• <

Wynik wyszukiwania - "zatoka gdańska" - Wiadomości

Hinc dla "DGP": mamy zarezerwowaną przepustowość pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej na 15 lat

Mamy zarezerwowaną przepustowość pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej na 15 lat. Została też przeprowadzona procedura open season dla drugiego, mniejszego terminala. Rynek nie potwierdził jednak zainteresowania - mówił we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes Gaz-Systemu Sławomir Hinc.
11.06.2024

Święto kobiecego żeglarstwa już w przyszłym tygodniu

Już w przyszły weekend w dniach 14-16 czerwca, nad malowniczą Zatoką Gdańską, przy molo w Sopocie odbędą się długo wyczekiwane Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet. To wyjątkowe wydarzenie sportowe zgromadzi najlepsze żeglarki z całego kraju, które rywalizować będą o tytuł Mistrzyni Polski. W tym roku, aby zachęcić wszystkie zawodniczki stworzono dodatkową klasyfikację, znaną na świecie jako Corinthians - amatorską.
07.06.2024

20 maja rozpocznie się 16. edycja ćwiczeń taktyczno-specjalnych pk. "Renegade/Sarex-24"

Od 20 do 24 maja potrwa tegoroczna edycja ćwiczeń taktyczno-specjalnych Sarex-24. W jej trakcie wojsko, policja i służby ratownicze symulować będą cztery scenariusze działań.
13.05.2024

Wiceszef MI: o 33 mln zł więcej środków w programie dot. budowy drogi wodnej przez Mierzeję

Zwiększenie o 33 mln zł środków na pogłębienie ostatniego odcinka toru wodnego do portu w Elblągu zakłada projekt zmian w wieloletnim programie "Budowa nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską"- poinformował wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
09.05.2024

Żegluga Gdańska rozpoczyna nowy sezon nawigacyjny

Żegluga Gdańska Sp. z o.o. poinformowała o rozpoczęciu sezonu nawigacyjnego sezonu 2024 w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Helu, zgodnie z wcześniej ogłoszonym rozkładem przedsezonowym ogłoszonym.
30.04.2024

Tragiczny finał poszukiwań żołnierza sił specjalnych. Służby odnalazły ciało

Zakończyły się trwające od 24 kwietnia poszukiwania operatora Jednostki Wojskowej GROM, który zaginął w trakcie ćwiczeń nurkowych w Morzu Bałtyckim. Służby wyłowiły z wody ciało żołnierza.
27.04.2024

Wojsko i ratownicy nadal poszukują płetwonurka GROM-u w Zatoce Gdańskiej

Od środy wojsko prowadzi poszukiwania żołnierza jednostki wojskowej GROM, który zaginął podczas ćwiczeń w Zatoce Gdańskiej. W akcję prowadzoną nad wodą i pod nią zaangażowane są śmigłowce, okręt i sonar - podał w czwartek rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych ppłk Mariusz Łapeta.
25.04.2024

Jak przetrwać i ratować na morzu? Ćwiczenia i badania na Bałtyku z udziałem studentów i pracowników uczelni morskich

Ćwiczenia oraz badania naukowe Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) z udziałem studentów oraz kadry Politechniki Morskiej w Szczecinie, a także Uniwersytetu Morskiego w Gdyni miały miejsce 26 marca 2024 na Zatoce Gdańskiej. Obejmowały one dwie części – badanie zachowań rozbitków na tratwie ratunkowej podczas wielogodzinnego dryfu i obliczenia przewidywań znosu tratwy.
23.04.2024

Dwa niszczyciele min na Mierzei Wiślanej. Kanał dostępny dla okrętów

Niszczyciele min proj. 258 ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603) prowadziły działania na obszarze Zatoki Gdańskiej. W związku z tym pojawiły się w kanale prowadzącym przez Mierzeję Wiślaną i weszły na Zalew Wiślany.
10.04.2024

Łódź rybacka zawrócona z zatoki przez Straż Graniczną

Liczne nieprawidłowości stwierdzili na skontrolowanej na Zatoce Gdańskiej łodzi rybackiej z Sopotu funkcjonariusze grupy kontrolnej z jednostki pływającej SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Nakazali szyprowi natychmiastowy powrót do przystani w Sopocie.
25.02.2024

Bando: Koszt pływającego terminala LNG to ok. 4,7 mld zł

Koszt budowy pływającego terminala LNG (FSRU) w Zatoce Gdańskiej to ok. 4,7 mld zł - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. infrastruktury krytycznej.
22.02.2024

Przez Mierzeję Wiślaną w 2023 roku przepłynęło ponad 1500 jednostek

Port Nowy Świat oraz Urząd Morski w Gdyni pokazują wyniki w kwestii ruchu żeglugowym na Mierzei Wiślanej, kluczowej inwestycji łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.
19.01.2024

Akcja na Zatoce Gdańskiej. Członek załogi ORP Kaszub przetransportowany śmigłowcem na ląd

Załoga dyżurna 43. Bazy Lotnictwa Morskiego ewakuowała na ląd wymagającego hospitalizacji członka załogi ORP Kaszub, który znajdował się na Zatoce Gdańskiej. Była to 779 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii jednostki i pierwsza w tym roku.
11.01.2024

Inwestycja w port jachtowy w Krynicy Morskiej korzystna dla ruchu turystycznego i żeglugi

Największa przystań na Zalewie Wiślanym stale się rozwija. Dziś zostały zakończona modernizacja infrastruktury nabrzeżnej. Pozytywne efekty prac mają być widoczne już w trakcie nowego sezonu letniego.
23.11.2023

Wrak niemieckiego okrętu na dnie Zatoki Gdańskiej. Możliwe, że ta jednostka po II wojnie światowej jako ostatnia opuszczała Hel

Na dnie Zatoki Gdańskiej nurkowie i historycy rozpoznali wrak jednego z lekkich niemieckich okrętów wojennych typu KFK. Zdaniem historyka Łukasza Orlickiego z magazynu Odkrywcy, niewykluczone, że ta jednostka po zakończeniu II wojny światowej, jako ostatnia opuszczała Hel.
15.11.2023

Już tylko jedna firma walczy o budowę polskiego FSRU?

Media branżowe podają, że z procesu przetargowego na budowę pierwszego polskiego FSRU wycofał się jeden z oferentów. Oznacza to, że na polu walki pozostała tylko jedna firma.
13.11.2023

Dołącz do zespołu budującego falochron dla terminalu regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (FSRU)

W ramach inwestycji na wodach Zatoki Gdańskiej powstanie falochron, tor wodny, obrotnica oraz oznakowanie nawigacyjne, zapewniające funkcjonowanie jednostki regazyfikacyjnej skroplonego gazu ziemnego (terminal FSRU).
13.11.2023

Raport NIK ma wskazywać na nieprawidłowości przy przekopie Mierzei Wiślanej

Wartość inwestycji związanej z przekopem Mierzei Wiślanej znacznie przekroczyła granicę opłacalności, a nadzór nad programem był sprawowany nierzetelnie - wskazuje w czwartek Najwyższa Izba Kontroli.
09.11.2023

Konsultacje z mieszkańcami Gdańska w sprawie budowy terminala FSRU

Budowa infrastruktury gazowej w Gdańsku jawi się jako jedno z najważniejszych przedsięwzięć energetycznych nie tylko w skali regionu, ale też kraju. Mimo to okazuje się, że inwestycji towarzyszą kontrowersje. Nie wszyscy mieszkańcy podzielają entuzjazm. W związku z tym Gaz-System organizuje spotkanie, aby poznać opinie Gdańszczan i przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.
23.10.2023

Taka eksplozja robi wrażenie! Polscy specjaliści wysadzili niewybuch w Zatoce Gdańskiej [WIDEO]

Od rana przez kilka godzin nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża prowadzili akcję neutralizacji odnalezionych niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej. Jej finałem było wysadzenie obiektów, dzięki czemu nie będą już stanowić zagrożenia.
17.10.2023

Zakończyła się neutralizacja niewybuchów znalezionych na dnie Zatoki Gdańskiej

Nurkowie minerzy pomyślnie zakończyli akcję. Mina morska i bomba lotnicza znalezione na dnie Zatoki Gdańskiej skutecznie zostały zneutralizowane - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
17.10.2023

Mija rok od otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

17 września 2022 roku została uruchomiona pierwsza, najważniejsza część inwestycji polegającej na budowie drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Po raz pierwszy w powojennej historii Polski można swobodnie wpływać na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej i bez konieczności proszenia o zgodę Federacji Rosyjskiej.
17.09.2023

Na Zatoce Gdańskiej zatonął jacht. Uratowano siedmioosobową załogę

W czwartek w godzinach popołudniowych służby SAR brały udział w akcji ratunkowej w związku z zatonięciem jachtu na Zatoce Gdańskiej w okolicy ujścia Wisły. Służbom udało się uratować siedem osób.
14.09.2023

Tłoczno na Mierzei Wiślanej. Rekordowa ilość statków pokonała kanał

Sierpień okazał się rekordowym dla morskiej drogi łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, funkcjonującej od września ubiegłego roku.
12.09.2023

Gdańsk. Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym na finiszu

Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku jest na ukończeniu. Projekt w części budowlanej został już wykonany w całości, pozostały kwestie formalne i rozliczeniowe – przekazał PAP Urząd Morski w Gdyni.
11.09.2023

Strażnicy graniczni wykryli nieprawidłowości na jachcie

Pływający pod polską banderą jacht z dwoma osobami na pokładzie został skontrolowany 8 września na Zatoce Gdańskiej przez funkcjonariuszy z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej, którzy pełnili służbę na jednostce pływającej SG-215.
11.09.2023

Nietrzeźwy kapitan jachtu zatrzymany na Zatoce Gdańskiej

Podczas rutynowego patrolu na Zatoce Gdańskiej, jednostka SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej zatrzymała w środę, 16 sierpnia jacht płynący pod polską banderą. Uwagę strażników zwrócił fakt, że poruszał się on w strefie zamkniętej dla żeglugi i rybołówstwa. Okazało się, że sternik miał prawie promil alkoholu we krwi.
22.08.2023

Zakończenie procesu rezerwacji mocy regazyfikacyjnych na Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

18 sierpnia 2023 r. spółki Gaz-System i Orlen podpisały umowę na usługi regazyfikacji Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej, który będzie stanowił ważny element infrastruktury importowej gazu dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
20.08.2023

Morska "wycieczka" z promilami w zakazanej strefie. Strażnicy graniczni musieli interweniować

Sportowo-żeglarska jednostka wpłynęła w strefę zamkniętą dla żeglugi i rybołówstwa na Zatoce Gdańskiej, co wymusiło kontrolę SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Kontrola wykazała również kolejne przewiny 68-letniego szypra.
17.08.2023

Mężczyzna, którego służby poszukiwały w rejonie Zatoki Gdańskiej, zgłosił się na policję

W poniedziałek rano mężczyzna, którego służby od soboty poszukiwały w wodzie i na lądzie w rejonie Zatoki Gdańskiej, stawił się na komisariacie. Policji podała, że po wyjściu z wody poszedł do domu z synem i zapomniał o rzeczach, które zostawił na plaży.
31.07.2023

Policja patroluje rejon Zatoki Gdańskiej pod kątem poszukiwania dwóch osób

Służby ratownicze poszukiwały w sobotę późnym wieczorem dwóch osób, które po południu weszły do wody w Zatoce Gdańskiej z deską SUP. W niedzielę policjanci patrolują akwen i analizują monitoring pod kątem poszukiwań 50-letniego mężczyzny i nastolatka. Dotąd nie mają jednak zgłoszenia o zaginięciu.
30.07.2023

Bliskie spotkanie z ORP Orzeł

Na wodach w pobliżu polskiego wybrzeża regularnie prowadzą swoje działania okręty polskiej Marynarki Wojennej, niekiedy wchodząc w interakcje z jednostkami cywilnymi, jak statki i jachty. Od jednego z czytelników otrzymaliśmy materiał z takiego spotkania.
28.07.2023

Gdynia Sailing Days - imprezy mistrzowskiej rangi na Zatoce Gdańskiej

24. edycja Gdynia Sailing Days potrwa cztery tygodnie - impreza rozpocznie się w poniedziałek 3, a zakończy w niedzielę 30 lipca. W programie tego żeglarskiego festiwalu znajdą się regaty rangi mistrzostw świata i Europy.
30.06.2023

Tragiczny finał poszukiwań 37-latka w Zatoce Gdańskiej

Rozpoczynający się sezon wakacyjny oznacza wzmożoną pracę nadmorskich ratowników. Pierwszy weekend wakacji plus piękna pogoda to wiele zabawy i radości, ale również skrajnie niebezpiecznych sytuacji nad wodą. W niedzielę w Jantarze w wodach Zatoki Gdańskiej zaginął 37-letni mężczyzna. Mimo szybkiej reakcji strażaków i SAR mężczyzny nie udało się uratować.
26.06.2023

Kolejne naruszenie morskiej strefy zamkniętej. Interweniowała jednostka MOSG

W porcie Nowy Świat grupa kontrolna z jednostki pływającej Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej SG-215 skontrolowała jacht żaglowy, który na Zatoce Gdańskiej 15 czerwca wpłynął w strefę zamkniętą dla żeglugi i rybołówstwa.
16.06.2023

Na Zatoce Gdańskiej zatonął jacht Tjorven. Uratowano czteroosobową załogę

W piątek rano służby SAR brały udział w poszukiwaniu załogi jachtu Tjorven, który zatonął na Zatoce Gdańskiej w okolicy ujścia Wisły. Służbom udało się uratować cztery osoby.
02.06.2023

Czas na żeglarskie emocje. Przed nami Żeglarski Puchar Trójmiasta 2023

Żeglarski Puchar Trójmiasta rokrocznie otwiera sezon żeglarski na wodach Zatoki Gdańskiej. Jedna z najbardziej popularnych imprez żeglarskich polskiego wybrzeża w tym roku obchodzi swój okrągły jubileusz.
10.05.2023

Most w Nowakowie po próbach obciążeniowych. To kolejna inwestycja w związku z Mierzeją Wiślaną

Budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską most obrotowy w Nowakowie pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe. Odbyły się one w kwietniu, kiedy to również przeprowadzono z powodzeniem testowy obrót całej konstrukcji.
09.05.2023

Duda: Mierzeja Wiślana ma strategiczne znaczenie dla obrony terytorium i granic Rzeczypospolitej

Rejon Mierzei Wiślanej ma strategiczne znaczenie dla obrony granic i terytorium Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda, który obserwował we wtorek przy przekopie Mierzei ćwiczenia Zalew-23.
18.04.2023

Gaz-System bada zapotrzebowanie na gaz z pływającego terminalu FSRU w europejskich krajach

W marcu br. odbywała się niewiążąca procedura badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji pływającego terminalu FSRU, który ma stanąć na wodach Zatoki Gdańskiej.
14.04.2023

Wzrośnie budżet na budowę drogi wodnej przez Mierzeję

Zwiększenie do 2 mld 127 mln 494 tys. zł. kwoty na wieloletni program budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską przewiduje projekt uchwały Rady Ministrów. Zwiększenie budżetu wynika ze wzrostu kosztów inwestycji spowodowanych zmianą cen materiałów i robót budowlanych - wskazano w projekcie RM.
28.03.2023

Kanał przez Mierzeję Wiślaną rozwija się. Będzie pełnił funkcję przejścia granicznego

Otwarty na jachty, statki handlowe, a nawet okręty. Pełniący rolę łącznika między Zatoką Gdańską a Zatoką Wiślaną kanał żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej będzie też pełnił rolę przejścia granicznego. To oznacza nowe funkcje i zadania dla Straży Granicznej.
23.03.2023

Mierzeja Wiślana otwarta na okręty

W ramach prowadzonej działalności na polskich wodach przez kanał łączący Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską przeszedł niszczyciel min proj. 258 ORP Albatros. Był to sprawdzian zarówno dla okrętu, jak i infrastruktury żeglugowej, czy tą drogą mogą się przemieszczać większe jednostki.
21.03.2023

FindFISH – aplikacja ukierunkowana na połowy z sukcesem. Do końca marca korzystaj za darmo!

W ostatni piątek lutego w Sopocie odbyła się ekspercka konferencja Ukierunkowany połów danych, podczas której podsumowano wyniki projektu Platforma transferu wiedzy FindFISH.
07.03.2023

Cztery bomby lotnicze na dnie Zatoki Gdańskiej

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 8. Patrol Saperski z Elbląga w środę wydobędą i usuną cztery bomby lotnicze z okresu II wojny światowej. Niewybuchy zalegają na dnie Zatoki Gdańskiej w Porcie Północnym.
22.02.2023

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Co słychać na budowie? [ZDJĘCIA]

Zakończona we wrześniu 2022 roku część budowy dwudziestotrzykilometrowej drogi wodnej, łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, to jak wiadomo jeszcze nie koniec całej inwestycji. Kanał Żeglugowy wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą oraz wyspą na Zalewie Wiślanym był pierwszym etapem, jaki został zrealizowany przez Urząd Morski w Gdyni w ramach programu wieloletniego. Cały czas trwają prace, związane z kolejnymi etapami.
13.01.2023

Granice Gdańska obejmą część wód wewnętrznych Zatoki Gdańskiej

Rada Miasta Gdańska wyraziła jednogłośnie wolę przystąpienia do procesu zmian granic miasta. Docelowo granicami ma być objęta część wód wewnętrznych Zatoki Gdańskiej. Podobne zmiany zostaną wprowadzone także w innych nadmorskich gminach.
16.12.2022

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Zobacz film z podsumowania pierwszego etapu

Oficjalne otwarcie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej odbyło się 17 września. Filmowe podsumowanie pierwszego etapu inwestycji prezentuje prace przygotowawcze, projektowe oraz wykonawcze.
08.11.2022

RCB ponawia ostrzeżenie przez neutralizacją niewybuchów Zatoce Gdańskiej

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało we wtorek wiadomość SMS do mieszkańców Gdyni, Gdańska i Sopotu ostrzegającą przed planowaną na środę neutralizacją niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej.
11.10.2022

[WIDEO, FOTO] VI Żeglarska Parada Świętojańska

Już szósty raz mieszkańcy Trójmiasta mogli podziwiać Żeglarską Paradę Świętojańską. W tym roku wzięło w niej udział blisko 100 jednostek.
28.06.2022

Minister klimatu: przepustowość terminalu w Zatoce Gdańskiej ma wynieść co najmniej 12 mld m sześc.

W związku z rosnącym zainteresowaniem Czech, Słowacji planujemy rozszerzyć przepustowość terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej do co najmniej 12 mld m sześc. gazu - zapowiedziała w poniedziałek w Lublinie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
06.06.2022

FSRU na Zatoce Gdańskiej będzie szybciej. Słowa dyrektora Gaz-System

Potrzeba zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego z dala od rosyjskich surowców wymusza szukania alternatyw. Wraca temat płynnego gazu LNG. Do istniejącego terminalu FSRU w Świnoujściu ma dołączyć nowy w Gdańsku. Gaz-System zapewnia, że szybciej niż planowano.
17.05.2022

Pływacy rozgrzeją zimne wody Zatoki Gdańskiej

W dniach 8 do 9 stycznia 2022 w gdyńskiej marinie jachtowej odbędzie się już trzecia edycja Gdynia Winter Swimming Cup 2022 BCT SERIES by Piotr Biankowski. To międzynarodowe zimowe zawody pływackie na dystansach od 25 do 1000 m.
08.01.2022

Wiceminister Horała o przekopie Mierzei Wiślanej i porcie w Elblągu

Infrastruktura publiczna służy i sprzyja gospodarce, to nie jest przedsięwzięcie biznesowe - mówił w czwartek wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Dodał, że plany uruchomienia portu w Elblągu trzeba było zrealizować.
07.10.2021

Black Hawk w akcji nad Bałtykiem. Kontrterroryści ćwiczyli z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca [WIDEO, ZDJĘCIA]

Policyjni kontrterroryści ćwiczyli na okrętach i platformie wiertniczej na wodach Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego - poinformował PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. W ćwiczeniach wykorzystano policyjny śmigłowiec Black Hawk.
05.10.2021

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Zobacz II etap [WIDEO, ZDJĘCIA]

Prace przy drugiej części budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską nabierają tempa. Co się dzieje na budowie?
30.09.2021

Mierzeja Wiślana. Rozpoczęło się pogłębianie kanału [WIDEO, ZDJĘCIA]

Rozpoczęło się pogłębianie kanału żeglugowego, który połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Prace wykonuje jedna z najnowocześniejszych w Europie pogłębiarek. Nie mniej dzieje się w rejonie sztucznej wyspy, której obwód został już zamknięty. Zintensyfikowano także prace na lądzie.
02.08.2021

Urząd Morski: zainteresowani budową przekopu mogą korzystać z punktu widokowego

Zainteresowanie budową przekopu przez Mierzeję Wiślaną wśród turystów jest duże. Dostępne są specjalne miejsce postojowe oraz punkt, z którego można z bezpiecznej odległości obserwować to, co dzieje się na placu budowy - podał PAP Urząd Morski w Gdyni.
15.05.2021

Trąba wodna nad Zatoką Pucką

Niecodziennie zjawisko meteorologiczne mogli zaobserwować w niedzielę wieczorem mieszkańcy m.in. Gdyni i powiatu puckiego. Nad Zatoką Pucką pojawiła się trąba wodna, czyli silny wir powietrza, który utrzymywał się przez kilka minut.
26.04.2021

Zlecono ekspertyzę użeglownienia odcinka Dolnej Wisły

W dniu 8 marca 2021 w RZGW w Gdańsku podpisana została umowa na wykonanie „Ekspertyzy użeglownienia odcinka Dolnej Wisły, na odcinku od m. Siarzewo do ujścia do Zatoki Gdańskiej”. Ekspertyza zostanie wykonana w ramach projektu „Odbudowa budowli regulacyjnych na Dolnej Wiśle od Gniewu do ujścia do Zatoki Gdańskiej: realizowanego przez Zarząd Zlewni w Gdańsku, którego całkowita wartość wyniesie 92 500 000 PLN.
09.03.2021

IMGW: kulminacja wezbrania roztopowego na Wiśle w najbliższych godzinach dotrze do Zatoki Gdańskiej

Kulminacja przemieszczającego się wezbrania roztopowego na dolnej Wiśle w najbliższych godzinach znajdzie się u samego ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
08.03.2021

Styczeń na terenie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną: Pierwsze X-blocki wbudowane na Falochronie Wschodnim [foto, wideo]

Nowy rok przyniósł dalszy postęp prac na budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Na Falochronie Wschodnim, po jego zewnętrznej i wewnętrznej stronie, zostały wbudowane pierwsze X-blocki plus, które docelowo wzmocnią całą konstrukcję. Budowa na Mierzei Wiślanej jest pierwszą w Polsce, a drugą w Europie na której zastosowano tę unikalną technologię zabezpieczającą falochrony przed działaniem fal.
15.01.2021

Grudniowe manewry na Zatoce [foto]

Załogi fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski oraz okrętu patrolowego ORP Ślązak, na wodach Zatoki Gdańskiej, doskonaliły umiejętności prowadzenia operacji morskich. Manewry rozpoczęły się w poniedziałek, 14 grudnia, i trwały dwa dni.
16.12.2020

Zakończyło się niewiążące badanie rynku dla „pływającego” terminala LNG w Zatoce Gdańskiej (FSRU)

W okresie od 20 lipca do 28 września 2020 r. uczestnicy rynku mieli możliwość wzięcia udziału w niewiążącej procedurze badania zainteresowania dla nowych zdolności przesyłowych w krajowym systemie przesyłowym (KSP) związanych z budową terminala FSRU w Zatoce Gdańskiej.
11.10.2020

Spotkanie konsultacyjne w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego Zatoki Gdańskiej [wideo]

W dniu 5 października 2020 r. miało odbyć się pierwsze spotkanie konsultacyjne w ramach opracowywania projektu planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych części Zatoki Gdańskiej, jednakże w związku z pogarszająca się sytuacją epidemiologiczną podjęta została decyzja o rezygnacji ze spotkania.
06.10.2020

Absolwentka Oceanografii na UG nagrodzona za osiągnięcia naukowe

Troje absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego i dwoje Politechniki Gdańskiej otrzymało Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska dla młodych naukowców do 35. roku życia za wybitne osiągnięcia naukowe.
28.09.2020

Woda u ujścia Wisły w Gdańksu odpowiada wymaganiom sanitarnym

Dzisiejsze wyniki badania wody pobranej dwa dni wcześniej z Zatoki Gd., w rejonie ujścia Wisły wykazały, że jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym. Analizy bakteriologiczne wody mają związek z awaryjnym zrzutem ścieków do Wisły w Warszawie.
25.09.2020

Kolejne badanie wody w Zatoce Gdańskiej - odpowiada wymaganiom sanitarnym

Dzisiejsze wyniki badania wody pobranej dwa dni wcześniej z Zatoki Gdańskiej, w rejonie ujścia Wisły wykazały, że jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym. Analizy bakteriologiczne wody mają związek z awaryjnym zrzutem ścieków do rzeki w Warszawie.
23.09.2020

Jakość wody u ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej nadal odpowiada wymaganiom sanitarnym

Pomorski Sanepid poinformował dzisiaj, że badanie wody pobranej dwa dni wcześniej u ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej wykazało, iż jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym. Badanie miało związek ze zrzutem do rzeki ścieków po awarii sieci kanalizacyjnej w Warszawie.
22.09.2020

Co powinieneś wiedzieć o nowym terminalu LNG na Zatoce Gdańskiej [wideo]

Trwa badanie zapotrzebowania rynkowego na korzystanie z nowych zdolności przesyłowych w związku z realizacją nowego Terminalu LNG (FSRU) w rejonie Zatoki Gdańskiej. Gaz-System czeka\ na zgłoszenia uczestników rynku do 28 września br. Przy okazji spółka przygotowała materiały informacyjne o procedurze i terminalu – zachęcamy do obejrzenia.
21.09.2020

Woda w Zatoce Gdańskiej nadal odpowiada wymaganiom sanitarnym

Dzisiejsze wyniki badania wody pobranej przed dwoma dniami z Zatoki Gd. w rejonie ujścia Wisły wykazały, że jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym. To kolejna analiza, po której wykonaniu nie stwierdzono skażenia bakteriami, mimo awaryjnego zrzutu ścieków w Warszawie.
18.09.2020

Druga mina w Zatoce Gdańskiej zneutralizowana

O godzinie 11.30 zakończono neutralizację drugiej miny, która zalegała w Wiśle Śmiałej. Niewybuch z czasów II wojny światowej zneutralizowano w wodach Zatoki Gdańskiej.
15.09.2020

Trwa operacja neutralizacji drugiej miny zalegającej w Zatoce Gdańskiej

Dziś o godzinie 8.30 rozpoczęła się operacja holowania drugiej miny z okresu II wojny światowej zalegającej w Wiśle Śmiałej. Ładunek jest transportowany w głąb Zatoki Gdańskiej, gdzie zostanie zneutralizowany.
15.09.2020

Zneutralizowano pierwszą minę z okresu II WŚ w Zatoce Gdańskiej

Z powodzeniem zakończono neutralizację w Zatoce Gdańskiej pierwszej miny z okresu II wojny światowej, którą podniesiono z Wisły Śmiałej. Jutro służby planują wydobyć i zneutralizować drugi niebezpieczny ładunek.
14.09.2020

Pomorski Sanepid: jakość wody u ujścia Wisły odpowiada wymaganiom sanitarnym

Kolejne badania próbek wody pobranych z Zatoki Gd. w rejonie ujścia Wisły wykazały, że jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym – poinformował dziś pomorski Sanepid. Wykonywane codziennie badania mają związek z awaryjnym zrzutem ścieków do rzeki w Warszawie.
14.09.2020

Trwa operacja neutralizacji miny z II wojny światowej

Dzisiaj o godz. 8 rozpoczęła się operacja neutralizacji miny z II wojny światowej, zalegającej w kanale Wisły Śmiałej. Przed godziną 10 minę odholowano z ujścia rzeki na wody Zatoki Gdańskiej - powiedziała dziś rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni, Magdalena Kierzkowska.
14.09.2020

Komunikat pomorskich służb sanitarnych w awarii „Czajka”. Woda w kąpieliskach w normie

Ostatnie dwa komunikaty Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotyczą analiz próbek wody które zostały pobrane z kąpielisk w bezpośrednim sąsiedztwie ujścia Wisły.
13.09.2020

Jakość wody u ujścia Wisły w Zatoce Gdańskiej odpowiada wymaganiom sanitarnym

Dzisiejsze wyniki badania wody pobranej przed dwoma dniami z Zatoki Gdańskiej w rejonie ujścia Wisły wykazały, że jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym. To szósta z rzędu analiza, w której nie stwierdzono skażenia wody bakteriami, mimo awaryjnego zrzutu ścieków w Warszawie.
11.09.2020

W Zatoce Gdańskiej nie ma skażenia bakteriami

Pomorski Sanepid podał w poniedziałek, że badanie wody pobranej dwa dni wcześniej u ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej wykazało, iż odpowiada ona wymaganiom sanitarnym. To kolejna analiza, w której nie stwierdzono skażenia bakteriami, mimo awaryjnego zrzutu ścieków w Warszawie.
07.09.2020

Woda w zatoce bez zanieczyszczeń

Jak wynika z badań Pomorskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej woda w rejonie ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej spełnia wymogi sanitarne. Próbki pobrano 4 września – dzień po prognozowanym dotarciu zanieczyszczeń w te okolice. Jakość wody monitorowana jest codziennie, a o ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco.
07.09.2020

Opinia w sprawie wpływu awarii Czajki na wody ujścia Wisły i Zatoki Gdańskiej

Uwzględniając stopień rozcieńczenia, korzystny wpływ budowli hydrotechnicznych oraz przebiegające w Wiśle procesy samooczyszczania można postawić hipotezę, że wpływ analizowanej sytuacji awaryjnej dla wód rejonu Gdańska będzie pomijalnie mały w odniesieniu do większości wskaźników zanieczyszczeń – to najważniejszy wniosek z pierwszej opinii przygotowanej dla Związku Miast i Gmin Morskich. Prof. Czerwionka zaleca również stałe monitorowanie sytuacji w Wiśle.
04.09.2020

Sanepid zapowiada kontrole wody w Zatoce Gdańskiej

W związku z awarią sieci przesyłowej warszawskiej oczyszczalni „Czajka” i zrzutem nieczystości do Wisły, pomorski sanepid zapowiedział codzienne kontrole jakość wody w Zatoce Gdańskiej – w pobliżu ujścia rzeki. Służby apelują o unikanie kontaktu z wodą w tej okolicy.
01.09.2020

Mięsożerne bakterie w Bałtyku. W Zatoce Gdańskiej przybywa przecinkowców

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ECDC w swoim nowym raporcie wymienia Zatokę Gdańską jako jeden z nadbałtyckich regionów ze sprzyjającymi dla rozwoju przecinkowców warunkami. W najbliższym czasie ich liczba w gdańskich kąpieliskach może się zwiększyć. Odpowiada za to m.in. rosnąca temperatura wody.
13.08.2020

Żegluga Gdańska Sp. z o.o.

rejsy turystyczne,wodoloty,rejsy przybrzeżne,tramwaj wodny,rejsy zatoka gdańska,rejsy pasażerskie

DOKER Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Robót Portowych

Przeładunki ponadgabarytowe, usługi transportu śródlądowego przez Zatokę Gdańską
przeładunki portowe,przeładunki sztuk ciężkich,sztauowanie ładunków,mocowanie ładunków,przeładunki w porcie,przeładunki w portach,przeładunki w porcie Gdańsk,przeładunki w porcie w Gdańsku,przeładunki w porcie Gdynia,przeładunki w porcie w Gdyni,przeładunki w portach Trójmiasto,przeładunki w portach w trójmieście,przeładunki w trójmiejskich portach,przeładunki sztuk ciężkich w portach,przeładunki sztuk ciężkich w porcie,przeładunki sztuk ciężkich Gdańsk,przeładunki sztuk ciężkich Gdynia,przeładunki sztuk ciężkich w porcie Gdańsk,przeładunki sztuk ciężkich w porcie Gdynia,przeładunki sztuk ciężkich Trójmiasto,przeładunki sztuk cieżkich w trójmiejskich portach,transport na pontonach gdańsk,transport na pontonach gdynia,transport na pontonach zatoka gdańska,transport na pontonach w porcie,transport ponadgabarytowy na pontonach,sztauowanie gdańsk,sztauowanie gdynia,sztauowanie port gdańsk,sztauowanie port gdynia,sztauowanie w portach,trymowanie ładunków w portach

Szkoła żeglarstwa DK Sailing Gdynia Dariusz Kokosiński

szkolenia żeglarskie,szkolenia motorowodne,kursy żeglarskie,szkolenia RYA SRC,szkolenia SRC,łoża pod jachty,Gdynia,Zatoka Gdańska,rejsy rekreacyjne,rejsy stażowe,eventy

FSRU na Zatoce Gdańskiej – Gaz-System, Port Gdańsk i Urząd Morski podpisały porozumienie

W Kapitanacie Portu Północnego odbyła się dziś konferencja prasowa w sprawie współpracy między Gaz-Systemem, Urzędem Morskim w Gdyni i Portem Gdańsk przy budowie terminala gazowego FSRU.
14.10.2023

Przekop Mierzei Wiślanej gotowy jeszcze w wakacje? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Na finiszu jest budowa drogi wodnej łączącej Mierzeję Wiślaną z Zatoką Gdańską. Inwestycja składa się z czterech etapów. Sprawdziliśmy, jak postępują prace na terenie przekopu Mierzei. 
27.03.2022

V Żeglarska Parada Świętojańska. Wielkie święto ludzi morza [WIDEO, ZDJĘCIA]

Po raz piąty wodami Zatoki Gdańskiej przepłynęła widowiskowa Żeglarska Parada Świętojańska. Około 100 jachtów i żaglowców obserwowały tłumy turystów i mieszkańców regionu.
20.06.2021

Niebezpieczny wrak na dnie Zatoki Gdańskiej. Może wyciec z niego nawet 1,5 mln l paliwa

Tykająca bomba na dnie Zatoki Gdańskiej. Mowa o zatopionym w 1945 r. tankowcu Franken, na pokładzie którego znajduje się nawet 1,5 mln l różnego rodzaju paliwa. Jego nagły i niekontrolowany wyciek może nastąpić w każdej chwili. Zdaniem ekspertów, grozi nam ekologiczna katastrofa.
04.07.2018

Ryby w Bałtyku chorują. Trwają badania

Zasoby ryby w Zatoce Gdańskiej z roku na rok się kurczą i są potrzebne nowe, radykalniejsze metody ochronne – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w MGMiŻŚ. Zapewnił, że ministerstwo w porozumieniu z rybakami, chce wyjaśnić ten problem.
25.05.2018

Nowoczesny żaglowiec dla Algierczyków wypłynął z Gdańska na próby morskie

El-Mellah na pierwszych próbach morskich. Nowoczesny żaglowiec, budowany w stoczni Remontowa Shipbuilding dla Marynarki Wojennej Algierii, jest testowany na Zatoce Gdańskiej. Na próby morskie wypłynął w sobotę po 15.
16.07.2017

ORP Kormoran znów poddawany testom

Kolejne próby morskie ORP „Kormoran”. Testy tego nowoczesnego niszczyciela już po raz czwarty rozpoczęły się na Zatoce Gdańskiej. Ich celem jest przetestowanie okrętu w różnych warunkach i dla różnych scenariuszy operacyjnych.
26.09.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.