• <

Przerażające wyniki autopsji wieloryba (wideo)

mk

08.02.2017 07:43 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Przerażające wyniki autopsji wieloryba (wideo) - GospodarkaMorska.pl

W Norwegii przeprowadzono autopsję zabitego wieloryba. W jego brzuchu znaleziono 30 plastikowych torebek oraz inne plastikowe przedmioty. Odkryte znaki na ciele ssaka świadczą o tym, że musiał on cierpieć przed śmiercią.

Jak twierdzą naukowcy, ssak był tak bardzo chory, że konieczne było przeprowadzenie eutanazji. To, co ujrzeli po jego otwarciu przerosło ich wyobrażenia. Zobaczyli 30 plastikowych torebek, które pochodziły z różnych części świata. 

Eksperci biją na alarm, plastik niszczy ekosystem oceanów. Ponad milion zwierząt ginie rocznie przez śmieci w wodach całego świata. Do mórz i oceanów trafia prawie wszystko, od zabawek po plastikowe torebki. - Foliowa torebka służy nam przeciętnie 12 minut, tyle samo, ile średnio trwa nasza droga ze sklepu do domu – powiedziała Karolina Tymorek, koordynatorka kampanii „SOS dla świata”. Potem torebka najczęściej ląduje w koszu, a śmieci często trafiają do oceanów.

A co dalej dzieje się z wyrzuconą do morza foliówką? Jest mylona np. z meduzą i zjadana. W efekcie jej połknięcia zwierzęta chorują a nawet śmiertelnie się duszą. Problem ten dotyczy wielu gatunków ptaków i ssaków żyjących w morzach i oceanach. Przykładem są chociażby albatrosy, które zjadają plastikowe nakrętki od butelek.

Problem odpadów morskich dostrzeżony został przez naukowców, a w ostatnich latach również przez polityków. O rosnącym zagrożeniu wynikającym z niekontrolowanego dopływu odpadów, w tym głównie plastików, do środowiska morskiego dyskutowano między innymi podczas Szczytu G7 w Niemczech w 2015 roku, podczas którego przywódcy siedmiu najbardziej rozwiniętych gospodarek świata zobowiązali się do podjęcia działań mających to zagrożenie ograniczyć.

Także w regionie Morza Bałtyckiego podejmowane są inicjatywy w tym zakresie. W 2015 roku HELCOM opracował Bałtycki Plan Działań w zakresie odpadów morskich, który zawiera listę zadań, których wdrożenie ma na celu ograniczyć ilość odpadów trafiających do  Bałtyku, jak również usunięcie tych odpadów, które już do niego trafiły.

Nie śmiecenie na plażach, segregacja odpadów, unikanie jednorazowych torebek w sklepach czy kosmetyków zawierających w swoim składzie mikroskopijne cząsteczki plastiku to tyle niektóre z działań, jakie każdy z nas może podjąć, aby chronić cenne ekosystemy morskie.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.