• <

Wynik wyszukiwania - "PSL" - Wiadomości

Nowi ministrowie w rządzie Tuska

Premier Donald Tusk ogłosił dziś zmiany w rządzie. Zmieni się kierownictwo czterech ministerstw, w tym dwóch bezpośrednio związanych z gospodarką.
10.05.2024

1,3 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej przyznane spółce Ocean Winds. EDP umacnia swoje inwestycje w Australii

Australijski rząd przyznał Ocean Winds, spółce joint venture EDP Renewables i Engie zajmującej się morską energetyką wiatrową, licencję na potencjalny rozwój do 1,3 GW u wybrzeży Gippsland. Ta inwestycja na południowo-wschodnim wybrzeżu Australii wzmacnia zaangażowanie EDP w tym kraju.
05.05.2024

Zdaniem strony ukraińskiej tranzyt zboża w znakomitej większości nie odbywa się już przez Polskę tylko przez Morze Czarne

Większość postulatów protestujących rolników została spełniona - ocenił w środę na konferencji prasowej w Narwi (Podlaskie) wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Apelował przy tym o nieupolitycznianie obecnego protestu w siedzibie ministerstwa rolnictwa.
03.04.2024

Czy prosty wynalazek z Polski zrewolucjonizuje transport, magazynowanie i instalację wiatraków na morzu?

Jedną z wymagających części procesu instalacji wiatraków na morzu jest dostarczenie na odpowiednie miejsce ich elementów. Pomysł, nad którym pracuje Fairplay Towage Polska, może znacznie ułatwić to zadanie.
14.03.2024

Komisja ds. służb specjalnych zapoznała się z informacją o ochronie infrastruktury krytycznej

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapoznała się z informacją o stanie ochrony infrastruktury krytycznej kraju, jako istotnego elementu bezpieczeństwa państwa - poinformował w czwartek PAP jej przewodniczący Marek Biernacki (PSL- TD).
07.03.2024

Kandydat na prezydenta Elbląga Michał Missan z planami dotyczącymi elbląskiego portu

Michał Missan, który jest obecnie wiceprezydentem Elbląga, poinformował, że jego kampania będzie prowadzona pod hasłem wyborczym "Tylko Elbląg". Zaprezentował też pierwsze z "konkretów", które obiecał spełnić, jeśli wygra. Jednym z poruszanych przez niego tematów były plany dotyczące elbląskiego portu.
27.02.2024

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

W obecności najważniejszych dowódców formacji Wojska Polskiego nowy wicepremier przejął obowiązki od swojego poprzednika na tym stanowisku, Mariusza Błaszczaka. Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany 12 grudnia 2023 roku przez Sejm RP, a 13 grudnia zaprzysiężony na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej. 13 grudnia w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku szefa resortu.
13.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz kandydatem na wicepremiera i szefa MON w nowym rządzie

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL i minister pracy i polityki społecznej w latach 2011-2015, kandydatem na szefa resortu obrony narodowej w trzecim gabinecie Donalda Tuska; ma być również wicepremierem.
12.12.2023

Dariusz Klimczak kandydatem na ministra infrastruktury w rządzie Donalda Tuska

Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Dariusz Klimczak jest kandydatem na ministra infrastruktury w rządzie Donalda Tuska.
12.12.2023

Do Sejmu wpłynął wniosek D. Tuska o wybór składu Rady Ministrów. Kto zostanie ministrem infrastruktury?

We wtorek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wpłynął wniosek premiera Donalda Tuska o wybór składu Rady Ministrów.
12.12.2023

Tusk: po zaprzysiężeniu nowy rząd zbada sprawę "dzierżawy portu w Gdyni"

Donald Tusk po spotkaniu z kandydatami na ministrów zapowiedział, że po zaprzysiężeniu nowy rząd będzie badał m.in. "dzierżawę portu w Gdyni".
08.12.2023

Sejmowa komisja chce unieważnienia przetargu na terminal zbożowy w Porcie Gdynia

Komisja rolnictwa i rozwoju wsi wzywa Prezesa Rady Ministrów do podjęcia działań, prowadzących do unieważnienia postępowania konkursowego w sprawie wydzierżawienia terminala zbożowego w Porcie Gdynia – poinformował przewodniczący tej komisji Mirosław Maliszewski.
07.12.2023

Współprzewodnicząca Zielonych: zobowiązania międzynarodowe w sprawie energetyki jądrowej będą utrzymane

Jesteśmy sobie w stanie poradzić bez energii jądrowej, ale wszystkie zobowiązania międzynarodowe, które zostały poczynione przez obecny rząd, będą utrzymane – zapewniła w niedzielę w Poznaniu współprzewodnicząca Partii Zieloni Urszula Zielińska.
05.11.2023

Polska firma zbuduje największą morską farmę wiatrową na świecie

Konsorcjum pod przewodnictwem Grupy Kapitałowej Respect Energy Holding planuje wybudować największą morską farmę wiatrową na świecie. Jej moc zainstalowana ma wynosić blisko 6 GW.
21.08.2023

Australia. Znaleziony na plaży obiekt to prawdopodobnie fragment indyjskiej rakiety

Cylindryczny obiekt wielkości małego samochodu został znaleziony w niedzielę plaży miasteczka Green Head na zachodzie Australii. Możliwe, że jest fragmentem indyjskiej rakiety - poinformowała we wtorek agencja AP.
18.07.2023

Royal Navy testuje autonomiczne jednostki nawodne, mające wzmocnić zdolności przeciwminowe

Morskie służby Wielkiej Brytanii chcą sprawdzić możliwości wykorzystania autonomicznych pojazdów nawodnych (Unmanned Surface Vehicle, USV) i podwodnych (Autonomus Underwater Vehicle, AUV) do działań w zakresie zwalczania obiektów niebezpiecznych znajdujących na wodzie jak i pod wodą. Ma to być rozwój przełomowych technologii, które rozwiną potencjał Royal Navy w zakresie wykorzystania pojazdów bezzałogowych, biorąc przykład z wielu państw, w tym Polski.
04.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Rząd proponuje 100 mln zł na dokapitalizowanie portu w Elblągu. Władze sprzeciwiają się pomysłowi, by portem zarządzało państwo

W sobotę odbyła się konferencja prasowa na temat rozwoju i dokapitalizowania portu w Elblągu. Rząd proponuje, by to państwo zarządzało portem. Przeciwnego zdania są jednak władze miasta.
06.06.2023

Sejmik województwa przyjął stanowisko ws. portu w Elblągu

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyjął we wtorek głosami koalicji KO-PSL stanowisko, w którym domaga się dokończenia inwestycji polegającej na połączeniu portu w Elblągu z Morzem Bałtyckim.
31.05.2023

Prezes PGE: na dostosowanie ciepłownictwa do pakietu "Fit for 55" potrzeba ok. 400 mld zł

Na dostosowanie sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce do pakietu "Fit for 55" potrzeba ok. 400 mld zł - poinformował we wtorek prezes PGE i PTEZ Wojciech Dąbrowski podczas IV Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym (woj. lubelskie).
30.05.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Sejm. Rozpatrzono informacje nt. prac nad projektem nowelizacji ustawy o pracy na morzu

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła w środę informacje na temat stanu prac nad projektem nowelizacji ustawy o pracy na morzu. Na jakim etapie procedowana jest ustawa ma zostać podane do końca lipca.
24.05.2023

Były szef gabinetu Lecha Kaczyńskiego: projekt rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny

Powrót do realizacji projektu rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny. Doprowadzenie do tego, żeby ten rurociąg powstał to jeden z najważniejszych elementów polskiego bezpieczeństwa energetycznego - mówił w TVP Info b. szef gabinetu śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Robert Draba.
21.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Dopóki nie będzie sankcji ze strony UE, Rosja wciąż ma możliwość importu LPG

Rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o LPG z Rosji powiedział, że "nie ma sankcji na poziomie unijnym na import gazu LPG z Rosji. Dopóki takich sankcji na poziomie unijnym nie będzie, to faktycznie jest możliwość importu tego towaru".
06.05.2023

Witkowski: modernizacja polskiej floty w pełni

W małej stoczni Visentini koło Chioggi na północy Włoch stoi prawdziwy olbrzym: ma 216 metrów długości, osiem pokładów, pomieści 150 ciężarówek i 200 samochodów osobowych oraz tysiąc pasażerów. Zwodowany został na początku kwietnia, obecnie trwają prace wykończeniowe. Obserwowała je na miejscu polska delegacja. – To jest początek dużego procesu modernizacyjnego Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – powiedział PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
21.04.2023

K. Ciecióra: Naszą propozycją jest zniesienie zakazu połowu dorsza w Bałtyku

"Naszą podstawową i stale obowiązującą propozycją jest zniesienie zakazu połowu dorsza w Bałtyku. Ta decyzja jest główną przyczyną większości problemów rybaków” – powiedział podczas Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.
11.04.2023

Pożar kutra rybackiego w Tacomie

Straż Przybrzeżna Stanów Zjednoczonych, Agencja Ochrony Środowiska (EPA) oraz Straż Pożarna w Tacoma kontynuują działania związane z pożarem, który wybuchł na statku rybackim Kodiak Enterprise, podczas gdy był on zacumowany w Trident Seafoods na szlaku wodnym Hylebos w Tacomie, w stanie Washington.
11.04.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

PSL: poprzemy rządowy projekt dot. ustawy wiatrakowej, zwanej 10H

Podczas czwartkowego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. energii odnawialnej zaapelowaliśmy do premiera, o jak najszybsze odblokowanie energii wiatrowej i zliberalizowanie zasady 10H - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jest nasz projekt i projekt rządowy; deklarujemy jego poparcie - dodał.
01.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Otwarcie Baltic Pipe. Jak uruchomienie gazociągu komentują politycy?

Już dzisiaj (27 września) symbolicznie uruchomiono przesył w gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie). Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Co o gazociągu Baltic Pipe mówili politycy z kraju i ze świata?
27.09.2022

Wróblewski: przekop Mierzei jest jedną z najważniejszych strategicznych inwestycji dla Elbląga

Przekop Mierzei Wiślanej jest dla Elbląga jedną z najważniejszych, strategicznych decyzji. Wartość dotychczasowych inwestycji infrastrukturalnych i portowych, zrealizowanych przez samorząd, to ponad 100 mln zł - podkreślił w środę prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Zaapelował do rządu o pogłębienie 900 metrów toru dostępowego do portu w Elblągu.
14.09.2022

Ciecióra: będzie nowelizacja ustawy, na podstawie której mają być wypłacane rekompensaty dla rybaków rekreacyjnych

Z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa dojdzie do nowelizacji ustawy, na podstawie której mają być wypłacane rekompensaty dla rybaków rekreacyjnych – zapowiedział we wtorek w Sejmie wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. Rekompensaty te związane są zakazem połowu dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego.
13.09.2022

PSL: branża wodno-kanalizacyjna może za chwilę przeżywać potężny kryzys

Branża wodno-kanalizacyjna może za chwilę przeżywać potężny kryzys; dyskutując z przedstawicielami Wód Polskich oraz ministerstwa infrastruktury szukamy rozwiązań dla poprawy systemu taryfikacyjnego, ale przede wszystkim dlatego, by system się nie załamał - powiedział poseł Marek Sawicki (PSL).
13.09.2022

Zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2022

Od piątku, 26 sierpnia do poniedziałku, 29 sierpnia na Ołowiance i wzdłuż nabrzeży Motławy odbędzie się międzynarodowy Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2022. Do Gdańska przypłyną tradycyjne żaglowce, w tym m.in. z Finlandii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Szwecji oraz oczywiście Polski. Jak co roku podczas Baltic Sail nie zabraknie muzyki szantowej, atrakcji dla najmłodszych w strefie edukacyjnej oraz inscenizacji historycznych z udziałem rekonstruktorów.
26.08.2022

PSL: Wody Polskie do likwidacji. Szef przedsiębiorstwa do dymisji

Wody Polskie do likwidacji, bo nie realizują swoich obowiązków, a to, co mają robić, robią z opieszałością, nie uwzględniając tego, co wymaga dzisiaj rynek - mówił w czwartek poseł PSL Jarosław Rzepa.
18.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Parlamentarzyści PO, PSL i Lewicy oraz władze samorządowe Elbląga: nie dopuścimy by PiS przejął port

Władze Elbląga i parlamentarzyści PO, PSL i Lewicy nie zgadzają się, by rząd przejął port komunalny w Elblągu, który ma być beneficjentem kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Wskazują też, że pogłębienie 900 metrowego odcinka toru wodnego do nabrzeża portu musi sfinansować Skarb Państwa.
25.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Gróbarczyk: Politechnika Morska będzie pierwszą taką politechniką w kraju

"To będzie pierwsza Politechnika Morska w naszym kraju. Na świecie istnieją, ale myślę, że wszystkie inne zostaną przyćmione przez Politechnikę Morską w Szczecinie" – powiedział w poniedziałek w Szczecinie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
30.05.2022

Kowalczyk: wielkim wyzwaniem jest zapewnienie stabilnej wymiany towarowej z Ukrainą

Wielkim wyzwaniem jest zapewnienie stabilnej wymiany towarowej z Ukrainą m.in. w zakresie tworzenia nowych kanałów dystrybucyjnych — powiedział w Toruniu wicepremier Henryk Kowalczyk. Ocenił, że świat musi znaleźć odpowiedź w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu.
30.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Kosiniak-Kamysz: Gazociąg Jamalski powinien być w przejęty przez Polskę, może dostarczać gaz z zachodnich portów

Polska powinna natychmiast przejąć wszystkie udziały w Gazociągu Jamalskim. To jest zadanie dla rządu - stwierdził w czwartek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
28.04.2022

Politechnika Morska w Szczecinie – jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie. Uczelnia powstanie na bazie istniejącej Akademii Morskiej w Szczecinie. Swoje kadencje kontynuować będą w ramach Politechniki rektor, senat, rada i kolegium elektorów.
15.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Sejm przyjął poprawki Senatu w projekcie ustawy o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie

Poprawki Senatu do projektu ustawy o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie przyjął w czwartek Sejm. Uczelnia powstanie w oparciu o istniejącą Akademię Morską w Szczecinie. Swoje kadencje kontynuować będą w ramach Politechniki rektor, senat, rada i kolegium elektorów.
07.04.2022

Kary pozbawienia wolności za łamanie embarga na węgiel z Rosji. Ratunkiem Baltic Pipe?

Za łamanie zakazu importu węgla mogą grozić kary pozbawienia wolności – przewiduje projekt ustawy przeciwdziałającej agresji na Ukrainę, którego pierwsze czytanie miało miejsce w środę. W Sejmie trwają dyskusje o rekompensatach dla firm, które poniosą straty w wyniku embarga.
06.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

PSL: energetyka odnawialna może zastąpić rosyjski gaz i węgiel

Zdaniem szefa Rady Naczelnej PSL Waldemara Pawlaka energetyka odnawialna może zastąpić rosyjski gaz i węgiel. Rząd nie może blokować rozwoju energetyki prosumenckiej, ponieważ daje ona tańszą energię lokalnie i buduje odporność kraju na zakłócenia w dostawach energii z innych krajów - dodał.
08.03.2022

Gróbarczyk: pod koniec tego roku przez kanał na Mierzei Wiślanej przepłyną pierwsze statki

Wszystko wskazuje, ze pod koniec tego roku pierwsze statki przepłyną przez kanał na Mierzei Wiślanej – powiedział we wtorek w Polskim Radiu 24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
08.02.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Prezes stoczni Gryfia: „Po latach zapóźnień, wyszliśmy na prostą” [ROZMOWA]

O ostatnich zleceniach i najbliższych planach opowiada Krzysztof Zaremba, prezes Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl.
29.09.2021

W Wiśle odnaleziono ciało zaginionego starosty płockiego

Odnalezione na Wiśle w Płocku (Mazowieckie) ciało mężczyzny to zaginiony w niedzielę, po wywróceniu się łodzi, starosta płocki Mariusz Bieniek (PSL) – podały policja i starostwo powiatowe. Poszukiwania starosty trwały od niedzieli. Jego ciało znaleźli wędkarze ponad 20 km od miejsca wypadku.
25.08.2021

Poszukiwania starosty płockiego na Wiśle - sprawdzono ok. 20 km rzeki

W trakcie poszukiwań na Wiśle starosty płockiego Mariusza Bieńka (PSL), który zaginął w niedzielę wieczorem, gdy wywróciła się łódź, którą płynął, przeszukano we wtorek ok. 20 km rzeki. Wykorzystano m.in. sonar, którego odczyty będą teraz analizowane. Akcja zostanie wznowiona w środę.
25.08.2021

Wielka Brytania liczyła się z agresywną reakcją Rosji na misję HMS Defender

Ze zgubionych przez brytyjskiego urzędnika tajnych dokumentów wynika, że Wielka Brytania brała pod uwagę, że Rosja może zareagować agresją na przepłynięcie okrętu HMS Defender przez ukraińskie wody w okolicy Krymu. Rosja uznaje te wody za swoje terytorium. Część komentatorów wskazuje, że była to brytyjska prowokacja.
04.08.2021

Błaszczak o porozumieniu ws. NS2: bardzo złe, obniża bezpieczeństwo w naszej części Europy

Amerykańsko-niemieckie porozumienie ws. Nord Steram 2 z pewnością jest "bardzo złe", bo obniża bezpieczeństwo w naszej części Europy, a szczególnie jest to wymierzone w Ukrainę - podkreślił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.
23.07.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Adamczyk: w tym miesiącu i kolejnych będziemy oddawali odcinki Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem

W tym miesiącu i kolejnych będziemy oddawali odcinki drogi Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem. Całą inwestycję przygotowujemy tak, by oddać ją w 2025-2026 r. – powiedział w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
07.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Sejm: Wszystkie kluby za projektem uchwały ws. Nord Stream 2

Wszystkie kluby i koła parlamentarne poparły we wtorek wspólny projekt uchwały, w którym wezwali Niemcy, inne kraje UE i NATO do zablokowania budowy tego gazociągu. Projekt powstał na bazie trzech zgłoszonych wcześniej projektów uchwał autorstwa PO, PiS i Solidarnej Polski.
15.06.2021

Nie tylko fotowoltaika. Australia chce rozwijać morską energetykę wiatrową

W dobie transformacji energetycznej Australia jest kojarzona z prężnie rozwijającym się sektorem fotowoltaiki oraz magazynami energii. Dotychczas w tym kraju nie rozwinięto w pełni żadnej morskiej elektrowni wiatrowej – ma się to zmienić w najbliższym czasie.
12.06.2021

PSL: Szwedzi zakończyli swoją inwestycję w ramach projektu promowego i czekają na nasze promy, a my nie mamy nic

Szwedzi zakończyli swoją inwestycję i zmodernizowali nabrzeża w ramach polsko-szwedzkiego projektu promowego i czekają na promy, które miała wybudować Polska; a my dziś nie mamy projektu, nie mamy finansowania, nie mamy nic - powiedział we wtorek poseł PSL Jarosław Rzepa.
08.06.2021

770 mld zł z nowego budżetu UE trafi do Polski. Sejm przyjął ustawę o zasobach własnych UE

Sejm przyjął we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku o zasobach własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.
04.05.2021

Prezydent Płocka apeluje o regularne pogłębianie Wisły

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO) zwrócił się w piśmie do prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy o regularne pogłębianie Wisły w granicach miasta, aby w ten sposób zmniejszyć zagrożenie powodziowe. Wskazał przy tym, że w 2020 r. pogłębiania rzeki w rejonie Płocka w ogóle nie było.
12.02.2021

W ostatnich 5 latach łączny zysk PKN Orlen to 26,2 mld zł

W ciągu ostatnich 5 lat PKN Orlen wypracował łączny zysk na poziomie 26,2 mld zł. Koncern mocno inwestował w rozwój, skutecznie wzmacniając swoją globalną pozycję - napisano w komunikacie spółki w czwartek.
04.02.2021

PSL o polityce energetycznej do 2040: rząd dalej stawia na sprowadzanie energii z zagranicy

Z Polityki energetycznej Polski do 2040 r. wynika jasno, że rząd nie stawia na odnawialne źródła energii, nie stawia na inwestycje w Polsce, tylko dalej na sprowadzanie energii z zagranicy, w takiej sytuacji nie poprawi się stan środowiska i jakość powietrza - ocenili w środę politycy PSL.
03.02.2021

PSL: budową doku w stoczni Gryfia zajmie się firma bez doświadczenia i pracowników

Budową doku w stoczni Gryfia zajmie się firma bez doświadczenia i pracowników - podkreślił w piątek poseł PSL Jarosław Rzepa. "Rząd PiS zlikwidował Ministerstwo Gospodarki Wodnej, ale ministra Marka Gróbarczyka nie zatopił" - dodał.
22.01.2021

Gróbarczyk: program Batory nie został zahamowany

Program Batory, który ma pobudzać przemysł stoczniowy w Polsce, nie został zahamowany – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Jak dodał, w ministerstwie trwają prace nad jego rozwojem.
22.01.2021

Konfederacja do rządu: jesteście mordercami gospodarki

Jesteście mordercami, jesteście mordercami gospodarki - podkreślił zwracając się do rządu poseł Konfederacji Konrad Berkowicz. Według posła Michała Urbaniaka, działania PiS są "antynarodowe i antywolnościowe". Dajcie nam żyć i pracować - apelowały restauratorki z Krakowa.
20.01.2021

PSL: Żądamy jak najszybszego zniesienia lockdownu

Żądamy jak najszybszego zniesienia lockdownu, jest on niekonstytucyjny i otwiera drogę dla przedsiębiorców, by skarżyć państwo o odszkodowania – oświadczyła w środę wiceprezes PSL Urszula Pasławska.
13.01.2021

W Senacie inicjatywa ustawodawcza ws. pomocy dla przedsiębiorców

Wprowadzenie trybu występowania o odszkodowania, zawartego w ustawie o stanach nadzwyczajnych, zakłada projekt senackiej inicjatywy ustawodawczej, którą przedstawili we wtorek: marszałek Senatu Tomasz Grodzki, senator Krzysztof Kwiatkowski oraz przedstawiciele PSL i Lewicy.
22.12.2020

PiS za projektem budżetu na 2021 r.; krytyka opozycji

Dyskutowany we wtorek w Sejmie projekt budżetu na 2021 r. według PiS zapewni finansowanie podstawowych programów, np. 500+ przy umiarkowanym wzroście deficytu i długu; według opozycji - nie stanowi recepty na rosnące problemy kraju i gospodarki związane z pandemią.
15.12.2020

Zofia Maria Paryła nową prezes Grupy Lotos

Rada Nadzorcza powołała Zofię Marię Paryłę na stanowisko prezesa Zarządu Grupy Lotos - podała w poniedziałek spółka w komunikacie. Od połowy listopada pełniła ona obowiązki prezesa spółki.
07.12.2020

PSL: zawetowanie unijnego budżetu to śmierć rozwoju gospodarczego Polski

Weto do unijnego budżetu to śmierć dla wielu firm i wszystkich beneficjantów środków europejskich, ale przede wszystkim dla rozwoju gospodarczego Polski - uważają politycy PSL. Zaapelowali do premiera, "że jeżeli chce coś wetować, to niech zawetuje radykalne zapędy obozu Zbigniewa Ziobry".
03.12.2020

Szef PSL: każdy kto ponosi straty gospodarcze w wyniku pandemii powinien uzyskać wsparcie

Każdy kto ponosi straty gospodarcze w wyniku pandemii, powinien uzyskać wsparcie - podkreślił w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiadając poprawki klubu do szóstej tarczy antykryzysowej. Dotyczą one m.in. płacenia składek ZUS za pracowników na kwarantannie i kryterium spadku przychodów.
18.11.2020

Zużyte maseczki i rękawiczki już na co trzeciej plaży

Zużyte maseczki, rękawiczki i inne środki ochrony osobistej znaleziono na 30 proc. brytyjskich plaż, które objęte były tegoroczną edycją akcji sprzątania plaż - poinformowała charytatywna organizacja Marine Conservation Society.
07.11.2020

Dworczyk o lockdownie: robimy wszystko żeby tego uniknąć

Rząd robi wszystko, żeby uniknąć wprowadzenia twardego lockdownu w Polsce - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Przyznał przy tym, że taki scenariusz nie jest jednak wykluczony, a wprowadzanie kolejnych ograniczeń będzie zależało od dynamiki zachorowań.
03.11.2020

Premier: potrzebujemy restrykcji w walce z koronawirusem, ale bez zamknięcia gospodarki

Potrzebujemy wprowadzenia restrykcji i zakazów w czasie walki z koronawirusem, ale w takim zakresie, który nie doprowadzi albo doprowadzi w niewielkim stopniu do zamknięcia gospodarki - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki
12.10.2020

Wsparcie dla biznesu. Grant dla kolejnej firmy w ramach konkursu „Invest in Pomerania 2020”

29 września podpisana została kolejna umowa w ramach konkursu grantowego „Invest In Pomerania 2020”. Gdańska firma Pezal otrzyma dofinansowanie, które będzie przeznaczone na przygotowanie terenu inwestycyjnego o powierzchni 1,26 ha na potrzeby działalności produkcyjnej i magazynowej. Konkurs ma na celu wsparcie regionalnego biznesu, w tym firm, których działalność utrudniła pandemia Covid-19.
30.09.2020

Kosiniak-Kamysz: Kiedy na plaży tłum, nie pomoże nawet maseczka

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, zaapelował dziś o rozwagę do osób, które w najbliższy weekend planują wybrać się w oblegane miejsca. "W warunkach, kiedy na plaży jest tłum osób, żadna maseczka nam nie pomoże" - podkreślił.
07.08.2020

PKN Orlen: wspólnie z GL możemy dołączyć do czołowych koncernów w Europie

PKN Orlen wspólnie z Grupą Lotos mają szansę dołączyć do grona najbardziej liczących się koncernów paliwowo-energetycznych w Europie - oświadczył płocki koncern komentując poniedziałkowe, krytyczne stanowisko sejmiku pomorskiego ws. konsolidacji obu firm.
27.07.2020

Sejm przyjął informację rządu o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych w 2019 r.

Sejm przyjął w piątek informację rządu o SSE. Na koniec 2019 r. strefy obejmowały tereny zlokalizowane w 186 miastach i 311 gminach, a średni stopień zagospodarowania stref wyniósł prawie 65 proc. Od początku ich istnienia zainwestowano 132 mld zł.
24.07.2020

Kościński: wyłączenie inwestycji spod reguły wydatkowej potrzebne przy przeciwdziałaniu skutkom pandemii

Ograniczenia budżetowe wynikające ze Stabilizującej Reguły Wydatkowej (SRW) nie powinny wpływać na obniżenie wydatków inwestycyjnych w okresie przeciwdziałania skutkom pandemii i wychodzeniu z recesji - powiedział PAP minister finansów Tadeusz Kościński.
22.07.2020

Sejm: projekt likwidujący Fundusz Niskoemisyjnego Transportu trafi do komisji

Poselski projekt noweli ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych trafi do komisji - zdecydował w czwartek Sejm podczas pierwszego czytania projektu. Zaproponowano w nim szybsze finansowanie rozwoju elektromobilności oraz likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.
16.07.2020

Posprzątali Mewią Łachę: “Plaża odzwierciedla cały kraj. Wszędzie plastik”

Foliowe torby, plastikowe opakowania i worki - to wszystko dotarło z nurtem Wisły lub zostało wrzucone do morza, by na koniec trafić na brzeg plaży w rezerwacie Mewia Łacha na Wyspie Sobieszewskiej. Kilka dni temu odbyła się akcja sprzątania.
11.07.2020

Kwieciński: setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu to symboliczny dzień dla Polski

Setna dostawa skroplonego gazu do terminalu LNG w Świnoujściu to symboliczny dzień dla PGNiG i Polski - ocenił w piątek prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Jak dodał, dzięki LNG Polska dywersyfikuje dostawy gazu. W jego ocenie za parę lat LNG z USA będzie dominował w imporcie do naszego kraju.
03.07.2020

Setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu

W piątek do terminalu LNG w Świnoujściu dotrze jubileuszowa, setna dostawa skroplonego gazu. Komercyjne dostawy gazu tą drogą ruszyły niemal dokładnie cztery lata temu. W trakcie 99 transportów metanowce dostarczy niemal 11 mld m sześc. gazu po regazyfikacji.
03.07.2020

Błaszczak: ważne, by żołnierze USA zostali w Europie i byli w Polsce

To, dokąd zostaną przeniesieni amerykańscy żołnierze wycofywani z Niemiec, zależy od decyzji amerykańskiej administracji; chodzi o to, by zostali w Europie, a jeśli tak, to by byli w Polsce - powiedział w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak.
25.06.2020

Bielan: atakowanie relacji polsko-amerykańskich jest atakowaniem polskiej racji stanu

Atakowanie przez kontrkandydatów prezydenta Andrzeja Dudy relacji polsko-amerykańskich ze względu na wagę tych relacji dla bezpieczeństwa, jest atakowaniem polskiej racji stanu - mówił rzecznik sztabu prezydenta Adam Bielan.
24.06.2020

Morawiecki: zbiornik Racibórz Dolny chroni przed wielką wodą, jak ta z 1997 r.

Dzięki zbiornikowi Racibórz Dolny Śląskowi, Opolszczyźnie i Dolnemu Śląskowi nie grozi już wielka powódź, jak ta z 1997 r. – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził tę inwestycję. Szef rządu i minister środowiska Michał Woś zarzucili poprzednim rządom nieudolność w budowie zbiornika.
24.06.2020

Maląg o wypowiedzi Trzaskowskiego nt. bezrobocia: to wprowadzanie niepokoju

Wprowadzanie Polaków w taką sytuację niepokoju, niestabilizacji, jest niewłaściwe, gdyż zostały uruchomione wszelkie mechanizmy, aby chronić miejsca pracy - powiedziała szefowa MRPiPS Marlena Maląg, komentując wypowiedź kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, że prawie milion osób straciło pracę.
24.06.2020

Trzaskowski nie musi prostować wypowiedzi o milionie bezrobotnych

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski nie musi prostować swojej wypowiedzi o tym, że prawie milion osób straciło pracę - uznał warszawski Sąd Okręgowy. Wypowiedź jest co najwyżej nieprecyzyjna, a nie nieprawdziwa - podkreślono. Wniosek komitetu Andrzeja Dudy został oddalony; będzie zażalenie na orzeczenie.
22.06.2020

Kosiniak-Kamysz: połowy rekreacyjne powinny być wspierane postojowym

Rybacy organizujący tzw. połowy rekreacyjne powinni mieć wypłacane "postojowe" - ocenił kandydat Koalicji Polskiej na prezydenta, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który w niedzielę spotkał się z mieszkańcami Kołobrzegu (woj. zachodniopomorskie).
21.06.2020

Müller: mamy szansę przejść przez kryzys w sposób najmniej dotkliwy w UE

Mamy szansę przejść przez kryzys spowodowany epidemią koronawirusa w sposób najmniej dotkliwy w UE — powiedział w sobotę w Grudziądzu (Kujawsko-Pomorskie) rzecznik rządu Piotr Müller. Stwierdził, że sytuacja finansowa państwa jest zdecydowanie lepsza niż w czasie rządów koalicji PO-PSL.
20.06.2020

Premier: większość tzw. tarczy antykryzysowej przeznaczamy na ratowanie miejsc pracy

Widać, że tarcza finansowa działa, że staramy się chronić miejsca pracy; tutaj przeznaczamy większość naszej "tarczy antykryzysowej", na ratowanie miejsc pracy - powiedział w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytania posłów.
04.06.2020

Polscy europosłowie zgodni: propozycje budżetowe KE korzystne

Propozycje w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE i środków na obudowę gospodarczą, jakie przedstawiła w środę KE, są korzystne dla Polski - zgadzają się eurodeputowani PiS oraz opozycji. PO i PSL uważają, że rząd powinien teraz zmienić swoje podejście do UE.
28.05.2020

Ekspert: Jeżeli Gazprom przestanie wykorzystywać polski odcinek Jamału, możemy go używać sami

Jeżeli Gazprom przestanie wykorzystywać polski odcinek "Jamału" do przesyłu gazu do Niemiec, możemy go używać sami, w planowanym w Polsce hubie gazowym - powiedział PAP dr Paweł Poprawa z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
11.05.2020

Sejm wznowił obrady; zajmie się rządowym projektem tarczy antykryzysowej

W czwartek po godz. 9 Sejm wznowił obrady; posłowie zajmą się sprawozdaniem komisji z rządowego projektu nowelizacji tzw. tarczy antykryzysowej, wysłuchają też informacji bieżącej na temat występowania suszy w Polsce.
30.04.2020

Kosiniak-Kamysz: wzywam rząd do nakreślenia prawdziwej mapy drogowej odmrożenia gospodarki

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezwał w piątek rząd do nakreślenia "prawdziwej mapy drogowej odmrożenia gospodarki". Według niego, przedstawione w czwartek przez premiera i ministra zdrowia etapy łagodzenia restrykcji nie mają nic wspólnego z taką mapą.
17.04.2020

Senat: połączone komisje zarekomendowały poprawki do ustawy dot. tarczy antykryzysowej

W czwartek rano połączone senackie komisje budżetu, gospodarki, samorządu i zdrowia zarekomendowały szereg poprawek do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Zaproponowali m.in. czasowe zniesienie handlu w niedziele.
16.04.2020

Sejm za kolejnymi zmianami w tarczy antykryzysowej

Wprowadzenie "wakacji składkowych" dla firm zatrudniających do 49 pracowników, zwiększenie dostępności pożyczek dla firm, czy zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem - przewiduje ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej, uchwalona z poprawkami przez Sejm w nocy ze środy na czwartek.
09.04.2020

Sejm debatował nad dwoma pomysłami ratowania firm i pracowników w zw. z koronawirusem

We wtorek posłowie debatowali nad dwoma pomysłami - rządowym i poselskim (Koalicji Polskiej) na ratowanie firm i miejsc pracy w związku z pandemią koronawirusa. Sejm zdecydował, że komisja finansów będzie pracować nad nimi dwoma.
07.04.2020

Sejm wznowił obrady; zajmie się kolejnym rządowym projektem ustawy z tarczy antykryzysowej

We wtorek po godz.16.30 Sejm wznowił obrady. Posłowie zajmą się projektami ustaw: rządowego o szczególnych instrumentach wsparcia w sytuacji epidemii koronawirusa oraz projektem PSL "o utworzeniu prawdziwej tarczy antykryzysowej".
07.04.2020

Kosiniak-Kamysz: musimy zrobić wszystko, żeby jak najwięcej firm przetrwało

Musimy zrobić wszystko, żeby jak największa liczba firm przetrwała - podkreślił kandydat PSL na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z "Super Expressem". Zaproponował m.in. wypłacanie pensji minimalnej z Funduszu Pracy osobom wysyłanym na bezpłatne urlopy.
17.03.2020

Kosiniak-Kamysz: połowa energii z OZE w 2030 r.

W 2030 r. połowa wytwarzanej w Polsce energii powinna pochodzić z odnawialnych źródeł – uważa lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Całkowitą rezygnację z wydobycia węgla do 2035 r. poseł uważa za nierealistyczną.
21.01.2020

Posłowie opozycji chcą informacji premiera nt. braku poparcia celu neutralności klimatycznej UE do 2050

Uzupełnienia porządku obrad o informację premiera Mateusza Morawieckiego nt. efektów decyzji o braku poparcia dla celu neutralności klimatycznej UE do 2050, a także informacji koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego nt. szefa NIK Mariana Banasia - domagali się w czwartek posłowie opozycji.
19.12.2019

Kosiniak-Kamysz: do 2030 r. połowa energii w Polsce powinna pochodzić z OZE

Do 2030 roku połowa energii w Polsce powinna być wytwarzana z odnawialnych źródeł energii; nierealne jest odejście do 2030 r. od węgla - mówił w niedzielę podczas konferencji prasowej w Gdyni lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
15.12.2019

Sejmowa komisja gospodarki morskiej uzupełniła skład prezydium

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uzupełniła w środę skład prezydium o Artura Szałabawkę, Jerzego Maternę i Jerzego Wilka. Wszyscy reprezentują Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
20.11.2019

Marek Sawicki: powinniśmy przyłożyć większą wagę do hodowli ryb

Sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powinna w swoich pracach przyłożyć większą wagę do hodowli ryb - powiedział w czwartek PAP nowy przewodniczący tej komisji Marek Sawicki (PSL-Kukiz15).
14.11.2019

Marek Sawicki (PSL-Kukiz15) przewodniczącym komisji gospodarki morskiej

Marek Sawicki (PSL-Kukiz15) został przewodniczącym sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Za kandydaturą Sawickiego głosowało 13 posłów nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
14.11.2019

Sejm wybrał składy osobowe komisji. Znamy skład Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

W środę w głosowaniu wybrane zostały składy osobowe sejmowych komisji. W IX kadencji Sejmu pracować będzie 29 komisji stałych. Inauguracyjne posiedzenia większości komisji, na których mają zostać wybrane ich prezydia, odbędą się w czwartek. Znamy skład Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
14.11.2019

Dziś sejm wybierze składy osobowe komisji sejmowych w tym Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Sejm, który wznowi obrady w środę o godz. 17.30, wybierze składy osobowe komisji - poinformowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) po wtorkowym posiedzeniu Prezydium izby. W środę ma być też znany termin expose premiera Mateusza Morawieckiego.
12.11.2019

PO i PSL tłumaczą się z głosowania przeciw rezolucji ws. ratowania migrantów

Popieramy skuteczniejsze ratowanie życia ludzkiego, ale propozycje PE muszą w pełni szanować prawo - w ten sposób europosłowie PO-PSL tłumaczą, dlaczego nie poparli rezolucji wzywającej do wsparcia operacji poszukiwawczo-ratowniczych na Morzu Śródziemnym.
29.10.2019

Gróbarczyk: Nitras uczestniczył w likwidacji Stoczni Szczecińskiej

Sławomir Nitras uczestniczył w likwidacji Stoczni Szczecińskiej, będą to powtarzał jak mantrę - powiedział w piątek w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
11.10.2019

MON: 524 miliardy złotych na modernizację Wojska Polskiego do 2035 roku. Cześć wydatków na modernizację floty

Nowy plan MON przewiduje wydatki na modernizację armii na poziomie aż 524 miliardów złotych, czyli około 133 miliardy dolarów na nowe uzbrojenie i wyposażenie. - Żaden rząd w historii wolnej Polski nie był w stanie zapewnić tak dużych pieniędzy na modernizację Sił Zbrojnych – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Wesołej. W najnowszym Planie Modernizacji Technicznej znalazł się m. in. program "Miecznik", "Orka" oraz "Murena".
10.10.2019

MGMiŻŚ: idea budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję sięga czasów króla Stefana Batorego

Idea budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję sięga XVI wieku i czasów króla Stefana Batorego. Do pomysłu przekopania nowej drogi wodnej powrócono po II wojnie światowej, ale ówczesne uwarunkowania polityczne nie pozwoliły na realizację idei.
05.10.2019

Biernacki: PSL-Koalicja Polska stawia na rozwój zielonej energii

Stawiamy na rozwój w Polsce zielonej energii, której elementem są farmy wiatrowe na Bałtyku - powiedział w czwartek w Gdańsku Marek Biernacki, lider listy PSL-Koalicji Polskiej w okręgu gdyńsko-słupskim nr 26.
03.10.2019

Premier: MFW ocenia Polskę jako 22. gospodarkę świata

Proponujemy normalność, a nie ekscentryczne obyczajowe rewolucje, które proponują nasi konkurenci polityczni; jesteśmy gwarantami, że programy rozwojowe zostaną utrzymane - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie).
29.09.2019

Kosiniak-Kamysz: Farmy wiatrowe na morzu to szansa dla Pomorza Zachodniego

20 proc. produkowanej energii w Polsce może pochodzić z farm wiatrowych na morzu. To jest szansa na rozwój tego terenu – powiedział w środę w Szczecinie szef PSL Władysław Kosiniak Kamysz. Wskazał, że PSL chce "odwrócić" tzw. "ustawę antywiatrakową".
25.09.2019

Piontkowski o Via Carpatia: na przełomie października i listopada pierwszy przetarg na odcinek S19

Na przełomie października i listopada może być ogłoszony pierwszy przetarg na projekt i budowę trasy S19 Via Carpatia na planowanym odcinku Białystok Zachód-Dobrzyniewo - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Białymstoku pełnomocnik struktur PiS w regionie, szef MEN Dariusz Piontkowski.
19.09.2019

Prezes PSL: Sprawy płacy minimalnej powinny być rozstrzygane w trójstronnym dialogu

Sprawy płacy minimalnej powinny być rozstrzygane w trójstronnym dialogu: pracodawcy, pracobiorcy i strony rządowej - podkreślił w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, bez tego nie będzie nigdy dobrego efektu i dynamicznego rozwoju gospodarki.
19.09.2019

Toruń: Co politycy wiedzą o ekologii? Przedwyborcza debata WWF

NIE dla budowy dróg wodnych, odejście od węgla nawet do 2035 r. oraz walka z suszą poprzez wspieranie małej retencji – to deklaracje polityków z trzeciej z cyklu dwunastu debat pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?”, która odbyła się 16 września w Toruniu w ramach projektu Ekopatrioci. Do udziału WWF Polska zaprosił przedstawicieli i przedstawicielki wszystkich opcji politycznych kandydujących z tego okręgu. Podczas wydarzenia mieszkańcy miasta mogli zapytać polityków o plany wyborcze związane z ekologią.
18.09.2019

Premier dla Sieci: powstający z Orlenu i Lotosu koncern może być kołem zamachowym gospodarki

Powstający z Orlenu i Lotosu koncern może być wielkim kołem zamachowym polskiej gospodarki - powiedział w wywiadzie dla "Sieci" premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, w akcji cystern wstydu PO-PSL nie ma nic z brutalności, jest tylko pokazanie smutnej prawdy o poprzednich rządach.
09.09.2019

Kaczyński o nowych inwestycjach gazowych: Uniezależnią Polskę od dostaw ze wschodu

Nowy, pływający gazoport w okolicach Trójmiasta oraz gazociąg Baltic Pipe, to dwie inwestycje, które w przyszłości uniezależnią Polskę od dostaw gazu ze wschodu - mówił w środę w Olsztynie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dowodził, że Polska już dziś jest pod tym względem bezpieczna.
05.09.2019

Zachodniopomorskie: W wyborach do Sejmu zmierzą się m.in. Gróbarczyk z Marchewką

Na Pomorzu Zachodnim w okręgu szczecińskim o najlepszy wynik w wyborach do Sejmu powalczą m.in. "jedynki" PiS i Koalicji Obywatelskiej - minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk i poseł PO-KO Arkadiusz Marchewka.
23.08.2019

Gróbarczyk: Rząd chce, aby polskie statki wróciły pod biało-czerwoną banderę

Rząd Prawa i Sprawiedliwości za cel postawił sobie to, aby statki pływające pod tanimi banderami czy innymi banderami wróciły pod banderę biało-czerwoną, oczywiście w rozumieniu: polski system podatkowy – mówił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, w środę w Sejmie podczas drugiego czytania rządowego projektu ustawy dotyczącej podatku dochodowego dla marynarzy. Zakłada on, że zwolnienia od podatku będą mogli uzyskać marynarze pracujący nie tylko na statkach pod polską banderą. Ustawa ma wejść w życ
05.08.2019

Posłowie z Mazur apelują do premiera ws. wsparcia inwestycji na jeziorach

Posłowie PO, PSL i Kukiz '15 z Warmii i Mazur wysłali do premiera Mateusza Morawieckiego prośbę o wsparcie z budżetu państwa inwestycji prowadzonych przez Wody Polskie na Mazurach. Z powodu wzrostu cen materiałów budowlanych i robocizny Wodom Polskim brakuje 140 mln zł na realizację inwestycji.
24.07.2019

Na plaży w Australii znaleziono rybę o kocich oczach

Niezwykłe odkrycie na australijskiej plaży. Spacerowiczka znalazła tam rybę o kocich oczach. Zdjęciem nietypowego stworzenia podzieliła się w Sieci.
21.07.2019

Morawiecki: Decyzje podjęte na szczycie UE odpowiadają interesowi Polski

Decyzje podjęte na szczycie UE i prowadzone dyskusje odpowiadają interesowi Polski - mówił po zakończeniu szczytu UE premier Mateusz Morawiecki. Odnosząc się do zablokowania zapisów w sprawie neutralności klimatycznej, ocenił, że to element walki m.in. o niższe koszty energii.
21.06.2019

PO krytykuje stan polskiej armii: Brak działań modernizacyjnych, zły stan przemysłu obronnego

Zahamowanie modernizacji armii, zły stan przemysłu obronnego, a zamiast tego propaganda obozu rządzącego - tak stan polskich sił zbrojnych oceniają politycy PO. Według nich, problemu polskiego bezpieczeństwa nie rozwiąże zapowiadane zwiększenie obecności wojsk USA w naszym kraju.
12.06.2019

Komitety zgodne ws. sprzeciwu wobec Nord Stream 2; różnice zdań w sprawie węgla

Komitety wyborcze startujące w niedzielnych wyborach do PE podsumowały swoje programy wyborcze podczas telewizyjnej debaty w TVP. "Europa ojczyzn", "niepodległość i duma w UE", "różnorodność i solidarność", "państwo dobrobytu", "500+" - to wymieniane hasła.
24.05.2019

Obajtek: Trzecia linia produkcji nawozów przedłuży żywotność Anwilu

Trzecia linia produkcji nawozów, której budowę dziś zaczynamy, przedłuży żywotność zakładów Anwil, kluczowych dla naszej grupy - powiedział w środę we Włocławku prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że będzie to duży wkład w bezpieczeństwo żywnościowe kraju i rozwój Włocławka.
23.05.2019

MON: Proces pozyskiwania śmigłowców uderzeniowych rozpocznie się w 2020 r.

Proces pozyskiwania śmigłowców uderzeniowych rozpocznie się w 2020 r. - poinformował w czwartek w Sejmie wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Jak dodał, śmigłowce transportowe, które armia obecnie posiada, mają zapewnić realizację zadań do 2026 r.
17.05.2019

Schetyna: Koalicja Europejska skończy z marginalizowaniem Szczecina

W Szczecinie jak w soczewce widać indolencję rządu PiS; Koalicja Europejska skończy z marginalizowaniem Szczecina, to jest nasza obietnica wyborcza na te i na następne wybory - oświadczył w niedzielę na konwencji KE lider PO Grzegorz Schetyna.
12.05.2019

15 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej

15 lat temu, o północy 1 maja 2004 r., Polska stała się członkiem UE. Akcesja była rezultatem długotrwałych wysiłków wielu rządów. Początki tego procesu sięgają zaś pierwszych miesięcy istnienia III RP.
30.04.2019

Kaczyński: Via Carpatia to wielkie przedsięwzięcie, które zmieni europejską geopolitykę

Trzeba dawać polskim regionom szanse, największą z nich jest Via Carpatia, która połączy północ i południe Europy; to będzie nowa wielka oś transportowa, ekonomiczna, ale także zmiana europejskiej geopolityki - powiedział w niedzielę w Białymstoku prezes PiS Jarosław Kaczyński.
28.04.2019

MON: portal Polityka.pl mija się z prawdą porównując wartość śmigłowców AW101 z Caracalami

W związku z artykułem porównującym wartość śmigłowców AW101 z Caracalami, który ukazał się na łamach portalu "Polityka", Ministerstwo Obrony Narodowej wydało komunikat. Poniżej publikujemy jego pełną treść.
28.04.2019

Gróbarczyk: Obroty portów dwukrotnie wyższe niż za poprzednich rządów

Obroty polskich portów wzrosły ponad dwukrotnie w czasie rządów PiS w porównaniu do czasu, gdy rządziła koalicja PO-PSL - powiedział minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk odpowiadając na zarzuty dotyczące jego niekompetencji, które przedstawiono we wniosku o wotum jego nieufności.
26.04.2019

Sejm: Większość klubów opozycji chce odwołania ministra Marka Gróbarczyka

Większość klubów opozycyjnych (PO, N, PSL) poparło wniosek o odwołanie ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka. Ministra broniły kluby PiS i Kukiz'15 zwracając uwagę, że to obecna opozycja doprowadziła do kiepskiej sytuacji w stoczniach.
26.04.2019

Aziewicz: Minister Gróbarczyk szkodzi polskiej gospodarce

Minister Marek Gróbarczyk szkodzi polskiej gospodarce, a resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej stał się resortem propagandy - mówił Tadeusz Aziewicz (PO-KO) uzasadniając wniosek o wotum nieufności dla ministra.
26.04.2019

Sejm nie zgodził się na odwołanie ministra Marka Gróbarczyka

Sejm w piątek nie poparł wniosku PO-KO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka. Premier Mateusz Morawiecki nazwał autorów wniosku "piratami przebranymi za flotę królewską".
26.04.2019

Morawiecki o próbie odwołania Gróbarczyka: Robią to piraci przebrani za flotę królewską

Nabrzeża zamienione na parkingi, infrastruktura stoczniowa pocięta na złom - to według premiera Mateusza Morawieckiego efekt zarządzania polskimi stoczniami przez PO. Autorów wniosku o odwołanie ministra Marka Gróbarczyka nazwał "piratami przebranymi za flotę królewską".
26.04.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.