• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Maląg o wypowiedzi Trzaskowskiego nt. bezrobocia: to wprowadzanie niepokoju

sons

24.06.2020 09:44 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Maląg o wypowiedzi Trzaskowskiego nt. bezrobocia: to wprowadzanie niepokoju

Partnerzy portalu

Maląg o wypowiedzi Trzaskowskiego nt. bezrobocia: to wprowadzanie niepokoju - GospodarkaMorska.pl

Wprowadzanie Polaków w taką sytuację niepokoju, niestabilizacji, jest niewłaściwe, gdyż zostały uruchomione wszelkie mechanizmy, aby chronić miejsca pracy - powiedziała szefowa MRPiPS Marlena Maląg, komentując wypowiedź kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, że prawie milion osób straciło pracę.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu maja wyniosła 6 proc. i w porównaniu do kwietnia wzrosła o 0,2 pkt proc. Bez pracy w końcu maja było 1 mln 11,7 tys. osób.

W środę w Programie I Polskiego Radia minister Marlena Maląg powiedziała, że w porównaniu do stycznia tego roku przybyło ok. 89 tys. osób bezrobotnych, a w porównaniu do marca - 102 tys.

"Warto (te dane - PAP) przyrównać do czasów, kiedy rządziła ekipa pana Donalda Tuska, gdzie pan Rafał Trzaskowski był w rządzie. Na przykład grudzień 2013 r. ponad 2 mln 150 tys. osób bezrobotnych, stopa bezrobocia 13,4 proc. Natomiast maj 2015 r., kiedy wygrał wybory pan prezydent Andrzej Duda, a rząd PO-PSL rządził, stopa bezrobocia to 10,4 proc." - powiedziała minister Maląg.

Szefowa MRPiPS skomentowała wypowiedź Rafała Trzaskowskiego o tym, że prawie milion osób straciło pracę.

"W mojej ocenie wprowadzanie Polaków w taką sytuację niepokoju, niestabilizacji, jest niewłaściwe, gdyż przede wszystkim zostały uruchomione wszelkie mechanizmy, aby chronić miejsca pracy. Wszystkie te mechanizmy właśnie temu służą: żeby ludzie nie tracili pracy, żeby rodziny nie były w trudnej sytuacji" - powiedziała minister Maląg.

Rafał Trzaskowski 14 czerwca 2020 r. podczas wiecu wyborczego we Wrocławiu powiedział: "Dzisiaj w Polsce prawie milion osób straciło pracę. I też pytam pana prezydenta: dlaczego nie stoi pan przy wszystkich tych, których rząd pozostawił samym sobie? Co pan zrobił dla tych wszystkich, którzy dzisiaj tracą pracę?".

Warszawski Sąd Okręgowy uznał w poniedziałek, że kandydat KO na prezydenta nie musi prostować swojej wypowiedzi. Sąd stwierdził, że wypowiedź jest co najwyżej nieprecyzyjna, a nie nieprawdziwa. Wniosek w tej sprawie złożył do SO w Warszawie komitet wyborczy Andrzeja Dudy w trybie wyborczym, domagając się sprostowania przez Trzaskowskiego jego wypowiedzi. We wtorek komitet wyborczy Andrzeja Dudy złożył do Sądu Apelacyjnego w Warszawie zażalenie na orzeczenie Sądu Okręgowego.(PAP)

Dziękujemy za wysłane grafiki.