• <

Widzieliście zaćmienie Słońca? Akademia Marynarki Wojennej zaprasza

16.03.2015 12:50 Źródło: własne
Strona główna Widzieliście zaćmienie Słońca? Akademia Marynarki Wojennej zaprasza
Widzieliście zaćmienie Słońca? Akademia Marynarki Wojennej zaprasza - GospodarkaMorska.pl

Akademia Marynarki Wojennej „organizuje” zaćmienie Słońca. Jeżeli przegapisz, to tak widowiskowe zjawisko będzie miało miejsce dopiero 1 czerwca 2030 roku. Uczelnia zaprasza wszystkich chętnych na happening astronomiczny w piątek 20 marca o godzinie 08:00. Księżyc w Polsce ma zakryć od 60% do 80% średnicy tarczy Słońca. Na początku wytłumaczymy dlaczego.  Wykład wygłoszony zostanie w Auli AMW im. Zygmunta Augusta (godzina 08:00, wejście od ul. Grudzińskiego).
 
Podobnie jak w dniu 29 marca 2006 r. w Akademii Marynarki Wojennej zorganizowany zostanie happening astronomiczny. Zapraszamy wszystkich chętnych. Przed dziewięciu laty podobna impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem, gromadząc niemal tysiąc uczestników. W dniu 20 marca 2015 r. w pierwszej części happeningu w Auli AMW im. Zygmunta Augusta (godzina 08:00, wejście od ul. Grudzińskiego) wygłoszony zostanie półtoragodzinny wykład na temat wzajemnych zaćmień Słońca i Księżyca oraz bezpiecznych technik ich obserwacji. Następnie uczestnicy udadzą się na plac główny AMW skąd zaćmienie będzie można obserwować m.in. przez teleskop w projekcji ekranowej, przez małą lunetę oraz przez dużą lornetkę na statywie wyposażone w filtry mylarowe, a także przez mały teleskop szkolny z zamontowaną kamerą Hegerberga.
 
Dodatkową atrakcją happeningu będzie obecność uczniów klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 39 im. kpt. ż. w. K. Jurkiewicza, którzy w ramach programu edukacyjnego Porcja Pozytywnej Energii, promować będą zdrowy styl życia i prawidłowy sposób odżywiania się. Uczestnicy wydarzenia zostaną poczęstowani przez uczniów zdrową,  owocowo-warzywną przekąską, którą będą mogli spożyć na drugie śniadanie.
 
W całej Europie będzie ono widoczne jako zaćmienie częściowe. W północno-zachodniej części kontynentu będzie to nawet tzw. głębokie zaćmienie częściowe. W Polsce Księżyc zakryje od 60% (Bieszczady) do nawet 80% (Świnoujście) średnicy tarczy Słońca. W Gdyni zaćmienie rozpocznie się o godzinie 09:47 tzw. pierwszym kontaktem tarczy Księżyca z tarczą Słońca. Faza maksymalna (średnica Słońca zakryta w 78%) wystąpi o godzinie 10:55. O godzinie 12:06 tarcza Słońca zostanie ponownie odsłonięta. Na Północnym Atlantyku tego dnia dojdzie do zaćmienia całkowitego. Jedyne obszary lądowe, z których będzie można zobaczyć zaćmienie całkowite trwające w tym przypadku 2 minuty i 47 sekund to Wyspy Owcze oraz Spitsbergen.
 
Następne  zaćmienie całkowite, w Polsce znowu widoczne jedynie jako częściowe, będzie miało miejsce dopiero 12 sierpnia 2026 r. (Hiszpania, Islandia). W ciągu najbliższych 20 lat zobaczymy w Polsce jeszcze serię siedmiu częściowych zaćmień Słońca (2021, 2022, 2025, 2027, 2029, 2030 i 2034). Jednak tylko jedno z nich (1 czerwca  2030 r.) będzie tak głębokie i widowiskowe jak nadchodzące zaćmienie z 20 marca.
 
Do zaćmień Słońca (całkowitych, częściowych, obrączkowych lub hybrydowych) dochodzi wówczas gdy dla danego punktu na powierzchni Ziemi tarcza Księżyca przesłoni tarczę słoneczną. W danym roku może być na świecie od dwóch do pięciu zaćmień Słońca. Jednak dla tej samej pozycji geograficznej zdarzają się one znacznie rzadziej. Statystycznie do zaćmienia całkowitego dochodzi w danym punkcie Ziemi co ok. 370 lat.

Dziękujemy za wysłane grafiki.