• <

Wynik wyszukiwania - "pum" - Wiadomości

Nadir i Zenit - nowe Omegi w barwach Politechniki Morskiej w Szczecinie ochrzczone

Nowe jachty zasilą flotę Jacht Klubu Politechniki Morskiej w Szczecinie. Uroczystość chrztu jednostek uświetniła oficjalne podniesienie bandery i start sezonu żeglarskiego w Centrum Żeglarskim w Szczecinie, w sobotę 11 maja.
13.05.2024

W Baltimore utknęło jedenaście jednostek

W porcie Baltimore, z którego nie można teraz wypłynąć po katastrofie mostu, utknęło jedenaście jednostek, w tym cztery służące wojsku.
29.03.2024

To kolejny cel dla ukraińskich dronów? Fregata Admirał Makarow i trzy inne okręty z Kalibrami są aktywne na Morzu Czarnym

Jak poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy, jeszcze 15 lutego służbę bojową na Morzu Czarnym pełniły cztery okręty Floty Czarnomorskiej. Wśród nich jest nowoczesna fregata proj. 11356M Admirał Makarow (799), stanowiąca potencjalnie największe zagrożenie z nich dla broniącego się państwa. Odbywa się to niedługo po spektakularnym sukcesie, jakim było zatopienie okrętu desantowego Cezar Kunikow.
17.02.2024

Kuter Straży Wybrzeża Chin staranował filipiński statek. Eskalacja działań na Morzu Południowochińskim trwa

Ubiegły weekend był pewien nerwów dla filipińskich władz z racji na szereg prowokacji urządzanych przez należące do chin jednostki straży wybrzeża i tzw. milicji morskiej. Ataki z użyciem armatek wodnych, blokowanie tras żeglugowych, próby taranowania są tylko częścią działań Pekinu w związku z dążeniem do przejęcia spornych obszarów morskich.
12.12.2023

Trzy statki Songa w dokach Nauty

Aż trzy statki armatora Songa Shipmanagement obsługiwane są jednocześnie w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni.
28.11.2023

Cztery nowoczesne patrolowce dla Singapuru powstaną w niemieckiej stoczni Fassmer

Jednostki zaklasyfikowane jako Offshore Patrol Vessel (OPV) powstaną na podstawie umowy, którą 20 listopada br. podpisały Ministerstwo Obrony Singapuru oraz niemiecki koncern Fassmer GmbH & Co. KG. Podobne znajdują się także w wyposażeniu niemieckiej straży wybrzeża.
22.11.2023

Bezzałogowce przyszłością lotniskowców? Udane testy Royal Navy kierunkiem rozwoju morskich platform startowych

Największy samolot bez załogi, jaki kiedykolwiek wystartował z lotniskowca Royal Navy, ma "utorować" drogę nowej generacji brytyjskiego lotnictwa morskiego. Specjalnie zmodyfikowany samolot o kryptonimie „Mojave” obsługiwany zdalnie przez pilota przy terminalu komputerowym, wystartował i bezpiecznie wylądował na pokładzie HMS Prince of Wales podczas wyjątkowej próby u wschodniego wybrzeża USA.
22.11.2023

Royal Navy walczy z piratami i przemytnikami podczas misji w Afryce Zachodniej

Siły marynarki wojennej Wielkiej Brytanii pomagają państwom Afryki Zachodniej w walce z piractwem i przemytem, zacieśniając więzi w regionie i wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa ważnych szlaków handlowych.
19.10.2023

Pierwsze statki dopłyną do portów ukraińskich tymczasowym korytarzem humanitarnym

Pierwsze statki wykorzystały utworzony w sierpniu przez Ukrainę korytarz humanitarny przez Morze Czarne, by wpłynąć do portów ukraińskich, po tym, jak trasą tą przepłynęły jednostki opuszczające Ukrainę - poinformował w sobotę minister infrastruktury Ołeksand Kubrakow.
16.09.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Jacht rosyjskiego oligarchy sprzedany za 68 milionów dolarów

Władze wyspiarskiego państwa Antigua i Barbuda wystawiły na aukcję jacht Alfa Nero, należący wcześniej do miliardera Andrieja Guriewa, zatrzymany w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
22.06.2023

Regaty Wioślarskie na Odrze

Na Odrze odbyły się 17 czerwca Regaty Wioślarskie. O puchary, w tym Puchar Prezesa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, walczyli juniorzy oraz reprezentanci szczecińskich szkół wyższych.
18.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Rekord: najbardziej na północ wysunięta lotnicza ewakuacja pacjenta ze statku

Norweski medyczny śmigłowiec ewakuacyjny podjął chorego członka załogi z rosyjskiego statku badawczego Severniy Polus w pobliżu bieguna północnego. Nigdy wcześniej nie przeprowadzono ewakuacji medycznej tak daleko na północ.
07.06.2023

Zderzenie statków towarowych u wybrzeży greckiej wyspy

Dwa statki towarowe zderzyły się w piątek U wybrzeży greckiej wyspy Chios niedaleko granicy z Turcją, doszło do zderzenia między dwoma statkami towarowymi. Na ratunek załogom obu jednostek wysłano morskie i powietrzne jednostki poszukiwawczo-ratownicze.
05.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Anakonda-23 – forsowanie rzeki na różne sposoby

Pokonywanie przeszkody wodnej po moście i po dnie to jeden z elementów ćwiczenia Anakonda-23. Głównym założeniem było przygotowanie i zgranie do pokonania przeszkód wodnych i wykonanie tego zadania w strukturze międzynarodowej - powiedział PAP dowódca 18DZ gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik.
16.05.2023

Islandzka Straż Wybrzeża pomaga wyjść statkowi z opresji. Jak działają tamtejsze służby morskie?

Straż Wybrzeża Islandii (Landhelgisgæsla Íslands) udzieliła 19 kwietnia br. pomocy małemu statkowi towarowemu, który osiadł na mieliźnie u wybrzeży Islandii. Służby monitorowały stan jednostki pod kątem zagrożenia zanieczyszczenia morskiego. To przykład działań małej, ale istotnej formacji tego wyspiarskiego kraju.
21.04.2023

Putin wysyła na Ocean Atlantycki fregatę uzbrojoną w pociski hipersoniczne

Prezydent Władimir Putin wysłał w środę na Ocean Atlantycki fregatę uzbrojoną w hipersoniczne pociski nowej generacji. Ma to być sygnałem dla Zachodu, że nie cofnie się przed niczym w sprawie wojny na Ukrainie. Próbuje tworzyć wrażenie, że Rosja ma wciąż zdolności do jej prowadzenia.
05.01.2023

Szczecin. Ratownictwo medyczne – specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore nowym kierunkiem na PUM

Ratownictwo medyczne na morskich farmach wiatrowych – m.in. umiejętności w tym zakresie będą nabywać od przyszłego roku akademickiego studenci na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Uczelnia planuje uruchomić kierunek ratownictwo medyczne - specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore.
13.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Projekt budowy lodołamaczy dla RZGW Gdańsk za blisko 80 mln zł podsumowany

Projekt „Budowa lodołamaczy dla RZGW Gdańsk" obejmował zaprojektowanie, wybudowanie i przekazanie do służby czterech lodołamaczy przeznaczonych do akcji łamania lodów na Dolnej Wiśle pod nazwą: Puma, lodołamacz czołowy, Narwal, Nerpa i Manat lodołamacze liniowe. Jednostki zostały wybudowane przez Morską Stocznię Remontową „Gryfia" S.A. Budżet projektu wyniósł 79 mln zł.
21.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Gibraltar. Na aukcji sprzedano po raz pierwszy jacht rosyjskiego oligarchy

Na aukcji w Gibraltarze sprzedano we wtorek superjacht "Axioma", należący wcześniej do rosyjskiego miliardera Dmitrija Pumpjańskiego, który został objęty zachodnimi sankcjami w związku z rosyjską agresją na Ukrainę - podał Reuters.
24.08.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Świnoujście. Powstanie teren rekreacyjny z urobku wydobytego przy budowie tunelu

Miejsce do rekreacji i aktywności fizycznej powstanie z urobku wydobytego przy budowie tunelu pod Świną – poinformował świnoujski magistrat. Zagospodarowany zostanie teren po dawnym wysypisku odpadów.
03.06.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Biały Dom: Biden ogłosi plan obniżenia cen benzyny poprzez uwolnienie rezerw ropy

Prezydent USA Joe Biden ogłosi w czwartek plan "historycznego uwolnienia" rezerw strategicznych ropy naftowej oraz wezwie Kongres do nakładania kar na koncerny nieeksploatujące swoich pól naftowych - zapowiedział Biały Dom. Ma to być odpowiedź administracji na wysokie ceny benzyny.
31.03.2022

Gibraltar. Zatrzymano luksusowy jacht należący do rosyjskiego oligarchy Pumpianskiego

W porcie w Gibraltarze zatrzymano luksusowy jacht, który należy do rosyjskiego oligarchy Dmitrija Pumpianskiego - poinformował w poniedziałek rząd tego terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii.
22.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Bota Technik ma swój udział w budowie gdańskich lodołamaczy

Bota Technik to ekspert w serwisie i budowie morskich systemów napędowych. Gdańska firma dostarczyła kompletne układy napędowe do wszystkich czterech lodołamaczy: Pumy, Narwala, Nerpy i Manata. Jak mówi w rozmowie z GospodarkąMorską.pl, dyrektor Działu Sprzedaży firmy, projekt lodołamaczy dla Gdańska był dla Boty Technik ważnym elementem rozwoju.
26.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Lodołamacze wyruszają do pracy na rzekach

Nadchodząca odwilż i korzystne warunki hydrologiczno-meteorologiczne pozwoliły na wypłynięcie lodołamaczy. W środę odbył się rejs patrolowy dwóch lodołamaczy na Dolnej Wiśle, kolejne dwie jednostki wyruszą jutro z portu we Włocławku - przekazały Wody Polskie w komunikacie.
29.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Puma, Narwal, Nerpa i Manat już ochrzczone. Wody Polskie mają nowe lodołamacze [WIDEO]

Symboliczne nadanie imion nowym lodołamaczom odbyło się we wtorek (30 listopada) na Ołowiance w Gdańsku. Wielofunkcyjne lodołamacze warte w sumie 80 mln zł zbudowała szczecińska stocznia "Gryfia" dla Wód Polskich. Jednostki zostały przeznaczone do pracy na Dolnej Wiśle.
30.11.2021

Dryfujący wulkaniczny pumeks zbliża się do Tokio, zagraża ekosystemowi i rybołówstwu

Olbrzymie ilości pumeksu z erupcji podwodnego wulkanu unoszą się na powierzchni morza i zbliżają do okolic Tokio. Warstwa pumeksowych kamieni blokuje światło, zagraża morskim zwierzętom, zakłóca rybołówstwo i turystykę – podała we wtorek agencja Kyodo.
17.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Szczecin. Chrzest lodołamaczy Ocelot i Tarpan

W czwartek (4 listopada) w Szczecinie odbył się tradycyjny chrzest lodołamaczy Ocelot i Tarpan. Nowe jednostki będą służyć we flocie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Koszt budowy wyniósł ponad 30 mln zł.
04.11.2021

W pobliżu Okinawy dryfują olbrzymie ilości wulkanicznego pumeksu

Olbrzymie ilości pumeksu z wybuchu podwodnego wulkanu dryfują na morzu w pobliżu wyspy Okinawa w Japonii, poważnie zakłócając lokalne rybołówstwo i turystykę – podał w czwartek portal Japan News, określając to jako „nowy rodzaj katastrofy wulkanicznej”.
04.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Flota RZGW w Gdańsku powiększyła się o nowoczesny lodołamacz liniowy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Do służby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku wszedł w piątek nowoczesny lodołamacz liniowy „Manat”. Jednostka będzie wspierać ochronę przeciwpowodziową na dolnej Wiśle.
02.10.2021

Prezes stoczni Gryfia: „Po latach zapóźnień, wyszliśmy na prostą” [ROZMOWA]

O ostatnich zleceniach i najbliższych planach opowiada Krzysztof Zaremba, prezes Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl.
29.09.2021

Stocznia Gryfia. Czwarty lodołamacz Manat dołączył do floty gdańskich Wód Polskich

Symboliczne pożegnanie ostatniego z czterech lodołamaczy odbyło się w piątek (24 września) przy Nabrzeżu Kaszubskim w Szczecinie. Jednostkę zbudowała stocznia Gryfia dla Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
25.09.2021

Japonia. Straż przybrzeżna odkryła nową wyspę

Po erupcji podwodnego wulkanu około 1,2 tys. kilometrów na południe od Tokio pojawiła się nowa wyspa.
17.08.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Marine Works na Polboat Yachting Festival

Marine Works zaprasza na jedną z największych w Polsce imprez branży żeglarskiej i motorowodnej – Polboat Yachting Festival. Odbędzie się ona w dniach 15-18 lipca w Marinie w Gdyni.
12.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Nowe lodołamacze oficjalnie przyjęte do służby

18 czerwca 2021 r. wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski wziął udział w oficjalnym przyjęciu do służby dwóch nowych lodołamaczy. Jednostki zasilą flotę Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku.
18.06.2021

Wodowanie lodołamacza "Nerpa" w MSR Gryfia

W szczecińskiej stoczni MSR Gryfia zwodowano lodołamacz liniowy "Nerpa". Statek jest jednym z dwóch lodołamaczy, które powstają w tym roku dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
02.04.2021

Hellenic Coast Guard oraz Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna - Morskie Organy Ścigania (cz.3)

W dzisiejszej odsłonie tematyki opisującej, w sposób jak najbardziej przystępny dla odbiorcy, morskie organy ścigania na świecie, skupimy się na basenie morza śródziemnego. Będzie to całkiem naturalne po naszej ostatniej publikacji dotyczącej Japan Coast Guard (JCG)
11.03.2021

W USA ropa powyżej 61 USD/b - dzisiaj spotkanie OPEC+

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje i jest wyceniana powyżej 61 USD za baryłkę. Inwestorzy koncentrują swoją uwagą na bardzo ważnym dla rynków spotkaniu OPEC+ - informują maklerzy.
04.03.2021

Analitycy: ceny na stacjach benzynowych wzrosną

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych pójdą w górę. Jako powód podwyżek analitycy wskazują na rosnące ceny ropy na rynkach światowych.
26.02.2021

Lodołamanie na Zbiorniku Wodnym Włocławek zawieszone do środy

Lodołamanie na Zbiorniku Wodnym Włocławek w środkowym biegu Wisły, od Płocka do Włocławka, jest zawieszone do środy z uwagi na panujące obecnie niekorzystne warunki hydrologiczno-meteorologiczne - poinformowały w poniedziałek Wody Polskie. Lodołomania prowadzono tam w sobotę i w niedzielę.
15.02.2021

Lodołamacze wyruszyły na patrol

Dyrektor Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Gdańsku, Aleksandra Bodnar, podjęła decyzję o rozpoczęciu patrolowania Dolnej Wisły przez zespół lodołamaczy. Dzisiaj, o godz. 9.00, dwie jednostki: Narwal i Foka opuściły przystań w Przegalinie.
10.02.2021

W Szczecinie powstają nowe lodołamacze

Trwają prace przy budowie kolejnych lodołamaczy dla Wód Polskich w Gdańsku. W szczecińskiej stoczni MSR Gryfia powstają lodołamacze liniowe Manat i Nerpa, które będą pracować na Dolnej Wiśle, jednostki są właśnie wyposażane. To siostrzane jednostki Pumy i Narwala, które już są włączane do akcji zimowego utrzymania Wisły i czekają w Gdańsku na sygnał do akcji lodowej.
08.02.2021

Światowy rynek morskich przewozów kontenerowych – przegląd wyników oraz przyszły rozwój w dobie pandemii

Rozwój gospodarki światowej i handlu międzynarodowego należy traktować jako podstawowe czynniki napędzające rynek morskich przewozów kontenerowych. W 2019 roku jako kluczowe czynniki determinujące wymianę handlową uznać można spór między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, powodujący wzrost taryf, a także inne wydarzenia przyczyniające się do wzrostu niepewności na rynkach, jak blokada rządowa w Stanach Zjednoczonych, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz zmiany w polityce pieniężnej w głównych gospodarkach świata.
02.12.2020

ZMPSiŚ wyróżniony przez ekonomistów z Uniwersytetu Szczecińskiego

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA został wyróżniony tytułem „Równa Firma”. Plebiscyt po raz ósmy z rzędu zorganizowała Fundacja Biznes Innowacje Networking Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego
21.10.2020

Namnażające się w wodzie sinice mogą zepsuć urlop?

Decyzją Głównego Inspektora Sanitarnego w niedzielę rano, 9 sierpnia, zamknięte były w Trójmieście m.in. trzy gdańskie kąpieliska: Jelitkowo, Klipper Jelitkowo i Stogi. Powodem były namnażające się w wodzie sinice. Ale sytuacja jest dynamiczna. Późnym popołudniem można było znów pływać na Stogach. Co wiemy o sinicach i gdzie szukać informacji na temat zamkniętych plaż?
10.08.2020

Bezpieczna plaża, czyli co warto wiedzieć o sinicach

Do końca tygodnia jednostka gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów będzie badać Bałtyk Południowy, korzystając m.in. z echosond, sonaru czy pojazdu podwodnego. ORP „Heweliusz” zbiera w ten sposób dane, które pozwolą zaktualizować morskie mapy i zapewnić bezpieczną nawigację.
23.07.2020

Raport: Żegluga kontenerowa mocno skurczona z powodu pandemii koronawirusa

Branża przewozów kontenerowych o wartości 1 bln dolarów jest w poważnym spowolnieniu. Według niektórych firm i specjalistów od śledzenia statków część linii żeglugowych, których klienci detaliczni są dotknięci pandemią koronawirusa, zmniejszają prędkość żeglugi i wybierają dłuższe trasy po Afryce, unikając opłat za przejście kanałem Sueskim.
07.06.2020

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wspiera dzieci i młodzież, ale nie tylko [wideo]

To druga, społeczna twarz Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka wspiera dzieci i młodzież w realizacji ich pasji i marzeń zarówno tych sportowych, jak i artystycznych, czy edukacyjnych. Doczekała się nawet swoich mistrzów sPortu. To jedno z wielu jej działań w ramach tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu. Wspiera ona też młodych artystów, realizuje autorskie projekty edukacyjne i pomocowe. Angażuje się w akcje społeczne. Ostatnio ufundowała sprzęt dla szpitali.
01.06.2020

Nowe pompy infuzyjne od ZMPSiŚ już w szpitalu

Kolejny sprzęt medyczny ufundowany przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA już pracuje w szpitalu. Chodzi o pięćdziesiąt sztuk pomp infuzyjnych, które trafiły do SPWSZ przy ul. Arkońskiej w Szczecinie, jakie placówka kupiła za środki przekazane przez zarząd portu.
20.05.2020

Nowoczesny sprzęt do diagnostyki molekularnej kupiony przez ZMPSiŚ już walczy z koronawirusem

Nowe urządzenie ufundowane m.in. przez ZMPSiŚ SA pozwalające na wykrycie koronawirusa w bardzo wczesnej fazie już pracuje w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM przy Unii Lubelskiej w Szczecinie. Poza zarządem portu jego zakup wsparły Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” oraz Polskie Terminale SA.
12.05.2020

Respiratory od Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA trafiły do szpitala

Respiratory ufundowane m.in. przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA są już na miejscu w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM w Policach. Sprzęt doposaży Oddział Kliniczny Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dorosłych i Dzieci służąc do ratowania pacjentów w najcięższym stanie.
28.04.2020

Apel Okrętowców o pomoc dla szczecińskiego szpitala w walce z koronawirusem

Towarzystwo Okrętowe zwróciło się dziś do wszystkich przedstawicieli przedsiębiorstw związanych z branżą stoczniową o pomoc dla szczecińskiego szpitala przy ul. Unii Lubelskiej, reagując na apel jego dyrekcji. Publikujemy treść komunikatu.
16.03.2020

Lodołamacz Puma zwodowany

Pierwszy z nowych lodołamaczy wiślanych budowanych dla Wód Polskich, przez szczecińską stocznię MSR Gryfia S.A., stanął na wodzie.
25.02.2020

Kolejne firmy sprzeciwiają się żegludze po Arktyce

Coraz więcej firm zobowiązuje się nie wysyłać towarów przez Arktykę, nawet gdy topnienie lodu morskiego sprawia, że szlaki polarne stają bardziej atrakcyjne.
08.01.2020

Lodołamacze w gotowości, Żuławy do rewitalizacji (wywiad)

Z Aleksandrą Bodnar, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku rozmawia Jacek Sieński.
20.12.2019

Jednostki zaprojektowane przez Wartsila Ship Design Poland z nagrodą „Significant Boat of the Year”

W dniach 4-6 grudnia w Nowym Orleanie odbyły się największe komercyjne targi przemysłu okrętowego w Ameryce Północnej, gromadzące przeszło tysiąc wystawców, przeznaczone dla osób, instytucji i przedsiębiorstw prowadzących działalność na wodach przybrzeżnych, śródlądowych i na pełnym morzu - International WorkBoat Show. Podczas wydarzenia, wręczono prestiżową nagrodę „Significant Boat of the Year”. W tym roku, tytuł otrzymały dwie jednostki zaprojektowane przez Wartsila Ship Design Poland.
17.12.2019

Dramatyczna ewakuacja czternastu członków załogi statku New Leo (wideo)

Jak poinformował portal Keep Talking Greece, w środę, 4 grudnia, w bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych, grecka straż przybrzeżna uratowała całą załogę statku towarowego pływającego pod liberyjską banderą "New Leo".
05.12.2019

Costa Smeralda – nowa generacja statku flagowego we włoskim stylu

Costa Smeralda odda hołd Włochom i temu, za co uwielbiają je ludzie na całym świecie. Hołd zaczyna się od nazwy statku, która przypomina jedno z najpiękniejszych miejsc turystycznych na Sardynii (Szmaragdowe Wybrzeże), a także nazw pokładów i przestrzeni ogólnodostępnych, z których każda jest poświęcona słynnym miejscom i placom we Włoszech. Od Palermo (pokład 4) do Triestu (pokład 20), Costa Smeralda zabierze swoich gości na prawdziwą wycieczkę po Włoszech, z dużą liczbą miejsc poświęconych zabawie, smakom i świętom.
27.09.2019

Szczecin: 20 lat Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO

Okręty, pojazdy wojskowe i przelot samolotów i śmigłowców towarzyszyły w sobotę obchodom 20. rocznicy utworzenia Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO w Szczecinie.
21.09.2019

Pokaz sprzętu wojskowego w Szczecinie z okazji rocznicy utworzenia Dowództwa Korpusu NATO

Pokaz okrętów, pojazdów wojskowych i przelot samolotów i śmigłowców - to niektóre z atrakcji obchodów 20. rocznicy utworzenia Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO w Szczecinie. Obchody rocznicy w najbliższy weekend w stolicy Pomorza Zachodniego.
17.09.2019

Morawiecki: Przemysł stoczniowy będzie odbudowywany

Przemysł stoczniowy, jeśli chodzi o większe statki i statki specjalistyczne, będzie odbudowywany, to chcę zagwarantować - powiedział w poniedziałek w Józefowie (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki.
03.09.2019

MSR Gryfia zakończyła budowę kadłuba lodołamacza czołowego dla RZGW Gdańsk (foto)

Morska Stocznia Remontowa Gryfia zakończyła w Szczecinie budowę stalowego kadłuba i aluminiowej nadbudówki lodołamacza czołowego dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Nowoczesna jednostka otrzyma imię PUMA. Pierwszy z czterech zamówionych lodołamaczy ma być gotowy na koniec marca przyszłego roku. Razem z dotychczasowymi jednostkami nowe lodołamacze będą pracowały na odcinku od zapory we Włocławku do ujścia rzeki Wisły.
30.08.2019

Wybuch wulkanu utworzył wyspę pumeksu na Oceanie Spokojnym. Dryfuje w kierunku Australii [foto, wideo]

Olbrzymia, pumeksowa masa skalna dryfuje po Oceanie Spokojnym w wyniku podwodnej erupcji wulkanu. Okazuje się, że pumeks może pomóc w regeneracji Wielkiej Rafy Koralowej.
27.08.2019

Eksperci: do kwitnienia toksycznych sinic przyczynia się również człowiek

Do powstawania masowych zakwitów sinic w pewnym stopniu przyczynia się człowiek. Sinicom (nie wszystkie z nich są toksyczne dla człowieka) sprzyjają m.in. nawozy z upraw rolniczych dostające się do wód, a także ocieplający się klimat - mówią eksperci.
16.07.2019

Marine Works na targach Wiatr i Woda w Gdyni

Marine Works zaprasza na letnią edycję największej w Polsce imprezy branży żeglarskiej i motorowodnej – Targów Wiatr i Woda. Odbędzie się ona w dniach 18-21 lipca w marinie jachtowej w Gdyni.
12.07.2019

„Tour of Italy” na pokładzie Costa Smeralda

Statek Costa Smeralda będzie autentycznym hołdem dla Włoch, oferując wyjątkowe wrażenia z podróży, inspirowane stylem, gościnnością i ciepłem tego pięknego kraju.
31.05.2019

Marine Works zaprasza na Targi Wiatr i Woda

Marine Works zaprasza na 31 edycję największej w Polsce imprezy branży żeglarskiej i motorowodnej – Targów Wiatr i Woda. Rozpoczyna się on 28 lutego w halach EXPO XXI w Warszawie.
27.02.2019

Interpretacja pojęcia „demurrage” – przedawnienie roszczenia

Angielski Sąd Gospodarczy [QBD (Comm Ct) - Sędzia Popplewell – przyniósł interesujące rozstrzygnięcie w sprawie „Lukoil Asia Pacific Pte Ltd v. Ocean Tankers (Pte) Ltd” („The Ocean Neptune”) [02.20.2018].
15.10.2018

Hiszpania: Rząd Sancheza rekordzistą w wydatkach na zbrojenia

Hiszpański rząd Pedra Sancheza wydał w ciągu 100 dni urzędowania rekordową kwotę na sprzęt dla armii - podają w poniedziałek media w Hiszpanii. Gabinet socjalistów zakontraktował zakup uzbrojenia o wartości ponad 4,2 mld euro.
10.09.2018

Czym właściwie są sinice i dlaczego jest ich coraz więcej?

W ostatnich dniach bombardują nas ze wszystkich stron informacje o kwitnących w Bałtyku sinicach. Eksperci przestrzegają przed morskimi kąpielami i wskazują na liczne skutki uboczne, kóre może spowodować kontakt z zielonymi prokariotami. Postanowiliśmy wyjaśnić czym właściwie są sinice, dlaczego się pojawiają i czy mogą skutecznie zepsuć wakacje.
01.08.2018

Oceanograf: sinice bywają toksyczne, ale nie są dla ludzi jednoznacznie złymi organizmami

W czasie intensywnego namnażania niektóre gatunki sinic produkują szkodliwe dla człowieka i zwierząt toksyny. Jednak nie są one jednoznacznie złymi organizmami: produkują tlen, a naukowcy liczą, że izolowane z nich substancje przydadzą się w leczeniu chorób cywilizacyjnych - mówi oceanograf.
26.07.2018

Niemcy/Prasa: Resort obrony zamierza zamówić broń za kilkaset milionów euro

Borykająca się z niedostatkami materiałowymi Bundeswehra ma otrzymać nowe uzbrojenie wartości kilkuset milionów euro - poinformowały w poniedziałek niemieckie dzienniki "Handelsblatt" i "Bild".
23.04.2018

Marine Works na Targach Wiatr i Woda w Warszawie

Marine Works zaprasza na jubileuszową 30. edycję największej w Polsce imprezy branży żeglarskiej i motorowodnej – Targów Wiatr i Woda. Odbędzie się ona w dniach 8-11 marca w halach EXPO XXI w Warszawie.
07.03.2018

Statek towarowy przekształcony w luksusową łódź mieszkalną (foto)

Belgijski statek towarowy De Novatie zostal zbudowany w 1957 r. Transportował towary do portów na całym świecie, ale teraz pływa wyłącznie wzdłuż kanałów Cas Oorthuyskade w Amsterdamie. Został bowiem przekształcony w luksusowy apartament!
27.02.2018

Polacy popłyną na wyprawę antarktyczną

Na przełomie lutego i marca przyszłego roku polska ekipa będzie badała występowanie i dystrybucję kryla na Antarktyce. Na organizację ekspedycji przyznano 87580 euro. Wyprawa odbędzie sie na jednostkce RV Maria S. Merian.
30.08.2017

Konsorcjum medyczno-morskie zainwestuje w nowe technologie

Prawie 2,5 mln zł wynosi budżet projektu, jakie otrzymało konsorcjum Centrum Transferu Technologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Centrum Innowacji Akademii Morskiej Sp. z o.o. na 2-letnie wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności w zakresie komercjalizacji ich wyników. Środki te pochodzić będą z programu „Inkubator Innowacyjności+”, wdrażanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
27.02.2017

2016 rok w DGRSZ: Anakonda, Szczyt NATO oraz ŚDM

Ponad 140 ćwiczeń narodowych i 150 międzynarodowych, 40 tys. absolwentów w centrach szkolenia, 10 tys. kandydatów w służbie przygotowawczej i 13 tys. rezerwistów przeszkolonych w 2016 roku. Do najważniejszych wydarzeń ostatnich 12 miesięcy zaliczyć należy organizację i udział w ćwiczeniu Anakonda-16, a także zabezpieczenie Szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.
30.12.2016

Straż Graniczna dzieciom

Paczki ze słodyczami, owocami, kosmetykami, zabawkami i odzieżą trafiły w czwartek do wychowanków Domu Dziecka w Świdwinie. Przywieźli je funkcjonariusze kołobrzeskiej Placówki Straży Granicznej. Szczecińscy strażnicy graniczni odwiedzili natomiast najmłodszych pacjentów Szpitala Klinicznego PUM w Szczecinie, a funkcjonariusze z Elbląga - wychowanków Powiatowego Domu Dziecka we Fromborku.
20.12.2016

Statoil rezygnuje ze śmigłowców Super Puma

Norweski koncern naftowy Statoil ogłosił we wtorek, że nie będzie używać śmigłowców Super Puma, które produkcje Airbus. Ten sam konecern miał dostarczyć dla polskiej armii śmigłowce Caracal.
08.12.2016

Norwegia/Katastrofa śmigłowca wracającego z plaformy, zginęli wszyscy na pokładzie - 13 osób

Za zmarłe uznano wszystkie 13 osób znajdujących się na pokładzie śmigłowca, który rozbił się w piątek na niewielkiej wyspie Turoy w pobliżu Bergen w południowo-zachodniej Norwegii - informują norweskie media, powołując się na przedstawiciela policji.
30.04.2016

Newbuilding Sets Two New World Records

Largest boxship undergoes tests, powered by largest engine China Shipping Container Lines Co. Ltd. (CSCL) recently ran sea trials from 17-20 October on what is the world’s largest container ship. The 19,000-teu newbuilding is also noteworthy for being powered by what is, physically, the largest engine ever constructed – a low-speed MAN B&W 12S90ME-C Mark 9.2 type. The two-stroke engine is rated at 69,720 kW @ 84 rpm although has been de-rated to 56,800 kW.
20.11.2014

Promy w akcji ratowniczej - 15 uratowanych

Statek „Gerda Saele” oraz należące do Northlinka promy "Hjaltland" z 201 pasażerami na pokładzie oraz statek ro-ro "Helliar" brali udział w operacji ratunkowej w okolicach wysp Szetlandzkich.
29.08.2013

Położenie stępki pod budowę statku naukowo-badawczego „Oceanograf” - relacja GospodarkaMorska.TV

9 maja 2013 roku odbyła się ceremonia położenia stępki pod budowę nowego statku naukowo-badawczego Uniwersytetu Gdańskiego -- „Oceanograf". Nowo budowana przez stocznię S.R. NAUTA, pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków S.A., jednostka dla Uniwersytetu Gdańskiego to specjalistyczny statek naukowo-badawczy do interdyscyplinarnych badań morza oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.[wideo]
10.05.2013

Lotos wydobędzie więcej ropy spod Bałtyku

Lotos Petrobaltic, spółka odpowiedzialna za poszukiwania i wydobycie ropy na Bałtyku, uruchomiła na złożu B3 instalację pozwalającą wtłaczać wydobytą wraz z ropą wodę z powrotem do złoża. Pozwoli to wydobyć ze złoża nawet o 4 mln ropy więcej.
14.08.2012

Ekologiczna inwestycja LOTOS Petrobalticu: woda wraca do złoża

Woda bardzo często towarzyszy w złożu ropie naftowej i razem z nią jest wydobywana na powierzchnię. Tu pojawiają się problemy z jej utylizacją. LOTOS Petrobaltic potrafił je rozwiązać – i to z podwójnym sukcesem: wody złożowe nie zagrażają środowisku i są wykorzystywane do podniesienia produktywności złoża B3.
24.07.2012

Toksyczne sinice w Bałtyku

Jak co roku w Morzu Bałtyckim dochodzi do zakwitów toksycznych sinic, które mogą być groźne dla zdrowia człowieka – ostrzega WWF Polska w nowym raporcie. Jak co roku służby sanitarno-epidemiologiczne ostrzegają przed kąpielą w wodzie, w której stwierdzono obecność sinic. Plażowicze powinni też zwracać większą uwagę na nietypowe zmiany skórne i inne objawy, które wystąpią po kąpieli w morzu. Natomiast w ostatnich dniach duży zakwit sinic został zaobserwowany w rejonie Zalewu Szczecińskiego.
11.08.2011

Portowa Rodzina

Jan Stasiak: "Pierwszy kontakt z portem miałem jako 6 letnie dziecko, kiedy poszedłem z Ojcem na 24 godzinną służbę na holowniku „Romek”. Czasami żartując mówię, że mam już 56 letni staż w porcie".
01.10.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.