• <

Wynik wyszukiwania - "fien" - Wiadomości

Statki na celowniku Huti. Kolejny miał zostać trafiony w wyniku ich działań

Na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doszło do szeregu ataków bojowników Huti na statki. Siły amerykańskie i włoskie notują kolejne zestrzelenia pocisków i dronów, niemniej pojawiają się informacje o trafieniu masowca.
30.04.2024

Stuletni, rosyjski okręt Kommuna miał nie odnieść dużych zniszczeń. To najstarszy okręt w czynnej służbie na świecie

Wcielony do służby w 1915 roku rosyjski okręt pomocniczy Kommuna nie odniósł dużych uszkodzeń, jak poinformowały ukraińskie służby. 21 kwietnia jednostka miała zostać uszkodzona w wyniku ostrzału portu w okupowanym przez Rosję Sewastopolu na Krymie.
23.04.2024

Pożar na rosyjskiej korwecie w Obwodzie Królewieckim. Okręt unieruchomiony

Do niecodziennego zdarzenia doszło w bazie Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w Bałtyjsku, w Obwodzie Królewieckim (Kaliningradzkim). Stacjonująca tam mała korweta proj. 21630 (określana też jako Bujan-M) Sierpuchow została uszkodzona w wyniku pożaru, który z nieznanych powodów wybuchł na jej pokładzie.
08.04.2024

Resort obrony Wielkiej Brytanii: Ukraina skutecznie atakuje rosyjską Flotę Czarnomorską

Pomimo rosyjskich prób ograniczenia strat Floty Czarnomorskiej Ukraina nadal skutecznie zmniejsza zdolności bojowe marynarki wojennej Rosji w regionie Morza Czarnego - ocenił w piątkowym raporcie brytyjski resort obrony.
29.03.2024

Udana akcja niemieckiej fregaty. FGS Hessen skutecznie obronił statki przed atakiem Huti

Niemieckie dowództwo poinformowało, że dziś rano niemiecka fregata FGS Hessen odparła atak na statki poruszające się przez Morze Czerwone.
21.03.2024

Morskie siły USA, Wielkiej Brytanii i Francji notują dziesiątki kolejnych zestrzeleń dronów Huti

Nawet 28 bezzałogowych statków powietrznych miały zestrzelić amerykańskie, brytyjskie i francuskie siły morskie działające na Morzu Czerwonym. W ostatnim czasie jemeńscy bojownicy, którzy od listopada ub. r. prowadzą działania przeciwko żegludze w rejonie, dokonują zwielokrotnionych ataków z użyciem rakiet i dronów. Choć zdecydowana większość z nich kończy się niepowodzeniem, w ostatnim czasie udało im się pierwszy raz skutecznie zniszczyć dwa statki.
10.03.2024

Wielka wpadka niemieckiej fregaty. Systemy obronne ostrzelały... amerykański dron

Jak donoszą niemieckie media, uczestniczą w operacji EUNAVFOR Aspides fregata FGS Hessen (F221) omyłkowo miała w poniedziałek ostrzelać dron należący do amerykańskich sił zbrojnych. Miało to miejsce niedługo przed tym, jak okręt wziął udział w akcji zestrzelenia bezzałogowych pojazdów należących do jemeńskich bojowników Huti.
28.02.2024

[WIDEO] Ustrzelony przez Huti masowiec częściowo pod wodą

Przewożący nawóz masowiec Rubymar, który został w zeszłym tygodniu trafiony rakietą Huti, wciąż nie zatonął całkowicie, ale jego rufa jest już pod wodą.
28.02.2024

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

Kolejny atak Huti na statek. Doszło do pożaru na pokładzie

Wspierani przez Iran bojownicy Huti z Jemenu wystrzelili 26 stycznia ok. godziny 19:45 (czasu sanajskiego) przeciwokrętowy pocisk balistyczny, który trafił tankowiec M/V Marlin Luanda, pływający pod banderą Wysp Marshalla. Z pomocą statkowi przybyły okręty.
27.01.2024

Uszkodzenie kabla przesyłowego między Estonią a Finlandią. Kolejne, kontrowersyjne zdarzenie na Bałtyku

Władze Estonii i Finlandii poinformowały, że padło połączenie elektroenergetyczne EstLink 2 między oboma państwami w rejonie Zatoki Fińskiej. Do usterki miało dość w nocy między 25 a 26 stycznia. Jak dotąd przyczyna jest nieznana, niemniej pojawiły się głosy, że miał być w to zamieszany rosyjski statek. Byłoby to kolejne kontrowersyjne, niewyjaśnione zdarzenie w rejonie, po październikowym, niewyjaśnionym incydencie z uszkodzeniem gazociągu Balticconnector.
26.01.2024

Nad Morzem Azowskim ponownie pojawił się rosyjski samolot A-50

W piątek w godzinach porannych nad Morzem Azowskim zauważono rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50, podobny do maszyny zestrzelonej przez naszą armię przed pięcioma dniami - powiadomił rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, pułkownik Jurij Ihnat.
19.01.2024

Ukraiński dron uderzył w terminal naftowy w Petersburgu

Ukraiński dron uderzył w terminal naftowy w Petersburgu, kluczowy hub przeładunków ropy naftowej i jej produktów w regionie Bałtyku. Maszyna przeleciała 1250 km.
18.01.2024

Uszkodzony przez Ukraińców okręt desantowy Olenegorskij Gorniak wraca do służby

Jak donosi rosyjskie Ministerstwo Obrony okręt desantowy proj. 775 (kod NATO: Ropucha) Olenegorskij Gorniak (SDK-91) powrócił do regularnej służby. Od sierpnia znajdował się w remoncie po tym, jak został uszkodzony w wyniku ataku ukraińskiej jednostki bezzałogowej.
03.01.2024

Huti dalej prowadzą ostrzał Morza Czerwonego. Mogą mścić się za załogi łodzi zlikwidowane przez US Navy

Jak donoszą służby prasowe US Navy, wspierani przez Iran rebelianci w Jemenie mieli wystrzelić dwie przeciwokrętowe rakiety balistyczne, które wpadły do Morza Czerwonego. Było to jednak poważne zagrożenie dla statków poruszających się po tym akwenie. Atak nastąpił krótko po ubiegłorocznej eskalacji działań, gdy amerykańskie śmigłowce zneutralizowały trzy z czterech łodzi atakujących kontenerowiec.
03.01.2024

Rakiety i abordaż. Kontenerowiec dwa razy padł ofiarą próby ataku przez Huti. Z pomocą przybyły okręty US Navy

Końcówka 2023 roku nie oznacza spokoju na świecie. Na Morzu Czerwonym wciąż dochodzi do ataków na statki i okręty, które dokonują jemeńscy bojownicy z organizacji Huti. W wyniku tego doszło teraz do wymagającej akcji powstrzymania rakietowych uderzeń. Odbywa się to w trakcie prowadzonej pod auspicjami USA międzynarodowej misji pk. "Prosperity Guardian".
31.12.2023

Statek do transportu zboża wpadł na minę morską na Morzu Czarnym. Transport z Ukrainy wciąż zbyt ryzykowny?

Czwartkowy wypadek masowca płynącego do portu na Dunaju, aby załadować ukraińskie zboże, został uszkodzony w wyniku trafienia na minę. To zdarzenie przypomina o ogromnym zagrożeniu minowym na Morzu Czarnym, które obok obecności rosyjskich okrętów może wręcz zablokować transport ukraińskiej żywności do nabywców.
29.12.2023

CENTCOM: zestrzeliliśmy cztery drony wystrzelone przez Huti

Stany Zjednoczone zestrzeliły w sobotę cztery drony zmierzające w stronę amerykańskiego niszczyciela na południowym Morzu Czerwonym i wystrzelone z obszarów Jemenu kontrolowanych przez Huti, podało Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).
24.12.2023

USA inicjują międzynarodową misję wojskową celem ochrony statków na Morzu Czerwonym i w Cieśninie Ormuz

W związku z coraz częstszymi atakami na statki w rejonie Morza Czerwonego, po których kilka firm zdecydowało się zmienić swoje trasy, Waszyngton zamierza ogłosić w nadchodzącym czasie zakrojoną na szeroką skalę misję z użyciem wielonarodowych sił morskich. Ma to na celu zabezpieczenie ruchu morskiego oraz powstrzymanie eskalacji przemocy w regionie, której ofiarą padają statki i ich załogi.
18.12.2023

Kolejny statek handlowy zaatakowany na Morzu Czerwonym przez Huti

Wspierani przez Iran Huti zaatakowali na Morzu Czerwonym kolejny statek handlowy; tym razem pocisk balistyczy uderzył w kontenerowiec pod banderą Liberii - przekazała w piątek agencja Reutera.
16.12.2023

Huti zaatakowali na Morzu Czerwonym statek pod banderą Liberii

Wspierani przez Iran Huti zaatakowali na Morzu Czerwonym kontenerowiec pod banderą Liberii, jednostka zapaliła się po trafieniu pociskiem wystrzelonym z kontrolowanej przez Huti części Jemenu - przekazał w piątek amerykański urzędnik, cytowany przez agencję Associated Press.
15.12.2023

Ukraińskie drony zbierają żniwo wśród rosyjskich okrętów. Przełom w wojnie morskiej czy przedwczesny zachwyt?

Pomimo ograniczonego potencjału morskiego i blokady portów, Ukraińskie Siły Zbrojne zdołały uszkodzić szereg rosyjskich okrętów. Same tylko pojazdy bezzałogowe miały zatopić bądź uszkodzić osiem z nich. Dzięki temu idą do czołówki świata w zakresie skuteczności w walce na morzu i zwalczaniu wrogich okrętów. Pomimo niedogodności sięgają po innowacyjne rozwiązania w postaci wykorzystywanej floty morskich dronów.
13.11.2023

Skala uszkodzeń rosyjskiej korwety jest ogromna. Ukraina planuje dalsze ataki na rosyjskie stocznie budujące okręty

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania ukazujące atak na budowaną w rosyjskiej stoczni w Kerczu korwetę proj. 22800, mającej otrzymać nazwę Askold. Widoczne na kolejnych efekty uderzenia rakietowego każą się zastanowić, czy istnieje jeszcze możliwość odbudowy jednostki, czy też z racji na uszkodzenia nadaje się tylko na złom.
07.11.2023

Ukraińcy ostrzelali port i stocznię na Krymie

Ukraińskie siły zbrojne ostrzelały w sobotę port i stocznię w Kerczu na okupowanym Krymie - poinformowała na kanale Telegram ukraińska armia. W stoczni budowano okręty dla okupantów .
04.11.2023

SG-301 Gen. Józef Haller już w służbie. Co skrywa najnowszy patrolowiec MOSG?

Wcielona oficjalnie do służby 12 października tego roku jednostka patrolowa typu OPV 70 Morskiego Rodzaju Straży Granicznej jest efektem dwóch lat prac francuskiej i polskiej branży stoczniowej. Choć przebiegało to burzliwie, dziś na gdańskim nabrzeżu można oglądać nowy nabytek polskich służb morskich, wyróżniający się na ich tle rozmiarami i przeznaczeniem.
13.10.2023

Kolejny atak dronów na obwód odeski. Są zniszczenia w infrastrukturze portowej nad Dunajem

Nocny atak sił rosyjskich z użyciem dronów spowodował zniszczenia w infrastrukturze portowej nad Dunajem w obwodzie odeskim na południu Ukrainy – poinformowały w poniedziałek rano władze regionu. Obrona powietrzna zestrzeliła 17 dronów Shahed.
04.09.2023

Portowcy z Odessy ranni w nocnym ataku rosyjskich dronów

W ciągu ponad trzech godzin Rosjanie atakowali w nocy z soboty na niedzielę infrastrukturę portową w obwodzie odeskim – powiadomił szef władz regionu Ołeh Kiper. Przeciwnik zastosował drony uderzeniowe Shahed.
03.09.2023

Tonie indonezyjska fregata, ale to celowe

Wycofana z eksploatacji fregata ex-KRI Slamet Riyadi służąca w przeszłości w Marynarce Wojennej Indonezji (Tentara Nasional Indonesia Angkatan Laut) rozpadła się na trzy części po trafieniu pociskami przeciwokrętowymi. Był to kulminacyjny moment ćwiczeń SINKEX (Sinking Exercise), w trakcie których okręty ćwiczyły na Morzu Jawajskim pod koniec lipca 2023 roku.
08.08.2023

Skuteczna akcja w Noworosyjsku. Ukraiński dron uszkodził rosyjski okręt

Pojawiły się nowe informacje dotyczące porannego ukraińskiego ataku na bazę rosyjskich sił morskich. Na nagraniach widać, że jednemu z użytych tam dronów udało się uszkodzić okręt desantowy proj. 755, prawdopodobnie to Olenegorsk Miner.
04.08.2023

Groźny pokaz siły. Rosjanie chwalą się zatopieniem ukraińskiej korwety

W związku z groźbami ataków na statki płynące do Ukrainy, rosyjska marynarka wojenna przeprowadziła ćwiczenie na Morzu Czarnym z użyciem ostrej amunicji. Jego kulminacyjnym punktem było zatopienie z użyciem rakiety byłej, ukraińskiej korwety, którą Rosja zajęła w trakcie aneksji Krymu w 2014 roku.
25.07.2023

Zaskakujący zwrot podczas wojskowych ćwiczeń. Okręt przeznaczony do zatopienia... wymagał ratunku

Takiego punktu w scenariuszu wspólnych ćwiczeń sił zbrojnych Filipin i USA planiści raczej nie przewidywali. Zapowiadane efektowne zatopienie byłego okrętu zaopatrzeniowego musiało zostać przesunięte w związku z tym, że jednostka-cel została w wyniku warunków pogodowych zepchnięta i samoczynnie trafiła na mieliznę w pobliżu wyspy Batan.
17.07.2023

Komisja zbada sposoby rozwiązania problemu handlu płetwami rekinów

Europejska inicjatywa obywatelska „Zatrzymanie płetw – zaprzestanie handlu" została z zadowoleniem przyjęta przez Komisję Europejską, która zbada sposoby rozwiązania problemu handlu płetwami rekinów.
05.07.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Efektowne zatopienie okrętu z eksplozją. Norweskie siły zbrojne testują możliwości potężnych rakiet

Królewska Norweska Marynarka Wojenna (Sjøforsvaret) przeprowadziła udane ćwiczenia ogniowe z użyciem wyprodukowanego w Kongsberg Defence & Aerospace roku pocisku Naval Strike Missile (NSM). Wycofany ze służby okręt Æger zatonął w wyniku bezpośredniego trafienia pociskiem wystrzelonym z fregaty KNM Otto Sverdrup (F 312).
09.06.2023

ORP Albatros pokazuje możliwości nowej armaty

Wprowadzony do służby w listopadzie ubr. niszczyciel min proj. 258 przeprowadził trening strzelania do celu na wodzie, sprawdzając w praktyce możliwości Okrętowego Systemu Uzbrojenia OSU-35K 35mm.
27.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Lockheed Martin dostarcza przeciwlotnicze pociski do obrony Polski. Czy zapewnią ochronę morskiej infrastruktury?

Amerykański koncern zbrojeniowy dostarczył do Polski partię pocisków PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability – 3 Missile Segment Enhancement), wchodzących na wyposażenie polskiego systemu Wisła. Wraz ze swoimi zaawansowanymi zdolnościami zwalczania celów bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill) będą odgrywać kluczową rolę w polskim wielowarstwowym systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
09.03.2023

Firma z Bangladeszu otrzyma odszkodowanie za statek ostrzelany przez Rosjan

Firma żeglugowa Bangladesh Shipping Corporation otrzyma blisko 22,5 miliona dolarów w ramach odszkodowania za to, że jej statek został trafiony rosyjskim pociskiem w ukraińskim porcie.
28.02.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – styczeń 2023 r.

W styczniu doszło do wielu kolejnych niebezpiecznych wydarzeń w międzynarodowej żegludze. O najważniejszych szkodach i wypadkach morskich minionego miesiąca piszemy w naszym nowym cyklicznym raporcie. Ponownie jak i w poprzednich miesiącach dochodziło do licznych awarii systemów napędowych skutkujących zagrażających innym jednostkom dryfem wielu z uszkodzonych statków. Ponownie pojawiły się też liczne wejścia na mieliznę. W mijającym miesiącu pojawiło się również kilka niebezpiecznych pożarów.
02.02.2023

Gigantyczne fale na morzu. Szaleje burza Fien

W znacznej części Hiszpanii ogłoszono czerwony, najwyższy stopień alertu pogodowego w związku z burzą Fien, która ma potrwać aż do końca tygodnia. Odnotowuje się niskie temperatury, deszcze, huraganowe wiatry, opady śniegu i 9-metrowe fale na morzu - podała Krajowa Agencja Meteorologiczna (AEMET).
17.01.2023

W ukraińskich portach od początku wojny utknęło 331 marynarzy z różnych państw świata. Walczą o przeżycie

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę w ukraińskich portach nadal tkwi 331 marynarzy z różnych państw świata. Uwięzieni na swoich statkach muszą walczyć o dostęp do żywności i opieki medycznej – poinformował portal Foreign Policy.
28.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Premier Ukrainy: Rosjanie bombardują nasze obiekty wydobycia gazu i zakłady produkcji rakiet w Dnieprze

Nad Kijowem lecą rakiety, bombardowane są nasze obiekty wydobycia gazu i nasze zakłady produkcji rakiet Jużmasz w Dnieprze – powiedział w czwartek premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas Kijowskiego Forum Gospodarczego. Cytuje go agencja Interfax-Ukraina.
17.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Historyczny wrak niszczyciela znaleziony w kanale La Manche

U południowo-zachodnich wybrzeży Anglii odnaleziono wrak USS Jacob Jones – pierwszego amerykańskiego niszczyciela zatopionego przez U-Boota.
19.08.2022

Raport wypadków i zdarzeń morskich – lipiec 2022 r.

Z serii naszych cyklicznych analiz dotyczących wypadków morskich, tym razem w telegraficznym skrócie w formie raportu przekazujemy najważniejsze zdarzenia szkód i wypadków morskich, które miały miejsce lipcu.
28.07.2022

Most Antonowski nad Dnieprem trafiony przez Ukraińców w okupowanym Chersoniu [WIDEO]

Siły ukraińskie uszkodziły most w okupowanym przez Rosjan Chersoniu, który ma kluczowe znaczenie dla kontroli terenów na zachód od Dniepru; kontrola przepraw przez rzekę będzie istotna dla wyniku walk w tym regionie - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
20.07.2022

[WIDEO] Czy ostrzelany przez Rosjan tankowiec skaził Morze Czarne? Na jednostce było 500 ton ropy

Ostrzelany w czwartek przez rosyjskie siły zbrojne statek Millennial Spirit, pływający pod banderą Mołdawii, mógł skazić wody Morza Czarnego. Na jednostce, jak informują w sobotę mołdawskie media, znajdowało się 500 ton oleju napędowego.
09.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

W. Brytania. Resort obrony: siły ukraińskie zniszczyły rosyjski holownik używając zachodnich pocisków

Siły ukraińskie twierdzą, że przy pomocy przekazanych przez Zachód pocisków rakietowych zniszczyły rosyjski holownik morski, który byłby już kolejną rosyjską jednostką zniszczoną lub uszkodzoną podczas wojny - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
21.06.2022

Rosyjska korweta wycofana z Morza Czarnego do stoczni rzeką

Ukraińskie media opublikowały zdjęcia rosyjskiej korwety, która jest holowana do stoczni na Wołdze.
20.06.2022

Leviathan zezłomuje w sposób zrównoważony. Ekologiczny recykling od komina aż do stępki

Minęło ponad 10 lat od zatonięcia Costa Concordia i ponad 5 lat od wydania przez Komisję Unii Europejskiej uaktualnionych przepisów regulujących recykling statków przeznaczonych na złom. W świecie żeglugowym powszechnie wiadomo, że złomowanie statków to termin umowny.
20.06.2022

Krewni załogi krążownika Moskwa zmuszani do milczenia!

Krewni marynarzy, którzy zginęli w kwietniu, na rosyjskim krążowniku Moskwa na Morzu Czarnym są w Rosji zmuszani do milczenia przez urzędników i służby specjalne, Rosja wciąż nie uznała marynarzy za poległych na wojnie - ocenia ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
19.06.2022

[WIDEO] Ukraina. Marynarka wojenna informuje o trafieniu w rosyjski holownik

Ukraińscy wojskowi trafili w holownik Wasilij Biech należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – powiadomiła w piątek rano Marynarka Wojenna Ukrainy. Okręt miał przewozić amunicję i wojskowych na okupowaną Wyspę Węży.
17.06.2022

Ukraiński tankowiec trafiony rosyjskim pociskiem? Sensacyjne doniesienia z mediów

Zdjęcia przedziurawionego tankowca BRENTIX obiegły w środę internet. Jednostka została rzekomo trafiona przez rosyjskie siły zbrojne.
01.06.2022

Władze obwodu odeskiego: otrzymaliśmy już tyle pocisków, że możemy zatopić całą Flotę Czarnomorską

Otrzymaliśmy już tyle amerykańskich pocisków przeciwokrętowych Harpoon, że możemy zatopić całą rosyjską Flotę Czarnomorską - oświadczył w sobotę na Telegramie rzecznik władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. W piątek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zapowiedział wzmocnienie tymi pociskami sił obrony wybrzeża.
28.05.2022

Ukraiński dziennikarz: Rosja wyznaczyła nowy okręt flagowy, następcę krążownika Moskwa

Ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk podał, że nowym okrętem flagowym rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, który zastąpi zniszczony krążownik Moskwa, będzie fregata Admirał Makarow. Według dziennikarza taką decyzję podjęło dowództwo Floty Czarnomorskiej.
14.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Czy Ukraińcy trafili kolejny rosyjski okręt?

W sieci pojawiają się informacje o tym, że ukraińskie siły zbrojne trafiły kolejny rosyjski okręt - fregatę Admiral Makarov. Informacje na razie nie są potwierdzone.
06.05.2022

Portal Meduza: na krążowniku Moskwa zginęło 37 ludzi

Na rosyjskim krążowniku Moskwa, który zatonął w ubiegłym tygodniu na Morzu Czarnym w wyniku trafienia ukraińskimi rakietami, zginęło 37 osób – podał powołując się na anonimowe źródło rosyjski niezależny portal Meduza. Oficjalnie władze Rosji nie poinformowały o stratach.
19.04.2022

Ukraina. Morska straż graniczna: załogi krążownika Moskwa nie ewakuowano z powodu sztormu

Siłom rosyjskim z powodu sztormu nie udało się przeprowadzić ewakuacji załogi trafionego rakietami przez armię ukraińską krążownika Moskwa, który zatonął na Morzu Czarnym – poinformowała w piątek rzeczniczka morskiej straży granicznej Ukrainy Natalija Humeniuk na briefingu.
15.04.2022

Krążownik Moskwa najdroższym utraconym przez Rosjan w Ukrainie elementem uzbrojenia

Ukraiński portal Forbes.ua podsumował, że od 24 lutego, czyli od początku inwazji na Ukrainę, rosyjska armia straciła łącznie 5260 jednostek sprzętu wojskowego o łącznej wartości ponad 10,8 miliarda dolarów. Najdroższym elementem utraconego uzbrojenia był wart około 750 milionów dolarów krążownik rakietowy Moskwa.
15.04.2022

Trafienie krążownika Moskwa - co wiadomo?

W czwartek świat obiegła wiadomość, że na rosyjskim krążowniku rakietowym Moskwa, będącym częścią sił rosyjskich blokujących Ukrainę od strony Morza Czarnego, wybuchł pożar - to jedyny fakt, który został potwierdzony zarówno przez Ukrainę, jak i przez samą Rosję, która zazwyczaj nie jest chętna do przekazywania takich informacji. Ukraińcy twierdzą, że okręt został przez nich trafiony, zaś Rosja podaje, że "przyczyna pożaru jest badana".
14.04.2022

Rosyjski krążownik Moskwa trafiony dwoma rakietami. W wyniku pożaru wybuchła amunicja

Jak podało w czwartek rosyjskie Ministerstwo Obrony, na krążowniku rakietowym Moskwa na Morzu Czarnym w wyniku pożaru zdetonowała amunicja. Załoga została ewakuowana, przyczyna pożaru jest badana, poinformowało ministerstwo.
14.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Bangladesz wnosi o 22,4 mln dolarów odszkodowania za statek ostrzelany przez Rosjan

Bangladeski państwowy operator będzie chciał uzyskać 22,4 miliony dolarów od swojego ubezpieczyciela za statek handlowy trafiony przez pocisk na Morzu Czarnym. Jest to pierwsze duże żądanie odszkodowania w związku z wojną w Ukrainie.
22.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

M/S Wilhelm Gustloff – 77. rocznica tragicznej katastrofy na wodach Bałtyku

Ten piąty co do wielkości w momencie wybudowania niemiecki statek pasażerski przed drugą wojną światową był flagowym statkiem wycieczkowym nazistowskiej organizacji „Kraft durch Freude”. Nazwa statku "Wilhelm Gustloff" została nadana na cześć zamordowanego członka NSDAP. Budowa wycieczkowca rozpoczęła się w 1936 roku, a zakończyła w 1938 roku. Od tego czasu do sierpnia 1939 roku jednostka wykonała aż 50 podróży wycieczkowych w różne rejony świata.
30.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Odnaleziono wrak tankowca zatopionego podczas II wojny światowej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Amerykańska rządowa organizacja NOAA zlokalizowała wrak. Prawdopodobnie jest to tankowiec Bloody Marsh, który podczas Ii wojny światowej został zatopiony przez niemiecką łódź podwodną.
03.11.2021

Tuńczyk na wagę złota. Rio Mare i WWF w kampanii „Razem Dla Oceanów”

Uwielbiane na całym świecie i cenione za wyjątkowe walory smakowe – tuńczyki są częstymi gośćmi na naszych stołach. Jednocześnie to ryby niezbędne do utrzymania zdrowego ekosystemu oceanicznego. Mają także istotny wpływ na życie społeczności przybrzeżnych. Niestety wiele stad tuńczyka od lat jest intensywnie odławianych i eksploatowanych. Dziś sytuacja wymaga podjęcia realnych działań.
04.10.2021

Harmony Link - rozpoczęły się badania dna morskiego

Rozpoczęły się badania dna Morza Bałtyckiego w ramach budowy Harmony Link, nowego połączenia morskiego między Polską a Litwą. Projekt jest realizowany przez PSE i Litgrid, operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej w Polsce i na Litwie. Harmony Link to jedna z największych inwestycji w infrastrukturę przesyłową w naszej części Europy.
03.02.2021

Plażowicze nękają foki. Jedna z nich nie przeżyła

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że w Gdyni, na Molo Południowym pojawiły się szczeniaki foki szarej, które już się usamodzielniły i podróżują po wodach Zatoki Gdańskiej. To nowe miejce, gdzie można spotkać te dzikie zwierzęta. Niestety, nie wszyscy ludzie wiedzą jak się właściwie przy takim spotkaniu zachować. Mylą naturę z ZOO albo cyrkiem, a dzikie zwierzę z maskotką.
18.05.2020

Dajmy spokój fokom

Urodzone na przełomie lutego i marca młode foki odwiedzają gdyńskie wybrzeże. Nie wszyscy ludzie wiedzą jak się właściwie przy spotkaniu zachować. Mylą naturę z ZOO albo cyrkiem, dzikie zwierzę z maskotką.
14.05.2020

Saab i Boeing przeprowadzili udane strzelania próbne amunicji GLSDB

Saab wraz z Boeingiem przeprowadzili w Norwegii udane strzelania próbne amunicji GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb).
14.10.2019

Rusza ósma ekspedycja w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W najbliższych dniach ruszy kolejna – ósma już - ekspedycja, podczas której grupa Polaków zamierza przez dwa tygodnie badać dno Morza Północnego w poszukiwaniu wraku słynnego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który zaginął w maju 1940 r. po wyjściu na patrol.
25.07.2019

Irański generał: Rakiety balistyczne mogą trafić w lotniskowce na morzu

Naczelny dowódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, gen. Hosejn Salami oświadczył we wtorek, że irańskie rakiety balistyczne są w stanie trafić bardzo precyzyjnie w "lotniskowce na morzu".
19.06.2019

Gdynia Polskim Miastem Przyszłości

Gdynia zajęła I miejsce w swojej kategorii w rankingu Polish City of the Future. To wyjątkowo prestiżowe wyróżnienie, w konkursie organizowanym przez FDI Magazine, nasze miasto zdobywa już po raz trzeci z rzędu. FDI Magazine to specjalistyczne wydawnictwo Financial Times, swoisty przewodnik dla inwestorów zagranicznych, słynący z obiektywizmu i starannego dziennikarstwa. Nagrodę odbierze w Cannes Prezydent Wojciech Szczurek - ceremonia odbędzie się w czasie Mipim, czyli największych targów inwestycyjnych w Europie.
13.02.2019

Hiszpania: 12 migrantów zginęło podczas przeprawy przez Morze Alborańskie

Dwunastu Afrykańczyków zmarło podczas próby nielegalnego przedostania się łodzią z Maroka do Hiszpanii przez Morze Alborańskie. Załoga hiszpańskiego statku Hesperides uratowała pozostałych 33 migrantów.
20.12.2018

Węgry: władze planują zakazać plastikowych torebek

Na Węgrzech planowane jest wprowadzenie od 2021 roku zakazu używania plastikowych torebek – poinformowała w poniedziałek prasa węgierska. Wcześniej mają wejść w życie przepisy zmniejszające ich liczbę.
17.09.2018

Gdańsk: Sekcje wykazały, że trzy foki zginęły od uderzeń w głowę

Sekcje trzech fok, które kilka tygodni temu znaleziono na wybrzeżu Bałtyku, wykazały, że zwierzętom zmiażdżono głowy. Dwie z fok wypatroszono i obciążono cegłami, co najprawdopodobniej miało sprawić, by ich ciała zatonęły. Sprawę śmierci zwierząt bada gdyńska policja.
11.07.2018

90 lat temu zwodowano pierwszy wielki okręt małej floty – ORP Wicher

90 lat temu, 10 lipca 1928 r., we francuskiej stoczni Blainville odbyły się chrzest i zwodowanie pierwszego nowoczesnego okrętu Polskiej Marynarki Wojennej. Niszczycielowi nadano imię „Wicher”. Okręt był symbolem polskich dążeń do rozwijania potencjału morskiego i utrwalania praw do Bałtyku.
10.07.2018

Kolejna martwa foka znaleziona na sopockiej plaży

Ostatnie tygodnie przyniosły wiele informacji o brutalnie zabitych fokach na Pomorzu. Sprawcy bywali wyjątkowo okrutni - rozcinali zwierzętom brzuchy, innym razem do szyi przywiązali cegły. W weekend otrzymaliśmy wiadomość od naszych czytelników - na sopockiej plaży znaleźli kolejne martwe zwierzę. Zdjęcia mogą przerażać. Foka jest bez skóry a na wysokości pępka ma krwawiącą ranę. Poprosiliśmy o wypowiedź przedstawicieli helskiego fokarium.
02.07.2018

Kolejne martwe foki na Wybrzeżu; wg biologów raczej nie zabił ich człowiek

W ostatnich dwóch dniach na polskim wybrzeżu Bałtyku znaleziono około 10 martwych młodych fok. Wstępnie – m.in. na podstawie zdjęć - pracownicy Stacji Morskiej w Helu oceniają, że do ich śmierci raczej nie przyczynił się człowiek.
15.06.2018

PK: na początku tygodnia zostaną przeprowadzone sekcje zwłok trzech fok

Na początku przyszłego tygodnia zostaną przeprowadzone sekcje zwłok trzech fok znalezionych na pomorskich plażach - poinformowała w środę prokurator Agnieszka Goździk z Prokuratury Krajowej.
13.06.2018

Według Stacji Morskiej w Helu do śmierci trzech fok nie przyczynił się człowiek

Do śmierci trzech fok, znalezionych ostatnio na pomorskich plażach, raczej nie przyczynił się człowiek – orzekli biolodzy ze Stacji Morskiej w Helu po oględzinach ciał zwierząt. Wcześniej na plażach odkryto ciała pięciu fok najprawdopodobniej zabitych przez ludzi.
13.06.2018

Pomorze: Prokuratura łączy śledztwa w sprawie martwych fok

Jak poinformowała PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, zapadła decyzja o połączeniu spraw, dotyczących martwych fok odnalezionych nad Zatoką Pucką.
12.06.2018

Znaleziono kolejne dwie martwe foki. Jedna była owinięta linkami

Giną kolejne foki. Tym razem dwa martwe osobniki znaleziono w Rewie. O sprawie poinformował Maciej Naskręt, dziennikarz portalu trójmiasto.pl.
11.06.2018

Puck: Policja sprawdza, czy w miejscach, gdzie znaleziono martwe foki, był monitoring

Jak poinformowała PAP oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Pucku sierż. Ewa Bresińska, policja przyjęła kilka hipotez dotyczących sprawstwa śmierci fok. Sprawdza też monitoring w miejscach, w których znaleziono martwe zwierzęta.
08.06.2018

Pomorze: Policja nadal szuka sprawcy odpowiedzialnego za śmierć fok

Policja nadal prowadzi postepowanie w sprawie martwych fok znalezionych w ostatnich dniach w okolicach Gdyni i Pucka. Foki nosiły poważne obrażenia, wskazujące na ingerencję człowieka. Katowicka fundacja ekologiczna wyznaczyła nagrodę pieniężną za wskazanie sprawcy.
07.06.2018

Piąta martwa foka na polskim Wybrzeżu

Piąta martwa foka na polskim wybrzeżu. Wolontariusz WWF znalazł ją w środę w Jastrzębiej Górze. Zwierzę miało rozcięty brzuch.
06.06.2018

Kto zabija foki? Fundacja Świat Zwierzętom oferuje nagrodę za wskazanie sprawcy

W ostatnich dniach dociera do mieszkańców Pomorza coraz więcej informacji o brutalnie zabitych fokach. Sprawcy są wyjątkowo okrutni - rozcinają zwierzętom brzuchy, innym razem do szyi przywiązują cegły. Sprawą zainteresowała się Fundacja Świat Zwierzętom, która oferuje 35 tysięcy złotych za wskazanie sprawcy.
06.06.2018

Znaleziono kolejną martwą fokę

Kolejna martwa foka na Bałtyckiej plaży. Tym razem kilkumiesięczne zwierzę z rozciętym brzuchem znaleziono niedaleko Kuźnicy. To już czwarty taki przypadek w ciągu ostatnich kilku dni.
05.06.2018

W Helu znaleziono kolejną martwą fokę

Na plaży w Helu znaleziono martwą młodą fokę, która – jak sądzą biolodzy, została zabita uderzeniem w głowę. To już trzecie martwe zwierzę tego gatunku znalezione w ostatnich dniach nad Bałtykiem i noszące ślady wskazujące na to, że zabił je człowiek.
02.06.2018

Gdynia: Policja spróbuje ustalić, kto zabił dwie foki znalezione na plaży w Oksywiu

Gdyńska policja będzie próbowała ustalić, kto zabił dwie foki znalezione na plaży w nadmorskiej dzielnicy miasta – Oksywiu. Jak informują działacze WWF, zwierzęta miały na szyjach pętle ze sznurów, do których ktoś przywiązał cegły. Sprawcom grozi do 3 lat więzienia.
28.05.2018

Police: Umowa na fosforyty z Maroka

Fosforyty z Afryki o szacunkowej wartości 350 mln zł sprowadzi w ciągu trzech najbliższych lat Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police. Umowę w tej sprawie podpisały policka spółka i marokańska firma Office Cherifien des Phosphates.
10.04.2018

ExxonMobil wycofa się ze wspólnych projektów z Rosnieftem

Koncern ExxonMobil w 2018 r. rozpocznie wycofywanie się ze wspólnych projektów wydobywczych z rosyjskim Rosnieftem. Powodem jest zaostrzenie amerykańskich sankcji wobec Rosji. Firma poinformowała o tym w rocznym sprawozdaniu dla amerykańskiego regulatora.
01.03.2018

Na manewrach Zapad-2017 Flota Bałtycka ćwiczyła strzelanie artyleryjskie

Okręty rosyjskiej Floty Bałtyckiej przeprowadziły w niedzielę na poligonach morskich strzelanie artyleryjskie w ramach ćwiczeń Zapad-2017, niszcząc cele powietrzne umownego przeciwnika – poinformował rzecznik floty w Zachodnim Okręgu Wojskowym Roman Martow.
17.09.2017

W Indonezji powstaje unikatowy projekt krzyżówki szybkiej łodzi z czołgiem

W Indonezji powstaje projekt łodzi X-18 Fire Support Vessel – przełomowej jednostki zdolnej atakować cele z wody, a następnie szybki i sprawnie poruszać się po lądzie.
12.09.2017

Gdańsk: Archeolodzy zbadają Martwą Wisłę w sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście

Ekipa archeologów podwodnych zbada dno Martwej Wisły w sąsiedztwie gdańskiej Twierdzy Wisłoujście. W tej okolicy w 1628 r. miał zatonąć „Żółty Lew” – pierwszy okręt wojenny polskiej floty. Archeolodzy mają nadzieję m.in. na odnalezienie szczątków tej jednostki.
23.08.2017

Święto morskich rakietowców

Jedna z najmłodszych jednostek, jakie w ostatnim dziesięcioleciu powstały w strukturach Marynarki Wojennej, a zarazem najbardziej tajemnicza. Niepozorna, a jednak dysponującą dużą siłą rażenia. W piątek, 30 czerwca, Morska Jednostka Rakietowa, obchodziła swoje święto.
04.07.2017

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police z umową na fosforyty z Maroka

Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police podpisała w poniedziałek w Maroku umowę na zakup fosforytów – poinformowała spółka.To kluczowy surowiec dla Grupy Azoty Police, które rocznie potrzebują go ok. 1 mln ton.
08.05.2017

Rosyjska fregata rakietowa płynie do Syrii

Uzbrojona w pociski manewrujące rosyjska fregata rakietowa Admirał Grigorowicz przeszła w piątek z Morza Czarnego na Morze Śródziemne i płynie do portu Tartus w Syrii – poinformowała agencja TASS, powołując się na przedstawiciela rosyjskich władz.
07.04.2017

Wojsko: przez pomyłkę ostrzelaliśmy kuter rybacki

Marynarka Tajwanu poinformowała w piątek o omyłkowym trafieniu pociskiem przeciwokrętowym kutra rybackiego, w wyniku czego zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne. Do zdarzenia doszło w pobliżu archipelagu Peskadory.
01.07.2016

Pierwsze strzelenie pocisku Naval Strike Missile przez polskich marynarzy

Pełnym sukcesem zakończyły się wspólne strzelania pociskami manewrującymi NSM (z ang. Naval Strike Missile) polskiej i norweskiej marynarki wojennej (MW). Podczas ćwiczeń w okolicach wyspy Andoya, na północy Norwegii, żołnierze niszczyli cele nawodne i naziemne na odległościach do 200 km.
01.06.2016

Z Uniwersytetu Gdańskiego na południe Afryki

W trakcie planowanego na 25 czerwca Zjazdu Absolwentów z okazji 70-lecia Sopockiego Ośrodka Nauk Ekonomicznych przewidziany jest panel absolwentów, który będzie okazją do prezentacji ciekawych sylwetek i osiągnięć ludzi biznesu, nauki, emigracji i polityki, którzy studiowali w sopockich uczelniach ekonomicznych. Będzie wśród nich Roman Kinda, którego studia na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego zaprowadziły z malowniczo położonego pomiędzy jeziorem i lasami Więcborka na surową, angolańską pustynię. Firma
04.05.2016

Majówka na okręcie

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Okręt-Muzeum ORP Błyskawica zapraszają na kolejną już edycję Błyskawicznej Majówki. Tym razem główną atrakcją dla uczestników będzie jubileusz 40-lecia działalności muzealnej OM ORP Błyskawica.
29.04.2016

Rosja w sprawie incydentu na Bałtyku: wszystko zgodnie z prawem

Ministerstwo obrony Rosji zaprzeczyło w niedzielę informacjom jakoby w czwartek rosyjski myśliwiec Su-27 niebezpiecznie zbliżył się nad Morzem Bałtyckim do amerykańskiego samolotu rozpoznania elektronicznego RC-135. Według Moskwy pilot Su-27 działał zgodnie z prawem.
16.04.2016

Niemiecka Marynarka wojenna z powodzeniem przeprowadziła testowe odpalenie pocisku RBS15 Mk3

Niemiecka korweta Magdeburg z powodzeniem przeprowadziła odpalenie testowe pocisku RBS15 Mk3 podczas ćwiczeń odbywających się na wodach przybrzeżnych w zachodniej Szwecji. Testy odbyły się pod koniec kwietnia bieżącego roku.
12.06.2015

„Santi odnaleźć Orła” - ruszyły poszukiwania zaginionego wraku

Uczestnicy projektu „Santi Odnaleźć Orła” ruszyli na Morze Północne by odnaleźć wrak zaginonego okrętu, który zniknął bez śladu w 1940 roku. Będą szukać w rejonie jeszcze przez nikogo nie zbadanym. Wracają za tydzień.
14.05.2015

Kładka na Ołowiance przedmiotem sporów gdańskich środowisk

Kiedy pod koniec kwietnia słoweńska firma Ponting odpowiedzialna za projekt przejścia między Śródmieściem a Ołowianką dostarczyła plan budowy kładki ruszyła procedura wydawania pozwoleń na budowę. Pomorski konserwator zabytków nie widział przeciwwskazań, w związku z czym firma Mosty Gdańsk, autor projektu budowlanego, mogła przystąpić do pracy. Mogła, lecz tak się nie stało, bo wtedy swój sprzeciw zgłosiły organizacje, które nie chcą ingerencji w infrastukturę tej zabytkowej części miasta.
08.05.2015

Polska wyda 7,5 mld zł na trzy okręty podwodne. Eksperci podkreślają, że powinny być uzbrojone w pociski manewrujące dalekiego zasięgu

Jeszcze w tym roku ma zostać rozpisany przetarg na trzy okręty podwodne dla polskiej marynarki. Do tej pory ta część wojska była zaniedbywana, a niemal wszystkie okręty pochodzą sprzed 1989 r. Eksperci podkreślają, że Polska musi kupić takie okręty, które długo zachowają wartość bojową, także ofensywną. Istotne jest wyposażenie w pociski manewrujące.
13.06.2014

Wyniki gospodarki rybnej w 2012 roku

W artykule przedstawiono syntetycznie najważniejsze wyniki polskiej gospodarki rybnej w 2012 r. Szczegółowe dane zawiera opracowanie „Morska gospodarka rybna w 2012 r.”, z którym można zapoznać się na stronie domowej MIR-PIB.
30.08.2013

Wybuchowy test nowego obrońcy polskiego wybrzeża

Norwedzy po raz pierwszy odpalili z okrętu rakietę NSM (Naval Strike Missile) uzbrojoną w normalną głowicę bojową. Pocisk trafił w wycofaną ze służby fregatę Trondheim wywołując dużą eksplozję i wyrywając stalowe fragmenty nadbudówki. Rakiety NSM mają już niedługo bronić polskiego wybrzeża.
06.06.2013

Załadunek dużych masowców

Szybki rozwój technologiczny, który wystąpił w drugiej połowie minionego wieku, spowodował, że projektowane są nie tylko nowe typy statków, przystosowane do rodzaju przewożonego ładunku, czy funkcji specjalnych, ale wprowadzane są też nowe techniki załadunkowe i wyładunkowe.
03.01.2013

Pogromca trzech niszczycieli

Pancernik Rheinland był najpotężniejszym okrętem zwodowanym w Vulcanie przed pierwszą wojną światową i wziął udział w największym starciu tej wojny - bitwie jutlandzkiej.
29.04.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.