• <
urząd_morski_gdynia_2021

Rynki czekają na decyzję FOMC w sprawie ewentualnego obniżenia stopy procentowej: raport Ebury

ew/Ebury

28.10.2019 13:18 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Rynki czekają na decyzję FOMC w sprawie ewentualnego obniżenia stopy procentowej: raport Ebury
Rynki czekają na decyzję FOMC w sprawie ewentualnego obniżenia stopy procentowej: raport Ebury - GospodarkaMorska.pl

Ubiegły tydzień nie przyniósł zbyt wielu emocji na rynku walutowym, przynajmniej, jeśli chodzi o większość walut G10. Wyjątek stanowił jedynie funt brytyjski.

W ostatnich dniach funt szterling utracił część zysków, które waluta ta zdołała wypracować przez ostatnie kilka tygodni. Perspektywa ogłoszenia przyspieszonych wyborów stłumiła możliwość akceptacji porozumienia ws. Brexitu przez brytyjski parlament.

Stabilizację indeksów aktywności biznesowej PMI w strefie euro przyćmiła z kolei ostatnia wypowiedź prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego. Ustępujący przewodniczący EBC dość pesymistycznie ocenił w niej sytuację gospodarczą strefy euro. Tym samym wspólna europejska waluta, podobnie jak funt szterling, doświadczyła osłabienia w parze z dolarem amerykańskim.
Lepiej radziły sobie waluty gospodarek wschodzących. Wzrostom w tej grupie przewodził real brazylijski, którego aprecjacja wynikała z akceptacji przez tamtejszy Senat reformy systemu emerytalnego.

W tym tygodniu kluczowymi wydarzeniami będą decyzje największych banków centralnych. Najważniejsze będzie oczywiście spotkanie amerykańskiej Rezerwy Federalnej w środę 30 października, podczas którego decydenci zgodnie z oczekiwaniami powinni po raz kolejny obniżyć stopy procentowe. Bliżej końca tygodnia poznamy również decyzję Banku Japonii oraz Banku Kanady, a na zakończenie tygodnia w piątek po południu poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy.

PLN
Polski złoty w minionym tygodniu radził sobie całkiem dobrze, zwłaszcza biorąc pod uwagę spadek głównej pary. Ostatnie dni przyniosły dwa istotne odczyty z naszej gospodarki. Najnowsze dane o sprzedaży detalicznej rozczarowały, wpisując się w trend obserwowanego w ostatnich miesiącach stosunkowo łagodnego spowolnienia w tej branży i raczej nie powinny one budzić przesadnych obaw.
Poznaliśmy również symbolicznie istotną informację z polskiego rynku pracy - stopa bezrobocia we wrześniu spadła do 5,1%, tym samym schodząc do kolejnego najniższego poziomu od 29 lat.

W najbliższym tygodniu uwaga inwestorów zainteresowanych polskim złotym skupi się przede wszystkim na informacjach zewnętrznych.
Warto będzie również obserwować czwartkowy odczyt inflacji CPI w Polsce w październiku
– pomimo, że jego publikacja raczej nie przełoży się na wzrost zmienności złotego.

GBP
Boris Johnson wezwał Izbę Gmin do przeprowadzenia przyspieszonych wyborów parlamentarnych w dniu 12 grudnia br. Niemniej, uwzględniając opór ze strony Partii Pracy jego wniosek najpewniej nie uzyska wymaganego poparcia 2/3 członków niższej izby parlamentu.
Informacje o tym, że Unia Europejska zgadza się na elastyczne wydłużenie terminu Brexitu o 3 miesiące przynajmniej w krótkim terminie odsuwają groźbę Brexitu bez umow. Kalendarz ekonomiczny dla Wielkiej Brytanii w tym tygodniu nie obfituje w istotne publikacje z brytyjskiej gospodarki. W połączeniu z impasem w Izbie Gmin powinno pozwolić funtowi brytyjskiemu na chwilę spokoju w najbliższych dniach, w porównaniu z poprzednimi tygodniami charakteryzującymi się dużą zmiennością.

EUR
Ostatni odczyt wskaźników PMI dla strefy euro pokazał lekki wzrost aktywności biznesowej, co wskazuje, że dynamika wzrostu w strefie euro ustabilizowała się na poziomie cechującym się, bardzo niewielką, ale jednak ekspansją. Na losach wspólnej europejskiej waluty w minionych dniach zaważyła dość przygnębiająca ocena sytuacji gospodarek strefy euro wyrażona przez ustępującego przewodniczącego EBC, Mario Draghiego.

W tym tygodniu również poznamy serię istotnych publikacji makroekonomicznych dla stref euro, w tym między innymi dane z rynku bezrobocia we wrześniu, dane o inflacji w październiku i dane o dynamice PKB w trzecim kwartale br. W ostatnim czasie oczekiwania w stosunku do informacji z gospodarek strefy euro są tak niewielkie, że dane nawet nieznacznie lepsze od spodziewanych mogą zaowocować aprecjacją euro. Naszym zdaniem większe znaczenie dla euro powinno mieć jednak środowe spotkanie Rezerwy Federalnej.

USD
Ubiegły tydzień nie obfitował w publikacje makroekonomiczne z USA. W trakcie tego spokojnego okresu, rynki reagowały na postrzegane rosnące prawdopodobieństwo możliwości zawarcia przez USA oraz Chiny porozumienia dot. handlu, co pozwoliło na kontynuację wzrostów rynku akcji. W obliczu wzrostu rynkowego apetytu na ryzyko zachowanie dolara amerykańskiego w ostatnich dniach było niejednoznaczne. Dolar umocnił się w relacji do większości walut G10, podczas gdy w relacji do sporej części walut gospodarek wschodzących amerykańska waluta notowała spadki.

W tym tygodniu uwaga rynku będzie skupiona na środowym spotkaniu Rezerwy Federalnej. Podobnie jak konsensus rynkowy oczekujemy, że decydenci FOMC postanowią obciąć stopy procentowe, przy czym spodziewamy się, że komunikat towarzyszący tej decyzji okaże się raczej “jastrzębi” – wygląda na to, że od czasu ostatniego spotkania Fedu ryzyka dla perspektyw zmalały. W krótkim okresie może to przynieść umocnienie dolara amerykańskiego.

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.