• <

Wynik wyszukiwania - "dystrybucja" - Wiadomości

Tauron planuje rozwijanie mocy wytwórczych tak na lądzie, jak i na bałtyckim szelfie

Pod koniec tego roku przedstawiona zostanie strategia Taurona, która sprecyzuje ścieżki rozwoju firmy i jej spółek - zapowiedział we wtorek prezes Taurona Grzegorz Lot. Inwestycje mają być skierowane głównie na rozwój sieci dystrybucyjnej i dekarbonizację ciepłownictwa.
07.05.2024

Maersk prognozuje EBITDA do 6 mld USD w 2024 r. i wysoki CAPEX do 2025 r.

Wyniki Maerska za pierwszy kwartał są zgodne z oczekiwaniami w obliczu trwających zakłóceń na Morzu Czerwonym — informuje zarząd duńskiego armatora z białą gwiazdą. Grupa żeglugowa Maersk (MAERSKb.CO) podniosła swoje prognozy zysków za cały rok po opublikowaniu na początku maja informacji o zyskach za pierwszy kwartał. Wyższe zyski armator i operator logistyczny ma zamiar uzyskać, wykorzystując duży popyt na przewozy kontenerowe oraz wyższe stawki frachtowe w związku z wydłużonymi rejsami statków wokół Afryki.
06.05.2024

PGE: konieczność restrukturyzacji i duże inwestycje w offshore i sieci dystrybucyjne

– Przed nami konieczność restrukturyzacji grupy, konieczność restrukturyzacji bazy aktywów oraz wydzielenia energetyki konwencjonalnej, żeby przygotować się na duże inwestycje w segmencie odnawialnym – zapowiada nowy prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Dariusz Marzec, który objął stery w połowie marca br. Jak podkreśla, utrzymanie jej pozycji rynkowej wymaga szybkich działań i dużych, wielomiliardowych inwestycji, głównie w OZE i sieci dystrybucyjne. W tym kontekście strategiczne znaczenie ma jednak wydzielenie aktywów węglow
08.04.2024

PSG rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru

Polska Spółka Gazownictwa rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru - poinformowała PSG. Spółka dodała, że firmy będą współpracowały w takich obszarach jak bilansowanie sieci, jakość gazu, bezpieczeństwo dostaw czy regulacje prawne.
25.03.2024

Mariusz Grab zrezygnował z funkcji prezesa spółki Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

Mariusz Grab zrezygnował 14 lutego br. z funkcji prezesa Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police oraz z funkcji członka jej zarządu. Był jej prezesem od 30 kwietnia 2021 roku.
14.02.2024

Adampol z najwyższym wynikiem ankiety satysfakcji klienta Hyundai Glovis

Firma Hyundai Glovis przedstawiła niedawno oficjalny wynik badania satysfakcji klienta (Customer Satisfaction Service CSI) w 2023 roku. Zgodnie z przedstawionymi danymi, Adampol uzyskał najwyższą ocenę spośród wszystkich zagranicznych spółek zależnych, świadczących usługi transportowe (atutomotive i general cargo).
31.01.2024

Biznes z ropy, gazu i wiatru. Equinor z zyskami w 2023 r. i perspektywami do 2027 r.

Equinor dzięki znakomitej dywersyfikacji produkcji wypracował w III kwartale 2023 r. zysk 8,02 mld USD. Po opodatkowaniu zostało 2,73 mld USD. Zysk operacyjny netto w II kwartale ubr. wyniósł 7,45 mld USD, a zysk netto 2,5 mld USD. W II kwartale zysk w wysokości 7,54 mld USD i 2,25 mld USD. Po opodatkowaniu zysk operacyjny netto wyniósł 7,05 mld USD, a zysk netto 1,83 mld USD. W 2022 r. do budżetu Norwegii spółki firmy wpłaciły 44,3 mld dolarów – poinformował w grudniu br. dyrektor finansowy Torgrim Reitan.
13.01.2024

Bruntons zajmie się dystrybucją i obsługą portfolio Thordon Bearings

Wiodący pionier w dziedzinie uszczelnień i łożysk, Thordon Bearings, wyznaczył jednego z najbardziej znanych na świecie producentów śmigieł na swojego nowego dystrybutora w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Bruntons Propellers będzie reprezentować Thordon Bearings w całym kraju od 1 stycznia 2024 roku.
09.01.2024

Bez zwarć i przeciążeń na polskich promach Ro-Pax

Na statkach instalowane są coraz bardziej złożone systemy dystrybucji i zarządzania energią. Nowego znaczenia nabierają urządzenia zapewniające bezpieczeństwo zasilania. Przykładem są trzy jednostki budowane obecnie dla spółki Polskie Promy, które będą wyposażone w szereg urządzeń zabezpieczających ABB.
27.12.2023

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

Wodorowe kontenerowce na diagnostyce z Krakowa

ABB dostarczy rozwiązania zasilające, napędy oraz automatykę dla wodorowych kontenerowców Grupy Samskip. Na statkach zostanie zainstalowany zdalny system diagnostyki, który jest rozwijany w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB w Krakowie. Jednostki morskie to światowa awangarda jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru w zrównoważonym transporcie.
14.11.2023

38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER i rozważania na temat przyszłości polskiego sektora energii

Już 8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. Przedstawiciele zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, politycy, eksperci, przedstawiciele świata nauki oraz członkowie izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych po raz drugi w tym roku spotkają się, aby tym razem przeanalizować priorytety i wyzwania sektora energetycznego w Polsce po jesiennych wyborach.
26.10.2023

Inwestycje PGE w sieci dystrybucyjne wzmacniają bezpieczeństwo dostaw energii

Zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego kraju oznacza inwestycje nie tylko w nowe moce, ale również w sieci dystrybucyjne. PGE konsekwentnie inwestuje w infrastrukturę elektroenergetyczną. Nowe moce przyłączeniowe zwiększają szansę na przyciągnięcie nowych inwestorów oraz na rozwój lokalnej przedsiębiorczości i usług.
02.10.2023

Na Lampedusę wciąż przypływają łodzie z migrantami. Będzie blokada morska?

Na Lampedusę wciąż przypływają łodzie z migrantami z Afryki; we wtorek do południa przybyło kolejnych 300 osób. Szef MSW Włoch Matteo Piantedosi wrócił na antenie radia Rai 1 do tematu postulowanej przez premier Giorgię Meloni „blokady morskiej”.
19.09.2023

PGE przyspiesza transformację polskiej energetyki – zeroemisyjność już w 2040 r.

- Polska gospodarka, aby pozostać konkurencyjną potrzebuje czystej, bezpiecznej, zielonej i taniej energii. Zaktualizowana strategia PGE to przemyślana, racjonalna i odpowiedzialna ścieżka rozwoju polskiej energetyki w oparciu o nowoczesne rozwiązania - powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Grupa PGE do 2030 r. zakończy wykorzystywanie węgla do produkcji energii elektrycznej i ciepła.
29.08.2023

Zwiększy się przepustowość bazy paliw PERN w Dębogórzu – inwestycje wraz z Zarządem Morskiego Portu Gdynia

Blisko 400 mln zł wyniosą inwestycje PERN i Zarządu Morskiego Portu Gdynia, dzięki którym zwiększy się przepustowość bazy paliw w Dębogórzu (Pomorskie). Obie spółki podpisały porozumienie w tej sprawie. Dzięki przedsięwzięciom do Polski - przez bazę PERN - docierać będzie więcej paliw.
24.08.2023

Digital Baltic: Przewaga regionalna oparta na danych - gromadzenie, łączenie i wymiana danych

Podczas trzeciego, ostatniego panelu podczas konferencji "Digital Baltic - Towards common security" jego uczestnicy roztrząsali zagadnienie wykorzystania najnowszych rozwiązań służących gromadzeniu danych z wielu źródeł, narzędzi do ich analizy, a także sprawnej wymiany danych i zapewnianej im ochrony w ramach cyberbezpieczeństwa.
28.06.2023

Sejmowa komisja pozytywnie o poprawkach PiS do projektu zmiany Prawa energetycznego

Sejmowa komisja energii pozytywnie zaopiniowała w środę 11 poprawek, złożonych przez klub PiS w II czytaniu projektu zmiany Prawa energetycznego. Poprawki PiS zakładają m.in. że interkonektory mogą posiadać tylko operatorzy przesyłowi.
14.06.2023

PGE podpisała umowę realizacyjną w ramach Programu LTE450

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, w ramach budowy sieci łączności specjalnej LTE450, podpisała umowę z firmą Ericsson na dostawę i wdrożenie komponentów radiowych RAN. Uruchomienie sprzętu radiowego RAN i rdzeniowego CORE będzie stanowiło trzon uruchamiania usług LTE450 na potrzeby energetyki.
12.06.2023

Nor-Shipping 2023. Partnerstwo biznesu i innowacji. Polska błysnęła wodorem

Odbywające się na początku czerwca Nor-Shipping 2023 to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie roku w biznesie morskim. Przytłaczał ogrom około 1 000 wystawców oraz około 50 tys. uczestników - przedstawicieli biznesu i polityki, nauki i klastrów morskich, czołowych firm badawczych i eksperckich z całego świata. Polska przyjechała na Nor Shipping z wodorem.
12.06.2023

Port Esbjerg wchodzi w kolejną erę zielonej transformacji krok w kierunku transportu kolejowego

Zielona transformacja w Europie zależy od ekologicznych paliw i dekarbonizacji. Transport nowych paliw wymaga logistyki na najwyższym poziomie, a port Esbjerg będzie odgrywał kluczową rolę. DB Cargo i Port Esbjerg zacieśniają współpracę, ponieważ możliwości wykorzystania transportu kolejowego w nowej infrastrukturze są ogromne, a z uwagi na fakt, że jest on bardziej ekologiczny, transport kolejowy będzie korzystny dla transformacji ekologicznej.
20.05.2023

PGE Dystrybucja udostępniła mapy dla mazurskich żeglarzy

PGE Dystrybucja udostępniła sternikom mapy szlaków żeglownych z naniesionymi liniami energetycznymi. To kontynuacja ubiegłorocznej kampanii służącej poprawie bezpieczeństwa żeglarzy na Mazurach i Suwalszczyźnie – podała spółka.
05.05.2023

Bezpieczna i czysta energia dla Polski. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER. Prawie pół tysiąca uczestników wysłuchało merytorycznych debat i wystąpień liderów sektora, którzy poruszyli najbardziej aktualne tematy związane z polską energetyką.
19.04.2023

Inteligentna sieć pozwoli na dalszy rozwój OZE w Polsce [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Jak przygotować infrastrukturę energetyczną pod rozwój OZE? – było to główne pytanie, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER. Patronem wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Eksperci i branża podkreślali jednogłośnie, że kluczem jest rozwój inteligentnego systemu sieciowego w Polsce.
13.04.2023

Minister rozwoju przedłużył zarząd przymusowy w Novatek Green Energy; ma to związek z przetargiem na aktywa firmy

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przedłużył o kolejne 6 miesięcy okres, na który został ustanowiony tymczasowy zarząd przymusowy w Novatek Green Energy - podał w poniedziałek resort rozwoju wskazując, że ma to związek z ogłoszonym przetargiem na aktywa firmy.
03.04.2023

Transformacja energetyczna i przyszłość energetyki w Polsce. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER odbędzie się już 13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel. Najważniejsze wydarzenie skierowane do sektora energetycznego po raz kolejny zgromadzi przedstawicieli zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, ekspertów, przedstawicieli świata nauki oraz członków izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych.
29.03.2023

Kontener z Chojnic usprawni transport zbóż [WIDEO]

Transport zbóż stał się nieoczekiwanie jednym z najważniejszych tematów sezonu, co jest oczywiście spowodowane konfliktem w Ukrainie. Uwaga mediów skupiła się m.in. na problemach technicznych, ale nieco światła powinno paść na wynalazek Zrembu Chojnice, który może wiele z nich rozwiązać.
20.02.2023

Odpowiedź sektora na wyzwania kryzysu energetycznego podczas 36. EuroPOWER i 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 6. OZE POWER. Wydarzenie, na którego program składały się wystąpienia i debaty kluczowych przedstawicieli polskiego sektora energetycznego, zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników.
14.11.2022

Polska dystrybucja chce się transformować. Spółki OSD podpisały Kartę Efektywnej Transformacji

Podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER została podpisana Karta Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki, której celem jest przyspieszenie rozwoju systemu dystrybucyjnego. Patronem medialnym wydarzenia jest portal GospodarkaMorska.pl.
07.11.2022

Transformacja energetyczna w nowych realiach gospodarczych – 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r., w The Westin Warsaw Hotel oraz online, odbędzie się 36. edycja Konferencji Energetycznej EuroPOWER i 6. edycja OZE POWER. Po raz drugi w tym roku liderzy branży energetycznej spotkają się, aby przedyskutować najbardziej aktualne trendy, szanse i wyzwania sektora energetycznego w Polsce.
17.10.2022

Konferencja PPLNG i bioLNG 2022, czyli jak przejść od teorii do praktyki [WIDEO]

12 i 13 października w sali Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni spotkali się reprezentanci polskiego przemysłu, by podczas tegorocznej edycji Konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG wspólnie zastanawiać się, jak nadążyć za innymi i w rzeczywisty sposób rozpocząć transformację energetyczną kraju przy pomocy LNG i bioLNG.
14.10.2022

Węgiel będzie w portach, ale nie w piecach. Sektor TSL o dramatycznych problemach z dystrybucją węgla

Eksperci sektora TSL zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie nie mają wątpliwości, że najbliższe tygodnie zdominuje temat dystrybucji węgla w Polsce. Sprawa jest poważna, bo wiele wskazuje na to, że węgiel w najbliższych tygodniach będzie docierał do portów. Gorsza sytuacja będzie mieć miejsce, gdy trzeba będzie go dystrybuować do mieszkańców.
06.10.2022

Port Antwerpia-Brugia pierwszym portem, który wprowadził certyfikat PKB dla dystrybucji farmaceutyków

Dystrybucja produktów farmaceutycznych wymaga szczególnego postępowania. Sposób ten jest określony w wytycznych GDP (Good Distribution Practice). Port w Antwerpii-Bruges jako pierwszy na świecie przełożył te zasady na sferę morską, aby w całym łańcuchu logistycznym działać zgodnie z tymi europejskimi zasadami GDP.
25.09.2022

Premier: zakontraktowanego węgla już jest dużo, ale dystrybucja to wąskie gardło

Zakontraktowanego węgla już jest dużo, a kontraktujemy jeszcze więcej; więcej niż było to potrzebne we wcześniejszych analizach na ten rok; ale jego dystrybucja jest na razie wąskim gardłem - powiedział w środę na Polanie Jakuszyckiej (Dolnośląskie) premier Mateusz Morawiecki.
07.09.2022

Premier: zamówionego węgla mamy bardzo dużo, wąskim gardłem są porty"

Zamówionego węgla mamy bardzo dużo, ale wąskim gardłem jest dystrybucja po Polsce - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami gminy Brańsk. Dodał, że nie ma magicznej różdżki, która by zbiła ceny węgla do poziomu z ubiegłego roku.
05.09.2022

Ryby i akwakultura w UE. Efekt motyla wywoła sztorm w przemyśle rybnym

W latach 2019–2020 wydatki gospodarstw domowych na produkty rybołówstwa i wyroby akwakultury wzrosły o 17%. Spożycie świeżych ryb wzrosło o 7% w wymiarze wartościowym i o 4% wzrosło spożycie wyrobów – podają analitycy EUMOFA w najnowszym raporcie "The EU Fish Market".
15.08.2022

Sektor TSL zmartwiony problemem dystrybucji węgla

Szybkie działanie albo „bitwa o węgiel” już za kilka tygodni. Sektor TSL alarmuje: „Węgiel na zimę, przeładowywany będzie do późnej wiosny”. Żeby rząd mógł zrealizować zapowiadane dopłaty do dla ostatecznych klientów, surowiec trzeba najpierw przetransportować. A z tym jest problem.
09.08.2022

PGNiG: ponad 4 mld zł zysku w I kw. br.

W I kwartale 2022 r. Grupa Kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa osiągnęła ponad 4 mld zł zysku przy ponad 47 mld zł przychodów - przekazała w czwartek spółka.
19.05.2022

Sezon żeglarski się rozkręca. Specjalna mapa skrzyżowań szlaków wodnych z liniami energetycznymi ma zwiększyć bezpieczeństwo żeglarzy

Ze statystyk Polskiego Związku Żeglarskiego wynika, że w Polsce żegluje ok. 4,3 mln osób, a szczególną popularnością cieszy się wśród nich Kraina Wielkich Jezior Mazurskich i Suwalszczyzna. Sezon żeglarski stopniowo się rozkręca, a przed jego szczytem PZŻ wspólnie z Grupą PGE wprowadziły dodatkowe środki na rzecz bezpieczeństwa i opracowały mapę miejsc, w których szlaki wodne krzyżują się z liniami energetycznymi. Ma ona przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa sterników i członków załóg jachtów. PGE podkreśla też, że system
06.05.2022

Polska bez gazu z Rosji, a Europa szykuje plan B

Zakręcenie Polsce kurka z gazem przez Gazprom przyspiesza rewolucję i największe zmiany dotyczące surowców w Europie od dziesięcioleci. Unia Europejska chcąc uniezależnić się od rosyjskich paliw już wcześniej rozpoczęła poszukiwania alternatyw. Jakie kierunki mogą okazać się kluczowe?
27.04.2022

Rekordowy zysk Orlenu

W 2021 roku Grupa Orlen osiągnęła najwyższy zysk netto w swojej historii.
31.03.2022

„Ekonomia, zarządzanie i polityka portowa”. Książka z przesłaniem. Polski kontekst

Port morski jest węzłem logistycznym i przemysłowym w globalnych łańcuchach dostaw o silnym charakterze morskim oraz funkcjonalnym i przestrzennym skupieniem działań bezpośrednio lub pośrednio związanych z transportem, transformacją i procesami informacyjnymi w ramach globalnych łańcuchów dostaw – piszą w wydanej w br. najnowszej książce Theo Notteboom, Athanasios Pallis and Jean-Paul Rodrigue pt. „Port Economics, Management and Policy”.
20.03.2022

Energia z wodoru w polskim systemie prawnym

W poprzednich swoich artykułach, autorzy niniejszego opracowania zwrócili uwagę czytelników na problemy legislacyjne związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich. W niniejszej publikacji środek ciężkości analizy zostanie przesunięty na energię pozyskiwana z wodoru. Mając na uwadze podpisane, w Warszawie 14 października 2021 roku, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej”, przenalizujemy na jakim obecnie etapie jest proces legislacyjny, związany z tym rodzajem energii.
13.03.2022

Transformacja energetyczna Polski w obliczu ambitnych celów unijnych - Fit for 55

Wyzwania związane z transformacją energetyczną Polski w najbliższych latach są ogromne. Poprawa infrastruktury przesyłowej, zwiększenie efektywności OZE, a także inwestycje w energetykę jądrową i nowe technologie stanowią, zdaniem ekspertów branży energetycznej, skuteczny sposób odejścia od paliw kopalnych.
09.03.2022

Fit For 55. Amoniak paliwem przyszłości?

Amoniak jest jednym z najbardziej obiecujących paliw przyszłości w świecie morskim, ale wprowadzenie go do miksu paliwowego nie jest proste – twierdzą eksperci DNV.
20.02.2022

Oceaniczne głębiny pełne plastiku

Pod powierzchnią oceanów kryje się potężna masa zwykle pomijanego dotąd mikroplastiku - „Global Change Biology” . Obejmuje on głównie najmniejsze cząstki, które zdaniem naukowców mogą stwarzać największe zagrożenie dla środowiska, a także dla ludzi.
06.02.2022

Transformacja energetyczna musi być transformacją gospodarczą - 34. Konferencja Energetyczna EuroPower & 4. OZE Power [Wideo]

W ubiegłym tygodniu, 17 i 18 listopada odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących energetyki odnawialnej 34. Konferencja Energetyczna EuroPower & 4. OZE Power. Podczas dwóch dni dyskutowano w jedenastu panelach tematycznych, m.in. o kierunkach rozwoju branży OZE, Polskim miksie energetycznym, perspektywach rozwoju technologii wodorowych czy cyfryzacji sektora. Drugi dzień konferencji rozpoczął panel dotyczący potencjału energetycznego i gospodarczego polskiego wiatru. Sesję, podczas której wystąpili: Zbigniew Grygl
22.11.2021

OCEAN2020 zmierza do portu

Realizowany od 1 kwietnia 2018 roku pod egidą EDA (European Defence Agency), projekt „OCEAN2020” właśnie się zakończył. Jego ostatni etap stwarza doskonałą okazją, aby podsumować wyniki i przedstawić rezultaty, które udało się osiągnąć.
05.11.2021

Syria. Lekarze bez Granic: brak dostępu do wody pitnej zagraża zdrowiu ponad 3 mln osób

Kryzys związany z brakiem dostępu do wody pitnej osiągnął "punkt krytyczny" i zagraża zdrowiu ponad trzech milionów mieszkańców prowincji Idlib na północy Syrii - alarmuje we wtorek organizacja pozarządowa Lekarze bez Granic (MSF).
28.09.2021

VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju w Rzeszowie [podsumowanie]

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się dwudniowa konferencja (13-14 września 2021 r.) „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestnikami byli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, biznesu oraz naukowcy i analitycy zajmujący się sektorem energetycznym. To były dwa dni dyskusji o transformacji energetycznej, atomie, wodorze, OZE i cyberbezpieczeństwie.
21.09.2021

Słabe warunki wietrzne odbijają się na zyskach gigantów wiatrowych

Największe firmy w sektorze energetycznym podsumowują wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2021 roku. Giganci tacy jak duński Ørsted czy niemiecki RWE informują, że mniejsze wyniki w segmencie OZE są spowodowane słabymi warunkami pogodowymi.
13.08.2021

BGK: Potrzeba 600 mld euro na infrastrukturę w regionie Trójmorza

600 mld euro to kwota, którą należy zainwestować do 2030 roku w infrastrukturę Trójmorza, aby wyrównać różnice między Europą Środkowo-Wschodnią i Zachodnią – powiedziała, cytowana w środowym komunikacie, Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK i przewodnicząca rady nadzorczej Funduszu Trójmorza.
19.05.2021

Belgia wybuduje wyspę energetyczną na Morzu Północnym w 2025 roku

Belgijska minister energetyki Tinne Van der Straeten poinformowała, że jej kraj planuje budowę wyspy energetycznej na Morzu Północnym. Głównymi zadaniami nowego obiektu będzie magazynowanie energii elektrycznej wytworzonej w morskich farmach wiatrowych oraz jej dystrybucja. W planach rządu jest oddanie innowacyjnej infrastruktury energetycznej do użytku jeszcze w 2025 roku.
06.05.2021

Total dostarcza pierwszy ładunek LNG do Foran Energy

Total, francuskie przedsiębiorstwo petrochemiczne, poinformował, że na początku tego miesiąca dostarczył pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Foran Energy w Chinach.
13.04.2021

Prezes UOKiK rozpatrzy wniosek PKN ORLEN w sprawie przejęcia PGNiG

Decyzją Komisji Europejskiej, wniosek PKN ORLEN o zgodę na przejęcie PGNiG rozpatrzy Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przeniesieniem kompetencji oceny transakcji do polskiej instytucji wynika z faktu, że planowana koncentracja nie wywrze istotnych skutków dla konkurencji poza Polską, a Prezes UOKiK został uznany za najbardziej kompetentny organ do oceny takich skutków na rynku krajowym. W związku z tym, PKN ORLEN w ciągu kilku tygodni planuje zgłosić zamiar koncentracji do Prezesa UOKiK. Proces przejęcia PGNiG bę
26.03.2021

PGE: 148 mln zł zysku netto w 2020 r., blisko 6 mld zł EBITDA

Grupa Kapitałowa PGE zanotowała w 2020 r. 148 mln zł zysku netto, blisko 6 mld zł zysku EBITDA, a przychody ze sprzedaży wyniosły niemal 45,8 mld zł - wynika z opublikowanych we wtorek wyników rocznych największej polskiej spółki energetycznej.
24.03.2021

Lewiatan: nie ma pomysłu na zwiększenie produkcji wodoru

W projekcie strategii wodorowej rząd nie wskazuje przejrzystej ścieżki wzrostu wytwarzania wodoru - ocenia Konfederacja Lewiatan. Projekt Polskiej Strategii Wodorowej obejmuje m. in. przemysł, energetykę, transport.
17.02.2021

PSG włącza się w budowę gospodarki wodorowej

Polska Spółka Gazownictwa dołączyła do partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i weźmie udział w tworzeniu sektorowego porozumienia wodorowego - przekazała PAP spółka. PSG bada m.in. możliwości transportu wodoru jako domieszki do gazu ziemnego.
30.01.2021

CEVA Logistics w konsorcjum globalnej dystrybucji szczepionek na COVID-19

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, podpisała porozumienie z Abu Dhabi Ports o współpracy z Konsorcjum Hope. Konsorcjum jest organizacją partnerstwa publiczno-prywatnego z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), utworzone jako odpowiedź na wyzwania logistyczne związane z ogólnoświatową dystrybucją szczepionek przeciw COVID-19.
28.01.2021

Waluty i gospodarka w 2021 roku: może być tylko lepiej, prawda?

Co przyniesie 2021 rok? Wiele gospodarek może doświadczyć silnego odbicia napędzanego przez duży, wcześniej stłumiony przez COVID-19 popyt konsumencki. Potencjał konkretnych walut będzie zaś uzależniony od tempa szczepień w poszczególnych państwach. Poniżej przedstawiamy nasze główne oczekiwania: zarówno w kontekście konsekwencji dalszej walki z pandemią na świecie, jak i nowego politycznego otwarcia w USA.
14.01.2021

Ruszają konsultacje Polskiej Strategii Wodorowej

Ruszają konsultacje społeczne Polskiej Strategii Wodorowej - poinformował w czwartek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. W kolejnych latach inwestycje w technologie wodorowe w Polsce mają wynieść kilkanaście miliardów zł - wskazują przedstawiciele rządu.
14.01.2021

One są wszędzie! Włókna poliestrowe wykryto w całym Oceanie Arktycznym

Arktyka jest barometrem zdrowia naszej planety. Ta odległa część świata stoi w obliczu bezprecedensowych ataków na środowisko, ponieważ zmiany klimatyczne i przemysłowe chemikalia zagrażają stylowi życia Eskimosów i innych społeczności tubylczych i północnych, których żywność jest w dużym stopniu uzależniona od owoców morza i ssaków morskich.
13.01.2021

Carnival zanotował prawie 2 mld dolarów straty w ostatnim kwartale

Carnival Corp zanotował większą niż się spodziewano stratę w ostatnim kwartale, z powodu pandemii koronawirusa, która sparaliżowała branżę żeglugi wycieczkowej.
13.01.2021

Zmiany klimatu znacznie większym wyzwaniem dla ludzkości niż koronawirus

Żarówki energooszczędne, rezygnacja z plastiku i mniejsze zużycie wody podczas porannej toalety to niektóre z popularnych działań na rzecz środowiska, ale w skali globalnej ich efekty będą pomijalne. – Musimy zdać sobie sprawę, że chodzi o zmniejszenie konsumpcji i dewastacji przyrody w poszukiwaniu nowych zasobów: energii, wody, surowców – mówi dr hab. Mariusz Majdański z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.
11.01.2021

Rząd planuje przyjąć strategię wodorową w I kwartale 2021 r.

Rząd na I kwartał 2021 r. planuje uchwałę w sprawie przyjęcia „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.” (PSW) - wynika z Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
04.01.2021

Przyszłość energetyki wiatrowej na morzu

Wizjonerskie projekty, inspirujące pomysły to efekt pracy i pasji kilkudziesięciu osób: uczniów, studentów i doktorantów oraz członków komisji konkursowej. Zakończyła się pierwsza edycja Konkursu MEWy – Trendy i wizje rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – organizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
22.12.2020

Niemiecki lockdown może się rykoszetem odbić na polskiej gospodarce

Wydawałoby się, że pandemia koronawirusa w 2021 będzie się z nami powoli żegnać. Jest szczepionka, jest wola krajów by ją zakapować i wdrażać system szczepień. Tymczasem ostatnie dni przyniosły informacje o całkowitym lockdownie w Niemczech i Holandii. Wiąże się to z zamknięciem wszystkich sklepów poza spożywczymi, aptekami, zoologicznymi i targami. Ograniczony będzie tryb pracy wielu firm. Niemal niemożliwe będzie przemieszczanie się między krajami.
15.12.2020

Ceny ropy w górę przed wprowadzeniem szczepionki na Covid-19 w USA

Ceny ropy rosną na giełdach paliw w reakcji na rychłe wprowadzenie szczepionki na Covid-19 w USA i po informacjach o eksplozji tankowca na Bliskim Wschodzie - informują maklerzy.
14.12.2020

PGE i PGNIG chcą kupić polskie aktywa CEZ

PGE i PGNiG złożyły niewiążącą ofertę nabycia polskich aktywów Grupy CEZ - podały w piątek spółki. Chodzi m. in. o elektrociepłownie CEZ w Skawinie i Chorzowie.
11.12.2020

Już dziś decyzja EBC: przed nami zwiększenie programu PEPP. Jak zareaguje euro?

Europejski Bank Centralny dziś niemal na pewno ogłosi wdrożenie dodatkowych środków wspierających gospodarkę strefy euro, zmagającą się z drugą falą pandemii i ze związanymi z nią restrykcjami ograniczającymi aktywność gospodarczą. Jaki będzie wpływ tej decyzji na parę EUR/USD?
10.12.2020

Nowy miejski magazyn w Gdyni

W bezpośrednim sąsiedztwie gdyńskiego portu, tuż przy centrum miasta, powstaje nowy magazyn 7R City Flex przeznaczony dla firm poszukujących mniejszych powierzchni magazynowych, usytuowanych w granicach miasta. Ponad 14 tysięcy mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej zostanie oddane w pierwszej połowie 2021 roku.
07.12.2020

Naukowcy o historii handlu: gospodarka rynkowa starsza niż sądzono

Na podstawie analizy pozostałości pyłków z osadów w południowej Grecji naukowcy ustalili, że gospodarka rynkowa może być starsza niż sądzono, a wymiana handlowa w okresie przedrzymskim była intensywniejsza niż myślimy.
02.12.2020

Podsumowanie konferencji ,,Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju"

W dniach 12-13 października 2020 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza odbyła się V Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” organizowana przez Zakład Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza oraz Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza. Tegoroczną debatę na temat sektora energetycznego zdominowała problematyka technologii wodorowych.
23.11.2020

Ropa w USA drożeje w reakcji na postępy w opracowywaniu szczepionki

Ceny ropy w USA rosną w reakcji na postępy w opracowywaniu szczepionki na Covid-19. Z kolei OPEC+ przygotowuje się do spotkania, na którym oceni sytuację na globalnych rynkach paliw - informują maklerzy.
17.11.2020

Polski system przesyłowy na bieżąco realizuje zadania związane z dystrybucją surowca

Polski system przesyłowy ropy naftowej na bieżąco realizuje zadania związane z dystrybucją surowca. Dziś rano doszło do uszkodzenia energetycznej linii zasilającej Bazę surowcową w Miszewku Strzałkowskim i zakład energetyczny wstrzymał dostawy energii. Aktualnie dostawy energii elektrycznej z zakładu energetycznego obywają się na bieżąco. Ciągłość działania systemu jest zachowana.
24.10.2020

V Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju”

Wniesienie wkładu w dyskusję naukową i ekspercką dotyczącą polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz szeroko pojętego sektora energii to cele V Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się 12-13 października br. Konferencję organizuje Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza we współpracy z Politechniką Rzeszowską im. I. Łukasiewicza. Współorganizatorami są: Zakład Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza oraz S
08.10.2020

PGE zbuduje elektrociepłownię na potrzeby CPK

Polska Grupa Energetyczna zbuduje elektrociepłownię na potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego, której szacowana moc ma wynieść od 60 do 100 MW. Koszt inwestycji może wynieść około 300 mln zł – poinformował dziś na konferencji prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
25.09.2020

Poweras: nowoczesne technologie na luksusowych katamaranach (foto, wideo)

Ciche w użytkowaniu, niepowodujące uciążliwych wibracji, wydajne i zaawansowane technicznie - takie silniki to ideał dla właścicieli rekreacyjnych jednostek. Takiego rozwiązania szukają też budowniczy luksusowych i spersonalizowanych katamaranów, w tym doskonale znany w Polsce Sunreef Yachts.
17.09.2020

RAPORT CAN-E: Sprawiedliwa Transformacja utrwala energetykę z węgla?

Krajowe Plany w zakresie Energii i Klimatu (KPEiK) pokazały, że 11 z 18 krajów węglowych UE nie ma zgodnego z Porozumieniem Paryskim planu wycofania węgla do 2030 r. Taki stwierdza nowy raport pt.: Just Transition or Just Talk - 2020, opublikowany przez Ember and Climate Action Network (CAN) Europe.
16.09.2020

Koronawirus zmienił rynek pracy

Epidemia koronawirusa diametralnie zmieniła rynek pracy, pracodawcy masowo powstrzymują rekrutacje - wskazała w poniedziałek Konfederacja Lewiatan. Według ekspertów spadki w usługach HR zapowiadają koniec ery rynku pracownika.
07.09.2020

Sytuacja finansowa LOTOSU po pierwszym półroczu 2020

W I półroczu 2020 r. rafineria Grupy LOTOS pracowała optymalnie i niemal w pełni wykorzystała swoje moce produkcyjne, przerabiając 5,1 mln ton ropy. Dzięki pełnemu zintegrowaniu instalacji projektu inwestycyjnego EFRA, spółka elastycznie zaadaptowała się do trudnych warunków w czasie pandemii COVID-19, m.in. ograniczając produkcję paliwa lotniczego na rzecz zwiększenia puli innych wysokomarżowych produktów, głównie oleju napędowego, poprzez alokowanie części produktów w eksporcie morskim.
12.08.2020

Kolejne kroki PKN ORLEN na drodze do przejęcia Grupy PGNiG

​PKN ORLEN rozpoczął prace nad wnioskiem koncentracyjnym do Komisji Europejskiej dotyczącym przejęcia Grupy PGNiG. Równolegle realizowany będzie proces due dilligence tej spółki. Umożliwia to podpisane przez oba podmioty porozumienie o zachowaniu poufności. Prowadzona akwizycja jest ważnym elementem budowy przez PKN ORLEN jednego koncernu multienergetycznego z silną pozycją w Europie i globalnym zasięgiem.
23.07.2020

Akcja oczyszczania torfowiska pod Rogowem po wycieku z rurociągu, który uszkodzili złodzieje paliwa

Specjalistyczna firma wynajęta przez PERN rozpoczęła akcję oczyszczania torfowiska w okolicy zbiornika w Rogowie (Łódzkie), po tym jak pod koniec czerwca do środowiska trafił produkt z rurociągu uszkodzonego przez złodziei paliwa - podała w sobotę spółka.
04.07.2020

Katastrofa ekologiczna w Łódzkim. PERN usuwa skutki wycieku paliwa po próbie kradzieży z rurociągu

W miejscowości Rogów Górka (Łódzkie) PERN usuwa skutki wycieku z należącego do niego rurociągu produktowego. Przyczyną wycieku była próba kradzieży paliwa z magistrali, do której doszło w sobotę. Spółka zapewnia, że w trybie pilnym przeprowadzi rekultywację terenu w miejscu zdarzenia.
29.06.2020

URE: prawie 52 mld zł inwestycji w sieci elektroenergetyczne w ciągu pięciu lat

Prawie 52 mld zł wynoszą planowane inwestycje sieciowe w elektroenergetyce w najbliższych pięciu latach, które operatorzy systemów dystrybucyjnych i przesyłowego uzgodnili z Prezesem URE w swoich planach rozwoju.
10.06.2020

Udany I kwartał Grupy Kapitałowej PGNiG

Prawie 13,8 mld zł przychodów, 0,78 mld zł zysku netto i wzrost sprzedaży gazu ziemnego o 7 proc. – mimo niesprzyjającego otoczenia gospodarczego w I kw. 2020 r. GK PGNiG osiągnęła solidny wynik finansowy i poprawiła wyniki operacyjne.
04.06.2020

PGNiG szacuje zysk netto w I kw. na 0,78 mld zł wobec 1,1 mld zł przed rokiem

PGNiG szacuje skonsolidowany zysk netto w I kw. na 0,78 mld zł wobec 1,1 mld zł przed rokiem - podała spółka w komunikacie. Średnia prognoz analityków ankietowanych przez PAP Biznes wynosiła 511 mln zł.
21.05.2020

Raport z rynku żeglugowego – wielkie floty z ładunkami kierują się do Chin (tydzień 18-20)

Kolejne tygodnie upływały pod znakiem bieżących wydarzeń związanych z trwającą pandemią COVID-19 jak i zaburzeniami cen na rynkach produkcji ropy naftowej.
18.05.2020

Polska gospodarka najbardziej odporna na kryzys w UE

Polska gospodarka postrzegana jest jako najbardziej odporna na kryzys związany z pandemią w Unii Europejskiej - pisze portal Bloomberg. Cytuje też prezesa PFR Pawła Borysa, który mówi, że Polska największy spadek ma już za sobą, a gospodarka zaczyna wychodzić z kryzysu.
12.05.2020

W ciągu kilku dni banki zaczną przyjmować wnioski od MŚP o wsparcie z Tarczy Finansowej

W ciągu kilku dni 17 banków komercyjnych i większość banków spółdzielczych, zacznie przyjmować wnioski od MŚP o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR - poinformował we wtorek Polski Fundusz Rozwoju. Program o wartości 100 mld zł skierowany jest do ok. 670 tys. polskich przedsiębiorstw.
28.04.2020

Akademia Marynarki Wojennej w walce z COVID

Akademia Marynarki Wojennej cały czas rozszerza pomoc dla społeczeństwa. Od 3 dni w uczelni powstają maseczki ochronne. Do tej pory wyprodukowano około 300 sztuk, a kolejnych 1000 jest już skrojonych i gotowych do szycia. Równolegle trwa produkcja przyłbic ochronnych, która regularnie się zwiększa.
09.04.2020

Kwieciński: na wyniki PGNiG największy wpływ miał spadek cen gazu

Bardzo silny spadek cen gazu na rynkach światowych miał największy wpływ na zeszłoroczne wyniki PGNiG - ocenił prezes spółki Jerzy Kwieciński. Przychody spółki w 2019 r. były wyższe o 2 proc., ale zysk niższy o 57 proc. niż rok wcześniej.
12.03.2020

GK PGNiG: Ponad 42 mld zł przychodów i 1,37 mld zł zysku w 2019 roku

W 2019 roku Grupa Kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 42,02 mld zł, czyli o 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Wynik EBITDA wyniósł 5,5 mld zł, a zysk netto 1,37 mld zł.
12.03.2020

Pracowity rok Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowuje 2019 rok i prognozuje swój rozwój w 2020 roku! Tegoroczny wynik to rekordowa ilość (41!) inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji za 1 391,61 mln zł, modernizacja infrastruktury na Wyspie Ostrów oraz powołanie do życia Centrum Programowania Robotów Przemysłowych – to wybrane sukcesy PSSE.
09.01.2020

PGE utworzy rezerwę w wysokości ok. 220-260 mln zł

PGE utworzy rezerwę w segmencie Obrót w wysokości ok. 220-260 mln zł - poinformowała w piątkowym komunikacie spółka. Wartość rezerwy, oszacowana dla całego roku 2020, zostanie ujęta w wynikach za IV kwartał 2019 r. - dodano.
04.01.2020

PGNiG wybrało innowacyjne pomosły polskich uczelni na magazynowanie wodoru

PGNiG zamierza do 2022 roku przeznaczyć na innowacje około 700 mln zł. Branża gazu i paliw inwestuje w inteligentne systemy monitoringu sieci dystrybucyjnej, wykorzystanie pojazdów bezzałogowych w procesie poszukiwania węglowodorów czy technologie wytwarzania i magazynowania wodoru. Kluczowe znaczenie ma przy tym współpraca ze start-upami i naukowcami. Jednym z innowacyjnych pomysłów, który pojawił się w piątej edycji konkursu „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”, jest nowy sposób magazynowania wodoru w postaci ciała stałego. To
23.12.2019

PGNiG pracuje nad paliwem XXI wieku

Produkcja wodoru z wykorzystaniem OZE, magazynowanie, napędzanie nim pojazdów i w końcu dystrybucja sieciowa wodoru do klientów – to badane możliwości wykorzystania paliwa przyszłości w Grupie PGNiG.
19.12.2019

PGNiG zainwestuje 100 mln w start-upy. Szuka ciekawych projektów w Polsce i za granicą

Wyzwania środowiskowe w połączeniu z rosnącym popytem na energię i surowce są dziś głównym motorem napędowym dla innowacji w sektorze gazu i paliw – wynika z raportu „W kierunku energii przyszłości” PGNiG i PwC. Projekty, nad którymi pracują duże spółki i start-upy, dotyczą m.in. dekarbonizacji, ograniczania kosztów wydobycia, kreowania nowych usług w obszarze konsumenckim czy wykorzystania wodoru i paliw alternatywnych. PGNiG stawia na ten obszar mocny akcent. Koncern powołał właśnie kolejny projekt – fundusz venture capi
13.12.2019

Fitch podniósł rating PGNiG do BBB z perspektywą stabilną

O pozytywnej decyzji agencji Fitch Ratings zadecydowały między innymi działania PGNiG na rzecz dywersyfikacji źródeł i kierunków importu gazu oraz rozwój własnego wydobycia węglowodorów.
12.12.2019

PGNiG będzie głównym dostawcą LNG dla DUON Dystrybucja

PGNiG będzie głównym dostawcą LNG dla DUON Dystrybucja. Spółki zawarły siedmioletni kontrakt, którego łączny wolumen wynosi ponad 150 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. To największa umowa na sprzedaż LNG podpisana do tej pory przez PGNiG.
10.12.2019

Wspólny Wysiłek – jak realizować projekt badawczo-rozwojowy (B+R)

Spróbujmy wyobrazić sobie 42 Przedstawicieli z 15 krajów, którzy spotykają się, aby uzgodnić możliwości i omówić zasady współpracy w zakresie realizacji międzynarodowego programu w obszarze obronności.
06.12.2019

Statek NGO ze 182 migrantami prosi Włochy i Maltę o przyjęcie w porcie

Norweski statek organizacji pozarządowej ze 182 uratowanymi migrantami na pokładzie zwrócił się w niedzielę do władz Włoch i Malty o przyjęcie go w bezpiecznym porcie. Załoga podkreśliła, że migranci cierpią z powodu złych warunków pogodowych.
23.09.2019

Świętokrzyskie: Otwarto terminal przeładunkowy z rozlewnią gazu płynnego

Terminal przeładunkowy z rozlewnią gazu płynnego otwarto w czwartek w Pawłowicach koło Sędziszowa (Świętokrzyskie). Koszt inwestycji, której budowa trwała 20 miesięcy, wyniósł 60 mln zł.
06.06.2019

Zysk netto grupy PGNiG w I kwartale br. wyniósł 1,064 mld zł

Skonsolidowany zysk netto PGNiG przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w pierwszym kwartale 2019 roku spadł o 32 proc., do 1,064 zł, zgodnie z wcześniejszymi szacunkami - poinformowała spółka w komunikacie.
17.05.2019

PEKAES z codziennym serwisem na Ukrainę

PEKAES, czołowy operator logistyczny, wzmacnia sieć połączeń na Wschodzie. W maju ruszyły codzienne połączenia z Błonia pod Warszawą do Kijowa, gdzie następuje dalsza dystrybucja towarów na terenie Ukrainy.
16.05.2019

Norweski producent wzmacnia swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój dzięki certyfikacji MSC

Wszystkie butelki Möller’s Tran Norweski, sprzedawane w ponad 20 krajach, będą oznaczone niebieskim certyfikatem MSC, który jest wiarygodnym znakiem potwierdzającym pochodzenie produktów ze zrównoważonych źródeł i identyfikowalności produktów.
03.05.2019

Szacunkowy skonsolidowany zysk netto PGNiG w I kw. '19 spadł do 1,06 mld zł

Szacunkowy skonsolidowany zysk netto PGNiG w I kwartale 2019 r. spadł do 1,06 mld zł z 1,57 mld zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Konsensus PAP Biznes zakładał osiągnięcie w pierwszym kwartale 2019 roku 986,9 mln zł zysku netto.
30.04.2019

Ropa w USA drożeje, bo A.Saudyjska mocno tnie dostawy, a Wenezuela nie ma prądu

Ropa naftowa w USA drożeje - od poniedziałku już prawie o 2 proc. Na rynku paliw zacieśnia się sytuacja podażowa, bo Arabia Saudyjska mocno tnie dostawy swojego surowca. Z kolei w Wenezueli załamała się produkcja ropy z powodu braku energii - podają maklerzy.
12.03.2019

EDF Renewables i Shell inwestują w morską energię wiatrową w stanie New Jersey

EDF Renewables North America i Shell New Energies US LLC ogłosiły utworzenie spółki joint venture 50/50 Atlantic Shores Offshore Wind, LLC w celu współpracy nad zagospodarowaniem wydzierżawionego terenu OCS-0499 w ramach obszaru wytwarzania energii wiatrowej (ang. New Jersey Wind Energy Area – WEA). Na obszarze można wytworzyć około 2500 megawatów (MW) morskiej energii wiatrowej, która wystarczy do zasilenia około miliona domów. Transakcja wymaga zatwierdzeń regulacyjnych, a budowa jest zależna od pozytywnej końcowej decyzji inwe
20.12.2018

Tauron: Projekt PEP z celami Grupy

Cele projektu Polityki Energetycznej Polski (PEP) są zbieżne z kierunkami rozwoju GrupyTauron - napisała grupa w piątkowym komunikacie.
23.11.2018

GK PGNiG: stabilny wzrost wyników finansowych po trzech kwartałach 2018 roku

Grupa Kapitałowa PGNiG poprawiła wszystkie główne wskaźniki finansowe – zarówno w ujęciu kwartalnym jak i od początku roku. Po trzech kwartałach przychody ze sprzedaży wyniosły 28,48 mld zł, EBITDA – 5,77 mld zł a zysk netto – 2,82 mld zł.
21.11.2018

Szef ONZ ostrzega przed zaostrzeniem konfliktów zbrojnych na tle walki o surowce

Ponad 40 proc. wewnętrznych konfliktów zbrojnych w ciągu ostatnich 60 lat wybuchło na tle walki o zasoby naturalne. Ich eksploatacja i rywalizacja o surowce prowadzi do gwałtownych starć – ostrzegał we wtorek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
17.10.2018

Dachser z nową edycją programu stażowego

Wyjazd w trasę z kierowcą ciężarówki, obserwacja pracy terminalu przeładunkowego oraz magazynu logistycznego, praca w dziale dyspozycji, w spedycji międzynarodowej, rozmowy z klientami czy pomoc dla zespołu handlowego - to tylko część zadań, z jakimi spotkają się stażyści, którzy rozpoczną półtoraroczny projekt szkoleniowy w Dachser w Polsce. Jeden z wiodących operatorów logistycznych uruchamia właśnie tegoroczną, VIII już, edycję autorskiego programu stażowego. Dzięki niemu kolejna grupa młodych ludzi przejdzie uniwersal
21.09.2018

PGNiG chce przyciągać najlepsze start-upowe pomysły z uczelni i rynków Europy Zachodniej

700 mln zł – taką kwotę Grupa Kapitałowa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza przeznaczyć na innowacje do 2022 roku. Plany w tym zakresie obejmują m.in. współpracę ze start-upami na jak najwcześniejszym etapie. Koncern już prowadzi 18 projektów pilotażowych, a będzie ich znacznie więcej – poszukiwania innowacyjnych pomysłów obejmą bowiem również szkoły ponadpodstawowe i uczelnie. PGNiG zależy na nowoczesnych rozwiązaniach praktycznie w każdym aspekcie działalności, a to – w końcowym efekcie – ma się przełożyć n
10.09.2018

GK PGNiG: wzrost przychodów i zysku netto w I półroczu 2018 r.

Grupa Kapitałowa PGNiG po raz kolejny poprawiła wyniki finansowe. Przychody ze sprzedaży w I półroczu 2018 r. wyniosły 20,89 mld zł, EBITDA – 4,3 mld zła zysk netto – 2,27 mld zł. Grupa zwiększyła dywersyfikację importu, przede wszystkim dzięki dostawom LNG.
30.08.2018

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała do zarządu dwóch nowych członków

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała w piątek do zarządu spółki Michała Roga, który będzie odpowiadał tam za obszar handlu hurtowego i międzynarodowego oraz Armena Konrada Artwich, któremu będzie podlegał obszar korporacyjny.
10.08.2018

Dachser i Sioo:x ramię w ramię w DIY

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, zapewnia Sioo:x - szwedzkiej firmie specjalizującej się w ekologicznych produktach ochrony drewna - kompleksowe wsparcie z zakresu logistyki. Dzięki efektywnej obsłudze łańcucha dostaw współpraca z operatorem sprzyja rozwojowi skandynawskiego producenta.
01.08.2018

Rusza Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej – PolSailng 2018!

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej - PolSailing jest największym w Polsce, kompleksowym programem wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowanym przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z okręgowymi związkami żeglarskimi i klubami oraz przy udziale środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
19.07.2018

Projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej ponownie skierowany do komisji

Sejm skierował w środę projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej ponownie do Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Do noweli, która ma wprowadzić reformę urzędów żeglugi śródlądowej poprawki zaproponowali m.in. posłowie Platformy Obywatelskiej.
18.07.2018

Premier: Wielki sukces Polski ws. migracji zawdzięczamy naszej konsekwencji

Wielki sukces Polski ws. migracji trzeba zawdzięczać konsekwencji naszych działań - powiedział w sobotę w Rzeszowie premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że w sprawie polityki migracyjnej rozmawiał wielokrotnie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i innymi przywódcami krajów UE.
01.07.2018

Morawiecki: Polska staje się eksporterem wysoko zaawansowanych technologii

Przechodzimy od Polski, która importowała wysoko zaawansowane technologie, do Polski, która jest ich eksporterem - mówił w poniedziałek podczas Forum Wizja Rozwoju premier Mateusz Morawiecki. Podczas Forum podpisano list intencyjny ws. budowy e-Vana - bezemisyjnego auta dostawczego.
26.06.2018

Grzegorczyk: Tauron bardzo poważnie analizuje inwestycje w offshore

Bardzo poważnie analizujemy budowę farm wiatrowych na morzu (offshore); taki kierunek to jeden z megatrendów, w który możemy się wpisać - mówi PAP prezes Tauronu Filip Grzegorczyk. Jak dodaje, dochody z rynku mocy należy właściwie zainwestować.
23.06.2018

Morawiecki: Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców

Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie. Premier Węgier Viktor Orban poinformował, że szefowie rządów V4 nie będą uczestniczyć w niedzielnym spotkaniu w Brukseli w sprawie migracji.
22.06.2018

Stabilne wyniki GK PGNiG w I kwartale, przychody ze sprzedaży o 14 procent wyższe niż przed rokiem

Obroty Grupy Kapitałowej PGNiG wyniosły w I kwartale br. 13,25 mld zł, a zysk netto osiągnął wartość 1,57 mld zł.
23.05.2018

Polska branża transportowa niedoinwestowana

Podstawowym nośnikiem informacji w polskich firmach nadal są klasyczne papierowe segregatory i arkusze Excel – wynika z badania TomTom Telematics. Klasyczne analogowe narzędzia stosowane są w 40 proc. Jedynie co ósma firma używa systemów telemetrycznych, które pomagają obniżyć koszty, zwiększyć efektywność wykorzystania pojazdów i bezpieczeństwo kierowców. Polskie przedsiębiorstwa wydają na ten cel znacznie mniej niż te we Francji czy w Niemczech – problem ten szczególnie widoczny jest w branży transportowej, gdzie inwestycja zwr
04.04.2018

PGNiG: 6,58 mld zł EBITDA, 2,92 mld zł zysku netto w 2017 r. – najwyższe wyniki w historii

Zysk netto Grupy Kapitałowej PGNiG w 2017 roku zwiększył się o 24 proc. Wynik EBITDA jest o 10 proc. lepszy niż rok wcześniej. EBIT wzrósł o 16 proc. do 3,91 mld zł. Przychody Grupy wzrosły rok do roku o 8 proc. do poziomu 35,86 mld zł.
14.03.2018

Wärtsilä i Teekay współnie opracowali koncepcję tankowca dowozowego napędzanego LNG

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä wraz z jedną z największych na świecie firm żeglugowych Teekay opracowała nową koncepcję tankowca dowozowego napędzanego LNG.
10.01.2018

Podpisanie Memorandum ws. Bursztynowego Korytarza Kolejowego

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk i podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Justyna Skrzydło we wtorek w Brukseli wzięli udział w posiedzeniu Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii. Podczas posiedzenia Rady ministrowie ds. transportu Polski - Andrzej Adamczyk, Słowacji - Árpád Érsek, Węgier - Róbert Homolya, Słowenii - Peter Gašperšič podpisali Memorandum of Understanding ws. powołania Rady Wykonawczej Amber Rail Freight Corridor (Kolejowego Korytarza Towarowego nr 11).
05.12.2017

INGA dla naukowców i przedsiębiorców: 400 mln zł na innowacje w gazownictwie

400 mln zł - to budżet programu "INGA - Innowacyjne Gazownictwo", kierowanego do konsorcjów przedsiębiorców i naukowców, którzy wspólnie chcą pracować nad nowatorskimi rozwiązaniami dla przemysłu gazowniczego. W czwartek podczas Kongresu 590 w Rzeszowie GAZ-SYSTEM, NCBR i PGNiG wspólnie zainaugurowały program.
17.11.2017

Podmioty objęte krajowym systemem cyberbezpieczeństwa

Instytucje i przedsiębiorstwa finansowe, energetyczne, lotnicze, kolejowe, wodno-kanalizacyjne, także porty oraz dostawcy usług cyfrowych - to przykłady podmiotów, które zostaną objęte krajowym systemem cyberbezpieczeństwa. Budowany system obejmie też m.in. sądy, trybunały, samorządy.
02.11.2017

Świętokrzyskie: kamień węgielny pod budowę terminalu gazowego

Kamień węgielny pod budowę terminalu gazowego wbudowano w środę w Pawłowicach koło Sędziszowa (Świętokrzyskie). Koszt inwestycji wyniesie około 50 mln zł, a jej zakończenie zaplanowano na koniec 2018 roku.
20.09.2017

Przedsiębiorcy, a obronność państwa?

Resort chciałby zastąpić nowymi przepisami obowiązującą od ponad 15 lat ustawę o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców. Nowelizacja, która dotychczas jest na etapie uzgodnień, wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców, których państwo uznało za ważne dla obronności kraju oraz daje kontrowersyjne uprawnienia organom administracji rządowej.
28.08.2017

BALTEXPO 2017: Seminarium nt. norwesko-polskiego partnerstwa w rozwiązaniach LNG na małą skalę

Kwestie ochrony środowiska wymagają zmniejszonego udziału elektrowni opalanych węglem, a w żegludze strefa kontroli emisji (ECA) na Bałtyku i Morzu Północnym/Kanale La Manche wymaga paliw będących alternatywą dla oleju ciężkiego i oleju napędowego, w celu zmniejszenia emisji NOx i SOx. Lokalne zanieczyszczenia, w tym NOx, SOx i pyły, są rosnącym problemem wielu dużych miast. Potwierdza to unijna strategia ds. LNG oraz wdrażanie terminali importowych i stacji bunkrowania w portach oraz przy głównych trasach transportu drogowego. L
27.07.2017

Fitch: PGNiG z ratingiem (BBB-) z perspektywą stabilną

Agencja Fitch Ratings przyznała PGNiG SA długoterminowy rating w walucie krajowej i obcej na poziomie (BBB-) ze stabilną perspektywą i nadała rating niezabezpieczonego zadłużenia w walucie obcej na tym samym poziomie. Agencja przyznała również Spółce długoterminowy rating krajowy A ze stabilną perspektywą.
24.04.2017

Seafood Expo. Stoisko narodowe na największych światowych targach przetwórstwa rybnego

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprasza na stoisko narodowe, zorganizowane po raz pierwszy przez resort na największych światowych targach przetwórstwa rybnego Global Seafood Expo w Brukseli. Udział w imprezie (w dniach 25-27 kwietnia) to dla nowoczesnych, konkurencyjnych polskich zakładów szansa na promocję i zagraniczne kontrakty.
09.04.2017

Gazprom zamierza ostro konkurować z USA na rynku gazu LNG

Gazprom chce zwiększyć eksport LNG. Ma w tym pomóc budowa terminala Baltic LNG w porcie w Ust-Łudze w obwodzie leningradzkim, a także projekt budowy trzeciej linii technologicznej w ramach Sachalin 2. Rosyjski koncern wciąż jednak nie czuje zagrożenia ze strony dostawców z USA.
29.03.2017

PGNiG z rekordowymi inwestycjami

PGNiG zamierza wydać w tym roku na inwestycje rekordowe 1,7 mld zł. Pieniądze trafią na rozbudowę sieci dystrybucyjnej gazu – informuje poniedziałkowy "Nasz Dziennik".
13.03.2017

Nissan wybiera Port Gdańsk – kolejny kontrakt motoryzacyjny w porcie

Trzyletni kontrakt na transport przez Port Gdańsk samochodów marki Nissan należących do Renault Nissan Alliance rusza od 1 kwietnia 2017 r. Samochody transportowane będą do Portu Gdańsk z przeznaczeniem na rynek: Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji oraz Węgier. Negocjowany jest także kontrakt dla Litwy i Łotwy.
12.03.2017

PGNIG z zyskiem 2,35 mld zł w 2016 r.

Zysk netto Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w 2016 r. wzrósł o 10 proc. do 2,35 mld zł - podała w środę spółka. Na poprawę wyniku wpłynął m.in. wzrost liczby przyłączy i sprzedaży ciepła. W tym roku na rozbudowę sieci spółka chce wydać 1,7 mld zł.
08.03.2017

Barter SA Wielkim Modernizatorem 2015 w rankingu firm handlowych

Barter SA, dystrybutor i sprzedawca materiałów energetycznych, znalazł się na wysokiej pozycji w konkursie Wielcy Modernizatorzy 2015 Instytutu Nowoczesnego Biznesu. To czwarta edycja konkursu, do którego dane zebrała i przeanalizowała Wywiadownia Handlowa InfoCredit. Wyniki konkursu ogłoszono w listopadzie 2016 r., a jego laureatami są największe polskie firmy handlowe, które miały największe odpisy amortyzacyjne w latach 2013-2014, przychody powyżej pół miliona zł, ponad 10 mln zysku netto i dodatnią wartość kapitału.
27.12.2016

Gróbarczyk: bezpieczeństwo wschodniej granicy UE i NATO to argument za kanałem przez Mierzeję

Aspekt geopolityczny to niezwykle ważny argument na rzecz budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną; wschodnia granica UE, NATO, która jest w 100 proc. kontrolowana przez stronę rosyjską, to rzecz niedopuszczalna - oświadczył minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
12.10.2016

19 października rozpoczynają się międzynarodowe targi dla branży OZE

Ponad 100 wystawców zaprezentuje się podczas VI Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland, które odbędą się w dniach 19-21 października w Warszawskim Centrum EXPO XXI.
04.10.2016

PGNiG: Blisko 1,3 mld zł zysku netto w I półroczu 2016 r.

Zysk netto Grupy Kapitałowej PGNiG w I półroczu 2016 roku wyniósł blisko 1,3 mld zł. To o 594 mln zł mniej niż w analogicznym okresie 2015 r. Przychody Grupy osiągnęły poziom 17,3 mld zł, o 3 mld zł mniej niż w I półroczu poprzedniego roku, natomiast koszty operacyjne zmniejszyły się o 2,2 mld zł. Wynik EBITDA wyniósł 3,1 mld zł, co oznacza spadek o 865 mln zł w stosunku do I półrocza 2015 r.
13.08.2016

Bałtycki Terminal Kontenerowy laureatem prestiżowej nagrody

Bałtycki Terminal Kontenerowy został uhonorowany nagrodą w konkursu Polskiego Towarzystwa Logistycznego. BCT został doceniony za "T-Scale Intermodal - platforma do wymiany informacji o transporcie intermodalnym".
10.06.2016

Paweł Olechnowicz został odwołany ze stanowiska prezesa Lotosu

Rada Nadzorcza Lotosu odwołała w środę ze stanowiska prezesa Grupy Lotos Pawła Olechnowicza, powierzając funkcję p.o. prezesa Robertowi Pietryszynowi, szefowi rady nadzorczej spółki - poinformowała w środę spółka.
13.04.2016

W tym roku PKN Orlen wyda na inwestycje 3,3 mld zł

PKN Orlen ma za sobą dobry rok. Zysk na poziomie EBITDA LIFO za ostatnie 12 miesięcy wyniósł 8,7 mld złotych i był to najlepszy wynik w historii spółki. Tak dobry rezultat jest zasługą przede wszystkim wzrostu marży rafineryjnej oraz wysokich przychodów ze sprzedaży. Koncern ma też ambitne plany inwestycyjne. Jak informuje wiceprezes zarządu ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk, w 2016 roku na ten cel spółka chce przeznaczyć aż 3,3 mld złotych. Jednocześnie deklaruje wypłatę wysokiej dywidendy.
29.01.2016

Nowa chłodnia w Porcie Gdańsk

Zaledwie kilka dni temu, 15 stycznia 2016 roku najnowszy obiekt magazynowy w Porcie Gdańsk, tj. chłodnia spółki PAGO, uzyskała pozwolenie na użytkowanie.
22.01.2016

Rekordowa ilość narkotyków przechwycona przez Amerykanów

Amerykańska straż przybrzeżna wyładowała w poniedziałek ponad 30 tys. kg kokainy wartej powyżej miliarda dolarów. Do rekordowego w historii wyładunku towarów z przemytu doszło w San Diego.
11.08.2015

Goodman wynajął blisko połowę magazynu w Pomorskim Centrum Logistycznym w Gdańsku

Goodman, międzynarodowa firma działająca w branży nieruchomości logistycznych, podpisał umowy z dwoma operatorami logistycznymi działającymi w segmencie spożywczym na wynajem powierzchni w Pomorskim Centrum Logistycznym położonym w bezpośrednim sąsiedztwie terminala kontenerowego DCT Gdańsk. Firmy Poland Services Transport-Logistyka oraz Univeg Logistics Poland wprowadzą się do budowanego spekulacyjnie magazynu o powierzchni 14 000 m2, którego przekazanie planowane jest na IV kwartał 2015 r.
12.05.2015

NEF przygotowało nowy model ekonomiczny. Ma on zwiększyć zyski z rybołówstwa

Eksperci z New Economics Foundation (NEF) przygotowali nowy model gospodarczy, który ma przynieść wzrost zatrudnienia i zwiększyć zyski w sektorze rybołówstwa. Według ich obliczeń nowy podział unijnych kwot połowowych zapewniłby 824 mln euro zysków i 102 tysiące nowych miejsc pracy.
15.03.2015

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.