• <
smartre_2023

Dźwigi masowca Irma uszkodzone po uderzeniu w suwnicę [WIDEO]

jm

24.10.2022 12:29
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Dźwigi masowca Irma uszkodzone po uderzeniu w suwnicę [WIDEO]

Partnerzy portalu

Dźwigi masowca Irma uszkodzone po uderzeniu w suwnicę [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Irma przed wypłynięciem w Porcie Gdańsk

Irma, masowiec pływający w barwach Polskiej Żeglugi Morskiej (Polsteam) uderzył swoimi dźwigami w portowe żurawie w porcie Puerto Moin na Kostaryce. Nikomu nic się nie stało, ale statkowe dźwigi są uszkodzone.

Do wypadku doszło 20 października. Statek pojawił się w porcie dwa dni wcześniej. Feralnego dnia statek miał najpewniej zmienić nabrzeża. Irma przystąpiła do tego jednak z podniesionymi dźwigami pokładowymi. Podczas przepływania wzdłuż nabrzeża pierwszy z nich, skierowany w stronę rufy, zahaczył o suwnicę portową, jednak prześliznął się pod nią. Natomiast drugi dźwig, skierowany w stronę dziobu jednostki, uderzył w suwnicę i był do niej dociskany poprzez ruch statku. Z nagrań opublikowanych w sieci przez świadków zdarzenia wynika, że dźwig złamał się. Statek zatrzymał się, suwnica bramowa zakołysała się, lecz nie przewróciła. Według doniesień sama suwnica nie odniosła poważnych uszkodzeń i może kontynuować operacje portowe.

Jak poinformował Krzysztof Gogol z Polskiej Żeglugi Morskiej, w wypadku nikomu nic się nie stało.

– W chwili obecnej trwają oględziny. Powiadomiony został ubezpieczyciel. Wyznaczył on rzeczoznawców, którzy mają ocenić straty – jeden to rzeczoznawca lokalny, drugi jest ze Stanów Zjednoczonych. Trwa szacowanie strat – powiedział Gospodarce Morskiej Krzysztof Gogol.

Rzecznik PŻM podkreślił także, że sam statek jest w pełni sprawny, a uszkodzeniu uległy jedynie dwa dźwigi.

– Prawdopodobnie ten najbardziej uszkodzony zostanie zdemontowany. Statek przypłynął do portu z ładunkiem stali. Po zdjęciu złamanego ramienia, które blokuje ładownię, zakończony zostanie rozładunek i statek będzie mógł kontynuować podróż – powiedział Krzysztof Gogol. Jednocześnie ujawnił, że PŻM zastanawia się, czy dźwigi Irmy naprawiane będą na miejscu, czy przyspieszony zostanie remont klasowy, który w najbliższym czasie statek powinien przejść.

Nie znane są jeszcze także przyczyny zdarzenia. Gogol poinformował, że w PŻM powołana jest specjalna komisja, która będzie je analizować.

Irma przypłynęła na Kostarykę prosto z Polski. Statek pływa w barwach Polskiej Żeglugi Morskiej (Polsteam). Masowiec o tonażu 21387 ton został zbudowany w 2000 roku, mierzy 200 metrów długości.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.