• <

Bezpłatne porady prawne przysługują teraz także osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą

sons

13.05.2020 08:09 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Bezpłatne porady prawne przysługują teraz także osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą

Partnerzy portalu

Bezpłatne porady prawne przysługują teraz także osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą - GospodarkaMorska.pl

W ramach poprawki do ustawy o tarczy 3.0, z bezpłatnych porad prawnych skorzystają także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą - informuje wtorkowy" Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik zwraca uwagę, że "ustawa o tarczy 3.0, nad którą obecnie pracuje Senat, poszerza katalog osób uprawnionych do pomocy w ramach systemu nieodpłatnego poradnictwa prawnego". "Do tej pory mogły z niego skorzystać tylko osoby fizyczne oraz te, które dopiero myślały o założeniu własnej działalności gospodarczej. Teraz – na skutek poprawki zgłoszonej przez Andrzeja Kosztowniaka z Prawa i Sprawiedliwości podczas prac w komisji sejmowej – darmowa pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie mają przysługiwać także osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą" - czytamy.

W rozmowie z "DGP" prof. Witold Klaus z Polskiej Akademii Nauk określił to jako "zdecydowanie bardzo dobre i potrzebne rozwiązanie, zwłaszcza w obecnej sytuacji". "W Polsce prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej często jest po prostu formą zatrudnienia. Osoby reprezentujące spektrum zawodów – od sprzątaczek przez ochroniarzy i taksówkarzy po pielęgniarki i lekarzy – prowadzą działalność gospodarczą często nie dlatego, że chcą, lecz dlatego, że muszą" - mówi ekspert.

Cytowany przez dziennik dr Filip Czernicki, prezes Zarządu Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych przypomina, że wielu spośród 2 mln samozatrudnionych to osoby o bardzo niskich zarobkach i borykające się z licznymi problemami prawnymi. "Proponowane rozszerzenie właściwości podmiotowej ustawy należy więc uznać za jak najbardziej pożądane i właściwe oraz zgodne z prawem Unii Europejskiej" – wskazał dr Czernicki.

Ekspert wyraził nadzieję, że przepisy zostaną szybko uchwalone, a samozatrudnieni się o nich dowiedzą. "Bo to oni jako pierwsi mogą odczuć negatywne konsekwencje kryzysu" – podkreślił w rozmowie z "DGP".(PAP)

 

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.