• <

Wynik wyszukiwania - "saka" - Wiadomości

PARP: firmy będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP"

Firmy z sektora MŚP od 28 maja br. będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP", by zwiększyć aktywność za granicą, m.in. przez udział w międzynarodowych targach w tym w EXPO 2025 w Japonii - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości .
10.05.2024

Norwegowie potwierdzili: morsy umierają na ptasią grypę

Na norweskiej wyspie Hopen, będącej częścią archipelagu Svalbard, potwierdzono pierwszy przypadek śmierci morsa spowodowanej ptasią grypą.
30.04.2024

Singapur na czele miast morskich świata. Gdańsk w morskiej 40-tce

Singapur, a za nim Rotterdam, Londyn, Szanghaj i Oslo, to wiodące miasta morskie, wynika z badań przeprowadzonych przez DNV i Menon Economics. Raport „Leading Maritime Cities” (LMC). Kilka nowych miast znalazło się w tym roku w pierwszej pięćdziesiątce: Shenzhen, Madryt, Gdańsk, Dżudda i Neapol, zajmując odpowiednio 23., 29., 39., 43. i 45. miejsce. Dla Gdańska to sukces, znaleźć się w tak prestiżowym gronie.
22.04.2024

Kanada. Rozpoczęła się operacja przewiezienia młodej orki, uwięzionej w zatoce

Ratownicy w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie rozpoczęli w piątek operację uwolnienia zabłąkanej orki z zatoki w północnej części Wyspy Vancouver.
13.04.2024

Badania puszkowanych łososi pomogły ocenić zmiany stanu mórz w ciągu 40 lat

Porównując próbki łososia zakonserwowane w puszkach, naukowcy z University of Washington ujawnili zmiany w morskich ekosystemach, jakie zachodziły w ciągu ostatniego czterdziestolecia. O wynikach tych analiz informują na łamach „Ecology and Evolution”.
11.04.2024

Ratownicy planują użyć helikoptera, by przewieźć młodą orkę do rodzinnego stada

Ratownicy z Kolumbii Brytyjskiej planują użyć helikoptera, by przewieźć zabłąkaną młodą orkę z zatoki w północnej części Wyspy Vancouver w pobliże rodzinnego stada – podały w środę kanadyjskie media.
04.04.2024

MOL testuje pierwszą suwnicę napędzaną wodorem

W Japonii jest sprawdzane w praktyce rozwiązanie, które ma zrewolucjonizować branżę portową, wpływając na jej dekarbonizację. Do innowacji w związku z wprowadzaniem ekologicznych napędów na statkach dolicza się także wyposażanie w nie maszyn wykorzystywanych w portach.
07.02.2024

Sztorm zniszczył rosyjskie umocnienia na Krymie i uwolnił delfiny

Od 26 listopada państwa nad Morzem Czarnym muszą zmagać się z wyjątkowo silnym sztormem, w wyniku którego doszło do uszkodzenia morskiej i nadmorskiej infrastruktury, a wiele statków uległo trafiło na mieliznę. Spotkało to także okupowany przez Rosję od 2014 roku Krym. Efekty działań sił żywiołu okazują się także strategicznie bolesne dla Rosjan.
01.12.2023

Konfederacja wnioskuje o komisje śledcze. Chce się przyjrzeć polityce energetycznej i importowi żywności z Ukrainy

Konfederacja przygotowała trzy projekty wniosków o komisje śledcze - dot. polityki energetycznej, do zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy oraz ds. potencjalnych nieprawidłowości związanych z polityką covidową - poinformowali w poniedziałek politycy ugrupowania.
27.11.2023

Finlandia stawia na farmy w Zatoce Botnickiej. Robi to szybko i sprawnie

Rząd fiński udzielił pozwoleń na badania lokalizacyjne dla dwóch nowych akwenów projektowych Ilmatar Offshore, Bothnia i Bothnia West. W fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej powstaną morskie farmy wiatrowe. Ilmatar Offshore wyznaczył dwa nowe obszary odpowiednie dla wykorzystania energetyki wiatrowej w fińskiej strefie ekonomicznej. Akweny na które zainstalowane zostaną MFW Bothnia i Bothnia West i znajdują się na środku Zatoki Botnickiej, około 100 kilometrów od zachodniego wybrzeża Finlandii.
24.10.2023

Urugwaj. Morze wyrzuciło na brzeg 20-tonowego płetwala błękitnego; pierwszy taki przypadek od 100 lat

Na jedną z plaż na południowym zachodzie Urugwaju morze wyrzuciło ważącego około 20 ton płetwala błękitnego - podały w środę władze tego kraju, dodając, że to pierwszy od 100 lat taki przypadek.
28.09.2023

SBU: udany atak na Krym z wykorzystaniem pocisków przeciwokrętowych Neptun

W nocy ze środy na czwartek skutecznie zaatakowaliśmy rosyjskie lotnisko wojskowe Saki w zachodniej części okupowanego Krymu; operacja, podczas której wykorzystano drony i pociski przeciwokrętowe Neptun, została przeprowadzona wspólnie z naszą marynarką wojenną - powiadomiły źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.
21.09.2023

Niespodzianki w żeglarskich mistrzostwach Polski

Cztery dni rywalizacji, prawie 250 zawodników, 6 klas regatowych i wiatru jak na lekarstwo - tak w jednym zdaniu można podsumować mistrzostwa Polski w żeglarstwie klas olimpijskich, które odbywały się w Pucku.
10.09.2023

W Japonii Ponad 60 osób rannych wskutek uderzenia tajfunu Lan

Ponad 60 osób zostało rannych wskutek przejścia tajfunu Lan, który w środę dotarł do zachodniej części Japonii - poinformowały służby ratunkowe tego kraju cytowane przez agencję Kyodo. Tydzień wcześniej w Japonię uderzył tajfun Khanun.
16.08.2023

Włochy mają wesprzeć budowę kluczowego gazociągu na Morzu Czarnym

Włoska firma Tenaris otrzymała zamówienie na dostawę rur i usług dla fazy II-A projektu zagospodarowania pola gazowego Sakarya, obsługiwanego przez Turkish Petroleum (TPAO) i zlokalizowanego na bardzo głębokich wodach zachodniego Morza Czarnego, około 175 km od brzegu Eregli w Turcji.
28.07.2023

Rok po kontrowersyjnej kolizji okrętu Straży Wybrzeża USA z łodzią ukazał się raport w tej sprawie

W 2022 roku miał miejsce nieszczęśliwy wypadek, w trakcie którego USCGC Winslow Griesser (WPC 1116) uderzył w łódź rybacką o nazwie Desakata, w wyniku czego jedna osoba zmarła a druga została ranna. Chociaż wstępie śledztwa wykazano, że zdarzenie wynikło z racji nieuwagi po obu stronach, to znaleziono również szereg czynników wskazujących na inne przyczyny całego incydentu.
12.07.2023

Filipiny, Japonia i USA zrealizują wspólne ćwiczenia sił straży wybrzeża na Pacyfiku

Od 1 do 7 czerwca br. na Morzu Południowochińskim i Oceanie Spokojnym jednostki straży wybrzeża trzech państw przeprowadzą pierwszy raz wspólne ćwiczenia. Bezprecedensowe przedsięwzięcie jest reakcją na ekspansję morską Chin na tym obszarze oraz liczne incydenty z udziałem jej statków oraz sił morskich.
30.05.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Najsłynniejszy szpieg pośród waleni powrócił

Bieługa 007, zwana również „Whaledimirem”, czyli tajemniczy waleń ze specjalną uprzężą, o którym mówi się, że mógł zostać „wyszkolony” przez rosyjskie służby do walenich akcji szpiegowskich, przypłynął do Oslo.
25.05.2023

Międzynarodowa debata o kompetencjach dla offshore wind na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym wyzwaniom rynkowym związanym z postępującą ekspansją sektora offshore wind, Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG zorganizowało międzynarodową konferencję, której przewodnim zagadnieniem było kształcenie adekwatnych dla branży kompetencji.
25.05.2023

Morska solidarność. Ćwiczenie sił przeciwminowych NATO i 8. FOW

Wizyta Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures, SNMCMG-1) w Szczecinie była okazją do rozwijania partnerstwa i współdziałania wraz z polską Marynarką Wojenną. Przy okazji trwania największych, tegorocznych manewrów Wojska Polskiego pk. Anakonda 23, międzynarodowy zespół okrętów ćwiczył wraz z morskimi siłami 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
09.05.2023

Dowódca zespołu NATO zapewnia o zdolności sojuszu do obrony członków

Zapewniamy społeczność krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, że NATO jest obecne i działa na wodach północy Europy, powiedział w niedzielę w Szczecinie dowódca Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupy 1 kmdr por. Ole Torstein Sjo.
07.05.2023

"Tarcza Przeciwminowa NATO" w Szczecinie

Do Portu Szczecin weszły okręty Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCG-1). W trakcie wizyty załogi jednostek uzupełnią zapasy i odpoczną przed realizacją kolejnych zadań w rejonie Morza Bałtyckiego.
05.05.2023

Pięć okrętów NATO zacumuje w Szczecinie

Pięć okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zacumuje w piątek w Szczecinie. Załoga uzupełni zapasy i odpocznie przed realizacją kolejnych zadań w rejonie Morza Bałtyckiego – poinformowała 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Jednostki nie udostępnią swoich pokładów do zwiedzania.
04.05.2023

Wieloryb w Bałtyku nagrany przez pracownika platformy Petrobalticu

Wieloryba w Bałtyku, 70 km na północ od wybrzeża, nagrał mieszkaniec Gdyni Marcin Grabowski - podał we wtorek gdyński magistrat. Podkreślono, że na oczach załogi statku zwierzę, prawdopodobnie humbak, kilkukrotnie wynurzyło się z wody, po czym odpłynęło dalej. Nagranie powstało z pracującej na koncesji B3 platformy wydobywczej Petrobaltic należącej do Lotos Petrobaltic.
21.03.2023

Dowódca okrętu patrolowego traci funkcję po tragicznym wypadku

Z funkcją dowódcy jednostki patrolowej US Coast Guard USCGC Winslow Griesser (WPC 1116) musiał się pożegnać kmdr por. Benjamin Williamsz. Jest to echo wypadku sprzed kilku miesięcy, gdy doszło do kolizji z łodzią rybacką.
20.02.2023

Kpt. Zbigniew Sak zostawił w spadku dla szpitala 60 tys. dolarów

60 tys. dolarów szczecińskiemu szpitalowi wojewódzkiemu zapisał w testamencie kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sak – poinformowała placówka. Szpital ma wykorzystać pieniądze na zakup sprzętu kardiologicznego.
21.01.2023

Trujące chemikalia znalezione w ciałach morskich ssaków

4-nonylofenol, substancja chemiczna używana m.in. w procesie produkcji papieru toaletowego i „nieśmiertelne chemikalia” zostały znalezione w ciałach orek w wodach Kolumbii Brytyjskiej – położonej nad Pacyfikiem zachodniej prowincji Kanady.
18.01.2023

Pierwszy japoński prom zasilany LNG rozpoczyna działalność

Do obsługi tras pasażerskich ruszył pierwszy z dwóch promów zasilanych LNG, należący do japońskiego armatora MOL. Sunflower Kurenai będzie obsługiwany przez związaną ze spółką firmą Ferry Sunflower Co.
16.01.2023

Impreza z fajerwerkami w Scarborough została odwołana, aby nie straszyć wypoczywającego na plaży morsa

Nietypowym gościem na angielskiej plaży okazał się mors arktyczny, należący do gatunku chronionego. Jego obecność przyciągała tłumy, ale to przez niego nie odbył się sylwestrowy pokaz fajerwerków.
06.01.2023

Delfiny też cierpią na Alzheimera

Najnowsze badania wskazują, że możemy mieć z morskimi ssakami więcej wspólnego niż dotychczas przypuszczano. Naukowcy odkryli w mózgach niektórych delfinów zmiany charakterystyczne dla choroby Alzheimera.
30.12.2022

Tureckie zasoby gazu na Morzu Czarnym są większe niż szacowano

Zdaniem Recepa Tayyipa Erdogana zasoby gazu odkryte na Morzu Czarnym są większe niż szacowano i sięgają 710 mld m3, po odnalezieniu nowych zasobów, szacowanych na 58 mld m3, na obszarze złoża Caycuma-1.
26.12.2022

Amerykanie ograniczą wpływ wiatraków na rybołówstwo i monitoring ekosystemów morskich

Amerykańskie Biuro Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM) oraz Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) chcą wspólnie przeciwdziałać potencjalnym wpływom rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na sektor rybołówstwa, w tym na badania prowadzone przez samą NOAA.
11.12.2022

Ørsted łączy projekty offshore wind z ochroną bioróżnorodności

Celem strategicznym Ørsted, jednego z największych deweloperów morskich farm wiatrowych na świecie, jest stanie się najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie, która wspiera działania na rzecz ochrony środowiska. Projekty offshore wind stara się łączyć z różnymi formami wspierania bioróżnorodności. Potrzebne są do tego solidne badania i pilotaże rozwiązań.
08.12.2022

Rosja. Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego odnaleziono 1700 martwych fok

Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego w rosyjskiej Republice Dagestanu odnaleziono około 1700 martwych fok z zagrożonego gatunku nerp kaspijskich - poinformował w niedzielę szef organizacji pozarządowej Kaspijskie Centrum Ochrony Środowiska Zaur Gapizow. Przyczyna nie jest znana.
04.12.2022

Rynek LNG rośnie dynamicznie. Pierwsza trójka rozdaje karty

Rynek produkcji i dostaw LNG rośnie dynamicznie. We wrześniu stawki spot dla typowych gazowców LNG z silnikiem TFDE przekroczyły na 101,7 tys. USD dziennie, a zbiornikowce LNG (lub XDF) osiągały stawki czarterowe 170 tys. USD dziennie. Na rynku LNG w tym roku przestały rządzić prawa rynku, a zaczęli dostawcy. Widać to po rekordowych wynikach pierwszych dwóch kwartałów.
03.11.2022

Około 230 waleni wyrzuconych na brzeg na Tasmanii, połowa może być martwa

Około 230 waleni zostało wyrzuconych na brzeg australijskiej wyspy Tasmanii. Konserwatorzy przyrody udają się w środę na pomoc zwierzętom, nawet połowa z nich może już być martwa - przekazał w oświadczeniu tasmański departament środowiska i zasobów naturalnych.
21.09.2022

Indie i Japonia prowadzą manewry morskie na Oceanie Indyjskim

Indyjska i japońska marynarka wojenna prowadzą ćwiczenia na wodach Oceanu Indyjskiego. Manewry pokazują zacieśnienie współpracy miedzy tymi krajami w momencie, gdy w regionie Indo-Pacyfiku rośnie pozycja Chin - pisze agencja Kyodo.
14.09.2022

Norwedzy uśmiercili morsa... z powodu zainteresowania gapiów

W niedzielę dokonano eutanazji 600-kilogramowej samicy arktycznego morsa - poinformowała Norweska Dyrekcja ds. Rybołówstwa. Zwierzę nazwane Freya od kilku tygodni przebywało w okolicach Oslo, budząc zainteresowanie gapiów.
14.08.2022

Trwają próby ratowania białuchy, która utknęła w Sekwanie

Białucha arktyczna, która utknęła w Sekwanie 160 kilometrów od ujścia rzeki do kanału La Manche, wydaje się coraz bardziej wychudzona, na razie nie powiodły się próby nakarmienia zwierzęcia. Szanse na uratowanie wielkiego ssaka maleją - podaje w poniedziałek francuska telewizja BFMTV.
08.08.2022

40 lat minęło. Jubileusz „Daru Młodzieży”

Był pierwszą polską jednostką żaglową, zbudowaną od początku w stoczni w Gdańsku. Dokładnie 40 lat temu zwodowano legendarny „Dar Młodzieży”.
04.07.2022

Hiszpania. W delcie rzeki Ulla znaleziono 300-kilogramowego rekina

W delcie rzeki Ulla, w północno-zachodniej Hiszpanii, znaleziono 300-kilogramowego rekina piaskowego. Zwierzę zostało przypadkowo złowione przez jeden z lokalnych statków rybackich.
03.06.2022

800 km ze sztuczną inteligencją na mostku w Zatoce Tokijskiej. Polska raczkuje w Gdyni [ZDJĘCIA]

Japończycy dokładnie wyliczyli, że 790-kilometrowy rejs statek sterowany jedynie sztuczną inteligencją odbył bez żadnych zagrożeń. Rejs przebiegał na jednym z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie. Zaczął się od Zatoki Tokijskiej i przebiegał do awanportu portu Tsumatsusaka w zatoce Ise.
16.05.2022

Flis Kanałem Elbląskim. Inicjatywę wspiera m.in. Bollore Logistics Poland

Flis Kanałem Elbląskim to rekonstrukcja historyczna spławu sosny taborskiej, dla której powstał ten kanał. Tratwą zbudowaną z siedmiu 14-metrowych tafli, spławiając 70 m sześc. sosny taborskiej popłynie profesjonalna załoga z Polskiego Cechu Flisaków, Szkutników i Sterników oraz ze Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula. Z tej okazji od 12 do 26 czerwca zaplanowano szereg wydarzeń towarzyszących na trasie kanałowych tartaków: od Iławy poprzez Miłomłyn, Małdyty, Rychliki do Elbląga.
13.05.2022

Trzy okręty państw NATO wezmą udział w manewrach u fińskich wybrzeży

Trzy okręty państw NATO - Łotwy, Estonii i Holandii - przybyły do Finlandii, by wziąć udział w ćwiczeniach morskich wraz z marynarką wojenną tego kraju - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera za fińskimi siłami zbrojnymi.
25.04.2022

W Hiroszimie przewrócił się pływający dok [wideo]

We wtorek 19 kwietnia w Saka w Hiroszimie przewrócił się pływający dok.
20.04.2022

Zwodowano pierwszy japoński prom zasilany LNG

Japoński potentat morski Mitsui O.S.K. Lines (MOL) zwodował pierwszy japoński prom napędzany LNG, będący jednym z dwóch promów zamówionych przez spółkę zależną MOL - Ferry Sunflower. Napęd gazowy ma być alternatywą dla tradycyjnego paliwa, dającego szansą na ograniczenie emisji w sektorze żeglugi.
10.03.2022

Rynek statków elektrycznych osiągnie 16,2 mld USD w 2030 roku. Polska ma udział w jego rozwoju

Prognozuje się, że rynek statków elektrycznych na świecie wzrośnie z 4,7 mld USD w 2021 r. do 16,2 mld USD do 2030 r., przy rocznej dynamice wynoszącej 14,9% w latach 2021–2030 – szacują autorzy raportu Electric Ship Market by Type - Global Forecast to 2030.
02.02.2022

Pierwszy autonomiczny kontenerowiec przeszedł próby morskie

Japoński armator Mitsui OSK Lines (MOL) pochwalił się, że przybrzeżny autonomiczny kontenerowiec Mikage pomyślnie przeszedł próby morskie. To pierwsza tego typu jednostka na świecie.
27.01.2022

Wybuch wulkanu zerwał podwodny kabel, odcinając Tonga od świata; naprawa potrwa 4 tygodnie

Sobotni wybuch wulkanu w pobliżu archipelagu Tonga na Pacyfiku przerwał jedyny podwodny kabel telekomunikacyjny, łączący ten kraj ze światem. MSZ Nowej Zelandii oceniło w środę, że jego naprawa potrwa co najmniej cztery tygodnie.
19.01.2022

Japonia. W wybrzeże uderzyło tsunami po wybuchu podwodnego wulkanu

W wybrzeże Japonii uderzyło w nocy z soboty na niedzielę miejscowego czasu tsunami wywołane silnym wybuchem podwodnego wulkanu na Pacyfiku. Japońska agencja meteorologiczna ostrzega przed falami, które w niektórych miejscach mogą mieć do trzech metrów wysokości.
15.01.2022

Turcja chce poprawić stan Morza Śródziemnego. Na celowniku paliwa z wysokim poziomem siarki

Turcja i państwa sąsiednie zobowiązały się do wzmocnienia wysiłków na rzecz walki z zagrożeniami, jakie stwarzają zanieczyszczenia środowiska dla zdrowia ludzi i naturalnych siedlisk Morza Śródziemnego. W planie jest ograniczenie zawartości siarki w paliwie wykorzystywanym do żeglugi na Morzu Śródziemnym.
26.12.2021

Mniej siarki w paliwach żeglugowych? Kraje Morza Śródziemnego wprowadzają zmiany

21 krajów basenu Morza Śródziemnego zobowiązało się w piątek w Antalyi w Turcji do zmniejszenia zawartości siarki w paliwach, wykorzystywanych przez statki na Morzu Śródziemnym, których zrzuty mają niszczycielski wpływ na środowisko morskie - poinformowała agencja AFP.
10.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Dobre wieści dla rynku okrętowego. Analiza rynku tonażowego (tydzień 27-31/2021)

Dobre informacje spływały z rynków tonażowych, tj. zarówno ze stoczni produkcyjnych jak i rynków wtórnych. Wartości jednostek zarówno nowych jak i używanych przez kolejne tygodnie dynamicznie wzrastały. Z kolei na rynku recyklingu okrętowego od wielu miesięcy obserwuje się dalszy zastój, ale również wzrost oferowanych cen.
13.08.2021

Turcja. Prezydent Erdogan ogłasza odkrycie złóż gazu ziemnego na Morzu Czarnym

Turcja dokonała nowego odkrycia gazu ziemnego na Morzu Czarnym - ogłosił w piątek prezydent Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że Ankara zintensyfikuje poszukiwania w nadziei na obniżenie wysokich rachunków za energię.
04.06.2021

W ciągu tygodnia do organizmu człowieka przedostaje się nawet 21 gramów mikroplastiku

Morski Instytut Rybacki podaje, że ok. 10 proc. odpadów przemysłowych i komunalnych trafia bezpośrednio do ekosystemów morskich. Obecnie ocenia się, że jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska są mikroplastiki produkowane jako dodatek do kosmetyków i środków czystości czy powstające w efekcie destrukcji i rozdrobnienia tworzyw sztucznych.
31.03.2021

NYK zamawia dwa gazowce napędzane LPG

Japoński armator NYK złożył zamówienie na dwa duże gazowce VLGC napędzane LPG w rodzimej stoczni Kawasaki Heavy Industries.
09.02.2021

Topnienie lodowców przyspiesza w rekordowym tempie

Tempo topnienia globalnych pokładów lodu w ciągu ostatnich 23 latach wzrosło. W latach 1994 - 2017 Ziemia straciła jego ilość odpowiadającą powierzchni Wielkiej Brytanii i grubości 100 metrów - wynika z badania zespołu z University of Leeds.
27.01.2021

Foki posługują się ultradźwiękami

Biolodzy z zaskoczeniem odkryli, że jeden gatunków fok - weddelka arktyczna, potrafi posługiwać się ultradźwiękami. Prawdopodobnie zwierzęta w ten sposób komunikują się, ale istnieje także możliwość, że podobnie jak np. delfiny, korzystają z ulradźwięków do echolokacji.
30.12.2020

Naukowcy odkryli nowy gatunek wieloryba [wideo]

Naukowcy współpracujący z Sea Shepherd Conservation Society uważają, że odkryli nieznany wcześniej gatunek wieloryba dziobogłowego u zachodnich wybrzeży Meksyku.
10.12.2020

Powrót dinozaurów na Florydzie? Zobacz niezwykłe nagranie (wideo)

Przerażające nagranie z polowania na kaczki. Cass Couey i Kevin Stipe z Florydy napotkali na swojej drodze olbrzymią konkurencję. 4-metrowy aligator wielkości dinozaura stał się hitem internetu.
30.11.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w drugim tygodniu września 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
21.09.2020

Pływać jak morświn

Leszek Naziemiec podjął próbę przepłynięcia w monopłetwie dystans 18 km z Gdyni na Hel techniką morświna. Próbę pokrzyżowały jednak problemy techniczne towarzyszącej mu łodzi.
27.08.2020

Najlepsze polskie jachty w nowej marinie w Gdyni - wkrótce POLBOAT Yachting Festival

Polski przemysł jachtowy jest doceniany na całym świecie. Naszą specjalnością są łodzie motorowe do 11 m z silnikiem zaburtowym. W tym segmencie Polska jest europejskim liderem i zajmuje drugie miejsce na świecie, ustępując tylko Stanom Zjednoczonym. Polski przemysł znany jest również z produkcji jachtów żaglowych oraz jednostek luksusowych, wielokrotnie nagradzanych na najbardziej prestiżowych konkursach na świecie. Teraz wszystko to, co najlepsze, będzie można zobaczyć w jednym miejscu i czasie — podczas POLBOAT YACHTING FESTIV
13.08.2020

W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 400 lat dziko żyjące bobry mogą pozostać w swoim środowisku

Brytyjskie ministerstwo środowiska (DEFRA) ogłosiło dziś, że dziko żyjące bobry uzyskały pozwolenie, by na stałe pozostać w swoim środowisku naturalnym. Stało się to po raz pierwszy od ponad 400 lat. Badania, prowadzone od przeszło 5 lat udowodniły, że obecność tych zwierząt wpływa pozytywnie na środowisko.
06.08.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Odwzorowano już niemal 20 proc. dna oceanów. Dokładna wiedza pozwoli lepiej przewidzieć fale tsunami i ocenić zmiany klimatu

Nawet Księżyc i Mars zostały całkowicie i szczegółowo odwzorowane. W przypadku dna morskiego jest to jednak znacznie trudniejsze. Większość tego, co dotychczas zostało przedstawione, nie opiera się na bezpośrednich pomiarach. Szacunki głębokości dna morskiego mogą być niepoprawne nawet o ponad kilometr, a obiekty mniejsze niż kilkaset metrów są niewidoczne. Stopniowo się to jednak zmienia. Fundacja Seabed 2030 ogłosiła właśnie, że zmapowała już niemal 20 proc. dna oceanicznego.
30.06.2020

Nowoczesna i iPL: w kwestiach gospodarczych Trzaskowski będzie zabiegać o wyborców Bosaka, w kwestii praw człowieka - Hołowni i Biedronia

Wielu wyborców Krzysztofa Bosaka prezentuje podobne wartości gospodarcze co Rafał Trzaskowski - do nich będziemy się odwoływać; w kwestii praw człowieka będziemy zbierać poparcie wśród wyborców Szymona Hołowni i Roberta Biedronia - powiedziały PAP posłanki Nowoczesnej i Inicjatywy Polska.
30.06.2020

Setki martwych delfinów na francuskich plażach

W ostatnim czasie fale Atlantyku wyrzucają na francuski brzeg tak duże ilości martwych delfinów, że ich miejscowe populacje mogą być już zagrożone - obawiają się ekolodzy. Od stycznia tego roku na francuskich plażach znaleziono blisko 1100 ciał tych inteligentnych ssaków.
29.06.2020

Na statkach i platformach Andrzej Duda dopiero czwarty

Z protokołów wszystkich obwodów na statkach morskich i platformach, które spłynęły do PKW wynika, że wygrał na nich Rafał Trzaskowski (38 proc. - 140 ważnie oddanych głosów) przed Krzysztofem Bosakiem (19,5 proc. 72 głosy), i Szymonem Hołownią (17,6 proc. - 65 głosów). Najlepszy w sondażu powyborczym prezydent Andrzej Duda na statkach był jest czwarty - (13,6 proc i 50 głosów).
29.06.2020

Wärtsilä dostarczy technologię dla japońskich promów napędzanych LNG

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä zawarła umowę na dostawę rozwiązań technologicznych dla dwóch nowych japońskich promów napędzanych LNG.
19.05.2020

Dzień Bałtyckiego Morświna

17 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Morświna. Morświn to jedyny waleń, który żyje w Morzu Bałtyckim. Niewielu ludzi miało okazję go zobaczyć, jest bardzo płochliwy, a do tego bałtycka populacja maleje w zastraszającym tempie. Obecnie w Bałtyku żyje już tylko ok. 500 osobników!
18.05.2020

Kawasaki wprowadza na japoński rynek pierwszą bunkierkę LNG

Koncern Kawasaki Heavy Industries pracuje nad pierwszym japońskim statkiem bunkrującym LNG.
13.05.2020

Poznaj szczegóły dotyczące bezzałogowego i autonomicznego statku, który częściowo powstawał w Gdańsku

W stoczni Aluship Technology w Gdańsku zbudowano kadłub jednego z pierwszych na świecie bezzałogowych i autonomicznych statków. We wrześniu jednostka popłynie z Wielkiej Brytanii do USA dla uczczenia 400. rocznicy rejsu żaglowca, którym podróżowali nowi osadnicy do Ameryki.
01.04.2020

Przemysł stoczniowy w ujęciu globalnym na koniec lutego 2020 r.

Globalna branża produkcji okrętowej mocno wyhamowuje. Oprócz spadków rozmiaru portfela zamówień świat mierzy się także z epidemią koronawirusa, który wyraźnie zaczyna wpływać również na przemysł stoczniowy.
30.03.2020

Odbicie na rynkach: Wzrosty na warszawskiej i europejskich giełdach; zyskuje nasza waluta

Warszawski parkiet rozpoczął środowe notowania od wzrostu największych indeksów. Umacnia się też kurs polskiego złotego, zyskuje też ropa naftowa, ale tanieje złoto po wcześniejszych wzrostach.
25.03.2020

MŚ w klasie Laser Radial – Kwaśna piąta, triumf Bouwmeester

Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) zajęła piąte, a Agata Barwińska (MOS SSW Iława) 23. miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata w olimpijskiej klasie Laser Radial. Triumfowała Holenderka Marit Bouwmeester. W Melbourne rywalizowało 110 kobiet z 41 krajów.
28.02.2020

MŚ w klasie Laser Radial – Kwaśna awansowała na 10. miejsce

Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) awansowała z 15. na 10. miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata w olimpijskiej klasie Laser Radial. Po czterech dniach rywalizacji 24. jest Agata Barwińska (MOS SSW Iława). W Melbourne ściga się 110 kobiet z 41 krajów.
26.02.2020

Relacja z MŚ w klasie Laser Standard z udziałem Polaków w Melbourne

Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) zajął 38. miejsce w mistrzostwach świata w olimpijskiej klasie Laser Standard. Jego klubowy kolega Jakub Rodziewicz był 45., a triumfował Niemiec Philipp Buhl. W Melbourne rywalizowało 124 żeglarzy z 45 krajów.
16.02.2020

MŚ w klasie Laser Standard – Kubiak w grupie żeglarzy walczących o medale

Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) zajął po sześciu eliminacyjnych wyścigach żeglarskich mistrzostw świata w olimpijskiej klasie Laser Standard 35. lokatę i awansował do złotej floty. Poza strefą medalową znalazł się w Melbourne jego klubowy kolega Jakub Rodziewicz.
13.02.2020

Mitsubishi wybuduje pierwsze promy napędzane LNG w Japonii

Japońska stocznia Mitsubishi Shipbuilding zawarła umowę z rodzimym armatorem Mitsui O.S.K. Linie (MOL) w sprawie budowy dwóch promów napędzanych LNG, pierwszego takiego projektu w Japonii.
02.01.2020

Populacja Humbaków odrodziła się z 450 do blisko 25 000 sztuk

Stan oceanów jest coraz gorszy, ale natura znajduję sposoby jak się odnawiać i regenerować - i to z zaskakującym skutkiem. Długopłewce oceaniczne (humbaki) odbiły się od krawędzi wyginięcia.
20.12.2019

Prezes Polskiego Klubu Ekologicznego: budowa Nord Stream 2 zagraża m.in. morświnom

Budowa Nord Stream 2 przez morską strefę ekonomiczną Danii zagraża rybom, zwierzętom, m.in. morświnom - powiedziała w czwartek PAP prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Maria Staniszewska. Organizacja złożyła skargę do duńskiej komisji odwoławczej ds. energetyki.
13.12.2019

MOL zamówił pierwsze japońskie promy napędzane paliwem LNG

Japoński gigant żeglugowy Mitsui O.S.K. Lines (MOL) i jego podspółka Ferry Sunflower Limited ujawniły plan budowy pierwszych w Japonii promów napędzanych LNG.
21.11.2019

Marynarze uratowali tonącą kobietę

Dzisiaj (22 października), tuż przed godziną 10:00, marynarze z OM ORP Błyskawica uratowali tonącą kobietę. Kobieta wpadła do wody w Basenie Prezydenta przy Skwerze Kościuszki w Gdyni, pomiędzy rufami ORP Błyskawica i Daru Pomorza.
22.10.2019

Medale Mistrzostw Polski rozdane!

Żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdańsk 2019 w klasach olimpijskich zakończone. Przez 4 dni na Zatoce Gdańskiej w Górkach Zachodnich ścigali się żeglarze klas 470, 49er, 49er FX, Laser, Laser Radial, Finn i Nacra 17. Bazą regat było Narodowe Centrum Żeglarstwa w Gdańsku.
09.09.2019

MŚ w żeglarstwie: Polki daleko w klasie Laser Radial, sukces Dunki Rindom

Agata Barwińska (MOS SSW Iława) była 22., a Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) uplasowała się na 49. pozycji w zakończonych w japońskim Sakaiminato mistrzostwach świata w żeglarskiej klasie Laser Radial.
25.07.2019

Osiem osób oskarżonych o łapówkarstwo i działania na szkodę PŻM

Osiem osób zostało oskarżonych o udzielanie i przyjmowanie korzyści majątkowych oraz działanie na szkodę Polskiej Żeglugi Morskiej - poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa. Oskarżonym grozi do 8 lat więzienia.
21.05.2019

19 maja – Międzynarodowy Dzień Bałtyckiego Morświna

Każdego roku w trzecią niedzielę maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Morświna. Obchody Dnia Morświna to jeden z elementów realizacji założeń Konwencji Bońskiej i wynikającego z niej porozumienia ASCOBANS*, którego Polska jest sygnatariuszem. Ma on na celu propagowanie wiedzy o morświnach oraz zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa zagrażające bałtyckiej populacji tych ssaków. Jest to zatem doskonała okazja do szerszego zapoznania się z tym gatunkiem.
19.05.2019

Gigantyczny wieloryb i mały kuter - to wideo jest hitem internetu

Mały rybacki kuter i gigantyczny wieloryb - ich spotkanie miało miejsce na Zatoce Monterey u wybrzeży Kalifornii. Zdarzenie zarejestrował fotograf, Douglas Craft przy pomocy Kate Cummings pracującej w firmie oferującej rejsy po Zatoce osobom, które chcą pooglądać wieloryby.
15.05.2019

Norwegowie natrafili na białuchę w uprzęży. Miała być tresowana przez rosyjską marynarkę (foto, wideo)

U wybrzeży Norwegii natrafiono na wielkiego morskiego ssaka - białuchę arktyczną - który miał na sobie specjalną rosyjską uprząż i prawdopodobnie był wytresowany przez rosyjską marynarkę wojenną - informuje na swym portalu BBC, powołując się na norweskich ekspertów.
30.04.2019

W amazońskiej dżungli znaleziono martwego wieloryba (foto, wideo)

Martwy wieloryb w amazońskiej dżungli. Mimo że wydaje się to nieprawdopodobne, martwego ssaka znaleziono na brazylijskiej wyspie Marajo, która leży u ujścia Amazonki. Naukowcy próbują ustalić przyczynę jego śmierci.
04.03.2019

Martwy kaszalot od miesiąca dryfuje u wybrzeży Hawajów (wideo)

Martwy kaszalot u wybrzeży Hawajów. Zwłoki dryfują od miesiąca. Mimo że hawajskie władze kilkukrotnie odholowywały je na głębsze wody, te wciąż wracają. A wraz z nimi rekiny.
07.02.2019

Bałtyk odsłonił szczątki pradawnego lasu (foto)

Niezwykłe odkrycie na plaży w Łukęcinie. Morze Bałtyckie odsłoniło szczątki pradawnego lasu. Jak informuje na facebookowym profilu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, na pierwszy rzut oka wygląda on jak lawa wypływająca z wnętrza wulkanu.
27.01.2019

27. Finał WOŚP: Pomaganie jest dziecinnie proste. Do wylicytowania m.in. rejs żaglowcem

"Pomaganie jest dziecinnie proste" – to hasło tegorocznej, organizowanej 27. raz, zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
13.01.2019

Polski Związek Żeglarski wspiera WOŚP

Polski Związek Żeglarski wspiera tegoroczny 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na aukcję internetową WOŚP wystawiona została oficjalna koszulka Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego z autografami czołowych zawodników PZŻ i członków Kadry Narodowej Seniorów PZŻ.
10.01.2019

MGMiŻŚ: Święto odzyskania niepodległości w Japonii. Dar Młodzieży płynie do Osaki

Najsłynniejszy polski żaglowiec Dar Młodzieży, który opływa świat dookoła w Rejsie Niepodległości z 1000 młodych Ambasadorów na pokładzie po prawie pół roku podróży po morzach i oceanach zmierza do Japonii.
29.10.2018

Zmieniona trasa Daru Młodzieży - statek zawinie do Hongkongu

Na stronie Rejsu Niepodległości pojawił się wczoraj komunikat o zmienionej trasie Daru Młodzieży. Jak czytamy: "To już potwierdzone! Kolejnym portem na trasie Rejsu Niepodległości będzie Hong Kong, jednocześnie odwołane zostaje wejście do Szanghaju. Z Hong Kongu ruszamy w dalszą podróż zgodnie z planem, czyli suniemy do Osaki. Nasza wizyta w Hong Kongu planowana jest w dniach 26-29.10.2018".
26.10.2018

Rosja zaprosiła Asada do odwiedzenia Krymu

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow poinformował we wtorek, że Rosja zaprosiła syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada do odwiedzenia Krymu. Propozycja miała paść w trakcie wizyty delegacji władz okupowanego przez Rosję Krymu w Damaszku.
17.10.2018

Ratowali 10-metrowego humbaka przez 28 godzin (wideo)

Niezwykła akcja ratownicza na plaży w Argentynie. Przez 28 godzin ponad 30 osób ratowało 10-metrowego humbaka, który utknął na mieliźnie. Wysiłek się opłacił – ssak wrócił bezpiecznie do oceanu.
03.10.2018

Dar Młodzieży zmierza w kierunku Dżakarty

Żaglowiec "Dar Młodzieży" odbywający rejs dookoła świata dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wypłynął w czwartek z Port Louis (stolica Mauritiusa) i kieruje się do stolicy Indonezji - Dżakarty. Na Mauritiusie uczestnicy rejsu odwiedzili m.in. ubogie rodziny.
06.09.2018

Japonia: Już 11 ofiar śmiertelnych tajfunu Jebi

Do 11 zabitych i ponad 600 rannych wzrósł w środę bilans ofiar tajfunu Jebi, który szaleje nad zachodnią Japonią. Żywioł doprowadził m.in. do chaosu na międzynarodowym lotnisku Kansai w pobliżu Osaki.
05.09.2018

Japonia: Co najmniej dziewięć ofiar śmiertelnych tajfunu Jebi (wideo)

Do co najmniej dziewięciu wzrosła w zachodniej Japonii liczba ofiar śmiertelnych tajfunu Jebi; ponad 340 osób zostało rannych - poinformowały w środę japońskie media. Prądu pozbawionych jest około 2,3 mln gospodarstw domowych i innych budynków.
05.09.2018

Japonia: Jeden zabity i pięciu rannych w wyniku nadejścia tajfunu

Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych w wyniku nadejścia tajfunu Jebi, który uderzył we wtorek w południowo-zachodnią Japonię. Z powodu silnych wiatrów i wysokich fal zamknięto międzynarodowe lotnisko Kansai, a w zatoce Osaka tankowiec uderzył w most.
04.09.2018

Japonia: Z powodu nadejścia tajfunu odwołano 600 lotów; utrudnienia na kolei

Najpotężniejszy od 25 lat tajfun Jebi nawiedził we wtorek południowo-zachodnią Japonię. Służby meteorologiczne ostrzegają przed ulewami i silnym wiatrem, zarówno na zachodzie, jak i na wschodzie kraju. Odwołano część lotów, występują utrudnienia w ruchu pociągów.
04.09.2018

Razem mamy moc

Dzięki WWF Polska udało się przywrócić polskiej przyrodzie bliskie wyginięciu i rzadkie gatunki zwierząt, takie jak wilk, ryś, niedźwiedź czy foka szara. Działania Fundacji przyczyniły się do powstania dwóch parków narodowych - Ujścia Warty i Biebrzańskiego Parku Narodowego. Mieliśmy znaczny udział w zatrzymaniu dewastującej wycinki w Puszczy Białowieskiej i ochronie najcenniejszych siedlisk zwierząt w Puszczy Karpackiej. Jako organizacja działająca na rzecz ochrony przyrody w Polsce przeciwdziałamy również zmianie klimatu, uczym
27.08.2018

„FT”: Grupa Wyszehradzka mierzy się ze zmianą modelu rozwoju gospodarczego

"Financial Times" opublikował w poniedziałek analizę modelu gospodarczego krajów Grupy Wyszehradzkiej, zwracając uwagę na rosnące problemy pracodawców ze znalezieniem pracowników, rosnące pensje i konieczność wprowadzania zmian technologicznych.
27.08.2018

Festiwal Regat w Świnoujściu zakończony

Zakończył się 7 dniowy maraton regatowy pod nazwą Świnoujście Sails Festiwal. Rozegrano regaty w 5 klasach gromadząc na starcie ponad 200 uczestników z 7 krajów. Przeprowadzono kilkadziesiąt wyścigów na Zatoce Pomorskiej na 3 różnych trasach. To największa tego typu impreza żeglarska na Pomorzu Zachodnim.
22.08.2018

Władze Północnej Syrii: Nie mamy możliwości sprzedaży ropy za granicę

Przewodniczący Rady Wykonawczej kantonu Dżazira powiedział w wywiadzie dla PAP, że władze Syrii powinny pozwać Turcję za ograniczanie spływu wody z Turcji do Syrii. Stwierdził też, że blokada granic Północnej Syrii jest jej głównym problemem gospodarczym.
14.08.2018

Kujawsko-pomorskie: Druga edycja Festiwalu Wisły ma przyciągnąć nad rzekę tysiące osób

Organizatorzy drugiej edycji Festiwalu Wisły mają nadzieję, że impreza przyciągnie nad rzekę tysiące osób. Głównymi przystankami dla statków i łodzi rzecznych, których kilkadziesiąt 12 sierpnia ruszy z Włocławka, będą w tym roku Ciechocinek, Osiek n. Wisłą i Toruń.
03.08.2018

Biało-czerwona na równiku

"Dar Młodzieży" wpłynął dzisiaj, w czwartek 26 lipca 2018 roku, na półkulę południową! Przeciął zatem równoleżnik 0 czyli RÓWNIK. W takim rejsie, na takim statku to moment szczególny - czas wielkiego chrztu równikowego, wizyty na pokładzie Neptuna - króla mórz i oceanów ze świtą. Tortur wymyślnych zadawanych neofitom.
27.07.2018

Pomorskie: Martwy wieloryb usunięty z plaży koło Kątów Rybackich

Na polecenie Urzędu Morskiego w Gdyni specjalistyczna firma zajmująca się utylizacją martwych zwierząt usunęła z plaży koło Kątów Rybackich martwego wieloryba. Rozkładające się 5-metrowe ciało ssaka zostało znalezione na Mierzei Wiślanej w piątek rano.
20.07.2018

Martwy wieloryb na Mierzei Wiślanej. Miał ok. 5 m długości (foto)

Martwy wieloryb na Mierzei Wiślanej. Morze wyrzuciło truchło między Kątami Rybackimi a Skowronkami. Służby usunęły już ciało ssaka z plaży.
20.07.2018

Żeglarski wicemistrz Europy u prezydenta Gdańska

Gdańsk staje się polską potęgą w żeglarstwie. Reprezentujący nasze miasto zawodnicy, startujący w olimpijskiej klasie 49er. odnoszą coraz większe sukcesy w zawodach o najwyższej randze. W czwartek Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz gościł Dominika Buksaka – srebrnego medalistę ostatnich mistrzostw Europy w tej dyscyplinie.
19.07.2018

Martwy morświn na plaży w Mechelinkach (foto)

Martwy morświn na plaży w Mechelinkach k. Gdyni. Ciało ssaka odnalazł w piątek spacerowicz. Sprawę bada policja.
14.07.2018

Dni Odry 2018 i XXIII Flis Odrzański

Przed nami coroczne święto Odry. Z tej okazji przez cały weekend (13-15 lipca) na Bulwarze Piastowskim w Szczecinie będzie się sporo działo, dla mieszkańców przygotowano m.in. zwiedzanie jednostek, prezentacje regionów, koncerty oraz spływy kajakowe.
13.07.2018

Z życia Daru Młodzieży: Nasz człowiek na Kanarach

35 lat temu rejs "Daru Młodzieży" do Japonii na zlot "Osaka83" był pierwszą wielką wyprawą nowego żaglowca. Pierwszy równik i pierwsza wielka morska przygoda dla świeżo upieczonych studentów WSM-ki. Niemal wprost z egzaminów wstępnych trafili na pokład i przez 7 miesięcy poznawali uroki swego przyszłego zawodu. W 2013, w 30 rocznicę rejsu, kilkudziesięciu z tego rocznika spotkało się na "Darze". Teraz zelektryzowani wiadomością, że na trasie Rejsu Niepodległości jest ponownie Osaka postanowili uhonorować tym razem 35 roczn
13.07.2018

Hiszpania: Dar Młodzieży wypłynął z Teneryfy do Dakaru

Odbywający Rejs Niepodległości żaglowiec "Dar Młodzieży" wypłynął w czwartek z Teneryfy po dwudniowym pobycie na tej hiszpańskiej wyspie i kieruje się do stolicy Senegalu, Dakaru.
12.07.2018

Dar Młodzieży wyrusza na Teneryfę (foto)

Po wizycie w sześciu portach w pięciu różnych krajach „Dar Młodzieży” żegna się z Starym Kontynentem. Załoga Rejsu Niepodległości dotarła do Bordeaux, skąd wyruszy w kierunku leżącej u wybrzeży Afryki Teneryfy.
28.06.2018

Gdynia Sailing Days - ponad dwa tysiące żeglarzy na Zatoce Gdańskiej

Ponad dwa tysiące żeglarzy rywalizować będzie od 25 czerwca do 17 lipca na Zatoce Gdańskiej w Volvo Gdynia Sailing Days. W 19. edycji regat odbędą się m. in. mistrzostwa Europy w klasie 49er oraz mistrzostwa świata juniorów w klasach Laser Standard, Radial i 4.7.
21.06.2018

Świętujemy Światowy Dzień Oceanów

Ten szczególny dzień został oficjalnie ustanowiony przez ONZ w 2009 roku i jest doskonałą okazją, aby pokazać piękno podwodnego świata, jak i problemy z którymi się zmaga. W tym dniu, ludzie na całym świecie podejmują szereg akcji mających na celu nagłośnienie jeszcze większego wsparcia na rzecz ochrony środowiska morskiego i dzikiej przyrody z nim związanej. Bez względu na to, gdzie mieszkamy, wszyscy jesteśmy zależni od mórz i oceanów oraz odpowiedzialni za ich stan. To właśnie woda stanowi ok. 70% powierzchni naszej planety.
08.06.2018

W Helu znaleziono kolejną martwą fokę

Na plaży w Helu znaleziono martwą młodą fokę, która – jak sądzą biolodzy, została zabita uderzeniem w głowę. To już trzecie martwe zwierzę tego gatunku znalezione w ostatnich dniach nad Bałtykiem i noszące ślady wskazujące na to, że zabił je człowiek.
02.06.2018

PFN: Rejs Niepodległości odbije się szerokim echem na całym świecie

Rejs Niepodległości to wspaniałe przedsięwzięcie, które znakomicie wpisuje się w misję naszej Fundacji - ocenił w komunikacie przekazanym w niedzielę PAP koordynator projektów żeglarskich PFN Dariusz Pękala. Jego zdaniem rejs "Daru Młodzieży" odbije się szerokim echem na całym świecie.
20.05.2018

Niepodległa: Duma i radość uczestników rejsu dookoła świata na pokładzie Daru Młodzieży

Dumę i radość z rocznicy odzyskania niepodległości chcemy zawieźć do wszystkich krajów świata – mówi Dominik Lewicki, uczestnik Rejsu Niepodległości. "Dar Młodzieży" z misją uczczenia 100-lecia niepodległej Polski zawita do 22 portów w 18 krajach. W niedzielę żaglowiec wypływa z Gdyni.
20.05.2018

Dzisiejsze przemiany w polskiej gospodarce morskiej to przełom, który będzie oddziaływał na kolejne pokolenia Polaków - wywiad z ministrem Markiem Gróbarczykiem

O Światowych Dniach Morza w Szczecinie, rejsie Daru Młodzieży dookoła globu, żegludze śródlądowej oraz polskich portach i stoczniach rozmawiamy z Markiem Gróbarczykiem ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
17.05.2018

Za tydzień Dar Młodzieży wyrusza w rejs dookoła świata. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

Dar Młodzieży prawie gotowy do drogi. Obecnie polska fregata w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni przechodzi ostatnie prace przygotowawcze przed podróżą dookoła świata. Start Rejsu Niepodległości już 20 maja w samo południe.
12.05.2018

ZEA odrzuca oskarżenia Jemenu w sprawie okupacji Sokotry

Zjednoczone Emiraty Arabskie zaprzeczyły, jakoby posuwały się za daleko w swych działaniach w Jemenie. ZEA ostatnio rozmieściły swych żołnierzy i zajęły lotnisko na jemeńskiej Sokotrze, wyspie na Oceanie Indyjskim wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
07.05.2018

ZEA wysłały żołnierzy na Sokotrę; Jemen potępia okupację wyspy

Gubernator jemeńskiej Sokotry, wyspy na Oceanie Indyjskim, Haszim Saad al-Sakatri potępił naruszenie terytorialnej suwerenności kraju przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, które wysłały swych żołnierzy na wyspę - podała w niedzielę jemeńska agencja Saba.
06.05.2018

Gdynia: Dar Młodzieży przechodzi ostatnie prace przed rejsem dookoła świata

W ramach przygotowań do rejsu dokoła świata "Dar Młodzieży" przechodzi ostatnie prace w stoczni, wyposażany jest m.in. w oczyszczalnię ścieków balastowych. W Rejs Niepodległości ma wypłynąć z Gdyni 20 maja i powrócić – po pokonaniu 35 tys. mil, w końcu marca 2019 r.
05.05.2018

Oficjalny harmonogram Rejsu Niepodległości

Publikujemy oficjalny, zatwierdzony harmonogram historycznej podróży Daru Młodzieży dookoła świata w latach 2018/2019 (PATRZ TUTAJ). Uroczyste pożegnanie w Gdyni zaplanowano na samo południe w niedzielę 20 maja.
02.05.2018

Dar Młodzieży za trzy tygodnie wyrusza w podróż dookoła świata. Sprawdziliśmy, czy wszystko już gotowe (foto, wideo)

Jeszcze trzy tygodnie i Dar Młodzieży wyruszy w Rejs Niepodległości. W piątek fregata z praktykantami na pokładzie wróciła do Gdyni. Teraz w Stoczni Remontowej Nauta przechodzi ostatnie prace remontowe, by 20 maja wypłynąć w 11-miesięczną podróż dookoła świata.
28.04.2018

Kancelaria prezydent Litwy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Wilnie

Prezydenci Polski i Litwy, Andrzej Duda i Dalia Grybauskaite podczas spotkania w Wilnie będą rozmawiali o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, gospodarki, energetyki, transportu – poinformowało w środę biuro prasowe prezydent Litwy.
14.02.2018

Bydgoszcz: Odsłonięto rzeźbę upamiętniającą pomysłodawcę Kanału Bydgoskiego (wideo)

Rzeźbę "Flisak hr. Czakiego", upamiętniającą Węgra Ferenca Floriana Csaky'ego (Franciszek Florian Czaki), który był kartografem króla Stanisław Augusta Poniatowskiego i twórcą koncepcji Kanału Bydgoskiego otwarto w sobotę nad Brdą w Bydgoszczy.
30.12.2017

Morświny mają metamateriał w głowie

Dzięki złożonej budowie tkanek głowy morświny potrafią zogniskować wiązkę ultradźwięków, naginając prawa fizyki - informuje pismo „Physical Review Applied”.
23.11.2017

Japonia: Tajfun Lan przeszedł nad rejonem Tokio (wideo)

Tajfun Lan o prędkści wiatru sięgającej 160 km/godz przeszedł w poniedziałek nad ranem, czasu lokalnego nad rejonem Tokio powodując liczne powodzie i lawiny błotne. Dotychczas stwierdzono śmierć co najmniej 2 osób.
23.10.2017

Japonia: Dziesiątki tysięcy ewakuowanych z powodu tajfunu

Ulewne deszcze i silny wiatr nawiedzają w niedzielę Japonię, do której zbliża się tajfun Lan. Władze zaleciły dziesiątkom tysięcy ludzi ewakuację, odwołano setki lotów, są zakłócenia w kursowaniu pociągów. Pogoda może opóźnić liczenie głosów oddanych w wyborach.
22.10.2017

Z małego Gdańska do dużego – witamy ulanowskich flisaków

Flisacy z Ulanowa na Podkarpaciu, którzy pokonali tratwą siedmiusetkilometrową trasę biegnącą Sanem i Wisłą, dotrą dziś do Gdańska. Przy nabrzeżu Ołowianki w imieniu gdańszczan przywita ich zastępca prezydenta Aleksandra Dulkiewicz.
22.08.2017

Chłopiec znalazł na plaży ząb prehistorycznego rekina

Niezwykłe znalezisko na plaży Myrtle Beach w Stanach Zjednoczonych. 7-latek znalazł tam ząb rekina. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że należał on do megalodona – największej ze znanych ryb drapieżnych. Żyła on 15,9-2,6 mln lat temu.
31.07.2017

35. rocznica podniesienia bandery na Darze Młodzieży (foto, wideo)

Odbył 211 podroży, przepłynął około 565 000 mil morskich, a na jego pokładzie przeszkoliło się prawie 19 000 uczniów i studentów szkół morskich polskich i zagranicznych. To Dar Młodzieży. Jeden z najpopularniejszych żaglowców świata obchodzi 35-lecie podniesienia biało-czerwonej bandery. Uroczystości z tej okazji odbyły się we wtorek przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Na polskiej fregacie podniesiono nową, wielką banderę.
04.07.2017

Urodziny Daru Młodzieży - 35 lat pod banderą biało-czerwoną

„Dar Młodzieży” – jedna z ikon Gdyni obchodzi 35 urodziny. Po raz pierwszy podniesiono banderę na nowym żaglowcu 4 lipca 1982. Gdynia i Akademia Morska zapraszają we wtorek 4 lipca na Nabrzeże Pomorskie gdzie od godz. 13.00 rozpoczną się rocznicowe obchody.
27.06.2017

35-lecie podniesienia bandery na Darze Młodzieży

35. rocznica podniesienia bandery na Darze Młodzieży. Uroczystość odbędzie się 4 lipca przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Początek o godzinie 13:00.
19.06.2017

Szokujące zdjęcia z imprezy studenckiej

Szokujące zdjęcia zostały ujawnione przez irlandzkie media. Przedstawiają imprezowiczów uczelni Cork Institute of Technology, tańczących z morświnem. „Zabawa” kończy się wyrzuceniem zwierzęcia przez okno.
30.05.2017

Przerażające wyniki autopsji wieloryba (wideo)

W Norwegii przeprowadzono autopsję zabitego wieloryba. W jego brzuchu znaleziono 30 plastikowych torebek oraz inne plastikowe przedmioty. Odkryte znaki na ciele ssaka świadczą o tym, że musiał on cierpieć przed śmiercią.
08.02.2017

Delfin w rzece Arno stał się nową atrakcją Pizy

Delfin, pływający w rzece Arno i popisujący się skokami, stał się atrakcją Pizy. Zdziwieni są naukowcy, którzy podkreślają, że po raz pierwszy we Włoszech zdarzyło się, aby ten morski ssak zadomowił się w rzece i tak dobrze się w niej czuł.
06.02.2017

Sukces w badaniach nad dużymi ssakami morskimi

Amerykańscy naukowcy na łamach czasopisma „Ecology and Evolution” pochwalili się nowym rodzajem znacznika o nazwie ADB, czyli Advanced Dive Behavior, pozwalającym na znakowanie dużych ssaków morskich – informację podano na profilu facebookowym Domu Morświna.
02.02.2017

MSWiA: parafowano projekt umowy w sprawie siedziby Frontexu

Resort spraw wewnętrznych i administracji i Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) parafowały projekt umowy, zgodnie z którą siedziba agencji na stałe mieściłaby się w Warszawie - poinformowało w poniedziałek MSWiA.
23.01.2017

Rzadkie odkrycie na plaży w Niemczech (foto)

Martwy waleń karłowaty na plaży w Weserufen w północnych Niemczech. Ciało zwierzęcia odnaleźli spacerowicze. To niecodzienny widok w tym regionie.
29.12.2016

Rzadko spotykany gatunek foki znaleziony w sieci przez rybaka

W miniony weekend Błękitny Patrol WWF przyjął od łowiącego na Zalewie Wiślanym rybaka z Piasków zgłoszenie o zaplątanej w jego sieci foce. Informacja została rutynowo przekazana do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu w celu zidentyfikowania gatunku. Martwy ssak okazał się foką obrączkowaną – bardzo rzadko spotykanym gatunkiem na południowym Bałtyku.
30.09.2016

Olbrzymi wieloryb wyrzucony na brzeg (wideo)

Rozkładające się ciało ponad 15-metrowego finwala zostało wyrzucone na plażę południowego wybrzeża Wielkiej Brytanii. Wieloryb jest wypełniony gazami. Służby obawiają się, że może wybuchnąć w każdej chwili.
29.09.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.