• <

MSWiA: parafowano projekt umowy w sprawie siedziby Frontexu

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie MSWiA: parafowano projekt umowy w sprawie siedziby Frontexu
MSWiA: parafowano projekt umowy w sprawie siedziby Frontexu - GospodarkaMorska.pl

mk

23.01.2017 Źródło: PAP

Resort spraw wewnętrznych i administracji i Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) parafowały projekt umowy, zgodnie z którą siedziba agencji na stałe mieściłaby się w Warszawie - poinformowało w poniedziałek MSWiA.

"Negocjacje zostały zakończone i wszystko na to wskazuje, że agencja zostanie w Polsce" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Frontexu Ewa Moncure. Projekt umowy musi być jeszcze zatwierdzony przez radę nadzorczą agencji - jej posiedzenie ma się odbyć 8 i 9 lutego - i poddany pod głosowanie w polskim parlamencie.

"Jesteśmy dumni, że największa agencja Unii Europejskiej znajdzie stałą siedzibę w Polsce. Wierzymy, że Frontex z nowym mandatem będzie się dobrze czuł w naszym kraju" - powiedział podczas spotkania wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba, cytowany w komunikacie resortu.

Projekt umowy między polskim rządem a Agencją parafowali pełnomocnik delegacji polskiej do przeprowadzenia rokowań ws. siedziby Frontexu Marcin Wereszczyński i reprezentujący w negocjacjach agencję Sakari Vuorensola, w obecności wiceministra Skiby i dyrektora wykonawczego Frontexu Fabrice’a Leggeriego.

"Podpisanie porozumienia jest bardzo ważne dla przyszłości Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszystkie wysiłki poczynione przez polskie władze, które pozwoliły nam zakończyć ten proces w odpowiednim czasie" – wskazał dyrektor Leggeri.

"Parafowanie umowy dotyczącej stałej siedziby Frontexu świadczy o tym, że ochrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej jest niezwykle istotnym elementem polityki polskiego rządu. Polski rząd dołoży wszelkich starań, aby zapewnić Frontexowi jak najlepsze warunki" - podkreśliło MSWiA w komunikacie.

Głównym zadaniem Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej jest pomoc w zarządzaniu granicami zewnętrznymi. Straż dba o bezpieczeństwo na granicach zewnętrznych UE, przeprowadzając okresowe analizy ryzyka oraz dokonując ocen podatności na zagrożenia.

Straż składa się z Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontexu, który otrzymał dodatkowe zadania) oraz krajowych organów odpowiedzialnych za zarządzanie granicami. Głównym jej zadaniem jest opracowanie strategii operacyjnej w zakresie zarządzania granicami i koordynacja pomocy płynącej ze wszystkich państw członkowskich.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31251,00 $ tona -6,49% 13 maj
 Cynk 2891,00 $ tona -3,12% 13 maj
 Aluminium 2422,00 $ tona -2,10% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.