• <

Wynik wyszukiwania - "uraz" - Wiadomości

Indie przejmą port w Iranie. USA mówią o sankcjach

Indie i Iran porozumiały się w sprawie irańskiego portu Chabahar. Na mocy umowy podpisanej na 10 lat, rozwijać go będą Indie. Nie jest to na rękę Amerykanom, którzy już wydali ostrzeżenie o potencjalnych sankcjach.
15.05.2024

Martwy wieloryb na dziobie wycieczkowca

Truchło 13-metrowego wieloryba zagrożonego gatunku odkryto na gruszce dziobowej statku wycieczkowego, gdy ten wpływał do nowojorskiego portu Brooklyn.
13.05.2024

Ponownie zbadano pradawnego krokodylomorfa z Załęcza Wielkiego

Naukowcy ponownie zbadali szczątki prehistorycznego gada morskiego, znalezionego jeszcze w XX w. we wsi Załęcze Wielkie (woj. łódzkie). Ten daleki krewniak współczesnych krokodyli miał około 4 m długości i wyraźny uraz szczęki, którego prawdopodobnie nabawił się w pierwszych latach życia - ustalili badacze.
09.05.2024

Odpady rybne to mit. Przetwórstwa dostarczają jakościowy surowiec w procesie tworzenia kolagenu

Skóra ryb, często traktowana jako odpad uboczny przemysłu rybnego, skrywa w sobie ogromny potencjał i staje się coraz bardziej cennym surowcem w wielu branżach. Przetwarzanie skór z ryb to ciekawy proces, który przekształca pozornie bezużyteczny materiał w wartościowe produkty o szerokim zastosowaniu.
10.04.2024

Rosja ogłosiła zakaz eksportu benzyny, który będzie obowiązywał przez pół roku

Władze Rosji ogłosiły we wtorek zakaz eksportu benzyny, który ma obowiązywać przez pół roku, poczynając od 1 marca. Wstrzymanie sprzedaży paliwa na rynki zagraniczne ma ułatwić konserwację rafinerii i zaspokoić rosnący popyt konsumentów na rynku wewnętrznym.
27.02.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dzień Otwarty „Daru Młodzieży”, warsztaty z pierwszej pomocy, pokazy w Planetarium im. A. Ledóchowskiego, zwiedzanie symulatorów na Wydziale Nawigacyjnym, czerwone serduszka, ciekawe aukcje internetowe – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w ramach 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 28 stycznia 2024 roku.
23.01.2024

Wybuch gazu w stoczni w Szczecinie, nie żyje jedna osoba

Trzy osoby zostały poszkodowane w wybuchu gazu na terenie Stoczni Pomerania w Szczecinie.
06.12.2023

Katastrofa barki Galar Gdański I. Jest końcowy raport ze śmiertelnego wypadku

Eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowali raport końcowy w sprawie katastrofy barki Galar Gdański I, do której doszło w październiku 2022 roku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. Na skutek wypadku zginęły cztery osoby.
05.12.2023

Portugalska marynarka wojenna uratowała na Atlantyku rannego samotnego żeglarza z Polski

Ratownicy marynarki wojennej Portugalii uratowali rannego żeglarza z Polski około 240 km od północno-zachodniego wybrzeża tego kraju. W środę po południu został on przetransportowany do Lizbony.
18.10.2023

Tragiczny wypadek na zabytkowym szkunerze

Jedna ofiara śmiertelna i trzech rannych po wypadku na zabytkowym szkunerze. Do tragicznego incydentu doszło w poniedziałek u wybrzeży Rockland w stanie Maine. Zdjęcia szkunera pokazują, że główny maszt złamał się na pół i runął na pokład statku.
11.10.2023

Wyzwanie czai się w głębinach. Polscy marynarze szkola się w działaniach podwodnych podczas Northern Challenge 23

Nurkowie minerzy z z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża znajdują się w Islandii i tam, na lądzie jak i w środowisku morskim, doskonalą umiejętności w zakresie zwalczania zagrożeń w postaci min i innych przedmiotów stwarzających zagrożenie. Międzynarodowe ćwiczenie to okazja do zdobycia nowej wiedzy, sprawdzenia własnych zdolności jak i wymiany doświadczeń z przedstawicielami marynarek wojennych z innych państw.
02.10.2023

Opublikowano raport ws. katastrofy barki na Kanale Kaszubskim, w której zginęły 4 osoby

Eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowali raport tymczasowy w sprawie katastrofy barki Galar Gdański I, do której doszło w październiku 2022 roku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. Na skutek wypadku zginęły cztery osoby.
22.09.2023

Przypłacił życiem kąpiel w Bałtyku

74-letni mężczyzna przypłacił życiem kąpiel w Bałtyku; zakaził się niebezpieczną bakterią - poinformował urząd zdrowia i spraw społecznych (LAGuS) kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie w Rostocku, w północno-wschodnich Niemczech.
21.09.2023

Na Zatoce Gdańskiej zatonął jacht. Uratowano siedmioosobową załogę

W czwartek w godzinach popołudniowych służby SAR brały udział w akcji ratunkowej w związku z zatonięciem jachtu na Zatoce Gdańskiej w okolicy ujścia Wisły. Służbom udało się uratować siedem osób.
14.09.2023

Rafael Nadal wypoczywa na luksusowym jachcie Bethoveen na Morzu Jońskim

Legendarny hiszpański tenisista Rafael Nadal spędza wakacje na luksusowym jachcie „Bethoveen” pływającym po Morzu Jońskim. Odwiedził już kilka greckich wysp, m.in. Korfu, Itakę i Poros.
16.08.2023

Jest raport po wypadku statku ratowniczego, w którym rannych zostało trzech mężczyzn

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowała raport z wypadku statku ratowniczego Wiatr, do którego doszło w lipcu ubiegłego roku. Po uderzeniu jednostki w falochron portu wojennego Hel rannych zostało trzech ratowników. Jeden z członków załogi był pijany.
20.07.2023

Jacek Bartosiak prelegentem podczas Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie

Pierwszego dnia trwania kongresu, 1 czerwca, swój wykład wygłosi dr Jacek Bartosiak, założyciel i właściciel portalu Strategy&Future, zajmującego się zagadnieniami geopolitycznymi i geostrategicznymi.
23.05.2023

US Navy zmienia przepisy w sprawie służby marynarzy na remontowanych okrętach

Seria czterech samobójstw członków załogi lotniskowca USS George Washington wywołała istną burzę w USA i stała się przedmiotem wojskowego śledztwa. Po zakończeniu dochodzenia służby przekazały, że należy zmienić zasady służby marynarzy na okrętach znajdujących się w dłuższych remontach i pobytach w stoczni.
22.05.2023

Estonia. Ujawniono tajne dokumenty strategiczne Rosji z planem przeciwdziałania NATO nad Bałtykiem

Międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych ujawniła tajne dokumenty strategiczne Rosji obejmujące m.in. plan zredukowania obecności NATO i zwiększenia wpływów Kremla i rosyjskiej kultury w krajach bałtyckich - poinformowały w środę m.in. estoński dziennik "Eesti Paevaleht", niemiecki "Suddeutsche Zeitung" i portal Yahoo News.
26.04.2023

Rosja opracowała program sabotażu farm wiatrowych i kabli komunikacyjnych na Morzu Północnym

Rosja opracowała program sabotażu farm wiatrowych i kabli komunikacyjnych na Morzu Północnym - podała w środę BBC, przytaczając szczegóły śledztwa, przeprowadzonego przez publicznych nadawców w Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii.
20.04.2023

50 lat temu zmarł wiceadm. Józef Unrug – dowódcy Floty i Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku

Minęło pół wieku od śmierci wiceadm. Józefa Unruga, dowódcy Floty II Rzeczpospolitej oraz dowodzącego Obroną Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, potem pozostającego na obczyźnie. Szczątki jego i żony Zofii w 2018 roku sprowadzono uroczyście do Polski, a następnie pochowano na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.
28.02.2023

Władze Finlandii podtrzymały swoje stanowisko. "Chcemy wejść do NATO wspólnie ze Szwecją"

Szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto oświadczył w poniedziałek, że Finlandia podtrzymuje swoje stanowisko z wiosny 2022 roku o wspólnej akcesji do NATO ze Szwecją. Podobne zdanie wyraził w mediach prezydent Finlandii Sauli Niinisto.
30.01.2023

Martwy waleń na plaży. Zderzył się ze statkiem. Winna energetyka morska? [WIDEO]

Choć martwe walenie na plażach w New Jersey nie są niczym nowym, to u zwierzęcia, które znaleziono w zeszłym tygodniu, zidentyfikowano specyficzne obrażenia.
19.01.2023

Nowy prezes spółki powołanej do budowy rurociągu naftowego z Ukrainy do Polski

Nowym prezesem Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego (MPR) Sarmatia, zgodnie z zasadą rotacji według umowy spółki, został Vitaliy Baylarbayov, przedstawiciel SOCAR z Azerbejdżanu. Dotychczasowy prezes MPR Sarmatia Teimuraz Gochitashvili z gruzińskiego GOGC pozostał w zarządzie spółki.
10.01.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – grudzień 2022 r.

Grudzień był kolejnym miesiącem obfitującym w rozmaite szkody i wypadki morskie.
08.01.2023

Nie tylko „Ratownik”. Kutry ratownicze projektu 5002

Powracający co jakiś czas temat wyposażenia polskiej Marynarki Wojennej w nowe okręty służące do niesienia pomocy na morzu przypomina o tym, jaki jest stan obecnie służących tego typu jednostek. W morskim oddziale sił zbrojnych, obok większych okrętów są też dwa mniejsze, również wykonujące odpowiedzialne zadania.
06.01.2023

Uroczystości z okazji 52. rocznicy Grudnia '70

17 grudnia 1970 r. ok. godz. 6.00 w okolicach przystanku kolejowego Gdynia Stocznia wojsko i milicja otworzyły ogień do zdążających do zakładu pracy stoczniowców, którzy posłuchali apelu wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, aby wrócić do pracy. Nie był to koniec okrutnych zdarzeń tego dnia.
17.12.2022

Polski kuter staranowany przez kontenerowiec

13 mil morskich od Świnoujścia 160-metrowy kontenerowiec staranował kuter rybacki. Trzy osoby są ranne.
30.09.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Morze Barentsa ociepla się siedem razy szybciej

Temperatura w Arktyce wzrasta cztery razy szybciej niż w pozostałej części Ziemi - wynika z opublikowanego w czwartek badania naukowców z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego, którzy przeanalizowali tendencje dotyczące poziomu temperatury za kołem podbiegunowym w latach 1979-2021.
11.08.2022

Zachodniopomorskie: 64-latka raniona przez skrzydło paralotni opuściła już szpital

Na plaży w Chłopach doszło w czwartek wieczorem do wypadku z udziałem paralotni. Śmigło maszyny, nad którą pilot stracił panowanie, raniło 64-latkę w nogę i w rękę. Kobieta została opatrzona i opuściła już szpital – powiedziała PAP w piątek oficer prasowa koszalińskiej policji nadkom. Monika Kosiec.
05.08.2022

Ratownik z karetki wodnej: wzywają nas do złamań i udarów słonecznych

Kierownik zespołu karetki wodnej ratownictwa medycznego na Zalewie Zegrzyńskim Paweł Świniarski z pokładu pływającego ambulansu o swojej pracy, letnich zagrożeniach i o tym, że najczęstszym wakacyjnym urazem jest ten po poślizgnięciu się na mokrym.
16.07.2022

"Nowaja Gazieta Jewropa": marynarze poborowi z zatopionego krążownika Moskwa ponownie trafią na Ukrainę

Marynarze poborowi, uratowani z zatopionego w kwietniu rosyjskiego krążownika Moskwa, mają znowu trafić na Ukrainę, chociaż wielu z nich znajduje się w złym stanie psychicznym i nie chce już walczyć - poinformowała niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta Jewropa".
21.06.2022

Morze wyrzuca martwe delfiny na brzeg. Jaki to ma związek z wojną w Ukrainie?

Turecka Fundacja Badań Morskich (TUDAV) poinformowała, że od początku wojny w Ukrainie w zachodniej części Morza Czarnego znaleziono ponad 80 martwych delfinów. Eksperci są zgodni, że obserwowane zjawisko to "bezprecedensowy wzrost zgonów" i można go powiązać z trwającym konfliktem. Dlaczego?
12.05.2022

Globalna energetyka wodna nabiera mocy, sięgając poziomu 1200 GW

Według prognoz analityków Rystad Energy, inwestycje w sektorze energetyki wodnej w 2022 roku gwałtownie wzrosną, co przyczyni się do zwiększenia światowej mocy w tym segmencie do ponad 1200 GW. W opinii ekspertów branża energetyki wodnej przeżywa renesans inwestycyjny, który ma związek z realizacją polityk klimatycznych.
19.02.2022

Na Morzu Północnym po raz pierwszy od 25 lat nie doszło do poważnych wycieków ropy i gazu

Na Morzu Północnym jest bezpieczniej – wynika z raportu organizacji branżowej Oil and Gas UK (OGUK). Po raz pierwszy w 2020 roku nie doszło do poważnego wycieku ropy naftowej i gazu, odkąd 25 lat temu zaczęto prowadzić rejestry. Sama jednak liczba mniejszych incydentów nie zmniejszyła się znacząco od 2016 roku, w którym zarejestrowano najmniej wydarzeń.
15.12.2021

W Gdyni rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe oficera i marynarzy, ofiar terroru komunistycznego

W kościele Marynarki Wojennej RP w Gdyni-Oksywiu rozpoczęły się w środę uroczystości pogrzebowe kmdr. Adama Rychela, mata Karola Martyńskiego oraz st. marynarza Henryka Zająca, ofiar terroru komunistycznego. Ich szczątki zostały znalezione przez IPN.
24.11.2021

Śmigłowiec zabrał rannego mężczyznę z platformy Petro-Balticu

W niedzielę po godz. 14 śmigłowiec Marynarki Wojennej zabrał rannego mężczyznę z platformy Petro-Balticu, która znajduje się 30 mil na północ od Rozewia. 50-letni mężczyzna z urazem nogi jest transportowany do szpitala.
21.11.2021

Samsung Heavy zdobywa zamówienie o wartości 1,7 miliarda dolarów na siedem tankowców wahadłowych

Południowokoreańska firma stoczniowa Samsung Heavy Industries (SHI) otrzymała zamówienie na projekt, części i bloki dla siedmiu tankowców wahadłowych.
20.10.2021

Karetki wodne na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich zakończyły sezon

Karetki wodne stacjonujące na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich zakończyły tegoroczny sezon. Od początku czerwca do końca września udzieliły pomocy blisko 300 osobom – poinformował PAP dyżurny Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) Marek Banaszkiewicz.
01.10.2021

Wypadek w Alfa Terminalu w Szczecinie. Mężczyzna wypadł z dźwigu podczas rozładunku statku

Młody mężczyzna wypadł w poniedziałek (2 sierpnia) z dźwigu w Alfa Terminalu w Szczecinie. W ciężkim stanie trafił do szpitala. Sprawę bada już Państwowa Inspekcja Pracy.
03.08.2021

Chiny ruszają na Północ. Polarny Jedwabny Szlak, Amerykę trafia szlag

Arktyka stanowi jednym z kluczowych regionów świata, zarówno pod względem gospodarczym, jak i militarnym. Rosnąca intensywność starań i działań Państwa Środka pokazuje pragnienie stania się polarnym mocarstwem, które głos będzie miał znaczący wpływ w regionie.
06.07.2021

Liczba wypadków w offshore wind spadła do historycznego minimum

Praca w morskiej energetyce wiatrowej nie należy do najbezpieczniejszych, w szczególności na stanowiskach wymagających pracy fizycznej na farmie morskiej. Według organizacji G+, specjalizującej się w obszarze NHP, w ubiegłym roku spadła ilości urazów na zdrowiu pracowników powstałych podczas prac.
18.06.2021

Port morski Baku rozpoczyna budowę strategicznego terminala nawozów w Alat

Port morski Baku ogłosił rozpoczęcie budowy terminala nawozów w swoim nowym obiekcie na terenie Alat w Azerbejdżanie. Strategiczna inwestycja zostanie sfinansowana wspólnie przez rząd Azerbejdżanu i port morski Baku. Uruchomienie terminala ma nastąpić do końca 2022 r.
09.06.2021

Kolejne martwe wieloryby na kalifornijskich plażach

Na plażach Zatoki San Francisco w ciągu ostatnich kilku dni odnaleziono 4 wyrzucone na brzeg, martwe wieloryby szare. Eksperci ogłosili, że dwa z gigantycznych ssaków zginęły w wyniku zderzenia ze statkami, a dochodzenie w przypadku pozostałych dwóch jest w toku.
11.04.2021

Odszkodowanie dla marynarza w amerykańskim prawie morskim

Jedną z poprzednich publikacji, zatytułowaną „U.S. Coastguard (USCG) – Morskie Organy Ścigania” zapoczątkowano serię artykułów poświęconych organom władzy publicznej, działającym w obszarze szeroko rozumianego bezpieczeństwa morskiego, a określanym zbiorczo jako tzw. maritime law enforcement. Wybór Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych jako pierwszej z opisywanych w tym zakresie instytucji nie był przypadkowy.
11.03.2021

Odszkodowania marynarskie: prawne ABC po wypadku na statku

Doznanie przez marynarza wypadku w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych może rodzić po jego stronie roszczenie o wypłatę przez armatora/pracodawcę stosownego odszkodowania. W większości przypadków będzie to uzależnione od charakteru urazu lub ewentualnych zaniedbań podmiotu zatrudniającego. Marynarz taki powinien jednak uważać, aby w toku dochodzenia roszczeń odszkodowawczych nie popełnić błędów, które pozbawią go również innych przysługujących mu świadczeń. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę?
19.02.2021

"FAZ": Nord Stream 2 symbolem szczególnych stosunków Niemiec i Rosji

Od II wojny światowej unikanie konfliktów z Rosją jest priorytetem niemieckiej polityki zagranicznej; Kreml bezwstydnie to wykorzystuje, nie tylko w przypadku Nord Stream 2 - pisze w środę założyciel think-thanku Centrum Liberalnego Modernizmu Ralf Fuecks na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung
17.02.2021

Marynarz zasztyletowany na pokładzie tankowca

Jak donoszą tajwańskie władze, członek załogi małego tankowca zginął w wyniku ataku innego marynarza, gdy statek pływał w okolicach wybrzeży Tajwanu.
04.01.2021

Michał Lubina: „Nowy Jedwabny Szlak to wyjątkowo świetny chiński PR”

"Ogłaszając ten projekt w 2013 roku, Xi Jinping sprzedał odgrzewany kotlet: coś, co już istniało od ponad 20 lat, choć nie miało tak chwytliwej nazwy, czyli pomysł rozbudowy infrastruktury łączącej głównie kraje azjatyckie. Dobrym przykładem jest port Gwadar w Pakistanie, który powstał, zanim oficjalnie zaczęto mówić o nowym jedwabnym szlaku, jednak teraz port ten widnieje we wszystkich oficjalnych dokumentach jako efekt właśnie jedwabnego szlaku" - mówi dr hab. Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
17.12.2020

Świetny start polskich żeglarzy w Portugal Grand Prix

Trzecie miejsce Łukasza Przybytka i Jakuba Sztorcha w regatach Portugal Grand Prix w klasie 49er! Polacy wygrali ostatni 12 wyścig i wskoczyli na najniższy stopień podium. Pierwsze wspólne pływanie i od razu spory sukces!
12.12.2020

Marynarz godny naśladowania

Niesienie pomocy w potrzebie to obowiązek każdego, szczególnie jeśli na co dzień nosi się mundur, czego potwierdzeniem jest bohaterska postawa podoficera Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej w Gdyni.
01.12.2020

ME w klasie RS:X – spadek Klepackiej na czwartą pozycję, Myszka się wycofał

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) spadła w środę z drugiego na czwarte miejsce rozgrywanych w Vilamourze mistrzostw Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X. Z regat w Portugalii wycofał się Piotr Myszka – u żeglarza AZS AWFiS Gdańsk podejrzewa się złamanie żebra.
25.11.2020

Trójmorze, najambitniejszy projekt geopolityczny naszych czasów

Europa Środkowo-Wschodnia może znowu być „panem swego losu i kapitanem swojej duszy”.
09.11.2020

Zagrożony wyginięciem żółw morski, który stracił dwie płetwy, znowu nauczył się pływać

Zagrożony wyginięciem żółw oliwkowy o imieniu Lou, który stracił dwie płetwy po tym, jak wplątał się w sieci rybackie, został wypuszczony na wolność po pięciu latach.
05.11.2020

Martwy rekin z przebitym sercem wyrzucony na brzeg w Libii [wideo]

Ciało rekina zostało wyrzucone na brzeg w pobliżu miasta Brega w Libii - po inspekcji nie było od razu jasne, co go zabiło. W końcu jeden ze świadków zauważył ranę na boku zwierzęcia, z której następnie wyciągnięto 30-centymetrowy wyrostek włócznika, tzw. "miecz".
03.11.2020

Bezpieczne lato na gdańskich kąpieliskach morskich. GOS podsumował miniony sezon

Gdański Ośrodek Sportu przedstawił statystyki dotyczące bezpieczeństwa w sezonie letnim 2020 nad morzem. Na kąpieliskach morskich nie było żadnego utonięcia. Są jednak problemy, z których największy i powtarzający się od lat to kąpiel w morzu plażowiczów będących pod wpływem alkoholu.
08.09.2020

Gdańskie kąpieliska morskie podsumowały lato: interwencje ratowników w wodzie i na plaży, 114 odnalezionych dzieci

Pracowało prawie 150 ratowników wodnych, którzy w ciągu sezonu letniego podjęli łącznie 143 interwencje - 57 w wodzie i 86 na plaży. To dzięki ich pracy można powiedzieć, że kolejny sezon dla mieszkańców Gdańska i turystów korzystających z miejskich Kąpielisk Morskich był udany i bezpieczny. Sprawa podstawowa: nikt nie utonął.
04.09.2020

Demonstranci na Mauritiusie domagają się śledztwa ws. masowca i śmierci delfinów

Tysiące mieszkańców stolicy Mauritiusu demonstrowały dzisiaj w Port Luis, żądając śledztwa w sprawie osiadłego na mieliźnie japońskiego masowca, z którego wyciekły setki paliwa, a także masowej śmierci 40 delfinów znalezionych na brzegu.
29.08.2020

Port Gdynia rozbudowuje zaplecze w głębi lądu

Wzrost przeładunku portów morskich w coraz większym stopniu związany jest z potencjałem transportu intermodalnego, który w najbliższych latach stanie się priorytetową gałęzią przewozów towarów zarówno w Polsce jak i w Europie. Rosnący wolumen przeładunków sprawia, że konieczna jest budowa zaplecza logistycznego i modernizacje linii kolejowych. Nowością będzie rozwinięcie w Polsce idei „suchego portu” czyli terminala przeładunkowego, który będzie bramą lądową dla trójmiejskich portów.
06.08.2020

25-latek z urazem kręgosłupa po skoku z klifu do morza

25-letni mężczyzna został w niedzielę po południu przetransportowany z Jastrzębiej Góry (Pomorskie) śmigłowcem do jednego z gdańskich szpitali, po tym, jak skoczył „na główkę” z miejscowego klifu do morza. Mężczyzna doznał urazu kręgosłupa.
02.08.2020

Sąd nie aresztował sternika motorówki po wypadku na jeziorze Dąbie, w którym zginęła dziesięciolatka

Szczeciński sąd nie zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec sternika łodzi motorowej, która w sobotę przewróciła się na jeziorze Dąbie - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. W wypadku zginęła dziesięcioletnia dziewczynka.
28.07.2020

Zarzuty dla sternika motorówki po wypadku na jeziorze Dąbie, w którym zginęła dziesięciolatka

Zarzuty spowodowania katastrofy w ruchu wodnym ze skutkiem śmiertelnym i nieudzielenia pomocy usłyszał w poniedziałek sternik łodzi motorowej, która w sobotę przewróciła się na szczecińskim jeziorze Dąbie. W wypadku zginęła 10-letnia dziewczynka.
27.07.2020

Śledztwo ws. wypadku ze skutkiem śmiertelnym na jeziorze Dąbie; zatrzymano jedną osobę

"Śledztwo wszczęte zostało w kierunku spowodowania wypadku w ruchu wodnym ze skutkiem śmiertelnym, czyli o przestępstwo z art. 177 par. 2 kk zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat" – powiedziała prok. Obarek.
26.07.2020

7 osób wpadło do wody przy wywrotce łodzi motorowej; nie żyje 9 - latka

Podczas wywrotki łodzi motorowej siedem osób wpadło do wody, jedna z dziewczynek została uwięziona w kabinie – poinformowała PAP mł. asp. Ewelina Gryszpan z biura prasowego szczecińskiej policji. 9-latki nie udało się uratować. Do wypadku doszło w sobotę na jeziorze Dąbie, na wysokości Orlego Przesmyku.
25.07.2020

Śmiertelny wypadek w gdańskim porcie

Tragiczne zdarzenie w Gdańsku. W środę wieczorem, na terenie Wolnego Obszaru Celnego, na jednego z pracowników spadł ładunek ze sztaplarki. Pomimo reanimacji, nie udało się go uratować.
23.07.2020

Przykre wypadki losowe na mazurskich jeziorach

Na mazurskich jeziorach odnotowano we wtorek kilka przykrych wypadków, m.in. na jachcie zmarł 60-letni żeglarz - poinformował PAP dyżurny MOPR.
21.07.2020

Dziś na Bornholm, jutro dookoła świata

Jacht Volvo Ocean 65 Sailing Poland jeszcze w piątek odbywał kolejny, rutynowy trening na Zatoce Gdańskiej. W sobotę wyruszył w stronę Bornholmu, by ustanowić rekord trasy Gdynia - Bornholm - Gdynia. Jak wszystko dobrze pójdzie, za 2 lata wystartuje w legendarnym wyścigu dookoła świata The Ocean Race.
20.07.2020

Finał 24. Flisu Odrzańskiego w Szczecinie

Skromniejszy niż zwykle Flis Odrzański - z dwoma galarami zamiast tradycyjnej tratwy - przypłynął w sobotę do Szczecina. Przebywając blisko 500-kilometrową trasę flisacy co roku przypominają, jak wielkie znaczenie ma rzeka.
12.07.2020

Wszystko co pływa flisem się nazywa! XXIV Flis Odrzański będzie mieć swój finał w sobotę na Łasztowni

Niegdyś flisacy spływali Odrą, by pokazywać jak piękna to rzeka i jak wielki ma potencjał gospodarczy i turystyczny. Dzisiaj Flis to wydarzenie symboliczne, pokazujące morską i wodną tradycję. Już w najbliższą sobotę na Łasztowni zacumują dwa galery, a także wodniacy płynący do Szczecina łodziami, żaglówkami i motorówkami. Skromniejszy niż zwykle, ale pełen tradycji i pozytywnych, marynistycznych uczuć finał Flisu Odrzańskiego odbędzie się o godzinie 12:00 na Skwerze Kapitanów na Łasztowni. XXIV Flis Odrzański nosi imię słynnej „
09.07.2020

Bezpieczny recykling statków. Czyli jaki?

O zagadnieniach związanych z bezpiecznym recyklingiem statków mówi Dariusz Rudziński, członek Zarządu PRS S.A.
01.07.2020

Policjanci uratowali dwóch surferów i żeglarzy na Zalewie Sulejowskim

Policjanci z patrolu wodnego na Zalewie Sulejowskim w ostatnich dniach uratowali m.in. dwóch surferów, którzy po załamaniu pogody nie mogli samodzielnie dopłynąć do brzegu, i kilku żeglarzy po wywróceniu się ich łodzi. Funkcjonariusze apelują o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą.
28.06.2020

Bezpieczne wybrzeże - nad morzem będzie więcej karetek

W tym roku w sezonie letnim jeszcze bardziej niz zwykle powiększa się liczba zespołów ratownictwa medycznegona wybrzeżu. Dodatkowy ambulans już od 1 czerwca funkcjonuje w Świnoujściu. W pozostałych nadmorskich miejscowościach sezonowe wsparcie medyczne pojawi się 24 czerwca.
02.06.2020

Ratowniczo - leczniczy kontenerowy zestaw hiperbaryczny firmy PBUCH pomaga nurkom [foto, wideo]

Firma PBUCH produkuje dla branży morskiej ratowniczo - lecznicze, kontenerowe zestawy hiperbaryczne, które przeznaczone są do leczenia chorób i urazów nurków, będących następstwem oddziaływania podwyższonego ciśnienia hydrostatycznego. Komorę wykorzystuje się także do prowadzenia treningów ciśnieniowych załóg okrętów podwodnych i nurków.
29.05.2020

Statek szpitalny USNS Comfort zaczął przyjmować pacjentów z COVID-19

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych otworzył statek szpitalny USNS Comfort dla pacjentów z COVID-19 w celu zmniejszenia obłożenia szpitali w Nowym Jorku - ogłosiło we wtorek Dowództwo Północne USA.
08.04.2020

USA: Członek załogi statku-szpitala USNS Comfort zakażony koronawirusem

Jeden z członków wojskowej załogi amerykańskiego statku-szpitala USNS Comfort jest zarażony koronawirusem, a kilku innych przebywa w izolacji - poinformowała we wtorek rzeczniczka marynarki wojennej USA Elizabeth Baker.
08.04.2020

Koronawirus: ubezpieczenie armatorskie marynarza, a ryzyko zarażenia na statku

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją odnośnie zagrożenia epidemicznego spowodowanego koronawirusem (COVID-19) oraz działaniami organów państwowych, mających na celu przeciwdziałanie skutkom rozprzestrzeniania się zarażeń, w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin Zespół Kancelarii otrzymał szereg zapytań od Klientów świadczących pracę na statkach, bądź mających rozpocząć pracę na morzu w najbliższym czasie, w których wyrażają swoje zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Większość zadawanych pytań tyczy się uprawnień
19.03.2020

Szef Pentagonu nakazał marynarce wojennej przygotowanie okrętów szpitalnych

Minister obrony USA Mark Esper poinformował we wtorek, że nakazał marynarce wojennej przygotowanie okrętów szpitalnych, by odciążyć szpitale w związku z epidemią koronawirusa. Obiecał przekazać resortowi zdrowia 5 mln maseczek i 2 tys. respiratorów.
18.03.2020

Princess Cruises odwołało wszystkie rejsy w następnych dwóch miesiącach

Princess Cruises, właściciel dwóch liniowców poddanych kwarantannie z powodu licznych przypadków koronawirusa, powiedział w czwartek, że zawiesi podróże wszystkich swoich 18 statków na dwa miesiące.
12.03.2020

Ryba wbiła się w szyje młodego rybaka. Przeżył chwile grozy (foto)

Szokujące wydarzenia miało miejsce na południu Indonezji niedaleko wioski Wakinamboro. Podczas połowu tzw "ryba igła" wyskoczyła z wody wbijając się w szyje szesnastoletniego Muhammada Idul'a.
23.01.2020

Koniec wyprawy Lodowe Krainy - Rosyjska Arktyka 2019

24 lipca 2019 na jachcie Lady Dana 44, pod dowództwem kpt. Macieja Sodkiewicza wyruszyła z Archangielska na północ wyprawa Lodowe Krainy – Rosyjska Arktyka 2019. W ciągu kolejnych trzech miesięcy kpt. Sodkiewicz i jego załogi eksplorowały Archipelag Ziemi Franciszka Józefa, czyli najbardziej wysunięty na północ ląd Eurazji – biorąc udział badaniach naukowych prowadzonych przez rosyjskich naukowców, odwiedzając historyczne miejsca związane z erą heroicznych odkrywców i pomagając w renowacji znajdujących się tam zabytków. W
19.12.2019

USA: Projekt budżetu Pentagonu przewiduje sankcje na Rosję za Nord Stream 2

Projekt budżetu Pentagonu na nowy rok finansowy przewiduje sankcje na Rosję w związku z budową gazociągu Nord Stream 2, przedłuża plan wojskowej pomocy finansowej rzędu 300 mln dolarów i zawiera zapis, który "zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu przez Federację Rosyjską".
10.12.2019

Pentagon: przewidujemy sankcje na Rosję za Nord Stream 2

Projekt budżetu Pentagonu na nowy rok finansowy przewiduje sankcje na Rosję w związku z budową gazociągu Nord Stream 2, przedłuża plan wojskowej pomocy finansowej rzędu 300 mln dolarów i zawiera zapis, który "zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu przez Federację Rosyjską".
10.12.2019

Czy firmy ze Wschodu przejmują polskie kontrakty?

Liczba nowych firm z kapitałem zagranicznym rejestrowanych w Polsce jest w tym roku rekordowa. Główne PKD tych działalności to transport drogowy towarów. Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej na polskim rynku pojawiło się do czerwca 2019 roku 296 zagranicznych przedsiębiorstw z branży transportowej. Kilkadziesiąt z nich to biznesy z Ukrainy, a przynajmniej kilkanaście z Białorusi. Warto zwrócić uwagę, że łokciami w europejskim transporcie drogowym rozpychają się także Litwini, którzy w minionym roku przewieźli
02.12.2019

Stena Line zmieniła kontrowersyjną nazwę wycieczki

Szwedzki przewoźnik promowy Stena Line zmienił we wtorek nazwę wycieczki, promowanej do tej pory jako "Biegowy potop szwedzki" na "Biegowy potop". Kontrowersje budziło nawiązanie do tragicznego w skutkach najazdu Szwedów na Polskę w latach 1655-1660.
22.10.2019

Rozpoczęło się 5. Wschodnie Forum Ekonomiczne we Władywostoku

We Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie rozpoczęło się w środę 5. Wschodnie Forum Gospodarcze. Organizatorzy oczekują na nim około 8200 uczestników z 65 krajów świata. Głównym gościem są Indie, na forum przyjeżdża premier tego kraju Narendra Modi.
04.09.2019

Wyprawa Rosyjska Arktyka 2019 ponownie w drodze na Ziemię Franciszka Józefa

Nastąpiła wymiana załóg i kapitanów na jachcie Lady Dana 44. Kolejni śmiałkowie biorący udział w wyprawie Rosyjska Arktyka 2019, tym razem pod dowództwem kapitana Maćka Sodkiewicza, będą próbowali dotrzeć do Ziemi Franciszka Józefa.
31.07.2019

Prokuratura bada sprawę 61-latki, która z 2-letnim wnuczkiem spadła z mola w Ustce

Prokuratura Rejonowa w Słupsku bada przyczyny wypadku, do jakiego doszło 18 lipca w Ustce. 61-letnia kobieta z 2-letnim wnuczkiem spadli z poniemieckiego mola na beton. Oboje trafili do szpitala.
30.07.2019

„Wielka Eurazja”: Na drodze do wspólnej przyszłości

Tej jesieni w stolicy Kazachstanu będzie miało miejsce ważne wydarzenie zarówno dla naszego kraju, jak i dla wszystkich krajów Europy i Azji. W Nur-Sułtanie w dniach 23-24 września 2019 roku odbędzie się IV Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Euroazjatyckich pt. „Wielka Eurazja: Dialog, Zaufanie, Partnerstwo”.
24.07.2019

Wypadek w pracy i co dalej?

Okres letni sprzyja wypadkom przy pracy. W niektórych branżach wystarczy chwila, aby doszło do wypadku. Co zrobić, gdy tak się stanie?Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w pierwszym kwartale tego roku w wypadkach przy pracy ucierpiało 15 800 osób. Najwięcej w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i dolnośląskim. Najmniej na Mazowszu, w Małopolsce i na Podkarpaciu.
22.07.2019

Wypadek na molo w Ustce. 61-latka z 2-letnim wnuczkiem spadli na beton

Wypadek w Ustce. 61-latka z 2-letnim wnuczkiem spadli z mola na beton. Na poniemiecki obiekt obowiązuje zakaz wstępu. O zdarzeniu poinformowało Radio Gdańsk.
20.07.2019

Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?

W pierwszym kwartale 2019 roku w wyników wypadków przy pracy poszkodowanych zostało łącznie 15 800 osób. Niestety dużą część stanowią kierowcy ciężarówek. Jakie sytuacje mogą się wydarzyć w codziennej pracy truckera oraz jakie obowiązki z nimi związane spoczywają na przewoźniku? Niełatwy temat wyjaśnia Mariusz Skurzyński, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców w zakresie PIP.
18.07.2019

Śledztwo w sprawie martwych fok w Bałtyku umorzone

Gdyńska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie martwych fok w Bałtyku. Przez rok badano przyczynę śmierci 6 zwierząt. W przypadku 3 z nich, ustalono, że było to celowe działanie człowieka. Nie udało się jednak znaleźć sprawców.
25.06.2019

Maersk chce transportować towary północnym szlakiem morskim we współpracy z rosyjskim Atomflotem

Duński gigant żeglugowy, Maersk, prowadzi negocjacje z rosyjskim armatorem atomowych lodołamaczy, FSUE Artomflot (Rosatomflot), w sprawie transportu towarów północnym szlakiem morskim.
17.06.2019

USA/Szczerski: Mam nadzieję, że spotkanie prezydentów Dudy i Trumpa będzie przełomowe

Prezydencki minister Krzysztof wyraził we wtorek, po rozmowach w Białym Domu, nadzieję, że planowane na 12 czerwca spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem będzie miało „przełomowy charakter” dla polskich starań o zwiększenie obecności wojskowej USA w Polsce.
29.05.2019

Rozmowy o dostawach ropy dla Białorusi w ciągu 2 tygodni

"Rozmowy o możliwościach dostaw ropy i paliw z Kazachstanu na Białoruś powinny się odbyć w ciągu dwóch tygodni” – poinformował we wtorek szef kazachskiego ministerstwa energetyki Kanat Bozumbajew.
28.05.2019

Kreml: W przyszłym tygodniu możliwe rozmowy z Białorusią o dostawach ropy

Prezydenci Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka mogą omówić kwestię dostaw ropy na Białoruś 29 maja w Kazachstanie, podczas szczytu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej - powiedział w czwartek rzecznik rosyjskiego przywódcy, Dmitrij Pieskow.
23.05.2019

Łukaszenka proponuje Kazachstanowi przyspieszenie rozmów o dostawach ropy

Białoruś chce przyspieszyć rozmowy z Kazachstanem o dostawach ropy z tego kraju – oświadczył białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka w czwartek w Mińsku podczas spotkania z ambasadorem Kazachstanu Jermuchametem Jertysbajewem.
23.05.2019

Pierwsza w Polsce Scania LNG do dalekich tras

Właścicielem nowego pojazdu Scania R410 zasilanego LNG została firma Wojtex Transport Międzynarodowy. Pojazd został połączony z naczepą chłodniczą i będzie wykorzystywany do pracy na długich dystansach, na trasie Polska – Hiszpania. To pierwsza ciężarówka Scania tego typu w Polsce.
09.05.2019

Wiceszef MZS Kazachstanu: Rozmawiamy z Polską o współpracy w branży spożywczej, kosmicznej, IT oraz w transporcie

Polska i Kazachstan rozmawiają o zwiększeniu współpracy w branżach spożywczej, technologii wojskowych, kosmicznej, IT i turystycznej - mówi PAP wiceszef MSZ Kazachstanu Roman Wasilenko. Oba kraje leżą na Nowym Jedwabnym Szlaku i potencjał mają też usługi transportowo-logistyczne - ocenia.
09.05.2019

Miedwiediew: Sprawy zanieczyszczonej ropy nie należy wiązać z manewrem podatkowym

Sprawa zanieczyszczenia ropy w rurociągu Przyjaźń to „zły incydent”, ale nie należy jej wiązać z kwestią manewru podatkowego – powiedział we wtorek podczas spotkania z białoruskim premierem Siarhiejem Rumasem w Erewaniu szef rządu Rosji Dmitrij Miedwiediew.
30.04.2019

27 lat stosunków dyplomatycznych Kazachstanu i Polski

27. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Republiką Kazachstanu a Rzeczpospolitą Polską przypadał 6 kwietnia 2019 r.
09.04.2019

Piractwo lub strefa wojny a uprawnienia marynarzy

Pomimo zintensyfikowania współpracy państw i organizacji międzynarodowych w zakresie przeciwdziałania oraz zwalczania piractwa morskiego oraz wdrożeniu praktycznych rozwiązań mających służyć zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa żeglugi międzynarodowej (m.in. misje wojskowe pod auspicjami Unii Europejskiej oraz NATO), problematyka stref żeglugowych podwyższonego ryzyka wciąż pozostaje aktualna. Przekłada się ona również na zakres uprawnień przysługujących marynarzom świadczącym pracę na tego rodzaju obszarach.
28.03.2019

Dochodzenie marynarskich odszkodowań we współczesnych realiach branży morskiej

Pomimo gwałtownego rozwoju technologicznego obserwowanego na przestrzeni co najmniej dwóch ostatnich dekad, również w szeroko rozumianej branży morskiej oraz szeregu działań prawodawczych podejmowanych zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym, wykonywanie pracy na morzu nadal wiąże się z wysokim ryzykiem urazu ciała, bądź doznaniem innego rodzaju uszczerbku na zdrowiu.
18.03.2019

Prezes spółki celowej do realizacji CPK Jacek Bartosiak zrezygnował z funkcji

Prezes spółki celowej do realizacji CPK Jacek Bartosiak z dniem 19 lutego, z przyczyn osobistych, zrezygnował z funkcji prezesa spółki Centralny Port Komunikacyjny - poinformowała spółka w przesłanym PAP komunikacie.
20.02.2019

DB Schenker łączy Polskę i Turcję w transporcie intermodalnym

DB Schenker wprowadził regularne połączenie intermodalne między Polską i Turcją dla importerów i eksporterów.
12.02.2019

Część suwnicy załamała się na kontenerowiec w Porcie Vancouver (wideo)

Belka ogromnej suwnicy załamała się na kontenerowiec w Porcie Vancouver. Do wypadku doszło w poniedziałek, o godzinie 4 rano tamtejszego czasu.
29.01.2019

Ojciec ukraińskiego marynarza: Rosja nie udostępnia dokumentacji medycznej mojego syna

„Nadal nie otrzymaliśmy od Rosji oficjalnej dokumentacji medycznej syna” - powiedział PAP Dmytro Ejder, ojciec jednego z trzech ukraińskich marynarzy rannych podczas zatrzymania przez siły rosyjskie w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie ubiegłego roku.
29.01.2019

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. Poinformowali o tym w poniedziałek po południu doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku i minister zdrowia Łukasz Szumowski.
14.01.2019

Piotr Myszka: Mam nadzieję, że do walki o kwalifikację olimpijską przystąpię w pełni przygotowany

- Mam nadzieję, że do przyszłego sezonu dotrwam już bez problemów zdrowotnych i w pełni przygotowany przystąpię do walki o imienną kwalifikację olimpijską - powiedział Piotr Myszka, który w przyszłym roku rozpocznie walkę o imienną kwalifikację olimpijską na igrzyska w Tokio w 2020 roku.
22.12.2018

Szczerski: Polska jest przykładem innego modelu budowania rynku gazu

Łamanie przez Rosję umów międzynarodowych wymaga reakcji, która podniosłaby bezpieczeństwo regionu; jedną z nich będzie wzmocniona obecność wojskowa USA w Polsce - podkreślił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski po spotkaniu z zastępcą sekretarza stanu USA Johnem Sullivanem.
20.12.2018

USA: Szef gabinetu prezydenta RP zakończył kolejną wizytę w USA

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski zakończył w środę kolejną wizytę w USA. Obejmowała ona spotkania w ONZ w Nowym Jorku i w Waszyngtonie z przedstawicielami administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, Kongresu i ekspertami ośrodków doradczych.
13.12.2018

Szczerski w Waszyngtonie o zagadnieniach bezpieczeństwa energetycznego w Europie oraz o współpracy między krajami Inicjatywy Trójmorza

Celem mojego pobytu w Waszyngtonie jest zbudowanie konsensusu wśród polityków i ekspertów amerykańskich ws. ustanowienia w Polsce trwałej infrastruktury wojskowej USA - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jest duża szans, by taki konsensus zbudować - dodał.
13.12.2018

Szczerski w USA o Nord Stream 2 i Inicjatywie Trójmorza

„Jesteśmy na dobrej drodze", aby doprowadzić wkrótce do "zwiększenia wielozadaniowej obecności wojsk amerykańskich w Polsce” - powiedział we wtorek w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski.
12.12.2018

Francuskie media o rosyjsko-ukraińskiej „małej wojence”

Po apelu szefa MSZ Francji Jean-Yves'a Le Driana, który wezwał obie strony konfliktu rosyjsko-ukraińskiego do powściągliwości, francuscy komentatorzy mówią w środę o "małej wojence" i zdają się przychylać do rosyjskiej tezy o prowokacji ukraińskiej.
28.11.2018

Czaputowicz: Jest szansa na polskie inwestycje w krajach ASEAN

Kraje ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) są zainteresowane nowoczesnymi technologiami, np. w zakresie ekologii czy rolnictwa; może się to przełożyć na polskie inwestycje w tych sektorach - powiedział PAP szef MSZ Jacek Czaputowicz, który udaje się z wizytą do Indonezji.
24.11.2018

Szef gabinetu prezydenta w grudniu z wizytą w Waszyngtonie i w Nowym Jorku

Zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce oraz aktywność Polski w ONZ będą głównymi tematami wizyty szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Szczerski będzie w USA od 9 do 12 grudnia - dowiedziała się PAP w Kancelarii Prezydenta.
21.11.2018

Wietnam: Premierzy Rosji i Wietnamu uzgodnili zwiększenie handlu

Przebywający z wizytą w Wietnamie premier Rosji Dimitrij Miedwiediew uzgodnił w poniedziałek z szefem wietnamskiego rządu Nguyen Xuan Phucem współpracę na rzecz niemal trzykrotnego zwiększenia wartości dwustronnego handlu - do 10 mld dolarów w 2020 roku.
19.11.2018

Zabójstwa fok na polskim wybrzeżu – czy są traktowane poważnie?

Już pół roku mija od kiedy sprawa zabijanych na polskim wybrzeżu fok wstrząsnęła opinią publiczną. Od kwietnia do sierpnia tego roku na polskim wybrzeżu znaleziono 20 martwych fok z obrażeniami wskazującymi na ingerencję człowieka, takimi jak rozcięte powłoki brzuszne, uszkodzenia głowy i inne. Wśród nich przeważały młode, niedoświadczone foki, m.in. foka o imieniu Helenka, która wcześniej w ciężkim stanie trafiła na rehabilitację do Stacji Morskiej w Helu.
14.11.2018

Piotr Kula: Nie myślę jeszcze o tym, co będzie za dwa lata

Obecnie nie myślę jeszcze o tym, co będzie za dwa lata, ponieważ to dużo czasu i wiele się może wydarzyć. Jestem skupiony na tym, żeby w przyszłym roku wywalczyć kwalifikację olimpijską - powiedział Piotr Kula, ośmiokrotny mistrz Polski w olimpijskiej klasie Finn.
11.11.2018

Polski statek „Miętus” z 16 osobami na pokładzie zatonął koło Bornholmu

Polski statek „Miętus” z 16 osobami na pokładzie zatonął 9 mil na południe od miejscowości Ronne na wyspie Bornholm. Wszystkie osoby zostały uratowane przez duńskie służby – powiedział PAP rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni Rafał Goeck.
04.11.2018

24 jednostki Damena dotarły do Rotterdamu szlakiem arktycznym (foto)

Grupa Damen poinformowała o pomyślnym transporcie swoich 24 jednostek arktyczną trasą. Szlak arktyczny pozwala skrócić czas podróży z Chin do Europy i Ameryki Północnej nawet do 30 proc.
28.10.2018

Przełomowa podróż przez Arktykę uwieczniona na zdjęciach (foto)

Kontenerowiec klasy lodowej – Venta Maersk – zawinął 28 września do rosyjskiego portu w Sankt Petersburgu. Statek należący do Maersk Line zakończył tym samym swoją podróż szlakiem arktycznym.
14.10.2018

Ukryty kontynent? Naukowcy nie mają wątpliwości

Jak ogłosiło na łamach czasopisma "GSA Today" Towarzystwo Geologiczne Ameryki, świat "powiększył się" o jeden kontynent. Niemal w całości znajduje się on pod wodą.
14.10.2018

Venta Maersk zakończył przełomową podróż przez Arktykę

Kontenerowiec klasy lodowe – Venta Maersk – zawinął 28 września do rosyjskiego portu Sankt Petersburg. Statek należący do Maersk Line zakończył tym samym swoją podróż Szlakiem Arktycznym.
29.09.2018

Debata PISM i PR: Polska ważna dla amerykańskiej obecności w Europie

Po kryzysie finansowym sprzed 10 lat osłabła wiara, że dotychczasowy model może rozwiązywać problemy; Polska jest ważnym partnerem dla USA – także pod względem wojskowym - i powinna to wykorzystać – mówili uczestnicy dyskusji zorganizowanej przez Polskie Radio i PISM.
27.09.2018

„Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju” - nowa książka Jacka Bartosiaka

Miejsce Polski w Europie i na świecie, jej relacje z Rosją i Stanami Zjednoczonymi, geopolityka i geostrategia w XXI w. to tematy nowej książki dr. Jacka Bartosiaka "Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju". Ostatnia jej część dotyczy m.in. wojny w 2027 r.
26.09.2018

USA: Czaputowicz o przyszłości stosunków transatlantyckich

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz wziął udział w poniedziałek w Waszyngtonie w konferencji "CEPA Forum 2018" na temat przyszłości stosunków transatlantyckich i współpracy UE-NATO. Minister podkreślił, że dla Polski więzi transatlantyckie mają “nadrzędne znaczenie".
25.09.2018

Nadchodzi przełom w żegludze? Historyczny rejs trasą północną

Do historii żeglugi wpisał się właśnie duński kontenerowiec Maersk Venta. Jednostka o ładowności 3 600 TEU jest pierwszą, która niemalże samodzielnie pokonała drogę z Azji do Europy, przez Arktykę. Statkowi pomagał tylko raz rosyjski lodołamacz.
24.09.2018

Szczerski: Nowa ambasador USA przekazała, że Trump wyczekuje wizyty polskiego prezydenta w Białym Domu

Nowa ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher przekazała prezydentowi Andrzejowi Dudzie wiadomość od prezydenta USA Donalda Trumpa, iż bardzo wyczekuje on jego wizyty w Białym Domu i chce, by miała ona ważne konsekwencje - powiedział w czwartek PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
06.09.2018

Kolejny bezpieczny sezon na Kąpieliskach Morskich w Gdańsku

Wyjątkowo ciepłe lato i wysoka temperatura wody zachęcały plażowiczów do kąpieli morskich. 31 sierpnia ostatni raz można było skorzystać z akwenów strzeżonych przez ratowników. To dzięki nim, po raz kolejny w Gdańsku nie odnotowano przypadku utonięcia na kąpieliskach.
03.09.2018

Maersk chce wysłać swój pierwszy kontenerowiec w rejs Północną Drogą Morską

Maersk, największa na świecie firma żeglugowa, chce wysłać swój pierwszy kontenerowiec w rejs Północną Drogą Morską. Podróż z Azji Wschodniej do Europy wzdłuż Oceanu Arktycznego planowana jest jeszcze w tym miesiącu. Chcemy poznać tę trasę i zebrać dane. To będzie test – podał Maersk w oświadczeniu.
21.08.2018

Japończycy też zainteresowani rozwojem arktycznej żeglugi

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) podpisał porozumienie z rosyjskim rządem w sprawie rozwoju żeglugi Północną Drogą Morską. Dzięki topnieniu lodowców żegluga tymi rejonami jest coraz łatwiejsza.
29.07.2018

Ceny ropy w piątek bez większych zmian; w skali tygodnia WTI tańsze o 1,2 proc.

Wycena głównych benchmarków ropy naftowej w piątek pozostaje bez większych zmian. W skali tygodnia ceny WTI spadły jednak o 1,2 proc.
27.07.2018

Ceny ropy w górę, m.in. po danych o zapasach w USA

Wycena głównych benchmarków ropy naftowej w czwartek zwyżkuje. Ceny ropy zostały wsparte przez doniesienia o zaburzeniu dostaw z Arabii Saudyjskiej oraz przez dane o zapasach ropy w USA.
26.07.2018

FM Logistic dołącza do „Pierwszopomocnych na drodze”

FM Logistic, czołowy operator logistyczny w zakresie transportu drogowego w Polsce, został Partnerem akcji „Pierwszopomocni na drodze”, promującej ratownictwo i bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Obecnie trwają wakacyjne eventy w Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP), usytuowanych przy polskich autostradach, podczas których zainteresowani kierowcy mogą uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy. Projekt zakłada także organizację Safety Day’s – spotkań dla przedstawicieli branży transportowej, poświęconych wpł
16.07.2018

Gdańsk: Sekcje wykazały, że trzy foki zginęły od uderzeń w głowę

Sekcje trzech fok, które kilka tygodni temu znaleziono na wybrzeżu Bałtyku, wykazały, że zwierzętom zmiażdżono głowy. Dwie z fok wypatroszono i obciążono cegłami, co najprawdopodobniej miało sprawić, by ich ciała zatonęły. Sprawę śmierci zwierząt bada gdyńska policja.
11.07.2018

Rusza biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Astanie

We wtorek oficjalnie rusza biuro PAIH w Astanie. Inauguracja działalności pierwszej placówki Agencji w regionie zbiega się z rozpoczęciem Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego, w którym uczestniczą polskie firmy pod przewodnictwem wiceszefa MPiT Tadeusza Kościńskiego.
19.06.2018

Turcja: Uruchomiono Gazociąg Transanatolijski

W tureckiej prowincji Eskisehir uruchomiono we wtorek Gazociąg Transanatolijski (TANAP). Ten stanowiący część Południowego Korytarza Gazowego projekt ma na celu dywersyfikację dostaw i ograniczenie zależności surowcowej od Rosji.
13.06.2018

Japoński armator pomoże Rosji w rozwoju żeglugi arktycznej

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) podpisał porozumienie z rosyjskim rządem w sprawie rozwoju żeglugi Północną Drogą Morską. Dzięki topnieniu lodowców żegluga tymi rejonami jest coraz łatwiejsza.
10.06.2018

USA/Eksperci: Nord Stream 2 zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy

Budowa gazociągu Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa i jedności Europy - zgodzili się uczestnicy konferencji zorganizowanej na Kapitolu przez ambasadę RP w Waszyngtonie przy współpracy pozarządowej organizacji Rada Atlantycka.
24.05.2018

Mitchell: Ingerencja Rosji w wybory na Ukrainie przyniesie nowe sankcje

Ingerencja Rosji w wybory na Ukrainie przyniesie nowe sankcje – oświadczył w środę asystent sekretarza stanu USA do spraw Europy i Eurazji Wess Mitchell po rozmowach w Kijowie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.
03.05.2018

„Spiegel” : Kanclerz Merkel może dostać reprymendę od prezydenta Trumpa

„Spiegel” nie wyklucza w czwartek, że kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w piątek będzie w USA, może dostać „reprymendę” od prezydenta Donalda Trumpa. Punktami spornymi mogą być wydatki na obronność, handel i gazociąg Nord Stream 2.
26.04.2018

Dwa dni po kolizji, Britannica Hav już we francuskim porcie Le Havre (wideo)

Odwrócony do góry dnem drobnicowiec Britannica Hav został przywiązany do doku w porcie w Le Havre, dwa dni po kolizji z rybackim statkiem. Akcję poprowadził holownik ratunkowy Abeille Liberté.
23.03.2018

Drobnicowiec Britannica Hav przewrócił się na Kanale La Manche (foto, wideo)

Wczoraj, około południa, miał miejsce kolejny wypadek na Kanale La Manche. 82-metrowy statek drobnicowy Britannica Hav wywrócił się po kolizji ze statkiem rybackim.
21.03.2018

Szczerski po rozmowie W. Mitchellem: Możemy mówić o rozwoju relacji polsko-amerykańskich

Sojusz polsko-amerykański jest silny jak zawsze; możemy mówić o perspektywach rozwoju relacji - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w Waszyngtonie po spotkaniu z asystentem sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Wessem Mitchellem.
08.03.2018

Putin: Transport Północną Drogą Morską powiększy się dziesięciokrotnie

Wolumen towarów przewożonych Północną Drogą Morską wzrośnie w 2025 roku do 80 mln ton rocznie – zapowiedział prezydent Rosji, Władimir Putin podczas swojego przemówienia przed rosyjskim parlamentem 1 marca.
04.03.2018

Japoński MOL będzie rozwijał razem z Rosją żeglugę Północną Drogą Morską

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) podpisał porozumienie z rosyjskim rządem w sprawie rozwoju żeglugi Północną Drogą Morską. Dzięki topnieniu lodowców żegluga tymi rejonami jest coraz łatwiejsza.
27.02.2018

Szlak Arktyczny notuje rekord przewiezionych towarów

Szlak Arktyczny zanotował rekord w wielkości przewiezionych towarów w zeszłym roku. Wyniósł on 9,7 mln ton.
23.01.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.