• <

Wynik wyszukiwania - "COVID" - Wiadomości

Brexit w dokach. Porty Wielkiej Brytanii pod presją recesji, covidu i brexitu

Porty brytyjskie po kryzysie 2008-2009 znalazły się na równi pochyłej. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE i pandemii Covid działały ze zmiennym szczęściem. W niektórych portach przeładunki nawet rosły. A ponieważ porty są zwierciadłem gospodarki, przegląd ich statystyk daje dobry obraz tego co dzieje się z gospodarką Albionu po opuszczeniu Unii Europejskiej.
12.11.2023

Raport: Przemysł stoczniowy w Polsce w przededniu wojny na Ukrainie

Jaka faktycznie była sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce w kolejnym, drugim już roku po wystąpieniu pandemii COVID-19 stanowi przedmiot niniejszego opracowania. Na ile słuszne okazały się zamieszczone powyżej wnioski zostanie ocenione na podstawie danych GUS dla sektora stoczniowego w Polsce za rok 2021.
10.05.2023

Korea Południowa wznowi wydawanie wiz krótkoterminowych dla podróżujących z Chin

Władze w Seulu planują wznowić wydawanie wiz krótkoterminowych dla podróżnych z Chin w sobotę po tym, jak wieści z tego kraju wskazały na poprawę sytuacji związanej z COVID-19.
10.02.2023

Pierwszy australijski węgiel trafia do Chin po zakończeniu zakazu

Chiny otrzymają co najmniej dwa ładunki australijskiego węgla na początku lutego. To pierwsze dostawy od czasu zniesienia nieoficjalnego zakazu importu, obowiązującego od 2020 roku.
02.02.2023

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg podsumował 2022 rok

Port Kołobrzeg odnotował istotne wzrosty ramach zakresu swoich usług, powracając już niemal do wyników z 2019 roku, czyli sprzed pandemii COVID-19. Pomimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę, niestabilnej sytuacji gospodarczej oraz kryzysu energetycznego, osiągnięto zamierzone cele.
29.01.2023

Baltic Index notuje najgorszy dzień w historii, a popyt na statki maleje

Indeks frachtu morskiego ładunków masowych na giełdzie bałtyckiej zanotował we wtorek największy spadek w historii, pod presją słabnących stawek w różnych segmentach z powodu słabego popytu z Chin w związku z rosnącą tam liczbą przypadków COVID-19.
06.01.2023

Queen Elizabeth skraca rejs z powodu zarażeń koronawirusem na pokładzie

Należący do Cunard Cruises wycieczkowiec opuścił swój port na Bali z powodu wykrycia zachorowań na Covid-19 na pokładzie. Szacuje się, że 10-15% z 3000 osób na pokładzie (2000 pasażerów i 1000 członków załogi) ma pozytywny wynik testu.
30.11.2022

Największy port świata wraca do normalności – czy łańcuchy dostaw również podążą za tym trendem? [ANALIZA RAPORTU, WIDEO]

Szanghaj powoli wychodzi z wyczerpującej blokady COVID-19, która praktycznie unieruchomiła miasto od marca. Chociaż port w Szanghaju, który obsługuje jedną piątą chińskiego transportu morskiego, działał przez cały czas, to jego przepustowość była znacznie ograniczona. Wiele przesyłek zostało odwołanych, przełożonych lub przekierowanych do innych chińskich megaportów, takich jak Ningbo-Zhousan.
29.05.2022

Chiny. Zmiany w polityce covidowej wpłyną na porty

Po zakończeniu tygodniowego lockdownu w Shenzhen w Chinach, ważnym węźle komunikacyjnym, przemysł i transport w mieście wrócił do pracy. Jednocześnie władze zapowiedziały, że w najbliższej przyszłości będą na podobne sytuacje reagować inaczej.
21.03.2022

Chiny znów w lockdownie. Łańcuchy dostaw zagrożone

Tydzień ma potrwać lockdown nałożony na Shenzhen, 17,5-milionowe chińskie miasto, będące ważnym centrum eksportowym. Blokada spowodowana jest falą koronawirusa. To nie jedyna część Chin zmagająca się z Covid-19.
16.03.2022

45 żołnierzy marynarki wojennej USA zwolniono, bo się nie zaszczepili

Marynarka wojenna USA zwolniła 45 żołnierzy, bo odmówili zaszczepienia się przeciwko Covid-19. 23 z nich było w czynnej służbie - przekazała gazeta "Navy Times".
27.01.2022

Australijski okręt wiezie do Tonga pomoc oraz... koronawirusa

23 członków załogi australijskiego okrętu HMAS Adelaide zostało zakażonych koronawirusem. Jednostka zmierza do Tonga z pomocą humanitarną po katastrofalnym dla wyspiarskiego kraju tsunami. Problem w tym, że Tonga był wcześniej krajem niedotkniętym koronawirusem.
26.01.2022

Omikron może przedłużyć kryzys łańcuchów dostaw, zablokować porty - firmy szykują się na zakłócenia w Chinach

Kryzys światowych łańcuchów dostaw, który windował w ubiegłym roku ceny transportu, zakłócał produkcję fabryk, pogłębił niedobór czipów i wzmagał inflację, może w najbliższych miesiącach zelżeć, ale sytuacja może znów się pogorszyć, jeśli w walce z koronawirusem Chiny będą znów zamykać fabryki i porty – oceniają eksperci.
22.01.2022

PZU: omikron zakłóci łańcuchy dostaw

Omikron uderzy najsilniej w gospodarkę Azji i zakłóci światowe łańcuchy dostaw. Odczują to USA, gdzie należy się spodziewać podwyżki stóp procentowych, oraz Europa. Niemcom grozi spadek PKB - stwierdziło PZU w środowym komentarzu.
19.01.2022

Obowiązek szczepień w marynarce wojennej Portugalii

Dowództwo portugalskiej marynarki wojennej wprowadziło obowiązek zaszczepienia się przeciw Covid-19 dla swoich żołnierzy jednostek operacyjnych. Jak podkreślono, chodzi o uniknięcie zakażeń podczas misji na pełnym morzu.
17.01.2022

Od świąt ponad 800 zakażonych osób na wycieczkowcach w Brazylii

Od Świąt Bożego Narodzenia do czwartku na wycieczkowcach pływających u brzegów Brazylii potwierdzonych zostało w sumie ponad 800 infekcji koronawirusem - oszacowały służby medyczne tego południowoamerykańskiego kraju.
07.01.2022

Sąd zakazał Pentagonowi karania marynarzy za odmowę szczepienia przeciw Covid-19

Sędzia federalny zakazał w poniedziałek amerykańskiemu ministerstwu obrony karania kilkudziesięciu komandosów z Navy SEAL i żołnierzy innych sił specjalnych, odmawiających przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19. Uzasadniali to wierzeniami religijnymi.
04.01.2022

Około 150 zakażonych pasażerów na pokładzie statku w Genui

Około 150 pasażerów statku wycieczkowego, który wpłynął w poniedziałek do portu w Genui we Włoszech, jest zakażonych koronawirusem - podała agencja Ansa. Większość pasażerów na pokładzie luksusowej jednostki MSC Grandiosa, która przypłynęła z Marsylii, to Włosi.
04.01.2022

USA: CDC rekomenduje rezygnację z rejsów wycieczkowych z powodu pandemii

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaleciły w czwartek obywatelom USA unikanie podróży statkami wycieczkowymi, niezależnie od poziomu zaszczepienia na Covid-19. CDC podniosły także poziom ostrzeżeń o zagrożeniach na takich jednostkach do czwartego, najwyższego stopnia.
30.12.2021

206 marines zostało zwolnionych za odmowę szczepienia się na Covid-19

Korpus piechoty morskiej USA poinformował w czwartek, że 206 marines zostało zwolnionych ze służby za odmowę szczepienia się na Covid-19. Pentagon zaostrzył ostatnio kary za unikanie szczepienia, ze względu na rosnącą ponownie liczbę zakażeń - podaje portal Axios.
30.12.2021

Francuzi zamknęli dla Brytyjczyków mieszkających w krajach UE kanał La Manche

Brytyjscy rezydenci krajów UE od kilku dni nie mogą wrócić do swoich domów, ponieważ władze francuskie zamknęły kanał La Manche łączący kontynent europejski z Wielką Brytanią. Wyjątkiem są Brytyjczycy rezydujący we Francji - przekazała w czwartek AFP.
30.12.2021

Amerykańska marynarka wojenna będzie zwalniać ze służby niezaszczepionych przeciw Covid-19

Amerykańska marynarka wojenna ogłosiła, że zacznie zwalniać ze służby niezaszczepionych przeciw Covid-19. Proces może zająć do sześciu miesięcy, a marynarze jeżeli zmienią zdanie i okażą certyfikat zaszczepienia, będą mogli pozostać na służbie - tłumaczono.
16.12.2021

Singapur planuje przekazać szczepionki marynarzom

Singapur planuje dostarczyć minimum 12 tysięcy dawek szczepionki przeciwko Covid-19 marynarzom różnej narodowości. Szczepienia mają się odbyć w kolejnej fazie programu Sea Vaccination (SeaVax).
19.11.2021

Projekt nowelizacji ustawy o zwalczaniu COVID-19 wraca do Komisji Gospodarki Morskiej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ponownie zajmie się nowelą ustawy o zwalczaniu COVID-19. Projekt noweli umożliwia m.in. zaokrętowanie na statek marynarzom mającym trudności z odnowieniem posiadanych dokumentów.
16.11.2021

Naukowcy: w związku z pandemią do oceanów trafiło 25 tys. ton tworzyw sztucznych

25 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych związanych z pandemią Covid-19 zalega w oceanach i stanowi zagrożenie dla morskich ekosystemów – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie PNAS Amerykańskiej Akademii Nauk, które cytuje we wtorek serwis informacyjny Axios.
09.11.2021

CMA CGM inwestuje w Brittany Ferries, aby wesprzeć odbudowę po pandemii koronawirusa

Francuski gigant żeglugowy CMA CGM zgodził się zainwestować 25 milionów euro w rodzime Brittany Ferries, w tym 10 milionów euro, aby wesprzeć odbudowę firmy promowej po Covid.
18.09.2021

Fundusz pomocowy dla marynarzy dotkniętych koronawirusem przekracza cel 1 mln USD

Międzynarodowy Fundusz Pomocy Marynarzom (SIRF) osiągnął swój cel, jakim jest zebranie 1 miliona dolarów na zapewnienie niezbędnej pomocy marynarzom i ich rodzinom dotkniętym COVID. Suma zebrana przez SIRF wynosi obecnie 1,17 miliona dolarów.
18.08.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
07.05.2021

Kolejnych 630 migrantów przybyło na Lampedusę w ciągu jednego dnia

Ponad 630 migrantów przybyło w ciągu jednego dnia na Lampedusę - poinformowały w niedzielę władze tej włoskiej wyspy. Po dłuższej przerwie notuje się tam nasilenie fali migracyjnej. Burmistrz Salvatore Martello uważa, że istnieje ryzyko masowego napływu migrantów z Libii.
02.05.2021

Cruise Line odnotował spadek akcji przez szczepionkę Johnson & Johnson

Po tym jak amerykańskie agencje Food and Drug Administration oraz Centers for Disease Control ogłosiły, że zaprzestaną stosowania szczepionki Johnson & Johnson, Cruise Line odnotowały skokowy spadek akcji.
13.04.2021

Czy wrócą rejsy statków pasażerskich pomimo COVID-19?

Norweski Cruise Line Holdings Ltd podał, że w poniedziałek przekazał list intencyjny do amerykańskich władz z prośbą o możliwość wznowienia rejsów pasażerskich od 4 lipca, poprzedzonych obowiązkowymi szczepieniami COVID-19. Jest to szansa na podniesienie się sektora po prawie rocznej przerwie.
06.04.2021

Hiszpania wyśle statek po swoich obywateli przebywających w Maroku

Rząd Hiszpanii poinformował w czwartek o planowanym skierowaniu do Maroka statku w celu zabrania z tego kraju ponad 3 tys. Hiszpanów, którzy utknęli tam wskutek nagłego ogłoszenia nowych przepisów przeciwepidemicznych.
01.04.2021

Czołowa południowokoreańska stocznia wstrzymała produkcję z powodu wybuchu infekcji COVID-19

Południowokoreańska stocznia, Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME), wstrzymała produkcję w swoich zakładach w Okpo i Geoje z powodu wybuchu infekcji COVID-19 wśród pracowników.
23.03.2021

Filipiny: Zużyte maseczki na dnie oceanu, tony medycznych śmieci zanieczyszczają rafy

Rozpowszechnione podczas pandemii koronawirusa jednorazowe środki ochrony, jak maseczki zanieczyszczają filipińskie wybrzeże. W szczycie epidemii sama aglomeracja Manili wytwarzała dodatkowe 280 ton odpadów medycznych dziennie - przypomina BBC.
10.03.2021

Dla MSC rok 2020 był pełen sukcesów

Wysyłając ponad 1,9 miliona kontenerów chłodniczych w 2020 r., pobijając tym samym swój poprzedni rekord 1,8 miliona z 2019 r., MSC nadal z powodzeniem żegluje po morzach dostarczając świeże produkty konsumentom na całym świecie.
10.03.2021

Porty wolnocłowe lekarstwem na Brexit i Covid

Rząd Brytyjski poinformował, że w Anglii udzielono zezwolenia na uruchomienie ośmiu Freeports. Zaczną działać pod koniec 2021 r. Warunki działania w tych portach i ich otoczeniu będą takie jak w strefach wolnocłowych i specjalnych strefach gospodarczych.
09.03.2021

COVID w żegludze nie taki groźny ale koryguje prognozy. Polskie porty wypadły dobrze na tle portów UE

W 2020 r. statki przetransportowały na pokładach, w ładowniach i zbiornikach 11,3 mld t towarów oszacowali analitycy Research and Markets. Wynika z tego, że flota handlowa po chwilowym załamaniu odżyła, za wyjątkiem niektórych segmentów, jak rynek transportu samochodów czy turystyki morskiej i przewozu pasażerów.
05.03.2021

Fińska stocznia wznawia produkcję po wybuchu epidemii koronawirusa

25 lutego przywrócono produkcję w fińskiej stoczni Rauma Marine Constructions. Żeby nie stać się ogniskiem zakażeń Covid -19, stocznia była wyłączona z pracy przez ostatni tydzień.
01.03.2021

Filipiny: do Manili przybył okręt z pierwszą transzą chińskich szczepionek

Do portu w Manili zawinął w niedzielę chiński okręt wojskowy z pierwszą dostawą 600 tys. dawek chińskiej szczepionki CoronaVac wyprodukowanej przez koncern farmaceutyczny Sinovac Biotech z Chin - poinformował media rzecznik prasowy prezydenta Rodriga Duterte.
28.02.2021

Puchar Ameryki – przełożony początek prestiżowych regat

Z powodu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 w Auckland przełożony został początek rywalizacji o najstarsze żeglarskie trofeum - Puchar Ameryki. Jego obrońca Emirates Team New Zealand zmierzy się z włoskim jachtem Luna Rossa Prada Pirelli.
28.02.2021

W końcu dobra wiadomość dla czołowego armatora wycieczkowców. Rosną stawki oraz rezerwacje

Royal Caribbean Group zanotował wzrost w liczbie rezerwacji na swoich statkach, w momencie gdy coraz więcej rządów na całym świecie przeprowadza masowe szczepienia przeciw wirusowi COVID.
24.02.2021

Grecja: Strajk marynarzy sparaliżował połączenia między greckimi wyspami

We wtorek statki zarzuciły kotwice w portach kontynentalnej Grecji, co doprowadziło do paraliżu połączeń z wyspami. Strajk marynarzy, jak podaje AFP, ma trwać 48 godz., do środy. W Grecji strajkują też lekarze zatrudnieni w szpitalach. Obie grupy żądają podwyżki płac i zabezpieczenia miejsc pracy.
23.02.2021

HMM z rekordowym zyskiem operacyjnym w 2020 roku

Pomimo pandemii COVID-19, czołowy armator Korei Południowej, HMM, zamknął 2020 rok z mocnymi wynikami finansowymi.
11.02.2021

Koszmar linii wycieczkowych trwa. Kanada przedłuża zakaz dla wycieczkowców do 2022 roku

Przez kolejny rok wycieczkowce otrzymają zakaz wstępu na kanadyjskie wody w celu powstrzymania pandemii COVID-19.
10.02.2021

Pekao: szczepienia i brak lockdownów pozwoli rozruszać gospodarkę w 2021 r.

Zaszczepienie seniorów i przewlekle chorych przeciw COVID-19 pozwoli uniknąć obostrzeń w drugiej połowie 2021 r., w takiej sytuacji widzimy potencjał do wzrostu PKB w br. o ponad 4 proc. - ocenili analitycy Banku Pekao odnosząc się do piątkowych danych GUS.
29.01.2021

Kanał Panamski łączy siły z PPC i PSA, by zoptymalizować dystrybucję szczepionek przeciwko COVID-19

Kanał Panamski podpisał list intencyjny z Panama Ports Company (PPC) oraz terminalem PSA, by pomóc w optymalizacji dróg dostaw w celu dystrybucji szczepionki COVID-19 i dostaw do Ameryki Łacińskiej.
27.01.2021

Międzynarodowa Izba Żeglugi chce, aby marynarze otrzymali pierwszeństwo szczepień

Rządy powinny traktować priorytetowo szczepienia marynarzy przeciwko Covid-19, aby pomóc w utrzymaniu sprawnego działania globalnych łańcuchów dostaw - twierdzi Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS).
20.01.2021

Raport UE przewiduje odporność floty rybackiej na pandemię COVID-19

Z rocznego sprawozdania gospodarczego z 2020 r., dotyczącwgo floty rybackiej UE, wynika, że w 2020 r. flota pozostała ogólnie rentowna, pomimo wpływu COVID-19 na rynki rybne. Bardziej zrównoważone rybołówstwo i niższe koszty paliwa pomogły złagodzić społeczno-gospodarcze skutki pandemii.
07.01.2021

Pierwsi medycy 3. Flotylli Okrętów zaszczepieni

We wtorek, 5 stycznia, pierwsi medycy 3. Flotylli Okrętów otrzymali szczepionki przeciwko COVID-19. Szczepienia odbyły się w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku.
06.01.2021

Najtrudniejszy rok w historii gospodarki po 1989 roku

Rok 2020 pożegnaliśmy z ulgą, a rok 2021 witamy z wielką nadzieją. Dla świata gospodarki minione 12 miesięcy to czas ciężkiej próby. Wielu przedsiębiorców zahartowało się i przygotowuje do walki o przetrwanie, a inni niestety polegli w walce z pandemią i jej skutkami gospodarczymi. Nie brakuje też takich, którzy wykorzystali nadarzające się okazje i rozwinęli swoją działalność gospodarczą lub dokonali dywersyfikacji. Z punktu widzenia Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie to był pracowity czas, choć formuła naszego działania z
02.01.2021

Wojsko Polskie cały czas zaangażowane jest w walkę z COVID-19

Od początku roku zarówno Wojska Obrony Terytorialnej, jak i wojska operacyjne prowadzą działania mające na celu walkę z epidemią koronawirusa. Żołnierze wspierają działania, dzięki którym możliwe jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii, a także łagodzenie jej skutków. Każdego dnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy oraz pracowników resortu.
28.12.2020

Premier: przyjęta przez rząd strategia ratowania gospodarki była i jest słuszna

Przyjęta przez rząd strategia ratowania gospodarki była i jest słuszna. Zorganizowaliśmy ją sami, z własnych, a nie unijnych pieniędzy, nie czekając na jakąś zewnętrzną pomoc, i to przynosi efekty - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".
22.12.2020

Statki autonomiczne po epoce koronawirusa

Przemysł okrętowy zastanawia się nad konstrukcją, budową i eksploatacja statków autonomicznych po epoce koronawirusa. Widzimy, że ta epoka odciśnie piętno nie tylko na stylu życia ludzkości, ale również na transporcie morskim i systemach obsługi wydobycia ropy i gazu offshore. Obecnie budowane jednostki są coraz bardziej zautomatyzowane. Statki często są wyposażone w systemy wspomagania decyzji załogi oraz układy diagnostyczne zainstalowanych urządzeń. Coraz więcej systemów zainstalowanych na statkach i jednostkach offshore może
18.12.2020

45 krajów wynaczyło marynarzy jako kluczowych pracowników. Zabrakło wśród nich Polski

Aż 45 państw członkowskich Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) oraz Hong Kong wyznaczyły marynarzy jako kluczowych pracowników, co ma pomóc w zakończeniu kryzysu załogowego.
17.12.2020

UE podkreśla potrzebę opracowania strategii „niebieskiego ozdrowienia” po COVID-19

W dniu 8 grudnia Zgromadzenie Ogólne ONZ debatowało nad dwiema rezolucjami w sprawie Oceanów i Prawa Mórz oraz Zrównoważonego Rybołówstwa. W tym kontekście Unia Europejska podkreśliła, że ​​aby przeciwdziałać społeczno-ekonomicznym skutkom pandemii COVID-19, strategie naprawy powinny mieć na celu utrzymanie zdrowych i produktywnych oceanów, walkę ze zmianą klimatu, powstrzymanie utraty różnorodności biologicznej, a także walkę z głodem i ubóstwem. Nie należy tego postrzegać jako opcji „albo albo”, ponieważ zapewnienie odporności
14.12.2020

Co nas czeka na rynku pracy?

Jakie zjawiska będą się rozwijać? Jakie umiejętności będą najbardziej cenione wśród pracowników i liderów? Czy firmy będą kształtować odpowiedzialny biznes? Na te i wiele innych nurtujących kwestii znajdziemy odpowiedzi w raporcie „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021”.
08.12.2020

P&O Ferries za darmo przetransportuje szczepionki przeciw COVID-19 do Wielkiej Brytanii

Europejski armator P&O, własność DP World, zaoferował darmowy transport szczepionek przeciw COVID-19 do Wielkiej Brytanii. To pierwszy zachodni kraj, który zaaprobował użycie szczepionki stworzonej przez amerykańskiego giganta Pfizer i ich niemieckiego partnera – BioNTech.
07.12.2020

Odpowiedź na ryzyko zagrożeń epidemicznych - Standard PRS

Z ogromną przyjemnością informujemy, że w wyniku prac zespołu auditorów i ekspertów Pionu Certyfikacji opracowany został nowy, własny standard naszej jednostki certyfikującej pod nazwą: Protection-Reliability-Safety (PRS), czyli Ochrona-Niezawodność-Bezpieczeństwo.
07.12.2020

Premier w "PB": wkrótce przedstawimy główne założenia naszego uderzenia gospodarczego

Walka z pandemią kiedyś się skończy, dlatego poza doraźną pomocą dla firm patrzymy również w przyszłość, by wówczas szybko ruszyć do gospodarczego wyścigu; wkrótce przedstawimy główne założenia naszego uderzenia gospodarczego - zapowiedział w rozmowie z "Pulsem Biznesu" premier Mateusz Morawiecki.
07.12.2020

Drewry: Koszty operacyjne statków wzrosły w 2020 roku z powodu pandemii COVID-19

Koszty operacyjne statków rosły najszybciej w tym roku od ponad dekady, z powodu wyższych kosztów ubezpieczenia i kosztów związanych z pandemią COVID-19 – podała agencja Drewry.
02.12.2020

MRPiT: Polska gospodarka wróci do poziomu sprzed pandemii w IV kw. 2021 r.

Ocena OECD jest zbliżona do naszej prognozy. Oczekujemy, że polska gospodarka wróci do poziomu aktywności gospodarczej sprzed pandemii w IV kwartale 2021 r. - wskazał wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek. Dodał, że spadek PKB w całym br. sięgnie ok. 3 proc.
01.12.2020

Coraz więcej firm ogłasza niewypłacalność. „Skala bankructw będzie rosła”

- Mamy do czynienia z najgorszymi wynikami od dekady, a wszystko wskazuje na to, że najgorsze dopiero przed nami. Fala upadłości firm wydaje się być już nie do zatrzymania, a stosowane przez Rząd rozwiązania pomocowe uruchamiane są zbyt późno. Do Północnej Izby Gospodarczej zgłaszają się przedsiębiorcy mówiący wprost: jesteśmy w dramatycznej sytuacji – mówi dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
27.11.2020

Lewica proponuje utworzenie Funduszu Odbudowy Gospodarki na lata 2021-2023

Lewica proponuje utworzenie Funduszu Odbudowy Gospodarki na lata 2021-2023; fundusz ten miałby dysponować 163 mld zł i skupiać się na trzech obszarach: ochronie zdrowia, przedsiębiorczości i samorządności. Celem jest napędzenie gospodarki - podkreślił poseł Dariusz Wieczorek.
26.11.2020

Borys: Dobrze przygotowaliśmy naszą gospodarkę na drugą falę pandemii

Przygotowujemy tarczę finansową 2.0. Chcemy, by podobnie jak na wiosnę, szybko i sprawnie ta pomoc docierała do firm za pośrednictwem bankowości elektronicznej - powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
25.11.2020

Wykryto ognisko infekcji koronawirusa na polskim statku w Argentynie

Z Argentyny napłynęła wiadomość o zarażonych koronawirusem na pokładzie polskiego statku Regalica.
24.11.2020

Kolejny tydzień, kolejna szczepionka. W tle słabe dane

Po dzisiejszych pozytywnych wieściach z Wielkiej Brytanii świat dysponuje już trzema szczepionkami na koronawirusa, które są wysoce efektywne. Pandemia jednak nie ustaje, a efekty wprowadzenia jesiennych obostrzeń już widać w danych gospodarczych.
24.11.2020

Port Los Angeles zanotował najlepszy miesiąc w historii

Port w Los Angeles przeładował w październiku nieco ponad 980 000 TEU, co ustanowiło nowy rekord w najbardziej ruchliwym miesiącu w historii portu.
23.11.2020

Hapag-Lloyd zanotował przypadki zarażenia koronawirusem na dwóch statkach

Niemiecki armator kontenerowy Hapag-Lloyd poinformował, że dwa z jego statków miały opóźnienia z powodu przypadków zakażenia COVID-19 wśród załogi.
20.11.2020

Pandemia a zrównoważony rozwój w Europie. Nowy raport EASAC 

Najnowszy raport przygotowany przez Radę Doradczą Europejskich Akademii Nauk (EASAC) pt. „W kierunku zrównoważonej przyszłości: transformacyjna zmiana i priorytety po COVID-19” przedstawia dowody na to, że walka ze zmianą klimatu, utratą różnorodności biologicznej i wyczerpywaniem zasobów Ziemi wymaga jednoznacznych i natychmiastowych działań. Autorzy ostrzegają, że jesteśmy o krok od przekroczenia granic wydolności naszej planety i podkreślają jednocześnie, że nie należy ignorować oporu wobec Zielonego Ładu i związanych z nim wy
20.11.2020

Marynarze pomagają w kontrolowaniu kwarantanny

Od ponad tygodnia na ulicach województwa pomorskiego obok policjantów można zobaczyć żołnierzy w marynarskich mundurach. Marynarze 3. Flotylli Okrętów biorą udział we wspólnych patrolach z Policją.
20.11.2020

Szefowa MFW: ożywienie gospodarcze po kryzysie jest zagrożone

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa oznajmiła w czwartek, w komunikacie adresowanym do przywódców G20 przed ich weekendowym szczytem, że ożywienie gospodarcze, które nastąpiło po pierwszej fali pandemii, jest zagrożone.
19.11.2020

Zatwierdzenie protokołów dotyczących bezpiecznej wymiany załóg podczas pandemii COVID-19

Komitet Bezpieczeństwa Morskiego (MSC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) podczas 102 sesji, która odbyła się w dniach 4-11 listopada 2020 w trybie zdalnym, podjął praktyczne działania wspierające żeglugę i marynarzy w czasie pandemii. MSC zatwierdził okólnik zawierający protokoły dotyczące zapewnienia bezpiecznej wymiany załóg i ich podróży podczas pandemii COVID-19. Opracowane przez przemysł morski protokoły określają ogólne środki i procedury służące temu celowi.
19.11.2020

Inwestycje w norweskim sektorze ropy i gazu większe niż zakładano

Badanie przeprowadzone przez norweskie biuro statystyczne SSB ujawniło, że norweskie firmy naftowe i gazowe zintensyfikowały plany inwestycyjne w ostatnich miesiącach.
19.11.2020

Nowe obostrzenia związane z pandemią zagrożeniem dla handlu międzynarodowego

Nowe obostrzenia wz. z II falą pandemii stwarzają zagrożenie dla handlu międzynarodowego - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków doświadczenia z wiosny wskazują, że przez restrykcje najbardziej może ucierpieć tranzyt na Ukrainę, Słowację i Białoruś.
19.11.2020

Szczepionkowa euforia uderzyła w waluty safe haven

Informacje z początku ubiegłego tygodnia o wysokiej efektywności szczepionki na COVID-19 odbiły się na kursach walut safe haven – jen japoński i frank szwajcarski skończyły tydzień jako najgorzej radzące sobie waluty G10. Dzisiejszy dzień przynosi swoiste deja vu.
16.11.2020

Zagrożone gatunki morskie mogą zostać zarażone SARS-CoV-2

Do niedawna jeszcze twierdzo, że obecna pandemia COVID-19 rozprzestrzenia się ze zwierząt na ludzi. Najnowsze badania pokazują, że ludzie też mogą przyczynić się do ekspansji infekcji, zarażając zwierzęta morskie.
13.11.2020

3. Flotylla Okrętów w walce z COVID-19

Gdyńska Flotylla prowadzi działania mające na celu walkę z epidemią koronawirusa. Marynarze wspierają służbę zdrowia w działaniach, dzięki którym możliwe jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii oraz łagodzenie jej skutków.
10.11.2020

Od wczoraj ponad 1600 imigrantów dotarło na Wyspy Kanaryjskie

Ponad 1600 imigrantów z Afryki dotarło od soboty na Wyspy Kanaryjskie - poinformował dziś rząd tej hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej, położonej u północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Migranci przeprawili się przez Atlantyk ok. 40 łodziami.
08.11.2020

Tłumy nad morzem w rejonie Rzymu i Neapolu

Wiosenna aura i słońce w drugą niedzielę listopada sprawiły, że tłumy ludzi przybyły na wybrzeże w rejonie Rzymu i Neapolu. Oblężenie zanotowano zarówno na promenadach, jak i w restauracjach.
08.11.2020

Zużyte maseczki i rękawiczki już na co trzeciej plaży

Zużyte maseczki, rękawiczki i inne środki ochrony osobistej znaleziono na 30 proc. brytyjskich plaż, które objęte były tegoroczną edycją akcji sprzątania plaż - poinformowała charytatywna organizacja Marine Conservation Society.
07.11.2020

Pierwszy od marca wycieczkowiec wpłynął na Wyspy Kanaryjskie

Wczoraj na Wyspy Kanaryjskie przybył pierwszy od połowy marca wycieczkowiec. Statek przypłynął na Gran Canarię z ponad 700 niemieckimi pasażerami.
07.11.2020

Narodowy lockdown praktycznie pewny

Narodowa kwarantanna, czy też narodowy lockdown jest już praktycznie pewny - ocenił prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki. Dodał, że najważniejsze są teraz rozmowy z rządem, by pomoc jak najszybciej trafiła do potrzebujących branż.
04.11.2020

Surferzy stawiają czoła gigantycznym falom w Portugalii - policja rozpędza tłumy gapiów [wideo]

Policja z Portugalii zablokowała wczoraj kilka dróg dojazdowych do popularnego kurortu Nazare, na środowym wybrzeżu kraju. Akcja miała na celu powstrzymanie tysięcy ludzi, którzy łamiąc restrykcje epidemiczne, gromadzą się by podziwiać wysokie fale oceaniczne i odważnych surferów.
30.10.2020

Na rynkach ropy kończy się najgorszy miesiąc od marca

Na rynkach ropy kończy się najgorszy miesiąc od marca. Nastroje wśród inwestorów są mocno minorowe z powodu obaw, że odradzająca się pandemia koronawirusa w Stanach Zjednoczonych i Europie wpłynie na ograniczenie popytu na paliwa.
30.10.2020

Perspektywa powrotu do stanu normalności w gospodarce się odsuwa. Odbicie najwcześniej w połowie przyszłego roku

Drugi albo trzeci kwartał przyszłego roku to najwcześniejsze okresy, w których przedsiębiorcy mogą liczyć na odbicie w gospodarce – przewiduje były wiceminister finansów, prof. Stanisław Gomułka. Z pomocą państwa i bez drugiego ścisłego lockdownu większość firm jest w stanie przetrwać ten trudny okres. Kosztem jest wzrost długu publicznego, osłabienie złotego i słabość warszawskiej giełdy. Pod znakiem zapytania stoi też współpraca z UE przy kolejnej perspektywie budżetowej.
30.10.2020

Maersk dostarczy szczepionki przeciwko COVID-19

COVAXX, amerykańska firma biotechnologiczna z Long Island opracowująca wielotopową syntetyczną szczepionkę na bazie peptydów do zwalczania COVID-19, ogłosiła globalne partnerstwo logistyczne z Maersk, jednym z największych na świecie dostawców usług transportowych i logistycznych.
29.10.2020

Coraz więcej zużytych maseczek i rękawiczek gromadzi się w oceanach i na plażach. Grozi nam kolejna katastrofa?

Pandemia nie tylko wywróciła do góry nogami życie milionów ludzi na całym świecie, ale teraz zagraża także oceanom świata.
29.10.2020

Pandemia uderza w Europę. Co zrobi Europejski Bank Centralny?

Czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego tworzy w tym tygodniu dodatkowy element ryzyka dla rynków finansowych. Przedstawiamy, co naszym zdaniem ogłosi bank centralny i czego oczekujemy od następnego spotkania EBC w grudniu.
28.10.2020

BIEC: nie będzie znacznego wzrostu bezrobocia w wyniku lockdownu

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w kwestii bezrobocia, spadł w październiku o ok. 1 pkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Scenariusze mówiące o istotnym wzroście bezrobocia w wyniku lockdownu nie zrealizują się.
28.10.2020

Opracowywane są strategie wsparcia dla gospodarki na najbliższe 6-9 miesięcy

W dialogu z pracodawcami i związkami zawodowymi pracujemy nad strategiami wsparcia dla gospodarki w perspektywie najbliższych sześciu-dziewięciu miesięcy, a także najbliższych kilku lat - przekazał dziś na konferencji wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
27.10.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o starcie budowy nowego promu do obsługi Dover-Calais

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o początku budowy rekordowego tunelu, któremu sprzeciwiali się przewoźnicy promowi, a także o nowym promie P&O Ferries.
26.10.2020

Muzeum Marynarki Wojennej otwarte tylko w weekendy w związku z COVID-19

W związku ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID’19 i wprowadzeniem strefy czerwonej na terenie całego kraju w terminie od 27 października (wtorek) Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni będzie czasowo otwarte dla zwiedzających tylko w weekendy (poza 31X-1XI) w godz. 10.00-16.00.
26.10.2020

Ceny ropy na światowym rynku silnie spadają

Ceny ropy na globalnych giełdach paliw silnie spadają - surowiec tanieje o ponad 2 proc. Na świecie odnotowuje się przypadków zakażeń koronawirusem, natomiast w USA nie ma porozumienia w sprawie wsparcia dla gospodarki, co zdecydowanie pogarsza sentyment rynkowych graczy.
26.10.2020

Jak na przebieg pandemii COVID-19 wpływa PKB kraju

Polacy przeanalizowali, jak na przebieg pandemii COVID-19 wpływają czynniki ekonomiczne, demograficzne oraz geograficzne. Z analiz wynika m.in., że liczba przypadków COVID-19, ale też ofiar choroby, silnie wiąże się z wysokim PKB kraju.
23.10.2020

Będą nowe tarcze antykryzysowe

Ministerstwo Rozwoju tworzy właśnie rozwiązania antykryzysowe, tym razem skierowane do najbardziej dotkniętych kryzysem branż. Ponadto resort pracuje nad tzw. ustawą deregulacyjną, w której mają być uproszczenia ułatwiające prowadzenie działalności - donosi Prawo.pl.
23.10.2020

Procedury związane z wykryciem obecności Covid-19 wśród załogi statku w chińskich portach

Ze względu na gwałtowny wzrost liczby przypadków Covid-19 na świecie, chiński urząd celny wprowadził ulepszone procedury testowania członków załogi pod kątem Covid-19, podczas zawijania statków do chińskich portów. W oparciu o opracowania przygotowane przez różne podmioty związane z branżą morską, w tym między innymi przez ubezpieczyciela Oasis P&I, omówione zostaną pokrótce nowe procedury i wynikające z nich konsekwencje, związane z uzyskaniem pozytywnego wyniku testu na obecność Covid-19 przez członka załogi.
22.10.2020

PKO BP: reakcja gospodarki na drugą falę pandemii będzie mniejsza niż wiosną

Reakcja gospodarki, w tym konsumpcji, na drugą falę zachorowań będzie mniejsza niż w II kwartale br. - wskazuje PKO BP, komentując dzisiejsze dane GUS. Zdaniem ekonomistów, budownictwo może częściowo neutralizować ponowne osłabienie aktywności w usługowych i handlu.
21.10.2020

Oddziały Narodowego Muzeum Morskiego zamknięte do odwołania

Informujemy, że w związku z objęciem Gdańska, Gdyni, powiatu tczewskiego i powiatu puckiego czerwoną strefą oraz troską o bezpieczeństwo i zdrowie naszych gości, a także pracowników, z dniem 19.10.2020 roku, wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – z wyjątkiem Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – zostają zamknięte do odwołania.
19.10.2020

Obowiązuje zalecenie - nie podróżuj wtedy, kiedy nie jest to konieczne

Intensywność pandemii przyspieszyła, dlatego zdecydowaliśmy o wprowadzeniu globalnego, trzeciego poziomu ostrzeżenia, czyli: nie podróżuj wtedy, kiedy nie jest to konieczne - powiedział dziś wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
16.10.2020

Badanie: przedsiębiorcy gotowi na drugą falę pandemii

Firmy są gotowe na drugą falę pandemii - wynika z badania KoronaBilans MŚP Krajowego Rejestru Długów. 60 proc. z nich zadeklarowało, że podjęło już odpowiednie działania; najbardziej zmobilizowani są przedstawiciele średnich przedsiębiorstw.
16.10.2020

Brexit, Covid, klimat - czwartkowo-piątkowy szczyt o najważniejszych wyzwaniach UE

Wysłanie mocnego sygnału jedności wobec Wielkiej Brytanii, przygotowanie do ustalenia nowego celu redukcji gazów cieplarnianych, a także koordynacja działań związanych z pandemią - te kwestie będą zajmowały liderów UE, którzy zjadą w czwartek na dwudniowy szczyt do Brukseli.
14.10.2020

Kościński: pod koniec przyszłego roku polska gospodarka będzie na fali wznoszącej

Rekordowo niski koszt długu publicznego skłania ku temu, by nie konsolidować zbyt szybko finansów państwa, tylko – zadłużając się w rozsądnym zakresie – pompować te pieniądze w inwestycje, które rozkręcą polską gospodarkę – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas X Europejskiego Kongresu Finansowego.
14.10.2020

W Chinach wzrost importu i eksportu wiązany z odmrażaniem światowej gospodarki

Chiny odnotowały we wrześniu największy w tym roku wzrost importu, a eksport utrzymał silny trend zwyżkowy. Komentatorzy wiążą ożywienie handlu zagranicznego ze znoszeniem restrykcji przeciwepidemicznych na świecie.
13.10.2020

Celny impuls fiskalny kluczem do przygotowania gospodarki na drugą falę pandemii

Wśród prelegentów otwierających X Europejski Kongres Finansowy dominowało przekonanie, że polska gospodarka jest dobrze przygotowana na nadejście drugiej fali pandemii koronawirusa. Jednocześnie przekonywano o stymulującej rozwój gospodarczy roli polityki fiskalnej, szczególnie w sferze inwestycji publicznych.
13.10.2020

Gliński: nie chcielibyśmy wprowadzać lockdownu w związku z pandemią

Nie chcielibyśmy wprowadzać lockdownu w związki z pandemią koronawirusa. Koszty takiego rozwiązania są znaczenie większe, niż korzyści z niego wynikające - powiedział dziś wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
13.10.2020

Cyfryzacja branży morskiej przyspieszona przez Covid-19

Ostatnie miesiące pokazały jak dużym wyzwaniem dla przemysłu morskiego jest wprowadzenie narzędzi oraz rozwiązań cyfrowych, co zostało wymuszone pandemią Covid-19. Wspomniana cyfryzacja obejmuje wszystkie nowe technologie, które mają na celu zwiększenie wydajności oraz bezpieczeństwa procesów transportowych.
05.10.2020

COVID-19 wpłynął na politykę, wojskowość i ekonomię

Koronawirus znacząco wpłynął na politykę, ekonomię oraz wojskowość - ocenił dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W tym świetle za konieczną uznał współpracę państw w ramach NATO i na poziomie regionalnym.
22.09.2020

Marynarze, którzy utknęli na duńskich statkach, mogą wrócić do domu

Rząd duński, wraz z Duńską Żeglugą, sekcją morską Duńskiego Związku Metalurgicznego i Duńskim Stowarzyszeniem Inżynierów, znaleźli rozwiązanie, dzięki któremu marynarze, którzy podczas kryzysu utknęli na pokładach duńskich statków, będą mogli powrócić do domów.
21.07.2020

Covid19. Sytuacja w branży promowej: Pasażerów więcej, ale sytuacja daleka od ideału

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
01.07.2020

Port Gdańsk podsumował 2020 rok - relacja z konferencji prasowej

48 milionów ton ładunków przeładowano w 2020 w Porcie Gdańsk. Mimo korekty o 7,9 procenta rok 2020 trzeba uznać za stabilny a gdański port w tak trudnym czasie trafił do grona 20 największych portów europejskich wyprzedzając port w Genui i port w Dunkierce oraz wszedł na podium jako 3 największy port na Bałtyku.
01.03.2021

Podmiany załogi w czasach pandemii oczami armatora

"Od marca każda podmiana była odrębną operacją logistyczną. Robiliśmy rzeczy, których nikt wcześniej nie zrobił" - mówi o okresie lockdownu Dariusz Stefaniak, Crewing Manager SMT Shipping Poland. O walce z biurokracją, odmiennych przepisach w niemalże każdym kraju, przemęczeniu załóg i doświadczeniu, którego nikt nie był w stanie przewidzieć rozmawiamy w biurze pośrednictwa pracy dla marynarzy.
06.08.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.