• <

Wynik wyszukiwania - "poprawki" - Wiadomości

Rząd Norwegii: poziom 2 proc. PKB wydatków na obronę w połowie tego roku

Wymagany przez NATO poziom nakładów na obronę w wysokości 2 proc. PKB osiągniemy w połowie bieżącego roku - ogłosił w czwartek rząd Norwegii, prezentując nowelizację budżetu na 2024 rok. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Naftowego.
02.05.2024

Wielka Brytania rozpoczyna deportację migrantów przybyłych przez kanał La Manche

Przyjęta przez brytyjski parlament ustawa umożliwiająca deportację nielegalnych imigrantów do Rwandy uzyskała w czwartek formalną aprobatę króla Karola III, co oznacza jej wejście w życie. Rząd tymczasem poinformował, że ma już zarezerwowany termin na pierwszy lot i wytypowanych imigrantów.
26.04.2024

Premier Wielkiej Brytanii ogłasza termin deportacji nielegalnych imigrantów

Brytyjski premier Rishi Sunak oświadczył w poniedziałek, że pierwsze loty deportacyjne do Rwandy wystartują w ciągu 10 do 12 tygodni. Zastrzegł, że nie chodzi o jeden symboliczny lot, lecz chce, by nielegalni imigranci przez całe lato byli tam regularnie wysyłani.
22.04.2024

W Wielkiej Brytanii najwyższa w tym roku dobowa liczba nielegalnych imigrantów - 514

Co najmniej 514 nielegalnych imigrantów na 10 łodziach przedostało się w środę do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, co jest najwyższą liczbą od 2 grudnia zeszłego roku – podało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych.
21.03.2024

Zmiany w Konwencji pracy na morzu z 2006 r.

W dniach od 27 maja do 11 czerwca 2022 roku odbyła się w Genewie internacjonalna konferencja, która została zorganizowała przez Międzynarodową Organizację Pracy. Na mocy jej obrad, podjęto decyzję o zmianie Konwencji pracy na morzu z 2006 roku, której zmieniona wersja wejdzie w życie już 23 grudnia 2023 roku. Wspomniana powyżej konferencja jest organizowana cyklicznie co roku, natomiast w jej ramach podejmuje się takie tematy, jak decyzje w przedmiocie przyszłej polityki organizacji, jej programu czy budżetu.
23.11.2023

Morawiecki o imporcie zbóż z Ukrainy: mówimy "nie" rozchwianiu polskiego rynku

Mówimy jednoznacznie nie wszystkim ukraińskim oligarchom, którzy chcą zdestabilizować polski rynek rolny - oświadczył w piątek w Dołhobyczowie (woj. lubelskie) premier Mateusz Morawiecki. Powtórzył, że Polska utrzyma zakaz importu zbóż z Ukrainy niezależnie od decyzji KE.
08.09.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o OZE, wprowadzającymi m.in. cable pooling

Sejm poparł w czwartek wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o OZE, w tym pakiet regulacji pozwalających na cable pooling - włączenie do sieci kilku źródeł na jednym przyłączu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
18.08.2023

Poprawka do ustawy o obronności USA może uderzyć w branżę okrętową w zakresie współpracy z US Navy

Senat USA dodał poprawkę do obowiązkowej ustawy o środkach na obronę National Defense Authorization Act (NDAA), która zakazałaby produkcji zagranicznych komponentów w przemyśle stoczniowym Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych do 2033 roku.
28.07.2023

Komisja ds. klimatu za poprawkami do noweli ustawy o OZE

Senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu poparła we wtorek ponad 20 poprawek do noweli ustawy o OZE, m.in. doprecyzowujących, zaproponowanych wcześniej przez komisje rolnictwa oraz środowiska.
25.07.2023

Senat. Połączone komisje za poprawkami do noweli ustawy o OZE

W czwartek komisje senackie zaproponowały ponad 20 poprawek m.in. doprecyzowujących do noweli ustawy o OZE. Nowe przepisy - jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska - zawierają fundamentalne rozwiązania dla rozwoju OZE w Polsce m.in. w kwestii klastrów energii, spółdzielni energetycznych.
20.07.2023

Jeszcze więcej OZE z offshore. Ważna nowelizacja ustawy przyjęta

Sejm przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowe przepisy mają zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w krajowym zużyciu, dostosują także polskie prawo do przepisów UE. Szczególnie ważne dla branży wiatrowej jest zwiększenie ambicji w zakresie rozwoju morskich farm wiatrowych. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska został przyjęty jednogłośnie, nikt nie sprzeciwił się proponowanym zmianom. Jeśli Senat nie zgłosi żadnych poprawek do ustawy, będzie ona czekać na podpis prezydenta.
12.07.2023

Poprawki senackich komisji do ustawy o wyznaczeniu strategicznych złóż kopalin

Senackie komisje środowiska i gospodarki przyjęły we wtorek pakiet poprawek legislacyjnych do nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, która przewiduje m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie.
11.07.2023

Sejm poparł poprawki Senatu do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

W piątek Sejm głosował nad uchwałą Senatu do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich. Posłowie poparli poprawki zgłoszone przez Izbę Wyższą.
07.07.2023

Sejm poparł poprawki Senatu do noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Posłowie poparli w piątek senackie poprawki do noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Nowe przepisy mają zapewnić, zgodne z regulacjami międzynarodowymi, ujednolicenie systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej.
07.07.2023

Sejmowa komisja przyjęła poprawki Senatu do noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w czwartek wszystkie poprawki Senatu do noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Nowe przepisy mają zapewnić zgodne z regulacjami międzynarodowymi ujednolicenie systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej.
06.07.2023

Brytyjski rząd chce relokować imigrantów z hoteli na statki zacumowane przy wybrzeżu

Brytyjski rząd zamierza relokować nielegalnych imigrantów z hoteli do dawnych baz wojskowych, nieużywanych akademików czy na duże zacumowane w pobliżu wybrzeża statki, wskazując, że zakwaterowanie powinno spełniać tylko podstawowe potrzeby życiowe, bo w przeciwnym razie staje się ono magnesem dla kolejnych przyjezdnych. Zniechęcaniu nielegalnych imigrantów ma też służyć groźba odsyłania ich do Rwandy.
24.06.2023

Senat za poprawkami do ustawy o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe

Senat w czwartek zaproponował poprawki do ustawy o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe. Nowe przepisy mają na celu przyspieszenie inwestycji w sieci dystrybucyjne i przesyłowe w związku z rozwojem OZE.
22.06.2023

Ustawa o żegludze śródlądowej - senacka Komisja Infrastruktury wniosła poprawki

We wtorek senacka Komisja Infrastruktury poparła nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej; zaproponowała do niej poprawki.
20.06.2023

Komisja Obrony Narodowej za przyjęciem nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Senacka Komisja Obrony Narodowej opowiedziała się we wtorek za przyjęciem nowelizacji ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich oraz niektórych innych ustaw. Przegłosowano pięć poprawek zaproponowanych przez legislatorów; dotyczą one zasad techniki prawodawczej.
20.06.2023

Sejmowa komisja pozytywnie o poprawkach PiS do projektu zmiany Prawa energetycznego

Sejmowa komisja energii pozytywnie zaopiniowała w środę 11 poprawek, złożonych przez klub PiS w II czytaniu projektu zmiany Prawa energetycznego. Poprawki PiS zakładają m.in. że interkonektory mogą posiadać tylko operatorzy przesyłowi.
14.06.2023

MOL - nowa jakość pracy na morzu - pomyślne testy Starlink SpaceX [WIDEO]

Japońska firma żeglugowa MOL zakończyła na pokładzie jednego ze swoich statków, testy morskie szerokopasmowego internetu Starlink firmy SpaceX.
10.06.2023

Komisja ds. energii i klimatu za przyjęciem nowelizacji specustawy przesyłowej z poprawkami

We wtorek sejmowa Komisja do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych omawiała projekt nowelizacji tzw. specustawy przesyłowej. Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem projektu z poprawkami.
23.05.2023

W Sejmie ozpatrzono projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła we wtorek rządowy projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027.
23.05.2023

Europarlament poparł korzystne dla polskiego górnictwa poprawki do rozporządzenia metanowego

Parlament Europejski poparł we wtorek kompromisowe poprawki dotyczące rozporządzenia metanowego. Europosłanka Izabela Kloc (PiS) podkreśla, że to rozwiązanie korzystne dla polskich kopalń. – Po raz pierwszy od bardzo dawna w tej najbardziej zradykalizowanej unijnej instytucji rozsądek zwyciężył nad ideologią – powiedziała PAP po głosowaniu.
09.05.2023

Islandzka Straż Wybrzeża pomaga wyjść statkowi z opresji. Jak działają tamtejsze służby morskie?

Straż Wybrzeża Islandii (Landhelgisgæsla Íslands) udzieliła 19 kwietnia br. pomocy małemu statkowi towarowemu, który osiadł na mieliźnie u wybrzeży Islandii. Służby monitorowały stan jednostki pod kątem zagrożenia zanieczyszczenia morskiego. To przykład działań małej, ale istotnej formacji tego wyspiarskiego kraju.
21.04.2023

Komisja sejmowa rozpatrzyła projekt noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Sejmowa komisja gospodarki morskiej wprowadziła w czwartek techniczne poprawki do projektu noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Nowela wdroży unijne przepisy w zakresie kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej.
13.04.2023

Bezpieczeństwo morskie priorytetem UE. Aktualizacja strategii ochrony przestrzeni morskiej przed nowymi zagrożeniami

Komisja Europejska i Wysoki Przedstawiciel przyjęli dziś wspólny komunikat w sprawie wzmocnionej strategii UE w zakresie bezpieczeństwa morskiego, aby zapewnić pokojowe wykorzystanie mórz i ochronę przestrzeni morskiej przed nowymi zagrożeniami. Przyjęli również zaktualizowany plan działania, za pomocą którego strategia będzie wdrażana.
13.03.2023

Premier Norwegii zapewnia, że kraj sprzedając gaz, nie czerpie zysków z wojny na Ukrainie

Sprzedając gaz, nie czerpiemy zysków z wojny na Ukrainie; nie my ustalamy ceny - oświadczył premier Norwegii Jonas Gahr Store. Szef norweskiego rządu zapowiedział wieloletni pakiet pomocy dla Ukrainy.
01.02.2023

Poprawki noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim przyjęte przez sejm

Sejm przyjął w piątek poprawki senatu do nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
13.01.2023

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim: Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej negatywnie o poprawkach Senatu

We wtorek sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej negatywnie zaopiniowała cztery spośród dziesięciu poprawek Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw.
10.01.2023

Komisja energii za zamrożeniem cen gazu w 2023 r.

Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych przyjęła w środę projekt ustawy, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh.
30.11.2022

Komisja sejmowa przyjęła poprawki do projektu noweli ustawy poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w środę poprawki do projektu nowelizacji ustawy poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi. Przyjęta została m.in. poprawka zmieniająca ustawę o Straży Granicznej.
16.11.2022

Sejm. Projekt nowelizacji ustawy poprawiający bezpieczeństwo żeglugi do drugiego czytania

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przyjęła w poniedziałek wniosek o uchwalenie rządowego projektu nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Nowela ma m.in. poprawić bezpieczeństwo żeglugi, a także umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
14.11.2022

Senat z kolejnymi poprawkami do ustawy mającej usprawnić m.in. wydawanie książeczek żeglarskich

Senatorowie zgłosili w środę poprawki do ustawy deregulacyjnej dotyczące m.in. jednoinstancyjności postępowań. Jak mówiła wiceszefowa MRiT Kamila Król, ustawa ma przyspieszyć wydawanie decyzji i uprościć procedury m.in. nadania uprawnień przewodnika górskiego czy wydania książeczki żeglarskiej.
05.10.2022

Polska 2050 apeluje o zwołanie przez prezydenta RBN ws. ochrony m.in. Baltic Pipe

Bezpieczeństwo energetyczne Polski w obliczu uszkodzenia Nord Stream 1 i 2 może być zagrożone; gazoport w Świnoujściu, a zwłaszcza Baltic Pipe, należy chronić w wymiarze koalicyjnych i sojuszniczym - uważają politycy Polski 2050 Szymona Hołowni i wnioskują o zwołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę RBN.
29.09.2022

Umowa o budowę statku – zatwierdzenie planów i projektów (część I)

W naszym opracowaniu Umowa o budowę statku - Ship design podjęliśmy próbę wyjaśnienia, zakresu podmiotowego i przedmiotowego, obowiązku przygotowania i dostarczenia projektu statku („design”) w ramach realizacji „shipbuilding contract”.
28.09.2022

Sejm. Maląg: wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry

Wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry – powiedziała w piątek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapewniła, że projekt ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry został skonsultowany z przedsiębiorcami.
02.09.2022

Niemcy. Parlament zadecydował o czasowym powrocie do energetyki węglowej

Z powodu kryzysu gazowego w Niemczech, parlamentarzyści Bundestagu i Bundesratu zgodzili się w piątek na powrót do energetyki węglowej. Nie przyjęto jednak poprawki CDU/CSU, zmierzającej do pozostawienia czynnych elektrowni jądrowych, które - według planów - mają być zamknięte do końca bieżącego roku.
08.07.2022

Sejm. Komisja za senacką uchwałą ws. zmiany ustawy o bezpieczeństwie morskim

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pozytywnie zaopiniowała poprawki Senatu ws. zmiany ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej. W nowelizacji wprowadzono dwie poprawki.
07.07.2022

Senacka komisja pozytywnie o ustawie wprowadzającej system certyfikatów dla morskiej energetyki wiatrowej

Senacka komisja infrastruktury pozytywnie zaopiniowała przyjętą przez Sejm nowelizację ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej, wprowadzającą systemy certyfikacji dla morskich farm wiatrowych i urządzeń do wyprowadzania mocy.
28.06.2022

Senat za poprawkami do ustawy o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków

Senat zaproponował w środę poprawki do ustawy o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków. Ustawa rozszerza zakres definicji odpadów ze statków, reguluje także kwestię odbioru tych nieczystości.
09.06.2022

Jak będą wyglądały sankcje na ropę z Rosji? Polska zgłosiła poprawki

Państwa UE nadal nie mogą dojść do konsensusu w sprawie szóstego pakietu sankcji, który zakłada embargo na dostawy ropy naftowej z Rosji. Polska, w nadziei na przełamanie impasu w Brukseli, zaproponowała do niego poprawki – wynika ze źródeł PAP.
19.05.2022

Rumunia. Zatwierdzono ustawę dot. wydobycia gazu ze złóż na M. Czarnym

Izba Deputowanych Rumunii przyjęła w środę ustawę dotyczącą pozyskiwania gazu ziemnego ze złóż tego kraju na Morzu Czarnym. Pozwoli ona na masowe wydobycie surowca z dna tego akwenu.
18.05.2022

Będą zmiany w ustawie o inwestycjach w terminalu LNG w Świnoujściu

Połączone komisje senackie opowiedziały się we wtorek za przyjęciem tzw. ustawy terminalowej z dwiema poprawkami. Nowelizacja wprowadza uproszczony tryb przenoszenia koncesji m.in geologicznych i górniczych w związku z przygotowywaną fuzją Orlenu i PGNiG.
17.05.2022

Komisja sejmowa za projektem ograniczającym zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

Posłowie z sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opowiedzieli się za przyjęciem z poprawkami projektu ustawy ograniczającej zanieczyszczenie Bałtyku przez statki wpływające do portów.
11.05.2022

Główne trendy w logistyce 2022. Serwisy liniowe do poprawy

Działające w sytuacji gwałtownych zakłóceń w systemach logistycznych firmy bronią się, wprowadzając na szeroką skalę nowe rozwiązania organizacyjne i technologie.
05.05.2022

Sejmowa komisja przeciwko odrzuceniu projektu tzw. ustawy terminalowej

Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych nie zgodziła się w środę na odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu LNG. Opowiedziała się także przeciw przesunięciu wejścia w życie zmian. Projekt jest elementem przygotowań do przejęcia PGNiG przez Orlen.
27.04.2022

Razem apeluje o fizyczne rozebranie Nord Stream 2

Lewica Razem zaapelowała w środę do premiera o działania na rzecz "fizycznego rozebrania" gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem posłów, jeśli NS2 nie zostanie rozebrany, nie można mieć pewności, czy w przyszłości nie dojdzie do powrotu do normalnego handlu z Rosją i ponownego uzależnienia się UE od dostaw rosyjskiego gazu.
27.04.2022

Ustawa sankcyjna nie obejmie LPG z Rosji

W środę Sejm odrzucił poprawkę o zakazie importu gazu LPG z Rosji, którą Senat wniósł do tzw. ustawy sankcyjnej. Nie zgodził się też na senacką propozycję, aby o wpisie na listę sankcyjną decydował premier. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
13.04.2022

LPG z Rosji także zakazane? Poprawka w ustawie sankcyjnej

Procedowana we wtorek w Senacie ustawa sankcyjnej wraca do pracy w komisjach z poprawką, która wprowadza zakaz importu z Rosji skroplonego gazu LPG. Ustawa zakazuje importu węgla z Federacji Rosyjskiej.
12.04.2022

Sejmowa komisja zgłosiła poprawki doprecyzowujące do ustawy terminalowej

Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych zaproponowała podczas czwartkowego posiedzenia kilka poprawek doprecyzowujących i o charakterze legislacyjno-redakcyjnym do projektu nowelizacji, który zakłada, że następcy prawni PGNiG będą mogli realizować inwestycje w terminalu LNG.
07.04.2022

Sejm przyjął poprawki Senatu w projekcie ustawy o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie

Poprawki Senatu do projektu ustawy o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie przyjął w czwartek Sejm. Uczelnia powstanie w oparciu o istniejącą Akademię Morską w Szczecinie. Swoje kadencje kontynuować będą w ramach Politechniki rektor, senat, rada i kolegium elektorów.
07.04.2022

Z wizytą u Samuraja. Japoński przemysł stoczniowy w postpandemicznej rzeczywistości

Japonia jest po Chinach i Korei trzecim producentem statków na świecie. Żegluga, budownictwo okrętowe i inżynieria stanowią rdzeń ściśle powiązanego japońskiego przemysłu morskiego. Mimo to w Japonii odnotowuje się spadek liczby nowych zamówień na budowę statków, zaś konkurencja i braki kadrowe stanowią główne bolączki japońskiego sektora morskiego.
07.03.2022

Pieniędzy na Drogę Czerwoną nie będzie

W czwartek, 27 stycznia Sejm RP odrzucił wszystkie 65 poprawek Senatu do budżetu na 2022 rok. Przepadła więc i poprawka senatora Sławomira Rybickiego, która miała zagwarantować 22 mln zł na rozpoczęcie prac projektowych związanych z budową Drogi Czerwonej, która jest niezbędna dla dalszego rozwoju gdyńskiego portu, a także miasta i regionu.
10.02.2022

Sąd zakazał Pentagonowi karania marynarzy za odmowę szczepienia przeciw Covid-19

Sędzia federalny zakazał w poniedziałek amerykańskiemu ministerstwu obrony karania kilkudziesięciu komandosów z Navy SEAL i żołnierzy innych sił specjalnych, odmawiających przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19. Uzasadniali to wierzeniami religijnymi.
04.01.2022

Porażka Polski w wyborach do Rady IMO

Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) wybrało skład Rady, która jest organem wykonawczym organizacji. Kandydatura Polski została odrzucona.
12.12.2021

USA. Axios: Niemcy starają się odwieść Kongres od nowych sankcji na Nord Stream 2

Niemcy starają się przekonać kongresmenów USA, by nie nakładali nowych sankcji przeciwko Nord Stream 2 - podaje w niedzielę portal Axios, publikując nieoficjalny dokument ambasady Niemiec w USA. Placówka argumentuje w nim m.in., że sankcje będą "zwycięstwem dla Putina", i prezentuje ewentualny zakres działań przeciwko Rosji.
28.11.2021

Zełenski zachęca Senat USA do przyjęcia sankcji przeciwko Nord Stream 2

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał amerykański Senat do przyjęcia poprawki umożliwiającej nałożenie zawieszonych wcześniej przez administrację Joe Bidena sankcji przeciwko gazociągowi Nord Stream 2.
13.11.2021

Najważniejsze postanowienia 104 sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego MSC

W dniach od 4 do 8 października 2021 r. odbyła się w formie zdalnej 104 sesja Komitetu MSC, na której podjęto szereg zagadnień przedstawionych poniżej. Na 102 i 103 sesji Komitetu odroczył on rozpatrzenie wielu zgłoszonych dokumentach dotyczących: decyzji innych organów IMO (punkt 2 porządku obrad), zwiększenia możliwości wdrożenia nowych środków (punkt 4 porządku obrad), niebezpiecznej migracji drogą morską (punkt 9 porządku obrad), formalnej oceny bezpieczeństwa (punkt 10 porządku obrad), organizacji Komitetu i metod pracy (pun
08.11.2021

Eksperci: Rosyjski szantaż energetyczny to test dla administracji Bidena ws. NS2

Eksperci nie mają wątpliwości, że rosyjski szantaż energetyczny wobec Europy w sprawie Nord Stream 2 jest testem dla polityki USA i amerykańsko-niemieckiej umowy. Źródło PAP zbliżone do administracji Joe Bidena przyznaje zaś, że otoczenie prezydenta powinno być wcześniej przygotowane na ruchy Putina i testowanie wiarygodności USA.
21.10.2021

USA: ściślejsze sankcje wobec Nord Stream 2

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o nowym budżecie obronnym (NDAA), zawierającą m.in. zacieśnienie sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2. – Mamy nadzieję, że dzięki temu nie dojdzie do startu funkcjonowania gazociągu – powiedziała PAP kongresmenka Marcy Kaptur.
24.09.2021

Nowelizacja ustawy o pracy na morzu a faktyczne interesy polskich marynarzy

W dniu 19.08.2021 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia z dnia 23 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o pracy na morzu.
24.09.2021

Ukraiński ekspert: Nord Stream 2 czekają kolejne przeszkody

Mychajło Honczar, szef kijowskiego Centrum Globalistyki Strategia XXI i ekspert w dziedzinie energetyki i bezpieczeństwa ocenia, że oddalenie skargi operatora Nord Stream 2 może ochronić ukraińskie interesy.
26.08.2021

Sejm odrzucił senacką poprawkę do noweli o pracy na morzu

Sejm odrzucił w środę senacką poprawkę do noweli ustawy o pracy na morzu, w której Senat zaproponował zniesienie opodatkowania żywności dla marynarzy pracujących m.in. na holownikach. Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.
11.08.2021

Komisje przeciw senackiej poprawce ws. noweli o pracy na morzu

Sejmowe komisje Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Polityki Społecznej i Rodziny nie poparły we wtorek na wspólnym posiedzeniu senackiej poprawki do noweli ustawy o pracy na morzu. Senat zaproponował zniesienie opodatkowania żywności dla marynarzy pracujących m.in. na holownikach.
10.08.2021

Nowela ustawy o pracy na morzu wraca do komisji

Nowela ustawy o pracy nad morzu trafi do ponownego rozpatrzenia przez komisje. Senat zgłosił we środę poprawkę dotyczącą nieopodatkowania żywności dla marynarzy pracujących na specjalistycznych statkach technicznych.
04.08.2021

Nowela ustawy o pracy na morzu. Co zyskają marynarze?

Połączone senackie komisje Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Infrastruktury przyjęły we wtorek nowelę ustawy o pracy na morzu, zakładającą m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte.
03.08.2021

Sejm znowelizował ustawę o pracy na morzu

Ochronę praw pracowniczych marynarzy w przypadku ich uwięzienia na statku w wyniku piractwa lub zbrojnej napaści na statek - zakłada uchwalona jednogłośnie w piątek przez Sejm nowela ustawy o pracy na morzu.
23.07.2021

Sejm: Projekt noweli ustawy o pracy na morzu skierowany do trzeciego czytania

Rządowy projekt noweli ustawy o pracy na morzu, zakładający m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte, został w środę skierowany do trzeciego czytania. Projekt poparły wszystkie sejmowe kluby parlamentarne.
21.07.2021

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie ws. Nord Stream 2

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie w sprawie sporu o gazociąg Nord Stream 2 - podała we wtorek agencja AP. Informację potwierdziło źródło w Kongresie.
20.07.2021

Sejmowe komisje przyjęły projekt noweli ustawy o pracy na morzu

Rządowy projekt noweli ustawy o pracy na morzu, zakładający m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte, przyjęły w środę w pierwszym czytaniu połączone sejmowe komisje Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Polityki Społecznej i Rodziny.
08.07.2021

MFW: Polski „Local Content” w całkowitej próżni prawnej

Kwestia local content w odniesieniu do Polskich Morskich Farm Wiatrowych stała się ostatnio przedmiotem wielu dyskusji i obaw w szeroko rozumianym środowisku gospodarki morskiej. W poniższej publikacji przybliżę ten problem od strony prawnej.
06.07.2021

Komisja Izby Reprezentantów przyjęła poprawkę unieważniającą zwolnienie NS2 z sankcji

Komisja ds. środków budżetowych Izby Reprezentantów jednogłośnie przyjęła w czwartek poprawkę do ustawy o pomocy zagranicznej, która ma na celu odwrócić decyzję Departamentu Stanu o odstąpieniu od sankcji przeciwko firmie Nord Stream 2 AG i jej szefowi.
04.07.2021

Rząd za większą ochroną praw pracowniczych marynarzy w przypadku np. zbrojnej napaści na statek

Podniesienie poziomu ochrony praw pracowniczych marynarzy w przypadku uwięzienia na statku w wyniku piractwa lub zbrojnej napaści na statek - przewiduje projekt, który we wtorek poparł rząd.
29.06.2021

Rząd o prawach pracowniczych marynarzy w razie napaści na statek

Zabezpieczenie praw pracowniczych marynarzy w sytuacji ataku piratów lub zbrojnej napaści na statek to główny cel projektu zmiany ustawy o pracy na morzu, którym we wtorek ma się zająć rząd.
28.06.2021

Komisja sejmowa nie rozpatrzyła poselskiego projektu noweli ustawy Prawo wodne

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nie rozpatrzyła w środę poselskiego projektu noweli ustawy Prawo wodne, która miała doprecyzować wymogi formalne dla pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie do kanalizacji ścieków przemysłowych zawierających substancje szkodliwe.
23.06.2021

Łódź solarna studentów Politechniki Wrocławskiej przeszła pierwsze testy na Odrze

Studenci Politechniki Wrocławskiej zbudowali jednoosobową łódź w pełni napędzaną energią słoneczną. W trakcie pierwszych testów na Odrze konstruktorzy sprawdzali m.in. jej zwrotność i maksymalną prędkość.
29.04.2021

Komisje senackie zajmą się poprawkami do tzw. pakietu akcyzowego

Senackie komisje budżetu i finansów publicznych oraz rolnictwa i rozwoju wsi ocenią poprawki złożone w środę do nowelizacji ustawy o akcyzie. Tzw. pakiet akcyzowy zawiera szereg przepisów mających uszczelnić system; wątpliwości senatorów budzi termin ich wejścia w życie - 1 maja br.
24.03.2021

Urząd Morski w Gdyni wdraża precyzyjne pozycjonowanie na Zalewie Wiślanym

W styczniu 2021 roku nastąpił odbiór techniczny zadania pn. „Ustanowienie systemu pozycjonowania RTK akwenu Zalewu Wiślanego”. Celem, trwającej od maja ubiegłego roku, pracy było stworzenie i uruchomienie systemu dokładnego pozycjonowania na potrzeby pomiarów hydrograficznych i pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym. Na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni prace były realizowane przez firmę Enamor Sp. z o.o. z Gdyni.
07.03.2021

Gdańsk: Płażyński interweniuje ws. nowego planu zagospodarowania dla pasa nadmorskiego w Brzeźnie

Poseł PiS Kacper Płażyński skierował do wojewody pomorskiego pismo z prośbą o analizę nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla pasa nadmorskiego w Gdańsku Brzeźnie. Wskazał, że wojewódzki konserwator zabytków mógł otrzymać od urzędników błędne dane dotyczące wysokości drzew.
01.03.2021

Sejm uchwalił nowelę Prawa celnego

Sejm uchwalił w czwartek bez poprawek nowelizację Prawa celnego, której celem jest m.in. usprawnienie wydawania decyzji dotyczących należności importowych.
25.02.2021

Senat rozpoczął posiedzenie; zajmie się m.in. budżetem na 2021 r.

Senat w poniedziałek po godz. 13.00 rozpoczął posiedzenie; zajmie się m.in. budżetem na 2021 r. Uchwalona w połowie grudnia ub.r. przez Sejm tegoroczna ustawa budżetowa zakłada deficyt na koniec roku w wysokości 82,3 mld zł.
11.01.2021

Bez poprawek senackich komisji gospodarki i środowiska do ustawy o offshore

Senackie komisje Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Środowiska nie zgłosiły we wtorek poprawek do ustawy o wsparciu dla morskiej energetyki wiatrowej (offshore). Ustawa trafi teraz na posiedzenie plenarne Senatu.
05.01.2021

Bez poprawek do ustawy o offshore w senackiej komisji

Senacka komisja nadzwyczajna ds. klimatu opowiedziała się dzisiaj za przyjęciem bez poprawek ustawy o wsparciu dla morskiej energetyki wiatrowej. Dodatkowo Senat wystąpi z oddzielną inicjatywą ustawodawczą, by poprawić znalezione w ustawie nieścisłości.
04.01.2021

PiS nie poparł żadnej z poprawek do budżetu na 2021 r. dotyczących ważnych dla Pomorza inwestycji

Wszystkie poprawki opozycji do budżetu na 2021 r. zostały odrzucone hurtem, bez debaty; żaden z posłów PiS nie poparł naszych poprawek, które dotyczyły ważnych dla mieszkańców Pomorza inwestycji - mówiły w poniedziałek w Gdańsku posłanki Koalicji Obywatelskiej.
21.12.2020

Sejm przyjął ustawę o offshore

Sejm przyjął w czwartek ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, wprowadzając do niej jedynie drobne poprawki. Ustawa trafi teraz do Senatu.
17.12.2020

PiS zgłosił w II czytaniu poprawki do projektu ustawy o offshore

Klub PiS zgłosił w środę w trakcie II czytania w Sejmie poprawki do projektu ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Jeszcze w środę Sejm rozstrzygnie wniosek PiS, by ws. tych poprawek nie zbierała się już komisja.
16.12.2020

Sejm o morskich farmach wiatrowych i zmianach w kodeksach

Rządowy projekt ustawy o promowaniu energii z farm wiatrowych na morzu oraz zmiany w przepisach administracyjnych i karnych to punkty, które znalazły się w porządku drugiego dnia posiedzenia Sejmu.
15.12.2020

Ustawa offshore jednogłośnie przyjęta przez komisję sejmową

Sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów wprowadziła jedynie drobne poprawki do rządowego projektu ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. W środę projekt trafi do II czytania w Sejmie.
15.12.2020

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji poprawek do "karty praw marynarzy"

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ratyfikującą poprawki do Konwencji o pracy na morzu, które zapewniają o obowiązywaniu umowy o pracę i ciągłości wypłaty wynagrodzenia marynarzom przetrzymywanym przez piratów - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.
11.12.2020

Najważniejsze postanowienia z 75. sesji Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego MEPC

75. sesja Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego odbyła się w formie zdalnej w dniach 16-20 listopada br. Pierwotny termin (30.03-03.04.2020) został zmieniony z powodu pandemii COVID-19.
01.12.2020

Najważniejsze postanowienia ze 102. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego MSC

W dniach 4-11 listopada br. w formie zdalnej odbyła się 102 sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego, w której udział wzięła również delegacja polska.
26.11.2020

IMO opracowuje poprawki do konwencji MARPOL w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych przez statki

Według podanych informacji, IMO rozpoczęło pracę nad wprowadzeniem kolejnych środków ograniczenia emisji dwutlenku węgla produkowanego przez statki. Proponowane poprawki do konwencji MARPOL będą wymagały od statków wspólnych działań technicznych i operacyjnych, w celu zmniejszenia intensywności emisji dwutlenku węgla Głównym celem jest to, by w przeciągu stu lat problem emisji gazów cieplarnianych został całkowicie rozwiązany.
23.11.2020

"PB": miliardy na inwestycje w ścieki albo na kary

Do 2027 r. nakłady na oczyszczalnie, sieć kanalizacyjną itp. mogą sięgnąć prawie 25 mld zł. To niemal tyle, ile unijne sankcje, które grożą Polsce - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".
23.11.2020

Szef PSL: każdy kto ponosi straty gospodarcze w wyniku pandemii powinien uzyskać wsparcie

Każdy kto ponosi straty gospodarcze w wyniku pandemii, powinien uzyskać wsparcie - podkreślił w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiadając poprawki klubu do szóstej tarczy antykryzysowej. Dotyczą one m.in. płacenia składek ZUS za pracowników na kwarantannie i kryterium spadku przychodów.
18.11.2020

IMO pracuje nad opracowaniem nowych krótkoterminowych środków do wdrożenia strategii GHG

Podczas 7. sesji Międzysesyjnej Grupy Roboczej IMO ds. redukcji emisji gazów cieplarnianych ze statków, która obradowała zdalnie w dniach 19-23 października 2020, uzgodniono projekt nowych obowiązkowych środków mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych (GHG) z istniejących statków. Projekt ten stanowi krok milowy, stworzony w oparciu o obowiązujące wymagania w zakresie efektywności energetycznej, których zadaniem jest ograniczanie emisji gazów cieplarnianych ze statków.
02.11.2020

Sejm uchwalił nowelizację ustawy wprowadzającą estoński CIT dla firm

Sejm uchwalił dzisiaj nowelizację ustawy wprowadzającą estoński CIT dla firm. Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Za głosowało 403 posłów, 21 było przeciw, 27 wstrzymało się od głosowania.
28.10.2020

Polska zapowiada poprawki ws. klimatu do projektu konkluzji szczytu UE

Polska na szczycie UE zaproponuje szereg poprawek do konkluzji ws. nowych celów klimatycznych. Uważa, że zaplanowana na grudzień ostateczna decyzja Rady Europejskiej w tej sprawie powinna być poprzedzona szerokimi konsultacjami ze wszystkimi państwami członkowskimi.
14.10.2020

Europosłowie PiS krytykują poparcie przez PE nowego celu redukcji emisji na 2030 r.

Europosłowie PiS na konferencji w Brukseli skrytykowali w czwartek poparcie przez PE zwiększenia celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE na 2030 rok z 40 do 60 proc. Negatywnie ocenili też polskich europosłów opozycji za poparcie dla części poprawek w tej kwestii.
08.10.2020

Norweski przemysł naftowy zapowiada zwiększenie inwestycji w związku z rządowym pakietem kryzysowym

Pomimo kryzysu wywołanego koronawirusem, oczekuje się, że inwestycje w działalność związaną z ropą i gazem w Norwegii wzrosną w tym roku o 1,6 procent w porównaniu do 2019 roku. Stanie się to dzięki wyższym cenom ropy i rządowemu pakietowi ulg podatkowych dla przemysłu naftowego - podało najnowsze badanie inwestycyjne, przeprowadzone przez Norweski Główny Urząd Statystyczny.
14.09.2020

Piłkarz Ibrahimovic odpoczywa na ekskluzywnym jachcie

Szwedzki piłkarz AC Milan Zlatan Ibrahimovic spędza z rodziną urlop na swoim luksusowym jachcie, którego wartość, według szwedzkich ekspertów, sięga nawet 20 milionów euro. W tym tygodniu widziany był w St. Tropez.
07.08.2020

… a wiatr na wantach – relacja z praktyk pod żaglami [foto]

Podchorążowie pierwszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej zakończyli szkolenie morskie pod żaglami barkentyny szkolnej ORP Iskra. Już niebawem jednostka ponownie wyjdzie na morze. Tym razem na jej pokładzie praktykę nawigacyjno-astronomiczną odbędą studenci II roku studiów wojenno-morskiej uczelni. Prezentujemy relacje dowódcy ORP Iskra z przebiegu szkolenia młodych adeptów marynarskiego rzemiosła.
29.07.2020

Sejm za przejęciem zadań Funduszu Niskoemisyjnego Transportu przez NFOŚiGW

Likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT) i przejęcie jego zdań przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowela ustawy o biopaliwach.
24.07.2020

Pomimo niemieckich protestów USA nie rezygnują z sankcji wobec Nord Stream 2

Po tym, jak w poniedziałek amerykański Kongres przegłosował poprawkę nakładającą dodatkowe sankcje na firmy zamieszane w konstrukcję gazociągu Nordstream 2, restrykcjami zajmie się Senat. Według ekspertów może to wykoleić rosyjsko-niemiecki projekt. Nie pomógł apel o porzucenie sankcji jaki wystosował do USA szef jednej z komisji w Bundestagu.
23.07.2020

Kościński: wyłączenie inwestycji spod reguły wydatkowej potrzebne przy przeciwdziałaniu skutkom pandemii

Ograniczenia budżetowe wynikające ze Stabilizującej Reguły Wydatkowej (SRW) nie powinny wpływać na obniżenie wydatków inwestycyjnych w okresie przeciwdziałania skutkom pandemii i wychodzeniu z recesji - powiedział PAP minister finansów Tadeusz Kościński.
22.07.2020

Testy drona ratowniczego na plaży w Międzyzdrojach

Ratownicy wodni z Międzyzdrojów (Zachodniopomorskie) testują drona, który ma pomóc w akcjach ratunkowych m.in. osób topiących się czy w poszukiwaniach na wodzie. Jeśli testy wypadną pomyślnie, dron będzie mógł holować do brzegu osobę ważącą nawet 150 kg.
17.07.2020

MR: ustawa dot. Polityki Nowej Szansy czeka już tylko na podpis prezydenta

120 mln zł rocznie przez 10 lat przeznaczy budżet państwa na wsparcie dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji na skutek pandemii - zakłada ustawa o udzieleniu pomocy publicznej. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta - informuje w czawrtek w komunikacie Ministerstwo Rozwoju.
16.07.2020

Część pakietu mobilności zacznie obowiązywać w sierpniu. Polskie firmy transportowe czeka kosztowna rewolucja

Przewoźnicy drogowi mają raptem kilka tygodni na przygotowanie do zmian wprowadzonych pakietem mobilności, bo pierwsze przepisy – dotyczące m.in. odpoczynku kierowców – wejdą w życie już w sierpniu. Krajowa branża transportowa od początku prac nad dokumentem podnosiła, że spowoduje on wzrost kosztów i spadek konkurencyjności przewoźników m.in. z Polski, Bułgarii, Litwy i Łotwy. – Zachodnie firmy nie będą w stanie wypełnić luki po konkurentach z naszego regionu, więc z pewnością wrócimy na te rynki – ocenia Maciej Wroński, prezes
13.07.2020

Pakiet mobilności UE: część przepisów wchodzi w życie szybko, część w 2022 r.

Parlament Europejski przeprowadził w środę głosowania, które zamykają wielomiesięczne prace nad przepisami dotyczącymi przewoźników drogowych. Część przepisów zacznie obowiązywać już za 20 dni, na dostosowanie się do innych kierowcy będą mieć kilkanaście miesięcy.
10.07.2020

Komisja finansów za większością poprawek Senatu do Tarczy 4.0

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała w piątek większość ze zgłoszonych przez Senat poprawek do tzw. Tarczy antykryzysowej 4.0. Poparcia komisji nie uzyskały poprawki wykreślające z ustawy część przepisów, które - zdaniem Senatu - nie są związane z COVID-19.
19.06.2020

Tarcza 4.0 wróci do senackich komisji

Z powodu poprawek zgłoszonych w środę na posiedzeniu plenarnym Senatu, ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, czyli tzw. Tarcza 4.0, wróci do senackich komisji.
18.06.2020

Sejm uchwalił tzw. Tarczę antykryzysową 4.0

Sejm uchwalił w czwartek tzw. Tarczę antykryzysową 4.0. Wprowadza ona m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z pandemią koronawirusa.
04.06.2020

Platforma West Bollsta wymaga poprawki przed wejściem do użytku

Norweski organ nadzorujący bezpieczeństwo na morzu, Petroleum Safety Authority (PSA), doszukał się jednego punktu usprawniającego, w odniesieniu do wniosku o uznanie zgodności (AoC) dla platformy wiertniczej West Bollsta.
03.06.2020

Projekt Tarczy antykryzysowej 4.0 - ponownie do komisji finansów

W związku ze złożeniem podczas drugiego czytania kolejnych poprawek do projektu tzw. Tarczy 4.0, Sejm zdecydował o ponownym przesłaniu go do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreślała, że dzięki szybkiemu działaniu 1,5 mln firm otrzymało pomoc od rządu.
28.05.2020

Rafał Trzaskowski chce zatrzymania przekopu Mierzei Wiślanej

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zaapelował do rządu o wstrzymanie trzech najbardziej kontrowersyjnych inwestycji i przeznaczenie tych środków na walkę ze skutkami epidemii. Chodzi o CPK, przekop Mierzei Wiślanej i PFN - mówił na środkowej konferencji.
27.05.2020

Holandia przedłuży licencje na morską energię wiatrową do 40 lat

Holandia zamierza przedłużyć licencje na nowe projekty morskiej energii wiatrowej z 30 do 40 lat - informuje Eric Wiebea, krajowy minister gospodarki i polityki klimatyczne.
27.05.2020

Dotkniętą kryzysem branżę transportową czeka kolejne wyzwanie

Pandemia SARS-CoV-2 wpływa na pogorszenie kondycji sektora transportu drogowego, a przewoźnicy będą odczuwać jej skutki jeszcze w nadchodzących miesiącach. Kolejne obciążenie pojawi się już niedługo w postaci tzw. pakietu mobilności. Parlament Europejski będzie głosować nad nowymi przepisami w lipcu, a w ciągu 20 dni od ich przyjęcia zaczną obowiązywać pierwsze zmiany. Firmy transportowe mają więc raptem kilka tygodni, żeby się do nich przygotować.
21.05.2020

Senat za wykreśleniem niektórych przepisów z nowelizacji tarczy antykryzysowej

Senat opowiedział się w środę w nocy za wykreśleniem z nowelizacji tarczy antykryzysowej, tzw. Tarczy 3.0, przepisów, które - zdaniem senatorów - nie mają nic wspólnego z pomocą związaną z epidemią koronawirusa, np. regulacji dotyczącej wyboru prezesa UKE.
14.05.2020

Bezpłatne porady prawne przysługują teraz także osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą

W ramach poprawki do ustawy o tarczy 3.0, z bezpłatnych porad prawnych skorzystają także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą - informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
13.05.2020

Tarcza Antykryzysowa 1.0 i 2.0

Publikacja zawiera zmiany uchwalone przez Sejm w dniu 16.04.2020 r. (tzw. Tarcza 2.0, ustawa opublikowana 17.04.2020 r. Dz. U. Poz. 695) oraz projekt rządowego programu tzw. Tarczy Finansowej.
19.04.2020

Senat zgłosił poprawki do ustawy dot. tarczy antykryzysowej

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Izba zaproponowała m.in. poprawkę obejmującą wsparciem z tarczy antykryzysowej firmy założone między 1 lutego a 1 kwietnia br.
16.04.2020

Senat: połączone komisje zarekomendowały poprawki do ustawy dot. tarczy antykryzysowej

W czwartek rano połączone senackie komisje budżetu, gospodarki, samorządu i zdrowia zarekomendowały szereg poprawek do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Zaproponowali m.in. czasowe zniesienie handlu w niedziele.
16.04.2020

Sejm wznowił obrady; rozpatrzyć ma poprawki Senatu do ustawy dot. tarczy antykryzysowej

Sejm w czwartek po godz. 9 wznowił obrady; w głosowaniu ma zdecydować o losie poprawek Senatu do ustawy dot. tarczy antykryzysowej. Posłowie wysłuchają też informacji ws. funkcjonowania w czasie epidemii koronawirusa szkół pożarniczych.
16.04.2020

Senat: komisje za wprowadzeniem poprawek do ustawy o tarczy antykryzysowej

Senackie komisje opowiedziały się w środę za przyjęciem z poprawkami ustawy o tarczy antykryzysowej, która wprowadza m.in. wakacje składkowe dla firm zatrudniających do 49 osób. Komisje chcą wykreślić z niej m.in. przepisy odnoszące się do Kodeksu wyborczego.
15.04.2020

Komisje senackie za przyjęciem bez poprawek tzw. specustawy funduszowej

Połączone senackie komisje opowiedziały się w środę za przyjęciem bez poprawek tzw. specustawy funduszowej, dotyczącej wsparcia realizacji programów operacyjnych w związku z epidemią COVID-19 w 2020 r.
15.04.2020

Podatki marynarskie: COVID-19 a terminy podatkowe i procesowe

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. Poz. 374) nie dawała pełnomocnikom odpowiedzi na pytania co z terminami biegnących postępowań oraz terminami materialnymi wymagającymi od obywateli konkretnego nakazu zachowania się.
14.04.2020

Sejm za kolejnymi zmianami w tarczy antykryzysowej

Wprowadzenie "wakacji składkowych" dla firm zatrudniających do 49 pracowników, zwiększenie dostępności pożyczek dla firm, czy zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem - przewiduje ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej, uchwalona z poprawkami przez Sejm w nocy ze środy na czwartek.
09.04.2020

Tarcza antykryzysowa - główne zagadnienia prawne

W dniu 31 marca 2020 roku Prezydent RP – Andrzej Duda podpisał projekt pakietu ustaw autorstwa rządu, zwany „tarczą antykryzysową” – projekt został przyjęty przez Sejm z uwzględnieniem niektórych tylko poprawek autorstwa Senatu.
01.04.2020

Wiceminister rozwoju zapowiada prace nad poszerzeniem tarczy antykryzysowej

To nie jest nasze ostatnie słowo - mówił we wtorek podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Krzysztof Mazur zapowiadając dalsze prace rządowe nad poszerzeniem tarczy antykryzysowej.
31.03.2020

Komisja finansów przeciw większości senackich poprawek do specustawy z tarczy antykryzysowej

Sejmowa komisja finansów publicznych negatywnie zaopiniowała we wtorek większość z 81 senackich poprawek do specustawy o wsparciu firm w związku z epidemią koronawirusa, w tym wykreślenie zmian dot. kodeksu wyborczego, czy Rady Dialogu Społecznego.
31.03.2020

Grodzki: chcemy niedoskonałą tarczę, zamienić na lepszą i solidną tamę

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział w poniedziałek wniesienie szeregu poprawek do ustaw z tzw. tarczy antykryzysowej. Zniknąć mają m.in. zmiany Kodeksu wyborczego. "Chcemy dziurawą tarczę zamienić na solidną tamę, która zatrzyma rozlewanie się pandemii" - powiedział Grodzki.
30.03.2020

Projekt ustawy o zmianie ustawy o pracy na morzu

Zabezpieczenie praw marynarzy w sytuacji ataku piratów i uwięzienia marynarzy zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o pracy na morzu, którego autorem jest minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
06.03.2020

Prezydent: oddaję hołd mieszkańcom Pomorza, którzy walczyli, aby tutaj była Polska

Oddaję hołd wszystkim mieszkańcom tej ziemi, wszystkim ludziom, którzy walczyli i starali się o to, aby tutaj była Polska - mówił w poniedziałek w Wejherowie prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
10.02.2020

Meyer Turku z dużym wzrostem przychodów

Fińska stocznia Meyer Turku Oy zanotowała przychód 1,9 mld euro, o 46 procent większy niż w 2016 roku.
06.02.2020

Rząd chce przyspieszyć rozwój farm wiatrowych na Bałtyku. Skorzystają polskie firmy?

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku to projekt inwestycyjny obliczony na 100–120 mld zł. Rząd chce, aby jak największa część tych pieniędzy trafiła do polskich firm i dostawców. Mają to zapewnić mechanizmy, które wprowadzi opracowywana ustawa offshorowa. – Chcemy, żeby parlament jak najszybciej przyjął tę ustawę, bo inwestorzy czekają na stabilne ramy prawne – mówi Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych. Jak ocenia, docelowo energia z farm na Bałtyku może stanowić nawet 20 proc. polskiego miksu, a pierw
29.01.2020

Parlament Brytyjski ostatecznie przyjął ustawę o brexicie

Brytyjski parlament ostatecznie przyjął projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z UE. Izba Lordów zdecydowała w środę wieczorem, że nie będzie dalej forsować swoich poprawek, co oznacza, że projekt ustawy musi już tylko uzyskać zgodę królowej.
22.01.2020

Izba Lordów rozpoczęła debatę nad ustawą w sprawie brexitu

Izba Lordów rozpoczęła w poniedziałek po południu debatę nad zaaprobowanym w zeszłym tygodniu przez Izbę Gmin projektem ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE. Przyjęcie ustawy jest niezbędne do uporządkowanego brexitu 31 stycznia.
13.01.2020

Izba Gmin poparła projekt ustawy ws. brexitu

Brytyjska Izba Gmin poparła w czwartek po południu projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej, której przyjęcie jest niezbędne do uporządkowanego brexitu 31 stycznia.
09.01.2020

Bruksela: O krok bliżej do zatwierdzenia nowego prawa dla transportowców

Historia pokazuje, że jeśli zostanie osiągnięte porozumienie w tak zwanym trilogu, to Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej do tej pory nie zgłaszały poprawek. Czy czwarte trójstronne spotkanie europarlamentarzystów w Brukseli to koniec prac nad pakietem mobilności? Nowe prawo, które może spowodować utratę przez Polskę pozycji lidera w międzynarodowym transporcie drogowym, jest właśnie procedowane. Do zakończenia jego legislacji pozostały tylko dwa kroki.
12.12.2019

W.Brytania: Po wyborach klub konserwatystów będzie bardziej przychylny brexitowi

W nowej, wybranej 12 grudnia Izbie Gmin klub poselski rządzącej Partii Konserwatywnej będzie zdecydowanie bardziej przychylny brexitowi. Ci posłowie, którzy najmocniej nie zgadzali się z polityką premiera Borisa Johnsona, nie zdecydowali się na start wyborach.
15.11.2019

Kommiersant: operator Nord Stream 2 zwraca się do arbitrażu przeciw UE

Operator gazociągu Nord Stream 2, spółka Nord Stream 2 AG, zwraca się do sądu arbitrażowego, kwestionując poprawki do dyrektywy gazowej UE – podał we wtorek „Kommiersant”. Zdaniem spółki zmiany w unijnej dyrektywie naruszają zasady Europejskiej Karty Energetycznej.
12.11.2019

PO i PSL tłumaczą się z głosowania przeciw rezolucji ws. ratowania migrantów

Popieramy skuteczniejsze ratowanie życia ludzkiego, ale propozycje PE muszą w pełni szanować prawo - w ten sposób europosłowie PO-PSL tłumaczą, dlaczego nie poparli rezolucji wzywającej do wsparcia operacji poszukiwawczo-ratowniczych na Morzu Śródziemnym.
29.10.2019

Niemcy/ Minister gospodarki: nie miałbym problemu z przesunięciem terminu brexitu

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier oświadczył w poniedziałek, że nie miałby problemu z przesunięciem daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE o kilka dni, czy tygodni. Aktualny termin brexitu został wyznaczony na 31 października.
21.10.2019

W.Brytania: Izba Gmin debatuje nad porozumieniem z UE ws. brexitu

Brytyjska Izba Gmin debatuje w sobotę nad uzgodnionym w czwartek przez rząd Borisa Johnsona porozumieniem w sprawie warunków wyjścia z Unii Europejskiej, choć nie ma pewności, czy posłowie ostatecznie będą głosować nad poparciem umowy.
19.10.2019

Co dzieje się ze Ślązakiem? Jest komunikat PGZ Stoczni Wojennej

Jak poinformowała kilka dni temu "Rzeczpospolita", podczas testów okrętu "Ślązak" ujawniono problemy techniczne. Inspektorat Uzbrojenia zapewnił, że usterki już usunięto,jednak pojawiły się wątpliwości, kiedy tak naprawdę okręt wejdzie do służby. Dziś otrzymaliśmy oficjalny komunikat PGZ Stoczni Wojennej w tej sprawie. Publikujemy jego pełną treść.
24.09.2019

Airbus wprowadził poprawki do systemu lokalizacji OceanFinder

Airbus Defence zmodernizował swoją cyfrową usługę morską wykrywania i śledzenia statków na całym świecie.
23.09.2019

Dwa promy Molslinjen do poprawki? Pasażerowie uskarżają się na chorobę morską

Czy firma Molslinjen poprawi komfort podróży na swoich promach – zwłaszcza jednostkach, które kursują do Ystad? Wyniki opublikowanych właśnie badań wskazują, że przewoźnik powinien wprowadzić modyfikacje na dwóch statkach.
04.09.2019

Sejmowa komisja za poprawką Senatu do specustawy o terminalu LNG

Sejmowa Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa zarekomendowała w piątek Sejmowi przyjęcie poprawki Senatu do specustawy o terminalu LNG. Poprawka ma charakter legislacyjny.
10.08.2019

Ustawa o pracy na statkach rybackich po pierwszym czytaniu w Sejmie

Kwestie związane z życiem i pracą na statkach rybackich, uprawnienia rybaków i obowiązki armatorów przewiduje projekt ustawy o pracy na statkach rybackich, którego pierwsze czytanie odbyło się w piątek na posiedzeniu sejmowych komisji.
09.08.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.