• <

Wynik wyszukiwania - "rewitalizacja" - Wiadomości

W szczecińskiej Radzie Miasta powstała nowa komisja ds. gospodarki morskiej

Rada Miasta Szczecin powołała do tej pory nieistniejąca komisję ds. gospodarki morskiej. Jej przewodniczącym został Stanisław Kaup. Dlaczego powstała i czym będzie się zajmować?
12.05.2024

„Port wolnego handlu Hajnan i ja”: analiza transformacji wyspy Hajnan

Międzynarodowe Centrum Medialne w Hajnanie uruchomiło 13 kwietnia oryginalną funkcję: „Port wolnego handlu Hajnan i ja”. Wykorzystano tu historie ludzi jako sugestywny sposób na pokazanie światu zewnętrznemu prac nad budową portu wolnego handlu o specyfice chińskiej oraz zmian, jakie przyniósł Hajnanowi rozwój portu wolnego handlu.
15.04.2024

Senat odrzucił ustawę o rewitalizacji Odry

Senat odrzucił w piątek ustawę o rewitalizacji Odry, która ma na celu m.in. poprawę jakości wody w rzece oraz ułatwienie realizacji inwestycji na Odrze. Teraz ustawa trafi do Sejmu.
28.07.2023

Komisje senackie za odrzuceniem ustawy o rewitalizacji Odry

Połączone komisje senacki infrastruktury, nadzwyczajna ds. klimatu oraz komisja środowiska opowiedziały się w piątek za odrzuceniem w całości ustawy o rewitalizacji Odry. Głosowanie w Senacie w tej sprawie odbędzie się w piątek pod koniec posiedzenia.
28.07.2023

Połączone komisje senackie infrastruktury i środowiska za przejęciem ustawy o rewitalizacji rzeki Odry

Połączone komisje senackie infrastruktury i środowiska przyjęły we wtorek bez poprawek ustawę o rewitalizacji rzeki Odry.
25.07.2023

Ustawa o rewitalizacji Odry przewiduje budowę zbiorników retencyjnych oraz stopni wodnych

Budowę zbiorników retencyjnych w zlewni Odry oraz dwóch nowych stopni wodny na dolnośląskim odcinku Odry przewiduje ustawa o rewitalizacji tej rzeki – wskazywali w piątek we Wrocławiu przedstawicieli kierownictwa Wód Polskich.
21.07.2023

Sejm uchwalił specustawę o rewitalizacji Odry

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o rewitalizacji rzeki Odry. Dzięki nowym przepisom będzie można sprawniej prowadzić konieczne inwestycje. Wprowadzone też zostaną kary - nawet do 1 mln zł za zaniedbania, które zagrożą zdrowiu lub życiu ludzi i bezpieczeństwu środowiska.
13.07.2023

Wiceminister M. Gróbarczyk: rewitalizacja Odry wymaga czasu

Podczas posiedzenia Sejmu posłanki Lewicy pytały o możliwość ograniczenia zrzutów ścieków do Kanału Gliwickiego i Odry. To, co proponujecie, oznacza zamknięcie zakładów i utratę wielu miejsc pracy - odpowiedział Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.
15.06.2023

Bydgoszcz. Zrewitalizowano kolejny odcinek bulwarów nad Brdą

Kolejny odcinek bulwarów nad Brdą w Bydgoszczy, stanowiących jeden z najatrakcyjniejszych szlaków spacerowych w mieście, został zrewitalizowany. Gruntowną przebudowę przeszedł fragment nabrzeża od Mostu Bernardyńskiego do ul. Uroczej.
28.05.2023

Rząd za projektem specustawy ws. rewitalizacji rzeki Odry

"Rząd chce przeprowadzić rewitalizację rzeki Odry. Chodzi o lepszą ochronę jej środowiska wodnego, w przypadku wystąpienia katastrofy ekologicznej. Nowe przepisy zakładają wsparcie inwestycji na Odrze na poziomie ok. 1,2 mld zł" - podkreślono.
17.05.2023

Rozkręca się rewitalizacja Wyspy Spichrzów w Elblągu

Władze Elbląga zleciły przebudowę zachodniego nabrzeża rzeki Elbląg od strony Wyspy Spichrzów wraz z zagospodarowaniem terenów przybrzeżnych. Zakończenie prac jest planowane w połowie 2025 roku. Całość planowanych robót wykona Korporacja Budowlana DORACO.
22.02.2023

Radny PiS domaga się wyjaśnień w sprawie rewitalizacji Opływu Motławy

Gdański radny Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Majewski domaga się wyjaśnień w sprawie trwającej rewitalizacji Opływu Motławy w Gdańsku. Twierdzi, że obecnie rewitalizacja polega na wycince drzew i niszczeniu roślinności. Miasto odpiera zarzuty przekonując, że posiada wszystkie wymagane prawem decyzje oraz dokumenty pozwalające na realizację inwestycji.
01.02.2023

Niedługo rusza transport ogromnych elementów dla instalacji Olefin III w PKN Orlen. Potrwa do marca

Jeszcze w styczniu z nabrzeża Wisły w Płocku do tamtejszego zakładu PKN Orlen rozpocznie się transport ponadnormatywnych elementów dla kompleksu Olefin III. Transport kolejnych elementów instalacji o wymiarach około 120 na 9 metrów i wadze do 850 ton na plac budowy planowany jest do końca marca.
20.01.2023

Urząd Morski w Gdyni przyznał nagrody pracownikom

W ubiegłym tygodniu Urząd Morski w Gdyni uhonorował pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni. W uroczystości brali udział oficjele, w tym podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, GrzegorzWitkowski.
12.12.2022

Wody Polskie: nie betonujemy i nie pogłębiamy Odry; przywracamy jej równowagę

Inwestycje na Odrze mają sprawić, by nie wypłycała się i nie pogłębiała, nie zmieniła koryta, a woda miała swobodny przepływ; poprawi to bezpieczeństwo przeciwpowodziowe - mówi PAP wiceszef Wód Polskich Wojciech Skowyrski. Rzeka nie będzie pogłębiana ani betonowana - dodaje.
07.10.2022

Nowy Port to serce Portu Gdańsk. Jakie atrakcje na 250-lecie dzielnicy?

W piątek i sobotę, 9 i 10 września na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Góreckiego 16 odbędą się jubileuszowe obchody Dni Nowego Portu. Jubileuszowe, gdyż dzielnica obchodzić będzie swoje 250-lecie. W programie m.in. wykłady, koncerty i strefa gastronomiczna.
08.09.2022

Gróbarczyk: nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry, przywołujemy niemiecką minister do porządku

Nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry - podkreślił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Słowa niemieckiej minister ochrony środowiska Steffi Lemke o tym, że rozbudowa Odry powinna być zatrzymana, określił jako skandal. Przywołujemy niemiecką minister do porządku - dodał.
30.08.2022

Słupsk. We wtorek otwarcie zrewitalizowanych bulwarów rzeki Słupi

Zrewitalizowane bulwary rzeki Słupi w ramach wartej ponad 32 mln zł inwestycji, obejmującej obszar Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Słupska (woj. pomorskie), otwarte zostaną we wtorek tuż po oficjalnych uroczystościach z okazji Narodowego Święta Konstytucji.
02.05.2022

Ponowne otwarcie latarni morskiej Rozewie II

1 maja br. nastąpi ponowne otwarcie latarni Rozewie II. Rozewie to najbardziej znana latarnia naszego wybrzeża. Niewielu osobom wiadomo, że w Rozewiu są dwie latarnie: czynna i nieczynna, stara i nowa, nazywana także Rozewie I i Rozewie II, jedna uruchomiona w 1822 i działająca do dziś, a druga uruchomiona w 1875 i wyłączona w 1910.
24.04.2022

Rozbudowa portu w Krynicy Morskiej idzie w dobrym kierunku

Grupa NDI od kilku miesięcy realizuje nowy projekt dla Urzędu Morskiego w Gdyni. Oprócz przedłużenia o 65.5 m istniejącego pirsu pasażerskiego w porcie w Krynicy Morskiej zabezpieczy także skarpę i wydłuży nabrzeże postojowe o 50 metrów. Inwestycja odbywa się w formule „Wybuduj” oraz „Zaprojektuj i wybuduj”.
17.03.2022

Porty w Jastarni i Rowach do rewitalizacji. Urząd Morski w Gdyni przekazał 18 mln złotych

Umowę w ramach, której pozyskano dofinansowanie na prace remontowo-budowlane w Portach Jastarnia i Rowy podpisano w piątek, 17 grudnia. Łączna kwota dofinansowania, przyznana na realizację przez Urząd Morski w Gdyni inwestycji w obu portach, to prawie 18 mln złotych.
20.12.2021

Łomża: 3,5 mln euro z funduszy norweskich na drugi etap bulwarów nad Narwią

3,5 mln euro z funduszy norweskich dostanie miasto Łomża na realizację drugiego etapu tworzenia bulwarów nad rzeką Narew. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda przekazał w poniedziałek prezydentowi Łomży Mariuszowi Chrzanowskiemu symboliczny czek na te środki.
05.07.2021

29 inwestycji przeciwpowodziowych w dorzeczach Warty i środkowej Wisły

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zaplanowało w woj. łódzkim realizację 29 działań przeciwpowodziowych - 15 w rejonie środkowej Wisły i 14 w dorzeczu Warty. W poniedziałek plany dotyczące gospodarki wodnej były konsultowane podczas spotkania online z samorządowcami.
17.05.2021

Nie będzie parku vis-à-vis Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku

Nie uda się wybudować parku na terenie Szańca Zachodniego przy wsparciu środków unijnych - poinformowały władze Gdańska. Powodem są przedłużające się negocjacje z RDOŚ w sprawie remediacji gruntu, na którym wcześniej znajdowała się baza paliw.
30.03.2021

Umowa na projekt zagospodarowania placu nadwodnego w Nowym Porcie w Gdańsku

Prace projektowe dotyczące zagospodarowania placu nadwodnego u zbiegu ulic Wyzwolenia i Władysława IV w Nowym Porcie potrwają 12 miesięcy. Metamorfoza tego miejsca jest jednym z elementów Programu Rewitalizacji. Plac nadwodny to potoczna nazwa terenu nad Martwą Wisłą zlokalizowanego u zbiegu ul. Wyzwolenia oraz Władysława IV, niemal naprzeciwko Twierdzy Wisłoujście. Przed otwarciem tunelu pod Martwą Wisłą w okolicy cumował prom. Obecnie teren wykorzystywany jest m.in. jako pętla autobusowa.
23.03.2021

Gdańsk: W 2024 r. zakończy się rewitalizacja części Twierdzy Wisłoujście

Za trzy lata mają się zakończyć prace rewitalizacyjne w części Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku, zespołu budowli obronnych na prawym brzegu Martwej Wisły. Warownia jest najstarszym tego typu obiektem na polskim wybrzeżu.
16.03.2021

Katowice podpisały umowę na przebudowę stanicy żeglarskiej

Urząd Miasta Katowice podpisał umowę z wykonawcą przebudowy stanicy żeglarskiej znajdującej się nad największym katowickim stawem – Morawą. Nowa stanica ma być gotowa w połowie przyszłego roku. To pierwszy etap zmian w miejskiej Dolinie Pięciu Stawów.
10.02.2021

Wody Polskie: „Odra to nasze wspólne dobro”

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie prowadzi ambitny projekt inwestycyjny, którego zadaniem jest rewitalizacja żeglugowa Odry granicznej. Projekt przewiduje wiele zadań, wśród których należy wymienić odbudowę zabudowy regulacyjnej, zwiększenie prześwitów pod mostami i budowę nowej bazy dla lodołamaczy w Szczecinie Podjuchach. Inwestycje są realizowane w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, który jest finansowany między innymi przez Bank Światowy, ale też i inne instrumenty finansowe, w tym POi
15.01.2021

Politechnika Gdańska ogłosiła przetarg na budowę Centrum Ekoinnowacji

Władze Politechniki Gdańskiej poczyniły kolejny, duży krok w kierunku budowy Centrum Ekoinnowacji PG, które będzie jedną z najważniejszych jednostek w Polsce zajmujących się rozwojem proekologicznych rozwiązań i technologii środowiskowych.
13.01.2021

Transport intermodalny jedną z podstaw koncepcji terminalu kontenerowego w Świnoujściu

Bez efektów synergii, którą zapewnia łączenie transportu wodnego, kolejowego i drogowego nie sposób dziś sprostać konkurencji i spełnić oczekiwania klientów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej troski o środowisko naturalne. Stąd w przypadku terminalu kontenerowego w Świnoujściu transport intermodalny będzie tym rodzajem transportu, który w głównej mierze połączy terminal z jego zapleczem.
07.01.2021

PKM SA podpisała umowę na realizację tzw. „bajpasu kartuskiego" z gdyńską firmą Torhamer

Z udziałem przedstawicieli Samorządu Województwa Pomorskiego oraz przedstawicieli PKP PLK podpisana została umowa pomiędzy samorządową spółką PKM SA i gdyńską firmą Torhamer na wykonanie dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych tzw. „bajpasu kartuskiego” na odcinku realizowanym przez PKM. Na wszystkie prace z tym związane wykonawca ma 24 miesiące od momentu podpisania umowy, co oznacza, że pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z nowej trasy kolejowej w grudniu 2022 r.
22.12.2020

Gdańsk patrzy na morze – konferencja prasowa o nowych inwestycjach w Pasie Nadmorskim

Nowe inwestycje planowane w Pasie Nadmorskim, rewitalizacja terenów rekreacyjnych, odtwarzanie ważnych dla dzielnic miejsc i obiektów, jak choćby Dom Zdrojowy. Inwestycje zrealizowane i plany inwestycyjne w pasie od Jelitkowa do Brzeźna będą tematem konferencji prasowej, która odbędzie się w czwartek, 19 listopada, o godz. 12.00, w Brzeźnie przy Domu Zdrojowym (od strony ciągu pieszo-rowerowego).
18.11.2020

Nowy Port w Gdańsku Jak powinien wyglądać plac nadwodny? Jest przetarg na wykonanie projektu

Zapomniany dziś teren u zbiegu ulic Wyzwolenia i Władysława IV został objęty miejskim programem rewitalizacji. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na projekt zagospodarowanie zapomnianego placu, który ma zamienić się w wizytówkę dzielnicy. Wstępne koncepcje, jak mogłoby wyglądać to miejsce, poznaliśmy już w ubiegłym roku.
22.10.2020

Ogłoszono przetarg na projekt zagospodarowania placu nadwodnego w Nowym Porcie

W ramach Programu Rewitalizacji plac nadwodny u zbiegu ulic Wyzwolenia i Władysława IV przejdzie w przyszłości metamorfozę. Właśnie ogłoszono przetarg na zagospodarowanie terenu. Projekt powstanie w 12 miesięcy od daty podpisania umowy.
14.10.2020

Drugie życie dawnej Remizy - rozpoczyna się kolejna rewitalizacja na terenie Stoczni Cesarskiej

Stocznia Cesarska Development ogłasza rozpoczęcie prac renowacyjnych w dawnej remizie. Jest to druga - po oddanym do użytku na początku września budynku Dyrekcji - rewitalizacja zabytkowego budynku na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.
05.10.2020

Drugie życie dawnej Remizy. Rozpoczyna się kolejna rewitalizacja na terenie Stoczni Cesarskiej

Stocznia Cesarska Development nie zwalnia tempa prac nad rewitalizacją i rozwojem terenów postoczniowych w Gdańsku. 2 września br., w dniu uroczystego otwarcia ikonicznego budynku Dyrekcji spółka otrzymała pozwolenie na budowę budynku dawnej Remizy strażackiej. Zaledwie kilka tygodni później inwestor rozpoczął prace renowacyjne tego zabytkowego budynku, co stanowi kolejny ważny krok w procesie przywracania do życia tej części miasta.
01.10.2020

Ruszyły prace związane z modernizacją Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie

Wody Polskie podpisały umowę na wykonanie kompleksowej modernizacji Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie. W ramach prac przeprowadzony zostanie remont zapory czołowej, w tym budowy przepławki dla ryb. Konieczne jest również odmulenie zbiornika. Zaplanowana została także budowa przedzbiornika, przepompowni oraz Centrum Operacyjno-Edukacyjnego. Łączna kwota projektów wynosi 3,5 mln zł. Etap przygotowywania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem zgód środowiskowych ma zostać zrealizowany do końca 2021 roku.
06.08.2020

Panorama Zalewu Szczecińskiego i Wolinu - nowa inwestycja na wybrzeżu

Na Wyspie Wolin powstanie dwudziestopięciometrowa wieża widokowa, z której będzie można podziwiać panoramę Zalewu Szczecińskiego i miasta.
31.07.2020

W cieniu wielkiej historii - kołobrzeska Reduta Morast

Atutem zrewitalizowanej Reduty Morast, XVIII - wiecznej fortyfikacji na terenie nowoczesnego Portu Jachtowego w Kołobrzegu, jest jej lokalizacja i fakt, że zwiedzimy ją za darmo.
31.07.2020

Rewitalizacja budynku Dyrekcji Stoczni Cesarskiej - ostatni rozdział [wideo]

Po 15 miesiącach intensywnych prac remontowych Stocznia Cesarska dzieli sięnajnowszą i ostatnią aktualizacją wideo z remontu Dyrekcji, wykonaną w maju 2020 roku.
30.07.2020

Centrum i port w Pucku z unijnym dofinansowaniem od pomorskiego samorządu

W piątek 31 lipca w Pucku, marszałek Mieczysław Struk oraz władze miasta Pucka podpiszą dwa aneksy zwiększające wysokość unijnego dofinansowania dla dwóch unijnych projektów dotyczących rewitalizacji Centrum Pucka oraz rozbudowy i przebudowy portu w Pucku. Dodatkowe środki, w wysokości łącznie prawie 7,8 mln zł, pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Uroczystość podpisania aneksów odbędzie się o godz. 13.00 na terenie puckiej Mariny.
30.07.2020

Wody Polskie działają przy rewitalizacji jeziora Jamno

Pierwszego lipca odbyła się debata poświęcona przyszłości Jeziora Jamno. Kolejne spotkanie w tym temacie jest dowodem na to, jak istotna dla Wód Polskich jest rewitalizacja tego akwenu. Podczas konsultacji, w których udział wzięli przedstawiciele Wód Polskich, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz naukowcy, padła deklaracja, że wariantem realizowanym docelowo będzie konsultowany jesienią ubiegłego roku wariant numer 1.
02.07.2020

16 lat w Unii. Jak obecność w Unii Europejskiej zmieniła Pomorze?

Członkostwo we Wspólnocie Europejskiej to dla Pomorza przede wszystkim korzyści z uczestnictwa we wspólnym rynku, który umożliwia swobodny przepływ ludzi, towarów, usług i kapitału w granicach Unii. To także możliwość korzystania ze środków unijnych. Pomorskie pozyskało do tej pory ponad 46 mld zł, dzięki którym zrealizowanych zostało przeszło 36 tysięcy projektów.
18.06.2020

Prezydenci stolic Grupy Wyszehradzkiej apelują o wyższy cel redukcji emisji UE

Prezydenci stolic państw Grupy Wyszehradzkiej, tj. Budapesztu, Bratysławy, Pragi i Warszawy, zaapelowali do Komisji Europejskiej i krajów członkowskich Unii Europejskiej o poparcie dla Zielonego Ładu, zwiększenie celu redukcji emisji dwutlenku węgla w UE na rok 2030 z 40% do 55% i wsparcie dla samorządów w walce z kryzysem klimatycznym
17.06.2020

Stocznia Cesarska: budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej odzyskuje należyty blask

Był tłem najważniejszych wydarzeń społecznych i politycznych ruchu Solidarności, teraz, staraniem właściciela, spółki Stocznia Cesarska Development, budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej odzyskuje należyty blask, a inwestor otwiera przed nim nowy rozdział.
06.02.2020

Wielkie inwestycje, retencja i edukacja. Ambitne plany Wód Polskich w Szczecinie na rok 2020

To będzie czas realizacji wielkich projektów, ale i kontynuacja rozpoczętych już zadań – harmonogram działań Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na rok 2020 przewiduje dokończenie budowy dwóch lodołamaczy liniowych, kontynuacje realizacji szerokiego Programu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły oraz naprawę sytuacji Jeziora Jamno najpierw w wariancie tymczasowym, a następnie docelowym. Nie bez znaczenia są też działania mające na celu poprawę retencji w województwie zachodniopomorskim. Aktywnie prowad
14.01.2020

Pracowity rok Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowuje 2019 rok i prognozuje swój rozwój w 2020 roku! Tegoroczny wynik to rekordowa ilość (41!) inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji za 1 391,61 mln zł, modernizacja infrastruktury na Wyspie Ostrów oraz powołanie do życia Centrum Programowania Robotów Przemysłowych – to wybrane sukcesy PSSE.
09.01.2020

Rząd Litwy zatwierdził plan ws. synchronizacji systemu energetycznego z UE

Rząd Litwy zatwierdził w środę plan działań na rzecz synchronizacji do 2025 roku systemu energetycznego z Unią Europejską poprzez Polskę. Zatwierdzenie takiego planu przewidywała przyjęta w czerwcu przez litewski parlament ustawa.
04.09.2019

Sejm przyjął specustawę ws. Westerplatte

Usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku zakłada specustawa ws. Westerplatte przyjęta w czwartek przez Sejm. Projekt ustawy autorstwa posłów PiS był krytykowany przez opozycję oraz władze Gdańska.
04.07.2019

Litwa: Sejm przyjął ustawę o synchronizacji systemu energetycznego z UE

Sejm Litwy uchwalił w czwartek ustawę o synchronizacji do 2025 roku sieci elektroenergetycznej Litwy z UE, przez Polskę. Według szefa sejmowej komisji gospodarki Dainiausa Kreivisa to jedna z najważniejszych decyzji, bo dotyczy suwerenności Litwy, Łotwy i Estonii.
13.06.2019

Pomorskie stawia na innowacyjną branżę stoczniową. Region chce przyciągać kolejne firmy z tego sektora

Potencjał sektora stoczniowego w Polsce dynamicznie się rozwija, a firmy działające w tej branży dostają zamówienia na coraz bardziej zaawansowane technologicznie produkty. Na gdańskiej Wyspie Ostrów – dzięki rewitalizacji terenów postoczniowych prowadzonej przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną – powstaje nowoczesna infrastruktura, która ma zachęcać do inwestycji kolejne firmy z sektora morskiego. Powstawanie innowacji w branży napędzane jest także przez programy wsparcia dla start-upów i kształcenie kadr z zakresu a
21.05.2019

Polska stała się jedną wielką strefą inwestycji. Z zachęt inwestycyjnych korzystają teraz też małe i średnie firmy

Zlikwidowanie bariery, która powodowała, że małe i średnie przedsiębiorstwa nie mogły korzystać z dobrodziejstw zwolnień podatkowych, to największa zaleta ustawy o wspieraniu nowych inwestycji – mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obowiązująca od września ub.r. regulacja umożliwiła MŚP skorzystanie ze wsparcia, które do tej pory było w zasięgu jedynie dużych zagranicznych inwestorów i stworzyła samorządom możliwość rozwinięcia regionalnej gospodarki. Jak podkreśla prezes PSSE, zmieniła też
16.05.2019

Modernizacja stacji Sosnowiec Dańdówka usprawni połączenie kolejowe Śląska z portami

Kosztem ponad 61 mln zł w ciągu najbliższych dwóch lat PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizują stację kolejową Sosnowiec Dańdówka. W efekcie zwiększy się przepustowość biegnącej tamtędy linii towarowej, co usprawni połączenie woj. śląskiego z bałtyckimi portami.
30.04.2019

Stocznia Gdańsk wchodzi z produkcją na tereny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Już w lipcu ruszy produkcja stoczniowa na rewitalizowanych przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną (PSSE) terenach Wyspy Ostrów w Gdańsku. PSSE i Balitc Operator (spółka z GK ARP S.A.) podpisały porozumienie w tej sprawie.
22.03.2019

Remiza w Stoczni Cesarskiej przed rewitalizacją - poznaj jej strażacką historię

Dawna Remiza w Stoczni Cesarskiej służyła strażakom nieprzerwanie od końca XIX wieku do 2002 r. Niszczejący przez kilkanaście lat zabytkowy budynek wkrótce będzie rewitalizowany. Poznaj jej historię i zobacz, jak wyglądają dziś jej “postrażackie” wnętrza.
20.03.2019

Użeglownienie Wisły w Internecie

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk uruchomił stronę internetową www.programwisla.pl poświęconą studium wykonalności kompleksowego zagospodarowania rzeki Wisły.
16.01.2019

Gliwice: PKP PLK przebudują stację Łabędy po 2020 r.

Do sierpnia 2020 r. powstać ma kompletna dokumentacja projektowa dla modernizacji stacji Gliwice Łabędy i tamtejszego węzła kolejowego, wraz z budową nowego przystanku przy gliwickim Osiedlu Kopernika. Prace zostaną wykonane w nowej perspektywie finansowej.
11.01.2019

Będzie rewitalizacja stacji polarnej im. Dobrowolskiego

Polska Akademia Nauk oraz Instytut Geofizyki PAN zawarły z Geoscience Australia porozumienie dot. wspólnych badań w Antarktyce. Elementem kooperacji będzie rewitalizacja nieużywanej od ok. 40 lat polskiej stacji polarnej im. Antoniego B. Dobrowolskiego.
28.12.2018

Debata o Młodym Mieście w Gdańsku: Emocjonalna dyskusja, zero kompromisu

Jestem pełen obaw co do dalszych losów terenów postoczniowych w Gdańsku – powiedział prof. Antoni Taraszkiewicz podczas piątkowej debaty o przyszłości Młodego Miasta, która odbyła się na Politechnice Gdańskiej. – Brak jest możliwości, a nawet chęci kompromisu u niektórych ze stron, a bez tego do niczego nie dojdziemy.
02.12.2018

Szczecin: Debata kandydatów na prezydenta miasta

O przyszłość Szczecina, inwestycje i pomysły na rewitalizację śródmieścia pytani byli kandydaci na prezydenta miasta podczas debaty w Polskim Radiu Szczecin. Kandydaci zadawali sobie też nawzajem pytania m.in. o kwestię mieszkań komunalnych.
19.10.2018

Żuraw nowym punktem widokowym Gdańska? (wideo)

Stocznia Cesarska Development nawiązała współpracę z Fundacją Społecznie Bezpieczni. Jej pierwszym owocem ma być przekształcenie żurawia w punkt widokowy. Dźwig znajduje się u zbiegu ulic Głównej i Narzędziowców. Byliśmy na jego szczycie i trzeba przyznać, że widok z tego miejsca jest wyjątkowy.
18.10.2018

To miejsce było niedostępne przez ponad 170 lat! Teraz można je zwiedzać (foto)

Stocznia Cesarska Development i Morska Fundacja Historyczna łączą siły. Dziś rano odbyła się oficjalna inauguracja szlaku zwiedzania, który został utworzony wsród dawnych budynków stoczniowych.
12.10.2018

Ponad 3 300 uczestników wzięło udział w spacerach po Stoczni Cesarskiej

Ponad 3 300 uczestników i 157 wycieczek z przewodnikami po trenach i budynkach Stoczni Cesarskiej. Tak wygląda dotychczasowy bilans współpracy Morskiej Fundacji Historycznej ze Stocznią Cesarską Development. Dotychczas niedostępny dla zwiedzających teren cieszy się dużą popularnością wśród gdańszczan i turystów.
08.10.2018

Rejs statkiem pod hasłem „Nadodrzański Szczecin”

Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie we wtorek uczestniczył w uroczystym rejsie po Szczecińskim Węźle Wodnym, który odbył się z okazji Światowego Dnia Morza przypadającego na dzień 27 września. Rejs miał na celu zaprezentowanie szlaku żeglugowego, z którego, oprócz jednostek towarowych, korzystają także jednostki rekreacyjne.
26.09.2018

Sochański: w Szczecinie trzeba postawić gospodarkę morską mocno na nogach

Poprawę dostępności miasta, odbudowę gospodarki morskiej, a także budowę stadionu piłkarskiego - zapowiada w wywiadzie dla PAP kandydat PiS na prezydenta Szczecina Bartłomiej Sochański. Jak mówi, gospodarkę morską trzeba postawić w mieście "mocno na nogach".
04.09.2018

Płock: Rewitalizacja nabrzeża Wisły z unijnym dofinansowaniem

Blisko 20 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma realizowany w Płocku (Mazowieckie) od 2017 r. projekt rewitalizacji nabrzeża Wisły, w tym budowa promenady i portu jachtowego. Inwestycja, której wartość to 31,8 mln zł, powinna być gotowa w grudniu tego roku.
29.08.2018

Nowi członkowie Porozumienia o Współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej (foto, wideo)

Koleejni członkowie Porozumienia o Współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej. W piątek w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia przystąpiło do niego sześć nowych podmiotów. Celem inicjatywy jest promowanie potencjału portów morskich, operatorów kolejowych oraz terminali i centrów logistycznych wśród klientów usług logistycznych w kraju i zagranicą.
26.08.2018

PGNiG: udana rewitalizacja odwiertu za gazem na złożu Przemyśl

Sukcesem zakończyła się próba rewitalizacji jednego ze starych odwiertów na złożu gazu Przemyśl - poinformowało w czwartek PGNiG. Odwiert pogłębiono do nowej warstwy gazonośnej, produkcja gazu wzrosła wielokrotnie - podkreśliła spółka.
09.08.2018

Gdańsk: Stocznia Cesarska otwiera się dla zwiedzających

Część Młodego Miasta w śródmieściu Gdańska - Stocznia Cesarska - otwiera się na mieszkańców i turystów. Zamknięte do niedawna tereny, są już dostępne dla spacerowiczów i wodniaków. Z nowopowstałej Przystani Cesarskiej wypływają galary gdańskie i kajaki.
07.08.2018

Poziom bezrobocia na Pomorzu najniższy w historii

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w dniu 6 lipca br. opublikowało szacunkowe dane nt. stopy bezrobocia rejestrowanego za czerwiec w podziale na województwa. Bezrobocie w województwie pomorskim osiągnęło najniższy w historii poziom – 4,9%. To 4. lokata w Polsce – po województwie wielkopolskim, śląskim i małopolskim.
12.07.2018

Wisła: Rzeka możliwości

Rola i znaczenie Wisły dla województwa kujawsko-pomorskiego oraz działania na rzecz wykorzystania potencjału rzek w regionie były tematem poniedziałkowej konferencji i debaty panelowej w Urzędzie Marszałkowskim. W spotkaniu uczestniczyli eksperci z dziedziny gospodarki wodnej oraz rewitalizacji i zagospodarowania śródlądowych szlaków wodnych.
09.07.2018

Podlaskie: 56 mln zł dotacji z UE na rewitalizację linii Chryzanów-granica państwa

56 mln zł dotacji z UE dostaną PKP PLK na rewitalizację ponad 20-km kolejowej linii towarowej Chryzanów-granica państwa (Podlaskie). W czwartek w Białymstoku podpisano umowę w tej sprawie. Inwestycja na wpłynąć na ożywienie ruchu towarowego ze Wschodem.
28.06.2018

18,6 mln zł kosztować będzie modernizacja linii kolejowej Czerwonka-Biskupiec Reszelski

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za 18,6 mln zł zmodernizują tory dla pociągów towarowych na 8-kilometrowym odcinku między Czerwonką a Biskupcem Reszelskim (warmińsko-mazurskie). Do sprawnej infrastruktury PLK dołączona będzie nowa bocznica kolejowa fabryki płyt Egger.
27.06.2018

PGNiG: Maleje import gazu ze wschodu

Maleje import gazu z kierunku wschodniego do Polski. W pierwszym kwartale br. było to 78 proc., rok temu 84 proc. Dostawy LNG do Polski w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku były o 31 proc. wyższe - poinformował w środę na konferencji prezes PGNiG Piotr Woźniak.
23.05.2018

Rewitalizacja terenów wokół Stoczni Gdańsk i GSG Towers wspólnym celem ARP i PSSE

SPV Operator, spółka należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy rewitalizacji ponad 23 ha nieruchomości PSSE, należących niegdyś do Stoczni Gdańsk. Wspólny projekt ma na celu przystosowanie tych terenów do prowadzenia produkcji stoczniowej, wytwarzania urządzeń energetyki wiatrowej i konstrukcji stalowych na gdańskiej Wyspie Ostrów.
21.05.2018

Prezes Enei: nie ma odwrotu od odnawialnych źródeł energii

Naszą transformację będziemy prowadzili prawdopodobnie w takim kierunku jak Niemcy - powiedział w Katowicach prezes Enei Mirosław Kowalik. Minister energii Krzysztof Tchórzewski przypomniał natomiast, że w latach 90. węgiel był źródłem 99 proc. energii w Polsce.
15.05.2018

Śląskie: 68 mln zł na inwestycje środowiskowe przy rzekach i potokach

Osiem inwestycji związanych z porządkowaniem i zagospodarowaniem nadbrzeży rzek, potoków i zbiorników południowej części woj. śląskiego, a także cztery kolejne dotyczące okolic Przemszy i Brynicy w Zagłębiu Dąbrowskim, otrzyma łącznie 68 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych.
27.04.2018

Pomorskie porty polskim oknem na świat. Chcemy być kontenerowym liderem Morza Bałtyckiego

Udział województwa pomorskiego w obrocie towarowym polskich portów stale rośnie. To zasługa nie tylko rozbudowywanej infrastruktury, ale także Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego.
12.04.2018

Przetarg na remont kolejowej północnej obwodnicy GOP

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiła przetarg na rewitalizację północnej obwodnicy towarowej Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Wartość prac - na które złoży się m.in. wymiana części torów, przebudowa sieci trakcyjnej i niektórych stacji - jest szacowana na ponad 360 mln zł.
06.04.2018

Zamieszkać w Stoczni Cesarskiej. Wizja architekta, który pracował dla króla Arabii Saudyjskiej (foto)

Ślązak ze Szczawnicy, pracuje dla pracowni architektonicznej w Kopenhadze. 32-letni Mateusz Mastalski jest głównym architektem przebudowy Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. - Zakochałem się w tym miejscu - mówi. Zobacz, jak połączył w projekcie historię z przyszłością. I jak będzie walczył z zimnym morskim wiatrem...
23.03.2018

Gdańsk: Duńska pracownia przygotuje koncepcję zabudowy Stoczni Cesarskiej

Pracownia architektoniczna Henning Larsen z Kopenhagi jest zwycięzcą międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji zabudowy dla terenu Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Projekt zakłada powstanie m.in. ok. 3,5 tys. mieszkań, biur, hoteli i miejsc wypoczynku.
15.03.2018

Gdańsk na Międzynarodowych Targach Inwestycyjnych w Cannes

Gdańsk od wtorku uczestniczy w jednych z najważniejszych na świecie targach poświęconych inwestowaniu w nieruchomości. W tym roku szczególnie promować będzie projekty realizowane w partnerstwie publiczno-prywatnym. To już 19. edycja targów MIPIM w Cannes, w których udział bierze Gdańsk.
14.03.2018

UE przeznaczy prawie 609 mln zł na trzy projekty kolejowe w Polsce

Prawie 609 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 przeznaczy Unia Europejska na dofinansowanie transportu kolejowego poza siecią TEN-T (Transeuropejską siecią transportową) - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
12.03.2018

Rozwój portów oraz znaczenie Nowego Jedwabnego Szlaku – Transport Week 2018 (foto, wideo)

Transport Week dobiegł końca. Trzydniowa konferencja w tym roku poświęcona była rozwojowi portów w Europie oraz znaczeniu Nowego Jedwabnego Szlaku, oferującego wiele możliwości europejskim firmom. Eksperci rozmawiali m.in. o wpływie tej inicjatywy na sektor logistyki w rejonie Morza Bałtyckiego.
09.03.2018

Polskie porty źródłem gospodarczego rozwoju (foto, wideo)

Powinniśmy dmuchać, chuchać, po to, żeby takie rozwiązania, które są wprowadzane dla rozwoju portów w Gdańsku i w Gdyni, były jak najlepsze i żeby nie było problemu z wdrażaniem tych elementów – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego, podczas pierwszego dnia konferencji Transport Week, która we wtorek rozpoczęła się w Gdańsku. Zainaugurowała ją debata pt. „Infrastruktura i branża TSL – Pomorze 2030”.
07.03.2018

PKP i Rybnik planują inwestycję logistyczną

Budowę w Rybniku terminala multimodalnego lub podobnego przedsięwzięcia o nieco mniejszej skali planują PKP SA oraz miejscowy samorząd. W piątek ich przedstawiciele podpisali list intencyjny ws. współpracy przy inwestycji na kolejowym gruncie przy stacji Rybnik Towarowy.
02.02.2018

Miliardy na torach, … czyli do Portu Gdynia koleją

Co dziesięć lat, w którymś z polskich portów morskich o podstawowym znaczeniu grają larum. Dojazd lądem nie nadąża za możliwościami transportu morzem. Wzrost przeładunków sprawia, że trasy, tak drogowe jak i kolejowe zwężają swoją przepustowość do nitek komunikacyjnych, bez połączeń alternatywnych. Po Gdańsku, którego port znacząco odbudował swoje połączenia lądowe, teraz grają na trwogę w Gdyni.
01.01.2018

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku w Islandii

Warsztaty szkutnicze, wymiana doświadczeń i praktyk w zakresie konserwacji, wykorzystania przestrzeni magazynowej oraz digitalizacji, a także kilka dni intensywnego zwiedzania. W dniach 19-25 listopada miała miejsce podróż studyjna pracowników Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku do Islandii.
04.12.2017

Wójt Sztutowa: kanał przez Mierzeję będzie służył także gminie i mieszkańcom

Budowa nowej drogi wodnej łączącej Bałtyk z Zalewem Wiślanym przyczyni się do wzrostu turystyki nie tylko letniej, ale całorocznej. Kanał przez Mierzeję, który ma być zlokalizowany w Nowym Świecie służyć będzie także gminie Sztutowo - uważa wójt Jakub Farinade.
02.11.2017

Port Gdańsk pomoże rozwijać polską żeglugę śródlądową

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk powołał wewnętrzny zespół roboczy, którego zadaniem będzie koordynacja procesu tworzenia studium wykonalności dla modernizacji drogi wodnej, łączącej Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany z systemem rzek Białorusi. Ten dalekosiężny projekt ma na celu połączenie Bałtyku z Morzem Czarnym siecią kanałów żeglugi śródlądowej. W perspektywie najbliższych lat pozwoli to na znaczące umocnienie się pozycji Polski jako jednego z kluczowych krajów tranzytowych na mapie Europy.
10.10.2017

Marszałek Senatu od poniedziałku z wizytą w Indonezji

Rozwój kontaktów międzyparlamentarnych oraz wspieranie współpracy handlowej między Polską a Indonezją, będą głównymi tematami rozmów marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego podczas oficjalnej wizyty w Indonezji, która rozpoczęła się w poniedziałek. Rozmowy potrwają do piątku.
02.10.2017

Słowenia zadeklarowała poparcie Polski w staraniach o organizację Expo 2022

Poparcie Polski w staraniach o organizację Expo 2022 w Łodzi zadeklarował we wtorek w Lublanie wicepremier i minister spraw zagranicznych Słowenii Karl Erjavec w rozmowie z szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim - wynika z komunikatu MSZ.
27.09.2017

Dualizm relacji miasto – port, czyli wciąż nieodkryty potencjał rozwoju miast

W opublikowanym raporcie „Port Services 2017” specjaliści firmy Deloitte przedstawili globalne trendy związane z branżą portowo-logistyczną. Większość z nich koncentruje się na zastosowaniu innowacyjnych narzędzi i technologii w celu optymalizacji procesów, podniesienia jakości zarządzania oraz zapewnienia bezpieczeństwa danych. Jednakże jeden z nich może zaskakiwać – to wykorzystanie potencjału dualnej relacji miasto – port.
07.09.2017

Płock: Wkrótce ruszy modernizacja nabrzeża Wisły w Płocku

Z początkiem września ma ruszyć modernizacja nabrzeża Wisły w Płocku (Mazowieckie). Do połowy 2018 r. powstanie tam m.in. promenada, „skwer biznesu” i nowy port jachtowy. Inwestycję za 31,8 mln zł wykona spółka PORR. Część środków ma pochodzić z unijnego wsparcia.
18.08.2017

O przyszłości transportu Wisłą

Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym, którym popłyną towary z przeładowanych portów trójmiejskich. O szansach związanych z gospodarczym wykorzystaniem rzeki rozmawialiśmy podczas współorganizowanego przez samorząd województwa promocyjno-badawczego rejsu kontenerowego (19 - 27 kwietnia) z Gdańska do Warszawy. Podsumowanie rejsu odbyło się 17 maja w Urzędzie Marszałkowskim.
08.08.2017

Spółka PORR zmodernizuje nabrzeże Wisły w Płocku

Wybrana w przetargu spółka PORR z Warszawy wykona modernizację nabrzeża Wisły w Płocku, w tym budowę promenady i przebudowę portu jachtowego. Koszt inwestycji, planowanej do połowy 2018 r., to ok. 31,8 mln zł. Część tych środków ma pochodzić z unijnego wsparcia.
02.08.2017

Żegluga śródlądowa niezbędna dla dalszego rozwoju portów (wideo)

Wyprowadzenie towarów z portów bez żeglugi śródlądowej zaczyna być niemożliwe – powiedział Tomasz Sowiński, prezes Związku Miast Nadwiślańskich, podczas IV Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk, które odbyło się w środę w Gdańsku i skupione było przede wszystkim wokół tematyki rozwoju miast w kontekście węzłów miejskich oraz dróg wodnych śródlądowych (Rok Wisły) o charakterze samorządowo-eksperckim. Jak podkreślił Sowiński, transport towarów wodnymi drogami śródlądowymi stanowi w Polsce obecnie zaledwie 1 %. Doprowadzeni
22.06.2017

Przyszłość płynie do nas Wisłą

Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym, którym popłyną towary z przeładowanych portów trójmiejskich. O szansach związanych z gospodarczym wykorzystaniem rzeki rozmawiano podczas współorganizowanego przez samorząd województwa promocyjno-badawczego rejsu kontenerowego (19-27 kwietnia) z Gdańska do Warszawy. Podsumowanie rejsu odbyło się w środę w Urzędzie Marszałkowskim.
22.05.2017

Płock ma plan modernizacji nabrzeża Wisły - ogłoszono przetarg

Urząd Miasta Płocka ogłosił przetarg na modernizację tamtejszego nabrzeża Wisły, obejmującą budowę promenady i przebudowę portu jachtowego. Inwestycja, realizowana w ramach projektu rewitalizacji, zakłada m.in. budowę placu zabaw i „skwer biznesu”.
28.04.2017

Startuje V Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE GDAŃSK 2017

Przed nami V jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE GDAŃSK 2017. Szczyt tradycyjnie odbędzie się w Gdańsku w dniach 25-26 kwietnia br. w Europejskim Centrum Solidarności. Tematem przewodnim spotkania będzie: Energetyka dla gospodarki – gospodarka dla energetyki.
24.04.2017

Popłyną barką z Gdańska do Warszawy. By udowodnić, że żegluga Wisłą jest możliwa

Bydgoszcz i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego zorganizują rejs barki z gdańskiego portu do Warszawy. Jednostka z kontenerami na pokładzie ma pokonać trasę w 10 dni i udowodnić, że żegluga Wisłą jest możliwa już teraz.
30.03.2017

Rewitalizacja miast portowych. Komitet Regionów przyjmuje postulaty radnego Gdyni

– Rewitalizacja miast i portów ma kluczowe znaczenie dla pokonania pokryzysowej stagnacji i dla światowej restrukturyzacji przemysłu – mówi gdyński radny i członek Komitetu Regionów UE Stanisław Szwabski. W środę w Brukseli członkowie Europejskiego Komitetu Regionów przyjęli opinię autorstwa przedstawiciela gdyńskiego samorządu ws. rewitalizacji miast oraz terenów portowych. Teraz w formie oficjalnego dokumentu komitetu trafi ona do Komisji Europejskiej.
11.02.2017

Płock ma plan rewitalizacji bulwaru nad Wisłą

Nadwiślańskie bulwary w Płocku będą do połowy 2018 r. przebudowane i zmodernizowane. Inwestycja za ok. 30 mln zł ma ruszyć w tym roku, najpierw z wykorzystaniem środków własnych miasta. Docelowo planowane jest pozyskanie na ten cel unijnego dofinansowania.
31.01.2017

Gdynia: 26 milionów na system odprowadzania wody

Zeszłoroczne zniszczenia spowodowane lipcową ulewą oraz wcześniejsze doświadczenia pokazały jasno, że przed Gdynią stoi ważne zadanie - zmodernizowania i rozbudowania systemu gospodarowania wodami opadowymi. W mieście kończy się właśnie duży remont w tym zakresie - budowa systemu kanalizacji deszczowej w Śródmieściu. Kolejne rozpoczną się w najbliższym czasie w Chyloni i Demptowie. Przebudowane zostaną także boiska przy ul. Wolności.
26.01.2017

LOTOS przedstawił strategię na lata 2017-2022

Stabilizacja i bezpieczny rozwój w kluczowych obszarach działalności z równoległym silnym wsparciem dla procesu wdrażania innowacji to główne założenie działaności Grupy LOTOS w najbliższych latach. Spółka zakłada między innymi podwojenie średniorocznego skonsolidowanego wyniku EBITDA LIFO w latach 2019-2022 (względem lat 2015-2017) z poziomu ok. 2 mld zł do ok. 4 mld zł. Na inwestycje, w ciągu nadchodzących 6 lat firma zamierza przeznaczyć 9,4 mld zł. Zarząd Grupy LOTOS S.A. deklaruje również przywrócenie w spółce zdolnośc
15.12.2016

Ze Śląska do portów. Inwestycja PLK za 300 mln zł usprawni ruch towarowy

Krótsze podróże, bezpieczny przewóz ładunków i większa przepustowość linii – to główne efekty inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na liniach: Toszek Północ – Rudziniec Gliwicki – Stare Koźle. Prace za blisko 300 mln zł poprawią infrastrukturę kolejową na styku Śląska z Opolszczyzną, m.in. dla pociągów w kierunku portów: Szczecin, Świnoujście i Gdynia.
24.10.2016

Zarząd województwa chce rozbudować muzeum grunwaldzkie i odrestaurować Kanał Elbląski

Rozbudowy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz rewitalizacji Kanału Elbląskiego na wybranych odcinkach chce zarząd województwa warmińsko-mazurskiego. Chcąc zyskać dofinansowanie unijne zgłosił inwestycje do Kontraktu Terytorialnego dla Warmii i Mazur.
12.09.2016

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego wyróżniona

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego przeprowadzona przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku została wyróżniona w XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku 2015”. Prestiżowe Wyróżnienie (II miejsce) „Modernizacja Roku 2015” w kategorii „sport i rekreacja” przyznało Jury Konkursu.
29.08.2016

Akademia Morska w Gdyni zainwestuje w infrastrukturę

Rozbudowa i modernizacja kampusu uczelnianego to mocny punkt w planach rektora-elekta Akademii Morskiej w Gdyni, profesora Janusza Zarębskiego. Rozłożona na etapy koncepcja zakłada m.in. budowę nowego domu akademickiego, hali sportowej, ale także renowację istniejącego, zabytkowego kompleksu budynków, podyktowaną głównie poprawą ich funkcjonalności, dostosowaniem do współczesnych potrzeb dydaktycznych i badawczych. Jest pomysł na sfinansowanie tych zamierzeń.
29.08.2016

Krajowy Program Kolejowy dla Gdańska i Gdyni

Lepszy dostęp kolei do portów morskich oraz krótsze i wygodniejsze podróże w regionie - to główne efekty realizacji Krajowego Programu Kolejowego w województwie pomorskim. Atrakcyjniejsze będą przejazdy m.in. z Bydgoszczy do Trójmiasta i z Lęborka do Łeby.
18.08.2016

Zakończone prace na bydgoskiej Śluzie Miejskiej nr 2

Już ponad miesiąc działa bez zakłóceń wyremontowana Śluza Miejska nr 2 w Bydgoszczy. Remont tego ważnego obiektu Bydgoskiego Węzła Wodnego trwał od wiosny 2014 r. i pochłonął 11,027 mln. zł.
03.08.2016

Bydgoszcz: Zakończone prace na Śluzie Miejskiej nr 2

Już ponad miesiąc działa bez zakłóceń wyremontowana Śluza Miejska nr 2 w Bydgoszczy. Remont tego ważnego obiektu Bydgoskiego Węzła Wodnego trwał od wiosny 2014 r. i pochłonął 11,027 mln. zł.
21.07.2016

Wielkie otwarcie Centrum Konserwacji Wraków Statków

2 lipca – w sobotę – zapraszamy na otwarcie Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Tego dnia wstęp do nowej filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będzie wolny, a pracownicy muzeum będą oprowadzać zwiedzających po obiekcie.
28.06.2016

Zagłosuj na Kanał Elbląski

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego została zgłoszona do konkursu „Modernizacja Roku 2015”. Startuje w kategorii obiekty przemysłowo – inżynieryjne. Obok komisji konkursowej swojego faworyta może też wytypować publiczność. W tym celu, na stronie konkursu, zostało uruchomione otwarte głosowanie internetowe.
27.06.2016

Komisje zaakceptowały projekt ustawy stoczniowej

Podczas wczorajszego wspólnego posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Finansów Publicznych został zaakceptowany rządowy projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.
22.06.2016

O projekcie ustawy stoczniowej na wspólnej komisji

Dziś (21.06) odbyło się wspólne posiedzenie sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Finansów Publicznych. Tematem spotkania było rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.
21.06.2016

Skarby z Wisły i z Bałtyku zobaczysz w Tczewie. Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie już otwarte (wideo)

Dziś (13.06) doszło do oficjalnego przecięcia wstęgi i otwarcia Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym. Obiekt będzie otwarty dla gości od pierwszej soboty lipca.
13.06.2016

Kozłowski: priorytet resortu gospodarki morskiej - przekop Mierzei Wiślanej

Przekop Mierzei Wiślanej i przywrócenie żeglugi śródlądowej - to niektóre z priorytetów ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, jakie przedstawił podczas 4. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie wiceminister tego resortu Krzysztof Kozłowski.
08.06.2016

Deklaracja Gdyńska w sprawie „Rozwoju polityki Unii Europejskiej na rzecz rewitalizacji miast portowych

Grupa Przymierza Europejskiego (EA) w Europejskim Komitecie Regionów spotkała się 6 czerwca 2016 r na nadzwyczajnym posiedzeniu w Gdyni. Obecni delegaci potwierdzili dalszą konieczność współkreowania polityki Unii Europejskiej na rzecz rewitalizacji miast portowych. Tematem debaty Grupy EA był też rozwój przemysłu stoczniowego i morskiego w Polsce.
07.06.2016

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego „Budową Roku 2015”

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego przeprowadzona przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku została uznana za „Budowę Roku 2015". Prestiżową nagrodę I stopnia i tytuł „Budowy Roku” przyznał Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
27.05.2016

Tereny na Wyspie Ostrów już otwarte dla inwestorów

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oficjalnie zaprosiła do składania zgłoszeń inwestorów zainteresowanych prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie Wyspy Ostrów w Gdańsku. Priorytet uzyskają firmy z branży gospodarki morskiej.
17.05.2016

Przed sezonem żeglugowym pochylnie na Kanale Elbląskim przeszły pomyślnie testy

Przed rozpoczynającym się sezonem żeglugowym pochylnie i śluzy na Kanale Elbląskim przeszły pomyślnie testy. Po przerwie jesienno-zimowej tym wyjątkowym szlakiem wkrótce statki przewiozą pierwszych pasażerów.
28.04.2016

CKWS: urządzamy nowy oddział

23 grudnia generalny wykonawca inwestycji Centrum Konserwacji Wraków Statków, firma Skanska S.A., podpisała protokół odbioru końcowego robót. Aktualnie w budynku trwają prace wykończeniowe, a do nowego oddziału przewożone są eksponaty.
18.01.2016

Pracowity rok 2016 dla Pomorskiej PSSE

W 2016 r. Pomorska SSE kontynuować będzie duże projekty takie jak zagospodarowanie terenów stoczniowych w Gdańsku na Wyspie Ostrów objętych granicami strefy pod koniec ubiegłego roku czy rewitalizacja terenów po Zakładach Chemicznych Zachem w Bydgoszczy.
11.01.2016

Kołobrzeskie molo w pełni zrewitalizowane

Drugi etap renowacji największej atrakcji Kołobrzegu - molo - dotarł na metę. Po ubiegłorocznym otwarciu wychodzącej w morze części spacerowej nabrzeża, tym razem na nowo zagospodarowano teren wokół turystycznego deptaka. Fundusze na realizację inwestycji pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Uroczyste zakończenie prac odbyło się w piątek, 13 listopada br. Uczestniczyła w nim członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska oraz prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.
01.12.2015

Rzeczny port w Kędzierzynie-Koźlu dostanie nowe życie

Rzeczny port w Kędzierzynie-Koźlu będzie zrewitalizowany. Na jego terenie powstaną również nowe terminale przeładunkowe. W ratuszu miasta podpisano umowę w tej sprawie.
18.11.2015

Usuwanie broni chemicznej zatopionej w Bałtyku

Pilotażowy projekt poszukiwania, oceny stanu technicznego oraz możliwości wydobycia amunicji chemicznej zatopionej w polskich obszarach morskich oraz rewitalizacja hałdy fosfogipsów w Wiślince były głównym przedmiotem wczorajszej (31.08) wizyty ministra środowiska Macieja Grabowskiego na Pomorzu.
01.09.2015

Nadwodne tereny przemysłowe – relacja z konferencji

Piąta konferencja naukowa z cyklu "Fenomeny pogranicza 2015" dotycząca problematyki przekształceń i współistnienia nadwodnych terenów przemysłowych oraz przestrzeni ogólnodostępnych miasta odbyła się 18 czerwca w szczecińskim porcie.
22.06.2015

Najważniejsze „morskie” miejsce w Europie

To będzie niezwykle "morski" tydzień dla Szczecina. W środę rusza 3. Międzynarodowy Kongres Morski, a dwa dni później Baltic Tall Ships Regatta 2015.
09.06.2015

Tegoroczny Kongres Morski już w przyszłym tygodniu

Już za tydzień Szczecin zamieni się w najważniejsze miejsce w Europie w zakresie gospodarki morskiej. Rozpocznie się 3. Międzynarodowy Kongres Morski. O randze tego wydarzenia świadczą zaproszeni goście z Polski oraz z zagranicy. Uroczystego otwarcia dokonają: Janusz Piechociński (Wicepremier i Minister Gospodarski) oraz Maria Wasiak (Minister Infrastruktury i Rozwoju).
03.06.2015

Rusza żegluga na Kanale Elbląskim

W sobotę 30 maja rusza na nowo żegluga na całej długości Kanału Elbląskiego. Na terenie pochylni Buczyniec nastąpi uroczyste oddanie kanału do użytkowania po trwającej ponad dwa lata rewitalizacji. Uroczystość będzie połączona z otwarciem nowo wybudowanej Izby Historycznej Kanału Elbląskiego.
29.05.2015

Fenomeny pogranicza - konferencja w porcie

Nowe oblicza nadwodnych terenów przemysłowych, pod takim tytułem odbędzie się 18 czerwca br. w szczecińskim porcie V Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu Fenomeny Pogranicza. Organizują ją Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
20.05.2015

Miliardy na poprawę wód i ochronę przeciwpowodziową w regionie Dolnej Wisły

Na 3,6 mld zł oszacowano koszt działań, które mają poprawić stan wód w regionie wodnym Dolnej Wisły – poinformował w Gdańsku Witold Sumisławski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Ponad 175 mln zł z tej sumy ma pochłonąć poprawa stanu wód przejściowych i przybrzeżnych. Natomiast działania związane z minimalizowaniem ryzyka powodziowego oszacowano na kwotę ok. 1,1 mld zł.
24.04.2015

Ruszyła rejestracja na Kongres Morski

9 kwietnia ruszyła rejestracja na tegoroczny 3. Międzynarodowy Kongres Morski. Warto się śpieszyć, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona - jest ich dokładnie 1000.
10.04.2015

Prezes Pomorskiej SSE: rewitalizacja terenów stoczniowych udała się

Dziś do powszechnej opinii pewnie nie przebiła się jeszcze informacja, że Polska ma znów silny przemysł stoczniowy. W jakiejś części jest w tym także zasługa strefy, bowiem jedną z podstawowych celów naszej działalności jest zagospodarowywanie terenów poprzemysłowych - mówi Teresa Kamińska, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o.
01.04.2015

Półrocze rządu premier Ewy Kopacz – działania Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju

Premier Ewa Kopacz w towarzystwie minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak oraz pozostałych ministrów podsumowała najważniejsze działania zrealizowane przez rząd przez ostatnie 6 miesięcy.
31.03.2015

W Ustce powstanie minimarina dla jachtów

W porcie w Ustce powstanie marina żeglarska. Urząd miasta ogłosił przetarg na pomosty, przy których zacumuje do 26 jednostek.
23.01.2015

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego wchodzi w końcową fazę

W ramach Projektu „Rewitalizacji Kanału Elbląskiego” w latach 2011 - 2014 wykonano remont i przekazano do eksploatacji zadania nr 1 i 3 (dotyczące odmulenia i umocnienia kilku odcinków kanału oraz remontu wszystkich śluz - Zielona, Ostróda, Mała Ruś, Miłomłyn).
09.12.2014

Kamień węgielny na budowie Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie

Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie jest najnowszą inwestycją Narodowego Muzeum Morskiego. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, która odbyła się 24 listopada br., uczestniczyła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. Projekt uzyskał 22 mln zł dotacji w ramach Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowegoMechanizmu Finansowego EOG, którego operatorem jest MKiDN.
25.11.2014

Pierwszy etap rewitalizacji cypla za nami. „Przyroda zareagowała pozytywnie”

PW Stacji Morskiej w Helu podsumowano pierwszy etap projektu odnowienia chronionych wydm rozściełających się na samym końcu półwyspu. Jak poinformowali naukowcy rewitalizacja przebiega pomyślnie.
18.11.2014

Bałtycki Terminal Kontenerowy bije rekordy przeładunków

Pierwsze trzy kwartały bieżącego roku przyniosły znakomite wyniki w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym. Przeładunki wyniosły 357 080 TEU, co oznacza prawie 23% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Rekordowym miesiącem okazał się sierpień, kiedy to przeładowano 43 821 TEU – o 33,3% więcej niż rok wcześniej.
15.10.2014

Inwestycje i uproszczenie odpraw warunkiem rozwoju Korytarza Bałtyk-Adriatyk

Rewitalizacja linii 201, uproszczenie procedur odpraw fitosanitarnych i wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów są konieczne, jeśli Korytarz Bałtyk-Adriatyk ma być konkurencyjny – to główne tezy wystąpienia przewodniczącego Rady Interesantów Portu Gdynia, wygłoszonego w trakcie I Forum Korytarza Bałty-Adriatyk w Łodzi.
03.10.2014

Grudziądz: Otwarto marinę za 40,7 mln zł

W Grudziądzu, przy udziale prezydenta Grudziądza oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 5 września została otwarta marina. Inwestycja pochłonęła ponad 40 mln zł i była częściowo dofinansowana z regionalnego programu operacyjnego.
09.09.2014

Blohm + Voss - kondycja stoczni i prowadzone projekty

Jak pisaliśmy ostatnio niemiecka stocznia Blohm + Voss w Hamburgu dokończy budowę dwóch promów dla Scandlines po tym jak P+S Werften nie wywiązała się z umowy.
03.06.2014

Kadłuby promów Scandlines już w Hamburgu

Pierwszy z dwóch kadłubów, które Scandlines przejął w marcu 2014 od upadłego P+S Werften w Stralsund przybył w ten wtorek do stoczni Blohm +Voss w Hamburgu. Drugi ma przybyć do końca maja 2014.
22.05.2014

Kozłowska: Żegluga śródlądowa to impuls rozwojowy dla Kujaw i Pomorza

– Inwestycje w Dolinie Dolnej Wisły to potencjalne 20 tys. nowych miejsc pracy tylko w województwie kujawsko-pomorskim – zwraca uwagę, w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl”, Iwona Kozłowska, posłanka PO z tego regionu.
06.05.2014

Tylko imbecyl nie chce stoczni

- Trzeba być imbecylem, żeby zlikwidować przemysł stoczniowy i nie chcieć go odbudować - powiedział w środę Krzysztof Zaremba, były senator PiS.
13.02.2014

Inwestor z Niemiec otworzy bazę „pływających domów”

Armator z Niemiec zapowiedział otwarcie w Elblągu bazy czarterowej, oferującej wodniakom barki turystyczne tzw. Hausbooty. Jest to efekt działań promocyjnych regionalnego samorządu na rynku niemieckim - poinformowało biuro regionalne Urzędu Marszałkowskiego.
06.02.2014

Port Gdynia: martwimy się o przepustowość linii kolejowych

Władze Portu Gdynia są zaniepokojone niską przepustowością linii kolejowych, którymi pociągi towarowe dojeżdżają i wyjeżdżają z Trójmiasta. Mają one również nadzieję, że w najbliższych latach nastąpi modernizacja stacji Gdynia Port.
27.01.2014

Wydłuża się rewitalizacja dróg wodnych w Polsce

Żegluga śródlądowa nie może wydobyć się impasu niemożności - mówiła strona społeczno-biznesowa. Dbamy o nią na tyle, na ile nas stać - stwierdzili przedstawiciele strony rządowej.Taka jest konkluzja z posiedzenia senackiej komisji środowiska, poświęcona ramom prawnym i strategii rozwoju w Polsce tego środka transportu.
16.10.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.