• <
nauta_2024

Windea Leibniz zostanie zmodernizowana w stoczni Ulstein Verft

04.11.2022 13:46 Źródło: Ulstein.com
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Windea Leibniz zostanie zmodernizowana w stoczni Ulstein Verft

Partnerzy portalu

Windea Leibniz zostanie zmodernizowana w stoczni Ulstein Verft - GospodarkaMorska.pl
fot. Ulstein.com

Należący do niemieckiej grupy Bernhard Schulte Offshore statek serwisowy (Service Operation Vessel, SOV) do obsługi morskich farm wiatrowych przejdzie modernizację, dzięki której poszerzy się jego zakres operacyjny w ramach energetyki wiatrowej.

Statek powrócił do macierzystej stoczni Ulstein Verft w Norwegii, w której został ukończony w 2017 roku. Zakończenie modernizacji oraz prac remontowych jest planowane na luty 2023 roku.

Celem prac modernizacyjnych jest umożliwienie mu wykonywanie zadań także jako konstrukcyjny statek serwisowy (Construction SOV, CSOV). W związku z tym na jednostce zostanie zainstalowany cokół dla pomostu montażowego, dzięki czemu będzie mogła obsługiwać wszystkie wysokości systemów wiertniczych, stosowanych na Morzu Północnym. Ponadto stanie się jedną z niewielu tak wyspecjalizowanych jednostek, które mogą pracować na Morzu Bałtyckim z racji mniejszej wysokości tamtejszych systemów wiertniczych. Zostanie też zwiększona z 40 do 60 liczba pojedynczych kabin. Pozwoli to zabierać liczniejszą ekipę montażową, co poprawi tempo wszelkich prowadzonych z jednostki prac.

Gospodarka Morska
fot. Ulstein.com

- Mamy duże oczekiwania wobec tego statku. To nowoczesna jednostka o bardzo niskim zużyciu oleju opałowego w trybie dynamicznego pozycjonowania statku. Zamierzamy jeszcze bardziej wzmocnić jej zdolności operacyjne. - powiedział dyrektor zarządzający Bernhard Schulte Offshore Matthias Müller.

Windea Leibniz ma 88 metrów długości. Statek jest wyposażony w dwa pędniki azymutalne, dwa stery strumieniowe, chowany pędnik azymutalny, a także system dynamicznego pozycjonowania. Może osiągnąć prędkość maksymalną do 13,5 węzłów. Oprócz wyposażenia specjalistycznego załoga może też korzystać z zaplecza rekreacyjnego w postaci sal dziennych, kina, bibliotek, siłowni, sauny oraz jacuzzi.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.