• <

Kosiniak-Kamysz: wzywam rząd do nakreślenia prawdziwej mapy drogowej odmrożenia gospodarki

ew

17.04.2020 14:26 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Kosiniak-Kamysz: wzywam rząd do nakreślenia prawdziwej mapy drogowej odmrożenia gospodarki

Partnerzy portalu

Kosiniak-Kamysz: wzywam rząd do nakreślenia prawdziwej mapy drogowej odmrożenia gospodarki - GospodarkaMorska.pl

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wezwał w piątek rząd do nakreślenia "prawdziwej mapy drogowej odmrożenia gospodarki". Według niego, przedstawione w czwartek przez premiera i ministra zdrowia etapy łagodzenia restrykcji nie mają nic wspólnego z taką mapą.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli w czwartek, że od 20 kwietnia stopniowo będą zdejmowane obostrzenia wprowadzone w związku epidemią. W pierwszej kolejności przywrócony zostanie wstęp do lasów i parków, złagodzone będą też ograniczenia dotyczące liczby osób mogących przebywać w sklepach i kościołach.

Lider PSL ocenił na piątkowej konferencji prasowej, że to, co zaprezentowali w czwartek premier i minister zdrowia "nie ma nic wspólnego z prawdziwą mapą drogową odmrażania gospodarki". "Wzywam rząd do nakreślenia prawdziwej mapy drogowej odmrożenia gospodarki, a nie otwarcia parków, bo otwarcie parków nie jest odmrożeniem gospodarki" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Według niego, potrzebny jest jasny i wyraźny plan dla Polski na najbliższe tygodnie z określonymi datami. Szef ludowców oświadczył, że jako kandydat na prezydenta ma kilka propozycji. "Po pierwsze zabezpieczenie szpitali, zabezpieczenie funkcjonowania ochrony służby zdrowia. Szpitale muszą być przy życiu, żeby ratować życie. A wciąż brakuje sprzętu ochronnego, wciąż brakuje precyzyjnej informacji" - mówił Kosiniak-Kamysz.

Podkreślał, że "utrzymanie sprawności ochrony zdrowia, czy utrzymanie przy życiu szpitali, to też przyjmowanie pacjentów, którzy nie są podejrzani o zarażenie koronawirusem, czy o zachorowanie na COVID-19, tylko cierpią na inne choroby". "Od miesiąca nie ma w wielu szpitalach zabiegów planowych, nie ma rehabilitacji, nie ma działań prowadzonych w normalnym trybie zabiegów medycznych, procedur leczniczych i do tego trzeba dzisiaj już wracać" - powiedział lider PSL.

Druga kwestia, którą poruszył to oświata. "Trzeba jasno powiedzieć co ze szkołą, czy ten rok szkolny będzie dokończony, czy już dzieci nie wrócą do szkoły. I to trzeba powiedzieć wprost, określić daty egzaminu maturalnego na jesień, egzaminu kończącego podstawówkę, a nie mówić, że na trzy tygodnie przed maturą poinformujemy was, że będzie matura" - zaznaczył szef ludowców.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że bez opieki nad dziećmi, bez uruchomienia placówek opiekuńczo wychowawczych, placówek oświatowych, nie ma mowy o odmrożeniu gospodarki.

Trzecią kwestią podniesioną przez lidera PSL było podejście do izolacji. "Podejście do kwarantanny określonych grup osób, które są osobami z grupy ryzyka podejrzanymi o to, że mogą być nosicielami lub miały kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem. Izolacja osób w grupie ryzyka, nie tylko osób starszych, ale z chorobami przewlekłymi i kontrola jak najszybsza testowa tych osób" - powiedział lider PSL.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.