• <
gryfia_70lat

Projekt mostu na Odrze z dotacją 3,4 mln zł

ew

22.11.2019 12:47 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Projekt mostu na Odrze z dotacją 3,4 mln zł - GospodarkaMorska.pl

3,4 mln zł dotacji na dokumentację planowanego mostu na Odrze między miejscowościami Łubowice i Ciechowice (pow. raciborski) przekazał w piątek samorządowi woj. śląskiego wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Przeprawa ma powstać w ramach "Mostów dla Regionów".

Wnioskodawcą inwestycji jest samorząd woj. śląskiego. Szacunkowa jej wartość to 112,7 mln zł. W ramach rządowego dofinansowania urząd marszałkowski woj. śląskiego może otrzymać do 80 proc. kosztów; reszta ma pochodzić ze środków regionalnego budżetu.

Marszałek Jakub Chełstowski akcentował m.in. dobrą współpracę rządu i samorządu. Jak przypomniał, sygnatariuszem wniosku o dotację był zasiadający jeszcze kilka miesięcy temu w zarządzie woj. śląskiego, pochodzący z Raciborza obecny minister, członek Rady Ministrów Michał Woś.

„Mam nadzieję, że szybko tę dokumentację przygotujemy, uporamy się ze sprawami technicznymi, organizacyjnymi, prawnymi i będziemy przystępować do dalszych działań. To będzie duże zadanie" - mówił Chełstowski. Jego zdaniem inwestycja może być gotowa za trzy, cztery lata. "To wsparcie rządowe jest bardzo ważne" - podkreślił.

Obecny na piątkowej uroczystości Woś ocenił, że chodzi o "most historyczny". "75 lat blisko minęło od wojny (...) i ten most dokładnie w tym miejscu został zburzony w 1945 r. przez Niemców wycofujących się przed Sowietami" - przypomniał.

W ramach Programu "Mosty dla Regionów" woj. śląskie otrzymało dofinansowanie na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej niezbędnej do otrzymania pozwolenia na budowę. Koszt przygotowania dokumentacji to ok. 4,3 mln zł, z czego ok. 3,4 mln zł samorząd otrzyma z budżetu państwa.

Chełstowski powiedział w piątek PAP, że dokumentacja jeszcze nie została zamówiona. Na razie nie wiadomo bowiem, czy będzie zamawiał ją urząd marszałkowski, czy jego wyspecjalizowana instytucja, czyli Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Szacunkowy koszt budowy planowanego mostu o długości ponad 600 m, wraz z drogami dojazdowymi, to ponad 113 mln zł.

Most powstanie w pobliżu miejsca, gdzie działa teraz przeprawa promowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 421. Zgłaszając wniosek woj. śląskie wskazywało, że kursowanie promu zależy od warunków atmosferycznych.

Dokumentacja ma dotyczyć budowy nowego mostu nad Odrą wraz z drogami dojazdowymi do najbliższych dróg publicznych. Dojazd do przeprawy będą prowadziły od strony Ciechowic - drogą wojewódzką nr 915, łączącą się dalej z drogą wojewódzką nr 421, a od strony Łubowic - od drogi powiatowej DP 3500S.

Według wcześniejszych informacji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na realizację programu „Mosty dla Regionów” rząd przeznaczył ok. 2,3 mld zł. W programie znalazło się 21 priorytetowych, rekomendowanych przez rząd inwestycji, które wytypował resort. Program ma charakter otwarty - propozycje projektów mogły zgłaszać samorządy wszystkich szczebli.

Samorządy mogły ubiegać się o dotację na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do budowy mostu wraz z drogami dojazdowymi. Dzięki otrzymaniu pieniędzy w przyszłości będą mogły starać się również o dofinansowanie do 80 proc. kosztów budowy mostu w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.