23.02.2019

Koncepcja Programowa dla S19 będzie gotowa w II kwartale br.

W II kwartale br. gotowa ma być Koncepcja Programowa odcinka S19 Rzeszów Południe-Babica. Wykonawca dokumentu, który miał być gotowy w lutym br., musi przeanalizować alternatywny wariant przebiegu tunelu, który ma powstać na tym odcinku – poinformowała PAP rzecznik prasowa oddziału GDDKiA Joanna Rarus.
22.02.2019

Gigantyczny napis 100 AGH wykonany na morzu przez żaglowiec Pogoria

W nocy ze środy na czwartek żaglowiec szkoleniowy STS Pogoria przepłynął trasę w kształcie napisu „100 AGH” na wodach Morza Śródziemnego. Frazę można było zobaczyć dzięki zapisom sygnału GPS.
21.02.2019

Otwarcie rządu w USA nie pomogło dolarowi

Amerykańska waluta zakończyła tydzień na minusie, co powiązać można ze zmianą sentymentu do ryzyka. W ubiegłym tygodniu dobrze radził sobie funt, który w relacji do głównych walut i złotego zyskał ponad 2%.
28.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN w konsolidacji; dług czeka na EBC i aukcję MF

Eurozłoty pozostaje w konsolidacji, co w najbliższym czasie nie powinno się zmienić - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, polskie obligacje pozostają pod wypływem czynników globalnych, a te nie są korzystne. Dodają, że najważniejsze dla rynku długu będą czwartkowe posiedzenie EBC i piątkowa aukcja MF.
21.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty pozostanie stabilny, SPW mogą kontynuować korektę przed aukcją MF

Złoty w najbliższym czasie pozostanie odporny na wpływ czynników krajowych i zagranicznych, a EUR/PLN utrzyma się w przedziale 4,28-4,30 - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem korekcyjne wzrosty rentowności polskich obligacji mogą być kontynuowane w oczekiwaniu na czwartkową aukcję MF.
18.01.2019

Hiszpania: Rozbito gang przerzucający nielegalnych migrantów

Hiszpańska policja rozbiła w środę mafijną grupę przerzucającą do Europy nielegalnych migrantów z Afryki Północnej. Do popołudnia zatrzymano ośmiu członków gangu; trzech z nich usłyszało już zarzuty.
09.01.2019

EBC obniża prognozy wzrostu gospodarczego

Podczas ostatniego spotkania Europejski Bank Centralny potwierdził, że wraz z końcem grudnia program luzowania ilościowego zostanie zakończony. Euro doświadczyło jednak osłabienia ze względu na sugestie, że perspektywa pierwszej od 2011 r. podwyżki stóp procentowych jest prawdopodobnie dość odległa.
14.12.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Draghi lekko obniżył kurs eurodolara; wyceny SPW pozostaną wysokie

Czwartkowa konferencja prezesa EBC, wskazana jako najważniejsze wydarzenie tygodnia spowodowała lekki spadek kursu EUR/USD, na który jednak nie zareagował eurozłoty. Eksperci rynku długu wskazują, że wysokie wyceny polskich obligacji mogą się utrzymać w najbliższym czasie.
13.12.2018

Rynek czeka na EBC

Ostatnie spotkanie Europejskiego Banku Centralnego w tym roku może przynieść istotne rozstrzygnięcia. Co stanie się z euro? Dziś uwaga inwestorów skupi się na spotkaniu i konferencji prasowej Europejskiego Banku Centralnego. Rynek zdaje się oczekiwać dość gołębiego przekazu ze strony Banku. Niewykluczone, że EBC – uwzględniając ostatnie rozczarowujące dane o aktywności i bazowej dynamice cen – obniży projekcje wzrostu gospodarczego i inflacji. Niektórzy obserwatorzy oceniają również, że ton prezesa Draghiego może być nieco mniej
13.12.2018

COP24: Raport PKEE o ewolucji i zmianach polskiej energetyki

Digitalizacja, dywersyfikacja i decentralizacja, efektywność energetyczna i elektryfikacja - to główne trendy w energetyce, wskazane w raporcie „Energetyki na drodze innowacji” Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, przedstawionym w środę na szczycie COP24.
06.12.2018

Ropa w USA tanieje, a producenci ropy wysyłają mieszane sygnały

Ropa w USA nadal tanieje, po tym gdy w ub. tygodniu straciła 2,2 proc. Na rynkach trwa analiza mieszanych sygnałów docierających od producentów ropy - podają maklerzy.
29.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: USD/PLN może przekroczyć 3,80, jeśli dane o PKB USA zaskoczą pozytywnie

Eurozłoty w najbliższych dniach powinien pozostać stabilny, natomiast kurs USD/PLN może wzrosnąć, jeżeli dane o tempie wzrostu PKB USA w III kwartale 2018 roku pozytywnie zaskoczą - oceniają eksperci. Dodają, że rentowności polskich obligacji powinny oscylować w okolicach obecnych poziomów.
25.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Kurs EUR/PLN nie powinien przekroczyć 4,32; SPW drożeją przed aukcją

Kurs EUR/PLN w najbliższych dniach nie powinien przekroczyć granicy 4,32 - oceniają eksperci. Dodają, że przed aukcją obligacji - zaplanowaną na piątek -widać zwiększony popyt na krajowe papiery skarbowe.
24.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty może się osłabiać; spadki rentowności wyhamują

Złoty może w najbliższych dniach tracić na wartości i podążać w relacji do euro w kierunku istotnych poziomów 4,33-34 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, potencjał do dalszego spadku rentowności krajowych SPW wyczerpuje się.
23.10.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN pozostanie blisko 4,31; rentowności korekcyjnie spadają

Złoty pozostanie do końca tygodnia w okolicy 4,31 za euro, a najważniejsze dla rynków będzie posiedzenie EBC i nowe projekcje makroekonomiczne banku - oceniają ekonomiści. Dodają, że środowe spadki rentowności polskich obligacji mogą być jedynie korektą w trendzie wzrostowym.
12.09.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.