• <
urząd_morski_gdynia_2021

Słowenia zadeklarowała poparcie Polski w staraniach o organizację Expo 2022

pc

27.09.2017 02:13 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Słowenia zadeklarowała poparcie Polski w staraniach o organizację Expo 2022
Słowenia zadeklarowała poparcie Polski w staraniach o organizację Expo 2022 - GospodarkaMorska.pl

Poparcie Polski w staraniach o organizację Expo 2022 w Łodzi zadeklarował we wtorek w Lublanie wicepremier i minister spraw zagranicznych Słowenii Karl Erjavec w rozmowie z szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim - wynika z komunikatu MSZ.

Szef polskiej dyplomacji przebywa w Słowenii z dwudniową oficjalną wizytą. We wtorek rozmawiał z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Słowenii Karlem Erjavcem.

Według komunikatu biura prasowego MSZ głównymi tematami rozmowy obu ministrów była współpraca polsko-słoweńska, bieżąca agenda europejska oraz współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego.

"Dziękuję panu ministrowi za deklarację poparcia dla EXPO 2022 w Łodzi. Nasze relacje polityczne i gospodarcze są na wysokim poziomie i chcemy je podtrzymywać oraz rozwijać" – powiedział, cytowany w komunikacie, Witold Waszczykowski na konferencji prasowej po zakończeniu rozmów ze swoim słoweńskim odpowiednikiem.

Kandydaturę Łodzi do organizacji w 2022 r. International Expo Polska zgłosiła w połowie czerwca br. International Expo zwane jest także małym Expo; wystawy te są organizowane między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Tematem wiodącym łódzkiej wystawy ma być kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich, a hasłem przewodnim - "City Re:Invented".

Jak poinformował Waszczykowski, rozmowa z Erjavcem dotyczyła także rozwoju współpracy w formatach regionalnych takich jak Trójmorze i Grupa Wyszehradzka oraz w formule 16 państw Europy Środkowej i Chin; wśród tematów spotkania była także kwestia transportu, infrastruktury i energii.

Jak podkreśla MSZ, "ważnym tematem rozmów szefów dyplomacji Polski i Słowenii były także kwestie związane z przyszłością Unii Europejskiej, w tym po Brexicie, oraz sprawy tak istotne dla obywateli obu państw i innych krajów członkowskich, jak dyrektywa dotycząca pracowników delegowanych czy polityka migracyjna".

"Uzgodniono, że Warszawa i Lublana będą się konsultować w tych kwestiach z uwzględnieniem interesów ekonomicznych, europejskich wartości związanych z funkcjonowaniem wspólnego rynku oraz bezpieczeństwa Europy i jej obywateli" - zaznaczono w komunikacie.

Rozmowy z szefem słoweńskiej dyplomacji dotyczyły też problematyki bezpieczeństwa w Europie, w tym sytuacji na wschodniej flance NATO. W komunikacie MSZ przypomniano, że Polska i Słowenia "wnoszą wspólny wkład we wzmocnienie jej bezpieczeństwa" uczestnicząc w bojowej grupie batalionowej NATO na Łotwie.

Przedmiotem rozmów była również kwestia przyszłości Bałkanów Zachodnich. Według biura prasowego MSZ ministrowie zgodzili się, że integracja państw Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską to "jedyna droga zapewnienia bezpieczeństwa, dobrobytu i współpracy w tej części Europy".

Według MSZ podczas wizyty w Słowenii minister spotka się także z szefem słoweńskiego rządu Miro Cerarem, prezydentem Słowenii Borutem Pahorem oraz przewodniczącym Zgromadzenia Państwowego Milanem Brglezem.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39575,00 $ tona 1,67% 18 paź
 Cynk 3814,00 $ tona 0,53% 18 paź
 Aluminium 3179,00 $ tona 0,54% 18 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.