• <
CHIPOLBROK_TOP

Jakość wody u ujścia Wisły w Zatoce Gdańskiej odpowiada wymaganiom sanitarnym

11.09.2020 15:51 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Jakość wody u ujścia Wisły w Zatoce Gdańskiej odpowiada wymaganiom sanitarnym
Jakość wody u ujścia Wisły w Zatoce Gdańskiej odpowiada wymaganiom sanitarnym - GospodarkaMorska.pl
fot. Wody Polskie

Dzisiejsze wyniki badania wody pobranej przed dwoma dniami z Zatoki Gdańskiej w rejonie ujścia Wisły wykazały, że jej jakość odpowiada wymaganiom sanitarnym. To szósta z rzędu analiza, w której nie stwierdzono skażenia wody bakteriami, mimo awaryjnego zrzutu ścieków w Warszawie.

O wynikach badania próbek wody pobranych 9 września z Zatoki Gdańskiej - w miejscu, gdzie uchodzi do niej Wisła, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku poinformowała w piątek na swojej stronie internetowej.

W zamieszczonym tam komunikacie podano, że analizy wykazały, iż jakość wody w badanym zakresie tj. obecności bakterii Escherichia coli oraz Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli.

Jak wyjaśniono, badaniom poddano próbki pobrane z Zatoki Gdańskiej w rejonie Świbna oraz Mikoszewa, czyli punktach leżących na wysokości dwóch przeciwnych brzegów Wisły. Są to miejsca, w których w sezonie wakacyjnym organizowane są kąpieliska

WSSE przypomina, że pracownicy sanepidu od kilku dni codziennie pobierają próbki wody we wspomnianych dwóch miejscach w okolicach ujścia Wisły i poddają je badaniom. Ma to związek ze zrzutem do rzeki ścieków po awarii sieci przesyłowej warszawskiej oczyszczalni "Czajka". Fala niosąca z sobą nieczystości ze stolicy dotarła do ujściowego odcinka Wisły w ubiegły piątek.

Wszystkie pobrane dotąd próbki wody odpowiadały wymaganiom sanitarnym. Jak wyjaśnił Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak, badania będą prowadzone przez WSSE do odwołania.

Już w momencie pojawienia się pierwszych informacji o awaryjnym zrzucie ścieków w Warszawie, Sanepid informował, że na terenie województwa pomorskiego "brak jest ujęć wody potencjalnie narażonych na zanieczyszczenie w związku z awarią" sieci przesyłowej warszawskiej "Czajki". Służby wojewody pomorskiego profilaktycznie apelowały o unikanie kontaktu z wodą z Zatoki Gdańskiej i Wisły. Ostrzeżenie kierowano zwłaszcza do osób uprawiających sporty wodne, wędkarzy, rolników pobierających wodę z Wisły do pojenia zwierząt i do nawadniania upraw.

Stan wody sprawdza też Pomorski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ). Każdego dnia pobiera próbki wody w czterech miejscach - w Białej Górze, Kiezmarku, Świbnie oraz na Zatoce Gdańskiej.

Do awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" doszło w sobotę 29 sierpnia. W jej efekcie nieczystości są zrzucane są do Wisły. Aktualnie w stolicy trwają prace przy budowie tymczasowego kolektora, którym mają być przesyłane nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka".

Poprzednia awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" miała miejsce rok temu. W jej efekcie nieczystości także były zrzucane do Wisły.(PAP)

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.