• <

Wynik wyszukiwania - "edpr" - Wiadomości

Wymiana doświadczeń podczas wizyty na budowie farmy wiatrowej Moray West w Szkocji

Jako firma o globalnym zasięgu, prowadząca projekty morskich farm wiatrowych na całym świecie, BC-Wind nieustannie dąży do zdobywania międzynarodowego doświadczenia i wymiany know-how. Ostatni wyjazd pracowników projektu w Polsce na budowę morskiej farmy wiatrowej Moray West w Szkocji podkreśla naszą determinację w realizacji tego celu.
17.05.2024

1,3 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej przyznane spółce Ocean Winds. EDP umacnia swoje inwestycje w Australii

Australijski rząd przyznał Ocean Winds, spółce joint venture EDP Renewables i Engie zajmującej się morską energetyką wiatrową, licencję na potencjalny rozwój do 1,3 GW u wybrzeży Gippsland. Ta inwestycja na południowo-wschodnim wybrzeżu Australii wzmacnia zaangażowanie EDP w tym kraju.
05.05.2024

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

Bartosz Fedurek nowym prezesem spółki PGE Baltica

Decyzją rady nadzorczej spółki PGE Baltica, jej prezesem od 6 maja br. będzie Bartosz Fedurek - poinformowała we wtorek spółka. PGE Baltica, należąca do GK PGE, odpowiada w Grupie za realizację programu morskiej energetyki wiatrowej.
03.04.2024

Rosja zwiększa swój podwodny potencjał morski. Zwodowano atomowy okręt Książę Pożarski

W stoczni w Siewierodwińsku odbyła się ceremonia wodowania nowego, atomowego okrętu podwodnego (Ballistic Missile Submarine, SSBN), który wejdzie w skład sił morskich Federacji Rosyjskiej. Jego budowa ma dowodzić zarówno siły marynarki wojennej tego kraju, jak i zdolności krajowego przemysłu stoczniowego. Jednostki tej klasy z napędem jądrowym są zdolne do prowadzenia ataków z użyciem broni balistycznej.
07.02.2024

Plastik z kontenerów na hiszpańskich plażach

W połowie grudnia na hiszpańskie plaże w regionie Galicji morze zaczęło wyrzucać niewielkie granulki plastiku. Ruszyło formalne dochodzenie.
10.01.2024

Siemens Gamesa rozpoczyna produkcję 108-metrowych łopat turbin wiatrowych dla farmy Moray West

W zakładzie Siemens Gamesa w Hull rozpoczęto produkcję łopat turbin wiatrowych, przeznaczonych dla projektu elektrowni morskiej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji. Każda z nich będzie mierzyła 108 metrów. To więcej niż długość boiska stadionu Wembley.
16.12.2023

Firma Ocean Winds w Polsce po raz drugi z rzędu otrzymała certyfikat Great Place to Work

Ocean Winds (OW), międzynarodowa spółka prowadząca działalność w sektorze morskiej energii wiatrowej, powołana z inicjatywy spółek EDP Renewables (EDPR) i ENGIE (w stosunku 50:50), drugi rok z rzędu otrzymała w Polsce certyfikat Great Place To Work. OW obecnie pracuje w Polsce nad projektem BC-Wind, który będzie operacyjny od 2027 roku.
12.12.2023

Rosja chwali się udaną próbą wystrzelenia pocisku balistycznego z atomowego okrętu podwodnego

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o przeprowadzonym teście międzykontynentalnego pocisku balistycznego Buława, w którym brał udział jeden z najnowszych okrętów podwodnych w rosyjskim arsenale, Imperator Aleksandr III. To ma być także potwierdzenie jego zdolności i akt wprowadzenia do regularnej służby w siłach zbrojnych tego państwa.
06.11.2023

Województwo śląskie w najbliższym czasie spodziewa się rządowej dotacji do nowego mostu na Odrze

W najbliższym czasie, w ciągu tygodnia-dwóch, gotowa powinna być umowa ws. rządowej dotacji do budowy nowego mostu na Odrze między miejscowościami Łubowice i Ciechowice (pow. raciborski) - poinformował w czwartek członek zarządu woj. śląskiego Krzysztof Klimosz.
28.09.2023

100 pytań do Ocean Winds – udane spotkanie dla potencjalnych dostawców branży morskiej energetyki wiatrowej

13 września 2023 r. Ocean Winds (OW), jeden z globalnych liderów branży morskiej energetyki wiatrowej, zorganizował kolejne otwarte spotkanie Dzień Dostawcy (Suppliers Day) projektu BC-Wind dla polskich i zagranicznych firm zainteresowanych dostawami usług i komponentów w branży offshore.
14.09.2023

Firmy PEJ, Westinghouse i Bechtel podpisały umowę dot. budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

Szefowie firm PEJ, Westinghouse i Bechtel podpisali w czwartek umowę dot. konsorcjum projektowego i usług inżynierskich przy budowie elektrowni jądrowej na Pomorzu. Kolejnym etapem będzie umowa ws. projektowania i prac inżynieryjnych, to już latem tego roku - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
25.05.2023

Ocean Winds z umową na projekt morskich kabli eksportowych dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind

Ocean Winds (OW), międzynarodowa firma zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona jako spółka joint venture 50/50 EDP Renewables i Engie, podpisał umowę z australijską firmą Sea Global Pty Ltd., oraz jej polskim podwykonawcą PGNiG Gazoprojekt S.A. Umowa dotyczy wykonania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla morskich kabli eksportowych morskiej farmy wiatrowej BC-Wind.
17.05.2023

EDPR zakończyła budowę swojej największej rozproszonej elektrowni słonecznej o mocy 19 WMp w Anhui w Chinach

Inwestycja jest największą rozproszoną elektrownią słoneczną, którą Grupa EDP zrealizowała w jednej lokalizacji, i przyczynia się do osiągnięcia celów spółki związanych z transformacją energetyczną w Chinach.
10.05.2023

EBITDA EDP Renewables wzrasta o 14% w pierwszym kwartale 2023 r.

EDP Renewables realizuje swój Plan Biznesowy na lata 2023-2026, który zakłada przewodzenie transformacji energetycznej za sprawą przyspieszenia inwestycji i zrównoważonego wzrostu.
08.05.2023

Bartosz Fedurek nowym Country Managerem EDPR Polska

EDP Renewables Polska ogłasza kluczową zmianę na szczeblu zarządzającym. EDP Renewables weszła na polski rynek w 2008 r. i obecnie dysponuje drugim pod względem wielkości portfelem operacyjnych aktywów OZE w kraju, o łącznej mocy zainstalowanej 733 MW.
04.04.2023

Ocean Winds, Navantia Seanergies podpisują umowę dotyczącą pływających morskich farm wiatrowych

Madrycka spółka Ocean Winds podpisała z Navantia Seanergies umowę dotyczącą komponentów dla przyszłych morskich farm wiatrowych, w tym struktur pływających dla przyszłych farm wiatrowych w Hiszpanii, Portugalii i innych krajach europejskich.
01.04.2023

Podpisano umowę na prace przedprojektowe elektrowni jądrowej na Pomorzu

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała w środę z firmą Westinghouse kontrakt pomostowy w sprawie budowy elektrowni jądrowej. Umowa ma umożliwić m.in. wstępne oszacowanie wartości projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
22.02.2023

Podatki dotkną inwestorów offshore wind. Zostaną podjęte działania prawne przeciwko Polsce

Polska i Rumunia wprowadziły niedawno nowe przepisy mające na celu ograniczenie przychodów spółek energetycznych w związku z wysokimi cenami.
10.01.2023

Najwięksi łączą siły w wyścigu po norweskie projekty offshore wind

Rząd norweski zamierza do końca pierwszego kwartału 2023 roku ogłosić przetarg dotyczący pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych w ramach tzw. pierwszej fazy na obszarach Sørlige Nordsjø II i Utsira Nord. Kolejne firmy łączą siły w konsorcjach, by zdobyć przewagę nad konkurencją. Norwegia staje się jednym z bardziej atrakcyjnych rynków offshore wind w Europie.
23.12.2022

Ocean Winds otrzymał Certyfikat Great Place to Work po raz pierwszy w Polsce!

Certyfikat Great Place to Work to jedna z najważniejszych niezależnych akredytacji w zakresie zarządzania i strategii biznesowej, uznająca Ocean Winds za firmę, w której ludzie są w centrum wartości i ambicji korporacyjnych.
13.12.2022

Ocean Winds otrzymuje prawa do produkcji 2 GW z energii wiatrowej w Kalifornii

EDP Renewables i spółka joint venture Engie nawiązały współpracę z Canada Pension Plan Investment Board w celu opracowania pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Kalifornii. Te 2 GW są znaczącym kamieniem milowym dla obecności Ocean Winds w Stanach Zjednoczonych, gdzie firma ma około 4 GW w fazie rozwoju w postaci dwóch projektów na północnym wschodzie.
12.12.2022

Pierwsza amerykańska aukcja pływających elektrowni wiatrowych zakończona

Wybrano pięciu deweloperów, którzy zbudują pierwsze, pływając farmy wiatrowe na wodach federalnych USA
08.12.2022

Microsoft, Google i Renault chcą czystej, bezemisyjnej energii z lądu i morza

Giganci technologiczni i grupa motoryzacyjna kupują energię odnawialną - prawie 1,5 GW obejmującą lądową i morską energię wiatrową oraz energię słoneczną.
02.12.2022

Baltic Dry Index zalicza najgorszy tydzień od trzech miesięcy

Notowania zmian w cenie frachtu morskiego suchych ładunków masowych na Baltic Exchange w piątek były najgorsze od początku sierpnia. Wynikało to głównie ze słabości w większych segmentach statków typu capesize i panamax.
31.10.2022

Ocean Winds otrzymał decyzję środowiskową dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind na Bałtyku

Ocean Winds, firma założona jako joint venture 50/50 przez światowych liderów branży energetycznej – EDPR i ENGIE, uzyskała tzw. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia, (w skrócie: decyzję środowiskową), pozytywnie kończącą proces oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Decyzja została wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku dla projektu morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Inwestycja o mocy do 400 MW ma powstać ok. 23 km na północ od gmin Choczewo i Krokowa, w województw
24.10.2022

We Francji powstanie pływająca farm wiatrowa. Maersk zainstaluje trzy turbiny

Duński lider usług dla sektora morskiego Maersk Supply Service otrzymał kontrakt na transport i instalację trzech turbin wiatrowych o mocy 10 MW na farmie wiatrowej EFGL (Eoliennes Flottantes du Golfe du Lion). Jest to pilotażowy projekcie pływających turbin wiatrowych u wybrzeży Francji.
19.10.2022

Szwecja. Prokuratura: wzmocniły się podejrzenia, że przy NS dokonano sabotażu

Nasze podejrzenia dotyczące możliwości dokonania sabotażu przy gazociągach Nord Stream zostały wzmocnione - poinformowała w czwartek szwedzka prokuratura krajowa oraz służby specjalne SAPO. W środę zakończono oględziny miejsca wycieków.
06.10.2022

Delegacja z Polski z wizytą na pierwszej w Europie pływającej farmie wiatrowej na morzu

Morska energetyka wiatrowa wyznacza jeden z kluczowych kierunków rozwoju sektora energetycznego. Polska powinna wykorzystać doskonałe warunki Bałtyku do rozwoju MEW. Ta nowa gałąź gospodarki zapewni dostęp do taniej, czystej energii i wzmocni konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Pływające morskie farmy wiatrowe są dynamicznie rozwijającą się gałęzią energetyki i przyszłościowym kierunkiem rozwoju sektora OZE – to jeden wniosków z wyjazdu studyjnego do Portugalii, jaki odbył się 22-23 sierpnia 2023 r. przy udziale polskich pa
29.08.2022

Naukowcy apelują do władz ws. Odry, m.in. o odejście od planów regulacji

Naukowcy zaapelowali do władz "o podjęcie natychmiastowych działań związanych z Odrą i innymi rzekami w Polsce", m.in. o zaprzestanie prac regulacyjnych - na rzecz renaturyzacji. "Bez zmiany sposobu gospodarowania rzekami w Polsce podobne przypadki obserwować będziemy coraz częściej" - czytamy w apelu przedstawicieli uczelni i PAN.
25.08.2022

EDPR osiąga zysk netto w wysokości 265 milionów euro w pierwszej połowie roku, o 87% więcej niż rok wcześniej

EBITDA wyniosła 976 mln euro (+49% r/r). Moc zainstalowana spółki wzrosła do 13,8 GW (+1,2 GW r/r). Moce w budowie osiągnęły rekordowy poziom 3,2 GW, przy 1,8 GW energii wiatrowej i 1,3 GW energii słonecznej.
28.07.2022

Ocean Winds otrzymuje kontrakt CfD na projekt Moray West

EDP Renewables z dumą ogłasza, że spółce Ocean Winds (joint-venture EDPR i Engie), został przyznany przez rząd Wielkiej Brytanii 15-letni kontrakt CfD na sprzedaż 294 MW wyprodukowanej energii z projektu morskiego Moray West o mocy 882 MW. Cenę ustalono na poziomie 37,35 GBP/MWh.
07.07.2022

EDP planuje inwestycje o wartości 1,5 mld EUR w rozwój obiektów OZE na oceanach do 2025 r.

Grupa stale umacnia się na pozycji lidera transformacji energetycznej za sprawą wspierania kolejnych inwestycji w rozwój morskiej energetyki wiatrowej. W przyszłym tygodniu EDP weźmie udział w Konferencji Oceanicznej ONZ, na której przedstawi swoją strategię inwestycyjną oraz swoje zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
29.06.2022

[WIDEO] Kacper Kostrzewa: Ocean Winds jest wśród największych deweloperów MEW na świecie

Stworzone jako JV EDPR i Engie, Ocean Winds szturmem wkracza na polski rynek offshore. Firma złożyła wnioski na wszystkich 11 pozwoleń lokalizacyjnych na Bałtyku w drugiej fazie. Kacper Kostrzewa, project director w Ocean Winds, opowiedział w studio Gospodarki Morskiej o najnowszych doniesieniach z budowy farmy BC-Wind.
27.06.2022

We Władysławowie powstanie baza serwisowa morskiej farmy wiatrowej Ocean Winds

Realizowana przez firmę Ocean Winds, morska farma wiatrowa BC-Wind coraz bliżej pozyskania portu serwisowego na czas jej eksploatacji. Ocean Winds, firma założona jako joint venture 50-50 przez światowych liderów branży energetycznej – EDPR i ENGIE, zawarła z zarządcą portu, firmą Szkuner Sp. z o.o. wstępną umowę dzierżawy gruntu i nabrzeża w porcie we Władysławowie. Wybór Władysławowa na lokalizację bazy serwisowej odbył się przy pełnym wsparciu Starostwa Powiatowego w Pucku.
30.05.2022

Ocean Winds bierze udział w przetargu Hollandse Kust West

Złożona oferta dotyczy przetargu Hollandse Kust West (HKW) - Site VI, koncentrującego się na kryteriach ekologicznych.
23.05.2022

W Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej Orlenu

Przez minimum 25 lat port w Łebie posłuży do serwisowania morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Spółka podpisała umowę na dzierżawę terenu, na którym powstanie baza umożliwiająca rejsy jednostek serwisowych obsługujących około 70 turbin. Uruchomienie pierwszej morskiej farmy wiatrowej Grupy Orlen planowane jest na 2026 rok.
12.05.2022

Portugalia stawia na pływające farmy morskie. Latem rusza aukcja

Najbliższe lato będzie kluczowe dla morskiej energetyki wiatrowej w Portugalii. Za kilka miesięcy władze tego kraju przeprowadzą aukcję OZE obejmującą technologię pływających wiatraków. Ministerstwo środowiska i transformacji energetycznej liczy, że dzięki systemu wsparcia powstaną pływające farmy o łącznej mocy 3-4 GW.
27.03.2022

Ocean Winds zdobyła na aukcji prawa dzierżawy lokalizacji w zatoce New York Bight

Powstanie tam farma wiatrowa o mocy 1,7 GW, która przyczyni się do realizacji celów w zakresie czystej energii stanów New Jersey i Nowy Jork.
01.03.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ocean Winds: "Przygotowujemy się do aplikacji o nowe lokalizacje offshore wind"

Rynek morskiej energetyki wiatrowej rozwija się na tyle dynamicznie, że koncerny energetyczne zawiązują sojusze w celu zwiększenia przewag konkurencyjnych. Jednym z takich podmiotów jest Ocean Winds, który pewnym krokiem wszedł na na światowy rynek offshore wind. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy koncern o postępy w rozwoju projektów morskich w Polsce. Inwestor widzi w Morzu Bałtyckim ogromny potencjał rozwoju i już przygotowuje się do aplikacji o nowe lokalizacje pod morskie farmy wiatrowe.
01.02.2022

Ocean Winds ma wyłączne prawo do gruntów pod budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy ok. 1 GW w Szkocji

Ocean Winds, spółka joint-venture kontrolowana 50/50 przez EDPR i ENGIE, uzyskała wyłączne prawo do gruntów pod budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy ok. 1 GW w Szkocji.
20.01.2022

EDPR, Engie i Vestas przystępują do "bezprecedensowego" gigantycznego planu produkcji zielonego wodoru

Wielcy gracze konsorcjum GreenH2Atlantic planują instalację elektrolizera o mocy 100MW na terenie byłego zakładu węglowego.
29.12.2021

Trzy projekty fregat Miecznik już w MON

Konsorcjum PGZ-Miecznik poinformowało, że do Inspektoratu Uzbrojenia trafiło Przemysłowe Studium Wykonalności zawierające m.in. trzy projekty koncepcyjne platform okrętowych wraz z propozycjami dotyczącymi zintegrowanych systemów walki.
13.12.2021

Oficjalna inauguracja pierwszej farmy wiatrowej EDPR w Grecji o mocy 45 MW

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty pod względem wielkości producent energii odnawialnej na świecie, uroczyście oddał do użytku swoją pierwszą inwestycję w Grecji: farmę wiatrową o mocy zainstalowanej 45 MW w rejonie Livadi, w pobliżu miasta Malesina w centralnej części kraju.
02.12.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Raport klimatyczny IPCC. Metan z LNG wpływa na ocieplenie, poziom mórz jeszcze urośnie

Opublikowany przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) raport szczegółowo opisuje zmiany klimatyczne i ich możliwy przebieg. Dokument został upubliczniony na trzy miesiące przed konferencją klimatyczną ONZ, na której państwa członkowskie mogą się zobowiąza do działań na rzecz ochrony klimatu i przeznaczenia na ten cel konkretnych funduszy.
11.08.2021

Ocean Winds i Aker Offshore Wind łączą siły w rozwoju pływających farm w Szkocji

Ocean Winds (OW) i Aker Offshore Wind mają duże ambicje, aby rozwijać pływające morskie farmy wiatrową w Szkocji. Spółki chcą połączyć siły w pozyskiwaniu taniej, zielonej energii elektrycznej z morza.
09.08.2021

Przelewanie się fal przez nabrzeża będzie coraz częstsze, również w Polsce

Zjawisko przelewania się fal przez nabrzeża będzie coraz częściej spotykane, również w Polsce – prognozują naukowcy. Przy wzroście średniego poziomu mórz podnosi się również zasięg fal, które częściej będą zalewały np. porty. Rozwiązaniem może być podwyższanie nabrzeży.
05.07.2021

Jaki będzie polski wkład w morską farmę wiatrową OW Offshore?

Na 20-25 proc. oszacowała spółka OW Offshore polski udział w budowie na Bałtyku morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. To ostatni z podmiotów, które dostały od Prezesa URE 25-letnie kontrakty różnicowe w ramach wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej.
05.07.2021

Siódmy projekt morskiej farmy wiatrowej z decyzją prezesa URE o przyznaniu wsparcia

Prezes URE przyznał wsparcie projektowi morskiej farmy wiatrowej BC-Wind Polska o mocy 369 MW - poinformował w środę Urząd Regulacji Energetyki. Tym samym regulator rozpatrzył już wszystkie wnioski w ramach w I etapu wsparcia dla offshore.
30.06.2021

Ocean Winds zabezpieczyła w Polsce 25-letni kontrakt różnicowy dla morskich farm wiatrowych„B&C-Wind”

Ocean Winds (OW), spółka joint-venture wyspecjalizowana w morskiej energetyce wiatrowej, należąca w równym stopniu do EDP Renewables i ENGIE, zabezpieczyła 25-letni kontrakt różnicowy przyznany przez polski Urząd Regulacji Energetyki dla 369,5 MW w projektach morskich farm wiatrowych B&C-Wind.
30.06.2021

Ruszyła produkcja energii z projektu Moray East będącego własnością Ocean Winds, spółki joint-venture 50/50 EDPR i ENGIE

Spółka świętuje rozpoczęcie wytwarzania energii w Moray East i ogłasza zamiary kolejnych inwestycji w rejonie Moray Firth – największej zatoki w Szkocji.
12.06.2021

URE: pięć podmiotów wnioskuje o wsparcie dla ośmiu projektów offshore

Pięć podmiotów wnioskuje o wsparcie w sumie ośmiu projektów morskich farm wiatrowych w ramach tzw. I fazy wsparcia dla offshore - poinformował w czwartek Urząd Regulacji Energetyki. Termin składania wniosków minął 31 marca.
01.04.2021

Ogłoszenie na opracowanie dokumentacji Stopnia Wodnego w Siarzewie

Wody Polskie przekazały do publikacji ogłoszenie o zamówieniu na opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla budowy Stopnia Wodnego na Wiśle w Siarzewie. Postępowanie zostanie ogłoszone jako dialog konkurencyjny w ramach procedury unijnej DUUE – podały w piątek Wody Polskie.
12.03.2021

EDP bada możliwość produkcji wodoru w ramach morskiej energetyki wiatrowej i ogłasza kolejne eko inwestycje

Grupa EDP wzmacnia swoje zaangażowanie na rzecz dekarbonizacji inaugurując oddziały dedykowane wykorzystaniu potencjału wodoru i magazynowaniu energii. H2BU to nowa jednostka Grupy, która zajmie się „zielonym” wodorem, a powstały w USA specjalny oddział – magazynowaniem. W ciągu 5 lat ma on osiągnąć łączna moc instalacji wynoszącą 1 GW.
22.02.2021

CPK rozpoczął pozyskiwanie danych do master planu lotniska m.in. prognozy przewozów

Spółka Centralny Port Komunikacyjny rozpoczęła pozyskiwanie specjalistycznych danych na potrzeby master planu lotniska. Chodzi m.in. o prognozy dotyczące przewozów pasażerskich i cargo. To kolejny etap uzgadniania koncepcji Portu Solidarność z potrzebami przewoźników - poinformował CPK w piątkowym komunikacie.
15.01.2021

NED-Project: dokumentacja systemu BWTS dla serii promów samochodowych

Korzystając z najnowocześniejszych narzędzi BIM, skanowania laserowego, środowiska VR oraz wiedzy ekspertów i inżynierów, spółka NED-Project dba o interesy swoich klientów, zapewniając wysoką jakość projektu i terminowość.
11.12.2020

CPK przed końcem roku planuje zawrzeć umowę z Koreańczykami na doradcę strategicznego

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przed końcem roku planuje podpisać umowę z głównym międzynarodowym lotniskiem Korei Południowej na doradcę strategicznego CPK - poinformował PAP Konrad Majszyk z CPK. Dodał, że startujące w postępowaniu na doradcę japońskie lotnisko Narita, nie złożyło odwołania.
08.12.2020

Coraz więcej gazów cieplarnianych w atmosferze

Opublikowany w zeszłym tygodniu biuletyn Światowej Organizacji Meteorologicznej (World Meteorological Organization, WMO) pokazuje, że globalne stężenia gazów cieplarnianych, grających główną rolę w zachodzącej zmianie klimatu: CO2, CH4 i N2O, ustanawiają nowe rekordy.
01.12.2020

Walka o kontrakt na master plan Centralnego Portu Komunikacyjnego

Francusko-hiszpańskie konsorcjum ADP i IDOM, holenderska grupa NACO oraz niemiecko-austriacki ILF złożyły oferty w postępowaniu na wykonawcę master planu Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała PAP spółka. Jak dodano, umowa z wykonawcą ma być podpisana przed końcem roku.
12.11.2020

Rosyjskie okręty podwodne będą budowane przy użyciu nowej technologii. Co to znaczy?

W październiku 2018 roku Jill Biden, żona nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, rozbiła butelkę szampana o burtę "Delaware", nowej łodzi podwodnej klasy Virginia. Dwa lata później, mniej więcej w tym samym czasie, ogłoszono w Rosji, że konkurenci amerykańskich okrętów podwodnych będą montowani przy użyciu ulepszonej technologii.
10.11.2020

Ocieplenie klimatu o 2 st.C uwolni do atmosfery setki miliardów ton węgla

Według międzynarodowego zespołu specjalistów, wzrost średniej temperatury planety o 2 stopnie wobec wartości sprzed rewolucji przemysłowej spowoduje uwolnienie z gleby do atmosfery 230 mld ton węgla. To więcej, niż całe Stany Zjednoczone wyemitowały w ciągu 100 lat.
04.11.2020

Ograniczamy ocieplenie - jak szybko trzeba działać?

Ile dwutlenku węgla możemy jeszcze wyemitować do atmosfery? Jak szybko musimy obniżać emisje gazów cieplarnianych, aby nie dopuścić do ocieplenia większego niż 1,5°C względem czasów przedprzemysłowych? Czy obecne plany i polityki wystarczą? Wyjaśniamy pojęcie budżetu węglowego.
02.11.2020

Forum Energii i Recyklingu 2020

Tegoroczna edycja Forum Energii i Recyklingu odbędzie się w formule online w dniach 21-22.10.2020. W ramach Ringu Recykling auditor PRS i wybitny ekspert od recyklingu, Jacek Korzeniewski, omówi wpływ BDO na wykonanie audytu recyklera za 2020 rok. Wystąpienie rozpocznie się 21 października 2020 o godz. 13:40. Rejestracja udziału w Forum dostępna tutaj.
21.10.2020

Czułość klimatu - znamy ją coraz dokładniej!

Koncentracja CO2 w atmosferze wzrosła z poziomu 280 cząsteczek na milion cząsteczek powietrza (ppm) przed epoką przedprzemysłową do 415 ppm obecnie. Bez podjęcia działań na rzecz redukcji emisji, do 2060 roku koncentracja CO2 może sięgnąć 560 ppm, podwajając swą wartość względem epoki przedprzemysłowej. Równowagowa czułość klimatu, czyli zmiana średniej temperatury w takiej właśnie sytuacji, przestaje być abstrakcyjnym wskaźnikiem. Po wielu latach badań jesteśmy w stanie dokładniej niż kiedykolwiek określić jej wartość. Niestety,
12.10.2020

Spadek powierzchni lodu morskiego utrudnia niedźwiedziom polowania. Jak długo wytrzymają?

Okresy bez pokrywy lodowej w Arktyce stają się coraz dłuższe – już w latach 40. wydłużą się tak bardzo, że w niektórych rejonach niedźwiedzie polarne nie będą w stanie przetrwać, a w scenariuszu wysokich emisji gazów cieplarnianych pod koniec stulecia doszłoby do tego prawie wszędzie.
14.09.2020

Nagłe załamywanie się ekosystemów - kiedy nastąpi?

Zmiana klimatu prowadzi nie tylko do częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, zmian w cyrkulacji oceanicznej czy topnienia lodowców. Odbija się także na funkcjonowaniu roślin i zwierząt, a także całych ekosystemów. Kiedy zajdzie na tyle daleko, by zagrozić gwałtownym zakłóceniem funkcjonowania biosfery i poważną utratą bioróżnorodności? Omawiamy publikację Trisosa i in., 2020.
07.09.2020

Pomóż odszukać dawnych stoczniowców

"Archiwum Wspomnień Stoczniowca" rozpoczęło zbieranie historii związanych ze Stocznią Gdańską. Jego twórcy przyjadą do chętnych osób, które chciałyby opowiedzieć swoją historię - będzie ona zarejestrowana i następnie zaprezentowana w formie filmu, tekstu i słuchowiska.
25.08.2020

Pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej jest już w pełni operacyjna

Ostatnia platforma WindFloat Atlantic została podłączona do sieci, a farma wiatrowa została w pełni oddana do użytku. Trzy jednostki zasilają portugalską sieć elektroenergetyczną energią generowaną przez turbiny wiatrowe o mocy 8,4 MW każda. Są to największe turbiny na świecie zainstalowane do tej pory na pływającej platformie.
27.07.2020

Wild: w I kw. 2021 r. mają się rozpocząć inwentaryzacje przyrodnicze terenu inwestycji lotniskowej CPK

Na przełomie III i IV kw. 2020 r. spółka CPK planuje rozpoczęcie prac nad master planem; a w I kw. 2021 r. mają się rozpocząć inwentaryzacje przyrodnicze terenu inwestycji lotniskowej Centralnego Portu Komunikacyjnego - zapowiedział prezes CPK Mikołaj Wild podczas posiedzenia Rady Społecznej.
22.07.2020

Powstaje Ocean Winds, nowa spółka typowana na światowego lidera w branży morskiej energetyki wiatrowej

Ocean Winds (OW) powstało jako przedsięwzięcie joint venture, zapowiedziane w 2019 roku i kontrolowane w równym stopniu przez EDP Renováveis i ENGIE. Nowy podmiot z siedzibą w Madrycie stanowi wyłączny podmiot inwestycyjny EDPR i ENGIE, której celem będzie wykorzystywanie potencjału rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na całym świecie.
21.07.2020

Nie przepraszamy za straszenie zmianą klimatu

Niedawno na portalu quillette.com ukazał się tekst Michaela Shellenbergera, który „w imieniu osób zajmujących się ochroną środowiska” przeprasza za „klimatyczny alarmizm” i „straszenie zmianą klimatu”. Tekst, będący zresztą zapowiedzią i reklamą książki Shellenbergera pt. Apocalypse Never: Why Environmental Alarmism Hurts Us All zdążył już odbić się szerokim echem zarówno na świecie, jak i w naszym kraju.
21.07.2020

Po jakim czasie zobaczylibyśmy efekt wyzerowania emisji CO2?

Średnia temperatura powierzchni Ziemi prawdopodobnie będzie rosnąć jeszcze przez pewien czas, nawet po całkowitym zatrzymaniu emisji dwutlenku węgla związanych z działalnością człowieka. Czy zdołamy za naszego życia zaobserwować efekty ochrony klimatu? Młodsi mają szansę!
14.07.2020

Instalacja pierwszych fundamentów Moray East zakończona sukcesem

Spółka Moray Offshore Windfarm (East) Ltd (nazywana w skrócie „Moray East”) ogłosiła na swojej stronie interentowej zakończoną powodzeniem instalację pierwszego fundamentu kratownicowego turbiny wiatrowej w ujściu zatoki Moray Firth. Fundamenty kratownicowe (których docelowo będzie 103) to konstrukcje stalowe, na których zostanie zainstalowana setka turbin wiatrowych i trzy morskie stacje elektroenergetyczne.
12.07.2020

Wilgotne upały - przyszłość już nadeszła

Najnowsze badania wskazują, że niebezpieczne dla życia ludzkiego wilgotne upały już teraz obserwuje się na przykład na Bliskim Wschodzie.
01.07.2020

Porozumienie EDPR z ENGIE - kolejny krok w celu rozwijania farm wiatrowych

EDP Renewables (Euronext: EDPR), światowy lider w sektorze energii odnawialnej i jeden z największych światowych producentów energii wiatrowej, ogłasza podpisanie umowy z ENGIE dotyczącej utworzenia współkontrolowanej spółki joint-venture 50/50, która zajmie się stawianiem morskich farm wiatrowych, zarówno stałych, jak i pływających.
24.01.2020

Port Gdynia stawia na offshore - wizyta studyjna przedstawicieli belgijskiego Portu Oostende

W Porcie Gdynia w odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli belgijskiego Portu Oostende. Jej głównym celem była wymiana wiedzy i doświadczeń na temat technologii przeładunków elementów morskich farm wiatrowych.
21.01.2020

Projekt mostu na Odrze z dotacją 3,4 mln zł

3,4 mln zł dotacji na dokumentację planowanego mostu na Odrze między miejscowościami Łubowice i Ciechowice (pow. raciborski) przekazał w piątek samorządowi woj. śląskiego wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Przeprawa ma powstać w ramach "Mostów dla Regionów".
22.11.2019

Mięsożerne bakterie rosnącym zagrożeniem w coraz cieplejszych wodach Bałtyku

Wraz z ocieplaniem się Bałtyku, na coraz większej części polskiego wybrzeża poważnym zagrożeniem staną się typowe dla mórz tropikalnych mięsożerne bakterie przecinkowce szczepu Vibrio vulnificus, spokrewnione z przecinkowcem cholery - prognozują autorzy międzynarodowego, multidyscyplinarnego dokumentu The Lancet Countdown, którego celem jest monitorowanie wpływu zmian klimatu na zdrowie.
18.11.2019

EDPR zabezpiecza ponad 1,5 GW mocy w ciągu niespełna dwóch tygodni

EDP Renewables (Euronext: EDPR), światowy lider w sektorze energii odnawialnej i jeden z największych producentów energii wiatrowej na świecie, dokonał ogromnego skoku w rozwoju projektów, zwiększając planowaną moc zainstalowaną o łącznie 1533 MW.
07.11.2019

Joint venture EDPR zdobywa kontrakt offshorowy w stanie Massachusetts

Mayflower Wind Energy LLC (Mayflower Wind) - joint venture Shell New Energies US LLC (Shell) i EDPR Offshore North America LLC (EDPR), zostało wybrane przez stan Massachusetts jako dostawca czystej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł dla odbiorców z terenu tego stanu, którą wyprodukuje morska farma wiatrowa o mocy 804 MW mogąca dostarczyć prąd dla ok. 500.000 gospodarstw domowych.
31.10.2019

EDP Renewables podpisało z Nipsco umowę na budowę i przejęcie farmy wiatrowej o mocy 302MW w stanie Indiana w USA

Projekt EDPR zwyciężył w przetargu dzięki potencjałowi pobudzenia wzrostu lokalnej gospodarki oraz redukcji negatywnego wpływu na środowisko.
25.10.2019

EDP Renewables razem z Aker Solutions zrealizują pływającą farmę wiatrową u wybrzeża Ulsan w Korei Południowej

WindPower Korea, EDP Renewables i Aker Solutions stworzyły konsorcjum z zamiarem zrealizowania pływającej farmy wiatrowej o mocy 500 MW u wybrzeża aglomeracji Ulsan w Korei Południowej.
18.10.2019

Przedpremierowy pokaz filmu o Eugeniuszu Kwiatkowskim

„Eugeniusz Kwiatkowski – Mąż Stanu” to film dokumentalny poświęcony Polakowi, budowniczemu Gdyni i Stalowej Woli, którego przedpremierowy pokaz odbędzie się we wtorek w kinie „Wrzos” w Stalowej Woli. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem dokumentu Mirosławem Borkiem.
29.08.2019

Tunel pod Świną ma swoją grę planszową

Zrób psikusa budowlańcom i wybuduj tunel pod Świną jeszcze w tym roku!Gra planszowa o Świnoujściu „Tunel pod Świną” oficjalnie pojawi się w sprzedaży 19 sierpnia. Ale już w ten weekend miała swoją przedpremierę. Można ją było w przedsprzedaży kupić na jednym ze stoisk Sail Świnoujście na nabrzeżu Władysława IV. Gra to świetna zabawa dla całej rodziny. Mogą w nią bowiem grać dzieci od 8 lat, ich rodzice i dziadkowie.
19.08.2019

Damen Engineering: Cały łańcuch wartości na wyciągnięcie ręki (wywiad)

Trójmiasto jest dziś uznawane za jedno z najważniejszych zagłębi projektowania statków w Europie. Biura projektowe mają tu dostęp nie tylko do wysokiej jakości zasobów pracy, ale mogą też korzystać z dobrodziejstw, jakie przynosi dobrze rozwinięty lokalny ekosystem stoczniowy. O olbrzymim kapitale intelektualnym, holistycznym podejściu do biznesu i tym, dlaczego warto grać zespołowo rozmawiamy z Katarzyną Romantowską-Jaskólską – Dyrektor Zarządu, Damen Engineering Gdańsk
02.08.2019

XXIII Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk za nami!

To były cztery wspaniałe dni, spędzone w morskim klimacie, z żeglarską przygodą i szantami w tle oraz edukacyjnym zacięciem. Już po raz 23. mieliśmy okazję kultywować morską tradycję Gdańska. Baltic Sail Gdansk to wydarzenie, które łączy ludzi wody i lądu, promuje i propaguje ideały żeglarskie oraz tradycyjne żeglarstwo.
12.07.2019

Baltic Sail rozpoczęty. Klucze do Miasta w rękach żeglarzy

Symbolicznym przekazaniem kluczy do Gdańska żeglarzom rozpoczęła się tegoroczna edycja Baltic Sail. Przez najbliższe cztery dni miasto zmieni się w żeglarską stolicę Bałtyku. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji m.in. rejsy morskie żaglowcami, Festiwal Szanty pod Żurawiem i rekonstrukcję bitwy morskiej w Twierdzy Wisłoujście.
06.07.2019

EDP i ENGIE łączą siły z zamiarem stworzenia wiodącego globalnego gracza w sektorze morskiej energetyki wiatrowej

Antonio Mexia, CEO EDP i prezes EDPR, oraz Isabelle Kocher, CEO ENGIE, ogłosili 21.05.2019 podpisanie strategicznego protokołu ustaleń o stworzeniu przedsięwzięcia joint venture, w którym EDP i ENGIE miałyby odpowiednio po połowie udziałów. Działalność nowego podmiotu ma obejmować realizację projektów stacjonarnych i pływających farm wiatrowych. Powstające joint venture będzie jedynym podmiotem, za pośrednictwem którego EDP (poprzez swoją spółkę zależną EDP Renewables - EDPR) i ENGIE będą realizować inwestycje w projekty morskich
22.05.2019

ST3 Offshore bez kontraktu przy budowie wielkiej farmy wiatrowej Moray East

Po marcowym ogłoszeniu przez grupę DEME Offshore kluczowych dostawców na instalację fundamentów wież turbin na morskiej farmie wiatrowej Moray East, szczecińska fabryka fundamentów morskich turbin wiatrowych ST³ Offshore liczyła na część tego zlecenia. Dokładniej, chodziło o budowę około 30 górnych części fundamentów kratownicowych wraz z ostatecznym montażem. Niestety, kontrakt ten przypadł finalnie belgijskiej firmie Eiffage.
23.04.2019

ST3 Offshore weźmie udział w budowie wielkiej farmy wiatrowej Moray East?

Grupa DEME Offshore (dawniej GeoSea) ogłosiła wczoraj wybór kluczowych dostawców na instalację fundamentów wież turbin na morskiej farmie wiatrowej Moray East. Wśród nich znalazł się Smulders z Wallsend w Newcastle, któremu powierzono główną część prac produkcyjno-konstrukcyjnych wraz z ostatecznym montażem 55 kratownicowych fundamentów. To dobra wiadomość dla ST3 Offshore bowiem część działalności produkcyjnej może być przeprowadzona w podwykonawstwie.
15.03.2019

EDP Renewables z 14% wzrostem przychodów w 2018 r. i zyskiem netto na poziomie 313 mln EUR

EDP Renewables, światowy lider w sektorze energii odnawialnej i jeden z największych producentów energii wiatrowej na świecie, ogłosił wyniki za rok 2018. Na dzień 31 grudnia spółka zarządzała portfelem aktywów operacyjnych o łącznej mocy 11,7 GW w 11 różnych krajach, z czego 11,3 GW jest w pełni skonsolidowane, a 371 MW skonsolidowane kapitałowo (udziały kapitałowe w Hiszpanii i USA). W 2018 roku EDPR uruchomił obiekty o łącznej mocy zainstalowanej równej 826 MW, z czego 478 MW w Ameryce Północnej, 211 MW w Europie i 137 MW w Br
27.02.2019

Wyniki EDP Renewables w 2018 roku: Ponad 11 GW mocy w portfolio operacyjnym

EDP Renewables opublikował właśnie kluczowe dane operacyjne za 2018 rok. Na zakończenie roku jego portfel operacyjny wyniósł 11,7 GW w jedenastu krajach, z czego 5,4 GW w Europie (2,5 GW w Hiszpanii; 1,3 GW w Portugalii), 1,7 GW w pozostałej części Europy, 5,8 GW w Ameryce Północnej, a pozostałe 0,5 GW w Brazylii.
31.01.2019

Kilkanaście największych światowych firm chce budować z PGE wiatraki na Bałtyku

13 największych światowych deweloperów morskiej energetyki wiatrowej chce budować z Polską Grupą Energetyczną farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku - podała PGE. Według źródeł PAP zbliżonych do projektu chętni to, m.in. EDPR, Eneco, E.ON, Oersted, ScottishPower Renewables.
30.01.2019

EDP Renováveis zabiezpieczyło długoterminowy kontrakt typu CfD na farmę wiatrową o mocy 15 MW na greckiej aukcji energetycznej

EDP Renováveis zabezpieczyło 20-letni kontrakt różnicy kursowej (CfD) na greckiej aukcji w celu sprzedaży energii elektrycznej, którą produkować będzie od 2021 roku farma wiatrowa Aerorrachi o mocy 15 MW zlokalizowana w północnej Grecji.
18.12.2018

Joint venture spółek EDP Renewables i Shell wygrywa aukcję dla offshore w USA

Mayflower Wind Energy LLC (Mayflower) jest wstępnym zwycięzcą bloku nr 0521 w aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, przeprowadzonej przez amerykańskie Biuro ds. Zarządzania Energetyką Morską (Bureau of Ocean Energy Management - BOEM) w miniony piątek. Złożona przez Mayflower oferta na wyłączne prawo do rozwijania komercjalnych projektów wiatrowych na dzierżawionym terenie zewnętrznego szelfu kontynentalnego (OCS), opiewała na kwotę 135 milionów dolarów.
17.12.2018

ST3 Offshore chce uczestniczyć w budowie największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

ST3 Offshore w restrukturyzacji chce brać udział w budowie największej na świecie morskiej farmy wiatrowej – podało Radio Szczecin. Mowa o Moray East – farmie wiatrowej, która powstanie 20 km od wybrzeży Wielkiej Brytanii. Szczeciński zakład miałby budować części podstaw do morskich wiatraków.
07.12.2018

WMO: Ostatnie cztery lata najcieplejsze w historii, rok 2018 na czwartym miejscu

Rok 2018 był czwartym najcieplejszym rokiem w historii – ogłosiła Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Raport WMO zawiera jednoznaczny przekaz: ocieplenie klimatu nadal postępuje, a jego konsekwencje dla planety i ludzi pogłębiają się.
01.12.2018

EDPR, DGE i ENGIE ogłaszają podpisanie porozumienia finansowego w związku z morską farmą wiatrową Moray East

EDP Renováveis za pośrednictwem oddziału EDPR UK Limited, Diamond Generating Europe Limited oraz ENGIE, ogłosiły, że morska farma wiatrowa Moray (East) Limited zapewniła sobie finansowanie budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 950 MW. Projekt jest obecnie własnością EDPR (43,3%), Diamond Green Limited, które częściowo należy do DGE (33,4%) oraz ENGIE (23,3%). Doradztwem finansowym dla EDPR, ENGIE, DGE oraz projektu MOWEL zajął się Santander Corporate & Investment Banking.
29.11.2018

KE proponuje strategię klimatyczną – zerowe emisje do 2050 r.

KE przedstawiła w środę długoterminową strategię klimatyczną, przewidującą, że do połowy tego stulecia UE stanie się neutralna pod względem emisji gazów cieplarnianych. Efektem ma być odejście m.in. od węgla w energetyce, a także zmniejszenie importu gazu.
28.11.2018

Bułgaria: Dywersyfikacja dostaw gazu w centrum uwagi bałkańskich liderów

Projekty infrastrukturalne mające poprawić połączenia na Bałkanach, dywersyfikacja dostaw gazu oraz poparcie dla integracji Serbii w UE były głównymi tematami piątkowego spotkania premierów Bułgarii, Grecji i Rumunii oraz prezydenta Serbii w Ewksinogradzie.
02.11.2018

Zagraniczni inwestorzy zainteresowani projektami stawiania wiatraków na Bałtyku

Jak poinformował portal Rzeczpospolita, swoje zainteresowanie rozwijaniem farm wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego zgłosiło wielu inwestorów zagranicznych.
30.07.2018

Stocznia z Gdańska przedstawiła pierwsze zdjęcia nowych katamaranów żaglowych na morzu. Robią wrażenie

Stocznia Sunreef Yachts z Gdańska przedstawiła pierwsze zdjęcia najnowszych katamaranów żaglowych na morzu. Po spektakularnym przedpremierowym pokazie jednostek w ramach Pomorskiego Rendez-Vous 2018, jachty Sunreef 60 i Sunreef 80 zaprezentowały się na Morzu Bałtyckim podczas sesji zdjęciowej i prób morskich.
30.07.2018

Niesamowite żaglowce w Gdańsku. Rozpoczął się zlot Baltic Sail (foto, wideo)

28 żaglowców, 110 rejsów po Zatoce Gdańskiej, 900 żeglarzy i mnóstwo innych atrakcji. W Gdańsku w czwartek rozpoczął się zlot Baltic Sail. Żeglarskie święto potrwa do niedzieli. W tym roku jest częścią V Światowego Zjazdu Gdańszczan.
05.07.2018

Żeglarski zawrót głowy - 22. Baltic Sail na Motławie, zatoce i na lądzie

Aż 110 rejsów dla chętnych na morską przygodę, 30 godzin koncertów szantowych, parada 80 jednostek pływających, 27 zabytkowych jachtów, bitwa morska, 900 żeglarzy z Europy - zlot żaglowców Baltic Sail to wydarzenie, którego nie można przegapić!
04.07.2018

Rafalska: Pracodawcy nie odczuli przywrócenia wieku emerytalnego

Pracodawcy nie odczuli przywrócenia wieku emerytalnego – powiedziała w poniedziałek w Gdyni szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Poinformowała, że ok. 60 proc. osób, które skorzystały z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę, stanowiły osoby spoza rynku pracy.
26.06.2018

Pomorskie: PKP PLK planują nowe tory między Tczewem i Gdańskiem

PKP Polskie Linie Kolejowe planują zbudować dodatkowe tory na trasie między Tczewem a Gdańskiem (Pomorskie). Ma to zwiększyć liczbę pociągów do Trójmiasta oraz poprawić dostęp do portu w Gdańsku.
22.05.2018

PLK planują budowę nowych torów do Trójmiasta

Możliwość uruchomienia większej liczby pociągów do Trójmiasta i lepsza dostępność do portu w Gdańsku – to efekty planowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestycji na szlaku Tczew – Gdańsk Główny w ramach nowej perspektywy. Dzięki nowym torom transport koleją stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny.
21.05.2018

Wild: Lotnisko w Singapurze jest jednym z potencjalnych partnerów przy budowie CPK

Lotnisko Changi w Singapurze, obok Korei i Chin, to jedno z potencjalnych partnerów przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego – poinformował w czwartek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. Dodał, że ewentualny udział zagranicznych partnerów może uczynić tę inwestycję bardziej efektywną i dochodową.
17.05.2018

PRS – akredytowany weryfikator środowiskowy w obszarze gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym

Polski Rejestr Statków, po zapoczątkowanej w ubiegłym roku procedurze rozszerzenia akredytacji weryfikatora EMAS, uzyskał właśnie autoryzację do prowadzenia audytów przedsiębiorców przetwarzających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w oparciu o ustawę z 11.09.2015 r., tzw. audytów AZE. Kompetencje towarzystwa klasyfikacyjnego stanowią rozszerzenie posiadanej w PCA akredytacji EMAS nr PL-V-0006.
03.04.2018

Zamieszkać w Stoczni Cesarskiej. Wizja architekta, który pracował dla króla Arabii Saudyjskiej (foto)

Ślązak ze Szczawnicy, pracuje dla pracowni architektonicznej w Kopenhadze. 32-letni Mateusz Mastalski jest głównym architektem przebudowy Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. - Zakochałem się w tym miejscu - mówi. Zobacz, jak połączył w projekcie historię z przyszłością. I jak będzie walczył z zimnym morskim wiatrem...
23.03.2018

Łódzkie i Świętokrzyskie mają współpracować przy modernizacji infrastruktury kolejowej

List intencyjny ws. współpracy przy rozbudowie i modernizacji infrastruktury kolejowej podpisali w środę marszałkowie woj. łódzkiego i świętokrzyskiego. Umowa dotyczy wspólnego przygotowania dokumentacji przedprojektowej na zelektryfikowanie łączącej obydwa regiony linii kolejowej nr 25.
07.03.2018

Projekt modernizacji linii kolejowych między Trójmiastem a Szczecinem

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w piątek umowę na sporządzenie dokumentacji przedprojektowej dla odcinków Słupsk–Koszalin–Kołobrzeg–Szczecin oraz Słupsk–Koszalin–Stargard–Szczecin. Planowana modernizacja ma m.in. skrócić podróż z Trójmiasta do Szczecina.
09.02.2018

Pomorskie: Prace studialne ws. modernizacji linii kolejowych między Tczewem a Czerskiem i Chojnicami

W II kwartale 2019 r. ma być gotowa dokumentacja przedprojektowa dotycząca modernizacji przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ponad 220 kilometrów linii kolejowych między Tczewem a Czerskiem i Chojnicami oraz w stronę Tucholi i Wierzchucina (Pomorskie).
08.02.2018

Świętokrzyskie: Władze regionu przedstawiły koncepcję połączenia kolejowego z CPK

Koncepcję połączenia sieci kolejowej województwa świętokrzyskiego z Centralnym Portem Komunikacyjnym zaprezentowały w piątek władze regionu. Zgodnie z projektem podróż z Kielc do CPK ma wynieść nieco ponad godzinę.
19.01.2018

Norwegia/ Wyrok ws. wydobycia ropy w Arktyce ciosem dla ekologów

Sąd w Oslo zatwierdził w czwartek plany Norwegii na dalsze wydobycie ropy w Arktyce, odrzucając pozew organizacji ekologicznych, które twierdziły, że narusza to konstytucyjne prawo wszystkich obywateli do zdrowego środowiska oraz paryską umowę klimatyczną.
04.01.2018

Grupa ds. morskiej energetyki wiatrowej w PSEW

Morska energetyka wiatrowa rozwija się bardziej dynamicznie niż jakakolwiek inna technologia produkcji energii elektrycznej na świecie. Ostatnie wyniki aukcji w Europie pokazują, że branża osiągnęła bezprecedensowy poziom konkurencyjności poprzez szybki postęp technologiczny, wzrost przemysłowy i obniżenie kosztów kapitału. Przewiduje się, że w roku 2030 morska energetyka wiatrowa będzie w stanie pokryć nawet 11 % europejskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. A to zaledwie ułamek potencjału tej technologii w Europie.
18.12.2017

PKP PLK: w grudniu ma być umowa na projekt odcinka Białystok-Ełk Rail Baltica

W grudniu tego roku PKP PLK chcą podpisać umowę z firmą, która zaprojektuje przebudowę i modernizację fragmentu międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica na odcinku Białystok-Ełk.
23.11.2017

MGMiŻŚ nie wyklucza żadnych form finansowania rozwoju żeglugi śródlądowej

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nie wyklucza żadnej z możliwości finansowania programu rozwoju żeglugi śródlądowej, począwszy od dotacji UE, środków zwrotnych międzynarodowych instytucji finansowych czy udziału partnerów prywatnych - podała wiceminister tego resortu Anna Moskwa.
02.11.2017

Znamy laureatów nagrodzonych w konkursie energii odnawialnej University Challenge

EDP Renewables (Euronext: EDPR), światowy lider rynku energii odnawialnej i jeden z największych na świecie producentów energii wiatrowej, ogłosił zwycięzców drugiej polskiej edycji konkursu University Challenge, skierowanego do studentów uczelni wyższych. Ceremonię wręczenia nagród poprowadził Dyrektor Zarządzający EDPR w Polsce i Rumunii - José Juan Canales, któremu towarzyszyli przedstawiciele kadry kierowniczej polskiego oddziału firmy.
12.10.2017

Port Szczecin przygotowuje się do przebudowy nabrzeży

Port Szczecin przygotowuje się do przebudowy nabrzeży. A wszystko w związku z planowanym pogłębieniem toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m głębokości. Prace związane z przystosowaniem szczecińskiego portu do nowej inwestycji będą kosztowały ponad 600 milionów złotych.
05.10.2017

Pokaz specjalny reportażu o kapitanie Leonidzie Telidze

W sali kinowej „Warszawa” w Gdyńskim Centrum Filmowym (plac Grunwaldzki 2) w piątek 17 marca o 18:00 odbędzie się przedpremierowy pokaz specjalny reportażu prezentującego sylwetkę i historię kapitana Leonida Teligi.
13.03.2017

OZE przyszłością energetyki. W Europie szybko rozwija się energia wiatrowa, szczególnie farmy morskie

Branża energetyki wiatrowej w Polsce jest bardzo konkurencyjna. Nie potrzebuje dotacji, ale stabilizacji i przewidywalności – podkreśla João Manso Neto, prezes EDP Renewables. Moc zainstalowanych w naszym kraju farm wiatrowych przekracza 5,6 GW. Nowa ustawa, która wprowadza ograniczenia w odległości turbiny wiatrowej od zabudowań, sprawi, że możliwości obszarowe inwestycji zostaną znacznie ograniczone.
05.10.2016

Ofensywa inwestycyjna na drogach i kolei

- Dla polskiej gospodarki, a zwłaszcza dla branży wykonawstwa drogowego i kolejowego, najważniejsza jest przewidywalność. Potwierdzeniem tej przewidywalności jest dzisiejsza informacja o działaniach inwestycyjnych, podejmowanych przez resort infrastruktury i budownictwa – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Na spotkaniu zostały zaprezentowane informacje na temat stanu realizacji i przygotowań do uruchomienia kolejnych i
05.09.2016

Świnoujście: pogłębiony tor wodny we wrześniu

Do drugiej połowy września mają potrwać prace przy pogłębianiu odcinka toru podejściowego do Świnoujścia i części toru wodnego Świnoujście – Szczecin. Do świnoujskiego portu będą mogły wpływać statki o maksymalnym zanurzeniu do 13,5 metra.
20.07.2016

Zrównoważony rozwój a gospodarka wodna - wnioski z konferencji

Z okazji Światowego Dnia Wody w Ministerstwie Środowiska odbyła się konferencja naukowa pt. „Zrównoważony rozwój a gospodarka wodna”, którą otworzył minister środowiska, prof. Jan Szyszko. Współorganizatorem konferencji był Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych.
27.04.2016

Cały czas to samo, tylko na większą skalę - rozmowa z Szymonem Sobków, prezesem Hydro Naval.

Głównym obszarem działania spółki Hydro-Naval jest obecnie sektor offshore i onshore, związany z przemysłem wydobycia ropy naftowej. Gdy jej właściciele zakładali firmę trzydzieści pięć lat temu, pojęcia te jeszcze nawet nie funkcjonowały.
07.08.2014

Inwestorzy chcą wyprawić w morze 80 mld zł

W Ministerstwie Infrastruktury (MI) na rozpatrzenie czeka już osiem wniosków o pozwolenie na budowę morskich farm wiatrowych. Wciąż napływają kolejne. Moce, na jakie apetyt deklarują inwestorzy, to co najmniej 6 tys. MW, czyli... dwanaście razy więcej niż w scenariuszu Ministerstwa Gospodarki na 2020 r., który mówi o 500 MW, i trzy razy więcej niż w znanych planach dotyczących farm lądowych na najbliższe lata (około 1,8 tys. MW).
07.11.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.