ew
W 2030 r. połowa wytwarzanej w Polsce energii powinna pochodzić z odnawialnych źródeł – uważa lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Całkowitą rezygnację z wydobycia węgla do 2035 r. poseł uważa za nierealistyczną.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Częstochowie szef ludowców był pytany o jego program dla regionu śląskiego, który – jak ocenił sam Kosiniak-Kamysz - będzie szczególnie ważny podczas kampanii prezydenckiej. Zapowiedział m.in. wzmacnianie samorządów, poparcie nauczania języka śląskiego i historii Śląska.
„Niektórzy mówią, że da się wygasić kopalnie i zlikwidować wydobycie węgla do roku 2035. Ja się z nimi nie zgadzam, bo będąc za zieloną energią, stawiając na odnawialne źródła energii, zdaję sobie sprawę, że jeszcze przez wiele lat będziemy korzystać z węgla” – powiedział Kosiniak-Kamysz.
„Chcielibyśmy osiągnąć – to jest w moim programie - cel, że w 2030 roku 50 proc. energii pochodzi z odnawialnych źródeł, a 50 proc. z tradycyjnych. To jest bardzo ambitny cel” – ocenił.
W opinii Kosiniaka-Kamysza, konieczne jest także embargo na węgiel rosyjski. „Na zwałach leżą miliony ton węgla dzisiaj, tu, na Śląsku. Wykorzystajmy ten węgiel, który został już wydobyty, a nie sprowadzajmy węgla z Rosji” – przekonywał.
Zgodnie z założeniami zaktualizowanej w listopadzie ub. roku Polityki Energetycznej Polski (PEP) do 2040 r., udział OZE w finalnym zużyciu energii brutto ma wzrosnąć do 2030 r. do poziomu 21-23 proc. Dokument PEP 2040 zakłada przy tym, że w 2030 r. 56-60 proc. udział w wytwarzaniu energii elektrycznej nadal będzie miał węgiel, wobec obecnego udziału na poziomie ok. 77 proc.
To największy karp złowiony na wędkę. Padł rekord świata (foto)
00:02:49
Brytyjczyk złowił jedną z najniebezpieczniejszych ryb świata (wideo)
Rekord świata pobity. Gigantyczny tuńczyk ważył ponad 400 kg!
00:04:31
Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]
00:00:45
Samiec konika morskiego rodzi tysiąc młodych! Zobacz jeden z najciekawszych porodów w przyrodzie (wideo)
Zatrucie Odry - najnowsze informacje
00:00:00
U wybrzeży Norwegii złowiono gigantycznego halibuta
00:00:00
Złowiono 300-kilogramowego olbrzyma (wideo)
00:00:49
Wyłowili 100-kg głowę rekina. Resztę zjadło coś olbrzymiego (wideo)
00:01:00
Odkryto rybę z samego dna Rowu Mariańskiego! (foto, wideo)
00:01:10
Największa ryba na świecie znaleziona u wybrzeży Portugalii [video]
Mors arktyczny nad polskim Bałtykiem. To sensacja i pierwszy taki przypadek w historii
MRiRW: unijne rozmowy o dekarbonizacji rybołówstwa i Europejskim Pakcie Oceanicznym
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat
Współpraca na rzecz ochrony środowiska. List intencyjny Nauty z Cleanergy i JT Ship Service
Dziki łosoś umacnia się w segmencie premium. W Polsce rośnie rynek ryb i owoców morza?
Pomorskie. W Kuźnicy plaża szersza o 70 metrów. Urząd Morski planuje kolejne prace
Humbak, który utknął na mieliźnie na niemieckim Bałtyku, uwolnił się