• <

Statek NGO ze 182 migrantami prosi Włochy i Maltę o przyjęcie w porcie

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Statek NGO ze 182 migrantami prosi Włochy i Maltę o przyjęcie w porcie
Statek NGO ze 182 migrantami prosi Włochy i Maltę o przyjęcie w porcie - GospodarkaMorska.pl

ew

23.09.2019 Źródło: PAP

Norweski statek organizacji pozarządowej ze 182 uratowanymi migrantami na pokładzie zwrócił się w niedzielę do władz Włoch i Malty o przyjęcie go w bezpiecznym porcie. Załoga podkreśliła, że migranci cierpią z powodu złych warunków pogodowych.

"Nie można dalej odkładać zejścia na ląd tych bezbronnych osób" - oświadczyli obecni na pokładzie przedstawiciele organizacji Lekarze Bez Granic. Zaznaczyli, że wśród uratowanych na Morzu Śródziemnym migrantów są również dzieci.

Statek z ludźmi zabranymi z dryfujących łodzi znajduje się na wschód od włoskiej wyspy Linosa i czeka na wpuszczenie do jednego z pobliskich portów. Pierwszy apel o przyjęcie wystosował w piątek, ale prośba skierowana do włoskich i maltańskich władz pozostała bez odpowiedzi.

Kolejny impas we Włoszech wokół jednego ze statków NGO, patrolujących Morze Śródziemne, to rezultat zmiany ich polityki migracyjnej przed ponad rokiem. Włoskie porty zostały zamknięte przez poprzedniego szefa MSW Matteo Salviniego. Nowy, powołany na początku września, rząd Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej deklaruje chęć złagodzenia surowej linii Salviniego, ale nadal oczekuje solidarności ze strony innych krajów UE.

Statki są wpuszczane dopiero wtedy, gdy gotowość przyjęcia migrantów z ich pokładu wyrażają inne unijne państwa. Przed tygodniem Ocean Viking z ponad 80 migrantami zawinął na Lampedusę, gdy Niemcy, Francja, Portugalia i Luksemburg zadeklarowały zamiar ich przyjęcia. Mała grupa przybyszów pozostanie we Włoszech.

Nowy apel załogi tej jednostki został wystosowany w przeddzień spotkania ministrów spraw wewnętrznych Włoch, Malty, Francji, Niemiec i sprawującej przewodnictwo w Radzie UE Finlandii oraz przedstawicieli UE na temat migracji. W czasie tego spotkania na Malcie nowa szefowa włoskiego MSW Luciana Lamorgese ma przedstawić następujące postulaty władz w Rzymie: automatyczna redystrybucja ratowanych na morzu migrantów wśród krajów UE chętnych ich przyjąć oraz kary dla państw odmawiających gościny. Żądanie takiej automatycznej relokacji w całej Unii potwierdził też nowy włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio.

Zauważa się, że spotkanie odbędzie się w czasie, gdy odnotowuje się ponowny wzrost fali migracyjnej na włoskie wybrzeża. Od początku tego roku do Włoch przybyło prawie 7 tys. migrantów.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 27740,00 $ tona -1,32% 8 kwi
 Cynk 2827,00 $ tona 0,71% 8 kwi
 Aluminium 2267,00 $ tona 1,25% 8 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.