• <

Chiny wciąż przeżywają boom handlowy

08.06.2021 16:13 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Chiny wciąż przeżywają boom handlowy - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port Shenzhen

Eksport Chin ponownie wzrósł w maju, choć w wolniejszym tempie niż w poprzednim miesiącu. Napędzany był silnym globalnym popytem, ponieważ więcej gospodarek na całym świecie zostało otwarte. Import wzrósł, stymulowany przez rosnące ceny surowców.

Eksport wzrósł w maju o prawie 28 proc. w przeliczeniu na dolary w porównaniu z rokiem poprzednim, słabiej niż prognozowano i poniżej tempa z kwietnia, ale wciąż znacznie powyżej historycznych stóp wzrostu. Import wzrósł o 51,1 proc., w najszybszym tempie od marca 2010 roku, pozostawiając nadwyżkę handlową w wysokości 45,5 mld dolarów za miesiąc.

Ożywienie w globalnej gospodarce będzie dalej trwać

Zagraniczny popyt na chińskie towary utrzymywał się na wysokim poziomie, ponieważ gospodarki od Wielkiej Brytanii po USA wyszły z wielomiesięcznej blokady. Wzrósł również eksport na rynki wschodzące, takie jak Indie i Azja Południowo-Wschodnia, które odnotowały odrodzenie po epidemii Covid-19. Eksport Korei Południowej, która jest sternikiem światowego handlu, wzrósł najbardziej od maja 1988 roku, co oznacza, że globalne ożywienie dalej się umacnia.

– To wciąż całkiem zdrowy zestaw liczb – powiedział w wywiadzie dla Bloomberg TV Jonathan Cavenagh, starszy strateg rynkowy w Informa Global Markets. – Wiemy, że globalny popyt wciąż się ożywia i ten trend prawdopodobnie utrzyma się pod koniec drugiego kwartału i w trzecim kwartale, gdy główne rozwinięte gospodarki wyjdą z lockdownu.

Eksport do USA zmniejszył się, choć nadal rósł w zdrowym tempie około 21 proc., podczas gdy dostawy do Unii Europejskiej spowolniły do 13 proc. wzrostu. Drugi miesiąc z rzędu zakupy dokonywane przez hinduskie firmy wzrosły o ponad 100 proc..

Nastąpiła również zmiana kategorii napędzających wzrost eksportu. Wzrosła sprzedaż sprzętu AGD i oświetlenia, natomiast o ponad 41proc. spadły towary tekstylne, w tym maski i odzież ochronna.

– Chiński eksport utrzyma dobrą dynamikę w pierwszej połowie roku – powiedział w zeszłym tygodniu Gao Feng, chiński rzecznik Ministerstwa Handlu.

Więcej żelaza i miedzi trafia do Chin

Wyższe ceny surowców i ubiegłoroczna niska baza nadal napędzały import. Silne ożywienie gospodarki po pandemii pobudziło popyt na towary, a także przyczyniło się do wzrostu ich cen. Import rudy i koncentratu żelaza wzrósł o 85,5 proc. wartościowo w pierwszych pięciu miesiącach roku, ale tylko o 6 proc. wolumenowo. Import rudy i koncentratu miedzi wzrósł o 54,5 proc. wartościowo, ale tylko o 6,4 proc. wolumenowo. 

Te rekordowe ceny podnoszą koszty dla firm. Niedawno rząd zintensyfikował kampanię mającą na celu poskromienie cen i ograniczenie presji inflacyjnej.

Dane mogły być zniekształcone przez mniejszą liczbę dni roboczych w maju z powodu pięciodniowego święta pracy. Od końca maja wystąpiły również zakłócenia w jednym z najbardziej ruchliwych portów w Chinach z powodu epidemii Covid-19, która mogła mieć wpływ na dane.

– Eksport zaskoczył nieco mniejszym wzrostem, być może ze względu na przypadki infekcji koronawirusem w prowincji Guangdong, które spowolniły obroty w portach Shenzhen i Guangzhou - powiedział Zhang Zhiwei, główny ekonomista w Pinpoint Asset Management. – Ryzyko zakłócenia łańcucha dostaw rośnie, a ceny eksportowe i koszty wysyłki prawdopodobnie wzrosną, ponieważ Guangdong odgrywa kluczową rolę w globalnym łańcuchu dostaw – dodał.

Chińskie ceny fabryczne w maju prawdopodobnie wzrosły o 8,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, zgodnie z medianą szacunków przed danymi, które mają się pojawić w środę. Byłby to najszybszy wzrost od 2008 roku.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.