• <

Wynik wyszukiwania - " owc" - Wiadomości

Szwecja wysyła okręt podwodny na "Dynamic Mongoose." To jedno z największych ćwiczeń NATO

Zbliża się kolejna edycja "Dynamic Mongoose". Jest to jedno z cyklicznych przedsięwzięć międzynarodowych NATO, w ramach którego siły morskie na Morzu Północnym ćwiczą działania w związku ze zwalczaniem okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW).
30.04.2024

Kolejne wodowanie w Gdańsku. To drugi statek budowany przez Karstensena, który zjechał z pochylni

Na terenie stoczni Karstensen Shipyard Poland odbyło się wodowanie statku rybackiego dla armatora z Wysp Owczych. To już kolejny raz, gdy cała procedura miała miejsca po „przeprowadzce” zakładu w ubiegłym roku z Gdyni do Gdańska.
28.03.2024

Francuskie siły morskie rozpoczynają misję ochrony Morza Północnego

Na początku 2024 roku wielozadaniowa fregata typu Aquitaine Bretagne (D655) wyszła z Brestu, a jej zadaniem jest wzmocnienie, poprzez swoją obecność, zdolności odstraszania w Europie Północnej w ramach tamtejszego systemu obrony NATO. Ma też pomóc poszerzać wiedzę na temat tego obszaru, o trudnych warunkach nawigacyjnych, ekstremalnie niskich temperatur i długotrwałej nocy polarnej są szczególnie wymagające. Na tym doświadczeniu zyskają marynarze z innych okrętów i flot, jak też budowniczowie jednostek morskich.
19.01.2024

Trwa nabór zgłoszeń do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina

10 stycznia ruszyło przyjmowanie zgłoszeń do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina za rok 2023.
15.01.2024

Biznes z ropy, gazu i wiatru. Equinor z zyskami w 2023 r. i perspektywami do 2027 r.

Equinor dzięki znakomitej dywersyfikacji produkcji wypracował w III kwartale 2023 r. zysk 8,02 mld USD. Po opodatkowaniu zostało 2,73 mld USD. Zysk operacyjny netto w II kwartale ubr. wyniósł 7,45 mld USD, a zysk netto 2,5 mld USD. W II kwartale zysk w wysokości 7,54 mld USD i 2,25 mld USD. Po opodatkowaniu zysk operacyjny netto wyniósł 7,05 mld USD, a zysk netto 1,83 mld USD. W 2022 r. do budżetu Norwegii spółki firmy wpłaciły 44,3 mld dolarów – poinformował w grudniu br. dyrektor finansowy Torgrim Reitan.
13.01.2024

Wyspy Owcze nadal będą współpracować z Rosją przy połowach udostępniając rosyjskim kutrom swoje porty

Władze Wysp Owczych, terytorium autonomicznego Królestwa Danii, podpisały z Rosją kontrowersyjną umowę w sprawie połowów na 2024 roku. Farerscy rybacy będą mogli łowić ryby w rosyjskiej części Morza Barentsa, a Rosjanie - korzystać z akwenów i portów Wysp Owczych na Atlantyku. Porty krajów UE są zamknięte dla rosyjskich statków z powodu sankcji.
11.12.2023

Luksusowy statek pasażerski z 206 osobami na pokładzie utknął na mieliźnie w rejonie arktycznym

Luksusowy statek wycieczkowy Ocean Explorer z 206 osobami na pokładzie utknął na mieliźnie u wschodniego wybrzeża Grenlandii, Znajdujący się najbliżej okręt przybędzie na ratunek pasażerom nie wcześniej niż w piątek, podaje w środę dziennik "The Independent".
13.09.2023

W. Brytania. Władze archipelagu Orkadów rozważą odłączenie się od Wielkiej Brytanii i przejście pod zwierzchnictwo Norwegii

Władze szkockiego archipelagu Orkadów będą we wtorek debatować nad wnioskiem o "zbadanie alternatywnych form zarządzania", co może obejmować zmianę statusu w ramach Wielkiej Brytanii, a nawet przejście pod zwierzchnictwo Norwegii - podała w niedzielę stacja BBC.
03.07.2023

Psy służbowe trenowały w Porcie Gdynia

Już po raz drugi w Porcie Gdynia przeprowadzono kompleksowe szkolenia dla przewodników psów służbowych, mające na celu przetestowanie i udoskonalenie mechanizmów zarządzania kryzysowego oraz podwyższenie poziomu wyszkolenia ekip pies-przewodnik reprezentujących różne służby.
08.06.2023

Wyspy Owcze ograniczą rosyjskim statkom dostęp do swoich portów

Rząd Wysp Owczych ogłosił w czwartek po długich dyskusjach decyzję o ograniczeniu dostępu do swoich portów rosyjskim statkom. Nie zerwano całkowicie współpracy z Rosją, obawiając się negatywnych skutków gospodarczych.
01.06.2023

Wyspy Owcze wciąż udostępniają Rosji swoje porty; istnieją obawy, że tam przygotowują akty sabotażu

Położone strategicznie pośrodku północnego Atlantyku Wyspy Owcze wciąż współpracują z Rosją przy połowie ryb i uniezależniają się od Danii. Jednocześnie rząd po naciskach Kopenhagi przygotowuje analizę skutków ewentualnego wypowiedzenia rosyjskiej umowy. Wyspiarze są w tej sprawie mocno podzieleni.
18.05.2023

OWC zachęca do rozważenia systemów przesyłowych HVDC dla polskich morskich farm wiatrowych

Firma konsultingowa OWC specjalizująca się w energii odnawialnej opracowała White Paper, w którym zachęca deweloperów polskich morskich farm wiatrowych do rozważenia zastosowania technologii HVDC jako układu wyprowadzenia mocy.
11.04.2023

OWC przygotuje dla Ilmatar Offshore projekty techniczne morskich farm Stormskär i Väderskär

Fiński inwestor działający w sektorze morskiej energetyki wiatrowej Ilmatar Offshore podjął decyzję o zaangażowaniu ekspertów z Offshore Wind Consultants (OWC) do przygotowania projektów technicznych morskich farm wiatrowych Stormskär i Väderskär.
24.03.2023

Prezes PKN Orlen: koncern będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy

PKN Orlen będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy naftowej - zapowiedział w poniedziałek w Radiu Zet prezes koncernu Daniel Obajtek. Pytany z kolei o nadmiarowe zyski, oświadczył, że Orlen takich nie ma.
06.03.2023

Minesto i SEV wzmacniają partnerstwo na rzecz rozwoju energii pływów na Wyspach Owczych

Minesto, wiodący deweloper w sektorze energetyki oceanicznej, oraz SEV, farerskie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, odnowiły i rozszerzyły umowę o współpracy, w której określono role i obowiązki związane z budową energii pływów na Wyspach Owczych, w tym bieżącą produkcją energii elektrycznej w Vestmannasund i pierwszą dużą macierzą pływową w Hestfjord.
30.01.2023

Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?

Firma Kyodo Senpaku wystawiła trzy nowe automaty oferujące produkty spożywcze pochodzenia wielorybiego. Na razie tego typu "atrakcje" pojawiły się w Tokio, ale przedsiębiorstwo planuje umieścić kolejne w Osace. Liczy na zwiększenie ich liczby do 100 w ciągu pięciu lat, oczekując na rosnący popyt.
25.01.2023

Minesto wykona ocenę obszaru pływów dla azjatyckiego klienta

Deweloper energetyki morskiej Minesto oceni obszar morski, na którym występują prądy pływowe, pod kątem wdrożenia elektrowni pływowych Minesto Dragon. Prace mają zostać zakończone w pierwszym kwartale 2023 roku.
19.01.2023

Powstała pierwsza polska książka o morskiej energetyce wiatrowej

Grupa specjalistów i praktyków zajmujących się morską energetyką wiatrową, niezależnie od swojej działalności biznesowej i zawodowej, postanowiła przygotować książkę poruszającą temat, który wzbudza ostatnio bardzo duże zainteresowanie.
08.01.2023

Impreza z fajerwerkami w Scarborough została odwołana, aby nie straszyć wypoczywającego na plaży morsa

Nietypowym gościem na angielskiej plaży okazał się mors arktyczny, należący do gatunku chronionego. Jego obecność przyciągała tłumy, ale to przez niego nie odbył się sylwestrowy pokaz fajerwerków.
06.01.2023

Rynek ryb w Unii Europejskiej. Polska poniżej średniej w spożyciu, powyżej w eksporcie

W 2021 r. spożycie produktów z ryb i owoców morza w krajach Unii Europejskiej rosło. W 2021 r. wydatki gospodarstw domowych na ryby i owoce morza w UE-27 wzrosły o 7% w porównaniu do 2020 r. Trend ten utrzymuje się od 2019 r. – informuje EUMOFA (European Market Observatory for Fisheries and Aquaculture Products) w najnowszym raporcie.
04.01.2023

Grenlandia zawiesza porozumienie połowowe z Rosją, Wyspy Owcze - przedłużają

Grenlandia zawiesiła na przyszły rok umowę z Rosją w sprawie połowu ryb - poinformowało we wtorek radio Głos Ameryki, powołując się na ministerstwo rybołówstwa Grenlandii. Rozgłośnia podała też, że inne autonomiczne terytorium Danii - Wyspy Owcze, przedłużyło obowiązywanie analogicznego porozumienia z Moskwą.
20.12.2022

Nowy rekord produkcji energii morskiej. Dragon szwedzkiego Minesto

Po tym, jak uzyskał pozwolenia, wypłynął na wody Wysp Owczych. Już w październiku i listopadzie jego mikrosieć wyprodukowała rekordową ilość mocy. Dragon 4 to najnowszy produkt Minesto, szwedzkiej firmy specjalizującej się w zielonych innowacjach w branży morskiej.
22.11.2022

To statek rybacki uszkodził podmorski kabel na Szetlandy

Uszkodzenia dwóch podmorskich kabli, które poważnie zakłóciły komunikację na archipelagu Szetlandów - będącym najbardziej na północ wysuniętą częścią Wielkiej Brytanii - zostały prawdopodobnie spowodowane przez statki rybackie - oświadczył w piątek operator kabla.
21.10.2022

Władze miasta na Grenlandii chcą ograniczyć liczbę turystów, by spowolnić topnienie lodowców

Władze miasta Ilulissat na Grenlandii zamierzają ograniczyć i kontrolować liczbę turystów, aby chronić środowisko naturalne i nie doprowadzać do jeszcze szybszego topnienia lodowców. Każdego dnia obserwujemy skutki zmiany klimatu - powiedział burmistrz Palle Jeremiassen.
19.08.2022

Ryby i akwakultura w UE. Efekt motyla wywoła sztorm w przemyśle rybnym

W latach 2019–2020 wydatki gospodarstw domowych na produkty rybołówstwa i wyroby akwakultury wzrosły o 17%. Spożycie świeżych ryb wzrosło o 7% w wymiarze wartościowym i o 4% wzrosło spożycie wyrobów – podają analitycy EUMOFA w najnowszym raporcie "The EU Fish Market".
15.08.2022

Kolejna rzeź delfinów na Wyspach Owczych. Zabito 99 delfinów butlonosych, najwięcej od lat

W ramach tradycyjnego polowania na wieloryby na Wyspach Owczych zabito 99 delfinów butlonosych, najwięcej od 124 lat. Organizacja non profit Blue Planet Society przypomina, że na taką skalę nie polowano na butlonosy od schyłku XIX wieku - relacjonuje w poniedziałek "Newsweek".
02.08.2022

Wyspy Owcze. Na skutek protestów rząd wprowadził ograniczenia w polowaniach na delfiny

Na skutek powszechnej krytyki za ubiegłoroczne zabicie 1400 delfinów Wyspy Owcze tymczasowo ograniczają kontrowersyjne polowania do 500 sztuk rocznie - poinformował w niedzielę internetowy serwis BBC.
11.07.2022

Niebezpieczne bydłowce

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich.
28.06.2022

Dwa wodowania statków rybackich w Karstensenie [WIDEO]

Kolejne statki rybackie zwodowano w ostatnich dniach w stoczni Karstensen w Gdyni. To jednostka Gollenes o numerze #168 oraz Stødig o numerze #467.
19.06.2022

Dania. Na Wyspach Owczych stanie radar przeciwlotniczy. Powód - napięcia na północy z powodu działań Rosjan

Władze Danii oraz Wysp Owczych porozumiały się w czwartek w sprawie umieszczenia wojskowego radaru przeciwlotniczego na tym położonym na Atlantyku archipelagu. Duński sprzęt ma monitorować napięcia na północy po inwazji Rosji na Ukrainę.
09.06.2022

Hiddenfjord ograniczył emisje dwutlenku węgla o 94% dzięki transportowi morskiemu

Rodzinna firma Hiddenfjord z Wysp Owczych zaopatrująca Amerykę Północną i Europę w świeżego łososia zdobyła nagrodę 2021 SEAL Business Sustainability Award. Hiddenfjord otrzymała wyróżnienie SEAL (skrót od Sustainability, Environmental Achievement, and Leadership, z ang. Zrównoważony rozwój, osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska i przywództwo) w kategorii Inicjatywy Środowiskowe za ogromną redukcję emisji CO2 związanej z transportem, która spadła o 94%, po tym jak w ubiegłym roku firma zmieniła sposób transportu z lotniczeg
22.12.2021

Markos z wyróżnieniem Firma Dobrze Widziana

30 listopada w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród „Firma Dobrze Widziana”. Business Centre Club wyróżniło w tym roku firmę Markos za działania w obszarze Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Z rąk organizatorów wyróżnienie odebrał zastępca Dyrektora Naczelnego firmy Szymon Koseski.
01.12.2021

Chcą ograniczyć emisję CO2. Łososia będą przewozić statkiem zamiast samolotem

Zastąpienie samolotów przewożących łososia statkami przynosi 94% obniżenie emisji CO2.
13.10.2021

Wyspy Owcze: zabito ponad 1400 delfinów [WIDEO, ZDJĘCIA]

We wtorek na Wyspach Owczych odbyło się olbrzymie polowanie na delfiny. Zginęło ponad 1400 delfinów białobocznych.
17.09.2021

Na Wyspach Owczych myśliwi zabili 175 grindwali

Myśliwi na Wyspach Owczych, terytorium zależnym Dani, zabili 175 grindwali, barwiąc krwią morze na czerwono. Wcześniej łodziami zapędzili zwierzęta w kierunku brzegu. Na płyciznach czekali na nie myśliwi z harpunami, hakami i nożami - podaje brytyjski portal Mail Online.
30.06.2021

W stoczni Karstensen Shipyard Gdynia zwodowano duży statek rybacki dla armatora z Wysp Owczych [WIDEO, ZDJECIA]

24 czerwca w Gdyni zakończyła się operacja wodowania dużej jednostki rybackiej dla armatora Kristian Martin Rasmussen & family​ z Wysp Owczych. Portem macierzystym jednostki będzie ​Klaksvík. Gotowy statek zostanie przekazany klientowi w styczniu 2022.
29.06.2021

Dania powiększy terytorium morskie o obszar wielkości Jutlandii

Dania powiększy swoje terytorium na Morzu Norweskim o obszar odpowiadający Półwyspowi Jutlandzkiemu - poinformowało we wtorek duńskie MSZ, powołując się na decyzję parlamentu tego kraju.
25.05.2021

Wizyta Blinkena w Kopenhadze. Tematami rozmów Arktyka i klimat

Sekretarz stanu USA Antony Blinken z duńską premier Mette Frederiksen rozmawiał m.in. na temat bezpieczeństwa Arktyki i kwestii klimatycznych. Blinken złożył w poniedziałek wizytę w Danii.
17.05.2021

Czterdzieste upoważnienie administracji morskiej dla PRS

Z przyjemnością informujemy, że PRS został upoważniony do działania w imieniu kolejnej już administracji morskiej, tym razem Wysp Owczych.
19.04.2021

Aleksander Doba spoczął na cmentarzu w Policach. Podróżnika pośmiertnie odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Rodzina, przyjaciele i mieszkańcy Polic oraz przedstawiciele władz samorządowych i rządu pożegnali w środę kajakarza Aleksandra Dobę. Podróżnik został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
10.03.2021

Brak oddechu w kontenerach i przetasowania na szlakach promowych Raport z rynku żeglugowego (tydzień 4-7/2021)

Wielkość światowej floty dla jednostek o wielkości ponad 100 GT właśnie przekroczyła po raz pierwszy w historii 100 tysięcy jednostek. Średnia wielkość statku wynosi obecnie 21,355 DWT a średni wiek 21,7 lat. Łączna wartość światowej floty to 976 miliardów dolarów amerykańskich. 46 % światowego tonażu posiadają Azjaci, natomiast kapitał europejski jest w posiadaniu 30% wielkości floty.
23.02.2021

Podsumowanie tygodnia 7/2021, a w nim m.in.: o utracie stanowiska przez wieloletniego szefa PŻB

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o ważnej zmianie personalnej w PŻB. Dotychczasowy dyrektor został odwołany z urzędu.
15.02.2021

Parlament Danii za wzmocnieniem obecności wojskowej w Arktyce i na Atlantyku

Partie duńskiego parlamentu uzgodniły w środę wzmocnienie obecności wojskowej Danii w Arktyce oraz na Północnym Atlantyku - podała telewizja TV 2. Porozumienie przewiduje m.in. budowę dronów oraz przywrócenie radarów na Wyspach Owczych.
11.02.2021

Ambiens i OWC łączą siły przy projektach morskich farm wiatrowych w Polsce

10 lutego 2021 międzynarodowa firma konsultingowa OWC działająca w branży odnawialnych źródeł energii podpisała porozumienie w sprawie współpracy przy projektach morskich farm wiatrowych w Polsce z polską firmą konsultingową Ambiens zajmującą się tematami środowiskowymi.
10.02.2021

OWC wspiera projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim

Baltic Power, spółka zależna polskiego koncernu energetycznego PKN Orlen, zaangażowała OWC, firmę doradczą w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, jako doradcę technicznego przy rozwoju wiatrowego projektu offshore o mocy 1,2 GW zlokalizowanego na Morzu Bałtyckim.
06.01.2021

Ekolodzy: ponad 1/3 dziko żyjących stad ryb jest nadmiernie poławiana

Pod wodą nie widać katastrofy, jaką wyrządzamy środowisku, a ta może się zbliżać, bo ponad 1/3 dziko żyjących stad ryb jest nadmiernie poławiana - podkreśliła w rozmowie z PAP dyrektor programu MSC w Polsce i Europie Centralnej Anna Dębicka.
24.12.2020

Czy wystarczy śledzi na kolejne święta?

Nikt z nas nie wyobraża sobie świąt bez pysznego śledzia czy tradycyjnej ryby po grecku. Tymczasem problem nadmiernych połowów i nieodpowiedniego zarządzania rybołówstwem może na zawsze wykreślić z naszego menu wiele gatunków ryb. To czy dzikie ryby pozostaną obecne na świątecznym stole także w przyszłości zależy od odpowiedzialnych decyzji producentów, sieci handlowych, rządów, ale także nas wszystkich! Organizacja pozarządowa MSC kolejny rok z rzędu organizuje świąteczną kampanię edukacyjną przypominając, aby na święta, tak sam
23.12.2020

Liderzy zrównoważonego rozwoju znad Bałtyku i północnej Europy

Forum współpracy państw skandynawskich formułuje priorytety działań na kolejne lata.
19.12.2020

Zawieszenie certyfikatu MSC dla połowów śledzia atlantycko-skandynawskiego oraz błękitka

Certyfikaty MSC dla wszystkich rybołówstw poławiających śledzia atlantycko-skandynawskiego i błękitka zostaną zawieszone 30 grudnia 2020 r. Informacja ta została ogłoszona 30 listopada br. przez niezależne jednostki certyfikujące. Śledzie atlantycko-skandynawskie i błękitki złowione po 29 grudnia 2020 r. nie mogą być sprzedawane z certyfikatem MSC ani opatrzone niebieskim znakiem MSC. Zawieszenie dotyczy ośmiu certyfikatów obejmujących rybołówstwa z Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Rosji, Wysp Owczych, Grenlandii i Wielkiej
03.12.2020

Państwa północno-wschodniego Atlantyku osiągnęły porozumienie w sprawie kwot na błękitka i śledzia na 2021 r

Podczas wideokonferencji w ciągu ostatnich dwóch tygodni delegacje Unii Europejskiej, Wysp Owczych, Norwegii, Islandii, Grenlandii, Federacji Rosyjskiej i, po raz pierwszy, Wielkiej Brytanii, osiągnęły porozumienie w sprawie środków zarządzania błękitkiem i śledziem atlantycko-skandynawskim w północno-wschodnim Atlantyku w 2021 r. Całkowity dopuszczalny połów (TAC) dla obu stad jest określony zgodnie z zaleceniami naukowymi.
05.11.2020

OWC doradza w zakresie geozagrożeń dla polskiej energetyki wiatrowej na morzu

OWC, firma konsultingowa branży offshore wind, zidentyfikowała istotne ryzyka geologiczne i geotechniczne, które deweloperzy powinni mieć na uwadze jak wskazano w opracowaniu przygotowanym po zbadaniu warunków geologicznych polskiego sektora Morza Bałtyckiego.
14.10.2020

Brak porozumienia ws. kwot połowowych śledzia grozi utratą certyfikatu MSC

Cztery rybołówstwa śledzia atlantycko-skandynawskiego prowadzące działania na północno-wschodnim Atlantyku są zagrożone utratą certyfikatu MSC. Jest to efekt braku międzynarodowego porozumienia dotyczącego kwot połowowych.
06.10.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o nowych pytaniach, które pojawiły się wokół katastrofy promu Estonia

W naszym cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowych teoriach dotyczących katastrofy promu Estonia. Pojawiły się one 26 lat po katastrofie statku.
29.09.2020

Gen. Owczarek o moście pontonowym na Wiśle

Jeżeli będziemy mieli złe warunki atmosferyczne, fala powodziowa powyżej półtora metra, nurt powyżej 2 m/s, czy kra zimą, to most pontonowy będziemy musimy rozpiąć - poinformował we wtorek inspektor Rodzajów Wojsk z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dywizji Sławomir Owczarek.
08.09.2020

Most pontonowy na Wiśle będzie gotowy w czwartek

10 września most pontonowy na Wiśle będzie gotowy do użytkowania - mówił we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, przekazując informacje na temat budowy mostu pontonowego na Wiśle. Dodał, że przeprawa będzie mogła być wykorzystywana do listopada.
08.09.2020

Plastik w oceanach uwalnia szkodliwe związki w organizmach ptaków

Plastikowe odpady w oceanach są coraz większym zagrożeniem dla zwierząt, w tym ptaków, które często mylą je z pożywieniem. Połknięty plastik może z czasem uwalniać związki chemiczne, stanowiące zagrożenie dla ich zdrowia i życia – ujawniają naukowcy na łamach „Frontiers in Environmental Science”.
27.08.2020

Polska uznana przez Norwegię za kraj "czerwony" z powodu koronawirusa

Norweski rząd uznał wczoraj Polskę, za kraj "czerwony" z powodu przyrostu zakażeń COVID-19. Obok naszego kraju na norweskiej liście znalazły się Holandia, Islandia, Wyspy Owcze, Malta oraz Cypr.
13.08.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o niezwykłym transporcie zbudowanych w Polsce promów do Danii

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o niecodziennym transporcie zbudowanych w polskich zakładach promów oraz o przejęciu niedokończonego promu Brittany Ferries przez nowy podmiot.
03.08.2020

MRiRW: Polska nie kwestionuje Zielonego Ładu

Polska nie kwestionuje Zielonego Ładu, w tym strategii „Od pola do stołu”- zapewnił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas poniedziałkowego posiedzenia unijnych ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa Agrifish - poinformował w komunikacie resort rolnictwa.
21.07.2020

Przegląd promowy: podsumowanie tygodnia, a w nim m.in.: o szansach na nowe połączenie promowe z Gdyni

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o wizycie w Gdyni należącego do Finnlines giganta, mogącej być zwiastunem startu nowego serwisu cargo, a także o dużym opóźnieniu związanym z dostawą nowego promu Viking Line.
21.07.2020

Offshore Wind Consultants otwiera biuro w Polsce

OWC (Offshore Wind Consultants), firma doradcza działająca w branży morskiej energetyki wiatrowej, kontynuuje swoją międzynarodową ekspansję i otwiera biuro w Polsce, aby wspierać inwestycje w morską energetykę wiatrową na Morzu Bałtyckim. Dyrektorem polskiego biura został Łukasz Sikorski.
16.07.2020

Dachser obsłuży przesyłki B2C w 22 krajach Europy

Dachser, globalny operator logistyczny, zwiększa zasięg dostaw do klientów indywidualnych z 6 do 22 krajów Europy. Ma to związek z rozwojem branży e-commerce, który przyspieszyła pandemia. Ten trend zaobserwował również Dachser Polska, specjalizujący się w obsłudze krajowych eksporterów. Tylko w kwietniu tego roku operator czterokrotnie zwiększył liczbę przesyłek B2C z Polski. Z rozszerzenia zasięgu skorzystają m.in. polskie sklepy internetowe, eksporterzy realizujący zamówienia zachodnioeuropejskich konsumentów czy firmy które d
02.07.2020

Wyśledź śledzia z MSC - Rynek śledzi ze zrównoważonych połowów

Śledź to jedna z najbardziej popularnych ryb morskich kojarzonych z polską kulturą kulinarną. Nieprzerwanie króluje na naszych stołach w okresie świąt Bożego Narodzenia, karnawału, Ostatków czy Wielkiego Postu. Konsumenci coraz częściej decydują się na wybór certyfikowanych śledzi ze zrównoważonych połowów, zwracając uwagę na pochodzenie produktów oraz wpływ rybołówstwa na środowisko.
24.06.2020

„Le Monde”: Europa Środkowo-Wschodnia może skorzystać na powrocie fabryk na Stary Kontynent

Posiadając silną bazę przemysłową oraz tanią siłę roboczą, Europa Środkowo-Wschodnia może bardzo skorzystać na przenoszeniu fabryk na Stary Kontynent – ocenia w piątek „Le Monde”, przypominając jednocześnie o konflikcie na linii Warszawa-Paryż w sprawie kosztów pracy.
05.06.2020

Prezydent Islandii zakończył wizytę w Polsce

Zakończyła się wizyta prezydenta Islandii Gudniego Th. Jóhannessona i jego małżonki Elizy Jean Reid w Polsce. Para przyjechała na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.
05.03.2020

Promocja książki w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki prof. dr. hab. Krzysztofa Kubiaka „Strategia Lokiego. Duńskie terytoria atlantyckie w II wojnie światowej.”
08.01.2020

Smyril Line wzmacnia swoją flotę i uruchamia nowe połączenie

Smyril Line umacnia swoją działalność. Przewoźnik promowy poinformował o zakupie promu, który pomoże mu w obsłudze nowego połączenia.
06.12.2019

14 tysięcy owiec w wodzie. Przewrócił się statek [foto]

Na Morzu Czarnym, u wybrzeży Rumunii, w niedzielę uległ katastrofie - przewrócił się na bok - statek, którym transportowano ponad 14 tys. owiec. Wszystkich członków załogi - 22 Syryjczyków - udało się uratować. Trwa akcja ratowania zwierząt.
24.11.2019

Kontenery na Nabrzeżu Szczecińskim w Porcie Gdańsk

Na Nabrzeżu Szczecińskim w Porcie Gdańsk pojawiła się nowa regularna linię kontenerowa. Armator Samskip wprowadza cotygodniowe połączenie między Gdańskiem a portami Danii i Norwegii. Obsługą ładunków zajmie się Port Gdański Eksploatacja.
06.09.2019

Dworczyk: Wojsko bardzo sprawnie sobie radzi z budową mostu pontonowego na Wiśle

Wojsko Polskie bardzo sprawnie radzi sobie z budową na Wiśle mostu pontonowego, na którym zostanie ułożony rurociąg do przesyłania ścieków - ocenił w sobotę szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że decyzję w tej sprawie można było podjąć 48 godzin szybciej.
31.08.2019

W Warszawie służby przygotowują budowę rurociągu odprowadzającego ścieki, by nie wpadały do Wisły

Wojsko, straż pożarna, przedstawiciele rządu i władz miejskich oraz Wód Polskich przeprowadzili w piątek rekonesans nad Wisłą, w związku z przygotowaniami do budowy awaryjnego rurociągu, którym będą tłoczone ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków "Czajka" znajdującej się na prawym brzegu rzeki.
30.08.2019

Kolejna rzeź grindwali u wybrzeży Wysp Owczych (foto)

Według szacunków organizacji Sea Shepeherd, co roku u wybrzeży Wysp Owczych zabija się około 800 wielorybów i grindwali. Zdjęcia z rzezi tych zwierząt niezmiennie szokują opinię publiczną, ale nic nie wskazuje na to, żeby tradycyjne polowanie miało odejść w niepamięć.
08.08.2019

Mapa Mare Dambiensis już na Bulwarze Piastowskim w Szczecinie

Ma 15 m kw. i prezentuje najciekawsze zakątki Mare Dambiensis, czyli Jeziora Dąbie. Ceramiczna mozaika pojawiła się w Alei Żeglarzy i od razu skradła serca odwiedzających nabrzeże.
29.07.2019

Poznański oddział Dachser ma już 25 bezpośrednich linii drobnicowych do Niemiec

Dachser, operator logistyczny specjalizujący się w międzynarodowych przewozach drobnicowych, uruchomił kolejne bezpośrednie połączenia z Niemcami. Dzięki nowym codziennym liniom z Poznania towary polskich eksporterów dotrą sprawniej do Magdeburga i Erfurtu. Łącznie wielkopolski oddział Dachser dysponuje już 25 regularnymi liniami do naszych zachodnich sąsiadów, co oznacza, że 77% wszystkich przesyłek klientów do Niemiec dociera już bezpośrednio do oddziałów dystrybucyjnych. Oprócz tych połączeń Dachser realizuje również c
27.06.2019

Knud E. Hansen ujawnił projekt wycieczkowca wspomaganego żaglami

Projektant statków, Knud E. Hansen, ujawnił nowy projekt wycieczkowca wspomaganego żaglami. Jednostka może wziąć na pokład 100 pasażerów, a jej zasięg to 6 tys. mil morskich.
20.06.2019

Panika na USD przed nadchodzącym spotkaniem Fedu - raport Ebury

W ostatnich dniach rynki finansowe zaczęły coraz odważniej wyceniać agresywny cykl zacieśniania polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną w nadchodzących kwartałach.
10.06.2019

40 mln dolarów trafiło do wody. Luksusowy superjacht spadł ze statku na Morzu Śródziemnym

Warty 40 mln dolarów superjacht jest już teraz tylko wrakiem, po tym jak spadł z transportującego go statku podczas sztormu na Morzu Śródziemnym.
28.05.2019

Majówka z Twierdzą Wisłoujście. Jeden z najmłodszych Pomników Historii otwiera się na zwiedzających

Z okazji otwarcia nowego sezonu turystycznego, Muzeum Gdańska przygotowało wiele atrakcji dla rodzin oraz miłośników historii i archeologii. Od 1 do 5 maja Twierdza Wisłoujście będzie otwarta w godz. 10-18. Z Nowego Portu na teren zabytku dostaniemy się żaglowcem "Baltic Star".
30.04.2019

Knud E. Hansen zaprojektuje hybrydowe statki ro-ro dla Finnlines

Duńskie biuro projektowe Knud E. Hansen podpisało kontrakt ze stocznią Nanjing Jinling Shipyard na dostarczenie projektu dla trzech jednostek ro-ro dla armatora Finnlines.
28.04.2019

Stocznia Poltramp Yard przebudowała drobnicowiec na barkę do karmienia łososi (foto)

Hellutangi już gotowy. Stocznia Poltramp Yard zakończyła w Świnoujściu przebudowę drobnicowca na barkę do karmienia łososi. Jednostka została przekazana klientowi w środę. Będzie pracowała w okolicach Wysp Owczych.
18.04.2019

Katowice: Odbyła się konferencja poświęcona kulturowemu dziedzictwu Odry (foto)

Odra – przez wieki miejsce pracy i życia mieszkających przy niej ludzi - wymaga nowego odczytania, nauczenia się na nowo kultury bycia z tą rzeką – ocenili uczestnicy konferencji pt. „ODRAzu widać kulturę” w Regionalnym Instytucie Kultury (RIK) w Katowicach.
18.04.2019

Polsko-Farerskie Forum Biznesowe odbędzie się w Gdańsku

Zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszym w historii Forum dotyczącym współpracy biznesowej między Polską a Wyspami Owczymi.
19.02.2019

Wyspa w chmurach (wideo)

Idealne i bardzo malownicze miejsce dla marzycieli. Litla Dimun leżąca w archipelagu Wysp Owczych ma mniej niż 100 hektarów i zamieszkują ją jedynie owce. Spośród innych wysp wyróżnia ją puszysty kapelusz złożony z chmur.
17.02.2019

Wyspa w cenie mieszkania w centrum Warszawy?

Niezwykła oferta dla fanów prywatności. Za 250 tys. funtów (równowartość 1,2 miliona złotych czyli mieszkania w centrum Warszawy) można sprawić sobie 25-hektarową szkocką wyspę Linga. Od 1934 roku nie mieszkał na niej żaden człowiek a potencjalnymi sąsiadami mogłyby być jedynie żyjące tam owce.
17.01.2019

Dachser rozwija sieć połączeń z Poznania do Niemiec

Dachser, globalny operator logistyczny, tylko w ostatnich miesiącach uruchomił siedem dodatkowych połączeń drobnicowych z Poznania do Niemiec. Są to bezpośrednie linie do Frankfurtu nad Menem i innych lokalizacji w Hesji: Erlensee, Kassel i Homberga, a także do Bad Salzuflen w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz na północ kraju - do Stavenhagen i do Hamburga. Dzięki temu poznański oddział Dachser dysponuje obecnie 22 stałymi liniami do naszego zachodniego sąsiada.
03.01.2019

Za nami październikowe posiedzenie Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego

W środę 10 października 2018 r. w Warszawie odbyło się kolejne tegoroczne posiedzenie Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego.
15.10.2018

Wiceminister Anna Moskwa na XVII posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Komisji ds. Wód Granicznych

W Świtazi w Obwodzie Wołyńskim na Ukrainie w dniach 19-21 września 2018 r.odbyło się XVII posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji ds. Wód Granicznych.
24.09.2018

W Polsce intensywnie rozwija się rynek produktów śledziowych z certyfikatem MSC

Kto z nas nie zna śledzia? Jest to chyba najbardziej popularna ryba morska kojarzona z polską kulturą kulinarną. Okres bożonarodzeniowy, karnawał, Ostatki, Wielki Post – to właśnie czas, w którym ryba ta króluje na naszych stołach, a konsumenci coraz częściej wybierają produkty śledziowe ze zrównoważonych połowów.
31.08.2018

Masowa rzeź grindwali na Wyspach Owczych Może zginąć nawet 400 osobników (foto, wideo)

Masowa rzeź grindwali na Wyspach Owczych. Trwa Grindadráp, czyli tradycyjne polowanie na te ssaki. Według szacunków organizacji Sea Sheperd działającej na rzecz ochrony przyrody i środowiska morskiego, w tym roku może zginąć nawet 400 osobników.
21.08.2018

Szybki serwis promowy Samsø-Aarhus został w tym roku reaktywowany i ponownie został zamknięty

Bezpośredni serwis promowy pomiędzy Aarhus a Samsø znów został zlikwidowany. Pomysłodawcy jego utworzenia oraz mieszkańcy mają nadzieję, że w niedalekiej przyszłości powtórnie zostanie przywrócony.
27.07.2018

O spedycji i transporcie w Infoboksie – 160 lat C.Hartwig Gdynia

C.Hartwig Gdynia, jeden z liderów rynku międzynarodowej spedycji kontenerowej w Polsce, w lipcu tego roku obchodzi 160-lecie działalności. W gdyńskim Infoboksie można poznać dawną i obecną historię firmy. Wystawa będzie prezentowana do 18 sierpnia.
27.07.2018

C.Hartwig Gdynia z Grupy Kapitałowej OT Logistics: Nowoczesny spedytor ze 160-letnią tradycją

C.Hartwig Gdynia, jeden z liderów rynku międzynarodowej spedycji kontenerowej w Polsce, 1 lipca obchodził 160-lecie działalności. Z tej okazji w Gdyni zorganizowane zostaną m. in. wystawy dotyczące historii firmy oraz jej obecnej działalności.
02.07.2018

Maszt Maciejewicza już na Łasztowni

Morski symbol Szczecina w poniedziałek pontonem przypłynął w okolice Bulwaru Gdyńskiego, na którym wieczorem został ustawiony przy pomocy dwóch dźwigów.
05.06.2018

Znamy zwycięski projekt w konkursie na podświetlenie dźwigu

Znamy zwycięski projekt w konkursie na podświetlenie dźwigu. Autorką najlepszej pracy jest Marta Waczyńska. W zaproponowanej koncepcji duży nacisk został położony na wyeksponowanie za pomocą scenariusza oświetleniowego tzw. „ducha miejsca”, czyli skłonienie do refleksji nad tożsamością, historią oraz rozwojem Młodego Miasta w Gdańsku.
14.05.2018

Maszt Maciejewicza: Ruszają prace przygotowawcze

W poniedziałek rozpocznie się budowa fundamentów pod Maszt im. Konstantego Maciejewicza. Morski symbol Szczecina stanie w nowym miejscu, na nadodrzańskim bulwarze, jeszcze przed tegorocznymi Dniami Morza.
05.05.2018

Wybrano pięć koncepcji na podświetlenie dźwigu. Czas na drugi etap konkursu

17 kwietnia odbyło się posiedzenie Sądu Konkursowego, który wybrał 5 koncepcji zakwalifikowanych do dalszego etapu konkursu. Do konkursu zgłosiło się 14 autorów, proponując łącznie 24 koncepcje podświetlenia dźwigu.
19.04.2018

Posłanka Pomaska ogłasza inicjatywę „Lepsza praca dla Gdańska”

Projekt pt. "Lepsza praca dla Gdańska" ogłosiła we wtorek posłanka PO Agnieszka Pomaska. Parlamentarzystka, która oprócz eurodeputowanego Jarosława Wałęsy jest potencjalnym kandydatem PO na prezydenta Gdańska chce, aby ta inicjatywa programowa była tworzona nie tylko przez środowisko PO.
13.03.2018

Smyril Line inwestuje w porcie Hirtshals

W porcie Hirtshals tempa nabierają prace nad nową infrastrukturą, która będzie służyła popularnemu armatorowi z Wysp Owczych – Smyril Line. Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku.
21.02.2018

Są pierwsze zgłoszenia do Nagród Żeglarskich Szczecina

Półmetek przyjmowania zgłoszeń kandydatów do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina za nami. Na potencjalnych laureatów żeglarskich wyróżnień kapituła czeka do 15 lutego. Ze wszystkich nadesłanych zgłoszeń wybrani zostaną nominowani w aż 10 kategoriach.
31.01.2018

Taaaaaaka ryba

Na Wyspach Owczych złowiono prawdziwego olbrzyma. Jego zdjęcie znaleźliśmy na facebookowej grupie „MARYNARZE ŚWIATA , RYBACY , ŻEGLARZE - Fishermen and seamen worldwide”.
26.01.2018

Szczecin.Jeden z symboli Szczecina, maszt ze statku

Jeden z symboli Szczecina, maszt ze statku "Kapitan Maciejewicz" będzie znów wyeksponowany w mieście. Stanie nad Odrą, na wyspie Łasztownia.
16.01.2018

Szczecin: Powstanie rzeźba kota, który lubił żeglować

Kot Umbriaga, który na przełomie lat 40. i 50. z upodobaniem żeglował po Jeziorze Dąbie w Szczecinie, będzie miał swój pomnik w Alei Żeglarzy. Rzeźba z brązu ma tam stanąć w przyszłym roku.
28.12.2017

Na wyspie na Wiśle zamieszkało stado owiec i kóz

Na wyspie na Wiśle, niedaleko mostu Gdańskiego w Warszawie zamieszkało stado owiec i kóz. Jak tłumaczy urząd miasta, nie chodzi o przygotowania do stworzenia bożonarodzeniowej szopki z żywymi zwierzętami, ale o przygotowanie terenu pod miejsca lęgowe dla ptaków.
25.12.2017

Już wiadomo, dlaczego zatonął jacht Miracle

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich przedstawiła raport dotyczący pożaru na jednostce Miracle, która zatonęła w ubiegłym roku. Wskazała kilka przyczyn wypadku.
29.11.2017

Opolskie: Odra 20 lat po powodzi - stan obecny i perspektywy

Dwadzieścia lat po powodzi wszyscy zrozumieli, że warto inwestować w Odrę - powiedział marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podczas piątkowej konferencji podsumowującej dwie dekady, które upłynęły od powodzi z 1997 roku.
18.11.2017

Krwawe fiordy na Wyspach Owczych. W masowej rzezi zginęło ponad 400 grindwali (foto)

To najgorsze statystyki od połowy lat 90. ubiegłego wieku. W tym roku na Wyspach Owczych w masowych rzeziach zginęło 488 delfinów oraz 1 203 grindwale – poinformowała organizacja Sea Shepherd działająca na rzecz ochrony przyrody i środowiska morskiego. Do sieci trafiły zdjęcia wykonane przez jej wolontariuszy podczas trwającej od lipca do września tajnej operacji „Krwawe fiordy”.
10.11.2017

Finlandia: Rada Nordycka przyjęła wspólną strategię

Podczas trzydniowego szczytu Rady Nordyckiej w Helsinkach przyjęto nową międzynarodową strategię współpracy w zakresie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony. Priorytetem Rady jest współpraca pokojowa w regionach Bałtyku, Arktyki i na forum UE.
02.11.2017

700 pasażerów utknęło na promie

Poważne problemy z silnikiem, jakie pojawiły się na należącym do Smyril Line promie, doprowadziły do poważnych opóźnień na obsługiwanej przez jednostkę trasie. Cierpliwość wielu pasażerów wystawiona została na próbę.
17.10.2017

Ponad 200 delfinów ubito na Wyspach Owczych. Organizacje ekologiczne protestują

Około 220 delfinowców białobokich zostało ubitych w miejscowości Skalabotnur na Wyspach Owczych – donoszą aktywiści na rzecz ochrony życia morskiego z organizacji Sea Shepherd.
27.09.2017

Dachser Poznań dostarcza coraz więcej do Hiszpanii

Poznański oddział Dachser w I półroczu 2017 r. dostarczył do Hiszpanii o ponad 50% więcej przesyłek drobnicowych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Duża dynamika rozwoju była widoczna także w całym 2016 r.
22.08.2017

Gottemoeller: Budowa potencjału militarnego w Arktyce nie jest możliwa

Budowa potencjału militarnego w Arktyce nie jest możliwa. Musimy na to uczulać Rosję - powiedziała w Bydgoszczy zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller, która uczestniczyła w Ćwiczeniach Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej (CWIX).
23.06.2017

5 statków jednocześnie w gdańskim Naftoporcie. Zajęte były wszystkie stanowiska (foto,wideo)

Niecodzienna sytuacja w gdańskim Naftoporcie. W piątek przy wszystkich stanowiskach zacumowane było 5 tankowców. Jak poinformował Andrzej Brzózka, członek zarządu Naftoportu, spółka jest przygotowana na takie okoliczności i wywiązuje się bez zakłóceń z realizacji zapotrzebowania.
28.05.2017

Były polski prom znalazł nowe zatrudnienie

Były prom Silesia (obecnie Galaxy) znalazł zatrudnienie na Wyspach Owczych. Jednostka należąca do European Seaways Inc. z Aten wyczarterowano na okres jednego miesiąca na linię Tórshavn-Tvøroyri. Ma zastąpić tam prom Smyril, który trafił do remontu.
05.04.2017

Samskip otwiera biuro logistyczne w Gdańsku

Samskip, globalna firma logistyczna z główną siedzibą w Rotterdamie, otwiera biuro w Gdańsku. Trójmiejski oddział będzie obsługiwał procesy z zakresu zarządzania frachtem morskim, odprawami celnymi, obsługą agencyjną statków, przechowywaniem ładunków w warunkach chłodniczych. Głównym przedmiotem działań Samskip Gdańsk będą ryby.
11.03.2017

Eimskip zmienia rozkład serwisów żeglugowych. Obejmie on także Świnoujście

Eimskip, islandzki armator, od początku marca wprowadzi nowy system regularnych połączeń żeglugowych. Reorganizacja będzie miała znaczenie dla portu w Świnoujściu.
20.02.2017

Smyril Line rozwija swoją ofertę. Kupuje nowy statek i wprowadza nowe połączenie

Firma Smyril Line, przewoźnik promowy z Wysp Owczych, inwestuje we flotę. Już wkrótce będzie miał do dyspozycji nowy statek. Dodatkowo armator zdecydował się na rozwinięcie swojej siatki połączeń.
22.12.2016

Ekstremalne lądowanie. To wideo podbija internet

Niewiarygodne lądowanie śmigłowca morskiego w środku sztormu zostało nakręcone przez duńskie siły powietrzne podczas testowania nowej maszyny Sikorsky SH-60.
29.11.2016

Olbrzymi wieloryb wyrzucony na brzeg (wideo)

Rozkładające się ciało ponad 15-metrowego finwala zostało wyrzucone na plażę południowego wybrzeża Wielkiej Brytanii. Wieloryb jest wypełniony gazami. Służby obawiają się, że może wybuchnąć w każdej chwili.
29.09.2016

Kielce: Wystawa Sił Zbrojnych RP na targach zbrojeniowych

Ciężki sprzęt, broń, pojazdy oraz wyposażenie osobiste żołnierzy można oglądać na Wystawie Sił Zbrojnych RP „Kierunek Nowoczesność”, zorganizowanej podczas 24. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach (MSPO).
09.09.2016

Coraz więcej osób podróżujących na Islandię wybiera prom

Rośnie liczba pasażerów, którzy wybierają prom jako sposób dotarcia na Islandię. W ciągu roku odnotowano 7-procentowy wzrost na tym kierunku.
22.08.2016

Polskie jachty i statki stają się hitem eksportowym

Polski przemysł produkujący jednostki pływające ma się coraz lepiej. Tylko w ubiegłym roku nasz eksport statków, łodzi oraz konstrukcji pływających osiągnął wartość 17,5 mld zł. Po pierwszym półroczu tego roku wart był prawie 10 mld zł. Sukces branży wynika między innymi z tego, że polskie statki i łodzie pływają po coraz bardziej egzotycznych wodach np. Kajmanów, Wysp Owczych, Vanuatu, Konga czy Dżibuti.
19.12.2015

Polski biznes rusza na Arktykę

7 grudnia w ramach inauguracji programu Go Arctic wyruszyła pierwsza misja biznesowa polskich przedsiębiorców do Danii i Grenlandii. Jej celem jest promocja w regionie polskich przedsiębiorców z sektora zielonych technologii, high-tech, innowacyjnych rozwiązań w energetyce oraz zaawansowanych procesów przemysłowych. Misja potrwa do 10 grudnia.
08.12.2015

Ciekawa przebudowa drobnicowca w Stoczni Marynarki Wojennej

W połowie października zakończyła się przebudowa drobnicowca Josefine w Stoczni Marynarki Wojennej. Teraz jednostka będzie służyć jako barka do obsługi farm łososia (magazynowanie i dozowanie karmy). Remont przeprowadziła polska firma Stal Complex.
15.11.2015

Polskie łodzie i statki wypłynęły na szerokie wody i płyną coraz dalej

W całym 2014 r. polski eksport jednostek pływających (statków, łodzi oraz konstrukcji pływających) osiągnął wartość 17,5 mld zł. Po I półroczu br. wart był prawie 10 mld zł. Sukces branży wynika m.in. z tego, że polskie statki i łodzie pływają po coraz bardziej egzotycznych wodach np. Kajmanów, Wysp Owczych, Vanuatu, Konga czy Dżibuti.
01.11.2015

Dania oskarża działaczy, którzy próbowali udaremnić rzeź waleni

W piątek pięcioro wolontariuszy organizacji ekologicznej duński sąd oskarżył o przeszkadzanie w grindzie, czyli rzezi waleni na Wyspach Owczych.
10.08.2015

Polska firma zbudowała specjalistyczne barki dla Kanadyjczyków

Niecodzienny ładunek opuścił w piątek o godz. 20 port w Gdyni. Jednostka specjalna Scheldegracht o długości 172 metrów, popłynęła do Kanady z czterema specjalistycznymi barkami zbudowanymi przez polską firmę Stal Complex. Jednostki obsługiwać będą kanadyjskie farmy rybne.
21.06.2015

Widzieliście zaćmienie Słońca? Akademia Marynarki Wojennej zaprasza

Akademia Marynarki Wojennej „organizuje” zaćmienie Słońca. Jeżeli przegapisz, to tak widowiskowe zjawisko będzie miało miejsce dopiero 1 czerwca 2030 roku. Uczelnia zaprasza wszystkich chętnych na happening astronomiczny w piątek 20 marca o godzinie 08:00. Księżyc w Polsce ma zakryć od 60% do 80% średnicy tarczy Słońca. Na początku wytłumaczymy dlaczego. Wykład wygłoszony zostanie w Auli AMW im. Zygmunta Augusta (godzina 08:00, wejście od ul. Grudzińskiego).
16.03.2015

Vistal zbudował konstrukcję mostu na Wyspy Owcze

VISTAL zakończył produkcję konstrukcji stalowej mostu, którą dostarczy na Wyspy Owcze do miejscowości Torshavn. Projekt realizowany był od września zeszłego roku na zlecenie generalnego wykonawcy z Wysp Owczych.
05.03.2015

Wyprawa Narwik 2015

Pod koniec maja młodzi żeglarze wyruszą śladem wyprawy żaglowców „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski”. W 1957 roku popłynęły one ze Szczecina do Narwiku po ziemię z pola bitwy, gdzie walczyły polskie oddziały. Wyprawa Narwik 2015 uczci 75. rocznicę tych walk oraz 70-lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim.
18.02.2015

Pierwsza dostawa ryb dla chłodni PAOP

19 września 2014 roku, przy Nabrzeżu WOC I zacumował chłodniowiec "Silver Bergen".
22.09.2014

Polsko-rosyjska „Szkoła pod Żaglami” już na morzu

Na dwumiesięczny rejs po Morzu Bałtyckim, Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim młodzież ze Smoleńszczyzny wypłynęła razem z polskimi uczestnikami „Szkoły pod Żaglami”. Inicjatywę wspiera Agencja Konsularna RP w Smoleńsku.
01.09.2014

Promy armatora Viking Line rezygnują ze szwedzkiej bandery

W ostatnim czasie wielu armatorów przerejestrowało swoje jednostki ze szwedzkiego rejestru statków na bandery krajów sąsiadujących ze Szwecją. Dokonali tego między innymi armatorzy Finnlines, TT-Line a niedawno dołączył do nich również fiński armator Viking Line.
27.01.2014

Szczecińska żeglarska młodzież ruszy wiosną do Narwiku

Dwudziestka młodych szczecinian wyruszy późną wiosną przyszłego roku na żeglarską wyprawę do Narwiku. Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się nabór chętnych.
08.12.2013

Smyril Line - rekordowy wynik

Armator promowy Smyril Line, należący do grupy Blue Watter Shipping od wielu lat obsługuje połączenia promowe z Danii na Wyspy Owcze i Islandię. Sezon letni tego roku był dla firmy wyjątkowy pod względem ilości przewiezionych pasażerów. W ciągu dwóch letnich miesięcy (lipca i sierpnia) odnotowano wynik 50000 pasażerów, co na tak długą i kosztowną podróż, jest dla tego kierunku ilością rekordową.
20.11.2013

300 dni polskiego dowództwa nad SNMCMG1.

We wtorek, 12 listopada, minęło 300 dni odkąd Polska Marynarka Wojenna objęła dowodzenie nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1. W tym czasie okręty Zespołu przeszły łącznie 16 tysięcy mil morskich i zawinęły do 23 portów w 16 krajach.
15.11.2013

Załoga polskiego jachtu uratowana

Ratownikom udało się ewakuować całą załogę polskiego jachtu "Rzeszowiak", który od rana dryfował na Morzu Norweskim - dowiedziała się TVN24 w straży przybrzeżnej Wysp Owczych. Dwie osoby są ranne. Przez wiele godzin akcję ratowniczą uniemożliwiał silny sztorm i towarzyszące mu wysokie fale. Pierwszą informację o problemach otrzymaliśmy na Kontakt 24 od jednego z internautów.
05.09.2012

Odra żeglowania nie będzie

Bruksela nie włączyła Odry do transeuropejskiej sieci transportowej. Znalazły się w niej Dunaj, Łaba, Ren i wiele innych rzek. W rozbudowę tej sieci w najbliższych latach będą inwestowane grube miliony euro. Odra jest zbyt płytka, ma za niskie mosty i za małe śluzy - argumentowała Komisja Europejska wykluczając Odrę z projektu kontynentalnej sieci transportowej.
18.06.2012

ZMPSiŚ S. A. DB Port Szczecin i Bulk Cargo Port Szczecin w jednym projekcie za 4,2 mln zł

Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu wynosi ponad 4, 2 mln zł. Projekt, w całości dedykowany przedsiębiorstwom portowym oraz ich pracownikom, to wynik konsultacji i zawiązania ścisłej współpracy Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., DB PORT SZCZECIN Sp. z o.o. oraz Bulk Cargo – Port Szczecin Sp. z o.o. z Zachodniopomorską Grupą Doradczą Sp. z o.o.
07.02.2012

Kowalczyk w drugim etapie regat samotników

Szczeciński żeglarz ma już za sobą pechowy, pierwszy etap wyścigu Mini Transat. Radek Kowalczyk wczoraj dopłynął na Maderę.
14.10.2011

Dziś dowiemy się jak będzie wyglądać Muzeum Morskie

Zwycięski projekt, według którego zostanie zbudowane Muzeum Morskie w Szczecinie zostanie wyłoniony spośród koncepcji, które nadesłało 86 pracowni architektonicznych z Polski oraz zagranicy.
21.04.2011

Ważą się losy Muzeum Morskiego w Szczecinie

Dziś przedstawiciele środowisk żeglarskich i wodniackich złożyli na ręce marszałka województwa apel o zintensyfikowanie działań na rzecz powstania tej placówki kultury" jak czytamy w piśmie.
25.03.2011

Rybacy razem

Darłowska Grupa Producentów Ryb i Armatorów Łodzi Rybackich - pod taką nazwą sąd zarejestrował stowarzyszenie skupiające rybaków i przetwórców ryb z .....
04.03.2011

Zostawili łodzie na lodzie

Harcerski Ośrodek Morski pozostawił kilkanaście jachtów na zimę bez jakichkolwiek zabezpieczeń w wodzie. Teraz lód rozsadza ich pokłady. Żeglarze są oburzeni. Na wniosek harcerzy sprawą ma zająć się prokuratura.
05.01.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.