• <

Kartel złomujący statki w Bangladeszu zakończył działalność

PMK

25.11.2020 15:20 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Kartel złomujący statki w Bangladeszu zakończył działalność

Partnerzy portalu

Kartel złomujący statki w Bangladeszu zakończył działalność - GospodarkaMorska.pl
NGO Shipbreaking Platform

Już po dwóch miesiącach kartel stoczni złomujących w Bangladeszu upadł, gdyż nie udało mu się pozyskać wystarczająco tonażu – doniósł GMS, największy na świecie nabywca statków do recyklingu.

Podczas tych 61 dni, zakończonych 21 listopada, kilku większych nabywców tonażu do złomowania próbowało kontrolować ceny na swoją korzyść. W tym czasie Indie i Pakistan przejęły większość zamówień, a tylko resztka z nich została dla Bangladeszu.

Nabywcy końcowi mogą teraz oferować swoje własne ceny zamiast polegać na niskich cenach ustalonych przez kartel.

- Wielu z tych nabywców naciskało na to już od jakiegoś czasu. I osiągnęli swój cel – wolny rynek dla nabywców tonażu do złomowania – informuje GMS.

Popyt w Bangladeszu rósł już od jakiegoś czasu, więc decyzja o zamknięciu kartelu nie była zaskoczeniem. Niektórzy nabywcy końcowi i tak zaczęli składać oferty na własną rękę. Oferty te dotyczyły tonażu, który normalnie trafiłby do Chittagong.

- Wraz z rosnącymi w ostatnich dwóch tygodniach cenami stali (o prawie 20 dolarów na tonę), spodziewamy się, że bangladeski rynek znów stanie się główną siłą na kontynencie sub-indyjskim – dodało GMS.

Upadek kartelu w Bangladeszu i wzrost w Pakistanie spowodują, że hinduscy nabywcy będą musieli mocniej walczyć o swój udział w tonażu. Pakistan z kolei będzie musiał walczyć o utrzymanie pierwszego miejsca na rynku.

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.