• <

To miejsce było niedostępne przez ponad 170 lat! Teraz można je zwiedzać (foto)

Strona główna Stocznie, offshore To miejsce było niedostępne przez ponad 170 lat! Teraz można je zwiedzać (foto)
To miejsce było niedostępne przez ponad 170 lat! Teraz można je zwiedzać (foto) - GospodarkaMorska.pl

ew

12.10.2018 Źródło: własne

Stocznia Cesarska Development i Morska Fundacja Historyczna (MFH) łączą siły. Dziś rano odbyła się oficjalna inauguracja szlaku zwiedzania, który został utworzony wsród dawnych budynków stoczniowych. 

Na rewitalizowanym terenie Młodego Miasta znalazło się trzynaście paneli informacyjnych zawierających opisy i materiały wizualne, dzięki którym można zapoznać się z historią stoczni i ludźmi, którzy w niej pracowali.

"Po raz pierwszy mogę oficjalnie powiedzieć, że w tym miejscu zrobiono coś dla mieszkańców i turystów. Te panele to nie tylko wiedza historyczna, ale też jej popularyzacja. Czyli to, o co nam naprawdę chodzi - aby ludzie zaczęli tu przychodzić i interesować się tym miejscem. W ciągu kilku miesięcy tylko nasza fundacja zorganizowała tu ponad 150 wycieczek. Niejednokrotnie mierzyliśmy się z emocjami, bo pracowali tu ojcowie czy dziadkowie zwiedzających, walczący o wolność i Solidarność. Bardzo się cieszę, że siły Stoczni Cesarskiej Development, Morskiej Fundacji Historycznej, przewodników i przede wszystkim stoczniowców - zostały połączone" - mówił dziś Jarosław Żurawiński, prezes MFH.

Jak dodał Dyrektor Projektu Stoczni Cesarskiej, Gerard Schuurman: "Kiedy zaczęlismy myśleć o tym projekcie, nie wydawało się to być czymś trudnym. W końcu jak skomplikowane może być postawienie kilku paneli czy stworzenie ścieżki dla zwiedzających? Później dopiero okazało się z jak wielką i poważną sprawą mamy do czynienia. Spędziliśmy mnóstwo czasu na ustalaniu historycznych faktów, w końcu jest tak wiele do opowiedzenia jeśli chodzi o przeszłość gdańskiej stoczni. Morska Fundacja Historyczna bardzo pomogła nam w tym zadaniu. Zdaliśmy sobie sprawę, że przeszłość jest jedną z najważniejszych wartości tych terenów. Jest dla nas bardzo ważne, aby ją zachować i podkreślić, sprawić, aby ta historia była ciągle żywa. Przyszłość Stoczni Cesarskiej chcemy tworzyć z poszanowaniem jej przeszłości."

Podaczas spaceru historycznego można odkryć fascynującą historię miejsca, w którym narodził się duch Solidarności. Zobaczymy między innymi budynek, w ktorym pracowała Anna Walentynowicz, dyrekcję, remizę, ślusarnię, basen dokowy czy kuźnię. Dzięki informacjom zawartym na panelom - możemy zwiedzać te tereny nawet na własną rękę. 

Według założeń, rewitalizacja terenów dawnej Stoczni Cesarskiej potrwa ok. 15 lat. Międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji zabudowy wygrała pracownia architektoniczna Henning Larsen z Kopenhagi. Ponad 30 proc. terenu ma być przeznaczone m.in. na miejsca publiczne i tereny zielone. Pierwsze prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku w budynku Dyrekcji Stoczni.

Dyrekcja będzie oferowała nowoczesne powierzchnie biurowe, dostosowane szczególnie do potrzeb mniejszych firm i startupów. W Remizie natomiast planowany jest lokal gastronomiczny, zaś znajdujący się między nimi Plac Dyrekcyjny zamieni się w otwartą miejską przestrzeń. Dodatkowo, w sąsiedztwie rewitalizowanych obiektów powstać mają także zintegrowane z nimi cztery budynki mieszkalne.

 

Więcej informacji na stronie Morskiej Fundacji Historycznej

 

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 63,92 $ baryłka  0,95% 13:54
 Cyna 27500,00 $ tona -6,97% 26 lut
 Cynk 2821,00 $ tona -2,52% 26 lut
 Aluminium 2202,00 $ tona -0,94% 26 lut
 Pallad 2354,50 $ uncja  0,21% 13:54
 Platyna 1194,45 $ uncja  0,30% 13:54
 Srebro 26,47 $ uncja  -0,64% 13:54
 Złoto 1732,35 $ uncja  0,54% 13:54

Dziękujemy za wysłane grafiki.