• <

Wynik wyszukiwania - "glasgow" - Wiadomości

Tak wygląda przyszłość sił przeciwminowych? Wyjątkowy "okręt-matka" rozpoczyna testy

RFA Stirling Castle rozpoczyna próby z specjalistycznym zespołem w zakresie zwalczania niebezpiecznych obiektów w wodzie. Mają one zrewolucjonizować sposób, w jaki Royal Navy ma radzić sobie z zagrożeniami podwodnymi. Zastosowane rozwiązania i technologia mają zapewnić zapewnić bezpieczeństwo wód Wielkiej Brytanii, jak i zmniejszyć ryzyko dla marynarzy.
16.02.2024

Szkocki prom wybudowany z 6-letnim opóźnieniem, w tle skandal przetargowy i poszkodowana Remontowa Shipbuilding

W Szkocji po raz pierwszy wypłynął ro-pax Glen Sannox. Oddanie jednostki do eksploatacji było opóźnione o prawie 6 lat, a historia budowy statku jest naznaczona oskarżeniami o ustawiony przetarg, w którym stroną poszkodowaną miała być gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A.
14.02.2024

COP28: mnóstwo lobbystów sektora naftowo-gazowego

Co najmniej 2456 lobbystów zajmujących się paliwami kopalnymi bierze udział w odbywającym się w Dubaju międzynarodowym szczycie klimatycznym COP28 - informuje dziennik "The Guardian".
06.12.2023

BAE Systems zwiększa potencjał stoczni w związku z budową nowoczesnych fregat dla Royal Navy

Rozpoczęła się budowa ogromnej nowej hali do budowy okrętów, która przekształci i usprawni przemysł stoczniowy w Glasgow. Nowy obiekt w stoczni Govan wkrótce zacznie nabierać kształtu po wypełnieniu basenu stoczniowego i rozpoczęciu palowania dna. To tam będą powstawać jedne z najnowocześniejszych okrętów na świecie.
19.10.2023

Nowa rządowo-przemysłowa grupa robocza ma wzmocnić szkocki sektor obronny i stoczniowy

Wiodące firmy zbrojeniowe w Wielkiej Brytanii będą współpracować z rządem i siłami zbrojnymi, aby opracować projekt maksymalizacji wpływów sektora obronnego na gospodarkę.
14.07.2023

Ukraina wcieliła do służby dwa niszczyciele min

Na dwóch przekazanych przez Wielką Brytanię okrętach podniesiono uroczyście niebiesko-żółtą banderę. Wydarzenie symbolicznie wiąże się z odbudową ukraińskich, morskich sił przeciwminowych, a także uzyskaniem zdolności w zakresie zwalczania niebezpiecznych obiektów znajdujących się pod wodą.
13.07.2023

Vestas nabiera wiatru w żagle. Po zeszłorocznych stratach, w 2023 będą zyski

Oczekuje się, że przychody za cały rok 2023 wyniosą od 14 mld EUR do 15,5 mld EUR, w tym przychody z usług mają wzrosnąć minimum o 5% podaje w najnowszym komunikacie Vestas. W 2022 r. duński producent turbin wiatrowych Vestas odnotował straty w wysokości 1 572 mln EUR, podczas gdy 2021 r. zakończył z zyskiem netto w wysokości 134 mln EUR wynika z raportu rocznego firmy.
07.07.2023

Powraca ćwiczenie "Sea Breeze" organizowane przez Marynarkę Wojenną Ukrainy i z udziałem jej okrętów

Po raz pierwszy od 2021 roku zostało przeprowadzone ćwiczenie morskie pk. Sea Breeze, które było cyklicznym przedsięwzięciem przeciwminowym ukraińskich sił morskich. Choć udział jej floty był symboliczny, dowodził przede wszystkim międzynarodowego wsparcia dla rządu w Kijowie, a także solidarności podczas toczącej się wojny.
28.06.2023

Rozpoczęło się cięcie blach pod budowę fregaty nowej generacji dla Royal Navy

W stoczni należącej do BAE Systems w Glasgow rozpoczęto prace nad czwartą fregatą typu 26, wartą blisko 840 mln funtów, która będzie się nazywać HMS Birmingham. Będzie to czwarty okręt w historii Royal Navy, który będzie się tak nazywał. To również ważne wydarzenie dla brytyjskiego przemysłu stoczniowego.
05.04.2023

Brytyjski sektor offshore wind chce współpracować z rybakami

Spółka SSE Renewables opublikowała raport, który przedstawia wizję firmy dotyczącą lepszego współistnienia sektora rybołówstwa z morskimi farmami wiatrowymi, zarówno w trakcie budowy jak i eksploatacji instalacji OZE.
29.01.2023

Ukraińscy uchodźcy opuszczą wycieczkowiec

Niemal 2,5 tys. uchodźców z Ukrainy spędziło ostatnie pół roku na pokładach 2 wycieczkowców zacumowanych w Glasgow w Szkocji. Statki zapewniły schronienie, ale od początku było wiadomo, że to rozwiązanie tymczasowe. Już wkrótce Ukraińcy zejdą na ląd – zbliża się termin wygaśnięcia porozumienia szkockiego samorządu z armatorem.
16.01.2023

"Times" przypomina historię ORP Orzeł

Informując o filmie "Orzeł. Ostatni patrol" w reżyserii Jacka Bławuta, który niedługo będzie dostępny w serwisach streamingowych w Wielkiej Brytanii, brytyjski dziennik "Times" przypomniał przy okazji historię okrętu ORP Orzeł i tego tajemnicze zaginiecie.
12.01.2023

Delfiny też cierpią na Alzheimera

Najnowsze badania wskazują, że możemy mieć z morskimi ssakami więcej wspólnego niż dotychczas przypuszczano. Naukowcy odkryli w mózgach niektórych delfinów zmiany charakterystyczne dla choroby Alzheimera.
30.12.2022

Czy Remontowa Shipbuilding została oszukana w Szkocji?

Gdańska stocznia Remontowa w 2014 roku stawała do przetargu na budowę dwóch promów pasażersko-samochodowych ogłoszony w Szkocji. Remontowa zajęła w nim drugie miejsce, a zwyciężył krajowy zakład. Stacja BBC twierdzi jednak, że przetarg był ustawiony.
06.10.2022

Dekarbonizacja według IMO wymaga wsparcia

Nadchodząca debata na temat regulacji dotyczących gazów cieplarnianych i środków ekonomicznych w IMO wziął pod lupę zespół World Shipping Council (WSC) i sugeruje konieczność poprawy niektórych obszarów oraz szerokiego zrozumienia i porozumienia wielu stron o różnych interesach.
29.08.2022

Singapur i Rotterdam utworzą "najdłuższy na świecie" zielony cyfrowy korytarz żeglugowy

Władze dwóch największych portów na świecie - w Singapurze i Rotterdamie, nawiązały współpracę w celu uruchomienia - według nich najdłuższego na świecie zielonego cyfrowego korytarza dla żeglugi.
15.08.2022

Jak wygląda kształcenie kadry menadżerskiej sektora MEW?

Executive Offshore Wind MBA to nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Poza dyplomem rozpoznawalnym w świecie biznesu jego absolwenci otrzymają coś jeszcze. Bilet na kierownicze stanowisko rodzącej się branży morskich farm wiatrowych. O charakterze i potencjale programu mówi dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Andrzej Popadiuk.
06.06.2022

Stena Line: pierwsza kobieta na stanowisku kapitana

18 maja obchodzony jest oficjalny Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu, ustanowiony przez IMO. Jak podaje Stena Line, maj to także Miesiąc Różnorodności w liniach. Z tej okazji armator ogłosił mianowanie pierwszej kobiety na stanowisko kapitana, pani kpt. ż.w. Lynette Bryson.
18.05.2022

Czarter na podróż – załadunek na statek

Z trzech zespołów odpowiedzialności czarterującego związanych z ładunkiem zapewnienie, aby ładunek odpowiadał parametrom ilościowym i jakościowym przewidzianym umową frachtową oraz aby został dostarczony do miejsca załadunku w uzgodnionym czasie leży wyłącznie po stronie czarterującego. Trzecia część szeroko pojętego procesu załadunku, czyli załadowanie danego towaru na statek, jego odpowiedniego rozmieszczenie i zabezpieczenie (zasztauowanie) są, z oczywistych względów, wspólną operacją i współdziałaniem czarterującego (frachtuj
18.05.2022

Zielona transformacja jest tańsza niż trwanie przy paliwach kopalnych. Ten rok może przynieść rewizję ambicji klimatycznych państw

Produkcja energii wciąż odpowiada za ok. 70 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. Bez natychmiastowych działań nie będzie możliwe ograniczenie tych emisji o połowę przed 2030 rokiem, co zaprzepaści szansę na powstrzymanie globalnego wzrostu temperatury poniżej bezpiecznej granicy 1,5°C.
16.03.2022

Konflikt rosyjsko-ukraiński potęguje problemy na rynku węgla. Zapasy w największych terminalach maleją a ceny rosną

Tegoroczny luty zapoczątkował całkowitą zmianę układu sił na całym międzynarodowym rynku węgla. Podczas gdy rynek jeszcze nie odpracował strat z kryzysu wywołanego pandemią, konflikt rosyjsko-ukraiński potęguje problemy podażowe - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
10.03.2022

ARP: konflikt rosyjsko-ukraiński potęguje problemy podażowe na rynku węgla

Tegoroczny luty zapoczątkował całkowitą zmianę układu sił na całym międzynarodowym rynku węgla. Podczas gdy rynek jeszcze nie odpracował strat z kryzysu wywołanego pandemią, konflikt rosyjsko-ukraiński potęguje problemy podażowe - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
08.03.2022

Polski Kontyngent Wojskowy - Morze Północne. Nasi marynarze wrócili do domu

Po czterech miesiącach oficjalnie dobiegł końca udział marynarzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Polskim Kontyngencie Wojskowym - Morze Północne. We wtorek, 18 stycznia, w Porcie Wojennym w Świnoujściu uroczyście przywitano obsadę PKW w kraju.
19.01.2022

Od Ever Given do Omicrona. Podsumowanie 2021 roku w sektorze morskim

Zeszłoroczny rok był kolejnym rokiem sektora morskiego naznaczonego pandemią Covid-19. Globalny łańcuch dostaw był zaplątany niczym pajęczyna; kryzys kontenerowy, zatory portowe, restrykcje koronawirusowe sprawiły, że na brak problemów branża nie mogła narzekać.
16.01.2022

Wybuch podwodnego wulkanu w pobliżu wysp Tonga; wydano ostrzeżenie przed tsunami

Wybuch wulkanu na Ocenie Spokojnym, jaki odnotowano w sobotę w pobliżu archipelagu wysp Tonga na południowym Pacyfiku, niesie ze sobą groźbę tsunami i bardzo silnych prądów morskich - oceniły amerykańskie służby monitorujące aktywność wulkaniczną w regionie.
15.01.2022

Bałtyk dla pokoleń. Politycy, naukowcy i biznes łączą siły w oczyszczeniu morza z broni chemicznej [WIDEO, ZDJĘCIA]

O tym, że w wodach Morza Bałtyckiego zatopiono około 40 tys. ton broni chemicznej oraz nawet 500 tys. ton broni konwencjonalnej przypominali wspólnie eksperci zaproszeni przez Enea oraz United Nations Global Compact podczas piątkowej (3 grudnia) konferencji inaugurującej projekt "Bałtyk dla pokoleń". Celem kampanii społecznej jest uświadamianie Europejczykom, że na dnia polskiego morza tyka ekologiczna bomba, która może spowodować tragiczne skutki dla morskiego ekosystemu i dużej części kontynentu.
06.12.2021

COP26 a gospodarka morska. Co z tego wynika?

W zeszłym miesiącu zakończył się szczyt klimatyczny COP26, którego efekty będą miały długofalowe skutki dla całego sektora morskiego. Nie ma poczucia triumfu, za to jest satysfakcja, że udało się wypracować zgodę, biorąc pod uwagę napięte stosunki geopolityczne.
04.12.2021

Powstaną zielone szlaki żeglugowe

Koalicja 19 krajów, w tym Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, zgodziła się stworzyć bezemisyjne szlaki handlowe między portami, aby przyspieszyć dekarbonizację światowego przemysłu morskiego. Wśród nich zabrakło Polski.
18.11.2021

Kolejne porty morskie w Europie otwierają się na zielony wodór

Wodór jest odmieniany przez wszystkie przypadki w sektorze morskim. Kluczową rolę w transformacji energetycznej odegrają porty, na terenie których są już dziś rozwijane są węzły energetyczno-wodorowe. Władze kolejnych portów zadeklarowały rozwój projektów wodorowych.
11.11.2021

Inwestowanie w morską siłę roboczą przyszłości? Trwa najlepszy moment

Drugi inżynier Allan Dickson podczas Forum Zielonych Umiejętności Komisji Umiejętności Morskich (MSC) w ramach COP26 w Glasgow powiedział, że istnieje paląca potrzeba odbycia szkoleń w zakresie umiejętności i technologii przyjaznych dla środowiska.
09.11.2021

Na wodach Irlandii powstanie 5 GW mocy zainstalowanej w wiatrakach do 2030 roku

Rząd Irlandii przedstawił nowy plan na rzecz energii i klimatu, w którym potwierdził cel realizacji projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5 GW do 2030 roku.
08.11.2021

W. Brytania. Bez przełomu w rozmowach z Francją ws. sporu o prawa do połowów

Nie doszło do przełomu w sporze między W. Brytanią a Francją o prawa do połowów. Brytyjski rząd po spotkaniu ministrów Davida Frosta i Clementa Beaune w czwartek wydał jedynie zdawkowe oświadczenie, że strony przedstawiły swe stanowiska i obawy.
05.11.2021

W. Brytania. Zatrzymany we Francji trawler został wypuszczony i wraca do kraju

Brytyjski trawler, który w zeszły czwartek został zatrzymany przez francuskie władze w związku ze sporem o prawa do połowów po brexicie, został w środę zwolniony i wieczorem opuścił port w Hawrze.
04.11.2021

Dania i USA apelują o zeroemisyjną żeglugę do 2050 roku

Dania i Stany Zjednoczone wezwały Międzynarodową Organizację Morską (IMO) do wyznaczenia bardziej ambitnych celów w zakresie osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla (CO2) w sektorze żeglugi do 2050 roku.
03.11.2021

COP26. Delegat z Tonga: dla nas zmiany klimatu oznaczają, że znajdziemy się pod wodą

Dla mieszkańców Tonga czy innych wysp na Pacyfiku zmiany klimatyczne oznaczają, że znajdziemy się pod wodą – mówi w rozmowie z PAP Uili Loisi, członek delegacji Tonga uczestniczący w ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow.
03.11.2021

Rezerwat morski wokół Galapagos zostanie powiększony

Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso ogłosił we wtorek, że zostanie powiększona powierzchnia obszaru morskiego dookoła wysp Galapagos, który będzie chroniony. Teraz obejmie 60 tys. km kw.
02.11.2021

Szefowa MSZ Wielkiej Brytanii: Francja ma 48 godzin na wycofanie swoich gróźb o prawa do połowów

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss wyznaczyła w poniedziałek rano 48-godzinne ultimatum na rozwiązanie sporu z Francją o prawa do połowów, zanim Wielka Brytania podejmie kroki prawne. Zarzuciła też Francji "nieuczciwe" zachowanie.
01.11.2021

Prezydent Francji: premier Australii kłamał ws. kontraktu na dostawę okrętów

W ocenie prezydenta Emmanuela Macrona premier Australii Scott Morrison kłamał ws. kontraktu na dostawę francuskich okrętów podwodnych. Odstąpienie od umowy wywołało kryzys w relacjach dwustronnych. Macron i Morrison spotkali się w niedzielę na szczycie G20 w Rzymie.
01.11.2021

Eksperci: Rosyjski szantaż energetyczny to test dla administracji Bidena ws. NS2

Eksperci nie mają wątpliwości, że rosyjski szantaż energetyczny wobec Europy w sprawie Nord Stream 2 jest testem dla polityki USA i amerykańsko-niemieckiej umowy. Źródło PAP zbliżone do administracji Joe Bidena przyznaje zaś, że otoczenie prezydenta powinno być wcześniej przygotowane na ruchy Putina i testowanie wiarygodności USA.
21.10.2021

Global Maritime kończy prace nad największą na świecie pływającą morską farmą wiatrową

Firma Global Maritime (GM) zakończyła niedawno prace nad morską farmą wiatrową Kincardine, opracowaną i zbudowaną przez Cobra Group. Kincardine to największa na świecie pływająca morska farma wiatrowa składająca się z 5 turbin wiatrowych o mocy 9,5 MW i jednej o mocy 2 MW, położona 8 mil morskich od wybrzeża Aberdeen w Szkocji.
19.10.2021

Na terenie farmy morskiej Seagreen zainstalowano pierwszy fundament typu jacket

W Szkocji rozpoczęła się budowa farmy wiatrowej Seagreen o mocy 1,1 GW. Jest to wspólne przedsięwzięcie wiatrowe TotalEnergies (51 proc.) i SSE Renewables (49 proc.), warte 3 miliardy funtów. Po ukończeniu fazy budowy farma będzie największą i najgłębiej położoną morską instalacją wiatrową w Szkocji.
12.10.2021

Babcock rozpoczyna cięcie blach w stoczni Rosyth w ramach programu budowy fregaty Type 31 HMS VENTURER dla Royal Navy

Brytyjski sekretarz stanu ds. obrony i przemysłu stoczniowego, poseł Rt Hon Ben Wallace dołączył do przedstawicieli firmy Babcock – korporacji działającej w branży lotniczej, kosmicznej i obronnej – w ceremonii cięcia blach dla pierwszej z pięciu nowych fregat Type 31 Królewskiej Marynarki Wojennej – HMS VENTURER.
25.09.2021

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni pozyskało dziennik z rozkazami ORP Błyskawica

Rozpoczętą w 1937 r. chwalebną służbę ORP Błyskawica pod biało-czerwoną banderą uwieczniono na imponującej liczbie fotograficznych odbitek, tysiącach stron publikacji książkowych, opracowań naukowych i popularnych, kilometrach taśmy filmowej. Gdy wydawało się, że w tej historii niewiele już można dopowiedzieć, pojawiły się nieznane dotąd świadectwa, które poszerzają naszą opowieść o losach tego niezwykłego okrętu. Wśród takich nowych źródeł, pozyskanych ostatnio przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, jest bezcenny dziennik zaw
08.09.2021

5-letnie kontrakty cPPA na zakup energii z największej morskiej farmy wiatrowej w Szkocji

Morska farma wiatrowa Seagreen po oddaniu do użytku w 2023 roku będzie największą tego typu instalacją w Szkocji (1075 MW). Deweloper poinformował o możliwości zawarcia kontraktów na zakup energii z farmy, które będą obowiązywać tyko 5 lat. Jest to odpowiedź na potrzeby rynkowe.
04.08.2021

Brytyjczycy przyśpieszą odejście od węgla z energetyki – cel to 2024 rok

Wielka Brytania jest obecnie jednym z liderów transformacji energetycznej w Unii Europejskiej. Kraj ten rozwija morską energetykę wiatrową, atom oraz dąży do powszechnej transformacji sektora ogrzewnictwa. Brytyjczycy idą o krok dalej i przyśpieszają termin całkowitego wycofania węgla z energetyki.
02.07.2021

Zbliża się COP26. Branża apeluje do Wielkiej Brytanii o nowe zobowiązania OZE

Brytyjskie stowarzyszenie branżowe RenewableUK apeluje do rządu o wyznaczenie celów do 2030 roku dla poszczególnych technologii istotnych w procesie transformacji energetycznej. Mowa o lądowej energetyce wiatrowej, pływających farmach wiatrowych, zielonym wodorze oraz energii prądów morskich, pływów i falowania. Stowarzyszenie podkreśla, że jest to szczególnie ważne w perspektywie zbliżającego się szczytu klimatycznego COP26.
10.05.2021

Czarter na czas – „employment and indemnity (agency) clause”

Mając na względzie fakt, iż na podstawie warunków umowy czarteru na czas, czarterujący uzyskuje niezwykle szeroki zakres uprawnień do dysponowania statkiem i jego załogą, kluczowym zagadnieniem, jawi się kwestia uregulowania charakteru i zakresu ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej czarterujących z tytułu ewentualnych szkód poniesionych przez armatora w związku z realizacją przedmiotowych uprawnień czarterującego.
08.03.2021

Michel i von der Leyen podpisali umowę o handlu między UE a Wielką Brytanią

W imieniu Unii Europejskiej przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w środę rano w Brukseli podpisali umowę o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią.
30.12.2020

Geopolityka Bałtyku – nowy program badawczy na Uniwersytecie Gdańskim we współpracy z Uniwersytetem w Cambridge

Centre for Geopolitics, działające przy Uniwersytecie w Cambridge, uruchomiło nowy program badawczy, którego celem jest lepsze zrozumienie roli Wielkiej Brytanii w procesach geopolitycznych krajów wokół Bałtyku oraz znalezienie długofalowych rozwiązań. W ramach programu powstała sieć Baltics Programme Network, łączącą wiodące uniwersytety i instytuty badawcze z Wielkiej Brytanii oraz z regionu bałtyckiego. Członkiem-założycielem sieci jest Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego.
07.12.2020

Jerzy Doerffer, nestor polskiego okrętownictwa, patronem nowoczesnego gdańskiego tramwaju

Kolejny, 57 już gdański tramwaj ma swojego patrona. Jest nim prof. Jerzy Doerffer – wybitny naukowiec związany z Politechniką Gdańską. To kolejny, po prof. Annie Podhajskiej, uhonorowany w ten sposób przedstawiciel świata nauki. O takie upamiętnienie tej postaci wnioskowali przedstawiciele Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku.
22.11.2020

Okręt patrolowy Royal Navy wyrusza do swojej nowej bazy

HMS Spey (P234), piąty i ostatni okręt patrolowy (OPV) typu River, z drugiej serii (Batch 2), opuścił wczoraj, 28 października, stocznię BAE Systems w Glasgow wyruszając w rejs dostawczy do swojej nowej bazy w Portsmouth.
29.10.2020

Ostatni okręt patrolowy najnowszej generacji wyrusza z Glasgow do swojej nowej bazy w Portsmouth

HMS Spey, piąty i ostatni okręt patrolowy (OPV) typu River, z drugiej serii (Batch 2), opuścił dziś stocznię BAE Systems w Glasgow wyruszając w rejs dostawczy do swojej nowej bazy morskiej Portsmouth.
28.10.2020

Zawojski po udanym debiucie w wioślarstwie morskim: to zupełnie co innego

Maciej Zawojski zdobył złoty medal zawodów European Rowing Coastal Challenge w swoim debiucie w wioślarstwie morskim. Polak był najlepszy w konkurencji beach sprint. "To zupełnie co innego niż tradycyjne wioślarstwo" - powiedział 27-letni zawodnik.
25.10.2020

Maciej Zawojski debiutuje w wioślarstwie morskim

Maciej Zawojski, brązowy medalista mistrzostw Europy w konkurencji czwórek podwójnych (Glasgow 2018), tym razem spróbuje swoich sił w wioślarstwie morskim.
23.10.2020

Drony to przyszłość wojskowości

Drony są bezpieczniejszą, tańszą i często bardziej wydajną alternatywą dla załogowych samolotów wojskowych. Używane jako wabiki docelowe, do misji bojowych czy nadzoru strefy operacji, są nieodłączną częścią sił zbrojnych. Obecnie szacuje się, że już 95 krajów na całym świecie posiada jakąś formę technologii wojskowych dronów. Zmienia się też rola bezzałogowych statków powietrznych. Wyposażone w sztuczną inteligencję kontaktują się z żołnierzami i umożliwiają podjęcie decyzji na podstawie obrazowania terenu w czasie rzeczywistym.
16.10.2020

Posąg handlarza niewolników wrzucony do kanału (wideo)

Dziesiątki tysięcy ludzi biorą udział w niedzielę w demonstracjach ruchu Black Lives Matter w kilku brytyjskich miastach. Główny protest, odbywający się przed ambasadą USA w Londynie, został przyćmiony przez obalenie pomnika handlarza niewolnikami w Bristolu
15.06.2020

Timmermans o roli gazu w transformacji w stronę neutralności klimatycznej

Wiceszef KE Frans Timmermans poinformował w Brukseli, że gaz ziemny będzie odgrywał pewną rolę w transformacji Unii Europejskiej w kierunku neutralności klimatycznej. Podkreślił, że KE podtrzymuje swój cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
28.05.2020

WFS otrzymuje przyspieszenie Formuły 1

WFS Technologies powitało byłego inżyniera Formuły 1 jako szefa inżynierii i projektów. Colin Drysdale będzie odpowiedzialny za kierowanie realizacją projektów.
18.05.2020

MGMiŻŚ: Epidemia COVID-19 uderzy w branże morską ale jej nie powali [analiza]

Pomimo trudnego czasu, jaki przyniosła w światowej gospodarce pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, branża morska może spoglądać w przyszłość z ostrożnym optymizmem. Ponad perspektywą krótkoterminową, zdominowaną przez negatywne skutki gospodarcze epidemii, zarysowują się trendy sprzyjające stabilizacji i podtrzymaniu koniunktury w gospodarce morskiej.
02.04.2020

Szczyt klimatyczny COP25 zakończył się bez porozumienia

Bez porozumienia zakończył się w niedzielę szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie. Delegaci z blisko 200 krajów, którzy obradowali nad sprawą handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, podkreślili jedynie "pilną potrzebę" przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.
15.12.2019

Timmermans: nowa KE musi zacząć od paktu klimatycznego

Komisarz UE Frans Timmermans, który w nowej KE będzie odpowiadać za Europejski Zielony Ład, powiedział rzymskiemu dziennikowi "La Repubblica", że nowa Komisja musi zacząć od pracy nad paktem klimatycznym. Polskę wymienił jako przykład kraju, który będzie miał trudności z przeprowadzeniem zmian.
28.11.2019

Policja wezwana do agresywnych osób na pokładzie promu Stena Line. Nie obyło się bez aresztowań

Grupa krewkich pasażerów planujących odbyć podróż promem należącym do Stena Line została usunięta z pokładu jednostki. Do akcji musiała włączyć się policja, która aresztowała najbardziej agresywne osoby.
28.11.2019

Szkocki rząd znacjonalizuje stocznię Ferguson Marine

Szkocki rząd osiągnął porozumienie z zarządcami stoczni Ferguson Marine w sprawie całkowitej nacjonalizacji mieszczącego się w Glasgow zakładu. Dzięki temu uda się zakończyć budowę dwóch promów dla armatora Caledonian Maritime Assets Ltd (CMAL).
19.08.2019

Uroczystość cięcia blachy dla HMS CARDIFF – postęp w programie brytyjskiej Marynarki Wojennej (foto)

W stoczni należącej do BAE Systems odbyło się cięcie blachy przeznaczonej na drugi okręt Typu 26 Global Combat Ship – HMS CARDIFF. Wydarzenie to jest kolejnym istotnym punktem harmonogramu wyposażania Royal Navy w najbardziej zaawansowane zdolności do walki z okrętami podwodnymi (Anti-Submarine Warfare – ASW).
16.08.2019

Szef MSZ Wielkiej Brytanii: Dwa brytyjskie tankowce przejęte przez Iran

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt podkreślił w piątek, że jest "ekstremalnie zaniepokojony" doniesieniami o przejęciu przez irańską Gwardię Rewolucyjną dwóch brytyjskich tankowców w rejonie cieśniny Ormuz.
20.07.2019

40 lat temu zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski - dowódca szczęśliwego statku

2 maja 1979 r. na St. Croix - wyspie odkrytej przez Kolumba - zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski; pod jego wojennym dowództwem "Batory" zyskał miano "lucky ship" (szczęśliwy statek). Choć pisał o nim m.in. autor "Znaczy Kapitan" Karol Olgierd Borchardt, jest dziś niemal zapomniany.
02.05.2019

GasLog Partners spodziewa się stabilizacji na spotowym rynku LNG

Warunki na rynku przewozu LNG typu spot (umów krótkoterminowych) powinna zacząć się poprawiać w najbliższym czasie wraz ze wzrostem podaży tego surowca - twierdzi GasLog Partners, amator gazowców LNG.
01.05.2019

Piotr Myszka oraz Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński objęci programem wsparcia przez Grupę Lotos

W poniedziałek 18 marca Grupa LOTOS podjęła współpracę z ośmiorgiem uzdolnionych sportowców, reprezentujących szeroką gamę dyscyplin olimpijskich. W tym gronie zaleźli się trzej kadrowicze PZŻ- Piotr Myszka (RS:X) oraz Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er). Zawodnicy zostali wybrani na podstawie rekomendacji Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu dla najzdolniejszych sportowców - „Nadzieje Olimpijskie”.
19.03.2019

Debata o Młodym Mieście w Gdańsku: Emocjonalna dyskusja, zero kompromisu

Jestem pełen obaw co do dalszych losów terenów postoczniowych w Gdańsku – powiedział prof. Antoni Taraszkiewicz podczas piątkowej debaty o przyszłości Młodego Miasta, która odbyła się na Politechnice Gdańskiej. – Brak jest możliwości, a nawet chęci kompromisu u niektórych ze stron, a bez tego do niczego nie dojdziemy.
02.12.2018

88-latek z Warszawy po raz drugi opłynął sopockie molo

Reprezentant Polski Filip Zaborowski (MKP Szczecin) wygrał w Sopocie trzeci wyścig dookoła molo Timex Cup 2018. Dystans 1200 metrów przepłynął 88-letni Lucjan Prządo z Warszawy, który w minionym tygodniu także w bardzo dobrej kondycji ukończył te zawody.
25.08.2018

Kolejne opóźnienia przy budowie nowych promów dla CalMac Ferries

Nie widać końca trudności związanych z budową nowych jednostek dla Szkocji. Promy, które miały wejść do eksploatacji w tym roku, jeszcze długo nie trafią do operatora.
17.08.2018

PŚ w wioślarstwie - w Lucernie na zakończenie cyklu

W piątek w Lucernie startuje trzecia i ostatnia runda tegorocznego Pucharu Świata w wioślarstwie. Zapowiadany jest występ ponad 600 zawodników z 37 krajów. Polskę reprezentować będzie 12 osad. Regaty potrwają do niedzieli.
12.07.2018

Warunki dochodzenia roszczeń z tytułu uszkodzenia lub utraty ładunku przewożonego drogą morską – wybrane zagadnienia. Część III

W poprzednich częściach artykułu zakończyliśmy na opisaniu procesu kształtowania się linii orzeczniczej w zakresie sekwencji ciężaru dowodu oraz na opisaniu Etapów I i II.
17.06.2018

Ochrzczono trzeci okręt patrolowy dla Royal Navy

TRENT, trzeci z pięciu nowych okrętów patrolowych typu River (Offshore Patrol Vessel) dla Royal Navy, został oficjalnie ochrzczony podczas wtorkowej ceremonii w stoczni BAE Systems w Govan w Glasgow. To ostatnie przygotowania przed zwodowaniem jednostki w nadchodzących dniach.
13.03.2018

Plasan podpisała z BAE Systems umowę na wykonanie opancerzenia dla okrętów bojowych Type 26

Firma Plasan ma przyjemność ogłosić podpisanie umowy z BAE Systems na wykonanie opancerzenia dla okrętów bojowych Type 26 Global Combat Ships dla Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy).
28.02.2018

Skuteczność złożenia NOR (Notice of Readiness) – ustalenie granic pojęcia „port” – część 2

W pierwszej części artykułu przeprowadziliśmy wstępną analizę orzeczenie angielskiego Sądu Gospodarczego (Queen’s Bench Division – Commercial Court) z dnia 31 stycznia 2017 r. w sprawie Navalmar UK LTD. v Kale Maden Hammaddeler Sanyi ve Ticaret AS” („The Arundel Castle”) odnoszącego się do kwestii skuteczności złożenia przez armatora/przewoźnika NOR przy tak zwanych „port voyage charterparty”.
09.09.2017

DSV transportuje turbiny wiatrowe

DSV zakończyło dostawę 54 nowych turbin do jednej z największych farm wiatrowych w Europie. Zlokalizowana w Szkocji elektrownia kolejny raz zdecydowała się zaufać ekspertom DSV, którzy byli także odpowiedzialni za transport 152 turbin na etapie budowy tego projektu w 2009 r.
29.08.2017

Legendarny PolarStar płynie do domu

Norweski symbol historii opuścił Szczecin i wypłynął do Fosnavåg. Tym samym zakończono renowację zabytkowego PolarStaru, pierwszego norweskiego statku stalowego do połowu fok.
22.08.2017

Shell otwiera nową siedzibę największego centrum usług biznesowych w Europie

Firma Shell właśnie zainaugurowała nowe biuro jednej z największych małopolskich inwestycji – Shell Business Operations. Zatrudnieni w centrum menadżerowie podejmują strategiczne dla firmy decyzje, które mają przełożenie na globalny rynek. Ponad 2,7 tys. specjalistów z dziedziny prawa, zasobów ludzkich, zarządzania projektami, księgowości czy logistyki przeprowadziło się właśnie do najnowocześniejszych w całym regionie biurowców znajdujących się w kompleksie Shell Energy Campus w Krakowie. Jednocześnie koncern zapowiada, ż
05.07.2017

BAE Systems wybuduje fregaty typu 26 Global Combat

BAE Systems podpisało kontrakt z brytyjskim Ministerstwem Obrony o wartości ok. 3,7 miliarda funtów, który obejmuje zbudowanie trzech okrętów w ramach programu Type 26 Global Combat Ships. Stal na pierwszą jednostkę będzie cięta w Glasgow w ciągu nadchodzących tygodni.
03.07.2017

Największy okręt Wielkiej Brytanii gotowy do swojego dziewiczego rejsu

Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth, wybudowany dla Królewskiej Marynarki Wojennej, jest już prawie gotowy do odbycia swojego dziewiczego rejsu do bazy w Portsmouth. W ciągu ostatnich kilku tygodni załoga zatrudniona na jego pokładzie uczyła się obsługi zaawansowanych technologii. W tej chwili na okręcie trwają ostanie testy.
07.06.2017

Historyczny Polarstar w doku MSR Gryfia

Jeden z najcenniejszych zabytków Królestwa Norwegii – zbudowany pod koniec pierwszej połowy XX wieku Polarstar przejdzie remont w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie.
25.03.2017

Pierwszy patrolowy okręt obrony wybrzeża (OPV) typu River ochrzczony w Glasgow

HMS FORTH, pierwszy z pięciu patrolowych okrętów ochrony wybrzeża typu River (Offshore Patrol Vessel – OPV) został oficjalnie ochrzczony w trakcie ceremonii, która miała miejsce w zakładach BAE Systems w Scotstoun w Glasgow. To kolejny kamień milowy w tym ważnym dla Royal Navy roku.
10.03.2017

Nowe okręty OPV dla Royal Navy

BAE Systems gościło w swojej stoczni Govan w Glasgow panią Minister ds. Zamówień Obronnych Harriett Baldwin, która ogłosiła kontrakt o wartości 287 mln GBP na budowę dwóch kolejnych okrętów typu River (Offshore Patrol Vessel) oraz usług wsparcia dla programu budowy pięciu okrętów, zwiększając całkowitą wartość zamówienia do 635 mln GBP.
09.12.2016

Kolejni dostawcy dla programu brytyjskich fregat typ 26

BAE Systems przyznało sześciu firmom kolejne kontrakty na wyposażenie okrętów typ 26 Global Combat Ship, zwiększając do ponad 380 mln GBP dotychczasowe inwestycje w łańcuchu dostaw dla tych jednostek.
07.12.2016

Grupa LOTOS rozwiązała umowę z rzecznikiem. Po 20 latach

Marcin Zachowicz pożegnał się z LOTOSEM. Grupa rozwiązała z nim umowę za porozumieniem stron. Z firmą związany był od 1996 roku.
03.12.2016

Budowa okrętów Typu 26 Global Combat Ship rozpocznie się latem 2017

BAE Systems potwierdziło, że pierwsze cięcie blach na nowe okręty Typ 26 Global Combat Ship dla brytyjskiej Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej) odbędzie się w Glasgow w lecie 2017 r., zależnie od ostatecznych negocjacji kontraktu z brytyjskim Ministerstwem Obrony (MOD).
04.11.2016

Marynarz skazany wskutek tragicznej katastrofy promowej

Włoski marynarz, który spowodował śmierć nastoletniego rybaka u wybrzeży Szkocji, został skazany na osiem miesięcy pozbawienia wolności.48-letni oficer Pasquale Miccio dowodził na płynącym z Rosyth do Zeebrugge promie Scottish Viking, który zderzył się z łodzią rybacką w sierpniu 2010 roku.
28.04.2016

Załoga odebrała pierwsze pomieszczenia flagowego okrętu Queen Elizabeth

Spółka Aircraft Carrier Alliance przekazała pierwsze pomieszczenia lotniskowca HMS QUEEN ELIZABETH jego załodze, ponad rok przed terminem dostawy okrętu dla Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy).
11.03.2016

Ostatnia sekcja lotniskowca wyrusza na morze

Program budowy lotniskowców typu Queen Elizabeth osiągnął punkt zwrotny – ostatnia sekcja rozpoczęła podróż dostawczą z Glasgow do Rosyth, dziesięć tygodni przed planowanym terminem. HMS QUEEN ELIZABETH i HMS PRINCE OF WALES będą największymi i najnowocześniejszymi okrętami w historii Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii), zbudowanymi z kompletnych zespołów w różnych stoczniach na terenie Wielkiej Brytanii. Ostatnia z dostarczonych sekcji, tak zwana tylna nadbudówka, ma masę 750 ton i służy do kiero
11.12.2015

Norweskie promy najbardziej ekologicznymi jednostkami na świecie

Z raportu, w którym sklasyfikowano 3194 statki wynika, że zaledwie 50 jednostek przekroczyło granicę 50 punktów. W top 10 aż dziewięć statków to jednostki norweskie.
02.03.2015

Rusza budowa nowej klasy okrętów dla Royal Navy

Glasgow, Wielka Brytania – w piątek 10 paźdzernika w stoczni BAE Systems w Glasgow odbyło się uroczyste cięcie blach, rozpoczynające budowę nowych okrętów patrolowych (OPV) dla Royal Navy (królewskiej marynarki wojennej Wielkiej Brytanii).
14.10.2014

BAE SYSTEMS otrzymało nowy kontrakt na okręty patrolowe dla ROYAL NAVY

Glasgow, Wielka Brytania: BAE Systems otrzymało od Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii kontrakt o wartości 348 mln funtów na budowę trzech nowych okrętów patrolowych dla Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej).
13.08.2014

Otwarto wystawę poświęconą prof. Doerfferowi

Zdjęcia, dyplomy i modele statków składają się m.in. na otwartą w środę w Gdańsku wystawę poświęconą prof. Jerzemu Doerfferowi – nestorowi polskiego okrętownictwa i przemysłu stoczniowego, który kierował m.in. budową „Sołdka” i wymyślił metalowy kuter rybacki.
26.04.2013

W ciągu dwóch dekad Azja będzie centrum globalnej gospodarki morskiej

Występujące na świecie zjawisko dominacji handlu towarami wewnątrz kontynentów pogłębi się do 2030 roku. Np. dziś handel wewnątrz krajów Europy stanowi 71 proc. ich całkowitej ich wymiany towarowej, a w krajach azjatyckich – wewnątrzkontynentalny obrót ma 53 proc. udział.
11.04.2013

Promy alternatywą dla odwołanych lotów

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba odwołanych lotów. Z powodu wulkanicznego pyłu na szkockich lotniskach utknęło już tysiące pasażerów. W ciągu najbliższych dni jedynym sposobem na wydostanie się z Wysp Brytyjskich może okazać się podróż promem.
25.05.2011

Neoliberałowie wykończyli stocznię?

- Nie widzę możliwości odbudowy przemysłu stoczniowego w Szczecinie - powiedział wczoraj prof. Grzegorz Kołodko. Ekonomista wziął udział w konferencji prasowej Jędrzeja Wijasa, kandydata SLD na prezydenta Szczecina.
26.10.2010

Wodowanie w Stoczni Północnej

Uprzejmie informujemy, iż w środę, 30 czerwca 2010 roku o godzinie 14:00 w Stoczni Północnej S.A. odbędzie się uroczystość wodowania promu B 608/1 zbudowanego dla szkockiego armatora Caledonian Maritime Assets Ltd.. Statek eksploatowany będzie przez największego operatora promowego obsługującego zachodnie i północne wybrzeże Szkocji – firmę Caledonian Mac Brayne.
29.06.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.